Conflict moet tot Korea worden beperkt Fabrieksraden soms een succes, soms nieuwe machines van de kfassensfrijd Toestand op Oost-Java steeds ernstiger Krimpen van pijn Met een enkel woord MAANDAG 22 JANUARI Tijdwinnen is Engelands leus (Van onze Londense correspondent). Gedurende het weekend werd de In druk bevestied. dat Engeland slechts dan ermede accoord gaat China open lijk als aeressor aan te wijzen, in dien dit in de practijk niet zou lei den tot een uitbreiding van het con flict buiten Korea zelf. omdat het Westen immers zijn krult droop moet houden voor mogelijke conflicten el ders. Daarom verzet Engeland zich ook tegen twijfelachtige economische sanc ties. doch men overdriive het verschil van inzicht niet. omdat beide landen, ondanks alle verschil van mening fun damenteel willen vasthouden aan de EngelsAmerikaanse eenheid. Het te looreaan daarvan zou. zoals zii weten, catastrofale gevolgen hebben. Men er kent in Londen ten volle het idealisme, waarmede Amerika zich heeft opgewor pen als kampioen der Ver. Naties om een halt toe te roepen aan agressie en men beseft, dat door dit belangrijke element in het Amerikaanse optreden over het hoofd te zien. het groeiende isolationisme nog meer zou worden be vorderd. Maar de Engelsen venvach ten aan de andere kant. dat ook Ame rika het hoofd koel zal houden. Het recent van Londen in de huidige situa tie is het bruggehoofd op Korea onder geen voorwaarde op te geven hetgeen een aanzienlijke Chinese strijdmacht zou binden en tevens China zou belet ten zich in nieuwe avonturen te stor ten. In dat geval zou er misschien la ter kans ziin op een compromis. Het zou echter volgens de publieke opinie hier pas mogelijk ziin na een periode van betrekkelijke ontspanning, na sta bilisatie van de fronten. Men maakt zich echter in Londen ongerust over het feit. dat Amerika voortgaat China nodeloos te prikkelen, b.v. door de steeds sterker wordende propaganda voor Tsjang-kai-tslek en voor snelle Japanse herbewapening. Op wekkingen tot onmiddellijk gebruik van de atoombom zoals door eeneraal O'Donnell. chef van het Amerikaanse bombardementscommando voor het Verre Oosten hebben hier veel kwaad bloed gezet, omdat voorstellen als deze de dingen alleen maar erger mkaen. Een atoomoorlog zou bovendien het Westen nog verder van huis bren gen. Tijd winnen is volgens Britse opvatting niet alleen een militaire noodzaak, maar ook de enige manier om de diplomatie een kans te geven alles te doen wat in haar vermogen is om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen. Want wil herbewaDenlng niet automatisch od oorlog uitlopen, dan zal deze vergezeld dienen te gaan van een sterke diplomatieke activiteit. De „Economist" stelt als gedragsliin. dat men moet voorkomen, dat de Rus sen te bang worden, maar ook. dat zil zichzelf overschatten. Het Kremlin dient, volgens het blad. ervan te wor den overtuigd, dat het veiliger en ver standiger is de vrije wereld met rust te laten en dat de mogelijkheden van na-oorlogse expansie zonder risico's ziin uitgeput. Op dit realisme van Moskou zal het westen aldus het hoofdartikel zich met alle bekwaam heid. waarover het beschikt, moeten concentreren. Tijd winnen, dat in het verleden al zoveel resultaten heeft op- ZUIVELWAARDETOESLAG OP CONSUMPTIEMELK. De moeilijkheden, die zich voordoen bij het bijkopen van melk voor consump tiedoeleinden hebben het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel aanleiding gegeven tot maatregelen ten aanzien van de op consuinptieme'.k te verlenen toeslagen. Daarbij zij voorop gesteld, dat de con sument ook in het Westen des lands er In elk geval van verzekerd dient te zyn, dat de melkvoorzlening op de normale wijze en in voldoende mate voortgang vindt. Teneinde te bereiken dat de daar toe nodige melk inderdaad beschik baar komt. is besloten om voqrlopig voor de week van 21 t/m 27 Januari bij de berekening van de zuivelwaarde- toeslagen, de op basis van de tot volvette fabrlekskaas verwerkte melk verkregen zuivelwaarde l.p.v. met f. 0.25 per 100 kg te verhogen met f. 0.75 per 100 kg. Hierbij zij opgemerkt, dat. evenals voor de periode van 3 t/m 30 December 1950 is geschied, bij de uitkering van de zui- velwaardetoeslag voor de periode van 31 December 1950 t/m 27 Januari 1951. re kening zal worden gehouden met het uitlopen van de bo'erprijs en mitsdien de toeslag zal worden gesplitst in een toeslag op de in consumptie gebrachte melkplas en een toeslag op het in con sumptie gebrachte vet in gestandariseer- de- resp. volle melk. THEO BAYLÊ NAAR WEENSE STAATSOPERA EN SALZBURG. De bekende baszanger Theo Baylé ls na zijn gastvoorstellingen by de Weense staatsopera uitgenodigd in April en Mei as. mede te werken aan de Verdi-cyclus door dezelfde opera te geven. HJj zal dan de gastrol vervullen van graaf Luna in de Troubadour, die ln een nieuwe enscenering wordt uitgevoerd o.l.vMarie Rossi, eerste dirigent van het Theatre Reale di Roma met o.a. Ljuba Welilsch en Helge Roswange. Ver der is hij uitgenodigd tot medewerking aan de Salzburger Festspiele tn 1952. In het seizoen 19511952 gaat hij in diverse rollen optreden in New Yörk, Buenos Aires, Milaan en Barcelona en zal zes maanden deel uitmaken van het solisten-ensemble der Weense Staats opera. Montgomery: 2-jarige dienstplicht nodig! BELGISCHE SOCIALISTEN IN VERZET. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons heden Maarschalk lord Montgomery heeft naar aanleiding van een bezoek aan de Belgische minister van defensie als zyn mening te kennen gegeven, dat alle Europese landen van het Atlan tisch pact een dienstplicht van twee jaar dienen in te voeren. Daardoor is de campagne van de Bel gische socialistische partij tegen de in België reeds ingevoerde dienstplicht van twee jaar verzwakt. Anderzijds heeft de Belgische minis ter-president Pholien in een Zaterdag gehouden bijeenkomst van de katholieke partijraad kennis gegeven van een schrijven van generaal Elsenhower aan de Amerikaanse ambassadeur te Brus sel, mr Murphy, waarin Eisenhower de communistische en socialistische bewe ringen logenstraft als zou het aan de Belgische troepen geleverde Ameri kaanse materieel worden verwaarloosd, terwijl hij de Belgische militaire ln stelling zeer bevredigend noemt. De socialistische partijleiders zetten nochtans hun actie tegen de twee jarige dienstplicht voort. Voor zyn vertrek naar de Ver. Staten ver klaarde Spaak, dat de dienstplicht tot 18 maanden kan worden gereduceerd, indien de regering eeh beroep zou doen op vrouwelijke vrijwilligers. Dezen zouden in bet staande leger de administratieve functies van de mannen kunnen overnemen. Spaak achtte het mogelijk spoedig 15 000 meisjes ih de hulpdiensten van het leger in te scha kelen. Sommige Vlaamse bladen hebben daarop scherp gereageerd. „Geen Fünten-weiber in ons leger," schreef o.m de Brusselse .Standaard". Het blad wees verder op de zedelijke gevaren en op het feit dat er momen teel tn België niet voldoende kazerne ruimte is om 15.000 meisjes onder te brengen. In liberale kringen Is men van oor deel. dat het aantal vrijgestelden te hoog is. Van een gezin van vier kinde ren behoeft er maar één onder dlpnst. De Belgische liberalen zfjn overigens van oordeel, dat het huidige systeem vervangen moet worden door een finan ciële vergoeding aan de betrokken fa milies. aldus verklaarde de liberale par tijvoorzitter. geleverd ln Joego-Slavië, Italië. Frankrijk en Europa, wat ziin herstel betreft kan ook Stalin voor fouten behoeden. Als teeènwicht voor de eigen DroDaeanda. die ook hem belettten de luiste DroDorties te zien. Ls het volgens de „Economist" nodig, dat Stalin uit de mond van de andere staatshoofden verneemt, dat zij vastbesloten ziin mi litair sterk te ziin. maar ook dat zil vrede willen. Opmerkeliik is de ommezwaai van het belangrijke Zondagsblad The Observer, dat altyd teruggave van Formosa aan China heeft bepleit, maar nu verklaart, dat Formosa de priis is. die China voor haar agres- sie zal moeten betalen. Deze uitlating kan een symptoom ziin van ren ommekeer van de Brit- 1 se politiek, welke Amerika thans j halverwege schynt te willen tege moet komen, wanneer de Ver. Staten van hun kant ervoor zorgen, dat de oorlog zich niet buiten de grenzen van Korea uitbreidt. Belangrijke geste van Nederlandse reders BILLIJK VERVOER VAN NOODZAKELIJKE PRODUCTEN. (Speciale berichtgeving) Scheepstonnage is op het ogenblik zeer schaars en kan men er beslag op leggen, dan zijn de prijzen zeer hoog. Desondanks moeten de voor ons land noodzakelijke producten, zoals steen kool. suiker, ertsen en pyriet, aange voerd worden. Enige tijd geleden heeft de regering een beroep op de Neder landse regering van de gTOote vaart ge daan om tonnage voor dit doel beschik baar te stellen. Vorige week is de Redersvereniging in Den Haag bijeen geweest en spon- taan was men van oordeel, dat aan dit beroep van de regering niet voorbij ge gaan mocht worden. Besloten werd ter wille van de bin- i nenlandse economie tonnage uit de ongeregelde vaart te halen en zelfs schepen van de lijndiensten beschik baar te stellen. De reders deden in vele gevallen afstand van hogere win sten, welke zy door een ander vervoer hadden kunnen maken. De kolenpositie van ons land vraagt momenteel allereerst de aandacht en zo zullen nog dez= maand en ook Februari en Maart uit Amerika 200 000 ton steen kool, welke daar besteld werden, ge haald worden Wy vernemen, dat het daar niet bij blijft. Na de 200.000 ton zullen nog liefst 300.000 ton steenkool aangevoerd worden. Wat de suiker be treft: per maand zal uit Cuba ongeveer 20.000 ton gehaald worden. Uit Austra lië en Amerika wordt vervolgens de eer ste vijf maanden 50 000 ton tarwe ver scheept en door Nederlandse schepen overgebracht. Voor de Hoogovens wordt een hoe veelheid van 50.000 ton ijzererts in de eerste twee maanden gehaald en in Maart en April neg eens in tot-aai 60.000 ton. De hoeveelheden pyriet en fosfaten zijn wat kleiner, maar de aanvoer hier van is ook verzekerd althans wat de eerste benodigde hoeveelheden betreft. Er zal in de toekomst nog wel meer aangevoerd mo°ten worden, maar voor lopig heeft men aan de eerste behoef ten in scheepstonnage kunnen voldoen. Daar de door de reders bedongen tarie ven voor regeringstonnage billijk zfjn. betekent hun geste een aanzienlijke be sparing van deviezen, omdat de kosten in guldens voldaan kunnen worden. Opbrengst Nationale Reclasseringscollecte 1950 De opbrengst van de Nationale Re classeringscollecte 1950 heeft netto f 243.420.75 be drazen. Ten opzichte van 1949 is zü met f. 24.760,27 gestegen. Komende 10 dagen beslis send voor tabakscultuur? ZEVEN MOORDEN IN 1 WEEK. Onze correspondent te Soeraibaja seint: De situatie in Java's Oosthoek wordt met de dag slechter, speciaal in Zuid Djember en het BanjoewangLse. De meeste rondtrekkende benden zyn klein, doch zeer goed bewapend en buitengewoon mobiel. Zij hebben bo vendien veel meelopers, belust op buit. De algemene indruk is dat de bandietengroepen zich een tijdlang rustig hebben gehouden, doch thans weer actief zijn geworden. Zy richten zich tegen Nederlanders en tegen In donesiërs. die met hen samenwerken. In één week tjjd zjjn in Oostelyk Djember zeven mensen vermoord. De planters van de bergcultures ver zamelen zich thans 's nachts op één onderneming in een streek, zodat, men met een groep en een aantal wapenö bjjeen is. Bijna alle plantersvrouwen werden naar Soerabaja en Djember geëvacu eerd. De planters komen niet meer in de tuinen. Zij hebben weinig vertrouwen in de aangekondigde maatregelen van de overheid. De Nederlanders ln Indo nesië zien de komende tien dagen als beslissend. ,,Als dan niet ingegrepen is, is de zaak verloren De tabakscultuur werd door vele branden zeer ernstig geteisterd. Men werkt niet meer en wacht op stappen van de regering. Indien geen afdoen de maatregelen worden genomen, dan is het afgelopen met de tabak, aldus leidende figuren uit de tabakscultu res. De diefstallen van koffiebessen op de ondernemingen b6glnnen weer, hoewel deze nog lang niet rijp zyn. Een lichtpunt is, dat de positie van de regering Natslr, ondanks Trian, te genover het Parlement de laatste we ken ongetwijfeld sterker is geworden. De actie i:- de Oosthoek is rechtstreeks tegen de regering gericht. Mr GATOT VRIJ. In opdracht van de Procureur-Gene raal, Yoeprap'o is mr Gatot uit de ge-, vangenis van Bantjou te Bandoeng ont- s'agen. aangezien er geen redenen be staan voor een langere aanhouding! Mr Gatot. de eerste Indonesische Pro cureur-Generaal ten tijde van de onaf hankelijkheidsproclamatie. werd kort ge leden aangehouden onder verdenking van collaboratie met Daroel Islam-groe- pen. DUITS—INDONESISCHE CULTUUR- UITWISSELING. Binnenkort zal te Djakarta een Duits- Indonesische Stichting worden opgericht teneinde de cultuur-uitwisseling tussen beide landen te bevorderen. In Keulen zal een afdeling van deze stichting wor den gevestigd, die de belangen van in Duitsland studerende Indonesiërs zal behartigen. Van het ministerie van Onderwijs ver neemt Aneta. dat Indonesië binnenkort een aantal Duitse en Oostenrijkse ge leerden zal .invoeren ten behoeve van de Indonesische universiteiten". Bij de Sorbonne zal binnenkort een tehuis voor Indonesische studenten wor den gebouwd. De Franse regering heeft reeds een stuk grond voor Indonesië gereserveerd. (Ingez. Med.-adv.) door rheumatiek, spit, Ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, ls onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f0.83. f2.08, f7.94. Belgische margarine wordt duurder IN ONS LAND VERMOEDELIJK NIET Naar onze Belgische correspondent verneemt doen zich momenteel moeilijk heden voor op het gebied van de mar garine-bevoorrading in België. De uit voer van Belgische margarine naar Duitsland werd zelfs geschorst, hoewel het gebruik van dit product in België relatief gering is en het boterverbruik daar met 11 a 12 kilo per hoofd per jaar belangrijker is dan voor de oorlog. De margarine-moeilUkheden vloeien voort uit hetfeit, dat de vetten in de jongste maanden met 60 in prijs zyn gestegen. De Kongo, die een "belang rijk leverancier is van palmnoten, waaruit de margarine wordt vervaar digd, heeft een deel van de oogst van 1951, op termyn, reeds aan de Ver. Staten verkocht. Een eerste resultaat van deze elgische moeilijkheden is, dat de margarineprijs daar met circa 18 cent verhoogd dient te worden tot twee gulden per kilo. Naar wij, in verband met het voren staande, vernemen worden de verhoogde prijzen van de vetten in ons land voor lopig nog opgevangen door de subsidie verlening. Zoals de zaken nu staan zal er dus in ons land vermoedelijk geen sprake zijn van prijsverhoging voor margarine. Mac Bride begrijpt Nederlands positie Sean MacBride, de minister van bui tenlandse zaken van de Ierse Vrij staat, heeft in een interview gezegd, dat het hem nu duidelyk is, dat Ne derland zonder de kant van Enge land te hebben willen kiezen door datzelfde Engeland was gebracht in een situatie, waarvan het de draag wijdte niet geheel begreep. Nederland had volgens hem geprobeerd, zich er van los te maken. MacBride betreurde het. dat het con tingent Nederlandse militairen niet was teruggeroepen De verantwoordelijkheid voor het incident ligt echter volgens de minister niet bij de Nederlandse, maar bij de Engelse regering. Hij was even wel van mening, dat het voorval er toe zou bijdragen, „het buitenland de ware feiten te tonen en de kansen te vermin deren, dat andere bevriende landen te gen hun wil worden betrokken in een onrechtvaardige en ondemocratische be zetting van een gedeelte van Ierland". De Nederlandse Fireflies van de M.L.D worden nog steeds door het slechte weer in het Engelse plaatsje Lee on Silent opgehouden. STERKE WAS VAN DE RIJN VERWACHT. Door de Rijkswaterstaat is voor de Rijn de hoogwaterberichtgeving inge steld. In verband met de hoge afvoer uit Zwitserland, tengevolge van sterke dooi, en de grote afvoer van de Neckar wordt verwacht, dat de waterstand te Loblth nog gedurende enige dagen zal stijgen en waarschijnlijk in 2 k 3 dagen een stand van 15 meter zal over schrijden. De waterstand der overige zijriveren was echter niet bijzonder hoog. NEDERLANDS-BELGISCHE KATHOLIEKE POLITIEKE VERTEGENWOORDIGERS BIJEEN. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemén beginnen vandaag in Den Haag besprekingen tussen dele gaties van de K.V.P. en de Belgische C.VP. ten einde in gemeenschappelijk overleg de houding vast te stellen tegen over verschillende belangrijke vraag stukken als de Europese herbewapening, de Benelux enz. De Belgische delegatie staat onder leiding van de heer Theo Lefèvre, terwijl er verder deel van uit maken oud-minister van der Straten Waillet en de heer J. de Schuyffeleer. VERGOEDING VOOR OORLOGS SCHADE. Regeling tussen Nederland en België. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen wordt door Ne derlandse en Belgische experts op het ogenblik een overeenkomst voorbereid Inzake vergoeding voor geleden oorlogs schade. Deze binnenkort waarschijnlijk te tekenen regeling houdt in dat Bel gen, die in Nederland oorlogsschade hebben geleden, vergoeding zullen ont vangen op basis van de Nederlandse wet, terwijl omgekeerd Nederlanders in België een uitkering zullen krijgen op basis van de Belgische wet. Uiteraard behoeven die beide wetten natuurlijk niet aan elkaar gelijk te zijn. MARIA NEUSS HOOFDLERARES VIOOL TE KAAPSTAD. De Universiteitsraad van de universi teit van Kaapstad heeft benoemd tot hoofdlerares in vioolspel aan de mu ziekafdeling dezer universiteit mevrouw Maria Neuss, echtgenote van Frits Schuurman, dirigent van het Stedelijk Orkest van Johannesburg en voordien dirigent van het Residentie-Orkest. Belangwekkend sociaal experiment in België Verderv uitbouw van publiekrechtelijke orga- uisatie vao het bedrijfsleveu (Van onze Brusselse correspondent). Het geven van speldeprikken door de oppositie aan de regering van minis terpresident Pholien (le père Joseph) gaat verder. En thans zijn in de eigen katholieke party reacties losgekomen, die er op wijzen, dat de katholieke re gering niet voor de volle 100% ge steund wordt door de verschillende fracties van de C.V.P. Grote beroering verwekten enkele Vlaams-katholieke bladen, toen zij de idee vooropzetten, Familiedrama te Nijmegen EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. Zaterdagmiddag heeft een hevige familievechtparty plaats gehad in een perceel aan de Korenmarkt in het hartje van de oude stad van Nyme- gen. Deze vechtpartij heeft één dode en één zwaar gewonde geëist. In dit perceel wonen gelijkvloers de 25 j. W. D. met zijn gezin; zijn 21-j. broer M. W. woont bij hem in. Boven dit gezin woonden de 40 j. W. G. met vrouw, een zoon en een 18-j. dochter, alsmede nog een gehuwde dochter met haar man, de 24-j. J. L. en twee kleine kinderen. De 21-j. M D. had verkering met de dochter van W. G., die van deze liefdesbetrekkingen niets wilde weten. Over dit geval ontstond onenigheid en Zaterdagmiddag ging vader G„ die dronken was, met schoonzoon J C. naar de kamer van gebr. D. Daar ontstond de vechtpartij. Vader G. ging de 21-j. M. D., die hij niet als schoonzoon wilde hebben, te lijf. Hij was gewapend met een mes. De schoonzoon J. L., die hem vergezelde, was gewapend met een ha mer. De gebr. D. verzetten zich en wer den verwond. De vechtpartij werd voortgezet, waarbij gebr. D. gebruik maakten van een bajonet. De. gevolgen waren funest, J. L„ de vader van de twee kinderen, kreeg een dodelyke steek in de hartstreek en was onmiddellijk dood. De 40-j. G. kreeg zes steken in de buik en werd door enige personen naar het St. Ca- nisiusziekenhuis gebracht, waar on middellijk operatief werd ingegrepen. Men hoopt hem in het leven te kun nen houden. De 25-j. W. D. werd aan zijn rechter hand gewond en ook naar het zieken huis gebracht, daar verbonden en daar na door de politie gearresteerd. De 21-j. broer M. D. was inmiddels gevlucht, maar werd kort daarna in het huis van een familielid elders in de stad aange houden. Hy had verwondingen aan de linkerhand en aan de schouder. De po litie heeft de gebr. D. ter beschikking gesteld van de justitie in Arnhem, wel ke nog een nader onderzoek zal instel len. Hier rijst de vraag of zelfverdedi ging in het spel was. Het stoffelijk over schot van J. L. Ls door de politie in be slag genomen. Het drama verwekte grote ontsteltenis. DIT JAAR 150.000 EMIGRANTEN NAAR CANADA? Waarvan 10 a 12.000 Nederlanders. De Canadese minister van Immi gratie, Walter Harris, heeft Zaterdag te Winnipeg verklaard, dat Canada dit jaar mogelijk 150.000 immigranten zal ontvangen, van wie 10 12.000 Neder landers. In 1950 heeft Canada 74.000 immigranten toegelaten. De immigratie van Nederlandse boerengezinnen noemde Harris „een der best geslaagde immigratiepro gramma's sinds de oorlog". „Wy heb ben sedert 1947 meer dan 21.000 goede Nederlandse immigranten gehad", zo zeide hij De „Volendam" zal de eerste grote groepen Nederlanders naar Canada brengen. Het schip zal 13 Februari uit ons land vertrekken en 22 Februari te Winnipeg aankomen met ongeveer 1300 Nederlandse mannen, vrouwen en kin deren", aldus de minister. „Het meren deel van het gestelde aantal zal voor eind Juli aangekomen zijn". Minister Harris zeide meer dan 30.000 immigranten uit Engeland te ver wachten en ongeveer 13.000 uit Belgien en Frankryk. ZES CATALINA'S VOOR DE MARINE. De Nederlandse regering heeft in de V.S. 6 P.B.Y -vliegboten (Catalina's) ten behoeve van de Marineluchtvaartdienst aangekocht. De eerste van deze vlieg boten is reeds in ons land gearriveerd. Zij zijn bedoeld als vervanging van het oude MLJD.-materiaal en zullen bij Aviolanda in Papendrecht worden ge reviseerd. BINNENLAND Zaterdagavond ls de Staatssecretaris van Economische Zaken, mr W C. L. van der Grinten, die met de vice-president mr J. R H. van Schalk, mr. W. H. van Helsdlngen en mr P. G. Hooghoudt, van de afdeling Suriname en de Ned Antillen van Mlnuor, Curacao bezocht per KLM naar ons land gereisd. Belden laatstge noemden vertreksen morgen. Als voorzitter van de permanente raad voor Wereldpetroleumcongressen (het derde congres wordt van 28 Mei6 Juni te Den Haag gehouden) is gekozen: lr G. A. Tuyl Schuitemaker, president van de afdeling petroleum techniek van het Kon. Instituut van Ingenieurs en adviseurs var de Koninklijke Snell groep. BU K B. ls op verzoek wegens gezond heidsredenen eervol ontslag verleend aan de heer H. F. J. RL A. von Frljtag Drabbe als voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring. In zijn plaats ls be noemd mr D. Bljdendyk. advocaat en pro cureur te Den Haag en lid van deze com missie. Officieel wordt medegedeeld, dat van het op 2 Juli 1948 tussep Nederland en de Sovjet-Unie gesloten handelsaccoord tot nu toe zijn gecontracteerd en op Neder landse werven ln aanbouw zijn drie vracht schepen, met een laadvermogen van 6500 Zaterdagmiddag ls de oud-voorzitter van de Centrale Commissie voor de Film keuring, de heer D. van Staveren, die deze week zyn 70ste verjaardag vierde, in de foyer van het Gebouw voor K en W te Den Haag op harteiyke wyze gehuldigd Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft voor het Jaar 1951 c.e heer H D. Louwes herbenoemd tot voorzitter van de Stichting voor de Landbouw. Tot ondervoorzitter werd be noemd de he°r C J van der Ploeg, voor eer van de Ncd- R.K. Landarbeldersbond „St. Deus Dedlt". In het kader van een handelsover eenkomst, die Zaterdag ls geparafeerd, zullen India en Indonesië goederen uitwis selen tot een bedrag van ruim 30 millloen gulden. In de vacature ontstaan door het overlijden van prof. dr G. van der Leeuw, ls als voorzitter van de Raad voor het zuiver-wetenschappciyk onderzoek met ingang van 12 Januari J.l. benoemd: prof. dr H. Wagenvoort, hoogleraar aait de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het doorgaan van de Haagse Bloe- menweek, het nieuwe evenement ln het Haagse ontspanningsleven, is verzekerd. Besloten is deze bloemenweek te houden van Maandag 30 Juli tot Zaterdag 4 Augustus. Met het K.L.M. lfjnvliegtuig naar Johannesburg is Zaterdagmorgen een regeringsdelegatie, bestaande uit de heren mr H J Spanjaard, directeur van de Rijks luchtvaartdienst en mr L. H. Slotemaker, directeur buitenlandse betrekkingen der KLM naar Zuid-Afrlka vertrokken, met het doel overleg met de Zuld-Afrlkaanse autoriteiten te plegen, naar aanleiding van de ln 1947 gesloten luchtvaartovereen komst tussen Nederland en Zuid-Afrika. De eerste minister van Nleuw-Zee- land, Sidney Holland. 1$ gisteren uit Pa- rfjs naar Brussel vertrokken. Vervolgens reist hij naar Den Haag, voor een verbiyf van twee dagen ln ons land. De heer Coppee. de Belgische minis ter van Econ Zaken en Middenstand, is Zaterdagmiddag naar Den Haag vertrok ken voor een officiële bespreking met zyn Nederlandse collega, prof. Van den Brink. BUITENLAND. Volgens de statistieken van de Me tropolitan Life Insurance Cy ls de bevol king van de Verenigde Staten sinds dp telling in April van het vorig Jaar met byna twee millloen toegenomen. Slnd- 1950 bedroeg zij ongeveer 153 millloen zielen. Functionarissen te Washington hebben verklaard, dat de regering waar- schynlijk het Congres zou vragen, een graanschenking aan India ter waarde van ongeveer 200 millloen dollar goed te keu ren. Zy voegden er aan toe, dat de houding van de Indische premier. Neh- roe. tegenover de Koreaanse crisis wel licht echter enige oppositie in het Con gres tegen het voorstel zou kunnen ver oorzaken. Oost-Duitsland ls bezig aan de vor ming van een nieuwe Industriële politie van duizenden om de staatsfabrieken te beschermen tegen sabotage tydens het vijfjarenplan. Alleen reeds de „bescher mingskorpsen" van de spoorwegen ln de Sovjet-zone zouden van 7000 tot 14.400 man aangevuld worden. Te Hoopstad (Oranje Vrijstaat) is op 62-Jarlge leeftyd overleden prof. dr S. P. Barnard, van 1941 tot 1950 administra teur van de Vrystaat. Prof. Barnard, die o.a. gestudeerd heeft te Groningen en Leiden was vele Jaren hoogleraar ln de geschiedenis aan liet universiteltscollege te Bloemfontein. De deskundigen, die de vorige week te Straatsburg zyn bijeen geweest om de voorstellen tot wijziging van het statuut van de Raad van Europa te bespreken, ziin uiteengegaan zonder een definitief resultaat te hebben verkregen. In Febr. worden de besprekingen voortgezet. In het Bolsjol-theater te Moskou ls gisteravond een byeenkomst gehouden ter herdenking van het feit, dat Lenln 27 Jaar geleden stierf. De herdenking werd bijgewoond door minister-president Sta lin, de voorzitter von de opperste Sovjet SJvernlk en leden van het Politbureau. De Finse regering heeft besloten tot een loon- en prysstop. De lonen zullen te voren een dubbele verhoging van 5 procent ondergaan, met terugwerkende kracht tot later vast te stellen data. Al leen wyzlglng van het lndexcyfer der kosten van levensonderhoud zou tot wllriglngen van deze maatregel kunnen ïelden. De vierde consultatieve bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Amerikaanse republieken zal op 27 Maart a.6. te Washington beginnen. Ter conferentie zullen maatregelen worden besproken om het de gehele we reld bedreigende communisme te be strijden. De voormalige Duitse generaal Her mann Rancke, die over enkele wekeu door een Frans tribunaal berecht zou wor den, doch zich onder de belofte niet te zullen ontsnappen, vrij mocht bewegen, is verdwenen. Hy heeft Donderdag zijn pension ten Zuiden van Parijs verlaten en zich daarna niet meer bij de politie gemeld. Van offlc. Perzische zijde ls verklaard dat de Perzische regering vergaande beper kingen heeft ingevoerd betreffende het reizen van buitenlanders ln Perzlë. Er zyn nog geen bijzonderheden van de nieuwe beperkende maatregelen bekend, doch volgens persberichten zullen be paalde grensgebieden geheel voor vreem delingen worden gesloten. Drie Zuld-Afrlkaanse Inboorlingen werden door de snel lngrypendo politie gedood er 46 gewond, van wie 30 ernstig, doordat een groep van 60 leden van de Bnsoetostam Inboorlingen aanviel ln plaatsen naby Johannesburg. Max Kellner. de voormalige vice- voorzitter van het doör de Sovjets be heerde Berlijnse spoorwegnet, is onlangs met uiterst geheime documenten naar West-Dultsland gevlucht, daar hy vreesde eenzelfde lot te zullen ondergaan als zijn voormalige chef. Een woordvoerder van de Italiaanse regering heeft medegedeeld, dat Italië een ambassadeur ln Spanje benoemd heeft, namelijk Francesco Maria Tag- llani, 63 Jaar oud. voormalig chef van het protocol aan het Palazzo Chlgl. De scheepvaart op de Main en de Neckar ls gestaakt wegens het hoge wa terpeil ten gevolge van de langdurige regenval. dat de regering Pholien aangevuld zal dienen te worden met enkele ervaren C.V.P.-politici, die de knepen van liet parlementaire vak kennen. De minister van Defensie, kolonel de Greef, wordt er een verwijt van gemaakt, dat hij de 24-maandendienst niet ten voordele van de party heeft kunnen „verkopen". De minister van Economische Zaken heeft zich de woede van de slagers op de hals gehaald met zyn overijld ge nomen prjjsbesluiten op het vlees en minister van Zeeland gaat te Madrid een „linkse" ambassadeur benoemen. Hij blijft bovendien schromelijk in ge breke mzake het taalevenwicht in zijn ministerie, dat een franskiljonse burcht, Ls, naar men zegt. Achter deze critlek schuilt de oude controverse tussen de twee katholieke tendenties: de progres sieve en de „conservatieve". Alhoewel de C.V.P. een eenheidspartij is, is zij uiteraard samengesteld uit volksvertegenwoordigers en senatoren, die de vakbonden of de middenstand, de industrie of de landbouwbelangen vertegenwoordigen. En voornamelijk de middenstanders zyn ontevreden, omdat naar hun overtuiging, de vakbonden een te grote Invloed uitoefenen. Steek proeven hebben uitgewezen, dat een groot deel va.n de 500.000 leden van de katholieke vakbondensocialistisch stemmen. En de middenstand voelt zich de dupe van de.scciaal-vooruitstrevende politiek van de party. Want die „mid denstand" is feitelijk geen stand. Het is een verzameling van individualisten, kleine bonden van winkeliers, herber giers, vrije beroepen zoals advocaten en geneesheren, die nooit bereid gevonden kunnen werden tot een gemeenschap pelijke politieke of sociale actie. De boeren daarentegen zyn zeer sterk ge organiseerd in de BelgLsclie boerenbond en dat zU iets te zeggen hebben, bleek onlangs duidelijk, toen de minister van Landbouw naar Den Haag werd ge stuurd, om er in extremis het Benelux- landbouw protocol te wijzigen. Deze interne onenigheden, waaruit de oppositie, voornamelijk de socialisti sche „Peuple" munt slaat, bedreigen het bestaan van het kabinet niet, maar zijn er wel oorzaak van, dat er geen grote kracht van uit gaat, zoals ten tijde van het tweemanschap Spaak Eyskens. De „lauwe" Leopoldisten van. de C.V.P., ojn. de oud-ministers Eys kens, Orban. Wigny, enz., zyn om be grijpelijke redenen ook geen grote voorstanders van het „reactionnaire" team van ZeelandPholien. Deze re geling is niet zonder verdiensten, maar vader Pholien is met van Zeeland de enige minister met grote politieke er varing in het kabinet. En de .succes sen" worden niet in voldoende mate gepropageerd. Hoewel die er toch zyn. Zo werden de pensioenen van de ouden van dagen verhoogd tot een maximum van circa 24.000 francs per jaar of bijna 2000 gulden, en in het algemeen is de pryzenslag een succes geweest; of schoon het beoogde doel: 5% prijsda ling, niet ten volle werd bereikt, kon de noodlottige inflatiespiraal in ieder geval worden vermeden. Op het sociale gebied werkt de rege ring ernstig aan de verdere uitbouw van de publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven. Het Belgische systeem verschilt hierin met het Ne derlandse, dat het aan de sociaal-eco nomische raad, aan de bedrijfsraden en aan de fabrieksraden, slechts een consultatieve opdracht geeft. Men is van oordeel, dat het Nederlandse systeem, waarin aan de nieuwe orga nisatie wetgevende of ten minste regle menterende bevoegdheden wordt ver leend, een gevaar inhoudt: het parle ment (de politieke uitdrukking van de volkswil) zou wel eens overbodig kun nen worden. Het experiment van de labrieksraad is nu een jaar oud. Ineen beperkt aantal grote bedrijven van. meer dan 500 arbeiders werkt dus een raad. waarvan de patroon de voorzit ter is en waarin arbeiders en employés zyn verkozen op voordrachten, die op gesteld zijn door de grote erkende vak bonden. Er is lange ttfd getwist over de vraag welke inlichtingen de patroon over de gang van het bedrijf verplicht is te verstrekken. De kostprijs? Neen, want dat is een fabrieksgeheim, dat niet eens aan de leden van de raad van beheer wordt meegedeeld. Maar hoe kunnen de arbeidersafgevaardlgden dan de werkelijke winst van het bedrijf be rekenen? Een oplossing werd gevonden. De patroon zal geregeld, bij zijn uit eenzettingen over de algemene gang van het bedrijf, elementen van de kost prijs, in percentages uitgedrukt, mee delen. In die bedrijven, waar reeds een goede geest van samenwerking heerste, mag het experiment van de fabrieks- raad reeds als gelukt worden be schouwd. In bedrijven, waar de socia- listisch-communistLsche eenheidsvak bonden overheersend zijn, groeien de raden uit tot nieuwe machines van de klassestrycL Op grond van deze erva ring staat men ietwat huiverachtig te genover de tweede phase van de orga- nLsatie van de economie. Met name de oprichting van een „instituut van be- drijfsrivisoren", „een organisatie, welke onder staatstoezicht zou werken en jonge unlversitair-afgestudeerden zou opleiden om aan de fabrieksraad alle door de wet voorziene inlichtingen over de gang van het bedrijf mee te delen, waarbij de bedrijfsrevisor de boekhou ding. de ba'.ans en de sociale uitgaven van het bedrijf zou mogen controleren. De bedrijfsrevisor zou worden gehono reerd door de bedrijven, voor welker fabrieksraden hij opdrachten uitvoert. De verenigingen van expert-boekhou ders en accountants zien in deze nieu welingen oneerlijke concurrenten en protesteren hevig. Maar dit grote soci ale experiment is daarom zo interes sant, omdat het een werkelijke "band kan scheppen tussen de patroon en de vakbonden. Het wordt derhalve sterk gesteund door de sterke figuren van de partij, o.m. door van Zeeland, destijds rapporteur van de wet. NIEUWE UITGAVEN „De Bromfiets" Wy ontvingen het eerste nummer van „De Bromfters", maandelijkse editie van de Motorkam pioen. uitgave Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Dit blad, dat voorlichting geven wil over alles wat ae bromfiets betreft, bevat Interessante byzonderheden over dit mo derne voertuig en aardige ervaringen van bromfietsers, verlucht met mooie foto's. Beleefdheid ln het verkeer strekt ledereen ook U tot eer! VEILIG VERKEER

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2