Bondsminisfer Niklas over Duitse problemen Nederlands aandeel in Noord-Atlantische Zeemacht niet groot Tegenstrijdigheden tussen Parijs Londen en Washington Clementis in Zuid-Slavië Nationaal Kampioenschap dames floret in Leiden DONDERDAG 8 FEBRUARI Over de laatste Sovjet-nota De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grole vier zullen waarschijnlijk binnenkort te Parijs vergaderen ter bespreking van de agenda voor een bijeenkomst der ministers zelf. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken. Ilij voegde hieraan toe. dat het jong ste Russische antwoord het zenden van nieuwe nota's aan de Sovjet-Unie onnodig heeft gemaakt. De drie Wes telijke landen zouden een datum voorstellen en die ter goedkeuring aan de Sovjet-Unie voorleggen. Enkele punten in het laatste Russi sche antwoord, aldus de woordvoerder, zijn nog onduidelijk HU hoopte dat zij zullen worden opgehelderd, wanneer de plaatsvervangers vergaderen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft eveneens te verstaan gegeven, dat Amerika. Frankrijk en Engeland mo gelijk binnen twee a drie weken een antwoord op de jongste Sovjet-nota zullen geven. Men zou eerst met el kaar beraadslagen. De algemene in druk bü hen, die de nota hadden ge lezen, was, dat de Sovjet-Unie de agenda meer wilde beperken dan de Westerse regeringen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat „niet de Duitse herbe wapening, maar het handhaven en de opbouw van de legers van Rusland en zijn satellieten de internationale spanning scheppen". Achesoo oefende krachtige crltiek op de jongste Sovjet-nota over de even tuele besprekingen tussen de grote Pleven brengt rapport uit FRANKRIJK KRIJGT EEN AMERIKAANS VLIEGDEKSCHIP. De Franse premier Pleven heeft In de Nationale Vergadering meegedeeld, dat de Verenigde Staten spoedig een vliegdekschip aan Frankrijk zullen over dragen, dat naar de Indochinese wate ren zal worden gezonden. Pleven bracht voorts verslag uit van zijn besprekingen met president Tru man. Hij zei dat zijn bezoek aan Wash ington en Canada het door propaganda bü het Amerikaanse publiek gewekte misverstand heeft weggenomen dat Frankrijk moreel uitgeput zou zijn. De premier heeft Truman het belang duidelijk gemaakt van snellere en gro tere militaire hulp met het oog op de vergrote hulp van China aan de strijd krachten van de Vietminh. „In alle gevallen, dat het door mij gevraagde materiaaal beschikbaar was. werd onmiddellijk toegezegd, dat het onverwijld zou worden gezonden." De hulp van Amerikaanse troepen in ïndo-China is niet gevraagd. Het plan-Schuman het plan tot een land bouw-, .pool" en het plan voor een Europees leger dragen de volledige goed keuring van Amerika weg, aldus pre mier Pleven. Uit de mij verstrekte inlichtingen, heb ik een indruk gekregen van de wer- kelyk reusachtige omvang van de hulp. die door de Verenigde Staten wordt verleend om de wereld de middelen te geven, die nodig zijn voor haar verdedi ging", In alle economische aangelegenheden is thans ln principe overeenstemming bereikt. Zijn verklaring oogstte een luid ap plaus, waaraan door de communisten niet werd deelgenomen. Met 401 tegen 182 stemmen keurde de Nationale Vergadering Plevens verslag goed. Lawines maken opnieuw slachtoffers Bij Knaben in Zuld-Noorwegen zijn elf kinderen onder een lawine bedol ven. Drie zyn er omgekomen, een meisje van zeven en twee jongens van negen en zes jaar. De anderen zyn ongedeerd. In Zwitserland in de buurt van Bel- linzona, zyn verscheidene grote lawines naar beneden gekomen. Het meest be dreigde dorp is Rossa, waar een aantal (hulzen is ontruimd. Te Ferndorf in Karinthlë is een huis door een lawine bedolven. Toen men met het reddingswerk bezig was, kwam een tweede lawine naar beneden, waar door vyf man van de reddingsploeg eveneens bedolven werden. Een hunner kwam om het leven. De andere vier Hepen ernstige verwondingen op. Over (het lot van het bedolven gezin is nog iniets bekend. Uit Innsbrueck wordt bericht, dat de weg over de Brennerpas aan de Oos tenrijkse kant opnieuw Is versperd. Door het zachte weer is de kans op nieuwe lawines groot. Ten gevolge van het noodweer in Ita- ttië zyn acht personen om het leven ge komen en vele gewond. Overstromingen, lawines en steenstortingen hebben in de laatste drie dagen vele dorpen in cen traal en noord Italië geïsoleerd. Aanval op Seoel hervat Het Amerikaanse achtste leger in West-Korea heeft heden bij het aan breken van de dag de aanval op de laatste Chinese verdedgingsstellingen ten Zuiden van de Han hervat. In het centrum zijn de verbonden troe pen gevorderd tot minder dan tien km van Hongtsjon. veertig km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Aan de Oostkust zyn de Zuid-Korea- nen gevorderd to* het gebied van Kang- noeng, dertig km van de 38ste breedte graad. Twee Helicoptères hebben een groep gewonde infanteristen, die op het Wes telijke front door Noordelijken omsin geld waren, in veiligheid gebracht. Lester Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken, heeft nu ook de uitnodiging om zitting to nemen in de V.N -commissie voor goede diensten in het Koreaanse conflict van de hand ge wezen. De minister-president van India Pan dit Nehroe zou Mao tse toeng schrifte lijk verzocht hebben als voorlopige voor waarde voor een staken van het vuren de vorming van een gedemilitariseerde zone in Korea ve aanvaarden. Arrestaties in Tsjecho- Slowakije? Clemcntis Is te Abazzia by Flume (Joego-Slavië) aangekomen, aldus meldt de Weensc correspondent van de „Daily Telegraph", en heeft na een reis door de Westelijke zones van Duitsland en Oostenrijk in hotel Vic toria aldaar zyn intrek genomen. Volgens het persbureau „Exchange Telegraph" te Rome zijn Clementis en zijn echtgenote Woensdag de Joegosla vische grens gepasseerd en hebben zij Tito telegrafisch om asyl gevraagd. Het persbureau beroept zich op „betrouw bare inlichtingen", te Rome verkregen. De Tsjechoslowaakse president Gott- wald zou Clementis gewaarschuwd hebben, dat de politieke politie hem wilde arresteren. Volgens de „Daily Telegraph" was Clementis in een Russisch vliegtuig van het vliegveld Slovensko Vajnopy by Bratislava opgestegen. Te München ge land, zou hy de gelegenheid hebben ge kregen, op een „speciaal paspoort", dat gewooniyk door hoge Tsjechoslowaakse functlonnarissen wordt gebruikt, door Oostenrijk heen naar Joego-Slavië te reizen. Dit paspoort zou mede een Rus sisch stempel dragen en uitgereikt zyn door zijn zwager dr Okall, die als voor malig Slowaaks minister van binnen landse zaken daarvoor de bevoegdheid had en thans gearresteerd zou zyn. vier. Hy verklaarde,'dat er niet Iets bepaald nieuws was in de nota. zy bevatte een krachtige propaganda, hetgeen de gebruikelijke Sovjet-tech niek is, n.I. om anderen te beschul digen van wat Rusland zelf doet, al dus Acheson. Hy verklaarde in antwoord vraag, dat „behalve de grote massa van Ruslands legers" er „zeer aan- zieniyke legers van de satellieten bo ven de by de vredesverdragen gestel de limieten" zyn. Acheson weigerde te zeggen of de drie Westeiyke mogendheden zouden voor stellen, dat dit onderwerp zou worden besproken op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier. MENING VAN ADENAUER De West-Duitse kanselier, Konrad Adenauer, heeft de verwachting uitge sproken, dat de regering van Bonn van iedere fase van de eventuele viermo- gendhedenbespreking, van die der eigen lijke conferentie evenals van de voor bereidende der plaatsvervangers, op de hoogte zal worden gehouden en de gelegenheid zal ontvangen bijtijds haar standpunt betreffende zaken, die van Duits belang zyn, ter kennis van de conferentie te brengen. De bondsrege ring. zo zeide hy in een radiorede, heeft door haar positie meer dan enig ander land belang by de vestiging van de vrede. De bondsregering Juichte daar om iedere poging om tot een vreedzame oplossing te'geraken toe. Wanneer de West-Duitse regering reeds voor de vlermogendhedenconfe- rentle zou ingaan op de Oost-Duitse voorstellen voor besprekingen over de hereniging van Duitsland, zou de Sov Jet-Unie wier regering identiek ls met die van Oost-Dultsland", het enige land op de viermogendhedenconferentie zijn. dat reeds onderhandelingen over de kwestie der hereniging zou hebben aan geknoopt. De Sovjet-propaganda. aldus Adenauer, was dan ook geheel te ver klaren met de in het vooruitzicht ge stelde conferentie der grote vier, waar op. naar de wens der Sovjet-Unie, over de toekomst van Duitsland beslist zou worden. „Op zich zelf had de gedachte aan I neutralisering iets verleidelijks, te meer op een v00r een iancj ^at twee oorlogen met zijn ontzettende gevolgen meegemaakt had »n de gevolgen van een derde wenste te ontgaan Een land kon ech ter midden van een strijdgebied alleen neutraal blyven als het militair en eco nomisch zo sterk was, dat het zijn eigen grenzen kon verdedigen. Had een land deze kracht niet, dan kon het slechts veiligheid vinden in een bevriend ver dedigingsstelsel Volgens het oordeel van Adenauer was de bouw van een „sterk WestelUk vredesfront" het beste en enige mid del ter verzekering van de vrede te gen de Sovjet-Unie. Het kort geleden gedane voorstel van de Oost-Duitse Volkskamer zou door het West-Duitse parlement behandeld moe ten worden Men kon echter de voor stellen over het houden van vrye en geheime verkiezingen niet vertrouwen, ..gezien de Oost-Duitse verkiezingen in October van het vorige jaar, de over volle concentratiekampen en de dood vonnissen tegen onschuldige demon stranten volgens de wet op de bescher ming van de vrede". Adenauer deed een beroep op Grote- wohl om de politieke gevangenen vry te laten en het vormen van partijen evenals het verspreiden van West- Duitse kranten in Oost-Duitsland toe te staan. Volgens deze correspondent is de nieuwscensuur te Praag inzake het ver- dwynen van Clementis de zwaarste, die ooit door het communistisch bewind in Tsjecho-Slowakije is ingesteld. Behalve Gottwald zouden minstens drie andere Tsjechoslowaakse minis ters als gevaarlijk beschouwd worden wegens „ketterse" inzichten, te weten Gregor, minister voor de buitenlandse handel. Dolansky, hoofd van het vijf jarenplan en Nosek, minister van binnenlandse zeiken. Men gelooft, dat Dolansky reeds is gearresteerd en dat Nosek een zelfde lot wacht. (Inecz. Med.-fldv.) Nieuwe Generaals-majoor Bij KB. zijn benoemd en aangesteld bij de Generale Staf, tot generaal-ma- joor. de kolonels B. A. Sjoerdsma en J. R. H. Lagas, onderscheidenlijk adjudant generaal der Kon. Landmacht en In specteur Verkeerswezen, beiden van die staf. By het wapen der Militaire Lucht vaart is benoemd en aangesteld tot ge- aceraal-majoor-vlieger, de kolonel-vlie ger S. Mante. van dat wapen, chef per soneel Luchtmacht. V. ST. VRAGEN SOVJET-UNIE LEEN- EN PACHTGOEDEREN TERUG. Amerika heeft de Sovjet-Unie offi cieel verzocht, de 612 schepen van de vloot en koopvaardy, die de V.S. haar ln de vorige oorlog op grond van de leen- en pachtovereenkomst afstond, onmiddeliyk terug te geven. Bovendien is aan de Sovjet-Unie ver zocht de 800 millioen dollar te betalen, dde zy op grond van de leen- en pacht overeenkomst nog aan de V.S. verschul digd is en met de betaling waarvan de Sovjet-Unie tenachter 1ST Naar verluidt hebben de Sovjètrus- sische autoriteiten als ..laatste aanbie ding" 240 millioen beloofd en geweigerd over het teruggeven van de 612 schepen besprekingen te voeren. De Sovjet-Unie wil de schepen kopen, doch de Ameri kaanse regering wil hierop niet ingaan, zolang de rekening niet is vereffend. BOMAANSLAG IN PALESTINA. Te Charafat, een dorpje ten Zuiden van Jeruzalem zyn verscheidene huizen ingestort door het ontploffen van een myn, welke onder de woning van de burgemeester was geplaatst. Negen per sonen verloren het leven en 8 anderen raakten gewond. Eén persoon wordt ver mist. NEDERLANDS-DUITS CONTACT TE GRONINGEN BEZORGD OVER EVENTUELE GROEI NAAR COMMUNISME (Speciale berichtgeving). Groningen was gisteren één dag het centrum van Nederlands-Duitse sa menwerking. Prof. dr W. Niklas, mi nister voor Voedselvoorziening, Land en Bosbouw der Duitse Bondsrepubliek bracht nameljjk een officieel bezoek aan deze stad en sprak als eerste na oorlogse Duitse minister in functie in Nederland een rede uit. In kringen van het Nederlandse bedryfsleven en van de regering heeft men, blykens het zeer hoge bezoek aan ontvangst, diner en avondbUeenkomst, grote waarde gehecht aan dit Duitse be zoek, dat georganiseerd was door de Nederlandse Kamer voor Koophandel voor Duitsland. Het is voor ons een gewichtig ogen blik zo zeide de burgemeester van Groningen, mr P. W. J, H. Cort van der Linden tijdens de officiële ont vangst op het stadhuis te Groningen dat wij u na de trieste jaren, die wij hebben beleefd als eerste Duitser wederom in vrijheid en vriendschap op het stadhuis mogen ontvangen. Wij i loven dat het goed is, dat de banden met onze grote Oostelijke nabuur weer worden aangeknoopt. Minister Niklas verklaarde, begrip te hebben voor het leed dat in Nederland door de Duitse bezetters is aangebracht. Hij was er diep van overtuigd, dat Duitsland op Nederland en Nederland op Duitsland is aangewezen. Later, op een persconferentie, legde prof. Niklas, die boer in Ober Bayern ls geweest o.m. uit, waarom er zovele moeiiykheden zijn gerezen tussen Nederland en Duits land over het handelsverdrag. De Duit se boeren vrezen b.v., dat de 'zuivelim- port de melkprijzen zal drukken. Vele kleine boeren in West-Duitsland, die allen veel groente verbouwen, op hun kleine stukje grond (oorspronkelijk daartoe gedwongen door de Nazi's) thans is dit een normale gang van zaken geworden en van deze exploita tie met een geheel gezin leven, zyn bang voor de import uit ons land van groente. De Bondsminlster sprak gisteravond over Duitslands binnenlandse landbouw politiek. O.m waren hierbij aanwezig: de Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, dr K. Dumont, Duits Consur-Generaai in Nederland, en vele anderen. Het was oud-minister, prof. dr ir H. C. J. M. Gelissen, voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland die minister Niklas in leidde. Hy legde er alle nadruk op, dat in onze handel met Duitsland juist de Nederlandse agrarische producten al tijd een grote rol hebben gespeeld. Wat historisch gegroeid is, is z.i. niet te ver nietigen. Onze export naar Duitsland, zo zei de heer Gelissen had in 1950 de omvang van 25 van onze totale ex port. Van onze invoer kwam 14 -% uit Duitsland. Nederland is Duitslands beste klant en Duitsland is onze beste afnemer, aldus spreker. Prof. Niklas begon zyn rede over Duitslands landbouwpolitiek met de woorden: „Wij zyn nóg niet vry. wy maken de bezettende mogendheden geen verwyt, maar hun bezetting ver langzaamt het tempo der Duitse pro ductie. Hy vertelde voorts, dat hij een van de weinige overlevenden is van de delegatie, die in 1918 en in 1919 te Versailles voor Duitsland onderhandel- Admiraal Fechteler's benoe ming nog niet definitief Van welingelichte zijde in Den Haag vernemen wij, dat de Ver. Noord-Atlan tische Zeemacht niet moet worden be schouwd als een op zichzelf bestaande zeemacht. De bedoeling is, dat Admi raal Fechteler in geval van oorlog het commando zal voeren over die groepen van Zeestrijdkrachten (o.a. het Bene lux-commando) die op de Noordzee en op de Atlantische Oceaan van de Azo- ren tot Spitsbergen zullen worden ge bruikt voor het openhouden van de zee verbindingen. De landstrijdkrachten (mariniers) en de marineluchtstrijdkrachten, benodigd voor deze taak. zullen eveneens onder de bevelen van Admiraal Fechteler ko men Op papier is reeds uitgemaakt welke Zeemacht er nodig is om deze verbindingen te beveiligen. Over deze plannen worden echter geen mededelin gen gedaan. Wy konden daardoor geen inlichtingen krijgen over de omvang van de Nederlandse zeestrijdkrachten, die in geval van oorlog deel uit zullen maken van de Ver. Noord-Atlantische Zeemacht. Gezien echter het feit, dat Nederland slechts op bescheiden schaal zal deel nemen aan de verdediging van de verbindingslijnen ter zee, ligt het in de verwachting, zo werd ons gezegd, dat het Nederlandse aandeel in de Ver. Noord-Atlantische Zeemacht niet groot zal zijn. Men wees ons er verder op dat Admi raal Fechteler nog niet definitief is benoemd, zyn benoeming zal, evenals die van generaal Elsenhower, moeten worden bekrachtigd door de landen van het Noord-Atlantisch Pact. Een desbe treffend verzoek is daartoe uitgegaan. Admiraal Fechteler zal niet alle zee- strydkrachten van de landen van het Noord-Atlantische Pact in de Noordzee en Atlantische Oceaan commanderen Er zullen in geval van oorlog ook zee- strydkrachten onder generaal Eisenho wer worden gesteld ter ondersteuning van diens operaties. CRICKET. AUSTRALIË WINT OOK VIERDE TOETSWEDSTRIJD TEGEN ENGELAND. Ditmaal met 274 runs. De vierde toetswedstrild is evenals de drie voorgaande in een Australische zege geëindigd, ditmaal met 274 runs. Toen de ontmoeting vandaag werd voortgezet vochten Simpson (61) en Sheppard (41) hard om een nederlaag te voorkomen. Maar de batslieden. die na hen kwamen, faalden met uitzonde ring van Evans (21) en Engeland was uit voor 228. De laatste vüf wickets vielen voor slechts 7 runs. De viifde en laatste toetswedstrild van deze reeks begint 23 Februari te Melbourne. Simpson bleef 2V& uur aan bat en scoorde met 61 ziln hoogste reeks in deze serie. SheDDard verdedigde zich taai tiidens een vierde wicket stand met Simpson, die 91 runs opleverde. In totaal handhaafde hi1 zich 3 uur en een kwartier met Simpson en Evans. Bill Johnston, die met ziin leespin- ners 4 wickets nam voor 73. was de succesrijkste Australische bowler. Score Engeland, tweede innings: Hutton c. Loxton b. Johnston 45, Washbrook lbw. b. Johnston 21. Simp son c. Burke b. Johnston 61, Compton c. Loxton b. Jonhston 0 Sheppard lbw. b. Miller 41, Evan c. Johnson b. Miller 21. Bedser c. Morris b. Miller 0. Tat- tersall c Morris b. Johnson 6, Warr b. Johnson 0. Wright n.o. 0. Brown afwe zig door ziekte 0. extra's 23. Totaal 228 Val der wickets: 74, 90, 90. 181, 221, 221. 228, 228. 228. Bowling analvse: LindwallO35, Mil ler 3—27. Johnston 4—73. Ian Johnson 2—63. Burke 0—7.. Australië. 371 en 403 voor 8 gesloten. Engeland272 en 228. KLAVERJASSEN. TOURNOOI „GROENOORD" De tweede avond van de klaverjas- koDDelwedstriid. georganiseerd in. het kader van het Groenoord-tournooï ten bate van de TBC-bestri1ding. bracht vele verrassingen. De Dloeeen. die na de eerste ronde aan de kop lagen, lieten het nu leliik liggen. De einduitslag werd: 1. Kalkhoven— Disselveld 5051 pnt.; 2. Pijnaker—Van Oosten 4971 pnt: 3 CavéKoolloos 4903 pnt.: 4. en 5. BekkeringCourt en Kooneschaar—Koppeschaar elk met 4895 pnt. SCHAATSENRIJDEN Van 't Oever en De Graaff reden te Moss In het Noorse stadje Moss werden gis teravond internationale wedstryden in het hardryden op de schaats gehouden. Van de in Noorwegen verbiyvende Ne derlandse rijders kwamen Van 't Oever en De Graaff aan de start. De afstanden waren 500 m en 3000 m. De thermo meter wees enkele graden boven het nulpunt, doch het ys verkeerde in uit stekende staat. De voornaamste uitslagen luiden: 500 m: 1. Helgesen (Noorw.) 44.8 sec.; 2. Soefteland (Noorw.) 45.5; 3. Johan- sen (Noorw.) 45.8; 4. Lundberg (Noorw 46.-; 5. Vassdal (Noorw.) 46.4; 12, De Graaff- (Ned.) 48.1; 15. Van 't Oever (Ned.) 48.3. 3000 m: 1. Karlsen (Noorw.) 5.10.-; 2. Lundberg 5 14.5; 3. Soefteland 5.17.-; 4, Nilsen (Noorw.) 5.18.-; 5. Sandanger (Noorw.) 5.21.2; 6. Van 't Oever 5.22.7; 7. Vassdal 5 23.4; 8. De Graaff 5.29.5. Eindklassement: 1. Soefteland 98.333 pnt.; 2. Lundberg 98.417 pnt.; 3. Karlsen 98.876 pnt. Van 't Oever werd met 102.083 pnt. tiende en De Graaff met 103.017 pnt. twaalfde. de. Hij meende, dat er tussen de toe standen van 1918 en die van na 1945 een verschil was van hel en hemel, maar toch was Duitsland z.i. meer ge bonden dan teen. De oorzaak hiervan, zo legde de Amerikaanse Hoge Commissaris Clay, eens aan prof. Niklas uit. is dat in de Ver. Staten 50 millioen belasting betalers zijn, di» o.m. betalen voor de welvaart van 50 millioen West-Duit sers. Daarom hebben de V.S. by elk Duits besluit belang. De Bondsminister schilderde de si tuatie in zijn land pessimistisch af en wees daarby vooral op het probleem van de tien millioen Duitsers, die uit het communistische Oosten zyn ge vlucht naar het Westen. Bovendien is het in West-Duitsland heel moeiiyk het evenwicht te houden tussen pry zen en lonen. Sedert Korea b.v. zyn de pryzen voor de lanabouw-producten zeer gestegen De belastingen voor de Duitse boer zijn voorts zeer hoog. In Frankisch Noord- Duitsland (Hessen, Noord-Beieren e d.) is de bodem geatomiseerd. Prof. Niklas meende, dat als het in West-Duitsland niet gelukt in 10 a 15 jaar de herverkaveling door te voeren, en als men er niet in slaagt goedkope tractors te fabriceren, er niets is dat dit land van de kolchosen, van het communisme dus, kan red den. De minister was er enerzyds van overtuigd, dat het arme West-Europa niet bestaan kan tussen Rusland en de Ver. Staten tenzij het een eenheid vormt. Evenwel zo betoogde prof. Niklas de liberalisatie voor de land bouw ligt anders dan voor de industrie. Industrie kan, indien noodzakeiyk over stappen op een ander product, zij kan met nieuwe investeringen zich nieuwe mogelykheden scheppen. De landbouw (Ingez. Mert.-arlr.) echter is gebonden aan klimaat, bo dem enz. Zy kan hier niet zo maar een ander product verbouwen. En toch zal het er met de Europese landbouw slecht gaan uitzien, als er geen plan voor economische eenheid komt. Spre ker had in dit verband grote waarde, ring voor het werk van de Nederlandse minister Mansholt by diens plan voor de Europese landbouw. Ten slotte sprak prof. Niklas over de Nederlands-Duitse handelsbetrekkingen en legde er hierbij de nadruk op, dat beide landen ten zeerste op elkaar zijn aangewezen. LEIDSE SCHERMSPORT BLOEIT WEER Federatie van scherm- verenigingen opgericht De schermsport Ln Leiden maakt een periode van grote opbloei door. De oudste burgervereniging „AEW" heeft haar ledental in het afgelopen jaar aanzienlijk zien toenemen en heeft od wedstrijdgebied vele succes sen mogen boeken. De Leidse Politie Sportvereniging organiseerde zich, wat de sehermerij betreft, in K.N.A. SJ5.-verband. terwijl dit met de schermafdeling van de studenten- sportvereniging „Arena Studiosorum" eveneens het geval was. Bovendien werd kortgeleden een nieuwe vereniging „Durandel" opge richt en aanschouwde een Leidse Fede rate ivan Schermverenigingen onder voorzitterschap van de heer I. J. Sloos te Oegstgeest het levenslicht. Deze Federatie wil het schermleven in onze stad intensiveren, onder meer door het uitschrijven van een laarliik- se Leidse schermcompetitie voor équi- Des. het eenmaal oer jaar organiseren van Leid.se individuele kampioenschao- pen od alle wapenen en de bevordering van internationale uitwisselingen. Contacten daarvoor ziin reeds gelegd met Oxford. Gent. Parijs en Brussel. De Koninklijke Amateur Scherm- bond weet de opbloei van 't schcrm- STEVIGE NEDERLAAG VAN LFC TEGEN MARINIERS. Op haar terrein speelde LFC gister avond bii kunstlicht een voetbalwed strijd tegen het Mariniers-elftal uit R-otterdam De gasten, die verschillen de eerste klassers in de gelederen tel den. brachten de Kanaries een 60 ne derlaag toe. De mid voor van de Mariniers, een speler uit Watergraafsmeer 1, trof vijfmaal de roos. De overwinning was welverdiend, doch zeer geflatteerd daar keeper Duf fels, die er deze avond slecht in was. bii enkele doelpunten niet vrii uit ging. GYMNASTIEK. Zuid-Hollandse turnkam- pioenschappen te Leiden Naar wy vernemen worden op Zon dag 4 Maart a.s. te Leiden (zaal Pic- terskerkgracht) de tumkampioen- schappen van het district Zuid-Hol land voor dames en heren verwerkt. Aan deze wedstryden zal 0 m. worden deelgenomen door de Nederlandse kam pioene Dini Kruis en H. Groeneveld, lid van de Nederlandse keurploeg. Uitvoering „D.O.S." De propaganda-uitvoerlng. welke de Christ. Gymnastiekvereniging „I)OS" gisteravond in de Stadsgehoorzaal organiseerde, had als vanouds veel succes bii de talrijk aanwezige ouders. Technisch stond de oefenstof od een niet al te hoog peil, maar dat is ook niet het streven van het DOS-be- stuur: hoofdzaak is een groot aantal jongens en meisjes een goede licha melijke opvoeding te geven en de jeugd, die in deze vereniging sterk overheerst, van de straat te houden. Dat DOS daar steeds goed in slaagt, blëek wel uit de waarderende woorden van de heer Van Egmond van de Her vormde Jeugdraad, die traditie ge trouw de avond opende. Jammer was dat de leiding van de heer Borsie niet resoluut genoeg was. waardoor onnodig enkele oefeningen een wat rommelig verloop hadden. Vwr de pauze oogstten vooral de spelen van de kleuters grote waarde ring, terwiil ook een knotsoefening van de dames te loven viel. Het tweede deel van het programma vermeldde o.m. ringen, brug oaardsoringen. hoe- peloefenineen en tot slot een aardige Rhvthmlsche oefening. Al met al was de avond geslaagd. leven in Leiden te waarderen en heeft onze stad enige belangrijke wedstrijden toegewezen. Zo zullen od Zondag a.s. in de zaal Pieterskerkgracht de voorronden voor het Nederlandse kampioenschap da mes floret plaats vinden (aanvang 11 uur), terwijl op Zondag 25 Fe bruari in de Aula van het Gymna sium de eindstrijd van deze nationale titelstrijd gehouden zal worden. Bii deze wedstrijden zullen o.m. od de mat verschijnen de bekende schermsters Agnes Secreve en Agnes de Vries. Op Zondag 18 Februari worden in de zaal Pieterskerkgracht de sabelkam- Dioenschappen van Leiden verschermd, terwiil op 21 Februari in de gymnas tiekzaal van de school Drie October- straat de Leidse kampioenschappen od floret op het programma staan. Belangstellenden kunnen voor al deze wedstrijden een kosteloze uitnodiging krijgen; men wende zich daarvoor tot het secretariaat van de Federatie: Loan van Oud-Poelgeest 13 te Oegst geest. Sportsplinlers De Britse yshockey bond is van plan een internationaal yshockey-tour- nooi te Londen te organiseren om een nieuwe trophee: de Winston Churchill Beker. Aan dit tournooi zullen dit jaar Ca nada, de Ver. Staten en een nationaal team van Engeland deelnemen. De eer ste wedstryden zullen in Maart worden gespeeld. Joe Louis, voormalig wereldkam pioen zwaargewicht, heeft' Omelio Agra- monte van Cuba gisteravond te Miami op punten in tien ronden geslagen. De Russische schaatsenrijdster Sofia Kondiakova heeft tydens wedstrij den te Alma-Alta in midden Azië he» wereldrecord 1000 meter hardrijden op de schaats verbeterd en «nebracht op 1 min. 36.8 sec. hetgeen 2 seconden on der het oude record ligt. Dit record stond op naam van de Noorse rijdster Laila Schau Nilsen met 1 niin. 38 8 sec. en werd op 31 Januari 1937 te Da vos gemaakt. IJSHOCKEY. HHYC VERLIEST VAN ZWEEDS MARIEFRED. Dè HHYC heeft gisteravond op d0 HOKY te Den Haag een 4—2 nederlaag geleden tegen het voorbeeldig samen spelend Mariefred uit Zweden. TAFELTENNIS. LAAT KERSTTOURNOOI VAN DE SLEUTELS. In haar clublokaal Vrouwenkerk hof organiseert de taf el tennisvereni ging Zondag a.s. haar traditionele „Kerst"-tournooi. Ten gevolge van een lustrum-touteooi moesten deze traditionele wedstryden in December J.1, worden uitgesteld. WIELRENNEN ERNSTIG ONGELUK TIJDENS ANTWERPSE ZESDAAGSE. Tydens de zesdaagse te Antwerp#} deed zich gisteravond in de vooravond een ernstig ongeluk voor. De verzorger van het koppel SeresLe Nlzerhy, Fransman Perez werd, toen hij een van zijn pupillen iets wilde toeroepen en oen daarbij een meter op de baan bega1; door de Belg de Baere. de ploeggenoo van Gosselln, aangereden en tegen de grond gesmakt. Hy kwam daarbij ongelukkig terecht, dat hy naar een zie kenhuis moest worden vervoerd. A.aaar constateerde men een schedelbasisfrac- tuur. een sleutelbeenbreuk en een ern stige bloeduitstorting in het hoofd, ziijn toestand is zeer zorgeiyk.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4