Had Krupp schuld? Verse haring-vangsten teleurstellend PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE Achtergronden van een „symbolische" veroordeling Opgewekter beekl export gezouten haring WEK DE GAL IN UW LEVER OP De Zevenster Verkoop slachtvee stroever verloop Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 10 Februari 1951 Derde Blad No. 27225 O (Van onze correspondent in Duitsland). De vrijlating van Alfried Krupp uit Landsberg, die in de gevangenis ztfn onvrije dagen als amateur-smid heeft doorgebracht, evenals de teruggave van het geconfiskeerde Krupp-vermogen, hebben zowel in Duitsland als daarbuiten veel critick en bestrijding uitgelokt. Krupp werd in 1948 in het zg. tiende Neurcnberger proces tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl tegen andere Krupp- fignrcn toen gevangenisstraffen van 6 tot 12 jaar werden uitgesproken. De Ame rikaanse hoge commissaris Mc Cloy heeft zich in zijn revisie welbewust gedistan- cieerd van de grondslagen, waarop de Neurenberger processen tegen de indus triëlen rustten, vooral ook omdat zij eerder verband hielden met bepaalde historische en sociale theorieën dan met dat, wat men in de Westerse beschaving tot nog toe „recht" noemde. Deze theorieën heersten alom in de vrye wereld, maar worden nu heel wat sceptischer beoordeeld. Het gevolg daarvan is, dat het recbtscomplex, dat door de Neurenberger processen is opgebouwd, thans weer wordt afgebroken. In een wereld, waar weer de feiten zijn gaan spreken, ziet men langzamerhand de noodzaak om opruiming te houden onder illusies, welke niet alleen onhoudbaar zijn, maar bovendien de Westerse rechts- en levens principes aantasten. .Krupp is het brandpunt, het sym bool van de profiteur van de rampzalige krachten, die de vrede van Europa be dreigen", aldus de theorie, waarop de aanklacht tegen het Krupp-concem was gebaseerd. Om deze theorie te bewijzen. greeD men naar onjuridische middelen en begrippen. De nu 43-jarige Alfried Krupp" die bij de Duitse ineenstorting sedert enige jaren de nominale leiding van het bedrijf had, werd vooraan in een beklaagdenbank geplaatst en ver oordeeld niet omdat hij zelf schuld had, maar omdat men hem een „symbool" achtte, waarin men die krachten wilde treffen die verantwoordelijk werden ge- ech* voor het uitbreken van wereldoor log n. Oorspronkelijk had men zijn vader, Gus'av Krupp von Bohlen und Halbach in het eerste Neurenberger oorlogsmis-. d3digersproces tegen Goering c.s. villen laten fungeren, maar dat mislukte, orn aat deze sedert 1943 In een toestand van lichamelijk en geestelijk verval verkeer de. Later, in het aparte Krupp-proces, nam de oudste zoon. Alfried. zijn plaats in. Deze was eohter in 1933, toen Hitler aan de macht kwam een sportieve Jon geman. die voor de politiek hoegenaamd geen interesse had. van zijn ouderlijk huis een cosmopoMst-ische houding had meegekregen en verder alleen maar voorkeur had voor de techniek, vooral voor de mijnbouw. Zijn persoonlijkheid deed er in het proces echter niet toe., Zoals gezegd werd hü als ..symbool" veroordeeld Van zijn fabrieken maaktei de geallieerden oud roest. Het Krupp- proces was een van de Neurenberger processen, die uitsluitend door de Ame rikanen op touw werden gezet. I^e Fran sen en Russen gingen er mee accoord. doch bleven er zelf buiten. De Engelsen namen er niet alleen ook niet aan deel. maar gingen er evenmin mee accoord Volgens hen was het in strijd met de beschaofde zeden en het gezond verstand om het recht voor een ideologie te spannen. vooral Krupp met zijn aanhang Voor ingenomenheid trad daarbij in de plaats van de genuanceerder' werkelijkheid. Het bedrijf van Krupp was niet enkel een wapensmidse, het was zelfs niet in de eerste plaats een wapensmidse. Tot ln 1944 verlieten meer vredes- dan oor logsmachines de Krupp-terreinen, o.a. locomotieven en landbouwwerktuigen. Sedert 1933 was de Krupp-leiding er opzettelijk op uit, de wapenproductie te beperken ten behoeve van civiele in strumenten. Zij besefte, dat de Ruhr, strategisch gesproken, ongunstig was gelegen. Van 1936'38. tijdens de hoogconjunc tuur van de Duitse oorlogsvoorbereiding, was driekwart van de productie .vredes-' productie en een kwart oorlogsproduc- NatuurliJk „Krupp". bleef een wapen smidse. Maar zelfs Neurenberg stelde vast. dat wapenindustrie ais zodanig geen misdaad tegen de vrede is De Neurenberger New Dealers wilden echter nog iets anders bewijzen, nl„ dat ce ondernemer op zichzelf, of het .nu een Ruhr-ondernemer was of niet, op de rand van de „misdaad" had geleefd. In zoverre was het ook geen wonder, dat hun argumenten, die kop en staart hadden, ontleend waren aan de marxis- j tische theorie. En vandaar dat alle Amerikanen, die in de Neurenberger in dustriëlen-processen een rol hebben ge speeld, thans in hun eigen land. waar (Van een deskundige medewerker). In de laatste maand van 1950 kon de visserij wegens ongunstige weers omstandigheden niet steeds op grote schaal worden uitgeoefend. De haring- drijfnetvisserij werd medio December practisch beëindigd. De uitvoer van gezouten haring vertoonde in December, omdat enkele grote contracten wer den uitgevoerd, een levendiger beeld. De buitenlandse vraag naar verse haring bleef gering. De uitvoer der overige visserijproducten vertoonde een vrij gunstig beeld, aldus het bedrijfschap voor Visserijproducten. Aanvoer zeevis daalde het Amerikaanse staatsburgerschap had- ,,-Tr w"* 1 den verworven en zich nu als kenners veroordeeld Van zqn fabrieken maakten van h6t problesm, opwierpen. De Amerikanen, die de kostbare in dustriëlen-processen organiseerden en doorvoerden, waren meestal zeer links-' perichte New Dealers, die aanschouwe lijk onderricht in anti-kapitalisme" wilden geven. Bovendien waren het voor 75 procent Duitse erpigranten, die pas Zij hadden boekjes geschreven over de ..mannen achter Hitler" en daarmee in druk gemaakt op mensen, die achter al les altijd wat anders zoeken en nooit te vreden zijn met wat voor ogen is. in dit geval de meeslepende geniale criminali teit van Adolf Hitler; die de gehele we reld in -een oorlog wist te dompelen, enkel-em aileen omda t hij dat-wilde. Volgens de rationele New Dealers van Neurenberg was echter niet de dolle Führer in de eerste plaats schuld aan de ellende van de oorlog, maar waren dat anderen, die van hem gebruik had den gemaakt om hun eigen heerszuch tige doeleinden te verwezenlijken. Daar toe behoorden naast de officieren van de Wehrmacht en de ambtenaren van de Wilhelmstrasse vooral de Industrië len van de Ruhr. En onder deze industriëlen behoorde Alfried Krupp in dc beklaagden bank tijdens het Neurenberger proces. men de waarde van de ondernemer nog beseft, min of meer uitgestotenen zijn, tenzij ze hun handelwijze in Neuren berg hebben herroepen. Dit laat-sté deed zelfs de rechter in het hooggerechtsnof\ Jackson, die indertijd in Neurenberg als, de hoofdaanklager ïh het grote proces tegen Goering c.s. optrad (wat hem minder kwalijk wordt genomen) maar daarnaast de auctor intellectualis van de minder voor de hand liggende inr dustriëlen-processen was. Iemand als aanklager Kempner ,een .Duits-Ameri kaan van de eerste generatie die in dé Weimar-republiek als politie-deskundlge werkzaam was, maar later emigreerde, hield echter aan zijn opvattingen vast. Hij heeft intussen de Ver. Staten weer verlaten en zich, hoewel hij in Duits- De makreelaanvoeren waren klein en bedroegen 180 ton tegen 586 ton in de overeenkomstige maand van 1949. De gemiddelde pry's per kg. kwam hierdoor op f. 0.58 te liggen, tegen f. 0.32 in December 1949. De schelvis was kwantitatief gezien de belangrijkste zeevissoort. Zü vormde met 401 ton ruim 15 5? van het totale aanbod van zeevis. In December 1949 waren deze cijfers resp. 228 ton en 8 De gemiddelde prijs per kg. bedroeg f. 0.59. tegen f. 0.61 in December 1949. Aan kabeljauw werd slechts 125 ton aangevoerd tegen 210 ton in December 1949. Toen was echter de gemiddelde prijs per kg. f. 0.50 en nu f. 0.76. land uitermate impopulair was, •Frankfort als advocaat gevestigd. Nu is Alfried Krupp dus weer vrij en mag hij weer over zijn vermogen, voorzover hij dat nog in handen kan krijgen, beschikken. Zal hij het be faamde concern weer tot leven bren gen? Enige tijd geleden kwamen uit dc Ver. Staten berichten, dat men daar wel weer voor een Duitse wapenin dustrie in de Ruhr voelde, maar in de Ruhr zelf voelt men er weinig meer voor. Men vindt daar, dat de strategische ligging van een daar ge vestigde wapenindustrie nog ongunsti ger is geworden dan zij 20 jaar gele den reeds was. En men is van me ning. dat Liverpool en Pittsburg, de centra van de Engelse en Ameri kaanse wapenindustrie, de voormalige taak van Essen nu ook maar moeten overnemen. In Essen is men zeer blij met de vrij lating van Krupp. Essen en Krupp heb ben altijd een gevoel gehad bij elkaar te horen. Maar men is niet blij, omdat men hoopt, dat men nu weer kanonnen kan fabriceren. Wat Essen hoopt, is dat Alfried zijn naam eer zal aandoen en zich geheel op vredesproductie zal oriënteren. Ook in dit ojzicht heeft Krupp een indrukwekkende traditie. (Ingez. Med.-adv.) U zult 'a morgen» „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Etst Carter's Leverpllletjes. rondlopen door het huis om de sporen na te gaan van de inbreker? Wat was ze geschrokken toen ze zo tegen de deur gegooid werd! Echt aardig was hü ge weest echt aardig! Dat zou ze nooit van een politieman gedacht hebben! FEUILLETON Oorspronkelijk detective-verhaal door I. M. C. BijleveldGelinck 9). Toen klonk er door de openslaande ramen die uitzagèn op het nachtduiste re Dark, de plotselinge triller van een nachtegaalklaar en zuiver in de zoele zomernacht. De oude schokte op. Ik heb de sleutel niet. zei hij. Inspecteur Renkevoort voelde Iets. dat hü in zyn loopbaan nog niet dikwijls had gevoeld: medeleden. Hij stond lang zaam op. Dat spyt mü oprecht, zei hü zacht. Ik begTÜp het nietmompelde oe ander. Hij keek de kamer rond alsof hü van ergens, van iets of iemand nog hulp verwachtte. En ineens liep hü naar een Erote antieke kast. Wacht u eens even. Zijn bewegingen waren nu vlug. ner veus. Hij opende de zware deuren, trok laadjes open en dicht, rommelde in duistere hoekjes. Toen haalde hü een klein palissander doosje te voorschün,nee;- Benck wakker te maken en om de kroop dan gauw op het warme plaatsje, Meneer Benck had vast en zeker de laten nemen van meneer Benck. alsof op het dressoir stapte om van die hoge standplaats uit. een foto van het bureau te kunnen maken! Ruwe. grove mannenlaarzen die heen en weer bonkten op de zorgvuldig-on- derhouden parketvloer, vreemde man nenhanden. die alle dierbaar-gekoester de snuisterüen bü elkaar in een hoek zetten onder het motto: .eerst die rom mel uit de weg!" En ten slotte haar papieren, al die angstig-weggesloten particuliere büzonderheden en gehei men, nu prijsgegeven aan ambtelijk on verschillige blikken! Het was een beetje tragisch maar het was ook komisch, en ondanks alles moest het meisje soms toch even lachen. De deur ging geruisloos een eindje open en binnen stapte, majesteitelijk en mysterieus, tantes dikke oude poes. Zün groene ogen knipperden in de sigaren- damp en tegen het felle licht, maar overigens toonde hü niet de minste ver bazing over de ontstellende veranderin gen. die hier hadden plaatsgegrepen. Excellentie! riep Aagje. Het was de naam. die hem toekwam om zijn waardigheid, zün onverstoor bare houding en z-ün prachtig glanzend vel. Hü schreed nu op de divan toe. wip te met een .soepel sprongetje naast het meisje en nestelde zich voldaan op het zachtste plaatsje van de sofa. Hü begon te spinnen en Aagje streelde zün dikke vacht. Zü kesk nu onafgebroken naar de deur. Wat bleef de inspecteur lang weg! Zou hij al die tüd nodig hebben om me- j poes rolde haast ondersteboven, maar j h^neöteur? noof titi f n rMnlfan ftw Am Ir—AAn rr 1171- An n'At*mA rvlflA fclö recht tegenover de inspecteur en keek hem woedend aan. Nee. riep ze nog eens. Maar juffrouw v. Esbeeck Dat mag u niet doen! Dat wil ik niet! Vingerafdrukken! Vingerafdrukken sleutel. Gek. dat ze daarnet zo ongerust geweest was! Dat bureau was natuur lijk met een valse sleutel geopend, op die oude meubels pasten immers zowat alle sleutels. "Dat zou 'wel blüken. de zaak werd tenminste nauwkeurig ge noeg onderzocht. Goeie hemel wat een rompslomp allemaal! En toen stond inspecteur Renkevoort ineens in de deur. Hü keek de kamer rond en controleerde, hoe de verschil lende werkzaamheden waren opgescho ten. De fotograaf met zün mannen wa ren nu klaar, de snoeren en lampen en instrumenten werden weer ingepakt. Een andere man stond nu over het bu reau heen gebogen, strooide hier en daar een soort poeder en werkte met een vergrootglas. Hü zocht vingeraf drukken. begreep ze. En inspecteur Ren kevoort tikte deze man op de schouder. Als je hier klaar bent. Waanders, had ik graag dat je even naar boven ging. de kamer precies hierboven. Een zekere meneer Benck. Neem zün vinger afdrukken en werk ze zo spoedig moge- lük uit. Nee! riep Aagje. hij de eerste de beste misdadiger Komt u eens even mee. Hü nam haar 'bü de arm en bracht haar. langs de portlère, tot achter in tante's slaapkamer. Hier waren ze bui ten het gehoor van de anderen, maar hier barstte ook al haar verontwaar diging los. Ik wil het niet inspecteur! Zo iets kunt u niet doen! U mag meneer Benck niet behandelen of hij een schurk is! Het zou hem verschrikkelük veel ver driet doen, het is een füne man. U mag het niet doen. U mag het niet! Ze had een vuurrode kleur gekregen, haar ogen flikkerden ran boosheid. Maar ze be greep toch ook wel dat ze. als ze iets wilde bereiken, niet moest toegeven aan haar drift. Het kwam er nu op aan om kalm te blijven, haar gedachten bij el kaar te houden en argumenten aan te voeren. En ze pleitte, pleitte zo goed *3 kon voor haar beste vriend! Had meneer Benck dan de sleutel niet? Maar dan moet hü hem verloren hebben, of aan iemand anders gegeven. Er moét een plausibele reden voor zün. Dat kunt u hem toch vragen. Gaat u Ze sprong van de sota op. De dikke dap naar hem toe Xlstubliett \oo -a! no nn i con norcroKAi'nn moor waarin ook sleutels lagen, hü zocht en diepte er een kleine sleutel uit te voor schijn. Hier is de sleutel van juffrouw Van Esbeeck. Is dit de sleutel die Aagje u in het ziekenhuis gegeven heeft? Probeert u maar. Het is de sleutel van hel bureau. Hij legde het voorwerp in de hand van oe politieman. Hü keek hem niet aan. Inspecteur Renkevoort knikte even niet het hoofd. Dank u meneer Benck. Hü liep' beleen naar de deur. Maar met de knop al ln de hand (vaaide hii zich weer om. Het zal geen verrassing voor u zün geneer Benck, als ik u vertel, dat het b'Jreau van juffrouw v. Esbeeck al ge opend Is. Door onbevoegden. U wilt wel goed zijn om uw vingerafdrukken te toten nemen, ik zal u zo dadelük iemand niveu sUirer.. I kleine man antwoordde niet. Aagje was weer naar haar donker noekje op de sofa teruggekeerd en zat Qaar onbeweeglijk Er was immers zo sleutel te vragen? Of zou hij nog verderdat het meisje verlaten had. Zü stond I (Wordt vervolgd) veel te zien gedoe van de mannen in de kamer leid- üe "3ar echter van dit laatste enigszins f, ef?. hoewel de oorzaak van alles na- ^uurlyk tameüjk ernstig was trof haar och het komische van de situatie Dat JjM de brave tante Truus eens moeten |jeien. Dat er twee mannen ln hemds mouwen vieze dikke sigaren zaten te en aan de tafel en. bij ontstentenis au een asbak die sigaren aftipten in pt Porseleinen drinkbakje van de poes! er een ander zó maar via een stoel Door het slechte weer, dat vooral de activiteit van de kustvaartuigen remde, bedroeg de aanvoer van schol slechts 303 ton waarvan nog ruim 66 ton kon worden geëxporteerd, voornamelijk naar Engeland. De gemiddelde pry's, welke in December 19*49 bij een aanbod van 211 ton op f. 0.60 per kg. lag, liep terug tot f. 0.69 per kg. Ook de tongaanvoaren liepen belang- rük terug en bereikten het totaal van 357 ton tegen 374 ton in December 1949. De export had een vlot verloop en be droeg 339 ton, zodat maar weinig voor hst binnenland beschikbaar bleef. De gemiddelde prijs per kg., die in No vember f. 1.08 bedroeg, steeg tot f. 1.63 In December 1949 was de prüs f. 1.57 per kg. In totaal bedroeg de aanvoer van zee vis in de laatste maand van 1950 2.5 millioen kg., tegen 2.8 millioen kg. in de overeenkomstige maand van 1949. De export vertoonde een gunstig beeld. In verse en bevroren toestand ward 1.000 ton voor ruim f. 1.1 mil lioen uitgevoerd, waaronder ook een kwantum uit buitenlandse productie. In December 3 949 waren de export- totalen resp. 917 ton en f. 1.3 mil lioen. Haringvangsten teleur stellend Omdat aanvoer van gezouten haring na 2 December niet meer was toege staan, werd door de loggers de haring in verse toestand aangebracht. Over hst algemeen waren de vangsten te- HR MS KRUISER „TROMP" WORDT GEDECOREERD. Plechtigheid te Amsterdam. Hr Ms lichte kruiser „Tromp" heeft in de laatste wereldoorlog een uitste kende staat van dienst verworven, op grand waarvan H.M. de koningen reeds op 8 Januari 1949 aan het schip de on derscheiding van „Koninklüke vermel ding bü dagorder" toekende. De ont hulling van de gedenkplaat aan bcord van de kruiser, waarop deze onderschei ding vermeld staat, werd uitgesteld tot Hr Ms „Tromp" weer in dienst was, en dit zal op 19 Februari a s. om 11 uur in Amsterdam door Z.K.H. Prins Bern- hard geschieden. Hr Ms „Tromp" zal daartoe worden afgemeerd aan de kop van de Javakade. Het marinepersoneel dat. tussen Januari 1942 en Augustus 1945 deel heeft uitge maakt van de bemanning van Hr Ms „Tromp", kan via zün commandant ver zoeken de plechtigheid by te mogen wonen. Ook zü. die de marinedienst in middels hebben verlaten, zijn welkom. Zij kunnen, zich in verbinding stellen met de adjudant van de Commandant der Zeemacht in Nederland te Den Helder. leurstellend, terwijl de kwaliteit der haring niet steeds bevredigend was te noemen. In totaal leverde Decem ber nog ruim 2.5 millioen kg. verse haring, waarvan 1.2 millioen kg. to IJmuiden werd afgeslagen. De gemid delde prijs kwam op f. 0.22 per kg. te liggen tegen f. 0.27 in December 1949, toen het aanbod 2.700 ton bedroeg. De export van verse haring was niet groot en bedroeg 796 ton voor f. 319.000. In December 1949 waren de export totalen 3.055 ton voor f. 1.3 millioen. De export van gezouten haring gaf een opgewekter beeld te zien. Met Polen kwam een overeenkomst tot stand voor 25.000 vaten en met Rusland kwam men tot een definitieve afsluiting voor 40.000 vaten. De export bedroeg in De cember 5.953 ton voor f. 2.8 millioen. In December 1949 werd 6.178 ton uitge voerd voor f. 3.2 millioen. De uitvoer van bokking was vrijwel gelük aan die in December 1949 n.l. 570 ton voor f. 448 000.—. Prijzen liepen nog weinig terug Onder de Invloed van vrij grote aan voeren op de slachtveeafdelingen had de verkoop van het slachtvee in de af gelopen week een wat stroever verloop. Ook was er tamelijk veel buitenlands vee aan de slachthuizen, zodat ook hier het aanbod van rundvlees meer dan voldoende was. Toch liepen de prijzen in verhouding tot onze laatste noterin gen nog zeer weinig terug. Het vleesverbruik dit blijkt uit de cüfers der slachtingen is momenteel als we de omstandigheden tenminste ln aanmerking nemen, vrü goed. Ongeveer 4000 stuks slachtkoeien en stieren, ex clusief de ingevoerde beesten uit Dene marken en Ierland, waarvan de import op heden 600800 $tuks per week be draagt, werden via onze veemarkten per week voor de binnenlandse consumptie „verwerkt". Wanneer we nu vertellen dat hiervan alleen Rotterdam er bijna 2000 en Den Bosch 600750 stuks aan de markt hebben, dan blijkt dat door de moderne verkeersmiddelen juist op deze 2 plaatsen in hoofdzaak onze slachtvee- handel is geconcentreerd. De Leidse markt behield ongeveer het normale aanbod, maar „vooruit-gang" was er toch ln geen geval. Een beetje propaganda zou dan ook o.i. deze markt ten goede komen. Een goede greep daar toe deed het „Vebo"-bestuur om dit jaar een Pa asten toons telling te houden, die naar we verwachten wel zal slagen. De bezetting op de gebruiksvee-afde- lingen was in de afgelopen week vrijwel onveranderd en de handel had in alle categorieën een zeer kalm verloop. De prüzen hield men echter strak. Vooral kwalltelts en melkkoeien met witte pa pieren en goede afstamming bleef op prüs. We noteerden voor uitmuntende waar f.850.f.1100.Mindere soorten f 600—f 800.—Vaarzen f. 550.—f. 875.— Pinken en gnste vaarzen f.375—f. 600.— per stuk. Slachtvee van f. 2.—f. 2.60 per kg. geslacht gewicht. Naar vette Kal veren was goede vraag ook wat voor export en de prüzen bleven zeer vast! f. 2.20f. 2.65 per kg. levend gewicht. Nuchtere kalveren met belangrijke toe name in de aanvoeren, liepen weer wat in prüs terug, f.30.—f.50.— voor de slacht en fokkers f. 55.f,75.extra beste wat hoger. De wolveemarkt had weinig te betekenen. Wat aangeboden werd, ging bij stroeve handel tot hoge prüzen van de hand. Op de Varkens- markt was de stemming een tikje leven diger. Duitsland neemt weer spek en. ook binnenkort weer zware varkens, ter- wül de baconmarkt op Engeland wat gunstiger is dan vorig jaar. Biggen en magere varkens waren even gemakke- lü'k te plaatsen, ondanks flinke aanvoe ren wat hoger in prüs. Lopers of mes ters f. 1.60f. 1.70 per kg. levend ge- wloht. Biggen, van f. 25.—f. 40.— gemid deld per stuk. Ook de paardenmarkt was williger ge stemd, met iets stüvere prüzen dan voor heen zowel oudere als Jonge paarden werden gezocht. Voljarigen f. 700.— f 1050.—, jonge paarden f. 600.—f. 800.— Jaarlingen f. 400 f. 525.—, stamboek- paarden soms boven notering. Slachters f. 1.50.—f. 1.75 per kg. geslacht gewicht. 65). Het geniale Mechanisch Memo randum rende nog maar steeds voor en nog meer te denken Het i over kazerneplein, terwijl de dril- majoor opgewonden bevelen schreeuw de en het apparaat naar welgevallen liet rennen, springen, in de maat lopen, stilstaan, rechts-omkeert en links-om keert liet maken, en al dergelüke din gen meer, waar een Mechanisch Memo randum eigenlijk helemaal niet voor gemaakt is. „Eeuwig zonde van zo'n knappe uitvinding", dacht Panda, „maar ik ga hem redden, dan kan hij Professor Kalker weerhelpen, denken!" En zo schreed Panda dus, vermomd als kranig Maar nu had hy toch bulten de waard gerekend, of liever gezegd niet buiten de waard, maar buiten die soldaat wiens pak hü aan had. Dat was namelijk, naar men moet weten, een zeer voorbeeldig soldaat; een héél by'zonder soldaat, want het was er een. die bezeten was van plichtsbesef. Het feit, dat de wacht posten aan de poort hem niet binnen wilde laten met het oog op zijn onwel- voeglüke kleding ontmoedigde hem nau welijks; hij rende tóch naar binnen, waarbij hü de schildwachten met zich VOOR ZONDAG 11 FEBRUARI. Hilversum I (402 m.) VARA: 8.00 nieuws- en weerberichten: 8.15 gTam.; 8.30 „De verzorging van onze katten", causerie; 8.40 voor militairen; 9.12 sport- mededellngen: 9.15 verzoekproeramma; 9 45 „Geestelijk leven" causerie. VPRO: 10.00 voor de Jeugd; IKOR 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst; AVRO. 12 00 muzlek- etalage: 12.40 voor de Jeugd; 12.50 gram. 13.00 nieuws- en weerberichten; 13.18 mededelingen of gram 13.20 lichte mu ziek; 13.50 ..even afrekenen, heren"; 14.00 gram.; 14 05 boekbespreking; 14,30 strijkkwartet en vrouwenkoor; 15.00 fllmpraatje; 15.15 gram.; 16.00 dansmuz 16.30 sportrevue; VPRO: 17.00 .gesprek ken met luisteraars"; 17.20 ..een kerk lied". causerie met muziek: VARA; 17.30 „de dood van apotheker Dektolnga". hoorspel; 17.50 pianomuziek: 18.00 sport; 18.15 nieuws en sportuitslagen: 18.30 cabaret; 19,00 radlolympus: 19.30 lichte muziek: AVRO 20 00 nieuws: 20.05 ac tualiteiten; 20.15 Internationaal licht concert; 20.55 AVRO-allerlel; 21.00 ca baret; 21.35 orgelspel: 21.50 ..Paul Vlaan deren en het Madlson-mysterle". hoor spel, 22.30 strijkorkest; 23.00 nieuws: 23.15 voordracht: 23.2024.00 gram. Hilversum II (298 m.) NCRV: 8.00 nieuws en weerberichten: 8.15 gram.; 8 30 morgenwlldilng: 9.15 gewijde muziek; KRO: 9.30 nieuws en waterstanden; 9.45 gram.; 9.55 hoogmis; 11.16 gram.: 11.25 kamerorkest en solist; 12.15 Apologie; 12.35 gram.; 12 40 lunchconcert: 12.55 zonnewijzer: 13.00 nieuws, weerberichten en katholiek nieuws; 13.20 lunchconcert: 13.45 „uit het Boek der Boeken": 14.00 viool en plano 14.25 gram.; 14.30 con certgebouworkest en solist (15.1515.30 sport): 16 15 sopraan en plano; 16.40 „Katholiek thuisfront overal"; 16.45 ge wijde muziek. IKOR: 17.00 Ned. Herv. Jeugdkerkdlenst; 18.15 Ned. Herv. Zang- dienst. NCRV: 19.00 koor en orkest; 19.15 „kent gij uw bijbel?"; 19.30 nieuws, sportuitslagen en weerberichten: KRO: 19.45 actualiteiten; 19.52 boekbespreking: 20.05 de gewone man zegt er 't zün© van: 20.12 gevarieerd, programma; 22.45 avondgebed en liturgische kalender: 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. Lijn 3 (ILstrlbutlenet 8.05 Gram., 8.30 Chansons, 8.55 Gram., 9.15: Beiaardspel. 9 20 Aperitief. 9.30 Vro). muziek. 10.00 Amusem.-conc.. 11.00 Harmonie St. Ce cilia, 11.45 Gram 12.00 Mars en conc., 12.32 Ork Dekser. 13.15 Gram.. 13 30 v. d. sold. 14.00 Opera en belcanto, 15.30 Gr.. -„- ,15.45 Verz.pr.. 16.30 Grade Fields. 17.00 Aiarm! Alarm! Een spion! Er is een BBC Opera-ork.. 18.00 Plano. 18.30 Take spion binnen gedrongen!" It from here. 19.30 Verdi festival. 21.30 Act., 21 45 orgelspel. 22.15 Verz.pr., 23.05 dansmuziek. I-Un 4 distributienet 8.10 Verz.pr. Dat hoorde iedereen; Panda ook. „Tjonge, dat is érg!" dacht hü- ..Een spion binnen gedrongen! Tjee! Die lui '9 00 Plano. 9.2C Way out West, 9.40 Dan- bcmoeien zich toch ook overal mee! Wie n? Levan kwartet, 10.10 orgel 10.30 Mil. zou het zijn? Waar zou die spion zit- ork 11 Gram.. ll.40 Hot Jazz. 12.00 ten?" En hü keek nieuwsgierig om zich fang uniKl.ni13 0C'Calling all Forces, heen maar fnen zntr hii dat allp mili- ^4.00 Verz pr. 15.30 Your Song Parade, fJlLrSiui ï-ou™ i, 16 00 Kon kapel en Omr. Symph. ork.. lalren op het plein naar hém keken en 17.00 Dansmuz., 17.30 v. d sold., 17.55 op hem af kwamen stormen! Daardoor j sport. 18.00 Pioneers. 18.15 Ork. Gibbons begreep hü toen, dat met die spion hü- I 18,30 Your Mother's birthday. 19.00 Melo- zélf bedoeld werd.... 1 dleën, 20.30 Palm Court Orch., 21.30 Community singing, 22.00 Variety Band-, box, 23.15 Violet Carson zlngt. 23.30 Thlntt on these things, 23.45 Gram. VOOR MAANDAG 12 FEBRUARI. Hilversum I (402 m.) AVRO; 7.00 nieuws; 7.15 gTam.: 8.00 nieuws; 8.15 gram.; 9.00 morcenwilding: 9.15 gram.: 9.30 waterstanden; 9.35 populair concert: 10.30 voor de vrouw; 10.35 gram.; 11.00 „op de uitkijk": 11.15 gram: 12.30 land en tulnbouwmededellngen; 12.33 ..ln '6 splonnentje"; 12.38 plano en orgel: 13.00 nieuws; 13.15 AVRO-allerlel; 13.20 poll- tlekapel; 13.50 gram.: 14.00 „wat gaat er om ln de wereld?", causerie: 14.20 piano concert: 14.50 voordracht met harpspel; 15.05 voor de vrouw: 16.05 film- eri onerettemelodleën: 16 45 ..Musi calender1' 17.30 voor de padvinders; 17.45 gram.r 18.00 nieuws; 18.15 militair commentaar: 18.30 amusementsmuziek: 19.00 Disco- gram: 19.30 muzikale ca/UGerle: 19.45 re- gor t ngs-ul tzend lnglandbouwkronlek: 20.00 nieuws; 20.05 AVRO-allerlel; 20.10 radloscoop; 22.30 muzllcale causerlej 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. Hilversum II (298 m.) NCRV: 7 00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek: 7.30 gram.: 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerberichten: 8.10 sport: 8.20 gewilde muziek: 9.00 gram.: 9.15 voor de zieken 9.30 famlttecompetltle: 10.05 gram.; 10.30 morgendienst: 11.00 gram.; 11.15 gevarieerde muziek; 12.30 land- en tulnbouwmededellngen: 12.33 lichte muziek; 13 00 nieuws: 13.15 man. dollnemuziek; 13.45 gram.; 14.00 school radio: 14.35 gram.; 15.00 voor de vrouw; 15.30 cello en plano; 16.00 bllbellezlngt1 16.45 vocaal ensemble; 17.00 voor de» kleuters: 17.15 orgelspel; 17.45 reeerlngs- ultzendlng; prof. dr J. H. Bavlnck: „Fa cetten van de Javaanse levensstijl"! 18.00 voor de kinderen; 18.15 verzoek- nroiramma; 18.45 boekbespreking: 19.00 nieuws- en weerberlohten: 19.15 Engels© les: 19.30 sport: 19 40 radiokrant: 20.00 nieuws: 20.05 „een eigen kar&kter". cau serie; 20.15 promenade-orkest, koor en solisten: 20.45 „Ontheemden" hoorspel: 21.30 strijkorkest: 22.15 alt-mezzo, cello en orgel: 22.45 avondoverdenking: 23.00 nieuws: 23.15 phllharmonlsch orkest. (In dc pauze: causerie over de wederop bouw van Turkije): 23.4024.00 gram Lijn 3 distributienet 8.05 Concert, 9.05 Gram., 10.00 Ménage en Muslquc. 11.00 Gram., 11.30 Rich. Strauss, 12.00 Amusem.-ork., 12.40 Plano. 13.15 Klassieke muz., 14.10 Those were the days, 15.00 Omr.ork. met tenor, 16.00 Dvorakconcert. 16.30 hobo, 17.10 Ork. Heyne, 18.00 v. d. sold.. 18.45 Eng. les. 19 30 Gram., 19.50 Feuilleton. 20.00 Bocchrlnl 20.15 Zang; 20.40 Boecherlnl. 21 00 Act., 21.15 Volks- muz., 22.15 Verzpr. Mln 4 distributienet 8.10 Cone., 9.00 Koopraatje. 9 10 Gram.. 10.10 Verz.pr.. 10.55 Meditatie. 11 00 Org.. 11.30 Mil. ork.. 12.00 Harmonica. 12.30 Ork. Loglst 13.00 Let's maake music. 13 45 BBC Schots ork., 14.45 Gram., 15.00 Emission fémlnlne. 15 30 Ork.. 16.20 Spa-ork.. 17.00 Gevar. muziek, 17.30 Kamermuz.. 18 00 Dlv.. 18 10 Avondmuz.. 18.45 Org., 19.00 Liederen. 10.25 Jazzmuz. 19.45 Mannenkoren. 20.00 Radioparade. 20.20 Cone., 21.00 Ultawlsse- llngspr., 22.00 Talking of Songs. 22.15 Fanfare, 23.20 Ork. Mackintosh. i

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7