De Finse Maarschalk Mannerheim is overleden De Ver. Staten houden hardnekkig hun standpunt vol Mr Stikker informateur „Washington Post" teleurgesteld over ons talmen WEERBERICHT 89ste Jaargang MAANDAG 29 JANUARI 1951 00 No. 27214 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teletoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21607 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer f515 kwartaal, f0.40 per weet Witte Singel 1. Lelden - Olro ao. 57055 Als gevolg van een hevige sneeuwval moest de vergadering van de politieke commissie der Verenigde#Naties, die voor Zaterdagavond was uitgeschreven om het debat over de pogingen, om het Koreaanse geschil op te lossen, te her vatten, worden uitgesteld. Een uur ne het voor de aanvang der vergadering vastgestelde tijdstip had nauwelijks de helft der afgevaardigden het gebouw der Verenigde Naties weten te bereiken. Zaterdagochtend zou een bijeenkomst van vertegenwoordigers der twaalf Ara bische en Aziatische landen worden ge houden: er verschenen echter slechts vier van hen. NA l'A UUR WACHTEN KON DE POLITIEKE VERGADERING ECHTER BEGINNEN. Polen deelde mede, dat het de Ara- bisch-Aziatlsche resolutie tot een zeven- landenconferentie met de Chinezen zal steunen als enkele kleine wijzigingen, voorgesteld door de sovjet-unie, worden aangebracht. De Indonesische afgevaardigde Palar ael, dat de Aziatische groep van twaalf waarvan Indonesië deel uitmaakt, de door Canada en Israël gedane suggesties bestudeert. In het Nederlands-Indone sische geschil, zei hij, hebben de Ver enigde Naties aan onderhandelingen de voorkeur gegeven boven een veroorde ling. Daarmee is aangetoond, aldus de Indonesische afgevaardigde, dat een vreedzame regeling, zoals indertijd ln Indonesië, tot stand kan worden ge bracht zonder dat er eerst een staking van het vuren behoeft te zijn. Zuld-Afrlka gaf te kennen, dat het de Amerikaanse resolutie zal steunen, die beoogt China als aanvaller 'e brand merken. De Zuid-Afrikaanse afgevaar digde hoopte, dat daarna de Verenigde Naties al het mogelijke zullen doen om tot een vreedzame regeling te komen voordat zij tot formulering van straf maatregelen overgaan. Een afgevaardigde van de Libanon kondigde aan, dat zijn delegatie zowel de Amerikaanse resolutie als de Aziati sche zal steunen. Warren Austin (V. S.) stelde twee vragen: 1. Zijn de Verenigde Naties in staat een moreel oordeel uit te spreken, dat in overeenstemming is met de duide lijke feiten? 2. Zijn dé herenigde Naties in staat maatregelen te formuleren voor een collectief optreden, gebaseerd op deze feiten en de morele uitspraak? De wereld, aldus Austin, wacht met ingehouden adem op het antwoord. ..Wij moeten ons eerlijk afvragen, of de Ver enigde Naties ten opzichte van China nog langer in de positie van een ver zoeker moeten blijven. Naar Ameri kaanse mening hebben de V.N. reeds te lang gewacht met het noemen van de aanvaller. Wij zijn tegen een verder op treden van de V. N.. dat de kernkwestie omzeilt". Austin verklaarde dat zijn regering sterk tegen het voorstel der 12 Aziati sche landen is. Op een door Canada gestelde vraag of de Amerikaanse resolutie ten doel had nieuwe bevoegdheden aan generaal Mac Arthur te verstrekken, antwoordde Aus tin ontkennend. Amerika is ook niet voor Israëls voor stel om de commissie voor de sancties niet met haar werk te laten beginnen alvorens een verzoeningsgroep alle mo gelijkheden van een vreedzame oplos sing heeft onderzocht. Tevoren had een afgevaardigde van Ethiopië nog gezegd, dat zijn delegatie de Amerikaanse resolutie zal steunen. Na de rede van Austin ging de com missie tot heden uiteen. De resolutie van de 12 Aziatische en Arabische landen, die door sommige afgevaardigden te algeme en is ge noemd, zal vandaag in herziene vorm aan de politieke commissie worden voorgelegd. Volgens gewoonlijk welin- gelichte kringen zal men trachten in de nieuwe resolutie enkele door Ca nada gedane suggesties op te nemen. Het persbureau „Exchange Tele graph" meldt berichten te hebben ontvangen, volgens welke de delegatie van India te Lake Success er van ver wittigd zou zijn, dat communistisch China elke vredesonderhandeling zou afwyzen, indien de Amerikaanse resq- lutie, die communistisch China als aanvaller veroordeelt, door de V.N. zou worden aangenomen. VAN HET FRONT. Verbonden troepen hebben ln mistig weer hun opmars „met beperkte doel stelling' voortgezet tot enige kilometers van Seoel tegenover toenemend verzet. In het algemeen ontwijken de Noorde lijken zoveel mogelijk de strijd In het gebied van Soewon heerste de gehele dag lucht- en artillerie-activiteit, maar er waren slechts tweemaal gevechten op kleine schaal. Op de overige delen van het front was het in het algemeen rustig. Eenheden van de V. N. verspreidden zich gisteren van Soewon uit waaiervor mig in Noordelijke richting. Een door tanks voorafgegane strijdmacht bezette hoog terrein aan beide zijden van de weg naar Intsjon. Zij bereikte het dorpje Pan wol tsjang, 9 km. ten Noordwesten van Soewon. In Tokio doen geruchten de ronde, dat er typhus onder de communistische le gers en burgers in Noord-Korea zou zijn uitgebroken. Generaal MacArthur heeft zich gis teren per vliegtuig naar Soewon begeven en een bezoek gebracht aan het front, dat iets meer dan 1 km. van Seoel ligt. Vooruitgeschoven eenheden van de verbonden troepen hadden de opmars naar Seoel voortgezet. MacArthur, die werd vergezeld door ae opperbevelhebber der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, gene raal Stratemeyer, keerde na een opont houd van twee uur naar Tokio terug. Generaal Rldgway, de bevelhebber van de troepen te velde, deelde MacAr thur mee, dat de Chinezen aan het front van het achtste leger sinds 1 Ja nuari ten minste 40.000 man aan doden en 120.000 aan gewonden hadden ver loren. Italiaans vliegtuig neer gestort 13 SLACHTOFFERS. Bij Tarquinia, 90 km ten N.W. var. Rome, is een viermotorig Italiaans vliegtuig neergestort. Dertien personen kwamen daarbij om het leven en vier werden gewond. Volgens ooggetuigen is het vliegtuig door de bliksem getroffen. Onder de doden bevinden zich zeven Engelsen en het vier maanden oude dochtertje van een Amerikaans echt paar. Beide ouders zijn in een zieken huis opgenomen. Ooggetuigen hebben medegedeeld dat een landarbeider, die aan het werk was dicht bij de plaats waar het vlieg tuig neerstortte, de Amerikaanse vrouw uit het brandende wrak heeft getrok ken. Zij klemde haar baby in de armen. Het kind stierf kort daarna. Het vliegtuig maakte een lijnvlucht van Parijs naar Rome. Van de beman ning van vijf heeft alleen de steward het ongeluk overleefd. Hij werd zwaar gewond. DE ODER-NEISSE GRENS, Te Frankfort aan de Oder hebben vertegenwoordigers van Oost-Duitsland en Polen Zaterdag een overeenkomst ge tekend, waarin de definitieve grens tus sen beide landen wordt vastgesteld. Zij loopt langs de Oder-Nelsse linie. Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit heeft aan mr. D. U. Stikker opgedragen informatorisch de mogelijkheden te onderzoeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het Parlement en haar daaromtrent een rapport uit te brengen. KABINETSCRISIS EN KRULS' ONTSLAG CRITIEK VOOR DEFENSIE Socialistische houding gelaakt De „Washington Post" heeft ver klaard, dat het talmen van Neder land op het gebied van de herbewa pening van grote invloed zal zijn op jiet vorderen van de Wcsteuropese defensieplannen. Na er op te hebben gewezen dat dit vraagstuk aan de orde is gekomen door de huidige kabinetscrisis en het ontslag van generaal Kruis, merkte liet blad op: „De Noordatlantische defensie neeft een energieke en hardwerkende voorvechter verloren door het ontslag van generaal Kruis als Nederlands stafchef.'' „Het is geen geheim, dat generaal Weinig verandering in temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog en zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen en h:er en daar mist. Matige wind. hoofd* zakelijk tussen Noord en Noord-Oost. weinig verandering in temperatuur. 'Opgemaakt te 10 uur». 30 JANUARI. Zon op: 8.25 uur: onder: 17.22 uur. Maan op: 1.21 uur; onder: 10.42 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 7.51 en 20.14 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Een drietal foto's van het Neder landse Detachement Verenigde Na ties op Korea, dat sedert enige tijd ooi: in de gerechten tegen de com munistische troepen betrokken is. Van boven naur beneden: a. Op meer dan 500 meter hoogte kwam de Commandant van liet Nederlandse Detachement Verenig de Naties. Luitenant Kolonel Af. P. A. den Ouden persoonlijk sergeant F. Harting uit Den Haag bevorderen tot Vaandrig. b. De telefoonsectie van de verbin ding heeft in Korea druk werkTot op de kleinste posities, hoog in de bergen moet er telefoon en radio zijn om het contact te handhaven Hier zijn Sergt. W. J. P. Verhoog uit Den Haag flinks) en soldaat II. Schaap uit Leeuwarden bezig een zgn. ..terminal" in orde te maken, waarop alle aansluitingen van de telefooncentrale samenkomen. c. ..De rantsoenen zijn uitstekend, doch een kippetje is niet te versma den. En overdag lieb je alle tijd Imar te braden!" Eisenhower verre van ingenomen was met de mate van paraatheid en de houding ten opzichte daarvan, welke hij in Den Haag ervoer. Het ontslag van Kruis heeft licht geworpen op een situatie, welke generaal Eisenho wer na zyn terugkeer in dit land ze ker zal commentariëren." „Het Nederlandse volk is methodisch en de Nederlanders zijn van ouds hui verig verbintenissen aan te gaan, voor zij zeker weten of zij die kunnen na komen. Het vertragend effect van de psychologische klap in Indonesië mag ook niet over het hoofd worden gezien. Toch staat vast dat de regering van premier Drees zich onbemind heeft gemaakt door niet bereid te zijn geiden voor bewapening uit te trekken. De houding van de Nederlandse socialis ten in het bijzonder, ls er een geweest van lippendienst ten opzichte van de defensie.'' Het blad meent dat die houding van de socialisten tot gevolg heeft gehad dat minister Schokking werd vervan gen door „de minder krachtige mr s'Jacob". „Het vertrek van gen. Kruis is voor al jammer omdat hy een van de wel sprekendste voorstanders van Europese integratie en defensie uit eigen midde len is geweest. Zijn oollega's in de Noordatlantische organisatie bewonde ren hem als een der meest meewer kende en rechtschapen militaire lei ders Zjjn breedheid van denken is tot uitdrukking ge-komen in zij-n plan voor harmonische collectieve veiligheid." De Washington Post gelooft dat de huidige kabinetscrisis cn het ontslag van Kruis het vraagstuk van Neder lands deelneming aan de gezamen lijke defensie-inspanning in een cri- liek stadium hebben gebracht cn dat het voor een goed deel van de be reidheid der Nederlanders tot het uangaan van duidelijk omschreven verbintenissen zal afhangen of de op/,et voor de Noordatlantische vei ligheid doorgang kan vinden volgens de plannen. (U.P.). Geen coalitieplannen in Engeland Herbert Morrison, de Britse vice- premier, heeft in een redevoering te Edinburg de verzekering herhaald, dat de Labourparty geen coalitie regering wenst, Mornsson zeide te geloven, dat een coalitieregering niet in het landsbelang zou zyn. daar zij onvermijdelijk een splitsing in de Labourpartij en in de conservatieve partij te weeg zou bren gen, waardoor er opnieuw een grote op positie zou ontstaan. PANAMEES SCHIP VERGAAN. Het Panamese schip „Janko' is ter hoogte van Finisterre (Spanje N.W. kust) vergaan. Het wrak ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. Drie Engelse en twee Noorse schepen hebben verwoede pogingen gedaan om de bemanning van de 9720 ton metende tanker „Janko" in veiligheid te brengen en zijn tenslotte geslaagd. Het weer was zeer ruw en er stond een hoge zee toen het Engelse schip Tahsinia als eerste op de noodseinen van de Janko ter assistentie voer. De Janko was middelerwijl in tweeën ge broken en door de hoge zee konden de reddingsboten niet worden gestreken. Het Noorse schip Venus, dat eveneens te hulp was gekomen trachtte tevergeefs een reddingslyn aan- het voorschip van de Janko te bevestigen. De lijn bleek echter te kort te zijn en sommige leden van de bemanning sprongen in wanhoop i in zee en trachtten zwemmend de ..Ve- i nus" te bereiken. De ..Venus" slaagde er inderdaad in zeven man te redden. Een van hen is inmiddels overleden 17 leden der bemanning werden later van het achterschip van de .Janko" gehaald en in veiligheid gebracht. I Ook de Panamese tanker Caprella heeft nog 15 andere leden der beman- 1 ning door middel van een reddingslijn van het wrak weten te redden. TERECHTSTELLINGEN TE TIENTSIN. Chinese communisten hebben Vrijdag te Tientsin achtentwintig personen terechtgesteld als „bandieten en gehei me agenten van de Amerikaanse impe rialisten en Tsjang kai sjek". Onder de terechtgestelden bevinden zich luitenant-generaal Lioe Hsindjoe, voormalig bevelhebber bij de Chinees- Amerikaanse coöperatieve organisatie i tijdens de tweede wereldoorlog een ge heime sabotagedlenst, die in door de EISENHOWER TERUG IN DE VERENIGDE STATEN. Generaal Elsenhower is Zaterdag op de basis van de Amerikaanse lucht macht te Sewart, nabij West Point, ge land, waarmede hij aan het einde is ge komen van zyn reis door West-Europa, die drie weken heeft geduurd. OPNIEUW ATOOMONTPLOFFING IN DE V. S. De derde atoomexplosie binnen een week is gisteren op de oefenbasis van Japanners bezette gebieden werkte), en commissie voor atoomenergie nabij kolonel Soen Yihsien, voormalig chef van de afdeling onderzoek bij het ga;r- nizoenshoofdkwartler te Tientsin. DE LAMINGTON WERKT NOG STEEDS. De vulcaan Lamington in Australisch Nieuw-Gulnea werkt nog steeds Giste ren ontkwamen dertig blanken zonder letsel, toen de krater wolken puimsteen- stof een 3Vz kilometer de lucht inslin- gerde. Deze, dertig waren de enige men selijke wezens in de gevaarlijke zone. Zij waren bezig met het begraven van de slachtoffers van de eerste uitbarsting. Gisteren deden zich twee uitbarstingen voor. De ene duurde een uur, de andere een kwartier. Las Vegas in de Amerikaanse staat Ne vada teweeg gebracht. De bewoners van Las Vegas verklaar den, dat deze ontploffing luider was dan de vorige en vergezeld ging van een gerommel. Functionarissen van de commissie be vestigden, dat het een atoomexplosie was. Een gebied binnen een straal van 250 km van de tweede explosie, is nauwkeurig afgezocht en er was geen radioactieve inwerkingen op het leven in de streek waargenomen. Deze be vinding had vroegere constateringen be vestigd De ontploffing van gistermorgen ver spreidde een schitterend, magnesium achtig licht, dat overging in een gloed als bij een zonsopgang somtijds kan worden waargenomen. Vice-admiraal van Holthe voorzitter Chefs van Staven comité Een groot vaderlander is heengegaan De Finse maarschalk Mannerheim is te Lausanne in de leeftijd van 83 jaar overleden. Zijn stoffelijk overschot zal morgen of Woensdag per vliegtuig naar Fin land worden overgebracht. Veldmaarsohalk baron Karei Gustaaf Mannerheim, in de eerste wereldoorlog olficier der Russische cavalerie, leidde in de tweede wereldoorlog tot tweemaal toe het Finse leger in de strijd tegdn de Russen. Mannerheim, soms „Finlands onge kroonde koning" genoemd, werd op 4 Juni 1867, als lid van een vooraan staande Finse familie, geboren, Mannerheim. die populair was by het Russische keizerlijke hof, vooht in de RussischJapanse oorlog van 1904 1905. In de eerste wereldoorlog voerde hij het bevel over het zesde Russische cavalerie-korps, dat aan de fronten van Polen, Galicië, de Boekowma en Bessarabië streed. Na de revolutie der bolsjewiki, in October 1917, bouwde hy met Duitse hulp een „boerenleger" op an wist I hiermede de Russen uit Finland te verdrijven. Vervolgens wist Manner heim de Duitsers, die hij ook niet ver trouwde, uit Finland te krijgen. Mannerheim werd nu tot regent van Finland benoemd. Tot 1919, het Jaar, waarin liet Finse volk zich bij een volksstemming voor de republikeinse staatsvorm uitsprak en het regent schap eindigde, was hy in deze func tie voor het heil van Finland werk zaam. Hij bracht de financiën in orde en installeerde een constitutionele re gering. Twaalf jaar later werd Mannerheim tot voorzitter van de Finse verdedi- gingsraad benoemd, om in 1933 te wor den aangesteld als de eerste Finse veldmaarschalk. In November, 1939 vielen de Soyjet- russische legers Finland binnen. Aan vankelijk verliep de oorlog zeer gun stig voor de Finnen, die de Russen I herhaaldelijk met aware verliezen te rugsloegen Op den duur was de Rus- s'sche overmacht, die zich vooral in de 1 lucht, bij de artillerie en ln het gebruik van gevechtswagens deed gevoelen, echter te groot. Na een uiterst hard- nekkige en heldhaftige Finse tegen stand aan de z.g. „MannePheimlinie I die in wezen slechts een fictie was! I wisten de Russen deze. na een da- I genlange beschieting met geschut van I het allerzwaarste kaliber te doorboren. I Finland, dat geheel alleen tegen de Sovjete-Unie streed, moest m Maart de Finnen de waipens tegen hun oude vijand weer op. Midden 1944 waren de krijgskansen opnieuw gekeerd en moest Finland ten tweede male voor Rusland capituleren. Veldmaarschalk Manner heim. bleef president van Finland en hij behield zijn reusachtige persoonlijke invloed en gezag, doch hij speelde geen grote rol meer in het Finse nationale léven. Op 4 Maart 1946 trad Manner heim wegens ziekte als president af. Hy werd opgevolgd door Paasikivi. In zijn jeugd was Mannerheim een uitmuntend sportsman, die uitstekend zwom en paard reed, een uitblinkend polospeler en een groot jager was. Met het oog op "zijn gezondheid ver toefde Mannerheim de laatste jaren in Zwitserland. Alleen in het voor hem gunstige seizoen, alsook ter vervulling van zijn burgerplichten, zoals het uit brengen van zijn stem. placht hij naar Finland te komen. De vice-admiraal jhr E. J. van Hol- the, Chef-Marinestaf, is benoemd tot I ffl~40~de ongunstige vrede vanMoskou n Hrnl-t tnlrlnnf 1 voorzitter van het Chefs-van-Staven- I sluiten. i t I comité in de plaats van de afgetreden Eind Juni 1941, toen de Duitsers de i C. jongkind, uit Amsterdam er over.\ generaal Kruis. I Sovjet-Unie binnen vielen, vatten ook» Veldmaarschalk Mannerheim in volle glorie. VONNISSEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Te Praag is Zaterdag officieel bekend gemaakt, dat het staatsgerechtshof al daar vier RJC. priesters, een gewezen politie-officier en een voormalig ambte naar. op grond van spionnage en hoog verraad, het op touw zetten van samen zweringen om de staat omver te werpen, het onderhouden van verbindingen met een buitenlandse mogendheid en nog vele andere staatsvyandige handelingen heeft veroordeeld tot'gevangenisstraffen van zeven tot 25 jaar. Een niet genoemd aantal andere be klaagden, dat in de loop van hetzelfde proces is berecht, werd veroordeeld tot dwangarbeid, variërende van twintig maanden tot zes jaar. Franse premier Pleven in Amerika De Franse premier René Pleven ls Zaterdag te middernacht per vliegtuig naar Washington vertrokken. Hfj was vergezeld van Alexandre Parodi, secre taris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, Hervé Alphand, de Franse vertegenwoordiger in de raad van plaatsvervangers der ministers van buitenl. zaken en generaal Alphonse Juin, inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten. Vlak voor zijn vertrek had Pleven nog een onderhoud met minister van buiten landse zaken Robert Schuman. Pleven is in de loop van gisteren op het New Yorkse vliegveld Idlewlld aan gekomen. Hij bleef de nacht in New York om vandaag per trein naar Wash ington verder te reizen. Tegenover journalisten verklaarde Pleven: „wij teven in 1951 en hebben zo goed als geen tijd om datgene te be reiken wat wij willen: het inrichten van een verdedigingsstelsel voor de At lantische landen. Wij moeten aan vele vraagstukken ln de gehele wereld aan dacht wijden. Het herbewapeningspro gram heeft vele facetten. Het is daar om nodig dat de hoofden van regeringen van tijd tot tijd bjj elkaar komen, niet om details te bespreken maar om gege vens en meningen uit te wisselen en daardoor een grotere harmonie van de inspanningen te verzekeren. Dit is het doel van mijn reis". Onze Parijse correspondent telefo neerde ons heden: Vanmiddag-zaJ Pleven zijn eerste on derhoud met president Truman hebben, morgen vindt de eerste persconferentie plaats, waaraan in Parijs bijzondere be tekenis wordt gehecht, en daarna zullen belde staatslieden elkander nog ten tweeden male ontmoeten. Op de terug reis brengt de Franse premier een te genbezoek aan zijn Canadese collega, die onlangs in Parijs de gast van de Franse regering was. Begin volgende week wordt Pleven, met zijn gevolg ln Parijs weer terug verwacht. Het is voor de eerste maal sedert 1931, toen Laval destijds president van de ministerraad Amerika bezocht, dat een Franse premier naar Washington gaat om in persoonlijk contact met de autoriteiten en de vertegenwoordigers van de publieke opinie te treden. ONZEKERHEID IN TIBET. Het grootste deel van de Chinese troepen, die Oost-Tibet waren binnen gedrongen, ls teruggetrokken om de on derhandelingen tussen China en Tibet te vergemakkelijken, zo wordt ln ge woonlijk betrouwbare kringen te Kalim- pong 'Bengalen) meegedeeld. Het ver zoek tot terugtrekking was gedaan door de 16-jarige Dalai Lama. De Chinese autoriteiten hebben hem verzocht naar Lhasa terug te keren, van zijn zevendaagse geestelijke oefening aan de grens van Sikkim. Zij verzeker den hem, dat zjj zich niet met zijn in terne bestuursaangelegenheden zouden bemoeien. ARRESTATIE VAN GOUD SMOKKELAAR IN DE V S. In de V S is Zaterdag een vijfde per soon gearresteerd, die in een groot scheepse smokkelaffaire van diamanten en goud verwikkeld is. Het betreft hier een Oostenrijkse rabbijn Joel Beer, die op het punt stond naar Tanger te ver trekken. In zijn koffer werden 60.000 gouden dollars gevonden. De arrestant heeft bekend, in het afgelopen jaar vijf smokkelrelzen naar Europa gemaakt te hebben. Onze Marine vliegers in Engeland De commandant middenL. Gé Wilsonvan de vliegbasis St. Mer- ryn te midden van de bemanning van het 860ste Ned. Marine squa- dron. dat zich voor een oefening op het ogenblik in Engeland bevindU V.l.n.r. Sgt: Sommer, S/Lt. Bakkert Lt. Smit, Lt. La Bree. Cdr. L. Gé Wilson, Lt.Cdr. Bruinsma, Lt. Challik, Lt. Brandler.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1