r Een Zoeklicht -naTO GEi, Titoisme in Italië OP DE BOEKENMARKT De Zevenster Ons goedkoop Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 2 Februari 1951 Tweede Blad No. 27218 Actie breidt zich uit (Van onze Romeinse correspondent) Er is gisting in de gelederen van de communistische party In Italië. De (Wee communistische Kamerleden, die rich dezer dagen van de party hebben losgemaakt zyn thans door het par tijbestuur als „verraders", „vyanden van de arbeidersklasse", „werktuigen van de vyanden van het communisme en van dc Sovjet-unie" in een uitvoe rig communiqué aan de kaak gesteld. Maar de betrokkenen zelf zitten ook niet stil Naar de „Tempo" en andere bladen weten te vertellen zou er, nadat dr Valdo Magnani (de belangrijkste der belden) te Rome bjj het partijbestuur zijn standpunt had uiteengezet, in het station te Rome een poging zijn gedaan om de beide „rebellen" te kidnappen. De aanwezigheid van nog een derde vriend, alsmede bijstand van de politie, deed de aanslag mislukken. Naar het schijnt, be vinden zich Magnani. doctor In de wijs begeerte en de staathuishoudkunde, pro vinciaal secretaris der communistische partij voor Reggio Emilia, thans weer tn zijn geboorteplaats te Reggio, waar hij zou zijn ondergedoken. Een mededeling aan de pers is gedagtekend uit die stad. Hij herhaalt zijn standpunt, dat de ver dediging der landsgrenzen tegen agressie van welke zijde ook. de eerste plicht is van een waarachtig communist en dat ieder Marxist met sympathie de gebeur tenissen in Rusland moet volgen, maar dat dit land toch een land blijft als ieder ander. De verklaring is ook getekend door zijn „mede-rebel" Aldo Cucchi, eveneens geboortig uit Reggio, doch als chirurg te Bologna gevestigd, waar hij aan de universiteit criminele medicolo- gie onderwijst. Cucchi. al heeft hij niet de geweldige aanhang in arbeiderskrin gen. dip van Magnani zulk een vooraan staande figuur in de communistische partü maakte, is een van de weinige Italianen aan wie de gouden medaille werd uitgereikt wegens zijn gedrag als aanvoerder der Partisanen in 1943/'45 in de streek Emilia. Dat juist in Emilia (Bologna. Reggio en Parma zyn de voornaamste steden van die streek) het meest communis tische deel van geheel Italië, deze twee ernstige gevallen van „rebellie" rijn voorgekomen, is voor de leiding der communistische party heel beden kelijk. Als zy ergens sterk zyn, dan is het daar. Natuurlyk houden Magnani en Succhi niet op communisten te zijn, doch wat zij voorstaan, is een commu nisme op nationale grondslag. Dit is dus het eerste belangryke géval van Titoïsme in Italië. Nader wordt ons nog gemeld: Het conservatieve Italiaanse blad „E Tempo" meldt, dat ook de communist Vincenzo Perfetto is afgetreden als se cretaris van een arbeidersraad in een verffabriek te Pescari, omdat hij wil protesteren tegen de „ondemocratische politieke stakingen". Op de muren van gebouwen in Cor- regio en in andere steden in de Noord- Italiaans „rode gordel" zijn aanplak- HET CONCERTGEBOUWORKEST CONFLICT. Naar aanleiding van de solidariteits verklaringen. die van de hand van di verse ensembles verschenen zijn voor het Concertgebouworkest, brengt het hoofdbestuur van de Ned. Toonkunste- naarsbond ter kennis: als vakorganisa tie aan al zijn leden te verbieden plaat sen te bezetten, die zijn opengevallen als gevolg van een arbeidsconflict. Ten aanzien van de kwestie zelfs wenst de Ned. Toon kunst enaarsbond een strikte neutraliteit te bewaren". biljetten versohenen, waarin het optre den der communistische afgevaardigden Magnani en Cucchi. die voor hun par lementszetel bedankten omdat zij het oneens zijn met de eenzijdig op de Sov jet-unie gerichte koers hunner partij, wordt toegejuicht. Door de „revolutionnadre communis tische groep" is een communiqué uitge geven, waarin o.m. wordt verklaard: „Deze gisting in de Italiaanse commu nistische party en het verzet tegen de bureaucratie dezer party en haar een- zydige oriëntering op Moskou bewijst, dat er vooruitstrevende krachten werk zaam zijn in de Italiaanse arbeiders klasse". De groep voorspelt dan.dat er „onder het Italiaanse proletariaat een revolution- nalre partij zal ontstaan, welke ontwik keling zich ook in andere landen heeft voorgedaan". STUDENTEN-OPPAS-CENTRALE IN DEN HAAG. Evenals in Amsterdam hebben de studenten in Den Haag een oppas-cen- trale gesticht. Met ingang van morgen gaat deze Centrale haar werk beginnen en kunnen de Hagenaars, die een op passer ofwel een baby-sitter nodig heb ben van deze centrale gebruik maken. Reeds een 30-tal studenten gaven zich voor deze Centrale op. Er ls een tarief regeling vastgesteld al naar gelang de tyden waarin zy moeten oppassen en al naar gelang het oppassen zonder of met werk. De verdiensten komen aan de studenten, die oppassen ten goede, zy staan een klein bedrag daarvan af aan de Cen trale voor het bestrijden der door deze Centrale te maken kosten. Een commissie van twee dames geeft de studenten advies ten aanzien van de eventueel te verrichten werkzaam heden. Zo wordt hun met name ook ge leerd hoe een baby van een schone luier te voorzien l Theun de Vries: „Hoogverraad" (Van Loghum Slaterus, Arnhem) Naar aanleiding van Theun de Vries' vyftlen jaar geleden verschenen roman „Stiefmoeder Aarde" heeft Vestdyk in een bespreking van dat boek destyds op gemerkt: „Het ïydt geen twyfel of in .klassieke" vereenvoudiging en harmo nisering liggen zyn beste kansen". Een uitspraak die volkomen word bewaar heid door de onlangs gepubliceerde no velle „Hoogverraad". Dit nieuwe werk van Theun ae Vries speelt in het tsaristische Rusland van de vorige eeuw. Het is het verhaal van kapitein Goesew, die weigert gehoor te geven aan het bevel van de tsaar om met de onder zijn commando staande troep op te rukken tegen de Hongaarse opstandelingen, die zich van het Habs- burgse juk trachten te bevryden. Kapi tein Goesew kan het met met zyn ge weten overeenbrengen dit bevel op te volgen en langzamerhand rypt in hem het besluit zich tegen de oekase van zijn tsaar te verzetten. Twee van zyn drie officieren biyken dezelfde gevoe lens te koesteren evenals de sergeant- majoor en een deel der soldaten: maar de derde officier, de jonge fanatieke luitenant Totleben, verraadt het plan tot insurrectie, met het gevolg dat ka pitein Goesew en zyn getrouwen wor den gevangengenomen. In zyn kerker, gedurende zijn wekenlange eenzame op sluiting, wordt kapitein Goesew meer en meer gekweld door het zelfverwyt, dat hy zijn ondergeschikten niet had mogen meeslepen in zijn poging tot op stand, maar wanneer zyn jeugdherinne ringen zich mengen in deze stryd tussen zyn verantwoordelykheldsgevoe] en zyn democratisch geweten, komt hy tot het besef, dat hy niet anders had kunnen handelen dan hy gedaan heeft en dat het goed was, ook al was zyn opzet bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Dit geeft hem de kracht om zich ten slotte in vrede met zichzelf voor te bereiden op de dood. By zyn verhoor door een arrogante, sluwe en wrede tsaristische kolonel geeft hij dan ook biyk van een onverzoeniyke houding en hierin vol hardt hy eveneens tegenover de zeer menselyke en hyper-beschaafde divisie- generaal die hem een laatste kans wil geven om zyn leven en dat van de zy- nen te redden. Dan komt het proces voor de krygsraad, een bespotting van het recht, waarby de uitspraak van te voren vaststaat: Goesew en zyn kame raden, die hebben geweigerd deel te nemen aan een onderdrukkingsoorlog tegen een vryheidlievend volk, worden ter dood veroordeeld, maar niet dan nadat ex-kapiteln Goesew in een harts tochtelijk laatste woord op indrukwek kende wyze getuigenis heeft afgelegd van de louter menselyke en rechtvaar dige motieven, die hem tot zyn verzet tegen het tirannieke tsaristische bewind hebben gebracht. Wat in deze novelle, die op een histo rische gebeurtenis berust, in de eer ste plaats opvalt, is de sfeer van het klassieke Russische verhaal die Theun de Vries tot in de kleinste details heeft weten te treffen en waaraan zyn fignren dat merk van echtheid ontlenen, dat hen zo sterk v?rbindt met plaats en tyd der handeling. Vooral in kapitein Goesew heeft de schrijver een zeer zuiver, .volledig" mens getekend, die nochtans gebonden blyft aan de achtergrond waartegen hy wordt opgeroepen en juist daardoor in zyn aspiraties en Conflicten een levens vatbaarheid verkrygt, welke verre bo ven die van een „romanheld" (i.e. vrij- heidsheld) uitstijgt. Ditzelfde geldt evenzeer van Goesews lotgenoten en tegenspelers, die het thema van het verhaal, dat door de figuur van Goesew wordt aangegeven, telkens zodanig va riëren en aanvullen, dat het in al zyn consequenties tot uiting komt en wordt versterkt zonder dat de harmonie ver loren gaat. Want harmonisch is dit verhaal in hoge mate en daaraan dankt het voor een niet gering deel de inner - ïyke spanning, die de m et sobere maar doeltreffende middelen opgebouwde llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllj FISCUSMOEILIJKHEDEN LN DENEMARKEN. De Deense dienst voor de inkom stenbelasting, die de leus „Betaal uw belasting met vreugde" tracht ingang te doen vinden, had een paar tegenvallers. Na sluiting van de termyn voor het inzenden der aangifte-biljetten werd op het kantoor van de ont vanger te Kopenhagen een pakje bezorgd, waarin een herencostuum zat. Het volgende briefje was er bij: „Ik kan het u beter recht streeks toezenden, want het ls toch blijkbaar uw bedoeling me tot op myn hemd toe uit te kleden" Een andere verontwaardigde be lastingbetaler schreef: „Het bedrag van myn inkomstenbelasting is voldoende om de salarissen van de muziekkapel van de Koninklyke ïyfwacht te betalen. Kunnen zy nu ook niet eens voor myn huis komen spelen?" Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll climax steunt. Zowel in de menselyke ontwikkeling van de aanvankeiyk zwak ke, maar in zyn verzet steeds sterker wordende en ten slotte in zijn vryheids- geloof onaantastbare Goesew, als in de dramatische ontwikkeling van het strak gecomponeerde verhaal zelf. heeft Theun de Vries de sterkste kanten van zyn schry verschap op overtuigende wy ze in het licht gesteld. Het zijn inder daad de „klassieke vereenvoudiging en harmonisering" die zyn jongste werk in gunstige zin onderscheiden van de lyri sche ongebondenheid en mooischryve ry van sommige zyner vroegere boeken. Zo goed is in „Hoogverraad" de sfeer van het Russische land en volk getrof fen. dat men soms waant te doen te hebben met een vertaling van een der grote negentiende-eeuwse Russische vertellers, en hoewel dit aan de ene kant een compliment voor de schryver betekent, is anderzyds het verwyt van navolging niet denkbeeldig. Maar navol ging heeft stellig niet in de bedoeling van de auteur gelegen, want daarvoor draagt zyn boek. voor wie de schryver kennen, te zeer het kenmerk van een persoonlyke beiydenis. Theun de Vries is zoals men weet, communist, en wat men ook mag denken van de zonderlinge vryheids- opvatting der communisten in de huidige wereldpolitiek, het is boven elke twyfel verheven, dat De Vries volkomen eerlijk is zowel tegenover zichzelf als tegenover zyn lezers. Maar wie dan in deze novelle een helder getuigenis van 's schrijvers persoon lijkheid denkt te vinden, kan zich niet anders dan teleurgesteld voelen, om dat Theun de Vries er niet in is ge slaagd de problemen van zijn schrij verschap te verklaren of door middel van dit schrijverschap zyn wereldbe schouwing duidelijk te maken. Als persoonlijke belijdenis, van welk ge loof ook, is „Hoogverraad" ten enen male onbevredigend. En dientengevol ge heeft dit voortreffelijk geschreven verhaal helaas niet die waarde, die het had kunnen hebben. H. J. S. (Ineez. Med.-adv.) Tk^ECehr vSbeflevengemeten Het Zenuwsterkende Voedsel mw/ ^JTiTM ATnfipf. FEUILLETON Oorspronkelijk detective-verhaal door I. M. C. BijleveldGelinck 2) Als u eens wist hoeveel gekke ver halen ik hier al aangehoord heb, dan aou-it u heus niet zo gegeneerd zyn. Ja maar, als iemand my zo iets sou vertellen, dan zou ik er geen woord van geloven. u kimt toch in leder geval probe ren of ik het geloof, niet waar? Ze ladhte even. En begon dan in eens: Ziet u, ik ben opgelicht. Opgelicht? Door een oplichter? Nee, zo bedoel ik het niet. Ik be- coel opgelicht in de letterlijke zin van het woord. Opgelicht van de straat. Meegenomen. Ontvoerd. Zo. En wanneer is dat gebeurd? Zo Juist. Vanavond. Met een auto. Maar hoe komt u dan hier? Omdat ik er weer uitgesprongen ben. Toen ze er niet op verdacht wa ren. Verbeelde u, ik laat me tooh zo maar niet meenemen? Ze gooide, een ietsje uitdagend, haar hoofd achterover. Het gele lamplicht viel juist op het wipneusje. Er zaten een paar sproetjes op, de inspecteur zag ze heel duidelyk. Hij glimlachte gamuseerd. Een pittig dnd en voor geen kleintje vervaard, •«e's het hem. Maar de zaak kon toch wel ernstig zün. hij zou even wat notities maken. Gelooft u myn verhaal? Warempel wel! Ik ga zelfs het één en ander opschrijven. Hij haalde een bloc-note naar zich to en* schroefde zyn vulpen los. En wendde zich dan tot het meisje tegen over zich: Mag ik dan eerst uw naam we ten? Voluit met voornamen! Z* zuchtte even. Myn voornaam 13 iets verschrikkelyks: Agatha! Denk u eens even in: Agatha! 7 Waarom ls dat zo erg? Agatha Deken bijvoorbeeld was een voortref- lelijke. brave en geleerde vrouw! Maar dat ben ik juist helemaal n*et! En mijn twee andere voornamen 2\)n al even erg: Johanna Petronella! AJ-P. Amandel tjespudding! 7* U wilt toch niet zeggen, dat uw «nternaam Amandeltjespudding is? Hun ogen ontmoetten elkaar ln het jgj lamPeschynsel over de schrijfta- lichtbruine waren nu niet ver- josen meer. in de koele grijze van de ~~ltoteur flitste de humor. Dan schudde zy het hoofd. Gelukkig niet. Van Esbeeck. Beeck met c.k. Juist. Geboren? 10~~ Natuurlijk! Ik bedoel, op 15 Juli iaxx te Amsterdam. Dus over ruim drie we/ken bent u twee-en-twintig jaar U bent dus meer derjarig En u woont? In de Vondelstraat no. 127. Het is een pension; een van die grote, vry- staande huizen, die achter op het Von delpark uitzien. „Mon Repos" heet het huis en ik woonde daar met myn tante. U woonde daar met uw tante? Woont u daar dan nu niet meer? Ik wel. Maar myn tante is afge lopen Dinsdag overleden. Het was van daag haar begrafenis. Zo. Hy legde zyn pen neer en scheen even na te denken. U spreekt niet over uw oudere. Myn ouders heb ik al lang niet meer. Moeder stierf kort na myn ge boorte en vader toen ik pas vyf jaar was. Ik herinner my niets meer van hen. En heeft uw tante u toen opge voed? Ja, ik kwam dadelijk by haar na moeders dood. Mijn vader was zee-of ficier, hy kon natuurlyk niet voor my zorgen. Tante Truus was zyn enige zuster. En van moeders kant is er ock niemand meer. En waaraan is uw tante overle den? Zy is overreden door een taxi op het Damrak. Zij heeft niet goed uit gekeken, een versohrikkelyk ongeluk! Ze was pas vier-en-veertig jaar oud. Dus nu 6taat u gheel alleen op de wereld? Wat familieleden betreft tenmin ste, wel. Haar ogen keken hem nu ernstig aan, maar vertoonden geen spoor van droef heid. Hy ging niet verder op het on- derwerp in, maar vervolgde na enige ogenblikken En vertelt u my nu eens precies, wat er vanavond gebeurd is, wilt u? Ze wachtte even en begon dan: Ziet u, ik heb vanavond op de veranda gezeten, onze kamers zijn op de eerste verdieping. Het was er heer lijk rustig en koel en ik was moe na alles wat er gebeurd was. Toen kwam freule Frida een praatje by my ma ken. Freule Frida? Eén van onze huisgenoten. Frida van Amshove. zy is veel ouder dan ik, al achter in de dertig. Zy is maat- schappeiyk werkster en doet ontzet tend veel goed. Zy kwam dan bij my zitten en wij bleven praten tot halfelf. En toen ging ik myn hond uitlaten. Doet u dat iedere avond op het zelfde uur? Ja natuurlyk inspecteur. Dat moet wel! Ik neem hem dan mee aan de Ujn, want hy is erg dartel. Het is een bruine spaniel. Zo. En ging u alleen met de hond? Ja, ik liep dus de straat af, naar de kant van de Vondelkerk, en daar werd ik al heel spoedig achterop ge reden door een auto. Weet u soms he«t merk? Of het nummer? O nee, ik heb niets geen verstand van auto's. En toen? Toen stopte de auto vlak naast me. aan de rand van het trottoir. Achter het stuur zat een maai met een gele regenjas dat herinner ik me nog. Hy vroeg my de kortste wegnaar de Linnaeuaparkweg, hy was hier on bekend, zei hij. En meteen, toen ik wil de antwoorden, werd er iets over myn hoofd gegooid, een zwarte wollen doek. Ik stikte haast en meteen voelde ik twee armen om me heen en werd ik in de auto getrokken. Hebt u gegild? Nee, dat geloof ik niet. Trouwens, geen mens zou het gehoord hebben! Was er dan niemand anders op straat? Dat weet ik niet. Maar de Von delstraat is altijd erg stil. Misschien kunnen wy dat nog te weten komen. Maar vertelt u eerst maar weer verder. Nu, daar zat ik dan in de auto, half versuft en half gestikt. Maar na enige ogenblikken trekken ze de doek van my af en kon ik ten minste weer wat zien, hoewel de raampjes waren afgeschermd, evenals het ruitje tussen ens en de chauffeur. Het eerst van alles bemerkte ik Tobby. Hy lag heel rustig aan myn voeten. Tobby is uw hond. Ja, de spanieL Maar kon u toen ock zien wie er naast u zat! (Wordt vervolgd) 58). Vóórdat Panda tussenbeide kon komen, hadden de generaals zich mees ter gemaakt van het Mechanisch Me morandum, en met vereende krachten reden ze hem nu naar de deur. „Naar de kazerne met hem!" riepen ze uit. „Daar zullen we hem eens goed gaan proberen „Ja maarnee maar riep Panda. „Dat gaat niet! Dat ls myn bedoeling niet! U kunt Memo niet zo maar wegryden! Hy is niet eens van my!" „Welnee", sprak de Minister van Oorlog lachend, „natuurlyk ls hy niet van u! Hy is gerequireerd..hy is ge vorderd, als u dat goed begrijpt! Hy is nu Hoogst Geheim en hij is het eigen dom geworden van de staat!" „Maarmaar. maarhak kelde Panda. Hy zocht vergeefs naar woorden. Het moet gezegd worden dat hy geheel uit het veld geslagen was, en hy zag er nu ook erg tegenop om Pro fessor Kalker onder de ogen re komen Wat moest die goede geleerde er wel van zeggen dat zyn Mechanisch Memoran dum gerequireerd en gevorderd was?" „Maarmaar zei Panda dus,en verder kwam hy niet. „Uwe Excellentie moge waarnemen, zo Uwe Excellentie tot waarnemen be reid is", aldus sprak nu Jolllepop tot de Minister, „dat Uwer Excellenties onder danige dienaar de heer... eh.Panda, sprakeloos is van geluk omdat hy in staat is geweest Uwe Excellentie dit kleine genoegen te doen! Als toekom stig lid van de adelstand en medaille drager ls het zyn grootste plezier om Excellenties genoegens te doen!" Echtpaar te Hoogezand verdronken DOOR DUISTERNIS MISLEID. Waarschynlyk door de duisternis mis leid ls eergisteravond laat het echtpaar LutteropGankema te Hoogezand in een wyk te water geraakt en verdron ken. Het echtpaar, dat 9 kinderen heeft, was op visite by familie te Kiel-Win- deweer. De kinderen waren al naar bed en misten hun ouders eerst 's ochtends. Toen zy naar de bewuste familie toegin gen om te informeren hoorden zy daar, dat vader en moeder tegen middernacht naar huis waren gegaan. De politie werd gewaarschuwd en in de loop van de ochtend vond men de slachtoffers. SCHEVENINGEN-RADIO KRIJGT MODERN GEBOUW. Een van de drukste radio-ontvang stations van Europa voor de scheep vaart, „Scheveningen Radio" te IJmui- den is vele jaren ondergebracht geweest in een oud schoolgebouw, waar de ruim te niet toereikend was. Op het sluis- eiland, midden in de haven van IJmui- den, verryst thans echter een modern, laag, betonnen gebouw, dat eind Maart gereed kan zijn. Hiermee zal het ontvangstation uit de knellende zorgen van het ruimtege brek geholpen worden. De P.T.T. moet na Maart de omvangryke technische installatie verhuizen. Niettemin mag het station geen moment uit de lucht ver- dwynen, zodat men rekening houdt met „duplicaat" installaties gedurende de ver huisperiode. Wanneer de omstandig heden niet te zeer tegenwerken, ver wacht men in October a.s. het nieuwe gebouw van Scheveningen Radio. Delft geeft mooi voorbeeld OPHAALDIENST BESPAART 2 MILLIOEN GULDEN. De Sociale Dienst van de gemeente Delft heeft een geregelde ophaaldienst voor oud papier en beenderen in het leven geroepen teneinde daarmee pro ductief werk te verschaffen aan moei- ïyk plaatsbare arbeidskrachten. De heer C. N. Hage, directeur van de Lym- en Gelatinefabriek te Delft, deelde mede, dat jaarlijks 12.000 ton beenderen verloren gaat. Deze hoe veelheid zou na bewerking kunnen opbrengen ongeveer 1000 ton vet, ver tegenwoordigende een waarde van een millioen gulden, voor twee mil- lioen gulden aan l(jm en tenslotte 1300 ton zuiver fosforzuur (een kwart millioen gulden), terwijl de positie van de fosforzure kalk zodanig is, dat de uitvoer er van is verboden. De heer Hage zeide, dat als de proef in Delft slaagt, het aanbeveling zou verdienen ook in andere gemeenten öergelyke ophaaldiensten in het leven te roepen. GETUIGSCHRIFTEN EN GRADEN IN NEDERLAND EN BELGIË. Het Departement van O.K.W. deelt mede, dat het Nederlands-Belgisch cul tureel accoord, belangryke perspectieven opent voor de uitwisseling van intellec tuelen dezer beide volken. Tot voor kort bracht de voortzetting der studie in het andere land de verplichting met zich, om zich opnieuw te onderwerpen aan geheel of gedeeltelyk reeds afgelegde examens, omdat nu eenmaal de gestelde normen in de meeste landen van elkaar verschillen. In België heeft men tot dusverre al leen vastgesteld, welke Nederlandse di ploma's toelating dus geen vrijstel ling geven tot verschillende univer sitaire studiën aldaar. Aan de totstandkoming van een rege ling waarby bepaalde Nederlandse uni versitaire getuigschriften vrystelling verlenen van het afleggen van univer sitaire examens in. België, wordt ge werkt. De regeling is binnenkort te ver wachten. Belgen kunnen worden toegelaten tot verschillende faculteiten aan Neder landse universiteiten en hogescholen, indien zij in het bezit zyn van in Bel gië behaalde „gehomologeerde" (d.i. door de Staat erkende) getuigschriften. Vrystelling van het afleggen van be paalde universitaire examens en van bepaalde examens aan de technische en andere hogescholen in Nederland wordt verleend aan bezitters van een aantal in België behaalde universitaire getuig schriften. Driedelig lingeriegarnituur Benodigde stof voor maat 44: 3.25 m van 90 om breed. By dit garnituur is de coupe de hoofdzaaJc. Goedzittende lingerie maakt dat ae Japon ook goed valt. De onderjurk is in zes banen geknipt en het bustegedeelte is enigszins ruim aangezet. Aan de bovenkant wordt een bies gestikt van pl.m. 4 cm breedte. Ter versiering kan op 20 cm van de onderrand af, een tussenzetsel gestikt worden, evenals in de pypen van het broekje, dat een elastiek in de taille heeft. In de bustehouder is aan de achter kant een elastiek gedeelte aangebracht, dat gesloten wordt met een gesp of haakje. De bovenkant van de bustehouder en de onderjurk wordt met een smal kan tje afgewerkt. De lengte der schouder bandjes van de onderjurk bedraagt 36 cm. Verkrijgbaar van Maandag 5 Februari af des morgens te half negen, zolang de voorraad strekt, aan ons Bureau Witte Singe1 1. Toezending per post geschiedt na ontvangst van brief met ingesloten en niet opgeplakt 50 ets. aan postzegels. Gelieve op de enveloppe te vermel den „Goedkoop knippatroon". ZATERDAG 3 FEBRUARI. Hilversum 1 (402 M.) VARA: 7.00: Nieuws; 7.15: Gram.muziok, 8.00 Nieuws; 8.15: Gram .muziek; 8.40: Idem; VPRO 10.00: „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05: Morgenwijding; VARA 10.20: Voor de arbeiders ln de contlnu-bedrljven; 11.80: Cello en plano; 12.00: Gram.mu zlek-. 12 30: Land- en tulnbouwmedede- llngen; 12.33 Gram muziek; 13.00 Nieuws: 13.15: Dansmuziek; 13 45: Gram.muzlek; 14.00: Voor de Jeugd; 14 30. Gram.muz.: 14.50: Fries programma; 15.15 Hawallan- muziek; 15.45: ..Van de wieg tot het graf", causerie: 16.00: Gram muziek; 16.30: Sportpraatje; 16.45- Radio Phllharmo- nlsch orkest en soliste; 17.30: Voor de Jeugd; 18 00; Nieuws; 18.15: VARA-varia; 18.20: Instrumentaal kwintet; 18.40: Re geringsuitzending: ..Zoeklicht op de Wes terse defensie"; 19.00: Artistieke staal kaart: VPRO 19.30. ..Passepartout", cause rie; 19.40: „Het oude testament in deze tyd". causerie: 19.55. ..Deze week", cau serie: VARA 20.00- Nieuws: 20.05: Radlo- schaakwedstrijd Noorwegen Nederland; 20 06- Actualiteiten; 20.15: Gevarieerd programma: 21.15: Weense muziek; 21.45: Socialistisch commentaar; 22.00: Metro- pole-orkest en solist: 22.25: „Onder de pannen", hoor spek 22.45: Instrumentaal kwartet: 23 00: Nieuws; 23.1524.00: Gra- mofoonmuzleK. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: Nieuws: 7.15: Ochtendgymnastiek; 7.30: Gram.muziek; 7.45: Morgengebed en li turgische kalender: 8 00: Nieuws en weer berichten; 8 15: Amusementsorkest: 9.00: Voor de hulsvrouw: 9 40: Gram.muzlek; 10.00' Voor de kleuters 10.15 Gram.mu zlek; 11.00- Voor de zieken; 11.45: Gram. muzlek: 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie: 12 00 Angelus: 12.03: Gramunuz.; (12 3012.33: Land- en tuinbouwmedede- llngen): 12.55: Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20: Gram.muzlek; 14.00. zang en orgel; 14J20: Engelse les; 14.40: amateursuitzending; 15.20: kroniek van letteren en kunsten: 15.55: orgelcon cert; 16 30: .De schoonheid van het Grego riaans"; 17.00: voor de Jeugd; 18 00: film muziek; 18.15: maandoverzicht Koninklyke Marine; 18.25: lichte muziek; 18 48: sport: „Dit ls leven" en voor de Jongeren: 19.00: nieuws; 19.15: actualiteiten; 19.23: gram. muzlek; 19 52: lournallstiek weekoverzicht: 20.00: nieuws; 20.05: radio-schaakwedstrijd NederlandNoorwegen 20.06' de gewone man zegt er 't zijne van: 20 12: gram.muz.; 20 15- .Lichtbaken": 20 40: „Steek eens op. heren!": 21.00: gevarieerd nrogramma: 21.53: „Wat zou u doen?": 22 00: amuse mentsmuziek: 22.30: „wij lulden de Zon dag ln!": 23.00: nieuws; 23.15: nieuws ln Esperanto: 23.2224.00; Radio Phllharmo- nlsch orkest. L(fn 3 distributienet 7.05: gram.: 7.40: gymn.; 7.50: gram.; 8.05: concert; 9.05: gram.: 10.10; verz.pr.; 10.55: meditatie- 11.00: orgel: 11.30: Crean ork.; 12.00' omr salonorkest: 12.32; licht orkest: 13.15: VI liederen- 13 30: gram.: 14 00 klassiek Dr 15 00' Belcanto- 16.15: Ethnlaohe muziek (Roemenië): 17 10: calorie: 17.20: ac* 17.30: swingmuziek: 18 00- acc.: 18.15: Tes petlts rlens, Mozart; 18.30; v. d. soldaten; 19 30: Fagot; 19.50: feuilleton; 20.00: omr. ork. m. tenor; 21.00: amusement koor en orkest; 22.15: gram.; 23.05: swingmuziek; 23.30:'klassieke muziek. Lijn 4 distributienet 7.15: Bonjour le Monde; 7.25: Refrains; 7.30: mil. orkest; 8.10 concert; 9.00: kookpraatje; 9.10: Ra- vel; 10.00: Ménage en Muslque; 10.30: concert: 12.00: amusement orkest; 12.30: ork. Logist: 13.00: gram.; 13.25. ork. Prea- ger: 13.45' sportparade; 14.00: orgel; 14.30: orb. orkest: 15.15: BBC West of EngL Orch.; 16.15: Adelb. Lutter; 17.10: Brothers Quick Band 17.40: klankbeeld; 18.00: v. d sold. 18.30: acc.; 18.45- causerie; 19.00: Jazzmuziek- 20.00: omr ork.; 21.00: boek bespreking;' 21.15: gevar. muziek; 22.00: ork. concert; 23.15: dansorkest. AGENDA VRIJDAG. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Sona ten-avond Thomas Magyar en Edith Far- nadl. 8 uur nam. ZATERDAG. Leldse Volkshuls: Spr. prof. dr M. G. Rutten: ,De historie v. d. mens geologisch opgebouwd". 4 uur. SchouwburgHoofdstad Operette „Ia elner Kleinen Kondltorel", 8 uur nam, ZONDAG. Den Haag (Gebouw K. en W.): Ita liaans Operaconcert 8 uur nam. MAANDAG: Den Burcht: Limburgs Carnavalsfeest, 8 uur nam. DAGELIJKS: Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m. 28 Februari). Den Haag (Scala)Clrcusfestlval. 8 uur nam. Woensdag en Zondag ook te 2.15 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Als mannen willen" (alle 1.) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex ..Verboden zone" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „De slavin van Haroea" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Lldo „De piraten van Caprl" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lu*or „Llebe '47" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 27 Jan 13 u«ir tot Zaterdag 3 Pebr. uur waargenomen door Apotheek Duvs- uer. Nieuwe Ryn 18. tel. 20523 en de Doeza-Apotheek Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, WUhelmtnapark 8. tel. 20274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3