Amerikaanse resolutie ter politieke commissie der VN aanvaard Overeenstemming tussen Truman en Pleven Peking-China als agressor aangewezen De Aziatische-Arabische resolutie verworpen WEERBERICHT Spoedig einde aan Kabinets-crisis 89ste Jaargang WOENSDAG 31 JANUARI 1951 00 No. 27216 Directeur: J. W. Herniy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie' B. W. Menkhorst en J. Brouwer15.15 per kwartaal, 10.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 De politieke commissie der V. N. heeft hedennacht de Amerikaanse reso lutie, die communistisch China als aanvaller' brandmerkt, aangenomen met 44 tegen 7 stemmen bij 8 onthouding en. In de Amerikaanse resolutie, zoals deze is aangenomen, is het Libanese amendement opgenomen, waardoor de zinsnede „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren verworpen" is gewyzigd in „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren niet aanvaard". Op verzoek van nationalistisch China was over dit araendement apart gestemd. Het werd met 42 tegen 7 stemmen btf 10 onthoudingen aangenomen. Voorlopig geen sancties BK de aanvang der zitting deden Po len en de Sovjet-Unie nog een poging de stemming uitgesteld te krijgen, doch dit werd met 3210 stemmen en 10 ont houdingen geweigerd. Indonesië, Birma, Denemarken, India en Egypte stemden met de vjjf landen van het Sovjet-blok voor uitstel. De Poolse afgevaardigde protesteerde na de stemming „tegen het gebrek aan onpartijdigheid". Dit maakte zi. deel uit van de geest van pressie waarin men bepaalde voorstellen er door wenst te drijven voordat iemand de gelegenheid zou hebben zich te bedenken. Het is vol komen duidelijk, zo vervolgde de Poolse gedelegeerde, dat Amerika niet de be doeling heeft tot een vredelievende op lossing te geraken. Het aanvaarden van het Amerikaanse voorstel zou de bestaande gevaren ver groten en zou kunnen leiden tot een uit breiding van de oorlog. De afgevaardig de Katz-Suchv, sprak anderhalf uur en vuide daarmede de gehele ochtendzlt- tUBij de hervatting der zitting deed de Sovjet-gedelegeerde, Tsarapkin, even eens een aanval op de Amerikaanse re solutie in gelijke geest als Polen. Sir Gladwvn Jebb (Eng.) zeide. dat hij voor de gehele Amerikaanse reso lutie zou stemmen zoals die geamen deerd was door de Libanese afgevaar digde. Engeland zou zich van stemming onthouden inzake de Aziatische reso lutie. De Libanese amendementen regel den de kwestie zodanig, dat de voor gestelde commissie ter bestudering van sancties geen rapport zou uitbrengen zolang de commissie van goede dien sten voortgang maakte. Dit betekende, dat eerst voor de al gemene vergadering bewezen diende te worden, dat er geen vredelievende regeling mogelijk zou zijn alvorens over te kunnen gaan tot sancties. De Canadese afgevaardigde zegde de geamendeerde Amerikaanse resolutie eveneens zijn steun toe. Ook hij zou zich Inzake de Aziatische resolutie onthou den. Sir Benegal Rau verklaarde, dat de Chinese regering te Peking gunstig ge stemd was ten aanzien van de bespre king van een staken van het vuren in de door Aziatisch-Arabische resolutie voorgestelde zeven-landenconf eren tie. Toen de commissie na een verdaging hedennacht om 2.30 uur weer bijeen kwam, werd een door de Sovjet-Unie in gediend amendement op de Aziatische resolutie, dat de benodigde maatregelen voor een voorlopig staken van het vu ren bij de vredesonderhandelingen met China nader wilde bepalen, met 38 te gen 5 stemmen bij zes onthoudingen verworpen. India en Egypte namen niet aan de stemming deel. omdat zij geer» instructies van hun regeringen hadden ontvangen. Een tweede Sovjetrussisch amende ment op de Aziatische resolutie waarin werd voorgesteld, dat het staken van het vuren „voorlopig" zou worden ge noemd. werd verworpen met 33 te?^ stemmen bij acht onthoudingen. D* twaalf Aziatische landen namen nier aan de stemming deel. omdat zij yan hun regerinsren geen instructies hadden Een Sovjetrussisch amendement om de aanhef van de Aziatische resolutie te wijzigen werd met 42 tegen 5 stem men bij twaalf onthoudingen verworpen Een Soviet-amendement. waarin wern voorgesteld dat de zeven moeendheden datum en plaats van hun eerste bijeen komst zouden bepalen, werd verwonnen met 35 tegen 5 stemmen bij achttien onthoudineen. De stemming over de Aziatische reso lutie zelf eesehiedde in drie gedeelten Het eerste deel tot en met de aanbe veling voor een zevenmosendhe^en-con ferentie werd met 27 tegen 18 stemmen bii 14 onthoudingen verworpen. Het tweede deel Inhoudende, dat he' tot overeenstemming komen over een staken van het vuren de eerste taak van öeze conferentie zou moeten zijn werd met 32 tegen 14 stemmen bij 14 onthou dingen verworpen. Het derde deel. inhoudende, dat plaats en datum van de eerste bijeenkomst zou worden vastgesteld door de voorzitter van de algemene vergadering, werd ver- RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen zwaar bewolkt, "laar overwegend droog weer. Op vele P-aatsen nevel of mist. Vannacht en nvorzenochtend plaatselijk lichte vorst, overigens temperaturen om het vries punt,. (Opgemaakt te 10 uur). 1 Februari. Zon op: 8.22 uur: onder: 17 26 uur. Maan op: 4 21 uur; onder: 11.30 uur Hoogwater te Katwnk te 9.40 en 22.22 uur. (Doodtij). DU nummer bestaat uit zes pagina's. wenden, was 43 stemmen voor, 5 tegen, 11 onthoudingen. Behalve ten aanzien van de gehele resolutie werd steeds bij handopsteken gestemd. De algemene vergadering der V. N. komt morgen in plenaire zitting bijeen om het besluit van de politieke com missie, communistisch China als aan valler te brandmerken, te ratificeren. worpen met 28 tegen 17 stemmen bij 13 onthoudingen. Daar elk der drie onderdelen van de Aziatische resolutie apart was verwor pen, werd niet meer over de resolutie in haar geheel gestemd. De landen, die voor het eerste gedeelte van de Aziatische resolutie stemden wa ren de twaalf Arabisch-Aziatische lan den, die de resolutie indienden, plus de Slavische groep van vijf en Joego-Slavië. Voor het tweede gedeelte stemden die zelfde twaalf landen plus Liberie en Joego-Slavië. De Slavische groep stem de tegen. Ten aanzien van het derde gedeelte stemde de Slavische groep even- j als de twaalf landen voor. Evenals over de Arabische resolutie werd ook over de Amerikaanse in on derdelen gestemd. De eerste zeven paragrafen, waarin het niet-aanvaarden door Peking van de voorstellen om het vuren te staken wordt vastgesteld, China als aanvaller wordt gebrandmerkt, een beroep wordt gedaan op Peking zijn strijdkrachten uit. Korea terug te trekken en een be roep wordt gedaan op de leden der V.N. om de strfjd in Korea voort te zetten en zich te onthouden van het bieden van hulp aan „de aanvallers in Korea", wer den met 44 tegen 7 stemmen bij 7 ont houdingen aangenomen. India en Bir ma stemden met de vijf Slavische lan den tegen alle punten van de Ameri kaanse resolutie en tegen het voorstel in zjjn geheel. De acht landen, die zich van stem ming over de Amerikaanse resolutie in haar geheel onthielden, waren: Afgha nistan. Egypte. Indonesië. Pakistan. Zwe den, Syrië, Yemen en Joego-Slavië. De zelfde landen op Syrië na onthielden zich bij de stemming over de eerste ze- van paragrafen, waarin China als aan valler wordt gebrandmerkt. Saoedi- Arabië heeft aan de stemming over de Amerikaanse resolutie in haar geheel niet deelgenomen. Op verzoek van nationalistisch China werd de stemming over paragraaf negen in tweeën gesplitst. De eerste zinsnede, waarin de algemene vergadering verze kert dat de V.N. een staking van de vijandelijkheden in Korea en het berei ken van de bedoelingen der V.N. in Ko rea met- vreedzame middelen blijft be ogen, werd met 46 tegen 5 stemmen bij 7 onthoudingen aangenomen. De stem verhouding bij de tweede zinsnede, waarin de algemene vergadering de voorzitter verzoekt onmiddellijk twee personen aan te wijzen, die met hem elke gelegenheid zullen aangrijpen om hun goede diensten ter bereiking van het in de eerste alinea genoemde aan te Kenneth Younger, Brits minister van staat voor buitenlandse zaken, die Be- vin thans vervangt, heeft op een bijeen komst van de Labourpartij de suggestie gedaan, dat een rondetafelconferentie tussen de V.S. en China wellicht een eind zou kunnen maken aan de oorlog in Korea. „Wij geloven, dat, indien wij hen rond dezelfde tafel kunnen krijgen en de strijd beëindigd wordt, de strijd niet opnieuw zou beginnen", aldus Younger. Naar het voorbeeld van alle Oost Europese „Volksdemocratische Sta ten", heeft de Volksrepubliek China thans ook een postzegel uitgegeven, waarop de vriendschap met de Sovjet Unie is uitgebeeld. Als hoofdmotief werd de begroeting tussen de beide staatshoofden ge bruikt met als achtergrond de land kaart van de Sovjet Unie en China, omringd door symbolen van beide staten. ADENAUER NAAR PARIJS? Kanselier Adenauer zal persoonlijk naar Parijs reizen om het verdrag voor het plan-Schuman te ondertekenen als dit gereed komt. zo wordt in welinge lichte Duitse kringen verklaard Dit zou dan het eerste officiële bezoek aan het buitenland zijn van de West-Duitse kanselier. De besprekingen over het plan maken goede vorderingen. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn. dal de heer Elle Mol te Schellink hout (N.H.) lot watermolenaar werd benoemd. Behoudens een korte periode, waarin hij in een machinegemaal werkte, heeft hij het grootste gedeelte van deze tijd in een windmolen doorgebracht, waar hij ook woonde. Thans is hij nog iedere dag met een vierkante punter in de SchelUnkhon- terpolder te vinden, waar luj het waterpeil opneemt. Elle Mol. gezeten in zijn punter, bij de dagelijkse arbeid. Medezeggenschap in West-Duitsland REGERING AANVAARDT WETSONTWERP. Het Westdultse kabinet heeft een- pari? het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan de arbeiders in de steen kool- en in 80% van de ijzer- en staal industrieën dezelfde rechten worden toegekend als aan de werkgevers in het beheer van hun fabrieken, zo is door een woordvoerder van de regering ver klaard. Het 'kabinet heeft enkele wijzigingen in het oorspronkelijke ontwerp, dat was uitgewerkt door een commissie uit de twee betrokken partijen, aangebracht De regering beschouwde de mede zeggenschap als een groot experiment, een stap in het onbekende, zo voegde de woordvoerder er aan toe. Een veilige passage van het parle ment schijnt zo goed als verzekerd, daar de sociaaldemocratische oppositie heeft vertelaard er voor te zullen stem men. Zowel voor Oost als West Het Witte Huis heeft bekend ge maakt, dat president Truman en eerste minister Pleven van Frankrijk op hun conferentie van gisteren volledige over eenstemming hadden bereikt over vraagstukken betreffende de eenheid van Europa en de bestaande maatre gelen voor de verdediging van West- Europa. Na hun besprekingen van Maandag avond gewaagden president Truman en Pleven van een .fundamentele overeen komst" in de politiek van beide landen met betrekking tot de vraagstukken Korea en In-do-China. Pleven heeft voor de National Press Club" een toespraak gehouden, waarin hij o m. zeide. dat „de weinige neuora- listen" volkomen zouden verdwijnen „als Frankrijk met een sterk leger aan de zijde van zijn geallieerden staat". De hoogste plicht bestond er thans in de eenheid te handhaven. Het plan-Schu man en een Europees leger zouden bij- Terwijl de reusachtige motoren met donderend geweld van hun 14000 P.K. warmdraaien. spreekt de. ploegleider van de lijndienst op het vliegveld Idlewild bij New York, door middel van een telefoonverbin ding met de gezagvoerder van de Stratocruiser. die op het punt van vertrekken staat. dragen tot het wederzijdse begrip en men zou langs deze weg tot een ver enigd Europa kunnen geraken. De plicht tot eenheid had Frankrijk ook er toe gebracht in te stemmen met het com promis-voorstel voor een herbewapening van Duitsland. Pleven zeide te hopen, dat Frankrijks last in Indo-China ver licht zou worden „opdat Frankrijk zijn kiacht op effectiever wijze op Europa zal kunnen concentreren, daar Europa immers het belangrijkste front blijft. Pleven verklaarde in antwoord op een vraag, dat op de conferentie van de Noordatlantische raad te Brussel in December j.l. overeengekomen was, dat er één Duitse divisie zou komen op vijf divisies van de Noordatlanti sche mogendheden. De Duitse bijdrage zou echter niet in divisies worden georganiseerd maar in brigades, die in grotere eenheden van de Noordatlantische strijdmacht zouden worden opgenomen, en dan in de ver houding van één Duitse soldaat op vijf soldaten van de Noordatlantische mo gendheden. Pleven vertrekt morgen uit Washing ton naar Ottawa voor besprekingen met de Canadese regering. Naar het Franse persbureau meldt, zal Frankrijk drie nieuwe groepen ofwel 9 escadrilles Amerikaanse vliegtuigen voor Indo-China krijgen. Het zullen toestellen van verschillende typen zijn. De leveranties zullen in hoofdzaak bom menwerpers van het type B 26, jagers en jachtbommenwerpers betreffen Dit ls het eerste concrete resultaat van ae besprekingen tussen Truman en Pleven, aldus A.F.P. Het totaal aantal escadril les Amerikaanse vliegtuigen, dat het Franse leger in Vietnam heeft of zal ontvangen is hierdoor tot 12 gestegen. Gemeenschappelijke ver klaring van Truman en Pleven President Truman en de Franse pre mier Pleven hebben, na afloop der door hen gevoerde besprekingen, een ge meenschappelijke verklaring uitgege ven. Het volgende ls hieraan ontleend: Het Verre Oosten: 1. De president en de minister-presi dent zijn het er „volkomen over eens" dat weerstand moet worden geboden aan agressie. De vrije landen in het Verre Oosten moeten worden geholpen bij hun pogingen om hun veiligheid en onafhankelijkheid te handhaven. 2. Het Amerikaanse staatshoofd en de Franse regeringsleider zijn het er over eens dat alles in het werk moet worden gesteld om een eervolle oplos sing voor het Koreaanse geschil te vin den 3. Frankrijk en de Verenigde Staten zullen hun steun verlenen aan alle maatregelen om agressie tegen te gaan en om uitbreiding van de oorlog bui ten Korea te voorkomen. 4. Truman heeft Pleven toegezegd dat de Verenigde Staten hulp zullen blijven verlenen aan de strijdkrachten der Franse unie en aan die van de verenigde Indcchlnese staten. Frank rijk zal meer oorlogsmateriaal ontvan gen. Euiopa. 1. President Truman en minister president Pleven erkennen het vitale belang van Europa voor de verdediging van de gehele vrije wereld. 2. Het Amerikaanse staatshoofd en de Franse regeringsleider hebben „fun- OUDE KABINET TERUG OF OPDRACHT AAN DREES OF VAN SCHAIK Zal Stikker blijven? Minister Stikker heeft gistermiddag een bespreking gehad met H.M. de Ko ningin, welke ongeveer een uur en twintig minuten heeft geduurd. Bij zijn vertrek maakte hij tot de journalisten een afwijzend gebaar en zeide, dat hij niets had mede te delen. Minister-president dr W. Drees is gisteravond door H.M. de Koningin in het Paleis Soestdijk in audiëntie ont vangen. Onze parlementaire redacteur meldt: Het rapport, dat minister Stikker aan HM. de Koningin, volgens haar op dracht, gistermiddag heeft uitgebracht, is natuurlijk geheim. Nochtans menen deskundigen uit het verloop der dingen te mogen opmaken tot welke conclusie de informateur in zijn rapport is ge komen. Hij moest informatorisch de mogelijkheden onderzoeken van de vor ming van een kabinet, dat het vertrou wen heeft van het Parlement. De enige mogelijkheid, zo zal htf hebben geconcludeerd volgens de des kundigen, is een kabinet, dat gelijk is aan het aigetreden kabinet, of dit zo dicht mogelijk benadert. Men verwacht dan ook in Den Haag dat de crisis nu spoedig ten einde zal zyn, hetzij doordat Hare Majesteit het ïiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiraiiiiuiimiiiiHiiini Pseudo-vogelpest bij Abbenes Van bevoegde zijde vernemen w^j, dat onder de kippenstapels van mevr. de wed. D. J. G. Krijger en de heer G v. d. Vlugt, beiden te Abbenes woonachtig aan de Huig- sloterdijk, pseudo-vogelpest is ge constateerd. Ongeveer 140 hoenders werden hedenmorgen afgemaakt. Deskundigen wezen ons er op, dat men de hoenders géén slacht afval of ongekookte eierschalen dient te voeren en bü twijfelgeval len direct de burgemeester dient te waarschuwen. damentele overeenstemming" bereikt over de stelling dat het behoud van de vrede in Europa en in de wereld zal v/orden bevorderd door het steeds meer in elk opzicht Invoegen van een demo cratisch Duitsland in een krachtige Westeuropese gemeenschap. 3 President Truman sprak de hoop uit dat het plan Schuman „zo spoedig mogelijk op bevredigende wijze zal worden verwezenlijkt". 4. Truman sprak zijn' voldoening uit over het houden te Parijs (aanvang zes Februari as.) van een conferentie om tot de instelling van een Europees leger te geraken. De president ver klaarde te hopen dat de conferentie zal slagen. Truman aanvaardde Plevens voorstel om de conferentie door een Amerikaanse waarnemer te doen bij wonen. Als zodanig zal hij de Franse ambassadeur te Parijs, David Bruce, aanwijzen. De Atlantische verdediging. 1. De president en de premier geven opnieuw als hun overtuiging te kennen dat Duitse deelneming aan de gemeen schappelijke verdediging der Westerse landen de veiligheid van Europa beter zal verzekeren, zonder dat hierdoor verandering komt in het louter verde digende karakter van de organisatie van het Noordatlantische verdrag. 2. Het probleem van de grondstoffen- voorziening kan niet uitsluitend door nationale krachtsinspanningen worden opgelost, doch het moet, zo spoedig en zo krachtig mogelijk, in internationaal verband worden behandeld. 3. Truman en Pleven erkennen de vitale noodzaak om inflatie en stijging der prijzen tegen te gaan, hetgeen door krachtige, nationale en internationale, I maatregelen dient te geschieden. President Truman en premier Pleven verklaren verder nog dat zij alle voor hun landen van gemeenschappelijk be lang zijnde vraagstukken hebben be sproken en dat zij opnieuw hebben be vonden dat er tussen hen fundamen tele gelijkneid van inzichten bestaat. Zij bevestigen opnieuw hun geloof in het. beginsel der gemeenschappelijke veiligheid, belichaamd in het handvest der Verenigde Naties, dat zij als het voornaamste bolwerk voor het hand haven van de wereldvrede en voor het overleven van een vrije statengemeen schap beschouwen. aangeboden ontslag van het kabinet Drees-Van Schaik weigert, hetzü door dat Hare Majesteit aan de heer Drees of de heer Van Schaik, een nieuwe op dracht geeft, welke slechts kan resul teren in een reconstructie van het zit tende kabinet. De grote vraag is dan of de heer Stikker aan Buitenlandse Zaken blijft. In kringen van zowel de K.V.P. als de P. v. d. A. konden wij geen neiging vinden tot een zakenkabinet. Wij kregen zelfs de indruk dat men iedere verandering, op welke post ook, vastbesloten afwijst. Mocht hiertoe, kort geleden, misschien nog bereidheid heb ben bestaan, zo ls die nu door de ge beurtenissen der afgelopen week ver dwenen. De beide grote partijen, zo verklaarde men ons, hebben met woord en daad ge toond hoeveel waardering zij hebben voor de persoon en de arbeid van Mi nister Stikker. Het kabinet is zelfs in zijn geheel afgetreden omdat Stikker meende niet meer te kunnen aanblijven. Ais hij dan ook nu weg mocht gaan, dan is het voor ieder duidelijk dat de ver antwoordelijkheid daarvoor niet op ons rust. aldus onze zegslieden. Zij meenden dat reeds het aanvaarden door de heer Stikker van Hare Ma- jesteit's opdracht zjjn positie niet heeft versterkt. In het algemeen echter hoopt men ln politieke kringen toch nog op het be houd van een samenwerking in het par lement, gelijk die tot dusver bij de ge wichtigste vraagstukken tot uiting kwam en als het kan op een evenredig deel hebben in de kabinetsarbeid. Wereldbeeld verslechterd ALDUS CANADESE REGERINGSVERKLARING. De gouverneur-generaal van Canada, burggraaf Alexander, heeft in de re geringsverklaring bij de opening van het parlement verklaard, dat „ver dere verslechtering" van het wereld beeld 'n noodtoestand in Canada had geschapen en het gevaar van een wereldoorlog vergroot. De leden van het parlement zou in de nieuwe zitting worden gevraagd het volgende goed te keuren: 1. Spoedige machtiging tot Canada's deelneming aan generaal Eisenhowers Europese opperbevel. 2. Wetsontwerpen, die het kabinet aanvullende bevoegdheden zouden ge ven om toereikende defensievoorberei- oingen te verzekeren om de huidige noodtoestand het hoofd te bieden en om economische ontwrichting als ge volg van de defensievoorbereidingen te voorkomen. 3. Aanzienlijk grote defensieuitgaven welke naar gemeld, anderhalf milli ard dollar of meer zullen belopen. 4. Instelling van een departement voor productie voor de defensie, dat moet optreden als bemiddelingsbureau voor de defensiebehoeften van Canada en de andere Noordatlantische mo gendheden. 5. Deelneming aan de pogingen van het Britse Gemenebest en de V.N. om Azië op te bouwen. 6. Amendementen op de wet betref fende het staatsburgerschap „om te voorkomen, dat personen, die door huil gedrag hebben getoond niet lovaal te zijn tegenover Canada, hun Canadese staatsburgerschap behouden." DE ARBEIDSMOEILIJKHEDEN IN GROOT-BRITTANNIË. De Britse minister voor arbeidszaken heeft tegen Maandag een vergadering bijeengeroepen van vertegenwoordigers van werkgevers en vakverenigingen uit de machtnemdustrie en scheepsbouw rond Manchester, Leeds en Barrow. Ongeveer 50.000 arbeiders verzetten zich hier tegen een stukwerkregeling. In Noord-Ierland staken 2.800 arbei ders bij de vliegtuigindustrie wegens het ontslag van enkele voormannen. De staking duurt reeds acht dagen. In Cheshire staken 600 arbeiders, die aan de bouw van een nieuw atoom onderzoekstation werken. Zij staken wegens het ontslag van 12 arbeiders, die overtollig werden geacht. Het werk aan de tentoonstellings ruimte aan de Theems, die gebouwd wordt voor het Festival of Britain, wordt eveneens vertraagd door de sta king van 300 electriciëns. Zi] wensen loonsverhoging. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1