STEGEMAN'j Hartelijke huldiging van dr M. Key bij zijn afscheid als gynaecoloog Contract Indonesische regering White Engineering Corporation Eindeloos geduld, voorbeeldige j toewijding en grote bescheidenheid Met een enkel woord DONDERDAG 1 FEBRUARI Onderzoek naar economische mogelijkheden De Indonesische regering heeft een contract gesloten met dc J. C. White Engineering Corporation van New- York, waarbij een alomvattend tech nisch onderzoek door de maatschap pij zal worden ingesteld op de gehele Indonesische economie voor zover deze door de ECA wordt gefinanci- eerd. Het onderzoekingsplan zal meer dan 1.000.000 dollar kosten. De ECA zal onmiddellijk 700.000 dol lar toewijzen om de eerste kosten te dekken. De ECA ging er mee accoord het onderzoek te financieren teneinde de ondernemingsgeest en de productie in Indonesië te stimuleren, hetgeen de ECA besohouwt als een deel van haar taak in het kader van de technische hijstand. Hoewel de ECA de benodigde fondsen verstrekt, blijft de verbintenis van de Indonesische regering met de White Corporation een verbintenis van strikt particuliere aard. De maatschap pij zal de verschillende aspecten onder zoeken van de Indonesische economie en daarna adviseren welke projecten prioriteit moeten krijgen bij de weder opbouw en welke natuurwetenschappe lijke faciliteiten moeten worden ver beterd. Speciale aandacht zal worden ge schonken aan de maximum ontwik keling van kleine industrieën voor de productie van textiel, landbouwge reedschappen, consumptiegoederen, bosexploitatie, het rubber en copra- procédé. de huizenbouw, de productie van ruwe materialen voor deze in dustrieën. Voorts zal White zich bezig houden Britse defensieproductie tot uiterste opgevoerd Britse werknemers en werkgevers hebben ingestemd met een plan om de defensieproductie tot het uiterste op te voeren. Het voorziet in langere werk tijden en het in dienst nemen van meer vrouwelijke arbeidskrachten. Voorts zullen plannen uitgewerkt worden voor de opleiding van geschool de arbeiders, waaraan thans een te kort is, VERZACHTING VAN DE AMERIKAANSE LOONSTOP. De Amerikaanse regering heeft de maatregel, volgens welke de lonen wor den bevroren, verzacht door alle loons verhogingen, die tegen 25 Januari wa ren toegezegd en 9 Februari of eerder in zouden gaan, toe te staan. De lonen en prijzen werden de vori ge week bevroren op het peil van 25 Januari middernacht. HET SAARGEBIED. In een rede te 'Kiel heeft de Franse hoge commissaris, Francois Poncet, ver klaard, dat Frankrijk het Saargebied na de Duitse capitulatie niet heeft ge annexeerd. De Franse regering wil van dit gebied integendeel een verbindings- strook tussen Duitsland en Frankrijk maken door het een statuut te geven van een onafhankelijke staat op demo cratische grondslag zoals Luxemburg. In Duitsland is de actie voor terug keer van de Saar tot het Duitsland van Bonn groeiende, al gebruikt de regering Adenauer rustige taal. SOVJET-UNIE VRAAGT UITSTEL. Van de besprekingen over dc leen- en pachtwet. De sovjet-unie heeft de V.S. om uit stel verzocht van de onderhandelingen over haar leen- en pachtovereenkomsten met de V.S. Een sovjetrussische woord voerder te Washington gaf als reden op, dat ambassadeur Panjoesjkin zich niet goed voelt en niet weet, wanneer zijn gezondheid hem weer zal toelaten de besprekingen voort te zetten. Bedoelde onderhandelingen werden twee weken geleden te Washington her opend. WILDE STAKING VAN RANGEERDERS IN DE V. ST. Een zich snel uitbreidende staking van spoorwegrangeerders, die Dinsdag in Chicago en Detroit begon, dreigt het spoorwegverkeer In de V. S. te ont wrichten. Het is een wilde staking, de tweede in zes weken. Verschillende personentreinen konden r.iet rijden, duizenden goederenwagons beginnen zich in de getroffen steden op te hopen. Een staalbedrijf in Chicago heeft 1000 arbeiders naar huis moeten sturen. De Amerikaanse regering heeft het federale gerechtshof te Chicago ver zocht een order uit te vaardigen om de staking te doen eindigen. In twaalf grote steden wordt thans gestaakt en op sommige plaatsen' hebben de stokers, wachtpersoneel en rijdend personeel zich bij de stakers gevoegd. De defensie-autoriteiten hebben een order uitgevaardigd, volgens welke aan ladingen van het leger voorrang moet worden verleend. Dit is de eerste order in deze geest. SFORZA WIL DE KWESTIE TRIEST UITSTELLEN. Graa.f Sforza, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, heeft te Rome verklaard, dat „de tijd niet rijp" is om aan te dringen op het drie jaar oude Westerse voorstel om de vrije zone van Triëst bij Italië te voegen. De Italiaanse politiek blijft welis waar op dit voorstel gebaseerd, zo zeide Sforza, doch hij achtte het beter, de goede nabuurbetrekkingen met Joego slavië niet in gevaar te brengen. AUSTRALISCHE MIJNWERKERS DREIGEN. De plaatsvervangende Australische premier, Tadden, heeft verklaard, dat de regering zal „strijden" tegen de „communistische aanval" der mijnwer kers. die hebben besloten een dag per week te staken uit protest tegen de voorwaarden tot het ontvangen van oen prestatieloon. De arbeiders zouden een toeslag krijgen als zij in veertien dagen tien volle werkdagen maakten. In Sydney zijn reeds 150.000 man bui ten werk door gebrek aan steenkool. Er is dan ook een rantsoenering voor de industrie ingesteld. Een functlonnans van de mijnwer- kersbond verklaarde, dat de arbeiders mogelijk twee dagen per week zouden staken en zouden weigeren overuren te maken als er maatregelen tegen de mijnwerkersleiders getroffen zouden worden. met andere projecten zoals de repa ratie en uitbreiding van spoorwegen, havens, verkeerswegen en het vergro ten van de productie van de land bouwbedrijven en de fabrieken. Alle Indonesische hulpbronnen zullen aan een onderzoek worden onderworpen. Het vooronderzoek moet binnen 90 dagen zijn voltooid, waarna over een periode van twee jaren verdere onder zoekingen zullen worden ingesteld. Aan het project zal worden gewerkt door 16 employe's, van wie zich vier reeds in Indonesië bevinden. (Ingcz. Med.-aclv.) WEDERINSTELLING VAN HET BANKGEHELM? De Vereniging voor de Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) deelt mede, dat zij zioh tezamen met de Nederlandse Bankiersvereniging met een adres heeft gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar aan leiding van het ontwerp van wet, hou dende bepalingen inzake vervanging van het fiscale noodrecht. In dit adres wordt gewezen op de wenselijkheid van weder instelling van het bankgeheim. „WILLEM GEHRELSFONDS" Ter gelegenheid van de 65ste verjaar dag van de muziekpaedagoog Willem Gehrels, is door de Rotterdamse Volks muziekschool een fonds gesticht, dat de naam „Willem Gehrelsfonds" draagt en tot doel heeft gelden, alsmede on gebruikt liggende muziekinstrumenten te verzamelen ten behoeve van minver mogende leerlingen, welke, op grond van een in de vooropleiding van twee jaar gebleken geschiktheid, in aanmerking komen voor instrumentale of vocale studie. s)écfités ty e&tök&O' de rookworst met de fijne zachte rooksmaak MALAN HEKELT DE VERENIGDE NATIES. De Zuidafrikaanse premier, Malan, heeft in het parlement verklaard, dat hfj geen tranen zal plengen als de or ganisatie van de Verenigde Naties op niets uit zou Iepen. Wel was er behoefte aan een wereld organisatie, doch de kwesties in de we reld zouden nooit geregeld kunnen wor den als de Verenigde Naties niet op een andere grondslag geplaatst zouden worden. De organisatie der Verenigde Naties was bedoeld als een wereldpaxlement, dooh begon al spoedig te ontaarden. In de wandelgangen leek het op een paardemarkt; er werden stommen te koop aangeboden en men deed er een bod op eikaars stemmen, aldus Malan. GROTEWOHL KRIJGT NUL OP HET REQUEST. Door de Westduitse regering is ver klaard, dat directe besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland geen zin heb ben zolang Oost-Duitsland niet het be ginsel van vrije en geheime verkiezin gen voor geheel Duitsland aanvaardt. In een commentaar op Grotewohls voorstel tot vereniging van Duitsland, zelde de Westduitse regering, dat de voorstellen van het Oostduitse parle ment direct zouden leiden tot een Duitse bolsjewistische regering. Het officiële antwoord op Grotewohls beroep zal aan het parlement worden overgelaten, zo werd voor de regering verklaard. EEN NIEUWE VAKBOND „EUROPESE REGIONALE RAAD". De belangen van ongeveer eenentwin tig millioen arbeiders in de „vrije demo cratische landen" van Europa zullen voortaan vertegenwoordigd worden door een nieuwe vakbond, de „Europese Re gionale Raad", die te Brussel zetelt. Deze vakbond werd opgericht door „de internationale bond van vrije vak verenigingen, Geddes (Engeland) is benoemd tot voorzitter, Botherea-u (Frankrijk) tot vice-voorzltter en W. Schevenels (Ne derland) tot algemeen secretaris. De raad besloot een eenentwintig leden tel lende subcommissie voor Europese eco nomische aangelegenheden in te stellen. Verder benoemde de Europese regio nale raad een dagelijks bestuur, dat in April voor het eerst zal vergaderen. Schevenels heeft aan journalisten meegedeeld, dat onder de op de oprich tingsvergadering besproken vraagstuk ken het woningprobleem in Europa de voorrang had. Ernstig ongeluk in Belfast 16 DODEN. Gisteren stortte in Belfso (Belfast) de looplank naar de walvisvaarder „Juan Peron" in elkaar op het ogen blik, dat de arbeiders van het werk naar huis keerden. Er zijn 16 doden en 48 gewonden. Een deel der arbeiders kwam in het water en een deel op de kade terecht. Zeventig arbeiders stortten van een hoogte van 15 Meter omlaag. Alle verongelukten zijn afkomstig uit Belfast. RAPPORT OVER HET AMERIKAAN SE ATOOMENERGIE-PROGRAMMA. In het negende halfjaarlijkse rap port van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie wordt gezegd, dat voortdurend voortgang wordt gemaakt ten aanzien van de vervaardiging van atoomwapens. In nauwe samenwerking met de strijdkraohten worden voorbe reidingen getroffen voor proefnemin gen o,p grote schaal. De regering heeft plannen voor nieuwe fabrieken en uit breiding van het gehele atoomenergie program. Meer dan zesduizend partijen radio- aotieve isotopen zijn te Oakridge ge fabriceerd. Deze isotopen, die van be lang zü-n voor medische, biologische en andere onderzoekingen en ook voor de behandeling van kanker en andere kwalen, zijn o.a. aan 29 andere landen geleverd. VONNISSEN DUITSE OORLOGS MISDADIGERS VERZACHT. Binnen 48 uur zuilen de 29 veroor deelde Duitsers, wier gevangenisstraf thans als uitgeboet wordt beschouwd, worden vrijgelaten. Van vijf veroordeelden is de veroor deling tot gevangenisstraf onveran derd gebleven. Van een veertigtal is de gevangenisstraf verkort. Professor Carlo Schmid, de sociaal democratische vice-voorzitter van de Bondsdag, zeide dat niemand er iets tegen in kon brengen dat McCloy een zeker aantal veroordeelden geen gratie had willen geven. Hun misdaden waren zo erg geweest, dat geen gratiera-ad ter wereld in deze gevallen clementie had kunnen aanbevelen. De terechtstelling van de zeven ter- doodvefoordeelden te Landsberg, wier vonnis niet is gewijzigd, is voor veer tien dagen uitgesteld om een eventuele amnestie mogelijk te maken, aldus McCloy. De medewerkersvan Krupp, die Za terdag vrijgelaten worden, zijn acht voormalige directeuren van het Krupp- concem. Tot de anderen, die vrijgela ten zullen worden, behoren de gene raals Ernst von Leyser, Hubert Lanz, Wilhelm Speidel en Hans Dehner, ver oordeeld wegens misdadige overtreding van de regels betreffend de oorlogvoe ring in de strijd tegen de Joegoslavi sche partisanen, en voormalige SS- officleren. De levenslange gevangenisstraf voor de voormalige veldmaarschalk Erhard Milch, staatssecretaris in Goerlngs mi nisterie van luchtvaart, werd veran derd in vijftien jaar. Van Joodse en communistische zijde wordt fel geprotesteerd tegen deze straf-verlagingen. 'Foto L.D /Van Vliet) (Ingez. MetL-adv.) Die knagende Rheumatlsche pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen-kuur. Won derlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies ver richten, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daar mee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem dèèrom Kruschen. Regelmatig! Enhoe eerder hoe beter Op buitengewoon hartelijke wijze hebben gistermiddag talrijke oud-pa tiënten, het bestuur en de zusters van het Diaconessenhuis cn zijn collegae afscheid genomen van dr M. Key, die een der dezer dagen zijn gynaecolo gische praktijk heeft neergelegd. De voorzitter van het bestuur van het Diaconessenhuis, prof. dr J. N. Bakhui zen v. d. Brink, die op deze afscheids receptie. welke in één der zalen van dit ziekenhuis gehouden werd, allereerst het woord voerde, wees er o.a. op, dat dr Key zijn medische arbeid sinds 1929 in het Diaconessenhuis heeft verricht. In al die jaren, aldus spreker, zijt gij een grote steun voor ons huis geweest. Be halve, dat gij uw patiënten met bijzon dere trouw en liefde in moeilijke ogen blikken omringde en bijstand bood, hebt gij onze zusters voorbereid voor het examen kraamverpleegsters. In al uw arbeid hebt gij meer gegeven dan wij van U mochten venvachten. In dit ver band wees prof. dr Bakhuizen v. d. Brink er op. dat het Diaconessenhuis nimmer aan zijn roeping zou kunnen voldoen, indien het bij de vervulling van zijn roeping op eigen vleugelen moest drij ven. zonder daarbij de assistentie te ont vangen van de „bewuste en wetende handen" van de artsen, die er regelmatig werkzaam zijn. Veel toch laangt in de organisatie van een ziekenhuis af van de persoonlijkheid en het werk van de geneesheren. Voorts herinnerde spreker aan de prettige verstandhouding, welke al die jaren met dr Key had-bestaan. Uw persoon en uw werk laten in het Diaconessenhuis een ledige plaats ach ter. Als uiting van grote dankbaarheid en waardering bood spreker dr Key na mens het bestuur van het Diaconessen huis een fauteuil aan. De directrice van het Diaconessen huis, zuster J. Elema, herinnerde even eens aan de bijzondere gaven van hoofd en hart van dr Key, wiens drukke prak- Uitzaai wintertarwe gedeeltelijk mislukt Welke invloed de nu gebleken ge deeltelijke mislukking van de uitzaai van wintertarwe op de voedselvoorzie ning zal hebben Is niet met zekerheid te voorspellen Deskundigen nemen aan, dat de voorziening met binnenlandse tarme meer dan voorheen met import zal moeten worden aangevuld. Of de te verwachten geringere opbrengst van tarwe zal leiden tot het activeren van de teelt van aardappelen is nog niet te zeggen. De uitzaai van wintertarwe is in 1950 ver achter gebleven bij die van het na jaar 1949. Bovendien is er op de uitzaai, zo die kon geschieden, zeer veel regen gevolgd en nadien betrekkelijk zware vorst. Rotting en bevriezing moeten zo veel schade hebben aangericht, dat men tot een raming van 58.800 hectare met wintertarwe is gekomen. In de zomer van het vorige jaar oogstte men van 82.335 hectare. BINNENLAND Een 66-jarige wielrijder, die gister middag plotseling het rijwielpad langs de Middenweg, ter hoogte van de Sikkelstraat te Amsterdam verliet en zonder op het verkeer te letten linksaf sloeg, werd door een hem achterop rijdende personenauto aangereden. Met een schedelbaslsfractuur werd de man opgenomen, kort daarna is hy overleden. - Gisteravond omstreeks elf uur werd de Rotterdamse brandweer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken ln het 5483 brt. metende Nederlandse m.s. „Alphard" van Van Nlevelt Goudlaan en Co, dat ln reparatie lag bh Niehuls en Van den Berg's scheepsreparatlebedrijf N.V. te Rotterdam. Er werd onmiddellijk met groot materiaal uitgerukt en men was het vuur door doortastend ingrijpen na een half uur meester In de ln Utrecht gehouden verga dering van gemeente-secretarissen is niet besloten over to gaan tot de oprichting van een „Vereniging", doch van een orga nisatie onder de naam van Landelijk Con tactorgaan voor gemeente-secretarissen. - De directeur van de dienst Publieke Werken ir Bos te Nijmegen heeft een ont werp gemaakt voor een autobussenstation op het Stationsplein te Nijmegen. In dit plan zijn acht perrons voor 150 autobussen opgenomen. Men hoopt het station met Rykssteun deze zomer gereed te hebben Tot Ud en voorzitter van het Bureau Coördinatie Auto-technische Diensten is benoemd de heer T. M. B. van Marle, gepenslonneerd Inspecteur-Generaal van het Verkeer. De eerste zending speelgoed, die door het Amerikaanse legioen dat het lnltlatler had genomen voor de Inzameling van speelgoed onder het motto ..Tide of toys" Is bijeengebracht, zal 12 Februari a.s. van Philadelphia naar Rotterdam worden ver scheept. Het speelgoed zal worden gezonden naar weeshulzen, ziekenhuizen en dergelijke Instellingen. De directie van hotel Savoy Homann In Bandoeng heeft besloten binnenkort over te gaan tot de oprichting van een speciale school voor hotelpersoneel. Aan de eerste cursus, die zo spoedig mogelijk zal beginnen, zullen circa 140 leden van het personeel van Hotel Homann deelnemen. Het ligt ln de bedoeling deze school ook open te stellen voor het per soneel van andere hotels In Bandoeng. Op doorreis naar Londen, waar hij besprekingen zal voeren ln verband met de landbouw ln Indonesië, heeft de Indone sische Minister van Landbouw, Tandvono Mame. gisteravond korte tijd op Schiphol vertoefd, BUITENLAND De gTootste „showman" van Groot Brlttannlë. sir Charles Cochran, Is op 79- Jarlge leeftijd overleden, nadat hij verleden week ernstige brandwonden in zijn bad had opgelopen. Sir Charles Cochran „lanceerde" ln zyn loopbaan honderden sterren. Hij hield zich bezig met alle soorten amusement: rolschaatsen, boksen, worste len, circussen en revues. In het Jaar 1950 zijn ln totaal 4200 Immigranten uit Engeland ln Zuld-Afrlka binnengekomen, dat ls de helft van het aantal ln het Jaar daarvoor Uit. Nederland kwamen tweeduizend Immigranten, uit Duitsland 1415 en uit Italië 478, aldus de Times. Prof. dr De Klerk van Potchefstroom heeft verklaard dat er ln Zuld-Afrlka een ernstig tekort bestaat aan gereformeerde predikanten, dat nog vele Jaren zal duren. Alle havenarbeiders te Duinkerken zijn ln staking gegaan uit protest tegen herbewapening van Duitsland. De plaat selijke onder communistische leiding staande vakvereniging heeft een oproep gedaan voor een demonstratie te zamen met de havenarbeiders. Deze demonstratie is door de politie verboden. De vyf landen van de Westeiyke unie hebben op oen tweedaagse conferentie, die gisteren te Londen geëindigd ls. maatrege len besproken voor de luchtbescherming ln Engeland. Frankryk. Nederland, België en Luxemburg. Te Germlston (Transvaal) ls onder kommervolle omstandigheden aan een hartkwaal en ondervoeding op 73-Jarlge leeftijd een man overleden, die bij zijn dood ln het bezit bleek te zyn van 600.000 pond sterling, door grond- en aandelen- manipulaties byeen gegaard. Een zlekeiyke vrees om ln het armenhuis te sterven, heeft hem zyn gehele leven achtervolgd Hij leefde als een kluizenaar en ontzegde zich zelfs de kleinste genoegens. Vertegenwoordigers van de West- Duitse chocolade- en sulkerwerkfabrleken hebben bekend gemaakt, dat zy aan de helft van hun personeel een voorlopige aanzegging van ontslag hadden gedaan ln verband met de voorgestelde belasting verhoging op chocolade en suikerwerken. Op het openingsfeest van carnaval te Bonn verklaarde de stedeiyke carnavals- gek: „De vroeger op de Drachenfels zitten de roofridders hebben thans een andere berg opgezocht". Onder de zeshonderd aanwezige gasten waarby vele afgevaar digden van de Bondsdag, ging een storm achtig applaus op voor deze aan het adres der op de Petersberg zetelende geallieerde hoge commissie gerichte opmerking. De Italiaanse dienstplichtigen zullen voortaan drie maanden langer moeten die nen. waardoor de oefenperiode tot 15 maanden ls verlengd. Ten gevolge van de lawines van deze winter ln Oostenryk zyn 91 personen om gekomen Er worden 34 personen vermist en er konden 64 personen worden gered. De griepepidemie ln Engeland is vrij wel voorby. Vele oude mensen zyn aan de gevolgen van longontsteking overleden. Vier hoofden van Basoeto-stammen. die schuldig werden bevonden aan rituele moord, zyn te Maseroe, ln Bascetoland, opgehangen. Vier overspanningen van de Duplessls- brug te Quebec zijn bezweken en op de bevroren rivier St. Maurice neergestort. Vier automobilisten zyn om het leven ge komen. Men vreest dat nog twee andere personen de dood gevonden hebben. Drie gewonden werden naar een ziekenhuis ge bracht. tijk het niet verhinderde, dat hij steeds op tyd bij de patiënten aanwezig was. zulks tot grote geruststelling van de zusters. Vandaag, aldus spreekster, ne men wy geen afscheid van U, want nog vele malen hopen wy U in onze inrich ting te zien en dan natuurlijk steeds in goede gezondheid. Hartelijk dankte zus ter Elema dr Key voor de opleiding, welke deze aan ruim 100 diakonessen had willen geven. Als aandenken aan deze dag werden namens de zusters en kele boeken aangeboden, In aansluiting op deze toespraak zong het zusterkoor dr Key de zegen bede toe: „De Heere zegene en be hoede U". Tegen 3 uur verschenen zeer vele oud-patiënten namens wie mej. J. L. van Hoorn de dank vertolkte. Spreek ster releveerde in haar dankwoord het eindeloze geduld, de bewonderens waardige zachtheid en de voorbeeldige toewijding, welke dr Key jegens zijn patiënten steeds aan de dag legde. Dag en nacht en veelal ook 's Zon- stond gü voor uw patiënten klaar. Daarnaast werd nw optreden door een grote mate van bescheidenheid geken merkt. Mej. van Hoorn bood ten slotte na mens vele oud-patiënten een radiotoe- Twee uit duizenden: moeder en kind betuigen hun dankbaarheid stel aan, vergezeld van een album met handtekeningen van hen, die aan dit huldeblijk spontaan hadden bijgedra gen. Mevrouw Key werd In deze hulde betrokken en mocht eveneens een ge schenk in ontvangst nemen. Dr Key, die een uitvoerig dankwoord sprak, zeide wederkerig zeer getroffen 'te zijn door de medewerking, welke hem bij zyn arbeid van zoverschillende kanten ls gegeven. Spreker achtte het een steeds wederkerende vreugde om na een voorspoedige bevalling deelge noot te mogen zijn van de blijdschap, welke de jonggeborene in het gezin verwekt. Voor spreker is deze middag een bevestiging van de goede en pret tige verhouding, welke er steeds bestaan heeft tussen hem en de leiding van het Diaconessenhuis, in welk verband dr Key nog herinnerde aan de vlotte me de werking, welke hij Indertijd ook van zuster Louise van den Brink mocht ont vangen. Ook als patiënt heeft spreker meerdere malen op treffende wijze de buitengewone mate van zorg en liefde der zusters ondervonden. Nadat de oud-patiënten van hun be langstelling blijk hacfden gegeven, schonk ten slotte dr M. v. d. Stoel uit Voorschoten, in tegenwoordigheid van vele artsen, namens de kring Leiden en omstreken van de Ned. Mij tot bevorde ring der Geneeskunde een cadeau in de vorm van een schemerlamp. Comité „Nederland Iet op uw saeck!" TEGEN SCHANDELIJKE TERREUK. Te Amsterdam is opgericht een comité „Nederland let op uw saeck" met het doel „in de toekomst te (doen) voor komen, dat uitingen van ons kunst leven worden bedreigd door al of niet georganiseerd optreden van personen, als j.l. Zondag in en om het Amster dams concertgebouw is geschied". Het Comité acht die recente gebeurtenissen „een schandelijke terreur, die in een rechtsstaat ongeoorloofd is". „Niemand dan de overheid aldus het Comité is het geoorloofd een uit voering al dan niet oirbaar te achten en op grond van dit oordeel zulk een uitvoering te verbieden dan wel te doen doorgaan". Het Comité is gevestigd de Lairesse- straat 104-2, Van dit Comité maken o.a. deel uit: Willem Andriessen, A. Ariens Kappers Sr, mr J. T, Asser, prof. dr K. Ph. Ber- net Kempers, Laurens Bogtman, prof. dr J. Clay, Hubert Cuypers, H. Alberts- ma, dr H. P. Heineken, Willem Noske, George van Renesse, prof, mr G. H, G, H. Russel, Jos Smits van Waesberghe, Cruys Voorberg, mr dr P. J. Witteman en Louis Zimmermann. Dit Comité heeft zowel aan de Raad van Bestuur van „Het Concertgebouw" N.V. als aan de vereniging „Het Con certgebouworkest" aangeboden uit zijn midden een vrederaad samen te stellen, teneinde in het conflict ontstaan tussen de Raad van Bestuur van „Het Con certgebouw" N.V. en de ontslagen or kestleden te bemiddelen. NOODKREET UIT KOREA. S.O.S.: „Zendt briefpapier"! „Wij kunnen niet meer schrijven naar Holland", schreef soldaat L. van Kor- tenhof van het Korea-detachement aan het Ned. Rode Kruis. Hij had zyn brief op een armzalig velletje papier neerge pend en daaromheen zat een omgekeer de, reeds gebruikte enveloppe, die met leukoplast bij elkaar werd gehouden. Op dat leukoplast had Kortenhof aan alle kanten geschreven: „S.O.S. In Ko rea geen briefpapier aanwezig - S.OJ3, Zendt papier - S,OS.", en in de brief: „Alles is O.K. en wij zullen het wel fik sen, maar zonder postpapier en enve loppen kunen wij niet pennen en dat is toch óók wat om ons moreel te steunen". Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft nu deze noodkreet beant woord met een zending van 14.000 vel luchtpostpapier en 10.000 luchtposten veloppen op de snelst mogelijke wijze naar Korea zullen worden verstuurd. GEZAGVOERDER STEINBECK UIT DE COCKPIT. 2jaar tussen hemel en aarde! De 56-Jarige Deense gezagvoerder Svend O. Steinbeck, in jaren de oudste gezagvoerder van de KLM, is gisteren, na een 31-jarige carrière, als vlieger voorgoed uit de cockpit gestapt: hij vindt het nu welletjes Gezagvoerder Steinbeck heeft zich voor de Nederlandse burgerluchtvaart MELKHANDELAREN ONTVINGEN HUN DIPLOMA. In de Jacoba-zaal van „Den Brucht" hebben gisteravond 19 jeugdige melk handelaren hun vakdiploma ontvangen. Alvorens hen dit werd uitgereikt, wees de directeur van het vakonderwijs, dat gegeven werd vanwege de Vakgroep De tailhandel in melk, boter, kaas en eie ren, dr IJ. M. Kramer, op de vooruit gang, welke zich in de laatste 25 jaar op het terrein van de zuivelhandel heeft voltrokken. Was het voordien mogelijk, dat iemand, die maar de beschikking had over een paar melkbussen en een melkkar, zich melkleverancier noemde, bij de inwerkingtreding van het Melk- besiuit en het vergunningsstelsel werd hieraan paal en perk gesteld en moes ten de toekomstige melkhandelaren een bewijs overleggen van hun vakbe kwaamheid, handelskennis, credletwaar- digheid en moesten zij de beschikking hebben over een goed Ingericht bedrijf. Vooral aan de vakbekwaamheid werden hoge eisen gesteld, vandaar dat men er toe is overgegaan om cursussen in het leven te roepen. Een en ander heeft er toe geleld, dat de melkhandelaar een thans niet te veronachteame schakel in de middenstand vormt en dat het be grip melk„boer" heeft plaats gemaakt voor melk.Jeverancier". Vervolgens ging dr Kramer over tot het uitreiken van de diploma's. Van de 20 cursisten kwamen hiervoor 19 in aan merking, t w. de heren P. C. Bisschop, C. D. van Delft, M. B. W. van Hartevelt, G. Henstra (deze cursist behaalde het hoogste aantal punten), M. N. Hooge- veen, Th. M. Juffermans, W. L. Lau- rijssen, A. J. v. Leeuwen, G. Th. Looye- steln, W. J. van Mil, L. P. Onderwater, W. A. Overdevest, W. J. v. d. Salm, J. W. Senne, L. H. Smit, P. H. van Steijn. D. Verboon en de dames J. P. v. d.Poel en Q. C. van Rijn. Na deze uitreiking voerden nog en kele sprekers het woord, waarna de cur sisten zorgden voor een vrolijke ont spanning. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door vertegenwoordigers van het kring- bestuur, de vakgroep en de standaardl- satiebedrijven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Ned, Taal en Letterkunde mej. H C R- Wolf son (Ede). DE INBRAAK IN HET BELASTING KANTOOR. De 23-jarige student B. die Zaterdag nacht inbrak in het Belastingkantoor alhier is gisteren overgebracht naar Den Haag en daar voorgeleid voor de Offi cier van Justitie. zeer verdienstelijk gemaakt. Op zijn naam staat een aantal bijzondere vluch ten. De bekendste hiervan was wel de reis, die hij gedurende twee maanden in de Arabische landen maakte als ge zagvoerder van het wit geschilderde KLM-vllegtuig, dat door wijlen graaf Bernadotte tijdens diens bemiddelings pogingen in het Palestijnse conflict werd gebruikt. Steinbeck heeft ongeveer 25 000 vlieg uren op zyn naam staan. Hij heeft dus 2% Jaar tussen hemel en aarde doorge bracht 1

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2