Behalve in het Westen rust in Korea Marshall-hulp na 1 Juli gericht op tensie WEERBERICHT Besprekingen over Kabinets formatie duren voort Stikker heeft task volbracht Zwaaide Engeland inderdaad om? De puzzle: is Mac Arthur een blunderaar of een martelaar? Prinses Beatrix ontvangt een fraai berglandschap Be Zevenster 89ste Jaargang DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 00 No. 27217, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie* B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 India niet in commissie van goede diensten? Troepen der verbondenen zijn giste ren in de Westelijke sector van het front op Korea langzaam gevorderd. Zij stuitten op toenemend verzet van de Ch nezen. Aan de verbitterde gevechten langs een front van 65 km. breedte na men manschappen van vele landen deel. Aanvallen en tegenaanvallen wisselden elkaar af. Luchtverkenners der V.N. hebben foto's genomen van een nieuwe Chinese verdedigingslinie langs de Han, onge veer 32 kilometer ten Noord-Oosten van het zwaar beschadigde Soewon. Patrouilles der V.N. streden op een afstand van slechts 16 kilometer ten Zuiden van Seoel. Generaal Ridgeway, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, zelde, dat de toestand aan het Westelijke front „volledig bevredigend" was. Overigens was het gisteren echter een van de rustigste dagen, die de troe pen der VN. in Korea hebben gehad. Luchtverkenners zeggen, dat de Chine zen op verschillende plaatsen terug trekken, doch dat men niet van een alsemene terugtocht kan spreken. De luchtmacht der VN. heeft haar aanvallen achter de linies van de te genstander voortgezet. Generaal Ridgway heeft een woord van lof over zijn Chinese tegen standers gesproken. Hij zeide, dat zij in hun goed ontworpen loopgraven stand hielden .hoezeer men ook met artillerie en luchtmacht aangrijpt". De enige ma nier was de loopgraven te bestormen en de Chinezen daar te doden. De Chinezen waren goed geoefend en er heerste een goede discipline. Zij kon den snel smalle loopgraven aanleggen met ondergrondse verbindingen. KOREA NIET IN VEILIGHEIDS RAAD. De Veiligheidsraad heeft gisteren eenstemmig besloten de Koreaanse kwestie van de agenda weg te laten. Dit geschiedde op voorstel van Enge land. Door dit besluit is mogelijk ge maakt, dat de algemene .vergadering de in de politieke commissie aanvaarde Amerikaanse resolutie, waarin China als agressor gebrandmerkt wordt, in behandeling kan nemen. Zij kan geen aanbeveling doen aangaande kwesties, die bij de Veiligheidsraad in behande ling zijn. De vertegenwoordigers van Nederland, Brazilië en Turkije namen voor de eerste maal sedert de verkiezing van deze landen in de raad, hun zetel in Elk van deze landen is voor drie jaar gekozen, met ingang van één Jan. jJ. „Kracht voor een vrije wereld" Productie sterk opvoeren Volgens recente besprekingen in Amerika, zo wordt te Amsterdam vernomen, zal de Marshall-hulp, die per 1 Juli a.s. zou eindigen, in ieder geval worden voortgezet, zij het dat de klemtoon dan meer op het defen sieprogram van de Europese en Azia tische landen gelegd worden. De slagzin van de ECA is gewijzigd in: „Kracht voor een vrije wereld", waarmede het accent dus niet meer op Europa wordt gelegd zoals voor heen. doch de gehele wereld betrok ken wordt in bet Amerikaanse stre ven naar een vrije economie. Volgens welingelichte kringen, is van het Amerikaanse bedrag voor defen sie-uitgaven ad 41 milliard dollar, IVt milliard uitgetrokken voor hulp in en buiten Europa, waarvan de helft voor militaire en de andere helft voor eco nomische doeleinden zal worden aan gewend. Uiteraard zal bij het" bewapenings program veel van de Europese landen gevraagd worden, doch net is geenszins ae bedoeling dat dit gaat ten koste van hetgeen reeds op economisch ge bied bereikt Is. Wat Nederland betreft, onderzoekt men thans In Amerikaanse kringen ln hoeverre ons land voor de andere Eu ropese landen vrachtauto s, vliegtuigen en schepen kan vervaardigen. Uiter aard zou dit onze betalingsbalans ten goede komen. De Inspanning, die wft ons echter zullen moeten getroosten by de uit voering van ons bewapcnlngsprogrsm zal, volgens hoge Amerikaanse krin gen, een verlaging van het welvaarts- P^'l tengevolge hebben, indien de productiviteit niet sterk wordt opge voerd. n'^me!?kaanse exT>erts zUn van me- «n door een Srotere efficiëncv hn.rirÜ.1" betere aanwending van de na- K hulPt>r°nnen, het nationale ^"hen in Europa en ook in ons land be.angrljk vergroot kan worden. PLAATSELIJK OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: spMV!?dr^vende wolkenvelden, afgewis- uSJZ0r Op vele plaateen wppj t nfvel mlst- overigens droog Hik ii i" de nacht en ochtend plaatse- enVoi vorst. overigens temperaturen graden boven het vriespunt. Aan- ZniHoiiii 2wakke- later matige wind uit duidelijke richtingen Opgemaakt te 10 uur). 2 Februari. Zon op: 8.20 uur; onder: 17.28 uur. man op 5.46 uur; onder: 12.15 uur «oogwater te Katwijk te 11.05 uur. Dh nummer bestaat alt acht pagina's. De vergadering van de raad was de eerste van dit jaar. Nadat de raad ge stemd had. ging hij uiteen zonder een datum voor de volgende vergadering vast te stellen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te New Delhi is verklaard, dat India geen zetel in de commissie van goede diensten, voorzien in de door de po litieke commissie der V.N. aangeno men resolutie om China als agressor te brandmerken, zou aanvaarden. Volgens berichten uit Lake Success, zou de voorzitter van de algemene ver gadering Nasrollah Entezam, de Indi sche afgevaardigde Rau en de Canadees Pearson willen uitnodigen met hem in deze commissie zitting te nemen. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Washington is gezegd, dat Ameri kaanse functionarissen een wijziging van het politieke beleid, welke steun aan anti-communistische guerllleros' op het Chinese vasteland zou inhouden, ernstig in overweging nemen. Dit zou een methode zijn om communistische troepen, die anders tegen Korea of Indo-China gebruikt zouden kunnen worden, te binden. Voordat een defini tieve beslissing zou kunnen worden ge nomen, zouden drie vragen beantwoord moeten worden: 1. de waarde en de vastbeslotenheid van de gueriUa-strijdkrachten; 2 hun trouw aan Tsjang kal sjek en 3. de vraag of de verstrekte wapens en uit rusting niet uiteindelijk de vijand in handen zullen vallen. Zwaartepunt: onze Noord-Atlantische verplich tingen (Van onze parlementaire redacteur). Sinds gistermiddag is er weinig verandering gekomen in de stand van zaken ten aanzien van de kabinetscrisis. Na de bijeenkomst op „Algemene Zaken", waar premier Drees de heren Van Schaik, Stikker. Burger en Romme ontving, werd er geen verdere samenspreking gemeld. Het huis van de heer Stikker bleef de hele verdere dag en avond in rust. Er is natuurlijk geen kwestie van een „teruggeven van de opdracht" door de heer Stikker Hij had slechts rapport uit te brengen aan H.M. en hij heeft dat ongetwijfeld al gedaan. Maar wat er door sommigen van die opdracht is gemaakt, nl. een complete formatie-opdracht, heeft zeer duidelijk KVP en P. v. d. A. ge prikkeld. En geprikkeldheid hebben wij in de huidige omstandigheden nu juist niet nodig. Er wordt thans ook in officiële kringen te kennen gegeven, dat het zittend kabinet wel zal aartf)lijven of in lichtelijk gewijzigde vorm zal terugkeren. Maar men vreest, dat het nog wel een week of mogelijk langer zal duren, eer het kabinet weer voor het Parlement kan verschijnen. Er wordt nu niet langer over personen gesproken, doch over de omvang en de zwaarte der maatregelen, vereist voor het voldoen aan onze Noord-Atlantische verplichtingen. Feitelijk doet men momenteel niet anders dan deze regering altijd heeft ge daan bij moeilijke problemen: zij trachtte door raadpleging der parlementaire kopstukken te komen tot zodanige voorstellen, dat aanneming door een zo groot mogelijke meerderheid tevoren vrijwel vaststond. Daarvoor behoeft er toch geen kabinetscrisis te zijn. is men geneigd op te mer ken. Inderdaad, maar men zit daar nu eenmaal mee, en dus is men tevens doende zich de liefst blijvende medewerking te verzekeren van alle goedwillende partijen. Moge hierbij spoedig succes worden bereikt. Namens de leerlingen van de Prtn- ses Beatrixschooi in Den Haat hebben twee kinderen uit de hoogste klasse gistermiddag te Soestdijk aan de jarige prinses een geschenk aangeboden. Aan de vervaardiging van dit cadeau, dat Sankt Anton voorstelt, hebben alle klassen mede gewerkt. Koningin Juliana en prinses Beatrix bewonderen het geschenk, dat door Henk van Veen en Nanny Pikar (links) werd aangeboden. Sankt Anton naar Soestdijk IJSLANDS VLIEGTUIG VERMIST. Een IJslandse Dakota met 17 passa giers en een vijfkoppige bemanning aan boord wordt vermist. Het toestel be vond zich bij de laatste melding ln een verblindende sneeuwstorm tussen de Westman-eilanden bi) de Zuidkust van IJsland en de hoofdstad Reykjavik. Rapport aan H.M. de Koningin Vanmorgen te tien uur heeft H.M, de Koningin minister Stikker in het Paleis Noordeinde in gehoor ontvan gen. 's Ministers bezoek heeft onge veer een uur geduurd. Op zijn departement teruggekeerd heeft de heer Stikker tegenover een redacteur van het A.N.P. het volgende verklaard: „Mijn taak is volbracht. Ik heb overeenkomstig mijn opdracht rapport aan Hare Majesteit uitge bracht. Het spijt mij, dat ik u niets meer kan zeggen". ARRESTATIES VAN CHINEZEN IN AMERIKA OP HANDEN. De procureur-generaal der V.S. heeft verklaard, dat er een „vrij aanzien.ijk aantal" arrestaties zal worden verricht onder de Chinese inwoners van New York. Hij zeide. dat een aanzienlijk aantal Chinezen lid van de communis tische partij is. (Van onze Londense correspondent) Engeland, staande voor de keus van een breuk met India of met Amerika over de verdere gedragslijn inzake China, heeft blijkens de gebeurtenis sen in Lake Success zoals verwacht kon worden, de zijde van Amerika ge kozen. hoewel het In schijn een mid denstandpunt heeft ingenomen om zo mogelijk beide partners ter wille te zijn. Men vraagt zich in politieke kringen in Londen evenwel af of nu ook niet het hek van de dam is en of Engeland thans nog de consequentie van het ge nomen besluit kan vermijden, namelijk eventueel mee te doen aan militaire en economische sancties, zodra alle vredes- middelen zijn uitgeput. Er is hier in Londen nog een kleine hoop. dat dit niet het geval ls omdat er maar weini gen zijn. die niet twijfelen of het Peking ernst is om verdere pogingen tot over eenstemming te blokkeren na het uit roepen van China tot agressor. De belangrijkste conclusie over En- gelands houding in Lake Success is, dat de meerderheid in de Britse re gering na lange aarzeling blijkbaar thans met Amerika van oordeel is. dat Geen Venetië, al zou men dit op het eerste gezicht menen. De foto toont een der straten in het lager gelegen gedeelte van Genua, dat tengevolge van een wolkbreuk een meter onder water kwam te staan. Het verkeer op straat werd volko men ontwricht en de Genuezen moesten hun toevlucht nemen tot bootjes om zich te kunnen verplaat sen Op de achtergrond een half „verdronken" vrachtauto. Peking inderdaad geen regeling wenst en waarschijnlijk ook nooit gewild heeft, zodat de brandmerking van China tot agressor in werkelijkheid geen enkel extra risico met zich mee brengt! Indien dit inderdaad zo is. dan is Engeland sinds Attlee's „bedevaart" naar Washington volledig omge zwaaid Mooht men zich in China's be doeling hebben ve.glst dan blijft theo retisch de deur voor verdere onderhan delingen open door middel van de com missie voor goede diensten. Tot dusverre was Engelamds stand punt. dat de Chinezen min of meer ge provoceerd waren tot hun „tweede hands" agressie. Men kan echter hier de laatste weken meer begrip consta teren voor het standpunt van Amerika in het algemeen en van de zo vaak ver guisde Mac Arthur. MC ARTHURS STANDPUNT. Men geeft zich thans de moeite zich van diens standpunt, zoals dat in Ame rikaanse kringen, die hem na staan wordt geformuleerd, nauwkeurig op de hoogte te stellen. De bekende Engelse journalist en toneelcriticus, het conser vatieve Lagerhuislid Beverley Baxter, die op het moment in Amerika vertoeft, geeft Mc Arthurs opvatting als volgt weer: Ten eerste: de generaal wist, dat Rus land, China en Noord-Korea het er over eens geworden waren, dat Noord- Zuid zou aanvallen en dat in geval van interventie der Ver. Naties, China aan de oorlog zou deelnemen. Ten tweede: Mac Arthur was tegen rechtstreekse inmenging door de Ver. Naties in Korea In plaats van inter ventie wilde hij de nationalistische strijdkrachten op Formosa versterken, de Japanners herbewapenen en de gue rilla's ln China steunen. Ten derde omdat de Noord-Koreanen succes hadden in de eerste fasen van de oorlog, hielden de Chinezen hun kruit droog. Toen kwam de sohitterend uitgevoerde landing te Intsjon. welke de ganse situatie veranderde. Ten vierde: terwijl de Noord-Korea- nen in voile tei „gtocht waren en de verbonden legers over de 38ste parallel trokken, deed Mc Arthur zijn beroemde uitspraak, dat de soldaten met Kerst mis thuis zouden zijn (met „thuis" be doelde hij overigens Japan). Hij deed zulks met een dubbele bedoeling ten eerste om de troepen aan te sporen het uiterste te geven om een einde aan de oorlog te maken en ten tweede om de Chinezen te overtuigen dat zij geen ge vaar liepen te worden aangevallen. Ten vijfde: Rusland gaf het signaal en de Chjnezen vielen aan omdat zulks was vastgelegd. De vraag doet zich voor waarom Mc Arthur, die een Chinese interventie vreesde zijn troepen deel uitwaaieren ln een lange, kwestbare lijn ln plaats van te zorgen voor een vprdediglng ln de diepte Mc Arthur had echter ge meend dat de Chinezen, die de oorlog En bovendien 2000 brieven! Iets merkwaardigs reed gistermiddag om kwart over vier de hekken van het paleis Soestdijk binnen. Het was een donkerblauwe Haagse arrestan tenwagen, die op de verjaardag van Prinses Beatrix een bezoek aan het Koninklijk Paleis kwam brengen. De inhoud van deze auto was echter vreedzamer dan haar uiterlijk zou kunnen doen vermoeden. Zorgzaam was een groot schoolbord horizontaal in de wagen geïnstalleerd en daarop stond dan het geschenk van de Prin ses Beatrixschooi in Den Haag. Een week lang hadden alle klassen van deze O.L. school er aan gewerkt. De 5e klasse maakte de ondergrond van het liefst 90 bij 70 bij 50 cm me tende berglandschap, dat Sankt Anton voorstelt, de 6e klas maakte van gips het landschap, de 4e klas nam het sta tionnetje voor haar rekening, de kin deren uit de derde vervaardigden de huisjes, die van de tweede de skiën de poppetjes van aangeklede pijpeschoon- makers en de jongsten creëerden ten slotte de boompjes Ergens op de gipsvlakte stonden de Prinsesjes op haar ski's, zo uit een ge ïllustreerd tijdschrift weggelopen! Henk van Veen en Nanny Pikar uit de hoogste klasse mochten het kunst werk ondeT leiding van het hoofd der school, de heer G. J Snooy en de on derwijzeres, mej. Sollewijn Gelpke. aan bieden. Natuurlijk waren zij wat te vroeg en zo bleef dan ook de arrestan tenwagen een uur lang geparkeerd. Maar om kwart over vier kwam Prin ses Beatrix van school en onmiddellijk ging ze met de Koningin haar cadeau bekijken encritisch bekijken! Na een lange studie van het geheel kwam ze tot de conclusie: .Ja, het lijkt er wel wat opmaar meteen begon ze met kennis van zaken uit te leggen, dat er Ln Sankt Anton geen echt dorpsplein is, zoals de kinderen van de Haagse sohool dat gemaakt hadden. „En die weg voor het hotel is niet krom maar helemaal recht", legde ze voorts uit. Maar de zweefbaan was praohtlg op de goede plaats en ook de niet waren Ingegaan, toen het voordelig voor hen kon zijn geweest, zich wel koest zouden houden als ze geen on middellijk gevaar voor zichzelf zoudeD zien. Maar de „bluf", welke de bedoe ling had de Chinezen gerust te stellen, had een averechts gevolg Een belang rijk deel van de publieke opinie ln Ame rika veroordeelt de Ver. Naties en de eigen regering omdat Mc Arthur werd gedwongen onder onmogelijke voor waarden door te vechten omdat hij de Chinezen niet over de grens mocht aan vallen De verbittering ln Amerika over deze eer9te nederlaag in de geschiedenis en over de tol aan doden em gewonden, richt zich ook tegen Mc Arthur die vaak het onderwerp is van scherpe crltiek. Doch zijn crltld vormen niet een com pacte groep, zoals zijn supporters. Indien bewezen kan worden, dat Mc Arthur het slachtoffer is geweest van de politici die hem dwongen tot een campagne, welke hij afkeurde, en hem daarna verhinderden een oorlog in optima forma tegen China te voe ren, toen dit de verbonden legers aan viel, zal Mc Arthur de blunderaar spoedig plaats maken voor Mc Arthur de martelaar! Aldus de mening van de Engelse jour nalist Baxter Mc Arthur zal ongetwijfeld grote in vloed uitoefenen op de verdere gang van zaken, indien hij kan aantonen, dat China zich had verbonden tot de oorlog ln Korea en dat het ln feite het ver lengstuk van de communistische Impe rialistische as is Er is dan te verwach ten dat. de republikeinen niet alleen de beide hulzen van het parlement, maar ook het Witte Huis zelf veroveren. De hele wereldstrat.egie zal afhangen van de vraag of Mc Arthur een blunderaar of een martelaar lsl onafscheidelijke muzikanten ln Sankt Anton bleken aanwezig te zijn. „Lk vind het gewoonweg grandioos!" zei de Koningin en toen kwam de limonade en de thee. Prinses Beatrix bleek opgetogen oveï de enorme hoeveelheid post, die in het paleis Soestdijk was binnenge bracht. „Tweeduizend brieven zyn gekomen voor mij alléén", vertelde ze. Zoveel hadden Henk en Nanny er nog nooit op hun verjaardag gehad. „Stel je voor," zeiden ze, toen ze een half uur later weer op straat ston den, „tweeduizend brieven!" Toen vertrok de arrestantenauto weer naar Den Haag. Generaal Eisenhower te 1 Washington 1 SPREEKT VOOR CONGRES ""t EN RADIO. Generaal Eisenhower ls via West Point, waar hij enige dagen heeft ver toefd. van zijn reis door de pactlanden te Washington aangekomen. Hij werd op het vliegveld ontvangen door presi dent Truman. Voorts waren verschei dene ambassadeurs van de pactlanden, onder meer die van de landen der Be nelux, en alle leden van het Ameri kaanse kabinet aanwezig. Generaal Eisenhower zal vandaag, om halfvijf (Nederlandse tijd) een ver klaring voor een gezamenlijke zitting van Huls en Senaat afleggen. Morgen avond (4.45 uur Nederlandse tijd Za terdagochtend) zal hij een radiorede houden over zUn tocht langs de hoofd steden van de pactlanden. Volgens Tom Conally. voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, zal Eisenhower verzoe ken, dat geen limiet gesteld wordt aan het naar Europa te zenden aantal Amerikaanse militairen. CHURCHILLS MOTIE GEEN MOTIE VAN WANTROUWEN. Door toepassing van een „procedure- kunststuk" zal Churchills motie tegen het beleid van de genationaliseerde ko lenmijnen niet als een motie van wan trouwen beschouwd worden, Churchill heeft deze gang van zaken geaccep teerd. Om echter niet een „pijnlijke nederlaag" te lijden, doet de Labour- partlj haar best om al haar afgevaar digden bij de stemming aanwezig te doen zijn. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIII Nieuw feuilleton: Mevrouw Bljleveld-Gellnck uit Heemstede, die verleden Jaar de hoofdprijs won in onze prijsvraag voor een vervolgroman, schreef voor ons blad opnieuw een detec tive-verhaal met inspecteur Ren- kevoort als centrale figuur. „De Zevenster" ls een geheim zinnige geschiedenis, welke zich afspeelt ln een pension te Am sterdam, en de met het onder zoek belaste inspecteur voor tal loze moeilijkheden plaatst. Het verhaal is goed geschreven, mist de „opsmuk" van sommige bui tenlandse detective-romans, maar ls uiterst boeiend en zal, zonder twijfel, ook de lezer aan het pein zen brengen. Een meisje wordt ontvoerd, doch weet te vluchten, een schrijfbureau wordt openge broken, een kostbaar Juweel (de Zevenster) is op een onbekende plaats verborgen! De verrassingen volgen elkaar ln bonte rij en met grote snelheid. Wy geloven, dat onze lezers en lezeressen aan dit nieuwp feuille ton vreugde zullen beleven!

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1