DEKEN- EN STOFFENWEVERS Ook de Algemene Vergadering der VN brandmerkt China als agressor Eisenhower Europa bereid tot het uiterste te vechten voor de vrijheid Dr Drees en mr van Schaik Kabinetsformateurs WEERBERICHT Waarheen is Westerling gegaan uurzasjurrzat #g vsrssr: 89ste Jaargang VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 00 No. 27218 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal, f0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Amerika moet krachtig steunen Generaal Dwight Eisenhower, de op perbevelhebber van de Noordatlamische strijdkrachten, heeft gisteren tot het Amerikaanse Congres gezegd, dat het staat voor verreikende beslissingen, die mogelijk de loop van de Westelijke be schaving zullen bepalen. Eisenhower verklaarde, dat de West- Europese industrie en arbeidskracht groter was dan die van enig ander gebied behalve de Verenigde Staten. Als West-Europa van Amerika's zijde naar de andere kant overgaat, bete kent dit, dat het militaire machts evenwicht zo drastisch verstoord wordt, dat de Amerikaanse veiligheid in gevaar wordt gebracht. Bovendien zouden met West-Europa ook andere gebieden, die ermee verbonden zijn, [n de handen van het communisme vallen, aldus de generaal. Eisenhower zeide geen rapport te rullen uitbrengen over zijn bcsprekin gen in Duitsland, omdat „daar nog een politieke overeenkomst moet wor den bereikt". Hij verklaarde „geen on bereidwillige contingenten" te willen hebben. In Nederland, Frankrijk, Bel gië, Denemarken en andere landen had Eisenhower op zijn rondreis door Europa een vastbesloten houding ge vonden. Deze landen toonden een her nieuwde verzetsgeest en de vastbeslo tenheid om als vrije mensen te leven. De West-Europese landen hebben het besluit genomen, dat zij nooit weer zul len worden bezet, aldus Eisenhower. Zij zullen weerstand bieden tot de vernie tiging toe. De grootste behoefte van Europa is niet Amerikaanse troepen, doch ma teriaal, dat „snel in grote hoeveelhe den" dieni te worden geleverd. Amerikaanse troepen zullen naar Europa worden gezonden naar verhou ding tot wat West-Europa op de been brengt. Eisenhower verklaarde in dit verband, cat Frankrijk had beloofd tegen het einde van 1952 15 strijdvaardige divisies te zullen hebben. Wy moeten voor onszelf een zekere muur van vrede en veiligheid opbouwen, zo zeide Eisenhower. Het belangrijkste riement hierbij is de tijd. Naar verluidt heeft generaal Eisen hower nog verklaard, dat hij zich ten doel stelde tegen het einde van 1952 een Europese defensiestrijdmacht ge vormd te hebben van 40 divisies. Naar men zegt, vermeed Eisenhower een rechtstreekse verklaring af te leg gen over eventueel voorgestelde Ameri kaanse bijdragen tot deze 'strijdmacht. Van Nederland zei generaal Eisenho wer: „In de laatste paar dagen hebben mij verklaringen bereikt over grotere militaire voorbereidingen, die de Ne derlanders gaan maken". Volgens senator Tom Connally ver klaarde Eisenhower „niet pessimistisch" te zijn over het gevaar van een toekom stige oorlog, maar hij had er aan toe gevoegd: „Ik ontken niet het gevaar van een vat buskruit". Naar aanleiding van een vraag over voorstellen, dat de V.S. zich eerder op de vorming van lucht- en zeemacht zou den toeleggen dan op landmacht ant woordde Connally: „wy richten ons bij onze besprekingen op de opbouw van zee-, lucht- en landmacht en op alles, waaruit een leger is samengesteld. Wij nemen geen genoegen met een eenloops- geweer". De West-Duitse kanselier, Adenauer, heeft verklaard het ,4n ieder opzicht" eens te zijn met hetgeen Eisenhower met betrekking tot Duitsland heeft ver klaard. Opdracht in beraad Het kabinet van H.M. de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft aan dr W. Drees en mr J. R. H. van Schaik opdracht gegeven tot het vor men van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het Parle ment te genieten. Dr Drees en mr Van Schaik hebben de opdracht in beraad gehouden. OOST-BERLIJNERS BEZETTEN EEN DEEL VAN EEN DORP. Het West-Berlijnse stadsdepartement heeft een protest ingediend tegen het inbeslagnemen van het Westelijk deel van Staaken, een dorp aan de rand van de Britse sector van Berlijn, door Oost- Duitse functionarissen. Oost-Duitse overheidsfunctionarissen hebben het gemeentelijk bureau en de .school van Staaken bezet en het ge bied tot deel van de „Oost-Duitse demo cratische republiek" verklaard. West- Berlijnse functionarissen verlieten het bureau ongehinderd en zonder inciden ten. Het Westelijke deel van Staaken stond sinds 1945 onder bestuur van West-Berlijn hoewel het officieel bij de Sovjet-russische zone behoorde op grond van een viermogendhedenovereenkomst waarbij dit gedeelte van het dorp werd geruild voor het nabijgelegen vliegveld Gatow, dat door de RAF wordt gebruikt. Volgens eer officiële Britse woord voerder zullen ondanks het West-Ber lijnse protest geen stappan van Britse zijde in deze kwestie worden gedaan. Het genoemde gebied was door de Britse autoriteiten erkend als behorende tot de Sovjetrussische zone. Een commissie voor goede (sch&PPen voor nieuwe pogingen om tot een politieke regeling te komen. Men vermoedt, dat MacArthur van diensten ui, ucaiuiv vu uc noogae is gesieia or De algemene vergadering der VN. binnenkort op de hoogte gesteld zal heeft de Amerikaanse resolutie, waar- worden in China als agressor wordt gebrand - VAN HET FRONT merkt, niet 44 tegen 7 stemmen bij 9 onthoudingen aangenomen. Tegen stemden de Sovjet-Unie, de Ookrafr.e, W:t-Ruslana, Polen, Tsjecho- Slowakije, India en Birma. Afghanistan, Egypte, Indonesië. Joe- go-Slavië, Pakistan, Saoudie-Arabië, Syrië, Yemen en Zweden onthielden zich van sterrmvng. Tevoren had de algemene vergade ring met 32 tegen 5 stemmen besloten geen debat te houden over de resolu tie. Veie der 60 leden brachten geen stem uit. In een afzonderlijke stemming be sloot de assemblee met 43 tegen 7 stemmen bij 8 onthoudingen tot be studering van mogelijke sancties tegen China. Hoewel er geen debat was, mochten de afgevaardigden hun stem toelichten, waarvan enkelen op welbekende wijze gebruik maakten. Onmiddellijk na de stemming ver klaarde voorzitter Nasrollah Entezam dat, hoewel de assemblee besloten had China als agressor te brandmerken, „het duidelijk is. dat de V.N. de deur niet voor onderhandelingen hebben gesloten en hopen op een vreedzame regeling. Ik zal haast maken met de oprichting van een commissie voor goede diensten." De assemblee ging daarop uiteen zon der een datum voor haar volgende bij eenkomst vast te stellen. Zij heeft nog steeds op haar agenda de Sovjetrussische beschuldiging van Amerikaanse agressie jegens China en de door de V.S. voorgestelde bespre king van de toekomst van Formcsa. Hedenavond komen deze punten in de politieke commissie. Naar schatting nemen t-wee regimen ten Cninezen en Noord-Koreanen aan de tegenaanval ten Noorden van Itsjon deel. De strijd woedt op een afstand van ongeveer 50 kilometer ten Zuid- Oosten van Seoel In de aanvang be lette het slechte weer de luchtmacht der V.N. steun te verlenen aan de grondstrijdkrachten. Toegesnelde ver sterkingen raakten eveneens in een zware strijd. Op een afstand van on geveer 11 kilometer ten Noord-Westen van Soewon viel een eenheid Noorde lijken met lichte wapens de Turkse troepen aan. Op andere plaatsen van het Weste lijke front bleven de verbenden legers al strijdend langzaam oprukken, ge steund door zware artillerie- en lucht aanvallen op de tegenstander. Ook op het Oostelijke en Centrale front hebben vliegtuigen der V.N. aan vallen gedaan. TYPHUS BIJ DE NOORDELIJKEN Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger te Washington heeft be vestigd. dat er een tvphusepidemie van „ernstige afmeting" ender de Noorde lijke trcepen in Korea is uitgebroken. Hij zeide, dat nog geen cijfers beschik- baar waren. Of de epidemie ook onder de Chinese troepen heerste, was on bekend. NOORD-KOREAANSE LEGER COMMANDANT EN VICE- PREMIER GESNEUVELD. Radio-Pjongjang heeft omgeroepen dat de Noord-Koreaanse legercom mandant en vice-premier Kim tsjck op 30 Januari j.l. is gesneuveld. (Ingez. Med.-adv.) heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: VESTESTRAAT 1 E. DE VRIJLATING VAN KRUFP De vrijlating van Alfred Krupp von Dulles nodigt Japan uit in het Westerse kamp te treden John Foster Dulles, de republikeinse afgezant van president Truman, die in Japan besprekingen voert over de mo gelijkheden van een Japans vredesver drag, heeft Japan uitgenodigd zich bij hei Westen te voegen in een „collectieve bescherming tegen rechtstreekse agres sie". Hij zeide met nadruk, dat bet aan bod aan Japan om een volledige partner van de anti-communistische groep te worden niet was „een keuze, die Ame rika aan Japan opdringt". ..Dit is een uitnodiging. En de keuze moet er een van Japan zelf zijn'Ame rika zou „welwillend overwegen' Ame rikaanse strijdkrachten in en rond Ja pan te onderhouden „als bewijs van de eensgezindheid tussen onze landen". De Japanse premier heeft verklaard van oordeel te zijn. dat een vredesver drag met Japan nog voor het einde van het jaar afgesloten zou zijn Hij zeide eenter niet van mening te zijn. dat de herbewapening van Japan onmiddellijk ter hand kon worden genomen. Een be- J.ult in deze diende men niet lichtvaar dig te nemen. Droog weer Bilt verwacht tot morgenavond: *^*1* en droog weer met overdrii- ende wolkenvelden en hier en daar T?Jr?n£Fen- ïn de nacht en ochtend So j üchte vorst. Moreen over- dezelfde of iets lagere temDera- tr0 n yandaag Zwakke tot mati- «e wind tussen Zuid en Zuid-Oost. opgemaakt te 10 uur). De Britse premier, Attlee, heeft in het Lagerhuis de resolutie van Ameri ka in de politieke commissie onder- - -rr schreven. De politiek der Verenigde BoJllen und Halbach, aismede van de Naties blijft echter gericht op een af- overige directeuren van KrupD uit de sluiten der vijandelijkheden in Korea i gevangenis Landsberg heeft in Essen, en het bereiken der doelen der V.N. de stad van Krupp erote vreugde ge- a'daar op vredelievende wijze. De con- j wekt; Er onmiddellnk een kolonne servatieve leider Winston Churchill.naar Landsberg gezonden om de sprak zijn tevredenheid er over uit. dat directeuren, die waarschnnliik vandaag „op dit ernstig ogenblik" geen breuk de gevangenis zullen verlaten, af te tussen Amenka en Engeland was ge- na'en- komen e laatste maanden hadden leden I van het Dersoneel van de Krupp-be- TROEPEN DER V.N. HOUDEN j drijven herhaaldelijk aangeboden, de HALT BIJ 38STE BREEDTE- straf van de Krupp-directeuren voor GRAAD. hen uit te zitten. Gemeld wordt, dat hoge Amerikaan- Amerikaanse procureur-generaal se function na rissen besloten hebben, It? ^et proces tegen Kruoo. Joseph dat de troepen der Verenigde Naties Kaufman, heeft evenwel znn dienste niet de 38-ste breedtegraad dienen te 1 verontwaardiging uitgesproken over overschrijden, mochten zij in staat Je^latin« Kru?P. Volgens Kaufman zijn zo ver naar het Noorden door te hfd het proces tegen Kruoo zonne- klaar aangetoond dat deze Duitse m- sl0len' dustrieel Hitler en het Nazi-regiem Van officiële zijde wilde men hierop van het bezin af had gesteund. Ztin geen toelichting geven. Waarnemers vrijlating zou de nog altiid in Duits- zijn echter van oordeel, dat men met I land bestaande nationaal-socialistische dit plan zo mogelijk een basis wil geest slechts kunnen versterken. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Na de Tweede Wereldoorlog werd een aantal Amerikaanse oorlogs bodems opgelegd. De schepen wer den met een preparaat bedenkt om hel roesten en verval legen te gaan en de Amerikanen spraken schert send over de Mottenballen-vloot". Thans worden verschillende van deze oorlogsschepen weer voor actieve dienst geschikt gemaakt. Het vliegdekschip „Kula Gulf", het eerste van de groep Boston van de Atlantische Reserve Vloot, dat uit de ..mottenballen" gehaald is. wordt in het droogdok gereed gemaakt. Conservatieve motie in Britse Lagerhuis verworpen In het Britse Lagerhuis is de con servatieve motie, waarin de regering wordt gelaakt wegens haar behande ling van het steenkoolprobleem, ver worpen met 300 tegen 289 stemmen, De 9 liberalen onthielden zich. Kolenschaarste in Engeland VERHOGING VAN DE PRIJZEN EN GEBRUIKSBEPERKING. De Britse minister voor brandstoffen en energie, Philip Noel-Baker, heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat de binnenlandse kolenprijs deze maand verhoogd zal worden. Hij deed dit tij dens het debat over de kolenpolitiek en de brandstoffencrisis. De prijsverhoging van 4 shilling en 2 pence per ton zal Maandag a.s in gaan voor alle soorten, met uitzondering van die voor huishoudelijk verbruik. De prijs voor de kolen voor huishoudelijk ver bruik zal een week later verhoogd wor den. De cokesprijs zal met 6 shilling 3 pence per ton worden verhoogd. De mi nister deelde tevens mede, dat in ver band met de kolencrisis de industrie slechts 85 procent van haar kolentoe- wyzing zou ontvangen. Het doel ervan is, om de gevaarlijk snelle vermindering van de kolen voorraden der electriciteits- fabrieken tot staan te brengen. De mi nister deelde verder mede, dat de rege ring besloten had om mijnwerkers, die in militaire dienst zijn. maar vrijwillig naar de kolenmijnen willen terugkeren, ontslag uit de militaire dienst te ver lenen. Een andere maatregel om het kolen- aanbod te vergroten is het besluit, om de dagbouw (delven van vlak onder de oppervlakte liggende kolen) met vijf jaar te verlengen. Men hoopt daardoor 50 millioen ton kolen te krijgen. Tot eind Januari werden 250 000 ton kolen uit de Ver. Siaten ingevoerd. Van nu af aan zullen er elke week 90.000 ton kolen komen De minister drong aan op een zuinig verbruik in de komende drie maanden en zeide te geloven, dat de moeilijkheden waarvoor hij vreesde, ge makkelijk voorkomen zouden kunnen worden door het besparen van een mil lioen ton kolen. De Engelse spoorwegen zullen door verdere beperking van de treinenloop ongeveer 10.000 ton kolen per week gaan besparen. Nog steeds zuiveringsacties op Ceram „Op Ceram" zijn nog steeds zuive ringsacties tegen benden van de R.M.S. gaande. De civiele en mili taire gevangenen worden goed behan deld en dc schuldigen zullen worden gestraft", aldus heeft de Indonesische Minister v. Voorlichting, de heer M. A. Pellaupessy. op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. De moge lijkheid van opneming van deze mi litaire gevangenen in de Apri is af hankelijk van hun militaire kundig heden en aanpassingsvermogen". Aangaande de kwalificatie van China als agressor, zeide de minister: „Wii betreuren het ten zeerste, dat de Amerikaanse resolutie is aangenomen, daar dit de pogingen der 12 Aziatische en Arabische landen om een vreedzame oplossing te verkrijgen, bemoeilijkt. De reeering acht de weg der 12 landen be ter dan de Amerikaanse resolutie. STAKINGEN IN FRANKRIJK. Communistische en niet-communls- tlsche mijnwerkers in midden-Frankrijk hebben gisteren een 24 uursstaking ge houden om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. Gisteren zou een door het niet-communistische vak verbond van Franse mijnwerkers aan gekondigde staking zijn begonnen, ware het niet, dat op het allerlaatste ogen blik door fundionnarissen van het mi nisterie van arbeid kon worden mede gedeeld, dat de onderhandelingen met de regering een gunstige wending had den genomen. Het ministerie van industrie maakte bekend, dat slechts vijftien procent van de mijnwerkers in midden-Frankrijk aan het stakingsparool gehoor heeft ge geven. Elders in Frankrijk wordt op aan stichten van het onder communistische leiding staande vakverbond „Confedera tion general du travail", op kleine schaal gestaakt. PLEVEN NAAR CANADA. De Franse eerste-mlnister. René Pleven, generaal Juin en hun gevolg zijn per trein uit Washington naar Ottawa vertrokken. Dean Acheson deed de Franse eerste-minister uitgeleide. BELGISCHE KAMER AANVAARDT DE UNIFICATIE DER ACCIJNZEN. De Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft het wetsontwerp Het beroemde corps van de Texas Rangers maakt bij zijn arbeid met succes gebruik van de nieuwste vin dingen op het gebied der techniek Veeldat kenmerkend was voor dê romantische sfeer, welke de wak kere politiemannen omgaf, is hier door verloren gegaanmaar nog steeds blijft het paard de voor naamste plaats innemen in het harde en moeilijke leven van de Texas- Ranger. Een ontmoeting in de prairie: een politieman, gezeten in een helicop ter, overhandigt een „ruiter" collega een mededeling. CHINA EN BIRMA BESPRAKEN GRENSKWESTIE. Van gezaghebbende zijde is te Ran goon medegedeeld, dat de regeringen van Birma en het communistische Chi na besprekingen hebben gevoerd over een grenskwestie. Er bestaat een ge schil over een gedeelte van de gemeen schappelijke grens ter lengte van 1300 kilometer. Gemeld wordt, dat de Chi nese communistische regering te ken nen heeft gegeven, dat dit vraagstuk „op een geschikt tijdstip in de toekomst" moet worden besproken en opgelost. Sommige gedeelten van het omstre den grensgedeelte zijn niet door grens palen aangegeven. Men meent dat zich in het omstreden gebied rijke voorraden van goud en lood bevinden. Felle brand te Zaandam DE „HONDEMAN" VERLOREN. Een felle brand heeft vannacht een deel van de graan- en veevoeder-ma lerij van de firma E. Groot en Co. In het Westzijderveld te Zaandam in do as gelegd. Vermoedelijk 400.000 kg vee. voeder en maanzaad zijn door brand en waterschade verloren gegaan. De Zaandamse brandweer bestreed het vuur toen de brand op zijn felst was met 20 stralen, en kon daardoor het pand de „Verwachting", dat tot de nok gevuld was met zaden, voor ondergang behoeden: evenals de houten aangren zende molenschuur „De jonge Abra ham". Het pand waarin het oude mo lenkarkas ..Hondeman" zich bevond, tot unificatie der accijnsrechten in de ging geheel verloren. De oorzaak is nog Beneluxlanden met 102 tegen 85 stem- I niet bekend. De firma ls tegen brand men bij 2 onthoudingen goedgekeurd. verzekerd- DE GRENS OVER OF IN BELGIË ONDERGEDOKEN Binnenkort publicatie van zijn mémoires In aansluiting op het bericht inzake de verdwijning van Westerling uit Brussel vernemen wij nog, dat Wester ling reeds enige tijd geleden van de Belgische autoriteiten de mededeling had ontvangen, dat zijn verblijfsver gunning niet verlengd zou worden en hij per 31 Januari het land moest ver laten. Tot deze beslissing schijnt veel te hebben bijgedragen de aankomst van de Indonesische ambassadeur te Brussel, die bij het ministerie van Buit. Zaken documenten zou hebben gedeponeerd over de acties van Wes terling en die zfjn uitwijzing zou heb ben gevraagd. Ook van Nederlandse zijde zou men voorbereidingen heb ben getroffen om uitlevering van Westerling te eisen op grond van strafbare feiten, waarvan dc gewezen kapitein wordt beschuldigd. PARIJSE CONFERENTIE OVER EEN EUROPEES LEGER UITGESTELD. Westerling werd de laatste dagen De Parijse conferentie over de vor- door de Belgische veiligheidsdienst ming van een Europees leger, die in overal geschaduwd en voor zijn pen- beginsel 6 Februari zou beginnen, zal sion bevond zich voortdurend een re- enkele dagen uitgesteld worden ten- chercheur, die zijn gangen op onopval- einde premier Pleven In de gelegen- lende wijze moest nagaan. Deze re- heid te stellen na zijn terugkeer uit de chercheur moet evenwel tot de overtui V St en Canada de verrichte voorbe- thee liet brengen! Zelfs toen Westerling bij een bank te Brussel peseta's kocht, bevond zich plotseling iemand naast hem, die hem gadesloeg en ook peseta's kocht. Vol gens het verhaal zou Westerling toen laconiek hebben gezegd: „Ik geloof nooit dat u daaraan genoeg zult heb ben als u me wilt volgen!" De verdwijning van Westerling was goed geënsceneerd, want de Belgische rechercheurs schynen volkomen het spoor kwijt te zijn. Westerling en zijn vrouw zijn 's avonds met een bestel- autootje van het pension, waar hij de laatste vier maanden logeerde, vertrok ken en naar een station gereden, waar zij in een trein zijn gestapt. Het sterke vermoeden bestaat echter, dat Westerling niet ver is meegere den. Mevrouw Westerling zou door gereden zijn naar Nederland, doch Westerling zou zich bij vrienden heb ben gevoegd, die over een eigen vliegtuig beschikken en hem naar een onbekende plaats huiten België zou den hebben gebracht. Een andere lezing is. dat Westerling niet naar het buitenland is vertrok ken, doch ondergedoken is in België. Zelfs de naaste omgeving van Wes terling is niet op de hoo^e van zijn huidige verblijfplaats. Westerling is intussen gereed geko men met zyn memoires, die binnenkort 1 ling hem op zeker ogenblik een kop ceerd,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1