Labour wint ook de veldslag inzake de vleesvoorziening WEERBERICHT Druk op Seoel steeds groter Vereenvoudigde regeling loonbelasting Huispersoneel 89s(e Jaargang LEIDSCH VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 00 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie' B W Menkhorst en J. Brouwer No. 27224 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5 15 per kwartaal, f0.40 per week Kracht die zwakte wordt Geregeld werd de in- en uitwendige propaganda van het communisme hoog aangeslagen en terecht. Dit systeem be schikte immers over middelen, waarte gen die der tegenpartijen slechts kin derspel leken Maar er is een kentering merkbaar! Dit tengevolge van het gevaar, waarop wij reeds enige malen hebben gewezen, ook al meenden wij dit gevaar nog niet zo dicht nabij als thans het geval schijnt te zijn. Wanneer een land andere landen ge- weldig overmant en dank zij een regiem van geweld, zoals eens het nationaal- socialisme toepaste en nu het imperia listisch sovjet-bewmd doet, onder dwang houdt, zal het toch eens stuiten op ver bet. Verzet, dat scherper vormen zal aannemen, naar mate het geweld toe neemt. Noch nationaal-socialisme, noch com munisme vragen immers naar een meer derheid onder de bevolking, de enige vorm van staathuishoudkunde, die een vaste koers kan garanderen, beide rege ren slechts door dwang, steeds groeien de dwang, omdat anders het gezag niet ls te handhaven. In wezen zijn beide systemen broertje en zusje, al scholden en schelden zij elkaar uit voor al wat lelijk is Dientengevolge was de uitbreiding van het communistisch gezag in de z.g. satelliet-landen van den beginne af aan voor Moskou een gevaar. In geen enkel aer overweldigde landen berustte toch het communistisch bewind op een over tuiging van de meerderheid der bevol king. Integendeel, deze macht was slechts gevestigd op de methoden van de sovjet-Gestapo. oftewel Gepeoe, die de Nazi-Gestapo nog verre overtreft. Met de meest uitgekookte middelen van vreesaanjaging wordt het gezag ge handhaafd. En bleef het nog maar bij vreesaanjaging! Daarnaast staan, even wel andere maatregelen, die ronduit neerkomen op het uit de weg ruimen van alle tegenstanders. Liefst geruisloos, doch desnoods door processen, waaraan het woord recht wel volkomen vreemd is. Zie, dat systeem moest gevolgen heb ben. die voor Moskou niet bepaald aan genaam zouden zyn Het eerst deden zich die gevolgen gelden in Zuid-Slavië. waar maarschalk Tito weigerde om zich langer voor het Russische karretje te laten spannen tot schade van zijn eigen land. Moskou let immens niet op de belangen van de on derworpen landen, louter en alleen op zijn eigen voordeel! Tito schoof even wel de belangen van zijn land op de eerste plaats, weshalve hij uit de ge meenschap der Moskovitische landen werd uitgeschakeld en tot verrader ver klaard. Hem is de oorlog verklaard, al rusten de wapenen gelukkig nog. Maar dit heeft Tito in de armen van het Wes ten gedreven, ook al houdt hij vast aan het communisme in algemene zin, hoe wel niet het communisme van Moskou. Roemenië en Bulgarije zijn uitgezui verd, zodat van deze landen weinig meer wordt gehoord. Hetgeen echter aller minst wil zeggen-, dat ook daar de vrij heidszin is gedoofd! Hongarije is nog niet zover, getuige de processen, die daar nog geregeld aan de orde van de dag zijn, maar de zui veringsactie gaat onverstoord door vol gens de leus: opgeruimd staat netjes... In Polen en de Oekraïne staat het voor Moskou minder gunstig, want daar is de guerilla-beweging nog nimmer on- oerdrukt, ook al weten we niet precies, hoever zich deze actie uitstrekt Gere geld komen er echter berichten binnen, waaruit blijkt, dat het verzet niet is onderdrukt berichten, die weerklank vinden in de sovjet-pers, zodat er niet getwijfeld kan worden aan de betrouw baarheid. En het is merkwaardig, hoe juist thans in bladen als de „Prawda" tal van klachten worden voedselimport door miadel van gecen traliseerde regeringsaankoop welke daar door een politieke aangelegenheid is ge worden. Alleen weder-inschakeling van de particuliere handel kan. volgens hem. Zij het met geslonken meerderheid De motie vax wantrouwen der Brits-conservatieven inzake de vlees- -------:o— voorziening Is in het Lagerhuis met ^omst brengen. De regering verzet 306—298 stemmen verworpen. zich daartegen, omdat het publiek dan De zeven aanwezige liberale Lager- ^e fantastische prijzen van de yrye huisleden stemden met de conserva- I?a 3011 mo8en betalen, terwijl lan tieven mee. Het verluidt dat de twee I den aJ* Australië en Nieuw Zeeland van andere liberale leden niet aan de h-un gegarandeerde afzet zouden worden stemming deelnamen, omdat twee so- beroofd. - - - - Intussen schijnt de situatie op korte termijn vrij hopeloos, aangezien ook Australië, als gevolg van droogte en gro tere eigen behoefte door immigratie, ook minder vlees zal leveren. Engeland moet er rekening mee hou den dat het vlèes in de eerstkomende tien jaar niet van de bon komt! Het kan slechts in de helft van de eigen behoefte voorzien. cialistische Lagerhuisleden wegens ziekte niet konden stemmen. Tijdens het debat, dat aan de stem ming vooraf ging, had de conservatieve oppositie verklaard, dat het aan het „knoeibeleid" der regering was te dan ken, dat het reeds karige Britse vleesrantsoen opnieuw moest worden verlaagd. Hierop antwoordde de mi nister voor voedselvoorziening, Webb, dat de enige fout der socialistische re gering indien dit althans als een fout kon worden beschouwd was geweest dat zij gemeend had, dat dit „grote en trotse land" bereid moest zijn zich te weer te stellen tegen zijn voornaamste leverancier, Argentinië. Daar de regering Woensdagavond een meerderheid van tien stemmen had be haald. had zy het gisteravond niet no dig geacht twee der ziekste socialisti sche Lagerhuisleden aan de stemming te doen deelnemen, waardoor haar i meerderheid met twee stemmen was ge slonken. De minister van financiën Gaitskell I was de laatste spreker van de regering. Tijdens zijn toespraak ontstond rumoer, j Zijn antwoorden op de beschuldigingen der oppositie werden met een daverend gelach ontvangen. Ook werd er geïn- j terrumpeerd, waarop de socialistische Lagerhuisleden luidkeels van hun af- j keuring blijk gaven. Gaitskell bleef door- i spreken, schreeuwde, waar dit noodza- j kelijk was en sloeg met zijn vuisten op tafel, wanneer hij de aandacht der le- den voor pimten uit zyn betoog opeiste. Gaitskell zelde dat de socialistische regering „volkomen bereid is" om ver- der met de Argentijnse autoriteiten i waarmede zij zich reeds opnieuw in ver- l binding heeft gesteld te onderhan- delen. Hij verdedigde het regeringsstel sel om aankopen in het groot te ver richten. „daar er anders een vrije markt zou ontstaan en de producten bij de hoogste bieder zouden komen. Engeland heeft overeenkomsten met Australië en Nieuw-Zeeland gesloten, waarbij het vlees krijgt tegen prijzen van zeventig tot tachtig pond sterling per ton. Doch deze zelfde dominions verkopen vlees in kleinere hoeveelheden aan de Verenigde Staten en krijgen daarvoor, omgerekend per ton, ongeveer drie honderd pond sterling. Argentinië vroeg Engeland 140 pond sterling per ton vlees. De Britse rege- ■ing vond deze prijs te hoog. Nieuwe commandant zeemacht Nederland West-Duitsland wil zoet blijven GROTE PROTEST-ACTIE TEGEN BELASTING - VOORSTELLEN. (Van onze correspondent in Duitsland). Geheel West Duitsland neemt het op het ogenblik op voor het snoeplustige kind tegen de minister van Financiën die onlangs een verhoging van de be lasting op suikerwaren heeft aange kondigd, waardoor deze pry2en nage noeg zullen worden verdubbeld. Op straat ziet men overal aanplakbil jetten waarin op gevoelvolle wijze te gen de aanslag op de gelukkige jeugd van de Duitse kindertjes wordt gepro testeerd. aangezien een stuk chocolade voor hen nu bijna onbereikbaar wordt Van de suikerbakkers en aanverwante producenten en neringdoenden heeft zich in verband met de te verwachten ingrijpende omzetachteruitgang, reeds een paniekje meester gemaakt. Het per soneel dreigt er van door te gaan om, voordat In de branche de crisis uit breekt, in andere bedrijven een goed heenkomen te zoeken. Intussen vinden allerlei protestacties plaats, die al zoveel sympathie onder vinden, dat niemand de minister van financiën meer succes durft te voorspel len, wanneer hij zijn voorstellen voor het parlement brengt. De zaak heeft zelfs een buitenlands politiek kantje, welke de reactie nog verscherpt. In de motivering van 's mi nisters plan hcet het. dat inkrimping van het West-Duitss snoep-verbruik in andere landen een goede indruk zal maken Inderdaad kijken buitenlanders, die hjt in het eigen land niet z-o goed gewend zijn, vaak verbaasd en ook een beetje afgunstig toe., wanneer zy in een Duitse Conditcrei de .operatie-slag room" gadeslaan. De minister van fi nanciën heeft zich echter op uitermate gevaarlijk terrein begeven wanneer hij het Conditorei-bezoek van de Duitser en vooral van de Duitse vrouw, die zo gaarne over haar „lijn" spreekt, maar intussen slagroom eet. wil temperen. Want een Conditorei ls in Duitsland een van de weinige „heilige huisjes", die daar van bestaan. BRITSE REGERING VRAAGT NOOD TOESTANDSBEVOEGDHEDEN. De Britse regering zal het parlement verzoeken haar speciale „noodtoestands bevoegdheden" te verlenen. De bedoe ling is dat de regering weer de beschik king zal krijgen over bepaalde bevoegd heden tot het opleggen van beperkingen en het uitoefenen van controle, die zy ook in de afgelopen oorlog bezat De re gering zal in de thans aan de gang zynde „koude, oorlog" ©venwel niet de bevoegdheid verzoeken om dagbladen, boeken of andere schrifturen een ver schijningsverbod te mogen opleggen; zij bezat Ln de afgelopen oorlog deze be voegdheid wel. vredenheid over de vastheid in de leer ■van Lenin en Stalin in het land van de heilstaat zelf! Ook in Tsjeoho-Slowakije liep niet alles even vlot. Vandaar, dat grote zui veringen werden doorgevoerd en dat hst aantal vluchtelingen groeide. Zelfs een figuur als Clementis voelde zich niet veilig meer en is naar het land van Tito gevlucht! Er is derhalve deining in de satel liet-landen en al is moeilijk een beslist oordeel te vellen over de juiste beteke nis daarvan, toch mag men wel conclu deren, dat de satelliet-landen als ge heel de positie van Moskou niet verste gen, integendeel, deze danig ver zwakken. En om de maat vol te maken, ln Ita lië is thans onder de communisten een krachtige stroming merkbaar, die wel het communisme wil blijven belijden, doch zich los wil maken van de beve len van Moskou, zich stellend op zuiver nationaal principe Het stelsel dus van maarschalk Tito We schijnen derhalve het moment te naderen, dat te grote dwang van de ^ijde van Moskou in botsing komt met de ingeboren vrijheidszin van de mens. Zoals dit moment komen moet, onaf wendbaar! Waardoor de kracht van het commu- nistisch Mekka verandert in zijn zwakte MINDER WIND. Bilt verwacht tot moreenavond: Wisselende bewolkine met enkele ver beide buien. Lanes de kust aanvan- zeliik noe krachtiee. overieens tot ma- uz of zwak afnemende Zuid-Weste- '"ke wind. Laeere temxyraturen. vooral nachts. (Opgemaakt te 10 uur). 10 FEBRUARI. &>n op; 8.07 uur; onder: 17.43 uur. Maan op: 9.28 uur; onder: 23.14 uur. ^zwater te Katwijk te 6.08 en 18.26 Onze Londense correspondent telefo neert ons nog: De regering tracht angstvalliger dan ooit verhoging van de prijzenindex te voorkomen. De oppositie is van mening dat zulks op het ogenblik onrealistisch is omdat de prijzen op de wereldmarkt immers sterk zijn gestegen en deze in dex geen practi^che betekenis meer heeft. Bovendien baant het. elementaire verlangen naar voedsel zioh een weg naar dure vis, gevogelte en wild De ho gere prijs, die Argentinië vroeg zou En geland. volgens de oppositie, wel hebben kunnen betalen zonder dat dit het rant soen veel duurder zou hebben gemaakt. De regering is echter van mening dat. zoals zy volledig heeft aangetoond, de weg voor Argentinië thans vrij is om en te rapporteren over alle versterkin- euit over onte- niet steeds nieuwe eisen te komen. De ?€n der geallieerde troepen en politie SCHOUT BIJ NACHT C. W. SLOT. Met ingang van 1 Maart a.s. is ge lijk wy reeds aankondigden belast met de functie van Commandant Zee macht Nederland Schout bij Nacht C. W. Slot, die met ingang van diezelfde datum, gelijk reeds bekend, benoemd is tot Schotu bij Nacht. Bevin treedt niet af Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft officieel nieuwe geruch ten over Bevins aftreden als minister van Buitenlandse Zaken tegengespro ken. Bevin zou „in de nabye toekomst" zijn post niet verlaten. In gewoonlijk welingelichte kringen zegt men, dat Be vin, wiens herstel goed vooruitgaat, zo spoedig mogelijk zyn taak weer op zich zal nemen. Zware verliezen der roden SOVJET-SPIONNAGE IN WEST- DUITSLAND. Het persbureau van de West-Duitse sociaal democratische partij verklaart over documenten te beschikken, waarin de richtlijnen vervat zijn voor commu nistische agenten in West-Duitsland. Zy zouden opdracht hebben ieder een actiegroep" van zes man te vormen kern van de kwestie is echter volgens Churchill, dat deze betreurenswaardige toestand uitsluitend het gevolg is van de absurde handhaving sinds de oor logstijd, van de nationalisatie van de Formateurs ontvangen Jhr Tjarda (Van onze parlementaire redacteur). De heren Drees en Van Schalk heb ben gisteren in hun kwaliteit van for mateur geen bezoeken ontvangen. In de namiddag hadden zij een be spreking met jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Neder lands lid in de Raad van plaatsvervan gers der N.A.T O. te Londen, ter be handeling van Noord-Atlantische mili taire problemen. n hun district. Zy zouden voorts in lichtingen moeten verstrekken over troepenbewegingen, plaats van legering, bewapening en de hervatting der Duit se bewapeningsproductie. ADENAUER DIENT AANKLACHT TEGEN BONDSDAGLID IN. De West-Duitse kanselier Adenauer heeft besloten tegen Bondsdaglid dr Franz Richter een aanklacht in te die nen wegens belediging. Op 23 Januari zei Richter in een rede te Brunswyk, aat Adenauer „orders van koloniale ba zen" uitvoerde. Richter is lid van de Beierse weder- opbouwpartij Kanselier Adenauer heeft de voorzit ter van de Bondsdag reeds verzocht de parlementaire onschendbaarheid van dr Riohter op te heffen. Hierover moet door de bondsdag worden beslist. Amerikaanse, Turkse en Portoricaanse infanterie rukt op aan weerszyden van de hoofdweg naar Seoel. Verzetshaarden worden opgeruimd en hoog terrein bezet Een communistische tegenaanval op de Turken ten Zuid-Westen van Seoel werd met zware verliezen voor de com munisten afgeslagen. De Turkse stellin gen lagen Woensdagavond onder mor tiervuur. Tenslotte gelukte het de bat terijen van de tegenstander tot zwygen te brengen. Griekse, Amerikaanse en Zuidkore- aanse eenheden, die aan beide oevers van de Han opereren, ontmoeten by de opmars verspreide, doch hardnekkige tegenstand. Geallieerde vliegtuigen bestookten de tegenstander op heuveltoppen en in dor pen met raketten en napalmbommen. De Grieken schoven hun stellingen 15 k.m. ten Noord-Westen van Itsjon 1 600 meter op. Zy lagen onder zwaar mor tiervuur en vuur uit kleine wapenen. Andere geallieerde troepen drongen on der zwaar spervuur tot 16 km. ten Noor den en Noord-Oosten van de plaats op. Sterke communistische strijdmachten naar men vermoed merendeels Noord- Koreanen ondernamen tegenaanval len tegen Amerikaanse en Zuidkoraanse troepen ten Oosten en Westen van Hoengsong. Volgens berichten van luchtverken- ners voeren de Noordelyken snel ver sterkingen en voorraden aan van de Mandsioeryse grens. In de sector aan de Oostkust van Korea zyn drie Noordkoreaanse batal jons, die om Kangnoeng hevige tegen stand hebben geboden aan een Zuid- koreaanse opmars, „gedurende de nacht verdwenen", tengevolge waarvan de Zuid-Koreanen naar believen kunnen oprukken, aldus een communiqué van het achtste leger. Franse premier Pleven krijgt vertrouwensvotum X Dit In het Marinierskamp te Doom zijn i MariniersGeneraal-Majoor M. R. gisteren 22 officieren beëdigd tot j dc Bruyne. 2e luitenant van het Corps Mari-j Tijdens de plechtigheid: luitenant niers. De eed werd afgenomen door D. C. J. Loke legt met de hand aan nummer bestaat uit acht pagina's. de Commandant van het Corpshet vaandel de 'eed af. BIJ STEMMING OVER GEZINS TOELAGEN. De Franse Nationale Vergadering heeft met 293 tegen 245 stemmen beslo ten verhogen „ln overweging te nemen". De volksrepublikeinen, die vertegen woordigers in de regering hebben, zyn voorstanders van een verhoging met veertig procent. De minister van finan ciën, hierin gesteund door de rest van het kabinet, wilde slechts vijftien pro cent toestaan. In het goedgekeurde wetsontwerp ls bepaald dat ln Februari en Maart 1951 een gezinstoelage van twintig procent zal worden verleend Er zal een commis sie worden ingesteld waarin vertegen NIEUW CONTINGENT AMERI KAANSE SOLDATEN. Een belangryk contingent ervaren Amerikaanse soldaten zal naar Korea worden gezonden. Generaal MacArthur had hierom gevraagd, aldus heeft ge neraal Mark Lark, chef van het land leger, op een persconferentie medege deeld. DE VERLIEZEN DER NOORDELIJKEN Het Amerikaanse leger heeft te Wash ington verklaard, dat de verliezen aan doden en gewonden der Noordelijken in de Koreaanse oorlog tot nu toe naar schatting meer dan 525.000 man bedra gen. x De cijfers hebben betrekking op een periode van zeven maanden, eindigend 25 Januari. De Noordkoreaanse verliezen worden geschat op 390.548 man, onder wie 254 000 doden en gewonden en 136.548 krygsgevangenen. De Chinese verliezen worden geschat op 134.616 man, onder wie 134.000 doden en gewonden en 616 krygsgevangenen. HET INKOMEN VAN KONING GEORGE VAN ENGELAND WORDT VERHOOGD. Premier Attlee deelde in het Britse Lagerhuis mede, dat koning George al zijn in de afgelopen oorlog uit zijn eigen inkomsten bespaarde geld heeft gebruikt om de gestegen kosten van de konlnklyke huishouding te bestryden. Nu deze fondsen van de koning zijn uitgeput, acht de regering het nood zakelijk zyn financiële lasten te ver lichten. D? koning zelf zal de uitgaven voor zyn huishouding met een bedrag van twintig duizend pond sterling per jaar verlagen. ..Have no" is het stereotiepe ge zegde. dat vreemdelingen in Korea te horen krijgen, wanneer een Koreaan iets. waar men om ge vraagd heeft, niet verstrekken kan Twee soldaten van het Nederlands Detachement Verenigde Naties. E Goedhart uit Den Haag en AL Scholten uit Elsloo. plaatsen een bordje met ..Have no" op een boom. waarmee zij willen aanduiden, dat zij geen der aangeprezen versna peringen bezitten. Sabotage der Britse scheepvaart EEN DOCUMENT DER KOMINFORM ONTHULD. Leiders vaji de officiële Britse vak bond van zeelieden welke samenwerkt met de vakbond van arbeiders in da transport- en aanverwante bedrijven, hebben een document gepubliceerd, dat naar hun zeggen een bewys is van com munistische pogingen om Britse scheepvaart te saboteren. Het document zou zyn gevonden aan boord van een, Brits schip te Napels. Dit dooument, zoals gepubliceerd, be vat instructies aan communis tisohe agenten omtrent de. manier, waarop „verwarring en onrust" moet worden verwekt en „schade veroorzaakt aan schepen, uitrusting en machines". Arthur Deakin, secretaris van de vak* bond van transportarbeiders, verklaar de op een persconferentie te Londen, dat het document duldeiyk afkomstig ia van het wereldvakverbond, welks poli tiek die van de Kominform is". TUNIS OP WEG NAAR ZELFBESTUUR. Gisteren is te Tunis een overeen komst van kracht geworden, waarin is bepaald dat het sinds 1885 Franse pro tectoraat Tunis geleideiyk aan de sta tus van zelfbesturende staat in de Franse unie zal verkrijgen. DE ATOOMPROEVEN IN NEVADA EEN „MIJLPAAL". De voorzitter van de atoomcommissie van het Amerikaanse congres, senator Brien MoMahon, heeft verklaard, dat de atoomproeven in Nevada „omvangryke invloed" hadden op militair, strategisch en practisch gebied, alsmede op het ter rein van de burgerverdediging. Hy verklaarde, dat de proeven, even als die by Eniwetok Atol in de Stille Oceaan, „een mijlpaal in de Ameri kaanse ontwikkeling van atoomenergie voor de nationale verdediging" waren. i het wetsontwerp om direct ingaand, Met terugwerkende kracht tot 1 Januari i.l. gezinstoelagen met twintig procent te j D J De Staatscourant van gisteren be vat een beschikking van de Minister van Financiën, welke voor de werk gevers van huispersoneel een be langrijke vereenvoudiging betekent met betrekking tot de heffing van loonbelasting van dit personeel. Het voornaamste voordeel van de nieuwe regeling is dat aan de werkge vers van huispersoneel voortaan niet meer zo vele en omvangrijke formulie ren zullen worden verstrekt als tot bel Zo is od maandloon de onder staande tabel van toepassing: Loonbelasting voor: Maandloon Uitwonend Inwonend in eeld hulsperson. huisnerson. f. 58.51— 65.00 f 65.01— 71.50 woordigers van de regering en het par- dusver. Inplaats van de vroegere for- lement zitting zullen hebben en die tot muil eren komt thans nl. één loonbe- taak zal krijgen het gehele stelsel der {f^tlnekaart^me^^Tbehorende korte ta- gezinstoelagen te bestuderen en wyzl- gingen voor te stellen. Deze uitslag der stemming is een suc ces voor de regering-PIeven. ARRESTATIES IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Volgens de „Wiener Kurier" (het blad van de Amerikaanse bezettingsstrijd- krachten), zouden generaal Sirica, com mandant van Bratislava. Horvat, ge wezen ambassadeur van Tsjecho-Slo- wakye te Boedapest en mevr. Patkova, afgevaardigde in de nationale vergade ring, Woensdag door de Tsjechoslowaak- se politie zyn aangehouden De „Wiener Kurier" voegt er aan toe. d3t Margolias, Tsjechoslowaaks minis ter van buitenlandse handel en Hrubis, hoofd van de afdeling handel met de Westerse landen, geschorst zijn. „De zuiveringsgolf in de boezem van de Tsjechoslowaakse communistische partij is voornamelyk gericht tegen de voorzitter van de ministerraad. Zapo- tocky". aldus heeft een geheime koerier van de „Tsjechoslowaakse nationale be weging" na terugkeer van Praag te Muenchen verklaard. I f. 71.51— 78.00 f. 78.01— 84.50 f. 84.51— 91.00 f. 91.01— 97.50 f. 97.51104.00 I. 104.01110.50 f. 110.51—117.00 f. 117.01—123.50 f. 123.51—130.00 f 130.01—136.50 f. 136,51—143.00 f. 143.01149.50 f. 149.51—156.00 f. 1.30 f. 2.60 f. 3.90 f. 5.20 f. 6 50 f. 7.80 f 9 10 f. 10.40 f. 11.70 f. 13.00 De kaart bevat een overzichtelijke toe lichting Vergeleken bij de vroeger aan de werkgevers verstrekte handleiding, is de omvang van deze toelichting tot on geveer een tiende teruggebracht. De regeling geldt voor werknemers zoals een dienstbode, werkster, huis houdster, kinderjuffrouw, kok, huis- f. 1.30 f. 2.60 f. 390 f. 5.20 f. 6.50 f. 7.80 f. 9.10 f. 10.40 f. 11.70 f. 13 00 f. 14.56 f. 16.12 f. 17.68 f. 19.24 f20.80 knecht e.d. Zij geldt echter niet voor personen, die over het algemeen een hoger loon ontvangen, zoals rent meesters. secretarissen, gouvernantes, chauffeurs, tuinlieden, stalknechten, boswachters, jachtopzieners e.d. Voor deze categorie van werknemers moe ten de gewone loonbelastingformulie ren worden gebruikt. In verband met de onlangs ingegane belastingverlaging is ook de loonbelas ting voor huispersoneel belangryk ver laagd. Het nieuwe tarief is zodanig in gericht. dat naast het loon ln geld di rect de verschuldigde belasting kan worden afgelezen. Het loon in geld be hoeft dus niet meer. zoals tot dusver, te worden verhoogd met een bedrag voor kost en inwoning of voor maaltijden. De waarde daarvan is reeds in de tabel ver werkt. Ook is voor het huispersoneel niet meer van toepassing het voorschrift, dat een hoger bedrag aan belasting moet worden betaald als de werkgever de be lasting draagt. De nieuwe kaarten zullen binnen en kele weken aan de werkgevers worden toegezonden. Werkgevers die nog niet bfi de Inspecteur bekend zijn en perso neel in dienst hebben met een loon ln geld boven f. 58.50 per maand (f. 13.50 per v/eek) voor inwonend personeel, rësp. boven f.91.— per maand (f.21— per week) voor uitwonend personeel, zijn verplicht een kaart by de Inspecteur aan te vragen.'Voor werksters moet een kaart worden gevraagd als zij op meer dan twee dagen oer week bil de werk gever in dienst zyn en het loon meer dan f. 3 50 per dag bedraagt. De nieuwe regeling ls van toepassing met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1951,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1