DEKEN- EN ST0FFENWEVER5 Weinig verandering aan Koreaanse front weerbericht Kabinetsformateurs verzoeken ontheffing van opdraeht CYCLEMASTER Acheson: volgend jaar Westelijke macht verdubbeld Attlee een leugenaar, de VN een Amerikaans lichaam 59ste Jaargang ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 v No. 2723 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 28041: Red. 21607 BwMredactie- B w Menfchorst en J Brouwer f5 15 per kwartaal, f0.40 per week witte Singel 1. Lelden - Giro op 67055 In cle vicieuze cirkel Als ln een vicieuze cirkel blijft de vpreld door draaien! En zy zal dit blij ven doen, zolang er geen oplossing is reroüden voor de grote controverse tus- cpji Oost en West. Her ellendige in dit geval is, dat het wetén zelf zo weinig kan doen om tot een regeling te geraken. Wanneer Mos kou het spel van de laatste jaren blijft «?'en. zal de wereld niet uit de moei lijkheden kunnen komen. En, helaas het spel van Moskou blijft in menig opricht ondoorgrondelijk. Naar buiten vondt nog altyd de voorstelling over eind gehouden, dat Moskou de grote voorvechter van de vrede is en dat de teenpartij slechts bewapent uit impe rialistische overwegingen. M a.w. om de Sorjet-Unie te vernietigen! Te betreuren is, dat zelfs zovelen van niet communistische huize nog altijd niet dat spel van Moskou doorzien en ECh vastklampen aan de strohalm: het ton Moskou toch wel eens ernstig ge meend zijnWare dat zo, dan zou dit vel heel spoedig tot uiting kunnen worden gebracht, dooh juist een der gelijk geluid laat op zich wachten. Neem b.v. de door Moskou zelf voor gestelde vier-mogendheden-conferentie. Op ieder moment, dat het de rode machthebbers zelf belieft, zouden zij de- re conferentie kunnen doen bijeenko men. Alleen door wat soepelheid te be tonen De Westelijke drie voelen alles voor zoh bijeenkomst, tenminste, v/anneer er bns op een eerlijke bespreking is van alle waagstukken, die West en Oost «scheiden houden Begrijpelijkerwijs veelt het Westen niet voor een behan deling van een der punten uit het ge- teel der tegenstellingen, want. zelfs een overeenstemming op dat punt zou geen uitkomst- bieden. Hoogstens een kleine verlichting geven en dan nog slechts van tijdelijke aard. In die zin heeft het W1esten dan ook Moskou antwoord gegeven, doch het Kremlin al is het in zijn "wederwoord vel Iets schappelijker geworden door te aanvaarden, dat niet uitgesloten moet vorden geacht de mogelijkheid ook an dere punten aan te snijden dan het Duitse vraagstuk, gelijk Moskou aan vankelijk alleen op het program had gezet, is een regelrecht antwoord we derom uit de weg gegaan. Toch schijnt op den duur de mogelijk heid van een dergelijke conferentie der pote vier niet uitgesloten, vooral ook, saar in de eerste plaats Parijs, doch ook Londen, de kans op een eerlijke be spreking niet wil laten glippen. Wash ington schijnt wat gedecideerder, doch ls toch ook niet onwillig! Maar, dit staat vast, komt ^:r een der gelijke bijeenkomst, dan zal niet alleen het Duitse vraagstuk op' de agenda pa raderen. omdat dit toevalligerwijs voor de Sovjets momenteel het belangrijkste lijkt. De opzet van Moskou is immers om de herbewapening van West-Duits- lmd waarvoor het wellicht het meeste vreest, af te wimpelen. Maar dan zal het Kremlin grote concessies móeten coen, speciaal ook ten aanzien van Oost-Duitsland. Doch wij geloven voor alsnog niet, dat Moskou de greep op Oost-Duitsland zal willen laten varen. Intussen brengt de nood der. tijden de West-Europese landen steeds nader tot elkaar. Ook Frankrijk en Italië, de «toe Latijnse zusters in de Europese lamenleving, hebben elkaar weer gevon den, Destijds bracht Mussolini, door zijn ►dolkstoot" in de rug van de Franse zpter, de samenwerking een dodelijke toe, maar de jongste besprekingen tpen de premiers en ministerss van Buitenlandse Zaken van beide landen nebben het oude. hartelijke cachet der verhoudingen vrijwel hersteld. Italië zal vermoedelijk het denigrerend vredes- verorag spoedig tot het verleden kun- wn rekenen. Vermoedelijk zal tevens dt herstel der goede betrekkingen tus- «n Parijs en Rome eveneens lelden tot wn betere verstandhouding met Bonn, surtoe vooral Rome geneigd is! Gezien de verhoudingen is van de PMtste betekenis, dat. achter de her opening van West-Europa thans de Pootot mogelijke spoed wordt frezet en wt stemt zeer verheugend, dat Ameri- het nog nimmer geheel verslagen Mlationisme ten spijt, daarbij het goe- dc voorbeeld blijft geven. P» kracht van West-Europa Is Roeiende en algemeen wordt erkend, nwit offers. die dit zullen vergen. gorden opgebracht als laatste tVL i om de vrede te bewaren. Met deze vrede niet te redden, door de grootste doortastend- niwL gelukkig zal de Moscovitische pzet om het Westen te doen verbloe- «n aan de gevergde offers niet opgaan, at mag men momenteel wel als zeker S^nWen' ook al zullen deze zwaar t«a!d Ve'^^e^d wordi echter duur be- dP^a,ar' plet op hetgeen de bakermat l inS anders te wachten zou £ta«n, niet te duur! Hetgeen evenwel niet wegneemt dat u„ *onde is en blijft, dat zulke kapita- *n *orden vermorst Aou.d™ngt echter, al hoort men n me zijde slechts het woord vrede.. AANVANKELIJK REGEN. venvacht tot morgenavond: efï .nkelijk zwaar bewolkt met re de tii fl- brekende bewolking. Langs bapMi krachtige, overigens vrij «inn *#e matige Zuidwestelijke Dprsf,. gen overdag iets lagere tem- htfen. (Opgemaakt te 10 uur). 18 FEBRUARI 7-52 uur; onder: 17 58 uur. Pr%, 13 43 uur; onder; 6 48 uur. M^ier te Katwijk te 1 04 en 13.28 '19/2 te 2.00 en 14.17 uur). Di' nummer bestaat uit 12 pagina's Het kabinet van de Koningin deelt mede, dat dr W. Drees en mr J. R. H. van Schaik gisteravond aan H.M. de Koningin verzocht hebben van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het ver trouwen van het parlement te genieten, te mogen worden ontheven. Mr. J. R. H. van Schaik heeft gisteravond nog besprekingen gevoerd met Prof. Romme en enige andere figuren uit de K/V.P.; dr. Drees had 's middags een lang durige bespreking met de waarnemend fractieleider van de P. v. d. A. mr. Burger. Advies aan Ambonnese militairen „Vertrekken!" Het Bureau Zuid Molukken in Ne derland deelt mede, dat door de dele gatie van de Ambonnese ex-KNIL- militairen, bestaande uit de heren Aponno, Parioery, Sahctappy en Wai- rata, telegrafisch advies is gegeven aan de Ambonnese militairen op Java om aan de order tot inscheping naar Ne derland voor tijdelijk verblijf aldaar gevolg te geven. Maandag einde Belgische mijnstaking? Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons heden: Algemeen wordt verwacht, dat de Bel gische regering haar toestemming zal verlenen tot een loonsverhoging van 5 procent ter voordele van de mijnwer kers. De 70.000 stakers zouden Maandag het werk hervatten. Anderzijds zou de minister van economische zaken weige ren de pry's van de huisbrand en van de industrie-kolen te verhogen. Alhoewel de lonen der mijnwerkers 65 procent uitmaken van de kostende prijs van één ton kolen, en elke loonsverhoging dus een directe weerslag heeft op de kolen- prijs, is men van oordeel, dat de mijnen op het ogenblik profiteren van de we- reldschaarste en bij de export zeer lo nende prijzen verkrijgen. Wel zouden, om te mijnen te helpen, speciale maat regelen worden genomen, b.v. de ver mindering op de 9 procent omzetbelas ting. Bovendien acht men het absoluut noodzakelijk dat de kolenprijs onveran derd blijft, daar anders de positie van de Belgische onderhandelingscommissie inzake het plan-Schuman zou worden verzwaard. Frankrijk en Duitsland heb ben zo pas hun kolenprijzen aangepast, maar deze blijven nog ver onder de Bel gische. Het stellen van hogere kolenprij zen in België zou de Schuman-landen verplichten ook hogere subsidies aan de met verlies werkende mijnen in België uit te keren, waarop de Belgen echter repliceren, dat op het ogenblik geen sprake kan zijn van een vermindering van de productie. Een ander doorslaand argument Is dat een verhoging van de kolenprijs België zou kunnen meesleu ren in de noodlottige inflatie-spiraal, waarvan zoals een Brusselse krant hedenochtend betoogt de arbeiders de eerste slachtoffers zouden zijn. De Belgische mijnwerkers verdienen gemiddeld 5000 6000 francs per maand. Hun lonen zijn normaal 25 procent ho ger dan die. van de andere industrie arbeiders. Zij genieten kosteloos logies en andere voordelen in natura. In het Belgische Limburg werd het werk ner gens neergelegd. Onenigheid inzake 38ste breedtegraad Britse infanterietroepen. gesteund door tanks en artillerie, hebben in samenwer king met Amerikaanse troepen de gehele dag zware aanvallen gedaan op de stel lingen der Chinezen in de heuvels, die de weg naar Seoel afsnijden. De Noordelijken hebben reeds drie da rren lans: alle pogingen verhinderd om hen te verdrijven Drie Noord-Koreaanse divisies zijn vanochtend vroeg aan het front ten Noorden van Tsi-etsjon doorgebroken. De Chinezen verdwijnen uit de buurt van Wondjoe en Tsjipjong na vijf dagen van zware gevechten. 24 km ten Zuiden van Seoel hebben Britse troepen twee heuvels veroverd. De 38STE BREEDTEGRAAD. Trygve Lie secretaris-generaal der V Nheeft verklaard, dat er voortdu- irend overleg tussen alle landen, die deel nemen aan de actie der V.N. In Korea wordt gepleegd over kwesties betreffen de de 38ste breedtegraad. Volgens welingelichte kringen zal En geland Amerika om verduidelijking van Trumans standpunt verzoeken. De Amerikaanse regering achtte dere solutie van de V.N. van October, die Mac Arthur de volmacht geeft nog steeds van kracht. Men achtte het echter duidelijk, dat aan de Britse zijde een verandering van ODva.t*ing plaats greep volgens wel ke Engeland g.T.eTaad Mac Arthur liever niet volledi' "olmachtigd zou zien de breedtegraad te overschrijden tenzij voor zuiver tactische manoeuvres als zich een gelegenheid daartoe zou openen".. SANCTIES EN OVERLEG. Selim Sarper van Turkije is eenstem- mig tot voorzitter gekozen van de com- j missie van de algemene vergadering der Verenigde Naties, elke mogelijke sanc ties tegen China, in verband met zijn optreden in Korea bestudeert. Birma en Joego-Slavië hebben de com missie geboycot, de vertegenwoordigers Hoewel de temperatuur niet tot een zitje op het strand noodt, maakt Zandvoort zich al pereed de zo merse stroom van had- en pension pasten te ontvanpen. Overal is men druk bezip met bouwen, schilderen en repareren. Foto boven: ook het station van Zandvoort krijgt een verf je. Foto onder: De rieten strandstoelen worden napekeken en zo nodig ge repareerd. AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN IN NOORDOOSTPOLDER. De directie van de Wieringermeer (Noord-Oostpolderwerken) heeft mee gedeeld dat de aardrijkskundige namen in de Noord-Oostpolder thans officieel zijn vastgesteld. De namen der dorpen blijven zoals ze waren: Emmeloord, Marknesse, Ens, Magele, Espel. Rutten, Luttclgeest, Kraggenburg, Tollebeek, Creil, Bant. (Ingez. Med.-adv.) Het meest ideale en volkomen betrouw bare rijwiel met oersolide hulpmotor Alleenverkoop voor Leiden e.o. CARRIERHUIS Showroom Hogewoerd 66, Telefoon 22962 Aanmelding voor Korea thans ook mogelijk voor niet-militairen 1 De aanmelding voor dienstneming bij I het Nederlands detachement Ver. Na- t'.es in Korea is thans ook opengesteld voor hen, die niet of nog geen twaalf maanden als militair hebben gediend. De gelegenheid tot aanmelding voor alle oategorieën wordt gesloten op 5 Maart 1951. van de andere 12 landen waren aanwe zig De commissie koos Joseph Nisot van België als vice-voorzitter en Keith Sharm van Australië als rapporteur. Men nam een Amerikaans voorstel aan, dat de voorzitter, vice-voorzitter en rap- porteur een werkplan voor de volgende bijeenkomst zullen opstellen. Men ver- wacht dat hiervoor tien dagen nodig zullen zijn Genoemde drie leden werd tevens verzocht in nauw contact te blij ven met de commissie van goede dien sten, welke streeft naar een bevredi gende regeling van het Koreaanse con- fliot. Volgens de Indische radio heeft de ver tegenwoordiger van India bij de Ver enigde Naties, sir Benegal Rau. Don derdagavond een bespreking gevoerd met de voorzitter van de algemene vergade ring en de bemiddelingscommissie voor Korea Entezam, over eventuele pogin gen om contact op te nemen met de re gering van Peking. Leden van de ..Raad van Thee-zitting bijeen, om de theesoorten experts" in de Verenigde Staten welke in Amerika ingevoerd ivor- kwarnen in New York op de 49ste (Ingez. Med.-adv.) heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: VESTESTRAAT 1 E. Moeilijkheden in Britse IJzer- en Staalindustrie De Britse ijzer- en staaicorporatie, de staatsorganisatie waaraan de aan delen der Britse staalindustrie werden overgedragen, en die sedert Donderdag de exploitatie van bepaalde takken der industrie ln handen heeft, deelde mede, dat zij er niet in was geslaagd, om met de vroegere particuliere eigenaren over eenstemming te bereiken over regelin gen voor de industrie voor de komende drie maanden. Het verschil van mening heeft betrek king op de vraag, wie in de British Iron and Steel Federation het heft in han den zal krijgen. De door de regering op gerichte Corporation wenst in de Fede ration een meerderheidsvertegenwoordi ging door middel van de door haar overgenomen firma's. De vroegere staal- directies betwisten de Corporation het recht om in haar organisatie door te dringen. Verwacht wordt, dat er nieuwe onderhandelingen zullen volgen. den. op geur en smaak te keuren. De deskundige theeproevers tijdens het „thee-uurtje". DE ERKENNING DER DUITSE BUITENLANDSE SCHULDEN. Het West-Duitse bondskabinet heeft met algemene stemmen de door de bondskanselier en de commissie voor buitenlandse zaken van de Bondsdag gedane voorstellen inzake de regeling der Duitse buitenlandse schulden goed gekeurd. De Bondskanselier heeft in aansluiting hierop een schrilven gericht aan de geallieerde hoge commissie met het verzoek, het ontwerp in deze vorm aan te nemen. De definitieve erkenning der schulden zal geschieden, zodra de geallieerde hoge commissie aan de bondskanselier zal hebben medegedeeld, dat het ontwerp de goedkeuring van de drie geallieerde regeringen heeft ver kregen. Aansluiting Spanje, Griekenland en Turkije De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft bij de audi tie ran de senaatscommissies voor bui tenlandse betrekkingen en gewapende diensten verklaard het regeringsplan, om 100.000 militairen extra te zenden naar Europa voor versterking voor de Euro pese defensie, te zullen steunen. Men kon verwachten, dat de strijd kracht van de Europese bondgenoten het volgend jaar verdubbeld zou zijn. Stalin blijft de „vredesapostel" spelen Geen oorlog nu! Radio-Moskou heeft gisteravond een interview uitgezonden, dat maarschalk Stalin aan een correspondent van de .Prawda" heeft toegestaan. De eerste vraag aan Stalin luidde: „wat Is uw mening omtrent de jongste verklaring van de Britse premier, Attlee, ln het parlement, dat de Sovjet- Unie na de vorige oorlog niet demobi liseerde?" Stalin antwoordde: „Ik beschouw de ze als een belastering van de Sovjet- Unie. De gehele wereld weet, dat de Sovjet-Unie na de oorlog demobiliseer de. Dit werd gedaan in drie stadia. Ge durende 19461947 werd een verdere demobilisatie van de Sovjet-strijdkrach ten uitgevoerd, nadat reeds in 1945 was begonnen en in 1948 werd deze demobi lisatie voltooid", „Indien Attlee" aldus vervolgde Sta lin „betere kennis had omtrent finan ciën en economie, zou hij weten, dat geen regering dergelijke grote indus triële plannen kan ontwikkelen als de geweldige hydro-electrische installaties aan de Wolga en de Don, prijsverminde ringen invoeren, welke alle mlllioenen roebeu kosten en tezelfdertijd kan her bewapenen. Het moet gemakkelijk te begrijpen zijn, dat een dergelijke politiek tot bankroet zou leiden". „Premier Attlee moet gebruik maken van een leugen ten aanzien van de Sov- Jet-Unie. Hij moet de „vredelievende politiek van de USSR afschilderen als een agressieve politiek en de agressieve politiek van de Britse regering als een vredelievende politiek, teneinde het Britse volk te misleiden en het door middel van een leugen in een nieuwe wereldoorlog te slepen." Uitvoerig ging Stalin hierop verder in om dit te „be wijzen". Stalin zeide voorts dat de Verenigde Naties oorspronkelijk opgericht werden als een instrument voor het bewaren van de vrede maar „thans veranderen in een middel tot het ontketenen van een nieuwe wereldoorlog". De Verenigde Naties worden beheerst door het Ame rikaanse blok, zo verklaarde hij. Zij zijn niet langer een wereldorganisatie maar een Amerikaanse organisatie, die voor de Verenigde Staten werkt. Op een vraag over de toestand in Korea antwoordde Stalin, dat, indien de Verenigde Staten China's vredesaanbie- dingen definitief verwerpen, „de oorlog dan slechts zou kunnen eindigen in de volledige nederlaag van de interven- tionisten". Stalin was van mening, dat dit einde niet te wijten zou zijn aan Inferioriteit van de Britse en Amerikaanse generaals en officieren, maar, zo verklaarde hij: .de gedachte aan oorlog tegen Korea- nen, die hun land verdedigen, is de sol daten zeer antipathiek. In antwoord op een vraag van de cor respondent van de „Prawda", of hij van mening was, dat oorlog onver mijdelijk is, antwoordde Stalin: „Neen. Tenminste op het ogenblik kan hij niet als onvermijdelijk besch<#iwd worden." „Oorlog kan onvermijdelijk worden, indien de oorlogshitsers er in slagen de massa van het volk in leugens te ver strikken het is misleiden en het in een nieuwe wereldoorlog te slepen". „Wat de Sovjet-Unie betreft, zij zal als steeds haar politiek tot behoud van de vrede en voorkoming van oorlog blij ven voeren". Het interview is de eerste openbare verklaring van Stalin over Internationa le aangelegenheden sinds twee Jaar. Amerika diende gebruik te maken van het tijdsvoordeel, dat het had door de overhand in de lucht op de Sovjet-Unie en een evenwichtige collectieve strijd macht-, nodig om agressie tegen te gaan, met zijn geallieerden op te bouwen". Dit zou een tegenwicht vormen tegenover .het verminderen van de waarde van de suprematie inzake atoomwapens." De toestand in Oost-Europa, met inbegrip van Duitsland, zou mogelijk oorzaak kunnen worden van grote moeilijkheden voor Europa. De aanwezigheid van een voldoende defensie zou mogelijk de verleiding voor de .Sovjetsatellieten" wegnemen om ..mogelijke verborgen agressie" te ple gen. die zou kunnen voeren tot een al gehele oorlog. De verdediging van de Verenigde Sta ten viel in drie delen uiteen: 1. Oorlog voorkomen. 2. De Sovjet-Unie verhinderen „haar agressieve doelen door andere middelen dan oorlog te bereiken". 3. „De vrije landen de overwinning ver zekeren voor het geval oorlog onvermij delijk ls". .Onze eerste zorg ls niet de vraag, hoe een oorlog te winnen als deze eenmaal begonnen is", dooh de vraag hoe de oor log te verhinderen en de vrije landen Inmiddels vry te doen blijven". Acheson verwierp het denkbeeld van een isolatie van het Westelijk halfrond. Neutraliteit van Europese landen zou zelfmoord betekenen. Acheson zeide te hopen op een nau were verbinding tussen Spanje en de landen van het pact en een Spaanse bijdrage tot de defensie van Europa. Er werden ook pogingen gedaan om Griekenland en Turkije meer te be trekken in de gezamenlijke defensie inspanningen. ANTWOORD OP LAATSTE RUSSISCHE NOTA GEREED. Te Parijs wordt vernomen, dat de drie Westelijke mogendheden thans overeen stemming hebben bereikt over haar antwoord op de laatste Russische nota. Het zal begin volgende week naai Mos kou worden gezonden. Voorgesreld zal worden, dat de plaatsvervangers op 5 Maart te Parijs vergaderen om een agenda op te stellen voor een volledige viermogendhedenbij eenkomst. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1