Indrukken inspectie-reis Eisenhower niet ontmoedigend PANDA EN DE MEESTER- Goed rapport voor Frankrijkslecht voor Portugal Demarcatielijn Oost-West 100 KM. ten Westen van Elbe? De Zevenster Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 1 Februari 1951 Tweede Blad No. 27217 (Van onze Parijse correspondent). Ike is vertrokken. Wat is het resultaat van zïjn reis geweest? Men weet, dat aan de tournee, die Eisenhower in enkele weken tijds langs de hoofdsteden der Atlantische mogendheden ondernam, een tamelijk beperkt, doch zeer wei-omlijnd doel ten grondslag lag. Het was géén inspectie-reis, omdat hier (helaas) nog niets te inspecteren was. Ike had zich tot taak gesteld: ten eerste: de mentaliteit der Europese staats lieden te peilen; ten tweede: te onderzoeken welk materiaal en hoeveel manschappen hem thans al ter beschikking kunnen worden gesteld; ten derde: het proces der bewapening en vóór-mobilisatie te versnellen; ten vierde: eventueel de terreinomstandigheden te bestuderen ter voorbe reiding van de diverse strategische plannen en ten vijfde: de plaats van zijn hoofdkwartier te bepalen en een keuze te maken uit de hoge Europese miltairen, die zijn latere staf zullen moeten vormen. De resultaten van zijn reis zullen in een rapport worden verwerkt, dat deze week aan President Truman overhandigd zal worden. Bovendien zal Eisenhower waarschijnlijk zijn bevindingen voor het Amerikaanse congres nader toelichten. Het spreekt van zelf, dat die resultaten voor het moment strikt geheim wor den gehouden. Niettemin menen wij, dat het mogelijk is op grond van ge sprekken met militaire deskundigen en aan de hand van de vele publicaties, welke in de internationale pers zijn verschenen in grote lijnen de vermoede lijke uitkomsten van Ike's onderzoek te formuleren. Wilde Lissabon bezuinigen om Madrid spoedig in te schakelen? Het zijn uiteraard impressies, welke de Generaal mee naar Washington nam. Volgens de bekende Amerikaanse journalist Kingsburry Smith, die Eisenhower voortdurend vergezeld heeft. Is de algemene tendenz dier in drukken geenszins ontmoedigend, maar het zou in hoge mate onverstandig zijn zich thans reeds aan een zeker optimisme over te geven, aangezien misplaatste voldoening onder de ge geven omstandigheden met de enorme achterstand, welke ons van de Russen scheidt gemakkelijk kan leiden tot een verslapping der in spanningen, die een catastrofe onaf wendbaar zou kunnen maken. Ike is geen wonder-dokter, zoals hij zelf opmerkte en alles wat hij doen kan Is de nationale energieën tot een collec tief plan te coördineren. Doch uit het blote feit, dat hij zij het met tegen- I zin zijn opdracht heeft aanvaard, kan i vorden geconcludeerd, dat zijn taak ook I ónze menselijke krachten niet te boven I gaat. Als men in Ike een soort schoolopzie ner of inspecteur ziet, die de verschil- f lende klassen van zijn ressort op hun vorderingen en vlijt kwam toetsen, dan i bi jjkt het Franse rapport verre van slecht te zijn. De Generaal moet in Frankrijk aangenaam verrast zijn ge weest door de resultaten, welke minister Moch reeds wist te boeken. Diens mobi lisatieplan werd geacht aannemelijk te zijn. Het blijft voorlopig echter de vraag, of de nieuwe wapens waarvan de Fran sen de laatste tijd zeer hoog opgeven een tank. een bazooka en een jeep geheel volgens de Franse wensen zul len kunnen worden gefabriceerd. Ook het bewapeningsplan wordt natuurlijk Atlantisch georganiseerd en het hangt van de mogelijkheden in de verschil lende landen af. welk soort wapens daar zullen worden geconstrueerd en welke industrieën gedeeltelijk of uitsluitend voor die bewapening zullen gaan wer ken. Zeker is echter, dat Ike's voor naamste hoofdkwartier in Frankrijk waarschijnlijk te Versailles zal worden Ingericht. Er is bovendien sprake van een vooruitgeschoven post. die in Frank fort of Heidelberg geïnstalleerd zou kunnen worden. Wij onthullen hier zeker geen geheim, wanneer wjj opmerken, dat de Atlanti sche opperbevelhebber over de Neder landse stand van zaken minder opge togen is gebleken en na alles, wat hier al over is geschreven, kunnen wij daar over voorlopig verder wel zwijgen. De slechtste cijfers heeft zeker Por tugal behaald, waar Eisenhower in een èj te hoge prijs bedingt voor de Duitse deelneming aan Europa's verde diging. Wel heeft Eisenhower opgemerkt en deze uitlating schijnt in Duits land zijn uitwerking niet gemist te heb ben dat in zijn ogen de Duitse sol daat in ae laatste wereldoorlog zijn eer niet heeft verspeeld. Hoe meer soldaten, hoe beter, aldus zijn standpunt, en hoe eerder hoe liever. Militaire kracht Rusland overweldigend EVENWICHT IN '53 HERSTELD? Het uiteindelijk aantal soldaten en de omvang van het materiaal, waar over Eisenhower de beschikking zal krijgen, worden bepaald door twee fac toren: de sterkte van de tegenstander en de omstandigheden van het terrein, waar eventuele veldslagen geleverd moeten worden. De kracht van de Russen wordt mo menteel geschat op minstens 150 di visies eenheden, die overigens aan merkelijk kleiner zijn dan die van het Westen! ondersteund door een luchtvloot van zeker 6000 toestellen. Met 1.000.000 soldaten 1 Amerikaan op 5 Euro peanen en 7500 vliegtuigen kan in 1953 Europa volgens deskundige militaire kringen de tegenstander in bedwang houden. koelen bloede een plan is voorgelegd, dat voorzagin een drastische be zuiniging tot 20 procent op de natio nale defensiemiddelen. Het Portugese standpunt wordt klaarblijkelijk be paald door de rol. welke Spanje op militair gebied te spelen krijgt en men mag aannemen, dat de regering te Lissabon met dit opzienbarende project, pressie uit heeft willen oefe nen ten gunste van een spoedige in schakeling van Madrid in het Atlan tisch defensie-systeem. Zoals men zal hebben opgemerkt, heeft Eisenhower geen uitvoerig contact met de Duitse bewindvoerders in Bonn opgenomen. Dit is geen toeval. In Washington is men van mening, dat het de voorkeur verdient, zonder in principe van de noodzakelijke medewer king der Duitsers af te zien, de pressie op Bonn voor het moment te vermin deree. Men wil vermijden, dat Adenauer (Ingez. Med.-adv.) Men neemt verder aan, dat in de eer ste oorlogsmaanden het Rode Leger tot een sterkte van 3 a 500 divisies zou kunnen worden opgevoerd. Zowel wat mankracht als wat mate riaal aangaat, valt hier dus een enor me achterstand in te halen, want het Westeuropese leger moge dan over enkele uitmuntende strategen beschik ken, getrainde manschappen zijn er nog vrijwel niet en ook de uitrusting bevindt zich nog in het papieren sta dium. In deskundige militaire kringen bere kent men, dat tegen het einde van 1953 het evenwicht in zoverre hersteld zou kunnen zijn, dat het Westen in de lucht dan met een vloot van 7500 toestellen de Russen naar de kroon kan steken, terwijl men met een Europese land macht van een millioen soldaten één Amerikaan op vijf Europeanen de tegenstander althans in bedwang zal kunnen houden. Men zal dan kunnen zeggen, fjlat Europa in staat van doelmatige verde diging is gebracht. Niets meer, doch ook niets minder. Doch of die verdediging in de prac- tijk met succes kan worden uitgevoerd, zal vooral van twee factoren afhangen. Ten eerste: of men er, in het bijzon der in Frankrijk en Italië, in slagen zal de vijfde colonne onschadelijk te ma ken, en ten tweede: welke de toestand zal zijn, waarin de verdedigingswerken zich dan bevinden. Er is in de pers de laatste maanden veel geschreven over de vraag, waar de verdedigingslinies gelegd zullen moeten worden: aan de Elbe, de Rijn, de Py reneeën zelfs, of misschien achter de tankwal Middellandse Zee, in Noord- Af rika? Deze vraag zonder meer in dit stadi um te beantwoorden, is zo werd ons door een Frans expert verzekerd zin loos en onmogelijk. De ligging van die verdedigingslinies zal namelijk worden bepaald door de fase van de algehele militaire voorbereiding, waarin op een bepaald moment West-Europa zich be vindt. Wel kan men zeggen, dat Elsenho wer er uiteindelijk naar zal streven de FEUILLETON Oorspronkelijk detective-verhaal door I. M. C. BijleveldGelinck HOOFDSTUK I Inspecteur Renkevoort stond voor het hoog-opengeschoven raam van zijn bu reau en staarde peinzend naar buiten. Het was een prachtige Juni-avond, één 7an die wonderlijk-warme zomeravon den, waarin het eigenlijk niet donker *ordt, waarin de stille schemering zwaar is van bloesemgeur en waarin zeils de meest nuchtere mens er toe verleid wordt om te gaan mijmeren. En zulk een nuchter mens was in specteur Renkevoort. Zoon van een arme onderwijzerswe duwe, had hij altijd hard moeten wer den. Met een scherp verstand en een harde wil om vooruit te komen had hij jong, als nummeer één van de klas. JWJ eindexamen H3.S. gedaan. Toen dad hij enige jaren buitenslands ge- werst, daar goed zijn ogen de kost ge- coyen en alles geleerd, wat hij maar enigszins leren kon Maar ten slotte *55 hij toch naar het oude Amsterdam teruggekeerd, had daar vlot zijn poli- ue-examens gedaan en was nu, op zijn «ven-en-tAvintigste jaar. inspecteur bij oe Centrale Recherche. Een mooie car- nere> een buitengewoon voorspoedige camere, maar die hem door zijn colle- ?as gaarne gegund werd: «ee, inspecteur Renkevoort was niet gewoon om zo werkeloos voor het raam ie staan. Wanneer hij nachtdienst had, nu, en er was niets bijzonders te a^en, dan waren er de wetenschappe- "JSe tijdschriften, die hij in de ledige "•en bestudeerde of de schaakproble- wfl6n' Ti*aanan hiJ een §T°°t liefhebber wL ar nu was er de geheimzinnige vu van de zomernacht, die hem weg- van z'in schrijftafel, nu stond hij art/ j voor °Pen venster en wve dieP i11 de zoele lucht. Voor ït. il ^et oude grachtje te dromen m de schemer. ^at Sraohtje was ook al zo geheel •aers dan in het nuchtere licht van Ue geveltjes van de huizen clïl* 20 heel oud, zo verweerd en ver- iiUoü' i kreupele besjes leunden ze fcwi kgen elkaar Nu, in het wei- ®phemerlicht, leken ze vrolijker, jnioediger; het soheen of ze zich met dan gewoonlijk. Overdag was het grachtje altijd tamelijk uitgestorven: wat spelende kinderen op een stoep, een enkele sleperskar, een hond langs de wallekant. Maar nu bleek het, dat al die oude huisjes werkelijk bewoond waren, dat er achter die verzakte ge veltjes en verweerde ruitjes, ook men sen woonden. Ze zaten hier en daar op keukenstoelen voor de deur, ze za ten op de stoeptreden en op de leuning, ze hingen overal uit de ramen. En toch was het stil, klonken de stemmen en voetstappen slechts gedempt, alsof er iets was in de avond, dat niet verstoord mocht worden. En het leek alles einde loos te duren zo: het water, dat niet rimpelde, de roerloze bomen, de stille schemering die niet week. Het was als een vreemde betovering. Hce lang hij daar bij het open raam gestaan had, wist inspecteur Renke voort zelf niet, maar opeens kwam hij met een schok tot de werkelijkheid te rug. Gek die hij was! om daar zo als een ouwe-jongejuffrouw voor het raam te staan peinzen! Maar dat kwam door die mooie zo meravond en het was daar voor dat open venster heerlijk koel Hij zou zich- zelf nog even vry geven: daar nog één sigaret blijven roken en dan ging hij j weer aan zijn werk. En hy gaf zichzelf vuur en zag het grachtje nu weer zo als hij altijd gewoon was het te zien: een nuchtere werkelijkheid die hy nor- maal in zich op nam. En toen zag hij, wat hij er al die tijd al gezien en toch i niét gezien had, een meisje, dat langs de wallekant heen- en weer liep, al maar heen-en-weer, en dat wel vlak voor het Politiebureau Kijk, nu stond ze stil, draaide zich op haar hakjesom, liep weer terug tot by de Ingang, aar zelde en stond weer stil. Die wachtte natuurlek op iemand, hoewel 't onder tussen al knapjes laat was, maar het was een afspraakje, dat was zonne klaar. Maar waarom juist hier? Pal voor de deur van het Politiebureau? Het leek warempel welhet zou toch nietnee maar! Een plotse ling invallende gedachte deed zy.n ambtelyk gemoed ontstellen. Toch niet één van de agenten? Wie waren er vannacht in de agentenkamer? De ouwe Bergman met zyn dikke rode kop. die zou het wel niet zyn, die was ai zowat grootvader. Maar Peeters was er ook, de lange Peeters en dat was een kwade rakker. Zou hij zoiets be kokstoofd hebben omdat het zo'n mooie avond was? Verduiveld, zoiets kwam in diensttyd toon niet te pas! Hij zou meteen Wat hy meteen zou doen, behoefde inspecteur Renkevoort nimmer uit te voeren, want het meisje, alsof ze tele pathisch zijn gedachten geraden had, wendde zich plotseling resoluut naar de ingang en stapte naar binnen. En juist was hy by zijn schryftafel terug gekeerd, en had, nog aarzelend wat te doen, zyn leesla-mp aangeknipt, of er klonken reeds voetstappen op de hou ten trap, er werd geklopt en binnen kwam de ouwe Bergman met het meis je achter zich aan. Een dame om u te spreken, in specteur. Uitstekend. Komt u binnen juf frouw. Wilt u misschien hier gaan zit ten? En Bergman, wil jy even de gor- dynen sluiten? Hij schoof een stoel voor haar aan met de hem aangeboren hoffelijkheid, waarmee hij iedereen altyd dadeiyk op zijn gemak zette. En terwijl de briga dier de ouderwetse groene balletjesgor dijnen liet zakken, had hy van achter zyn schrijftafel een goede gelegenheid om zyn bezoekster even ongemerkt op te nemen. Een lang meisje in een bruinfluwe- len sportjasje over een lichte, jurk. Een smal en levendig gezichtje. Springerig bruin haar, dat aan weerszijden boven de oren was weggekamd. Iets uitste kende jukbeenderen, een grappig wip neusje, een kleine, kinderiyke mond. En grote lichtbruine ogen, die nu een onmlskerJbaar verlegen uitdrukking droegen. Dank je, Bergman. En u, vertelt u maar eens. Hij zag hoe zy naar woorden zocht om te beginnen en boog zich even naar voren om haar te helpen. Is er iets bijzonders gebeurd? Ja ziet u, inspecteurbegon ze nu hakkelend, het is eigeniyk een erg gek verhaal (Wordt vervolgd) demarcatielijn tussen Oost en West een honderd kilometer aan déze zijde van de Elbe te leggen. Die lijn zou in het Westen bij het Ysselmeer begin nen om dan via de Roer, het Werter- en Odenwa ld en het Zwarte Woud het meer van Constance te bereiken. De lengte van dit eerste front bedraagt een zeshonderd kilometer en voor de bezetting ervan zyn 60 divisies nodig. Een tweede linie zou worden inge richt langs de oude Maginot-linie, die Westwaarts tot de zee wordt doorge trokken, terwijl Oostwaarts de natuur lijke bescherming van de Zwitserse cn Italiaanse bergen moet worden inge schakeld. Aan de installatie van deze linies zal zeker op zeer korte termyn begonnen worden, doch het zou een gevaarlijke vorm van struisvogelpolitiek zyn het oog slechts op die uiteindelijke verdedi gingslijnen gericht te houden Men zal dus gelijktijdig aan verschil lende linies werken en ieder Jaar wat verder het Oosten naderen, met dien verstande, dat het militaire niemands land, dat thans vrywel heel West-Euro pa beslaat, gedurig verder kan worden Ingedykt. En zo zou derhalve de front linie van voorjaar 1952, die langs de maginot wordt geprojecteerd, de tweede verdedigingslinie voor het jaar 1953 kun nen worden. Uit dit principe zjjn dus twee con clusies te trekken. Ten eerste dat de Zuidelijke streken van Europa, en in het bijzonder Spanje, de hoogste veiligheid bieden en ten tweede, dat voor de rest van ons con tinent de verdedigingsmogelijkheden worden opgevoerd naarmate de tijd verder voortschrijdt, op conditie wel te verstaan, dat in alle landen van het Atlantisch Pact met een gelijke ernst en intensiteit aan de defensie gearbeid zal worden. Voor het moment mag men slechts hopen, dat de mannen in het Kremlin voldoende redenen hebben om van mi litaire initiatieven af te zien. Men dient thans ten aanzien van de Sovjet-Unie een houding van lankmoe digheid of althans van moderatie te betrachten en er naar te streven de spanningen niet onnodig op te voeren Ook om déze reden wenst men in Frank- ryk een conferentie van de Grote Vier niet voortydig te torpederen, en om ge lijke redenen juicht men hier de Amen kaans beslissing toe om voorlopig niet meer aan te dringen op de militaire medewerking van West-Duitsland. Men is in Parys wel algemeen de mening toegedaan, dat de Sovjets de herbewape ning van Duitsland als een provocatie aan hun adres zullen beschouwen. Wan neer die maatregel al onvermydelhy heten, dan dient men daar zo vinden de Fransen toch pas toe over te gaan als de omstandigheden militair en politiek gesproken voor ons gunstiger zullen zyn. Dat wil zeggen: niet vóór het volgende jaar. De meest urgente opgave luidt dus voorlopig: de Westelijke geallieerden tot de hoogste staat van militaire be reidheid te brengen en hoe para doxaal het ook moge klinken daar bij zoveel mogelijk de Russische gevoe ligheden te ontzien (Ingez. Med.-adv.) Ongekende krachten schuilen in één atoomhet kleinste deeltje dat de wetenschap kent. Diezelfde wetenschap slaagde erin ongekende was kracht te concentreren in en kele druppels Snel. het nieuwe fantastische afwasmiddeL Drie of vier druppels in warm water zijn voldoende voor een flinke afwas; voor die hele stapel borden, messen.sch&len, vorken, lepels en pannen. Geen vette randen in de teil, geen vuile afwaskwast. Daarom is Snel zo enorm veel zuiniger dan elk ander wasmiddel- Veilig voor de handen en natuurlijke, alkalivry. Zeep wordt duurder MET INGANG VAN 1 FEBRUARI. De pryzen van oliën en vetten, de belangrykste grondstoffen, die voor de fabricage van zeepproducten gebruikt worden, zyn in de laatste maanden zeer belangryk omhoog gelopen. Ook de lonen zyn met 10 ge stegen terwyi de omzetbelasting met ingang van 1 Januari 1951 eveneens verhoogd is. Verschillende chemicaliën en par fums zyn ook belangryk duurder ge worden, terwijl verpakkingsmateriaal byna 100 meer is gaan kosten. Deze omstandigheden hebben de zeep industrie genoodzaakt, haar prijzen voor huishoudzeep, toiletzeep, zeep poeders en zelfwerkende wasmiddelen ingaande 1 Februari althans enigszins aan deze verhogingen aan te passen, zo vernemen wij van de zijde van de Nederlandse Vereniging van Zeepfa brikanten. Nieuwe koffiebonnen: 488 en 496 Het Bedryfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft bon 488 alge meen (-A en B-kaart) en bon 496 al gemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie by de de taillist t.m. 17 Februari 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de e.v. bonaanwyzing op 15 Maart 1951 zal plaatshebben. Prinses Wilhelmina naar Zwitserland De particulier secretaresse van Prln- ses Wilhelmina deelt mede, dat wegens het voltooien van de vertrekken van het Koninkiyk gezin op het Loo Prinses Wilhelmina daar afwezig zal zyn tot ongeveer medio Maart. De Prinses verblijft thans nog enige dagen in het Paleis Lange Voorhout om daarna voor een dag of tien naar Zwitserland te gaan. Na haar terugkeer stelt de prinses zich voor haar intrek te nemen op de Ruigenhoek. Tydens haar verblyf in Zwitserland is haar correspondentie-adres: Lange Voorhout 74. Den Haag, vanwaar voor doorzen ding wordt zorg gedragen. LOCOMOTIEVEN TE MAASTRICHT ONTSPOORD. Gistermiddag kwamen op het sta tionsemplacement te Maastricht dria locomotieven tot ontsporing. Een goe derentrein, komende van Eysden reed tegen een stilstaande rangeerlocomotief. Deze kwam dwars over de rails te staan en sloeg een derde locomotief, staande op een ander spoor eveneens uit de rails. De rangeerlocomotief bleek iets te ver te zyn gereden en stond dientengevol ge onvrij. Zy liep aanzieniyke schade op. Persoonlyke ongelukken deden zich niet voor. WORDT DE „METAMORFOSIS" OPGEBLAZEN? Dinsdag zijn arbeiders van een ber- gingsmaatschappy op het wrak van de Metamorfosis", het Griekse schip, dat 2 December jj op de Noordexpier in IJmuiden is gestrand, begonnen met het losbranden van de koperen patrijspoor ten. Een duiker zal dezer dagen onder zoeken of de schroef van het schip het ophalen loont. Men is er nog niet zeker van, of het wrak zal worden opgebla zen. In de komende weken moet nog worden onderzocht of de boven water uitstekende delen afgezaagd kunnen worden. opzet naar elkaar toegebogen hadden o'nJ!,l!caar 6611 geheimpje te vertellen, dat h grappig er) aardig geheimpje. hun" ren van rimpelgezichtjes deed glunde- u'aiiaiT" pTet- ou<te bomen langs de z? leken ook hoger en voller nu; t„u.re:9 daar ais een rytje kranige ',an^s het water en er onder lie hl vv'at verliefde paartjes, vel- dtinr tv?1]?in hui1 schemerige scha- dnw Fn dataUiL was er nog het water zelf. eerimlïïj ernstig was, zo donker en licht^fi was il€t en sti1, en van .een geheimzinnige weersohijn <ie sterrenhemel daarboven. ■"A<iar ook de mensen waren anders 57). De Minister, de generaals, de ad miraals en Jolliepop maakten samen zo veel lawaai en praatten zo druk door elkaar, dat het een hele tyd duurde voordat Panda de gelegenheid kreeg weer eens iets te zeggen, maar toen deed hij het dan ook flink! Hy nam Jol liepop apart in een hoekje en sprak op boze toon: „Ik begryp je niet, Jollie pop! Je gedraagt je heel onbehoorlyk! Memo is niets anders dan het Mecha nisch Memorandum van Professor Kal- ker! Professor Kalker heeft hem ge maakt omdat hy zo vergeet-achtig is en omdat hy iets moest hebben om hem allerlei dingen te helpen onthouden, en de professor is nooit van plan geweest om er een soort automatische soldaat van te maken. Hij zou heel boos zijn I wanneer hy alles wist! Ik wil Memo terug hebben om hem weer naar de professor te brengen! Je gaat veel te ver, Jolliepop!" „Het zou my buitengewoon spy ten wanneer lk uw misnoegen opgewekt zou hebben, mijnheereh.... Panda!" sprak Jolliepop. „Dat is in genen dele myn opzet geweest! Maar ik vrees te moeten vaststellen, dat deze heren mi litairen niet van zins zijn, Memo weer aan ons af te staan... Nu, daar kon hy wel eens gelijk in hebben, want die hoge heren verdrongen zich nog steeds om Memo en riepen dat hij wel twee of drie divisies waard was en dat hy een hele massa buitenlandse hulp overbodig maakte en dat ze hem Hoogst Geheim verklaarden; en de Mi- minister zei er nog met een knipoog by „Ja zie jeen we krygen hem ook nog goedkoop! Ik geef die Panda een titel of zes, en daarmee is het gebeurd!" „Hoera!" riepen de generaals. En Jol liepop sprak: „Zoals U ziet bevindt Memo zich reeds in een sfeer, waar wy hem niet meer kunnen benaderen, mijn heereh... Panda! Maar het schynt dat het apparaat ons nog veel eer zal aandoen. Een titel is, wat wij moeten hebben, gelyk ik reeds eerder tot ons mocht opmerken". VRIJDAG 2 FEBRUARI. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: Nieuws; 7.15: Gram.muzlek; 8.00: Nieuws en weerberichten; 8.15: Gram.muzlek; 8.50 Voor de hulsvrouw; 9.00: Gram.muzlek; (9.30—9.35: Waterstanden); VPRO: 10.00: „Thuis", causerie; 10.05: Morgenwydlng: VARA 10.20: Gram.muzlek; 10.30: Voor de vrouw; 10.45 Planorecltak 11.15 Voor dracht: 11.35: Orgelspel; AVRO 12.00: Orkestconcert: 12.30: Land- en tuln- bouwmededellngen; 12.33' Sport; 13.00: Nieuws; 13.15: AVRO-allerlei; 13.20: Dansmuziek; 14 00: Voor de vrouw; 14.20: Kamerorkest; 15.00' Boekbespreking, 15.20 Gram.muzlek. 15.25: Cabaret: VARA 16.00: Lichte muziek; 16 30' Voor de Jeugd; 17.00: Kamerkoor: 17.15: Muzikale cause rie; 18.00: Nieuws; 18.15: Fellclatles; 18 45 „Denk om de bocht": 19.00: Kinderkoor; 19.15: Prljzenpraatje; VPRO 19.30: „De roep om geloof ln deze tijl" causerie; 19.50: Berichten; 20.00: Nieuws; 20.05: Boekbespreking; 20.15: Fluit en claveclm- bel; 20.35: „Neutraliteit", causerie; VARA 21.00: Verzoekprogramma; 21.40: De Duc- dalf; 22 00 Buitenlands overzicht; 22.15: Gram.muzlek; VPRO: 22.40: ..Vandaag", causerie; 22 45' Avondwydlng, VARA 23.00 Nieuws; 23.15: „Huwelijk van A tot Z", causerie: 23 3024 00: Gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: Nieuws; 7.15: Ochtendgymnastiek; 7.30: Symphonette orkest; 7.45; Morgengebed en liturgische kalender: 8 00: Nieuws en weerberichten- 8 15: Gram.muzlek: 8.25: Hoogmis; 9 30: Gram.muzlek; 9.35 School radio; 10.05: Radio Phllharmonlsch orkest en solist: 11.00: Voor de zieken; 11.40: Vocaal dubbelkwartet; 12.00: Angelus; 12.03: Gram.muzlek (12.3012.33: Land en tulnbouwmededellngen); 12 55: Zon- newyzer; 13.00: Nieuws en katholiek nieuws; 13.20: Actualiteiten; 13.25: Lichte muziek 13.45: Voor de Vrouw; 14.00: Symphonette-orkëst en vocaal kwartet: 14 40: Instrumentaal septet; 15 00 School radio; 15.30: Gram.muzlek; 16 00: Voor de zieken; 17.00: Voor de Jeugd; 17.15: Kinderkoor: 17.45: Omroeporkest; 18.18: Katholiek signaal. Amerikaans en Indo nesisch Commentaar; 18.30: Radio Phll harmonlsch orkest; 18 52: Actualiteiten; 19.00- Nieuws; 19.15: Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting": 19.35: Instru mentaal sextet: 19.48: Katholiek signaal en politiek overzicht; 20.00: Nieuws; 20.05 Radioschaakwedstrijd NederlandNoorwe gen: 20.40: Brabants halfuur; 21.10: Aïda". opera: 22.35: „Als die van ons", klankbeeld: 22.45: Avondgebed en litur gische kalender; 23.00: Nieuws; 23.45 24.00: Gram.muzlek. Lgn 3 distributienet 7.05: gram.; 7.40: gymn.; 7 50: Strauss; 8.05: concert; 9.05: gram.; 10.00: Ménage en Musique; 11.00: J S. Bach; 11.20: Aria's uit de „Trouba dour"; 11.45: gram.; 12.32: omr. ork.: 13.15: Jasha Heifetz; 14.00: Ganne; 14.30: gram.; 15.00: Handel; 16.15: gram.; 16 30: Europa treedt aan; 17.10: ork. Geraldo; 17.30: orgel; 18.10: voordr.; 18.20: gram.: 18.30: v. d. sold.; 19.30: filmmuziek; 19.35; Music Box; 20.00: fllmrevue; 20.15: omr. koor en symph. ork.; 21.15: kunstoverz.j 21.30: plano; 22,15: Jazzcommentaar; 22.45: opera concert. LUn 4 distributienet 7.15: Bonjour 1© Monde; 7.25: Est ce vrai? Est ce faux?; 8.10: concert; 9.00; kookpraatje; 9.10: gram.; 10.10: verz.pr.; 10.55: meditatie; 11.00: orgel; 11.30: Denny ork.; 12.00: NWDR ork.: 12.30: ens. Delhez; 13.00: gram.; 13.15: ork. Dean; 13.45: BBO Schots ork.; 14.45' v. d. kleuters; 15.00: Emission Féminlne; 15.30: gram.; 16.00: orkest Allen 16.30; v. d. sold.; 16.45: ork. Leon; 17.15: dagboek; 17.30: Macpherson; 18.00: v. d. soldaten; 18.30: gevar. muziek; 19.15: harmonie ork„Tonica": 20.00: omr. ork. m. sol.; 21.15: gram.; 21.30: ork. Coestler; 21.45: gevar. progr.; 22.30: dans- orkest; 23.20: ork. Stapleton. AGENDA VRIJDAG. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Sona ten-avond Thomas Magyar en Edlth Far- nadi. 8 uur nam. Leldse Volkshuls: Spr. prof. dr M. G. Rutten: .De historie v. d. mens geologisch opgebouwd". 4 uur. Schouwburg: Hoofdstad Operette „In elner Kleinen Kondltorel", 8 uur nam. Den Haag (Gebouw K, en W.)Ita liaans Operaconcert. 8 uur nam. MAANDAG: Den Burcht: Limburgs Carnavalsfeest, 8 uur nam. DAGELIJKS: Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m. 28 Februari). Den Haag (Scala)Circusfestival. 8 uur nam. Woensdag en Zondag ook te 2.15 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „Opmar* zonder genade" (14 J.). Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Bex „13 Stoelen" (all© 1.). Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 7.15 ©n 9.16 uur. Casino „De Prins der Bandieten" (14 J Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.16 uur' overige dagen 2.30, 7.16 en 9.15 uur. Dinsdagavond gereserveerd v. EL en O. Lldo „Per raket naar de maan" (alle L). Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor ..Liebe '47 (18 J.). Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, overige dagen 2.30 7 en 9.16 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 27 Jan. 13 uur tot Zaterdag 3 Febr. 8 uur waargenomen door: Apotheek Duye- ter. Nlouwe Ryn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezaatraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, W ilhel ml napark 8, tel. 26274,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3