DEKEN- EN STOFFENWEVERS „Twee Ambonnese bataljons voor Korea" Groeiend verzet bij de opmars naar Seoel Verdere „zuivering" in Tsjecho-Slowakije WEERBERICHT De komende conferentie over het Europese leger 89ste Jaargang MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 00 No. 27220 Zuid-Molukken bieden Veiligheidsraad aan: De vertegenwoordiger der Republiek Zuid Molukken te Den Haag heeft in een uitvoerig schrijven aan de Veiligheidsraad het aanbod gedaan, „dat twee bataljons van de op Java aanwezige Ambonnese militairen ter beschikking zullen worden gesteld van generaal MacArthur, onder mede deling, dat de modaliteiten van dit aanbod en de technische uitwerking nader zullen worden toegelicht door de algemeen vertegenwoordiger van Ambon te Lake Success, K, J. Vigeleyn Nikijoeloew, die daartoe in het bijzonder is gemachtigd." Rechtsherstel als voorwaarde In deze brief wordt o a. gezegd, dat een en ander zal geschieden „onder verantwoordelijkheid en toezicht van óe Unci, welke daartoe van de Veilig heidsraad of van de algemene verga dering der Ver. Naties een uitgebreid mandaat zal moeten ontvangen tot rechtsherstel in Indonesië, waar het de belangen der Ambonnezen betreft. Een Ronde Tafel Conferentie van Am bonnezen en voormannen van de Re public Indonesia onder arbitrair toe zicht van de Unci, zal op zeer korte tenr.ijn zowel het probleem van de status van de Zuid Molukken. als het probleem van de repatriëring van Zuid Molukkers naar hun vaderland tot oplossing kunnen brengen." „WJ KENNEN GEEN VERTE GENWOORDIGER Op vragen over een aanbod van de vertegenwoordiger der Zuid-Molukken aan de Ver. Naties om twee bataljons Ambonnese militairen ter beschikking van MacArthur te stellen heeft de woordvoerder van het Indonesische Mi nisterie van Voorlichting medegedeeld: ,.Wi) kennen In Nederland geen verte genwoordiger van de Zuid-Molukken. Misschien wordt met die vertegenwoor- Groeiende arbeids- moeilijkheden in Australië De Australische minister voor arbeids zaken. Holt. heeft, 24 uur voor het in gaan ran de staking van één dag per week van de mijnwerkers een beroep op „het begrip en de steun" van het publiek gedaan teneinde de crisis het. hoofd te bieden. Men ging op deze wijze „de donkerste periode in de industriële geschiedenis" in. De huidige sdtuatie, zo zeide hij, was anarchistisch. De arbei ders In de ijzerindustrie hadden even eens besloten tegen het midden van de maand 24 uur per week te staken en de havenarbeiders weigerden overuren te maken. Het vakverbond van zeelieden ge bruikte eveneens een „irrltatietaktiek" door de arbeiders van bepaalde schepen af te houden, aldus Holt. Gisteren zijn meer dan 17.000 Austra lische mijnwerkers in staking gegaan. Pleven in Parijs terug De Franse premier, René Pleven, is gisteren van zijn bezoek aan de V.S. en Canada te Parijs teruggekeerd. Bij aankomst verklaarde hij: „Ik ben er van overtuigd, dat Frankrijk begrepen wordt, dat zijn inspanning wordt gewaardeerd, dat het niet al leen staat en dat het kan rekenen op machtige vriendschap van verschillen de zijden om het te helpen." VONNISSEN TE BELGRADO. De federale militaire rechtbank te Belgrado heeft een luitenant van het vroegere Joegoslavische koninklijke le ger. ter dood veroordeeld wegens sa menzwering ter omverwerping van maarschalk Tito's bewind en wegens oorlogsmisdaden bedreven als lid van generaal Michailovichs panservische Tsietnlk-beweging. Negen andere verdachten, die schul dig werden bevonden aan samenzwe ring tegen het regiem, kregen gevan genisstraffen van 10 jaar tot levens lang. De overige zes beklaagden, onder wie drie vooroorlogse ministers, kregen ge vangenisstraffen van 6 tot 10 jaar we gens het organiseren van een illegaal politiek comité met het doe', de macht in Joegoslavië over te nemen Ingeval van esn oorlog en contact op te nemen ötct, royalistische emigranten. HET KOLENTEKORT IN WEST-EUROPA. Oestreefd wordt naar eerlijke verdeling Naar Zaterdag van de zijde van de economische commissie voor Europa werd vernomen, zal in het tweede kwartaal van dit jaar het kolentekort van West-Europa minstens 6 milLoen bedragen. Waarschijnlijk zelfs j^°cer zijn Dit tekort zal niet over brugd kunnen worden, zo werd verno men. maar op een bijeenkomst van de subcommissie van de E C. A., die de volgende week te Genève gehouden zal worden, zal getracht worden het te- ►•ort- z<j eerltik mogelijk over de lan den te verdelen. Als er een goede zomer komt, zou p mogelijk zijn, dat de toestand te- ffn d* komende winter verbeterd is, maar het is niet waarschijnlijk. diger bedoeld iemand van het bureau van een niet-bestaande staat, die zich wel eens de „Republik Maloekoe Sela tan" noemt. Betreffende bovenbedoeld aanbod wijzen wij op het feit, dat sedert enige tijd deze Ambonnese leden van het voormalige KNEL tijdelijk de status van K L-militairen hebben. Tijdelijk, d.w.z. tot hun demobilisatie, hetzij in Indonesië hetzij in Nederland, Zij blij ven gedurende die tijd en ook daarna het Indonesische staatsburgerschap be houden. Deze militairen zijn overigens na hun demobilisatie vrij om in Korea te gaan vechten, uiteraard echter in vreemde krijgsdienst; in welk geval zij tevens hun status van Indonesiër zul len verliezen", aldus de woordvoerder. GEEN STAKINGSUITBREIDING IN ENGELAND. De pogingen om de havenstakingen over geheel Engeland uit te breiden hebben gefaald. De 6000 havenarbeiders te Liverpool, die verleden week het werk neerlegden, besloten de staking voort te zetten, doch elders weigerde men te gaan staken. De algemene secretaris van de En gelse bond van arbeiders in de trans portbedrijven en in algemene dienst heeft In een tijdschrift van deze 1.250.000 leden tellende bond gezegd, dat „ach ter deze stakingsbeweging een „duivels communistisch plan verborgen ligt om Ihet Europese herstel ineen te doen storten". DROEVIG GEVOLG VAN EEN WILD-WEST-FILM. Een jongen van drie en zijn zusje van tien jaar keken in de woning van hun oom en tante in de plaats Malup Gate, in Californië. naar een Wild-West- film, d;e in het kader van een televisie- uitzending werd vertoond. Het jongetje stond op een gegeven ogenblik op, liep naar het schrijfbureau van zijn oom, trok een la open. haalde er een revolver uit en schoot daarmede op zijn zusje. In de waan verkerend dat het een speel- goedpistool was. zoals hij er thuis ook een had Doch de revolver van zijn oom was echt en geladen etn het zusje werd dodelijk gewond. Gevechten van man tegen man De tegenaanvallen der Noordelijke troepen worden heviger naarmate de verbondenen op het Westelijk front verder oprukken. De laatsten bevinden zich thans ongeveer elf km ten Zuiden van Seoel. Ten Noordwesten en Noord oosten van de hoofdweg Scewon-Seoel ontmoetten eenheden van het Ameri kaanse achtste leger het hevigste ver zet sedert het begin van het beperkte offensief, elf dagen geleden. De Noor delijken bezetten heuvelstellingen en verdedigen de bruggen Een aantal malen zijn heuvels van bezetter verwisseld, in gevechten van man tegen man. De Chinezen geven zwaar mortier en artillerievuur af. Zij maken tevens gebruik van raketten en luchtdcelar- tillerie tegen de gevechtsbommenwe— pers, die de verbonden troepen steu nen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie te Washington hebben de verbonden troepen tot 10 Januari j.l. 136.188 krijgsgevangrnen gemaakt en zijn er nieuwe bewijzen, dat de Noordelijke troepen van de koude te lijden hebben. In dezelfde periode werden 107 Ame rikanen gevangen genomen en 8.276 vermist, aldus de woordvoerder. Chinese troepen hebben een hevige front- en flankaanval gedaan op Ame rikaanse stellingen 15 km ten Noord westen van Itsjon, halverwege tussen Soewon en Yodjoe, maar zij zijn te ruggeslagen. De strijd is ook toegenomen rondom Wondjoe. het omstreden weg- en spoorwegknooppunt op het centrale front. Patrouilles van de verbonden troe pen hebben Pyongtsjang, 40 km ten Oosten van Wondjoe. zonder tegen stand te ontmoeten, betreden. Britse. Canadese en Amerikaanse oorlogssche pen bombardeerden het gebied rondom Intsjon ter ondersteuning van het 8ste leger. AMERIKAANSE MIJNENVEGER IN KOREAANSE WATEREN GEZONKEN. De 136 ton metende Amerikaanse mijnenveger „Partridge", een houten vaartuig, is Vrijdag j.l. ter hoogte van de Oost-Koreaanse haven Kangnoeng op een mijn gelopen en gezonken. Het schip was na twaalf minuten in de golven verdwenen. Er zijn. aldus de bekendmaking van de Amerikaanse maxineleiding, vier doden, vier vermis ten en zeven gewonden, veger, die tot nu toe in Koreaanse wa teren op een mijn geropen en gezon ken is. STAKINGSGEVOLGEN Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft verklaard, dat de troepen der verenigde naties mogelijk een ernstig gebrek aan ammunitie zul len krijgen als de stakende spoorweg- lieden niet ten spoedigste naar het werk terugkeren. Ammunitie die reeds op weg naar Korea had moeten zijn, ligt thans nog op vervoer te wachten. In vele delen van het land worden beperkte dienstregelingen gevoerd. Thans zijn reeds 160.000 personen ten gevolge van de staking buiten werk. De rangeerders verklaarden, dat zij „te ziek voor het werk" waren. Deze ..epidemie" heeift zich uitgebreid tot machinisten en stokers. Teneinde de mogelijkheid van het gebruik van hefschrocfvliegtuigen aan b°°rd van koopvaardijschepen be ".Partridge"""ls'de vierde mijnen- i te onderzoeken zijn door de Britse J!- marine in Het Kanaal uitgebreide oefeningen gehouden. Van een speciaal daartoe op de achtersteven JAKOB KAISER ROEPT OP TEGEN HET COMMUNISME. Jakob Kaiser de West-Duitse minister voor zaken betreffende geheel Duits land heeft de West-Duitsers, en voor namelijk de jeugd, opgeroepen in steden, dorpen en fabrieken organisaties te vor men ..ter zelfverdediging tegen commu nistische propaganda en Infiltratiepoli- itlek" Deze organisatie dienden centra 'van waakzaamheid te zijn tegen „agita- I toren en propagandisten, die pogen f>ns het bedriegelijke aanbod van Grotewohl J voor een Verenigd Duitsland op te drin gen". van het marine bevoorradingsschip ..Fort Duqnesne" gebouwd platform steeg een hefschroefvliegtuig op om cr korte tijd later weer op te landen. De oefeningen vonden plaats onder gunstige en onder slechte weersom standigheden. Helicopters, die op koopvaardijschepen zouden worden meegevoerdzouden van veel waar de kunnen zijn bij de bestrijding van het onderzeebootgevaar, bij de communicatie tussen schepen, waar* bij geheimhouding van het hoogste belang is en bij reddingswerk op zee. Na de vlucht tracht het hef schroef* vliegtuig op de achtersteven van de. ..Fort Duquesne" te landen. Nieuwe processen op komst (Ingez. Med.-adv.) heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: VESTESTRAAT 1 E. De Tsjechoslowaakse minister van justitie, dr Stefan Rais, heeft te Praag een toespraak gehouden tot duizend .volksrechters". Dr Rals kondigde aan dat er „goed voorbereide processen zullen worden ge houden, waarop de ware gedaanten en de ware doeleinden van de reactie en de weerzinwekkende methoden, die zijn gebruikt, aan de kaak zullen worden ge steld". Hij vervolgde: „De voornaamste taak van de Tsje choslowaakse gerechtshoven is de bevei liging van onze staat, van de volksde- mocratische orde en het tegengaan van pogingen om de partijlijn te breken. Dit laatste wordt zowel door binnenlandse als door buitenlandse vijanden gepro beerd. Een van de voornaamste taken der volksrechters, zowel in het strafrecht als in het burgerlijke recht is het recht van de socialistische eigendom te bescher men tegen alle aanvallen en het onge schonden ln stand te houden". 120 tot 150 functionnarissen en em ploye's van het Tsjechoslowaakse minis terie van buitenlandse handel zijn ont slagen. Velen der ontslagenen hebben Kabinetsformateurs spraken met de heer Tilanus De beide Kabinetsformateurs dr Drees en mr van Schaik nebben Zaterdagoch tend een onderhoud gehad met de frac tievoorzitter der C.H U. de heer Tilanus en dr Drees heeft Zaterdagmiddag nog een uur gesproken met prof. Lleftinck. Vanochtend om 10 uur is de weke lijkse kabinetszitting gehouden, welke mede door de beide formateurs is bijge woond. STAATSBEGRAFENIS VAN WIJLEN VELDMAARSCHALK MANNERHEIM. Het stoffelijk overschot van veldmaar- schal GiLstav Mannerheim, de Finse na tionale held. die 27 Januari j.l. te Lau sanne is overieden, Is gisteren te Hel sinki met een staatsbegrafenis ter aarde besteld Er bestond reusachtige belang- j stelling voor de plechtigheid. Een onafzienbare rij mensen schoof langs de ln een kerk opgestelde baar om de maarschalk de laatste eer te bewij zen. Toen de kerkdeuren gisterochtend te twee uur werden gesloten, wachtten nog tienduizend mensen buiten. Zondagmiddag begon de uitvaartdienst, waarbij acht generaals een erewacht vormden. De Sovjet-unie. de Oost-Europese lan den en de Finse communistische partij hebben geen deel genomen aan de uit- 1 vaartplechtigheden. Volgens het dagblad der Finse communistische partij heeft J Mannerheim „onschuldig bloed deen I vergieten". Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: nw^-?,nde bewolking met enkele u'inH b.uien- Krachtige tot matige Zuidelijke richtingen. Van- ripr n de mees^e plaatsen Iets kou- rai,„ ,rda? on?eveer dezelfde tempe- muur als Zondag. (Opgemaakt te 10 uur). 6 FEBRUARI. Zon op: 8.14 uur; onder: 17.35 uur. "aan op: 8 40 uur: onder: 17 48 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.23 en 15.38 uur. nummer beslaat uit acht pagina's. De historische. 157 treden tellende Spaanse trap" te Rome werd dezer dagen door Remo Rosati als oefen terrein voor zijn ..scooter-track" gebruikt. De Italiaan wilde op deze wijze de uitzonderlijke kwaliteiten van deze miniatuur vrachtauto demonstreren, wat hem uitstekend gelukte. De „scooter-truck", een product van de „Piaggio-fabrieken" te Genua, kan een last van 186 kg aver een afstand van 32 KM vervoe ren bij gebruik van 1 liter van een speciaal mengsel gasoline. Winnen de Franse inzichten terrein? (Van onze Parijse correspondent). Voor de te Parijs te houden confe rentie over het Europese leger, zijn alle betrokken landen in West-Europa uit genodigd, met inbegrip van Duitsland en Engeland. Duitsland, dat enige weken tevoren reeds van zijn instemming getuigde, heeft de Franse invitatie met geestdrift aanvaard, terwijl Engeland, evenals Amerika en Canada, een waarnemer zal zenden. Het is teleurstellend, dat Engeland niet op voet van gelijkheid met de overige Europese naties wilde over leggen, maar men registreert in Parijs van die kant toch iets als een gun stige ontwikkeling. Indertijd was Lon den immers zelfs niet bereid een waarnemer te sturen, hoewel zulks tot niets bindt De kansen van de nieuwe conferentie lijken op het eerste gezicht geiing. Het door Jules Moch in December met zo veel onverzettelijkheid te Washington voorgedragen plan is daarna door alle overige leden van de Atlantische ge meenschap verworpen Maar in Brussel heeft Frankrijk zijn goedkeuring aan de Duitse herbewapening alleen willen geven onder het voorbehoud van een conferentie over het plan-Pleven, tot vorming van een Europese legermacht. Er zal dus in leder geval over gepraat worden, al ziet het er een beetje naar uit, dat deze conferentie slechts dienst doet als een scherm waarachter de Franse regering voor het eigen volk haar capitulatie poogt te verbergen. In feite is de situatie echter niet zo somber voor Frankrijk. In menig op zicht heeft zij de laatste tijd na aan vankelijk te Brussel te hebben toegege ven haar wensen vervuld gezien. Over de Duitse herbewapening wordt opvallend weinig meer gesproken Eisen hower onthield zich van een zakelijk breedvoerig overleg met Bonn en er- kende zelfs, dat de kwestie der Duitse j herbewapening onhandig en ontactisch i was geëntameerd. In diplomatieke ter- j men heeft in een brief aan minister Schuman de Amerikaanse staatssecre taris Acheson die mening vrijwel on derschreven en althans zijn medewer king voor het slagen van het Franse I initiatief in principe toegezegd. Onge twijfeld heeft het geslaagde overleg tus sen Truman en Pleven zeer veel bijgedra gen tot deze Amerikaanse heroriëntatie. Washington schijnt thans in te zien. dat de voornaamste impuls ten gunste van de Europese samenwerking uit sluitend door Frankrijk kan worden gegeven en daarom werd bij voorbaat ook dit initiatief van Parijs ondanks de oorspronkelijke bezwaren, het Amerikaanse fiat niet onthouden. Een duidelijke aanwijzing op dit punt is ook de uitdrukkelijke Duitse belang stelling geweest. Bonn had aanvan kelijk het plan-Pleven gedoodverfd als een ontwerp, dat door anti-Duitse gevoelens werd geïnspireerd. Toen de regering Adenauer echter wel in moest zien. dat de emancipatie van de Duitse republiek langs de weg der nationale herbewapening voorlopig niet aan de orde kan komen, heeft men Parijs laten weten, nog voor d? invitaties verzonden waren, zeer gaarne aan de besprekingen deel te willen nemen. Men herinnert zich, dat het Franse plan voorziet in een samensmelting van kleine nationale eenheden tot één Euro pese legermacht, die onder gemengde leiding moet worden gesteld. Vooral twee motieven speelden hier een domi nerende rol. Ten eerste de wens een sterkere Invloed van Frankrijk op de opbouw van het Europese leger en de uitwerking der strategische plannen te doen gelden dan in Atlantisch verband mogelijk zou zijn, en ten tweede de uit schakeling van het gevaar van een herleving der vroegere Duitse Wehr- macht. Mocht deze conferentie slagen, dan wenst Parijs de mogelijkheid te openen. die nieuwe Europese strijdmacht op te nemen in het Atlantisch verdedigings systeem. hun betrekking op 1 Februari verlaten, anderen werden met 2 of 3 maanden opgezegd. Men gelooft, dat deze ontslagen om politieke redenen gegeven zijn. Ook een hnderdtwintigtal ambtena ren en employé's van het ministerie van onderwijs is ontslagen in de afgelopen drie weken. Ook deze ontslagen zouden een politieke achtergrond hebben. Een groot aantal der ontslagenen zou niette min lid geweest of nog zijn vam de com munistische partij. Een groep van zeven R.K. geestelijken ls te Praag veroordeeld tot gevangenis straffen van 3 tot 13 jaar op beschul diging van hoogverraad en spionnage. Dr Stanislav Jarolimek de vijftigja rige abt van het Benedictijner klooster van Strahov te Praag, die op 2 Decem ber j 1. tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld werd op beschuldiging van hoogverraad en spionnage, is na een ziekte in het hospitaal van de Pankras- gevangemis ln de nacht van 31 Januari op 1 Februari overleden. Van verschillende zijden te Praag ver luidt, dat Vlado Clementls, oud-minister van buitenlandse zaken van Tsjecho- Slowakije, die na zijn aftreden in Maart 1950 werd benoemd tot hoofd van da afdeling effecten van de centrale bank, sedert enige dagen niet op zijn bureau verschenen is. Sommigen menen zelfs, dat Clemenbis gevlucht zou zijn, ande ren, dat hij gearresteerd is. SOEKARNO WEER IN DJAKARTA. Zaterdagavond is President Soekamo van zijn bezoek aan de Phllippijnen te Djakarta teruggekeerd. ,X)oor mijn bezoek aan de Phllippij nen is de band tussen de Philippljnen en Indonesië hersteld en de hoop be staat, dat dit eeuwigdurend zal zijn. In het verleden waren de Phllippij nen en Indonesië staatkundig onder één dak. doch de actie der koloniale ele menten heeft hen gescheiden" aldus Presndent Soekamo bij aankomst te Kemajoran, Truman optimistisch GOEDE REDEN TE GELOVEN AAN BEHOUD VAN VREDE. President Truman heeft in een toe spraak bü de inwijding van een mo nument voor vier in de laatste oorlog omgekomen veldpredikers en aalmoe zeniers gezegd, dat er goede reden ls om te hopen op succes bij pogingen om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen. De V. S. hadden in de jaren-twintig hun verantwoordelijkheid niet willen aanvaarden. Thans konden zij, die verantwoordelijkheid echter niet afwij zen. „Wij handelen thans als lid van een gemeenschap van landen, die de heerschappij van de wet in de wereld willen handhaven. De leden van deze gemeenschap hebben verschillende op vattingen en belangen en spreken niet allen met een en dezelfde stem. Som migen zijn voorzichtig en anderen on geduldig. Wij kunnen niet altijd onze eigen weg gaan in deze gemeenschap, doch wij hebben een geweldige ver antwoordelijkheid om leiding te geven en om niet achter te blijven." Goede leiders dreigen niet met heen gaan wanneer de dingen verkeerd lopen, aldus zeide Truman verder, en zij on derbreken de strijd niet om de gebrachte offers op een goudschaaltje tegen elkaar te gaan afwegen „Wij kunnen de strijd krachten der vrijheid niet van de ach terhoede uit aanvoeren". Het monument is een kapel ter nage dachtenis van twee Protestantse veld predikers. een rabijn en een R.K. aal moezenier. die te zamen op het in Febr. 1943 bij Groenland getorpedeerde troe pentransportschip „Dorchester" de hel dendood vonden, nadat zij hun eigen zwemgordels aan andere schipbreukelin gen hadden weggegeven. Hand ln hand stonden zij te bidden op het zinkende schip tot de golven zich boven hen sloten. DUITS PROTEST TEGEN INVOER VAN NEDERLANDS FRUIT. De president van de Duitse Boeren bond heeft bij de West-Duitse minister voor de Voedselvoorziening geprotes teerd tegen de onmiddellijke invoer van Nederlands fruit tot een bedrag van 500.000 dollar Hij verzoekt voorts de In voer van sinaasappelen niet vóór 15 Maart a.s .toe te laten, daar anders de afzet van 70.000 ton Duitse appelen ln het geheel niet, of slechts tegen onvol doende prijzen, mogelijk zal zijn. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Bed. 21507 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer f5.15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel I. Lelden - Giro no. 57055 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1