Enorme accijnzen-zwendel in Indonesië Grofewohl kreeg nul op hef requesf Een radicaal verloren vrede Wel en wee der visserij Staat alleen in Oost Java voor 70 miliioen roepiahs benadeeld Geen direct antwoord maar een verklaring ZATERDAG 20 JANUARI „De positie van ons Koninkrijk Gegeven woord verbroken Het Koninkrijk der Nederlanden ligt temidden van de volkeren dezer wereld er uit ziet en dan wat de plaats positie van ons koninkrijk, dan moet men zich allereerst afvragen hoe die wereld er uit ziet endan wat de plaats de roeping en het karakter van ons land is in die wereld. Professor S. Gerbrandy die gister avond voor de Anti-Revolutionaire kies vereniging „Nederland en Oranje" sprak in de geheel gevulde Foyer van de Stads gehoorzaal, gaf allereerst een stukje ge schiedenis. In 1913 heerste West-Europa over de rest van de wereld, en zeker niet ten nadele want overal ter wereld deel de men in de voorspoed en vrijheid van de westerse mogendheden. Dit gold ze ker ook voor Indië, ten opzichte waar van Nederland zijn zedelijk roeping ver stond Het leek alles zo mooi en de stem van Kuyper die wees op een na derende explosie werd als een dissonant beschouwd. De explosie kwam echter in 1914. toen de eerste wereldoorlog uitbrak. De gevolgen van deze wereldbrand wa ren zeker niet catastrophaal te noemen, want de W.-Europese landen konden hun constructieve arbeid in Azië en Afrika voortzetten. Na 1918 ontwikkelde zich het proces van de verloren vrede, dat ten slotte uitliep op de wereldoorlog II waarvan de gevolgen wel catastro phaal zijn. Niet zozeer in economische en technische zin. want die zouden te overwinnen zijn. maar veel meer in deze zin. dat er twee grootmachten zijn ge komen die een steels grotere tegenstel ling gingen vormen: Amerika en Rus land. Amerika's macht is bepalend voor een groot deel van de wereld. Rusland is diep in West-Europa gepenetreerd: tot in Kassei toe. slechts een klein eind ie van de Nederlandse grens: Rusland met zijn eoed uitgerust machtig mili'aire ao- paraat en zijn satellieten. In Londen zijn er tiidens de oorlog mooie olannen ge maakt voor een nieuwe Volkenbond, de opvoeding van Duitsland en Japan tot fatsoenlijke naties en nog vele andere dingen. Maar wat is er van terecht ge komen? Nog nooit is een oorlog zo finaal ge wonnen als de laatste. Gaven Italië, Duitsland en Japan c.s. zich niet on voorwaardelijk over? Maar .ook is een gewonnen oorlog nog nooit gevolgd door een zo volkomen verloren vrede, aldus prof. Gerbrandy. De nieuwe volkenbond is gekomen, maar een succes is hij niet te noemen, want er kleeft een fout in de oorsprong: de universaliteit Men moet de vos niet in het kippenhok halen! Van de andere mooie plannen is al evenmin veel terecht gekóttien. In die wereld ligt ons Koninkrijk, en het moet zich tonen en handhaven, In de eerste plaats kan dit in de buiten landse politiek waarin men met een vast doel voor ogen moet optreden. Elke staatsman heeft te weten wat zijn land is en heeft te betekenen. Nederland is groot geworden door ziin ondernémingsinitiatief, vooral als dat lac op het gebied van de zeevaart. Het volk. dat een christelijk cachet draagt. h°°ft eerbied voor. de wet en het recht. Nederland is ook het rijk waarin de verbroedering der rassen, zeer ver ge gaan Is Blank en bruin leefden als broe- d°rs naast elkaar: beiden ziin immers de kinderen van één God en één Heer. GEEN DUIDELIJKE TAAL. Als Nederland vlak na de oorlog krach ttoer had gesproken en zelf de zaak in Indië had opgeknapt, zou er nu een ^Vt In Z O. Azië zijn die de poorten had gesloten voor het communisme waarvoor de gehele wereld ons dankbaar znu zijn. We hadden echter geen rege ring. die duidelijke taal sprak. De poli tiek van de na-oorlogse kabinetten is OUDERVERENIGING LEIDSE BUITENSCHOOL. De Oudervereniging der Leidse Bui- ni? u 001 hield haar jaarvergadering, uit het verslag van de secretaris en de Penningmeester bleek dat alles eoed marcheert. De voorzitter, de heer W. v. steenbergen trad wegens gezondheids- Mz P* Penningmeester, de neer Kromhout en mevr. Stikvoort spra ken woorden van dank voor het vele nat de heer Steenbergen voor de ver eniging had gedaan. Hierna werd tot voorziter gekozen de heer Biesbroek. die benoeming aannam. Daarop sloot ae heer v Steenbergen de vergaderine er zijn spilt over uitdrukkend dat de opkomst der leden niet beter was ge weest. Lezers schrijven DE STRIJD IN KOREA. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling en oprechte be wondering heb ik het artikel „Ameri kaanse soldaten kunnen van Nederlan ders leren" in Uw blad van Donderdag u Januari j.l. gelezen. Het is heerlijk en hartverwarmend oergelyke gloriedaden te lezen en vooral te bedenken dat het. immers „het beste deel van het Nederlandse Volk" is, dat dat bedrijft en vooral dat zij dat doen om gerechtigheid te bedrijven en zelfs, «aar ik meen om de Westerse cultuur 7oi is het Cultuur?) te beschermen (of to brengen?) En dat zij dat in Indo- ^]e zo goed geleerd hebben! Zou de strijd daar dan toch nog ergens goed voor geweest zijn? En laat ons vooral vetdrukken, dat o»2e officieren graag meer van dat soort willen hebben, „vrijwilligers die opgeleid zijn om te strijden en van strijd 7e houden". Vooral dat laatste, mijn- neer de Redacteur, laat ons dat warm houden bij het Nederlandse volk! Er mocht anders eens een tijd komen aat de mensen oprecht naar vrede gin gen verlangen! Nog één vraag mijnheer de Redacteur was het bij de opmaak van Uw blad met mogelijk, dat artikel samen met Uw rubriek „Kerk en Kerkelijk leven" op één pagina af te drukken? S. LAMMERS. Naschrift van de Redactie: Het gaat hier geenszins om een verheerlijking van het geweld, maar om een confron tatie met de harde werkelijkheid. Men kan natuurlijk ook de kop in het zand steken en doen alsof al deze dingen nlel bestaan, maar dat is nu juist het aller gevaarlijkste wat de vrije volkeren in het huidige tijdsgewricht zouden kun nen doen! Juist omdat zij de vrede zo hartstochtelijk begeren!! duister geweest en is nog (buister ten op zichte van Indonesië. Er wordt gesold met ons grondge bied. We schenden het gegeven woord aan onze Uniepartner: Ambon kreeg het zelfbeschikkingsrecht, maar Soe- karno c.s. lachen er om. Wat doen wij? Wij sturen de Tjerk Hiddes naar de Republiek Indonesia; die kan dan helpen bij de blokkade van Ambon en straks bij Nieuw-Guinea, waarvan Ne derland de souverciniteit wilde over dragen aan de Unie, na het vorig jaar gezegd te hebben, dat die souvereini- teit onveranderlijk by Nederland be rustte. Zo'n regering hebben wü, riep prof. Gerbrandy uit; die moet weg (daverend applaus). In de politiek kent men twee belang rijke dogmata: dat van de wil en sou- vereinlteit en dat van de nationaliteit. De wil van het volk is niet het belang rijkste, want daarboven staat de abso lute souvereiniteit Gods, waarvoor wij ons te buigen hebben. Het dogma van de nationaliteit is vals, want het is zeer goed mogelijk dat verschillende ras sen in één staat samenwonen. Dat kan als de regering eerbied heeft voor de wet, het recht en de vrijheid, hetgeen niet het geval is in een totalitaire staat, dus ook niet in Indonesië, wat o.a. blijkt uit de houding t.o.v. Ambon, dat trouw bleef en geen ontrouw van Nederland veronderstelde. wy leven in een wereld, die niet nieuw gebouwd kan worden door mensen. Al leen God. de grote Bouwmeester en Ar chitect kan da»t. Wij zijn Zijn instru menten, en als wij Zijn wil doen. mede werkers Gods. Nederland is een staat, die onder Gods zegen, historisch is ge groeid. Een staat, waarvan een ken merk is de eerbied voor het- recht, de wet en de vrijheid. Laten wij dan op komen voor het recht, ook ten opzichte van Ambon en Nieuw-Guinea, en voor ons Koninkrijk der Nederlanden, aldus eindigde professor Gerbrandy zijn rede. Jeugdwerk Ned. Herv. Gemeente Ds J. V. d. WIEL KRIJGT EEN COÖRDINERENDE TAAK. In haar gisteravond gehouden verga dering heeft de Centrale Kerkeraads- commlssie der Ned. Herv. Gemeente hAar goedkeuring gehecht aan het door de Jeugdraad ontworpen plan om gelden te verzamelen voor een jeugdgebouw. In verband met dit plan werd van verschil lende zijden de suggestie gedaan om aan eën dergelijk gebouw een bredere be stemming te'geven. Voorts is' in deze vergadering ds J. v. d. Wiel benoemd tot voorzitter van de Jeugdraad, in welke kwaliteit hij een coördinerende functie zal krijgen. Zo ligt het o.a. in de bedoeling, om zodra het jeugdwerk nauwkeurig is bestudeerd, de verschillende takken van dit werk voor rekening ran een aantal predikanten te doen komen. Voor een groot deel zal het werk onder de jeugd ook in de diverse wijken worden geconcentreerd. 75-JARIG BESTAAN GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT". Op 4 Maart zal het 75 jaar geleden zijn, dat het Genootschap „Kennis is Macht" werd opgericht. Aangezien deze datum op Zondag valt, vindt de offi ciële herdenking van dit feit plaats op Zaterdag 3 Maart. Het bestuur hoopt dan een receptie te houden. Een aantal oud-leerlingen van de Middelbare Handelsavondschool van het Genootschap wil deze gelegenheid aangrijpen om het bestuur te huldigen voor zijn werk in het belang van het handelsonderwijs. Duizenden leerlingen uit Lelden en omgeving hebben in de loop van deze 75 jaren de vruchten van dit onderwijs geplukt. Velen van hen zijn verlangend de oude banden nog eens aan te knopen. Na de receptie zal daarom „In den Vergulden Turk" een reünie voor oud leerlingen worden gehouden, gevolgd door een gezamenlijke maaltijd. Op 30 Maart besluit een feestavond in de Stadsgehoorzaal de herdenking. De leerlingen zullen hiervoor zelf het programma verzorgen. De jubileumcommissie hoopt op de medewerking van vele oud-leerlingen, vooral omdat zij het jubileum wil aan grijpen om aan het Genootschap en de school meer bekendheid te geven. Oud-leerlingen, die aan de viering willen deelnemen, kunnen zich aanmel den bij de secretaris, de heer G. Blote, Koningirinelaan 86, Lelden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het arts-examen 1ste gedeelte de heren J M. van Dijk (Den Haag) en P. A. Visser (Rotterdam); voor het arts-examen 2de gedeelte de heer H. Volker Vlissingen voor het doctoraal examen geneeskunde mej. J. A. Meier (Den Haag) en de heren K. S. Bakker (Leiden), J. F. M. Boekwijt (Steenwijki, H A. M. Botter (Haarlem', R. P. Hermans (Rotterdam) en C. J.' Vogelsang (Den Haag). Op dc terreinen van de Bossche veemarkt zijn hengstenkeuringen (met premiekeuringen) door de Koninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaardgehouden. De zwartschimmel „Nico van het Kanaar, een toonbeeld van energie en kracht, eigendom van de heer W. Th. Janssen te Gassel, in draf op het terrein. In dat rapport nu wordt vastgesteld, dat de Staat jaarlijks alleen in de pro vincie Oost-Java voor een bedrag van ongeveer 70 mlllioen roepiahs aan ac cijnzen aan zijn neus voorbij ziet gaan. Een kolossaal bedrag, dat nog groter wordt als men bedenkt dat in het af gelopen jaar in Oost-Java aan accijn zen in totaal een bedrag werd ontvan gen van ongeveer 93 miliioen roepiahs. Nu vinden de grootste knoeierijen met accijns plaats bij tabaksproducten en gedistilleerd. Deze belde accijnzen brachten in 1950 in tctaal ongeveer 50 miliioen roepiahs in 's lands schatkist, terwijl het er. als er niet zo gezwen deld werd, 120 miliioen hadden kunnen zijn. In het rapport wordt geconstateerd, dat de ontduiking van de tabaksac cijns hoofdzakelijk plaats vindt in de kleinere sigarettenfabrieken, waar van er in Oost Java vele tientallen zijn. De ontduikers van de accijns op gedistilleerd moeten voomamelyk ge zocht worden in de residentie Madi- ocn, waar in het onderdistrict Taja- baroen welgeteld niet minder dan 600 clandestiene stokerijen zUn gevestigd. Dezer dagen toonde ons het hoofd van de accijnsdienst in Oost Java een lijst met namen en adressen van alle 600 clandestiene arakstokerijen, Toen onlangs, voordat het rapport aan het Parlement was opgesteld, een dagblad het een en ander publiceerde, reageer de niettemin de Wedana-bestuursamb- tenaar van Tjabaroen hierop met de mededeling dat het zo'n vaart niet liep. Bovendien, zo veegde hij hieraan toe, zijn we onlangs begonnen met een voorlichtingscampagne, waarin de arak- stokers er op gewezen worden, dat zij onjuist handelen. Gemeentezaken DRIE COMMUNISTISCHE VOORSTELLEN. De drie communistische raadsleden stellen voor: lo. dat het College van B. en W. een plan tot sanering van het binnendeel der stad, dat begrensd wordt door Vrou wenkerkstraat, Mare. de Caeciliastraat, Ursulasteeg en Haarlemmerstraat, het welk vóór de oorlóg bestond, maar door de tijdsomstandigheden niet voortgezet is kunnen worden, opnieuw ter hand neemt en binnen niet al te lange tijd daartoe strekkende voórstèllen bij de Raad indient. 2o. Dat het College van B. en W. binnen niet al te lange tijd maatregelen voorbereid, welke er toe kunnen leiden: a. de ontruiming van de woningen in het stadsdeel, begrensd door Levendaal, Geregracht. Binnenvestgracht en Rijn straat te bewerkstelligen en in het bij zonder de bewoners van in dit deel ge legen Gortestraat en Haverstraat aan andere woningen te helpen; b. er bij de daartoe bevoegde instan ties op aan te dringen, dat voor de sa nering van dit stadsdeel een extra bouw volume beschikbaar wordt gesteld. 3o. dat het College van B. en W. maat regelen voorbereidt, die er toe kunnen leiden, dat de uitvoering van werken, die de verbetering van het verkeer in de richting Noord-Zuid en Oost-West tot een doelmatige en redelijke oplos sing kunnen brengen, vervroegd worden ter hand genomen ONTWIKKELINGS- EN ONTSPAN NINGSVERENIGING N.Z.H. Viering van het eerste lustrum. In „Den Burcht" werd gisteravond het eerste lustrum van de Ontwikke- lings- en Ontsparungsvereniging van de afdeling Leiden van de N.Z.H. op fees telijke wijze herdacht. Onder de aanwe zigen merkten wij o.m. op de directeur, ir J. J. Jurrissen. de heer Th. Hetem, chef van de vervoerdienst en de heer A. Kapteyn, ohef van de technische dienst. De voorzitter van de lustrum commis sie. de heer A. Hensing, bood de geluk wensen aan namens de leden, die deze avond aan het bestuur hadden aangebo den. Spreker hoopte, dat binnen niet al te lange tijd de vereniging in het bezit van een eigen lokaliteit kan worden gesteld en dat er nog eens een tijd mocht aanbreken, dat tussen alle in per- soneelsverband van de N.Z.H. optreden de personeelsverenigingen eenheid mocht tot stand komen. Vervolgens bo den de gelukwensen aan de heren J. J. Slinger namens de personeelsvereniging te Voorburg, A. Galjaard van de voet- Aangemoedig door het succes van de Zeelandia IJM 38 in Engeland, zal ook de stoomtrawler Limburgia IJM 54 zijn vangst In Grimsby gaan verkopen. Maandag wordt daar de vangst gelost, welke bestaat uit 575 kisten, waarvan 300 met wijting, 100 met zwarte kool vis. 80 met gul en kabeljauw, 55 met piepers en de rest diversen. Ook de stoomtrawler Mary IJM 61 ver kiest Grimsby boven IJmuiden en zal daar eveneens Maandag afslaan. Zijn vangst was Donderdagavond 600 kisten, maar men was nog vissende, zodat de totale aanvoer wel iets groter zal zijn. De stoomtrawler De Hoop IJM 73 is Donderdag in Stavanger binnengelopen om daar een ziek lid van de bemanning aan land te brengen. De man is in een ziekenhuis opgenomen, waarna de traw ler 's middags om 3 uur weer ter visserij uitvoer. De reis begon op 12 Januari en het ligt in de bedoeling de komende week Donderdag in IJmuiden aan de af slag te zijn. Van de trawlervloot kwamen geen meldingen binnen voor de Zaterdag- markt. Ook van de loggers werd niet veel verwacht, omdat deze enkele dagen hebben moeten steken wegens slechts weer en daarom zo lang mogelijk zullen uitblijven teneinde met een redelijke vangst aan de afslag te kunnen komen. Aan de hand van de vertrekdata kun nen in de eerste helft van de komende week in IJmuiden aan de afslag wor den verwacht de trawlers Maria van Hattum LJM 10 (vertr. 6/1) Schoorl IJM 39 vertr. 8/1), Abraham SCH 91 (vertr. 8/1) Petten IJM 49 (vertr. 9/1), Viking Bank IJM 183 (vertr. 9/1), Thorina IJM 33 vertr. 10/1) en Flamingo IJM 25 (vertr. 10/1), Voor al deze schepen geldt echter, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat zij hun vangst in Grimsby zullen verkopen. (Van onze correspondent te Soerabaja). Bij het Indonesische Parlement is een rapport ingediend dat men zonder enige overdrijving het Oost-Javase accijnzen-zwendel-rapport zou mogen noemen. Dat er in Oost-Java met de bepalingen van de accijnzen zo hier en daar de hand en zelfs een grote hand werd gelicht, was voor niemand een geheim. Men behoeft maar een pakje sigaretten te kopen om het te con stateren: öf het pakje is niet voorzien van een banderolle, öf het is beplakt met een slecht nagemaakte valse banderolle, óf men betaalt voor de sigaretten meer dan de prijs, welke op de banderolle is aangegeven. Dat er echter op zó ontstellende wijze met de accijnzen gezwendeld wordt als in het rapport aan de Volksvertegenwoordiging met cijfers wordt aangetoond, had stellig niemand durven verwachten balver. N.Z-H.-Boys en H. Reyngoud van de Toneelclub d'er N.Z.H. Hun woorden deden zy met de aanbieding van een geschenk gepaard gaan. De voorzitter van de jubilerende afde ling, de heer B. Hamer sprak een dank woord, waarin hy tévens een overzicht gai van de jonge historie van O. en O. en herinnerde aan de in de loop der jaren ontwikkelde activiteit. Spreker deelde mede. dat ook dit jaar voor de leden der vereniging vacantie-verbiyven op Terschelling zullen worden ingericht; van de directie is reeds de toezegging ontvangen, dat zy voor vrij vervoer naar en van Harlingen zal zorg dragen. Onder leiding van de heer Gé Heijnen werd- de avond verder -gevuld met ac- cordeonspel en .de opvoering van enkele één-acters, verzorgd door de Toneelclub van de N.Z H„ die hiermede veel succes oogstte. The Manakura Hawaiians de den de rest en zorgden mede voor een geslaagd programma, dat met een bal oï.v. de heer C. van Leeuwen en met medewerking van „De Notenkrakers" be sloten werd. LEIDSE SMALFILM LIGA HIELD FILMWEDSTRIJD. De Leidse Smalfilm Liga hield gis teravond in Café-restaurant „In den Vergulden Turk" haar jaarlijkse on derlinge filmwedstriid. waarvoor 5 le den hadden ingeschreven en waarbij de aanwezigen als itiry opt laden. Na eeri inleidend woord van de voorzitter, de heer E. Timan. werden de films ver toond. De uitslag had tot resultaat, dat de door dr A. J. Kors met de door hem in 1937 opgenomen film„Oefening Ponteniers" met 136.55 punten werd bekroond. „Onze huwelijksreis", ver vaardigd door de heer W. Diikerman. bracht het tot 182.65 pt. daarnaast ont ving de heer G. Grooten met zijn film .Sneeuw" 182.55 p. de heer M. Kreft met „What?" 159.90 pt, en ten slotte de heer C. J. N. Stolwijk met .Kleuter- leven" 182.80 punten. Aangezien de puntenwaardering voor de films ..Onze huwelijksreis". ..Sneeuw" en .Kleuter leven" maar 7°er weinig afweek, werd bësloten om het voor de le en 2e pms uitgetrokken geldbedrag onder de ver vaardigers te verdelen; dr Kors en de heer Kreft konden de 3e prijs delen. Na de pauze vertoonde de heer M Zaalberg een documentaire film over het pottenbakken, waardoor de aanwe zigen op de hoogte werden gesteld hoe veel moeite en tiid het kost om een vaas of enig ander pottenj-product- te vervaardigen. AFSCHEIDSHULbE DR M. KEY Naar wij vernemen, zal aan dr M. Key, die gedurende vele jaren in Leiden ais gynaecoloog gevestigd was, en die op 1 Januari j.l zijn praktijk heeft neer gelegd, aan het eind van deze maand in het Diaconessenhuis een afscheid worden aangeboden. Door enige oud patiënten ts een comité gevormd, om hem by die gelegenheid als biyk van hun dankbaarheid een herinnering aan te bieden, zy hebben aan vele oud patiënten een circulaire gezonden, maar van de meeste was hun geen adres bekend. Zij. die zich hierbij wil len aansluiten, kunnen dit doen, door hun kaartje (met adres) en hun bij drage te doen toekomen aan mevr. M. M. G. Boks-Van Sclhaik, Zoeterwoud- se Singel 59 of mevr. C. G. R. Nieu- werahuizen Segaar-Uljée, Rynsburger- weg 21. VERZOEKEN OM SUBSIDIE AFGEWEZEN. De Raad zal nog een beslissing moe ten nemen op de verzoeken van het be stuur van de „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam" en van de Stichting Algemeen Comité „Onze Marine" om toekenning van een subsidie uit de gemeentekas. Ofschoon B. en W. willen aannemen, dat adressanten, leder op zyn terrein, nuttig werk verrichten, zyn zy toch van mening, dat er, met het oog op de financiële omstandigheden der gemeen te, geen voldoende aanleiding bestaat tot inwilliging van deze verzoeken te ad viseren. Mitsdien geven zy in overweging af- wyzend op deze verzoeken te beschik ken. De grondstof voor het bereiden van arak, melasse, halen de stokers uit een enorme opslagplaats in Tjaroebau. Deze opslagplaats Is eigendom van de Britse United Molasses Cy.Ltd. Deze maat schappij heeft over haar eigen melasse echter niets te vertellen. Wij durven er zelfs, zo deelde ons de directie mee, niemand naar toe te sturen. Het zou gewoon moord zyn. De maatschappij heeft al enige jaren lang een Indone siër in Tjaroeban zitten, die haar be langen behartigt. Uit de stockopnamen, die hy van tyd tot tyd naar Soerabaja stuurt, blykt dat de zaken niet slecht gaan. In het rapport aan het Parlement wordt verder gezegd, dat de rappor teurs tot hun grote spyt hebben moe ten constateren, dat de apparaten van de Staat, die tot taak hebben accyns- entduikers te vervolgen, niet in staat blyken te zyn hun plicht te vervullen. De politie 6telt zich oj> het stand punt, dat zy het te druk heeft met an dere zaken,-hetgeen overigens niemand zal willen betwisten. Een economische recherohe bestaat in Oost Java prac- tisch alleen op papier. Op dat papier staat de naam te lezen van zegge en schrijve één inspecteur, die de hele dienst uitmaakt! De man moet zich ongeveer voelen als een eenzame muis in een onmete- ïyk pakhuis boordevol kaas. In de afgelopen jaren werd van tyd tot tyd enig personeel, bestuursambte naren en politiemensen tot economisch rechercheur opgeleid. By die opleiding is het echter gebleven. Niet zodra wa ren zy van school, of ze werden by een. andere tak van dienst geplaatst, waar zy verder, verloren gaande in de Indo- r.esisohe ambtenaren-oceaan, volop de tyd kregen zich bezig te houden met de vraag, waar het cursus volgen nu eigeniyk voor had gediend In een verklaring, welke de vicc- voorzitter van het Parlement, ir A. M. Tamboenan, tegen het einde van het vorige jaar aflegde, constateerde hy, gelyk onlangs reeds gemeld dat het Indonesische volk z(jn eigen regering te weinig gehoorzaamt. „Een nadeel is," zo zeide hij „dat de Indonesiërs tot op heden niet vol doende respect hebben voor de eigen Indonesische leiders. Ik wil hiermee zeggen, dat bevelen van hogerhand correcter werden uitgevoerd in de ko loniale periode dan nu het geval is." Is het wonder, dat dit zo is in een land. waar de apparaten van de Staat, die tot taak hebben de ontduikers te vervolgen, niet in staat zyn hun plicht te vervullen en men dan maar. biyk- baar omdat de 4500 voorlichtingsamb tenaren, die de provincie Oost Java telt, van tyd tot tyd toch ook wat ts doen moeten hebben, de ontduikers van accynzen, die de staat per jaar voor 70 miliioen benadelen, met voor lichting tot betere gedachten tracht te brengen? De conclusie van het accijn zen zwendelrapport spreekt eveneens boekdelen. Hier geldt stellig, dat een goed verstaander maar een half woord nodig heeft In die conclusie wordt n.L gezegd, dat het dringend gewenst is, dat zwaardere straffen dan thans het geval is, worden opgelegd aan ont duikers van de accynzen en aan on eerlijke ambtenaren, dat een vol maakt controlesysteem onder de amb tenaren moet worden ingevoerd, dat er ambtenaren moeten worden opge leid en dat er een goede samenwer king moet komen tussen de dienst der accynzen en de economische re cherche. O Onze correspondent te Bonn schrijft ons nog het volgende commentaar op Adenauers antwoord aan Grotewohl: Geen antwoord op, maar een verkla ring in verband met de brief van Grote wohl heette het wat Adenauer in de overvolle raadszaal aan de journalisten,, en vandaar per radio aan de Duitse be volking in West en Oost, heeft bekend gemaakt. Deze verklaring, totaal ontbloot van enig propagandistisch of zelfs dema gogisch effect, heeft in strakke termen alle pretenties van de Oost Duitse machthebbers om op hun voorwaar den tot een gesprek over het herstel van dc Duitse eenheid te komen, af gewezen. Zij heeft nog eens duidelijk gemaakt, dat wat Grotewohl met zoveel fanfares heeft voorgesteld; de West-Duitse rege ring reeds meerdere malen heeft ge wild, laatstelijk in September van het vorige jaar. Wanneer de bondskanselier dus nu met Grotewohl aan één tafel zou gaan zitten, zou hij daarmede niet alleen het Oost-zone-regiem erkennen, maar ook toegeven, dat niet aan zijn regering maar aan de Duitse democra tische republiek de eer toekomt de eerste successen te hebben geboekt in de pogingen tot herstel van de Duitse eenheid. Adenauers verklaring heeft achter elkaar de redenen opgesomd, waarom aan deze zo ondemocratische republiek die eer niet toekomt. In de Oostzone bestaat geen persoon lijke vrijheid, in de Oostzone bestaat ook geen politieke vrijheid, in de Oost zone bestaat wel de volkspolizei, die een bedreiging van de Duitse bevolking vormt. Bovendien heeft een regiem, dat Duitse gebieden aan gene zijde van Oder en Neise aan Polen verkwanselt, geen recht zich als handhaver van de Duitse eenheid op te werpen. Dit zijn natuurlijk allemaal dingen, die men allang weet, en waaruit men van te voren had kunnen opmaken, dat hét antwoord op de brief van Grotewohl een nutteloosheid zou zijn. Waarom de bondskanselier dan toch met zijn ver klaring antwoordde? Omdat het nu een maal een jammerlijk feit is, dat Grote- wohl's voorstel van 30 November 1950 om allerlei redenen veel meer indruk heeft gemaakt, veel suggestiever was, dan het voorstel dat de bondsregering op 9 October van dat jaar via de hoge commissie van generaal Tsjoeikof had laten doen. Een van de redenen van die grotere indruk was dat de brief van Grotewohl een groter appèl van Duitser aan een andere Duitser deed. hoewel zij in werkelijkheid een weg van het Kremlin was Adenauer in een dilemma te brengen. Dit werd door veel Duitsers over het hoofd gezien. Zij snakken nu eenmaal naar de hereniging van hun •land en de brief van Grotewohl was een zeer geslaagd staaltje van hypocrisie. Vooral in de Oostlanden heeft men, overgeleverd als men daar is, een zekere hoop op de beantwoording van de brie fvan Grotewohl gesteld. Men houdt daar al niet van Grotewohl. In tegendeel. Maar de Oost-Duitsers vóe len zich langzamerhand in het Westen en ook in de bondsregering teleurge steld en vinden, dat het er niet meer zoveel op aan komt hoe hun lot ver beterd wordt. Ongetwyfeld met het oog op deze stemming nam Jacob Kaiser, de minis ter voor de Oostzone-vraagstukken, Adenauers plaats in, nadat deze was uitgesproken, om op zijn beurt een ver klaring af te leggen. Hij trachtte hierin de Oost Duitsers te doordringen van het dilemma, waarin de bondsregering was gesteld door Grotewohls brief. De Oost-Duitsers bevinden zich volgens diverse inlichtingen reeds in een toe stand van halve apathie. Hun hoop op een vreedzame bevryding taant met de dag en voor zover zij zich bij de toe stand niet neerleggen, zien zij in een nieuwe oorlog de enige uitkomst. Aan alle anderen in de Oostzone zou de brief van Grotewohl een gemakkelijke prooi hebben. Tegelijk met de verkla ringen van Adenauer en Kaiser is het gisteren gepubliceerde voor iedereen, die in de juiste stemming is, nog eens het zonneklare bewys van de kwade trouw van de sovjets aangetoond. Dit alles zal echter wel niet volledig tot de Oostzone doordringen en bij velen mis schien de akker van het redelijke be grip niet meer toebereid vinden. Er zijn totalitaire bezettingen, die te lang duren. Tot slot kan worden meegedeeld dat regering en oppositie in antwoord op de brief van Grotewohl geheel één lyn hebben getrokken. Men schijnt dit zelfs zo te moeten opvatten dat de regering in vorm en inhoud veel meer het fel-afwyzende standpunt van de sociaal-democraten tot het hare heeft gemaakt, dan omgekeerd. Oorspronkelijk zou de regering veel positiever hebben willen antwoorden en dit antwoord zelfs aan Grotewohl heb ben-willen adresseren, maar de sociaal democraten zouden er op gestaan heb ben dat de zaak met een ongeadres seerde verklaring zou worden afgedaan. Aan deze behoefte om met de oppositie tot algehele overeenstemming te komen, wijt men mede de lange, en nog de vo rige week verlengde wachttijd, die voor de reactie op de brief van Grotewohl is verstreken. Groningens gemeente ontvanger geschorst VERDACHT VAN FINANCIELB MALVERSATIES. (Speciale beriohtgeving) De raad van de gemeente Groningen heeft in een geheime zitting besloten de gemeente-ontvanger in de uitoefening van ziin functie te schorsen wegens ver denking van malversaties op financieel gebied. De Officier van Justitie heeft naar deze zaak een uitgebreid onder zoek ingesteld dat reeds zeer ver is ge vorderd. Daaruit is vrywel vast komen te staan dat de door de gemeente-ont vanger gepleegde verduisteringen niet ten nadele van de gemeente Groningen zyn geschied. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 19 Jan. Diversen per bos 10 stuks Hamamelistakken 1.60; Forsythia- takken 96; Mahoniablad 3560; Andro- medablad 3046; Cyclamenblocmen 30 45; Anjers 1.40. Diversen per stuk: Cy- clamenplanten 3843; Primula's ln kleu ren 21; Forsythlatakken le soort 2639: 2e soort 1722 per tak. LEIDEN, 20 Jan. Coöp. Groentenvelllne. Per 100 kilo: Rode kool 8.30—12.80; Savoye kool 7.509; Groene kool 10.90 14.80; Boerenkool 1819; Prei 1425; Kro ten 9.60; Kroten gekookt 15; Uien 15; Peen 8—21; Spruiten 1649; Andijvie 54—85; Sla 4347; Schorseneren 1718; Witlof 2048. Per 100 stuks: Sla 6.20— 23.60; Knolselderij 315. Per 100 bost Selderij 8.60—12.40. HOOFDDORP. 19 Jan. Tarwe f. 22.75— 23.65; Gerst f. 27.0032.25; Haver f. 27.00 3150; Groene erwten f. 38.0044.00; Karwijzaad f. 150.00—164.00; Blauwmaan- zaad f. 150.00184.00. KATWIJK a. d. RIJN. 20 Jan. Groenten- veiling. Waspeen I 8.5026.50; Idem II 9.5014.75; Kroten 6.256.50; Uien 2.30 6.70; Boerenkool 1315.80; Gele kool 6.40—8.60; Winterpeen 5.20—6.70; Rode kool 7.40—11.20; Spruiten 2840; Groene kool 7.20—13.80. RIJNSBURG. 20 Jan. Bloemenveiling. Mad Krelaee 7585; Copland rose 8095; Copland blauw 7085; v. d. Eerden 90— 115; Helios 4560; King Alfred 70—80; Keizerskroon 7090; Sonla 6575; Druif jes 18—25; Harvest 7590; Gen. de Wet 70—80; Nansen 1.20—1.30; Heiegarde 45 85 per bos. Hyacinthen wit 18.0022.00; idem rose 20.00—35.00; Idem blauw 18.00 25.00; Crocussen 3.00—6.00 per 100. RIJNSBURG, 20 Jan. Groentenvclllng. Aardappelen 1012; Rode kool 713; Gele kool 69, Boerenkool 1015; Groene kool 714; Kroten 610; Uien 26; Waspeen 827; Spruiten 2060 per kilo. Knolsel- derie 218 per stuk. Peterselie 2021 per bos. ROELOFARENDSVEEN, 19 Jan. Bloe menveiling. Rose Copland 5885; W. Cop land 5264; Golden Harvest 751.00; Crown Imperial 4864; White Sail 50 67; Krelage 46—71; v. d. Eerden 75—85; Plerson 4766; Amldonette 8590; At traction 7075; Zenober 5562; Pink Gem 62—71; Nansen 8590; Helios 42—52; Magniflcense 5057; Agnes 4854; Early Glory 5661; BI. Druifjes 1421; Cycla men 2151; Hyacinthen 5.009.00. ROELOFARENDSVEEN. 19 Jan. Groen- tenveillng. Andyvlo 49.00—58.00; Witlof I 35.00—41.00; idem n 14.00—26.00; Spruiten 39.00; Uien 6.008.00; Kropsla 10.80 per 100. Stoofsla 1.452.10; Boerenkool 0.3ö 0.05 per kist. TER AAR. 19 Jan. Witlof I 35—48; idem 11 2833; Idem stek 1019; Andyvle 1 4849; Spruiten 44; Idem los 1829; Sav. kool 11; Uien 35; Kroten 79; Rode kool 1314; Prei 10; Waspeen 10; idem stek 6 alles per kilo. Knolselderij 12 per stuk. Boerenkool 3585 per kist.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 9