Influenza F I ¥j Iff VAN DEZE WEEK: Truitjes voor allerhand gebruik Het gezin een vluchtheuvel in deze wereld Een woord tot de ouders 39ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 20 Januari 1951 Derde Blad No. 27207 Behoorlijk practisch en niet duur! Parijs, 17 Januari. Weldra de eerste shows worden op 1 Februari gehouden zullen de Fran se modevorsten ons alweer een nieuwe mode voorstellen. Zij zullen ons uit dui zenden japonnen en mantels die model len laten kiezen, die we het aardigst en het meest practisch vinden. Zij zullen ons laten weten, dat het klassieke man telpak nog steeds gangbaar is en dat we, indien we een nieuw complet laten ma ken, die en die richtlijnen dienen te volgen. Doch amper of niet laten ze ons op die shows zien wat metterdaad de mode van de Parisdenne is wat zij dag in, dag uit draagt, op kantoor, op straat, in het restaurant en zelfs in danszaal en schouwburg. De Parlsienne. die met haar aangeboren naaihandigheid en haar feeling voor modezaken zonder moeite de laatste showscheppingen zou kunnen copiëren, heeft zich een favo riet gekozen, die niet in het modedefilé aanwezig is, doch die wel in de „bouti que" van de modevorst en in de talloze kleine winkeltjes, die er hun specialiteit van maken, ligt en lokt. Zeker als zij jong is, maar zelfs als zij haar tientallen lentes niet meer telt. draagt de Franse vrouw bij voorkeur het ti uitje dat zo ongemeen en vogue is en in de practijk oblique en panden en knoopsluitingén slaat. Truitjes noemen we die aantrekkelijke en practische scheppingen die een rech te zwarte rok completeren; eigenlijk zijn de creaties, die we vandaag op het oog hebben, amper zo te betitelen. Ze zjjn immers de gulden middenweg tus sen het niet minder favoriete, machi naal gebreide truitje en de geheel stof fen blouse. Deze middenweg wordt uit stof gemaakt en met handgebreide boor den afgewerkt; hij valt als een blouse soepel om het lichaam en sluit als een truitje passend en elastisch af. Het uiterlijk van deze trui-blouses is senil-sportief of gekleed, afhankelijk van de gebruikte stof. Het meest een voudige model heeft aangeknipte of raglanmouwen. een ronde halsopening; die met een smal, gebreid boordje is afgezet, en een gebreide tailleband die over de rok wordt gedragen. De ronde halsopening wordt vaak door een V- vormige uitsnijding vervangen; de ge breide boorden van de mouwen omvat ten afwisselend de pols, de onder- of de bovenarm. Voor dit eenvoudige model lenen zich alle soepele wollen stoffen, jersey en fluweel, kant en voile en zelfs taft, sa tijn, lame en brocaat Kant en tule wor den steeds over een onderlaag van zijde gelegd; het transparante volle dekt al tijd een fond van dezelfde stof. die meestal van een andere kleur is, hetgeen een onverwacht en betoverend chan geant effeot tevoorschijn roept. Het ge- (Ineez. Med.-adv.) Veelal het gevolg vin verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou (door keel, borst en rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert con gestie, vergemakkelijkt ademhaling en geeft spoedige verlichting. -®- l"n. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Borgia schaakmat: Géén succes voor Orson Welles! Luxor Al is men een grillig en veel- zijdig genie, al luistert men naar de il lustere naam Orson Welles, dan wil dat nog niet zeggen dat ook alles wat ge presteerd wordt door die bruisende en kolkende kracht gekwalificeerd kan wor den als een groot succes, een meester lijke creatie, een geraffineerd knéppe vondst of een handig schot midden in de uitdagend fraaie rode roos! De hoogtepunten in het nog jonge, uitertst vitale en bijzonder rijk gezegen de leven van de ..duivelskunstenaar" Welles zijn echter talrijk de dieptepun ten (of de punten on het hellende vlak) moet men gelukkig zoeken. Zijn creatie bv. van Cesare Borgla getuigt slechts van het indrukwekkende bestaan van één man: Orson Welles: de bloed dorstige en berekende Boreia komt er maar schameltles van af. Evenmin be wezen verder de artikelen van Welles over Duitsland onlangs gepubliceerd grote gaven op lournalistiek gebied, alhoewel de ex-echtgenoot van Rita Hayworth (.men kan niet steeds met «ten genie getrouwd blijven") zeker be hoorlijk weet te schrijven en originele denkbeelden kan ontwikkelen. Tot de indrukwekkende getuigenissen van Welles' meesterschap daarentegen dient men fee rekenen Macbeth de toe schouwer wordt hierbij voor een zeer zware taak gesteld The Third Man en vooral ziln eerste werk Citizen Kane benevens The lady From Shanghai, om Deviezen voor uitvoer naar West-Duitsland IN DE AGRARISCHE SECTOR. Blijkens publicatie in de „Bundes- anzeiger" en Duitse Staatscourant, zijn andermaal deviezen beschikbaar gesteld voor Invoeraanvragen voor Duitse importeurs van de volgende artikelen: Boter 500.000 dollar, kaas 500.000 dollar, reuzel 500.000 dollar, fruit 300.000 dollar, snijbloemen 100.000 dollar, waarvan voor West-Duitsland 90000 dollar en voor West-Berlin 10.000 dollar. Bovenstaande bedragen werden door de Duitse regering uitsluitend voor invoer uit Nederland vrijgegeven. Alle, sedert 26 December 1950 in Dul'sland geschiede uitschrijvingen voor import uit Nederland zuilen Id minde ring op de bij handelsverdrag vastge stelde contingenten worden gebracht. ons slechts te bepalen tot deze vier films. De man, die Henry Kings ..Borgia Schaakmat" draagt, is Tyrone Power, maar al te vaak door velen slechts ge zien als een .mooi aoteur" zonder meer. In The Razors Edge (Somerset Mau gham), met Clifton Webb als 's werelds meest snobistische snob Elliot Temple- ton. maakte Tyrone Power echter van Larry een figuur, welke lang in de her innering zal blijven door zijn overtui gende kracht. Op het tweede plan staat in Borgia Schaakmat" de mooie Wanda Hendrix Ride The Pink Horse" met Robert Montgomery)als hekkensluiter moet men Orson Welles plaatsen. De geschiedenis heeft talrijke aan trekkelijke kanten omdat zij in wezen onaantrekkelijk zijn daar staat de naam Borgla borg voor spanning en sensatie intriees en vooral tevenintriges, kuiperijen en verraad; men zaet dit alles in een ware wervelwind in kleurrijke vorm aan zich voorbijtrekken, terwijl talrijke bij-rollen op lang niet onver dienstelijke wijze vervuld worden. Borgia Schaakmat" is een meeslepen de avonturen-film van lang niet het slechtste karakter, integendeel: een aan zienlijk aantal werken op dit gebied steat op aanzienlilk lager peil. weinig films kunnen slechts in een hogere klasse ge plaatst worden. Young man with a horn: Harry James „achter een gordijn" Lido Wie zal ooit June Allyson in „Two girls and a sailor" vergeten? Het succesnummer Young man with a horn" werd door haar op onnavolgbaar charmante en enigszins ondeugende wijze (June overigens uitstekend toe vertrouwd!) gebracht Dorothy Bakers -Young man with a horn" heeft echter niets te maken met die trompet blazen de Jongeman van June Allyson. behou dens ziin leeftijd en professie. Dorothv Baker die evenveel weet en begrijpt van een Louis Armstrong zowel een Paul Whiteman als een huis vrouw van aardappels koken publi ceerde in ^8 haar overbekend boekje. In Rick Martin eerde zij de muziek van Leon ..Bix" Beiderbecke (t *31) en met ziln leven dat buitengemeen tragisch was: een verbluffend snel omhoogschle- ten als trompettist gevolgd door nog voor zijn 30ste jaar een ten onder gaan aan een volkomen verknoeiend hu welijk (Amy North was wel héél eigen aardie: zli bpareep zichzelf nauwelijks of niet) drank en vrouwen. In de film echter de suggestie van herstel (van- weee de censuur!). Kirk Douelas maakte Rick Martin van top tot teen en in hart en nieren tot een van zijn kunst bezeten trompettist, Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. klede aspect van het truitje is dus niet zozeer aan de coupe als wel aan de stof te wijten, welke laatste by tfjd en wijle met parelen, gitten, strass of lo vertjes wordt opgewerkt. Alle genoemde stoffen, effen of gepatroneerd, bewerkt of niet, laten zich ook voor iets minder simpele modellen gebruiken. In het sportieve genre vindt vooral de Schotse ruit aftrek, evenals effen of gestreepte jersey. Het truitje wordt vaak over een witte blouse gedragen of met een gesteven, wit kraagje gecomple teerd. Het smalle, gebreide halsboordje maakt van tijd tot tijd plaats voor een twee-recht-twee-averecht gebreid schou derpas, dat aan voor- en achterkant een halve cirkel tekent een schouderpas, dat bij een effen jersey creatie in gaatjespatroon gehaakt of gebreid kan zijn. Jersey leent zich echter ook voor ge klede trui-blouses en is dan bij voor keur zwart. Het Jersey truitje is zoals de creaties uit voile, kant en andere fragiele stoffen, meestal mouwloos: een gebreid boordje omzoomt het armsgat en reikt tot even over de schouder. Waar, als kenmerk der gekleedheid, ook de boothals in tel is, die de schouders min of meer bloot laat, valt ook het jersey truitje een dergelijke halsuitsnij ding ten deel. Het is echter niet nood zakelijk (voor modellen uit geweven materiaal geldt dit niet), dat deze hals opening met een gebreid boordje wordt omzoomd De boothals, uiterst flatteus, gaat óf met een uiterst kort. glad mouwtje gepaard óf met een niet veel langer pofmouwtje. Behalve deze simpele modellen (de meest gangbare!) zijn meer gecompli ceerde variaties mogelijk, zoals ook de stoffen blouse en de gebreide trui die toelaten. Wie echter een bekoorlijke, een uiterst practisch: en een niet te kostbare rokaanvulling zoekt, zal met^ boven staande gegevens gemakkelijk een modieus en prettig te dragen kleding stuk kunnen maken waarmee zü op kantoor, op visite of in de toneelzaal stijlvol gekleed is. VJ.n.r. Truitje van gestreepte jersey met effen, gebreide boorden. Truitje van zwarte jersey, opgefleurd door een corsage Truitje van kant en zijde. Truitje van Schots geruite wollen stof met zwarte boorden. die slechts één grote, alle energie op slokkende liefde kende; zijn trompet. Harry James („achter het gordijn") zorgde voor het geluid. Hij deed dit over eenkomstig zijn kunnen: brutaal-knap en het oor fascinerend. Doris Day schiep een lieve Jo Jordan, terwijl Humphrey Bogarts echtgenote, de donkere schoon heid Lauran Bacall, de geestelijk ont wrichte Amy North tot haar feitelijk droevig leven bracht. Ten slotte wist een onbekend acteur en/of een uitstekend trompettist) de virtuoos Art Hazzard (Ricks kundige leermeester) tot een fei telijk wel ontroerende figuur te maken Regisseur Michael Curtis een ex pert op het gebied van de showfilm kon werken met een scenario, dat in hoofdlijnen Dorothy Bakers boekje goed volgde, zodat alle aandacht geconsen- treerd kon worden op Ricks spel en het zingen van Josephine. Uiteraard moes ten Ricks eerste levensjaren sterk sche- matisoh blijven, terwijl het beeld van zijn ondergang op de film minder cou is dan op papier. Amy North ten slotte speelde' in werkelijkheid een iets belang rijker rol dan op het witte doek. Resumerende mag men gerust zeggen, dat .Young man with a horn" een uit stekend werk is. waarbij het oor gestreeld en verblijd wordt door Harry James' kundig spel en oog en oor niets tekort komen aan Doris Day, die een vijftal songs brengt. .Young man with a horn" is geen showfilm. doch men ziet uitste kende show! De onoverwinnelijken: Kleurrijke en bloedige avonturen Rex Cecil B De Mille regisseerde .De Onoverwinnelijken" (Unconquered) zodat men vergast wordt op vaak mas sale massa-scènes 'alhoewel hij zich vaak te bulten is gegaan aan nóg mas saler massa-scènes). Mocht men eerst enige angst hebben, dat Gary Cooper enigszins uit de toon zou vallen in dit verhaal over de strijd tussen roodhui den en bleekgezichten. zij bleek geheel en al ongerechtvaardigd. Dat Paulette Goddard in haar element was, wel. dat viel gemakkelijk te voorspellen De gro te verrassing is Boris Karloff; geen grie zelig en angs^s.njagend monster, doch een Indianen opperhoofd, die bar slecht uit zijn Engels weet te komen. De geschiedenis over die onoverwin nelijken is vol vaart, vuur en bloedige gevechten, waarin held en heldin na zware strijd en na meermalen de dood van nabij aanschouwd te hebben, uit eindelijk hoe kan het ook anders de overwinning In de wacht slepen: de aanval van de woeste met- oorlogsgordels getooide Indianen op „het laatste fort" wordt door middel van een goede, doch wrange list afgeslagen. De Mille staat naast zijn liefde voor de massa tevens bekend om zijn over dadigheid. Gelukkig wist hij zich in ..Unconquered" te beheersen, zodat geen onaangenaam gevoel van „te veel" ach terblijft nadat men zich heeft laten mee slepen door het Technicolorwerk, dat het aanzien ten zeerste waard is. „De laatste haven" Trieste historie Casino „De laatste haven": een van die mistroostige Jean Gabin-fllms, su perieur van sfeer, spelend in het door bombardementen getroffen, armoedige havenkwartier van Genua. Het somber relaas van een man, staande aan de zelfkant van het leven. Die zelfkant Is helaas voor talloos ve len een dlpp-ingrijpende realiteit, waar zij nooit meer „uit" komen. Deze film toont het u! Jean Ga bin speelt in deze Frans- Italiaanse film de ro] van de man, die ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Het is met de huidige jeugd een mal geval Of 't nu komt, omdat het leven tegenwoordig zo vol tempo i.s dat de kinderen de grootste haast ma ken. om er zich „haast-je-repje" in te storten, dan wel de levens kunst van de ouderen eerder af kijken dan vroeger: niemand zal ontkennen, dat de jeugd er als de kippen bij is, om de volwassenen de loef af te steken. Vroeger, ja vroeger was er nog wel eens sprake van het „Kleine potjes hebben grote oren". En onze voorvaderen vermeden dan angstvallig aan de hulstafel een onderwerp aan te snijden, dat voor de jeugd maar beter niet te slikken was. zijn zij óók al niet gediend: het wordt dus moeilijker en moeilijker een jeugd die eigenlijk geen Jeugd meer is, tevreden te stellen. De kinderlijke geest wijzigt zich, het kinderlijke uiterlijk evenzo. Ei- zijn talloze kleuters, die er als wijze „heren en dametjes'- uitzien. Ze wéten het wel niet altijd be ter, maar z^ doen alsóf. Dat,heeft z'n voor- en nadelen. Ouder-geword:n In de jaren bijv. tussen servet en tafellaken, toen w ij nog verlegen en onhandig onze entrée in de maatschappij maak ten, stappen zij vrijmoedig en par mantig de wereld binnen en den ken dikwijls de wijsheid ln pacht te hebben. Nu horen Pietje of Klaasje, Mietje of Annetje van alles en nóg E§ wat. en zyn niet meer gauw tot blozen te krijgen: ze weten hun weetje maar al te best, nemen niet gauw aan iets meer aanstoot en lachen in hun vuistjes, wan- neer Pa en Ma denken, dat ze nog van niéts weten Het valt me dikwijls op, dat er in deze bewogen en drukkende tij- den maar zo weinig échte kinde- ren meer zijn! Mei een boek a la Dik Trom wat vonden wij dat indertijd ge- zellig! moet ge bij hén liever niet meer aankomen, Cooper, Aimard, Karl May: auteurs waar ik vroeger mee dweepte, ach, hun Indianenavon- turisme interesseert hen niet meer. Misschien wél een Jules Verne, want zyn fantasie correspondeert in sommige opzichten nog met hun technische hoge vluchten. Nee: het is meer de lucht- vaart, de ontdekkingsreis, de rea- listlsche strijd op leven en dood, waarnaar de kinderlijke belang- stelling uitgaat. Niet voor niets hebben jongens en meisjes allang in sombere span- ningen geleefd: radio, film en zo- veel andere publiciteitsmiddelen wisten er het een en ander óp te gooien Van sentimentele bakerpraatjes tot de moordenaar van zijn vrouw werd. Hij vlucht, naar Genua, leert er een an dere vrouw „Isa Miranda" kennen en hoopt op nieuw geluk. Beiden, zonder uitzicht op een toe komst, doch er innerlijk tóch op hopend, klampen zich aan elkaar vast. Maar er is geen uitkomst: het net wordt toege slagen, de politie arresteert de man ten slotte, de vrouw blijft achter En zij verdenkt haar dochtertje uitnemend door een onbekend meisje gespeeld hem aan de Justitie overge leverd te hebben Wrede speling van het noodlot Het duister, lugubere milieu, waarin zioh de tragedie voltrekt, treft door zijn zuiverheid. Alle personen spelen levensecht. Het „schuld- en boete-pro bleem vindt zijn rechtvaardiging, on danks de sympathie, die man en vrouw weten te winnen. Het Is géén wonder, dat deze film door tal van kwaliteiten tweemaal bekroond werd. Maar ge moet de melancholie kunnen verdragen en de sinistere beklemming. De regisseur René Clément is er de man niet naar, om het u in dit opzicht ge makkelijk te maken. Het is een trieste historie, met een even triest en hopeloos slot. Maar het échte leven Is voor velen nu eenmaal een trieste historie: cy nisch, hard en wreed.... En deze film maakt het leven niet mooier dan het is.... Grock de clown: Levensgeschiedenis van een groot artist Trianon Weinigen kennen Adrian Wettach. geboortig uit Bern, velen ken nen Grock de clown en toch zijn deze Was ér laatst niet een autoriteit op bestuursgebied, die zich bij me beklaagde dat de hedendaagse jon- gelui zich wél kranig weten te be- wegen wat een voordeel is maar daarnaast, als het om wérke- lijke kennis gaat, zo'n droevig II- guur slaan? Wat weer een sterk nadeel is.... Ziet nu eens deze twee de Samba E dansende peuters. Houding, uitdrukking, kledij: ze zyn als bij de volwassenen. Niets kinderlijks is er meer aan. „Dans-professionals" in de dop, s deze 6-jarige Sally Keogh. doch- tertje van een chirurg met nog wisselende tandjes! en de 7- jarige Colin Hayes, het zoontje van een marine-commandant op het bal in het Londense Savoy-hotel. Wie van de ouderen zou hen j| deze dans verbeteren? Ik wed, dat velen van ons het zelfs tegen hen zouden afleggen, wanneer het er om gaat een Samba perfect te demonstreren, Maar hoé moet dat nu als ze ouder worden? Voor hén is dan de Samba niets |j aardig meer Eft zal het hele leven nog wel „aardig" zijn voor zulke aardige kindertjes als zij?.... FANTASIO. J twee één en dezelfde persoon. De film, welke deze week in het Breestraat-thea- ter draait en waarin de beroemde ko miek. die „voor koningen en keizers op trad", zelf de hoofdrol vervult, is niet alleen een weergave van zijn succesvol répertoire, doch geeft een interessant overzicht van zijn triomfale carrière. Reeds op zeer Jeugdige leeftijd koesterda de jonge Wettach de merkwaardige ambitie circus-artist te worden en mei ijzeren wilskracht en onuitputtelijk ge* duld wist hij zijn doel te bereiken. De film toont alle stadia van die ontwik keling, welke hem door alle hoofdsteden van Europa voerde en waarbij zijn veel zijdige muzikale begaafdheid hem uit nemend te stade kwam. Wij herinneren ons vele Jaren geleden ook een film te hebben gezien, waarin Grock een belangrijke rol speelde en Juist omdat wij daaraan zulk een kos telijke herinnering bewaren, beschou wen wij het als een verrijking Grocks kunst ook in het volledig-gerijpte sta dium te hebben mogen bewonderen. Want het ls stellig ln hoge mate be wonderenswaardig te zien hoe deze reus in de circuswereld tot voorbij de 70-Ja- rige leeftijd zijn nummers „verkocht" en daarbij prestaties leverde, die geen ander artist vóór noch na hem verricht heeft. Het merkwaardige is dat zijn kunst zo eenvoudig lijkt, maar in wezen toch zo ontzaglijk moeilijk is, omdat elk verkeerd gebaar of onjuiste gelaats expressie afbreuk zou doen aan het ef fect van de zorgvuldig uitgedachte tricks. Grock heeft in zijn veeljarige loop baan in de piste en op het podium tien duizenden onvergetelijke momenten van kostelijke, zorgenloze ontspanning ge geven. Dit filmische overzicht van zijn leven is als een monument ter blijvende ere aan een der allergrootsten in dit merkwaardige beroep. Hedendaagse jeugd komt levenszon tekort! Een schoolhoofd schrijft ons: „Sinds de zomer van 1950 staat Korea en alles wat daaraan vastzit, in het middel- of beter nog: brandpunt van de belangstelling. De Uno heeft het er druk mee. de regeringen ook. En niet in het minst de diverse legerleidingen. Ontelbare besprekingen worden gevoerd en plannen opgesteld. De jongemannen worden gekeurd, de inhoud van de schatkist wordt te licht bevonden de grondstoffenvoorraden danig aangespro ken De kranten hebben hoofdartikelen, de radio heeft stof tot praten en de men sen tijdens het koffie-uurtje en de ver- Jaarsvisites eveneens. Rónd de Nieuwjaarsboodschappen spookten de sombere toekomstverwach tingen óók al rond. Hoe kon dit ook an ders? Menigeen begon 1951 met de zucht. „Wat zal dat Jaar ons brengen?" en liet de ogen over zijn kinderen gaan. De gulle lach ging plaats maken voor een stille glimlach slechts en de ge moedelijke rust week voor een zekere geïrriteerdheid. Als de kinderen hun kinderverhaaltje in de krant willen lezen, moet Vader eerst het hoofdartikel uit hebben en zuchtend werpt hij de krant op tafel. Er moet stilte zijn als Vader de nieuws berichten tijdens de maaltijd horen moet Moeder zegt, dat de prijs voor dit- of-dat weer is opgelopen en zucht „Waar moet dat heen?" Langzaam, maar onbetwistbaar zeker, daalt er op de jeugd-van-vandaag de somberheid en gedruktheid neer. Alleen zU reageert anders. Dolle uitgelatenheid by de schoolkinderen, cynisme en on verschilligheid bij de wat groteren. Langzamerhand wordt alles, vat hurr- Jong. onbezorgd leventje zo plezierig maakt, ingekrompen en gedecimeerd. Er moet bezuinigd worden dus ook op hun extraatje, hun kleding en schoeisel, hun verzetje. De standjes over hun slor digheid, hun winkelhaken in blouse öf broek worden heftiger. De stemming daalt. Regelmatig en onafwendbaar. Daarom willen wij een beroep doen op U, ouders en verzorgers van die teleurgestelde jongeren, die mede gaan lijden onder de grote-mensen- teleurstelllngcn en sombere verwach tingen. Helpt, helpt hen er zo goed mogelijk doorheen! Hoe, zult U vra- gen? Bewaart dan, zo goed en zo kwaad het gaat, Uw opgewektheid. Laat in Uw huls de zon schijnen, opdat Uw kinderen het thuis gezellig en veilig zullen vinden. Uw gezin zij een vluchtheuvel in deze wereld! Bespaart hen Uw zorgen zoveel mo gelijk. U wordt door dat pratcn-over- de-zwar;-tijden niet beter en geluk kiger en zij worden door al die som bere, negatieve verhalen aangevreten. Laten de nieuwsberichten niet de baas spelen over Uw-gezin-om-de-eettafel. Stelt belang in hun school- en clubver- halen, U vergeet even Uw zorgen en wordt er rijker door, ja. U zult Uw kinde ren meer en meer aan U binden door Uw oprechte belangstelling. Maakt het thuis vooral gezellig: speelt met hen een gezelschapsspel rond de tafel als de lamp op is en de kachel brandt. Zet U de radio even af en maakt met de kinderen wat muziek op het orgel, de viool ofde mondaccor- deon. Gaat met hen een straatje om wandelen, kortom: geeft U de kinderen het veilige gevoel van een thuis. Hoeveel oorlogskinderen missen dat nu en U hebt nog een huis en U hebt kinderen. Ja, U is nog héél rijk en weest er voor al zuinig op! Laat het monster van cy nisme, onverschilligheid of wanhoop aan Uw deur géén kans kry'gen. Na tuurlijk komt de wereldsituatie wel eens ter sprake of ook wel eens de onzeker heid en beroerdigheid van Uw werk. Maar Uw toon zal anders zijn en U weet van ophouden. De zomer komt straks weer. Gaat U met de kinderen eens naar buiten De jeugdclubs maken hun plannen op. Ook al zijn de leiders nét zo bezorgd en on zeker als U, zij gaan weer plannen ma ken. Als het maar even kan, laat dan Uw kinderén vast sparen voor een trek- tocht, zomerkamp, boottocht, sohool- reisje en al dergelijke feestjes meer. De hedendaagse jeugd komt levenzon tekort. Op U rust de taak om dat tekort aan te vullen. En moet er dan op alles bezuinigd worden, bezuinigt dan op de levensvreugde van Uw kin deren niet het meest! Liever zelf maar wat minder, maar geeft Uw kinderen veel vltamcn L van Leven. Juist nu! ..Hoe zalig als de jongenskiel nog om de schouders glijdt"

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7