Van terugtrekking Chinese-troepen geen sprake Engeland wil ook nu nog voor alles beperking van het Chinese conflict WEERBERICHT Moed en geest-kracht der Nederlanders in felle kou Nederland steunt Amerikaanse resolutie tegen Peking-China 89ste Jaargang ZATERDAG 20 JANUARI 1951 No. 27207 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Eisenhower vol daadkracht Eisenhower trekt als met zeven- mij ls-laarzen door West-Europa, om precies na te gaan, hoe de weermacht in de Westelijke deelnemers aan 't At lantisch pact ligt. En trots zijn zeer kortstondig bezoek, krijgt men de in druk, dat hij op korte termijn spijkers met koppen weet te slaan! Getuige het geen zich hier te lande rondom zijn in'.ichtingsinformatie heeft afgespeeld. Waarbij alleen de vraag mag worden gesteld, of wel de gewenste discretie daaromtrent is bewaard en men door de zucht naar nieuws uit de eerste hand zich niet heeft laten verleiden tot het aan de openbaarheid prijsgeven van aangelegenheden, die beter bin nenskamers hadden kunnen blijven. Ook met het oog op de tegenpartij. Doch, hoe het zij, met bekwame spoed is Eisenhower bezig om zich ge heel te oriënteren en reeds nadert hij het einde van zijn rondreis. Momenteel vertoeft, hij in Luxemburg, waar hij wel niet veel wijzer zal worden, want een leger is daar nu eenmaal iet-s on bekends. Doch interessant wordt zijn vertrek naar Frankfurt, waar hij Maan dag besprekingen aal voeren met bondskanselier Adenauer en andere lei dende figuren uit de Westduit-se repu bliek! Zoals men weet, is het met de deel neming van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa nog al tijd niet in orde. Op papier is welis waar reeds geruime tijd een schema bereikt voor overeenstemming, doch in de practijk is daarvan nog niets tot 6tand gekomen. De Duitsers voelen wei nig voor de getroffen regeling, die zij kenschetsen als een compromis tussen twee beoordelingen: als overwonnene en als bondgenoot! En het laat zich indenken, dat zij voor een dergelijke situatie weinig voelen. Men kan momenteel gerust aanne men. dat in doorsnee tot de West- Duitsers wel is doorgedrongen de er kentenis, dat zij zich niet zullen kun nen onttrekken aan de plicht daad werkelijk mede te helpen aan de ver dediging van West-Europa tegen een agressie uit het Oosten. Te meer niet, waar zij zelf in een dergelijke gebeur tenis in de eerste plaats het kind van de rekening zouden zijn! En zij begrij pen, dat zy moeilijk van het Westen kunnen vragen West-Duitsland aan de Oost-grens te verdedigen zonder zelf de armen uit de mouwen te steken. Dat zou ook wel zeer onlogisch zijn. Doch zfj vragen en dat kan men ook billijken! vertrouwen. Wanneer men als wapenbroeders naast elkaar zal komen te staan in de strijd, dan past het minstens wel ook als broeders met elkaar om te gaan bij minder ge vaarlijke omstandigheden. En dit laat ste laat zeker te wensen over. Laat staan dan een gelijkstaande behande ling als oorlogs-ma.kkers. Om West-Duitsland te maken tot een volledig lid van de Westeurope^s familie, die in allerijl bezig is om de nodige maatregelen te treffen tot zelf behoud door kortzichtigheid tot voor kort verzuimd! zal men het volledig vertrouwen moeten schenken. Het is of het een of het ander! Late men elkaar tooh eindelijk klare wijn schenken. Met des te meer interesse mag men daarom het. bezoek van Eisenhower volgen. Zal hij de Duitsers weten te winnen tot grotere bereidheid? Op zich zelf is de oud-opperbevelhebber van de geallieerden uit de tweede wereldoorlog in Duitsland niet bepaald persona grata, daaT men hem kwal fik neemt de overgave van het Duitse leger aan het Westen met uitzondering van de R-us- sen_ niet te hebben willen aanvaarden, doch aan de andere kant heeft de Duitser toch respect voor zijn presta ties. Veel zal dus afhangen van de tact. d:e van weerszijden wordt aan de dag gelegd! Naar het heette, zou Eisenhower ook een bezoek brengen aan Madrid, dcc-h blijkbaar heeft men dit tenslotte toch nog niet aangedurfd. De „heilige Huis jes". aan het geval Spanje verbonden, durft men dus toch nog niet aantasten. Of komt dit bezoek nog op de terug reis0 Want Eisen,hower zal wel Grie kenland met een bezoek vereren, waar uit blijkt, dat gestreefd wordt naar een coördinatie met het gebied rondom de Middellandse Zee! En dan mag men als vanzelfsprekend ook de verdediging van het midden-Oosten daaraan wel vastkoppelen In ieder geval, met Eisenhower is, zoals wy voorzagen, de Westelijke her bewapening op volle toeren gebracht! geen oorlogstoestand meer tussen joego-slaviè en oostenrijk. Radio Belgrado heeft meegedeeld, dat de staat van oorlog tussen Joego-Slavië en Oostenrijk bij decreet van het Joe goslavische presidium wordt beëindigd. Dit liep niet vooruit op een toekomstig vredesverdrag met Oostenrijk. Einde December heeft de minister van buitenlandse zaken, Kardelj, in het parlement melding gemaakt van verbe tering van de betrekkingen met Oosten rijk en West-Duitsland en verklaard, dat Joego-Slavië met beide landen de staat van oorlog zou beëindigen. Thans v'erd echter van West-Duitsland geen gewag gemaakt. VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Weinig verandering van tempe ratuur.'(Opgemaakt te 10 uur). 21 JANUARI. Zon op: 8.37 uur; onder: 17.06 uur. Maan op: 14.50 uur; onder: 8.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 14.34 u. Zon op- 8.36 uur: onder: 17.08 uur. Maan op: 16.02 uur: onder: 8.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.05 en 15.15 u. Dit nummer bestaat uit tien pagina's. Hoogstens reorganisatie Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger deelde mede, dat de legerleiding niét over inlichtingen be schikt, die er op wijzen dat de Chi nese communisten bezig zijn de beste elementen van hun legers uit Korea terug te trekken. Hij zeide, dat de sterkte der communistische legers in Korea niét veranderd schijnt te zijn, vergeleken bij die van de laatste we ken. De woordvoerder verklaarde verder, dat het derde Chinese veldleger, dat in Noord-Korea tegen de verbonden strijdkraohten heeft geopereerd en wel licht zware verliezen, die mogelijk de helft van de sterkte bedragen, heeft geleden, zich toch nog in het Noorden schijnt te bevinden. Uit Tokio wordt gemeld, dat, terwijl vliegers en krijgsgevangenen melden, dat enige eenheden der beste Chinese troepen naar de Mandsjoerijse grens trekken, vermoedelijk om in Mands- joerije te worden gereorganiseerd, ge allieerde patrouilles, die diep in het niemandsland tussen de bei-de linies zijn doorgedrongen, op verscheidene plaatsen krachtige Chinese eenheden ontmoetten. Dit wijst er op dat slechts die Chinese divisies, die hevig te lijden hebben gehad van geallieerde lucht aanvallen, zware verliezen hebben ge leden in de slagen bij Hoengnam en Wondjoe, of veel te lijden hebben van de koude, uit de voorste linies zijn te ruggenomen. In het gebied van Soewon, ongeveer dertig kilometer ten Zuiden van Seoel, ten Noorden en ten Noord- Oosten van Wondjoe en in het Oos telijke gebied ten Zuiden van de 37ste breedtegraad, trekken de communis ten troepen samen. Wondjoe is, ge heel verlaten, weer in handen der verbonden legers. Waarnemers verklaren dat de twee Chinese veldlegers in Korea dermate zijn gesplitst en over verschillende ge bieden verplaatst, dat het moeilijk is uitte maken hoeveel communistische divisies in Noordelijke richting trekken. Bewegingen en samentrekkingen van communistische troepen in de Oostelij ke frontsector en in het Oostelijke ge- gebied tussen deze punten krachtig aangevallen. Uit andere frontbenchten blijkt dat de bedreiging door guerillero's ernstiger wordt. Groepen guerilla-strijders wor den achter de linies der verbondenen samengetrokken, met het doel de voor naamste verbindingslinie af te snijden. Zuid-Koreaanse politie en burgers mel den dat 3000 guerilla-strijdersdehoofd- straatweg tussen Tanjang en Andong zijn overgetrokken en thans in Ooste lijke richting oprukken. STRADIVARIUS OP KOREA GEVONDEN. Een Amerikaanse soldaat heeft in het voor enkele dagen door Uno-troe pen heroverde stadje Sojong een „Stra divarius" ontdekt. De viool, die in goede toestand ver keert en inderdaad echt schijnt te zijn, bevond zich in een gedeeltelijk leeg geplunderde winkel onder andere mu ziekinstrumenten, die waarschijnlijk de eigendom zijn van een plaatselijke or kestvereniging. In de riool bevindt zich een papiertje met de woorden: „Anto nio Stradivarius Oremonae facebat anno 1725". Mc Cloy tot de Duitsers: De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, McCloy. heeft verklaard, dat de Duitsers moeten ophouden met „te gen windmolens te vechten" terzake van het probleem van de Duitse deelneming aan de Westelijke verdediging. McCloy reageerde hiermede op beweringen, dat. de Westelijke mogendheden het bewijs hadden geleverd, dat zfj ten opzichte van Duitsland onderscheid maakten. „Wanneer de Duitsers bereid zijn met de andere Europeanen aan de vèrdedi- ging van de Westelijke volkerenge meenschap mede te werken. Is het dui delijk, dat zjj op gelUke voet moeten worden behandeld", aldus McCloy. „Maar ik kan u verzekeren, dat ge u nooit zult behoeven te verzetten tegen een poging tot aanwerving vanwege de geallieerden, want een dusdanige po ging zal nooit gedaan worden. Indien Duitsland niet vrijwillig aan de Westelijke verdediging wil deelne men, zal er van een dusdanige deel neming in het geheel geen sprake zjjn". Vooral geen oorlog Onze Londense correspondent meldt: In Londen blijft men voortdurend te gen overijlde stappen in het conflict met China. Engeland beseft dat het risico van verdeeldheid in het Westelijke kamp over nieuwe maatregelen als consequen tie van China's weigering, op het mo ment groter is dan ooit.. Daarom zijn er Engelse politici, die aanbevelen, dat En geland zich vierkant, achter Amerika plaatst bij de brandmerking van China tot agressor, om de kansen op Britse medezeggenschap over hetgeen er daar na gebeuren moet, te vergroten. De „Times" vraagt zich af of China, dat wellicht opzettelijk zijn voorstellen öeelte vain het centrale front schijnen j 20 geformuleerd heeft dat ze onaan- de voorboden te zijn van een nieuw j'aard ar. m9es^en zlJn> hiermede niet zijn offensief, dat, na de tien dagen pauze in de strijd na de actie rondom Wond joe. wordt verwacht. Uit een opgevangen omroepbericht van het Chinese leger blijkt dat com munistische troepen bezig zijn over de Pjongtsjang te trekken, hetgeen acht kilcmeter ten Noord-Oosten van Tsjets- jon geschiedt. Het is niet bekend in welke richting zij oprukken. Een correspondent van Reuter aan het. centra.le front meldt' dat er aan wijzingen zijn voor samentrekkingen van communistische troepen in de ge bieden van Itsjon-Soewon en Wondjoe; in beide sectoren bevinden zach Chine zen. Amerikaanse jagers en lichte bom- doelbewust wil aansturen op een split sing van het Westen. Men meent in Londen dat toespitsing van het conflict niet behoeft te bete kenen dat de Ver. Naties een openlijke oorlog met China zullen aangaan. De openbare mening in Engeland is het er over eens, dat dit gekkenwerk zou zijn, ook al omdat een dergelijke strijd volgens sommige experts ook al zou den er atoombommen wVrtteFf^gebruikt, twintig jaar zou duren. Aan de andere kant zou zoals de „Daily Telegraph" opmerkt, indien Mao's agressie zou worden toegestaan haar doel te bereiken, de positie van Indo-China, Malakka en Hongkong on- menwerpers hebben het waaiervormige houdbaar worden, terwijl Birma, India Dagelijks worden de militaire kam pementen in Korea, bestormd door van huis en hof verdreven, honge rige kinderen. 24 Amerikaanse divisies in Juli a.s. Het Amerikaanse leger zal in Juli „in kracht gelijk zijn aan 24 divisies op oor logssterkte in plaats van 12 of 14, zoals eerder is gezegd", verklaarde generaal Lawton Collins, de stafchef van het Amerikaanse leger. Generaal Collins, die dit in een sub commissie van de Senaat meedeelde, zeide het eens te zyn met admiraal For rest Sherman dat het gestelde doel van 3 462.205 man voor de Amerikaanse strijdkrachten in de komende paar maanden mogelijk nog verhoogd zal moeten worden. VER. NATIES IN SEPTEMBER TE PARIJS? en Japan gevaarlijk bedreigd zouden worden. Een vrij algemene conclusie, waartoe men thans in Engeland komt, is, dat men zich niet meer in speculaties dient te begeven, over hetgeen China thans precies wil, maar dat het Westen thans nuchter de balans opmaakt van zijn militaire mogelijkheden en tegen China optreedt, voor zover zjjn middelen dat toelaten. Nooit mag echter het Westen zich er toe laten verleiden zo is zeker de Britse opvatting om van Korea iets anders te maken dan een front van secundair belang. Het Westen zou, vol gens Engeland, voorlopig tevreden moe ten zijn met handhaving van een brug- gehoofd op Korea en een blokkade van de Chinese kust, welke ernstige gevol gen dit ook voor Hongkong zou mogen hebben. Men vreest in Londen echteir, dat Amerika verder zou willen gaan. Ache- son's onmiddellijke negatieve reaotie op het Peking-voorstel wordt algemeen af gekeurd, Eisenhower in West- Duitsland Eisenhower is na zijn bezoek aan Luxemburg hedenmorgen naar Frank fort vertrokken. Sedert November 1948, toen hij aftrad als eerste Amerikaanse militaire gouverneur, is hij niet meer in Duitsland geweest. Hij zal besprekingen voeren met kanselier Adenauer, met Kurt Schumacher, de sociaal-democra tische leider, en de voormalige gene raals Heusinger en Speidel, die West- Duitsland vertegenwoordigen bij de be sprekingen over West-Duitse deelne ming aan de West-Europese defensie, en verder Amerikaanse militaire auto riteiten en anderen. Volgens program ma zal hij Dinsdag naar Parijs ver trekken. De geallieerde grondstrijdkrachten in West-Duitsland omvatten op het ogen blik acht divisies, namelijk twee Ame rikaanse, twee Britse, drie Franse en een Belgische, een Deense en een Noorse brigade. De uitrusting van deze troepen stamt grotendeels nog uit de laatste oorlog. JOHNSTON OPVOLGER VAN VALENTINE. Als leider der Amerikaanse economie. Gisteren is door het Witte Hüis be kend gemaakt, dat Eric Johnston tot opvolger benoemd is van Alan Valen tine als leider van het Economie Sta bilisation Agency. Valentine is op ver zoek van de president afgetreden we gens een „eerlijk verschil van mening" over de wijze en het tijdstip van Invoe ring van controle-maatregelen voor lo nen en prijzen. Hij werd drie maanden geleden benoemd. Johnston Is voormalig president van de Kamer van Koophandel der Verenig de Staten Hij zal niet alleen bevoegd heid hebben ten aanzien van lonen en prijzen, maar ook toeziende bevoegdhe den ten aanzien van alle economische kanten van de mobilisatie, met inbe grip van huurprijscontróle en beperkin gen op de huizenbouw. Johnston heeft gedurende verscheidene dagen bespre- ldngen gevoerd met Charles Wilson, de leider van het Office of defence-mobi- lisation. Tengevolge van de langdurigs regenval zwollen de beken in Twente op onrustbarende wijze, zodat de eigenaren van de watermolens alle schutten moesten verwijderen. Wild zoekt het water zijn weg naat\ de molenkolk. Truman over Stalin President Truman heeft op een diner o.m gezegd: „Er is geen verschil tussen dictators als Hitler, Mussolini, Karei I van Engeland, Lodewjjk XTV van Frankrijk en. de Russische leider. Alle dictators willen het Individu tot slaaf maken voor het welzijn van de staat. Wij daarentegen geloven, dat de staaft er is voor het welzijn van het volk". Truman heeft het regiem in de Sov- jet-unie herhaaldelijk gecritiseerd, maai dit was een van de zeldzame gelegenhe den, waarbij hij over Stalin persoonlijk sprak. „De helden van Wonjoe" VIER VOORDRACHTEN VOOR DAPPERHEIDS- ONDERSCHEIDINGEN 1 Ar\At> 19 lirhtaewonden echter reeds voor Wonjoe aan belang- 1 aoae en LZ, licnigewonaen rijke gevechtshandelingen deelgenomen. Zo hebben zij omstreeks 7 Januari bij Blijkens buitenlandse persberichten heeft het Nederlandss Korea-detache ment zich, in samenwerking met Amerikanen en Fransen, bü de strijd in en om Wonjoe moedig gedragen. Onder moeilijke omstandigheden, ge teisterd door een felle koude, heeft men stand gehouden bij herhaalde stormaanvallen der Noord-Koreanen, die in getalsterkte verre de meerderen waren De Nederlandse en Franse vrijwilligers worden thans in verband met hun optreden de „helden van Wonjoe" ge noemd. Volgens in Den Haag ontvangen te legrammen hebben onze vrijwilligers Volgende week stemming De Amerikaanse resolutie, waarin China formeel van agressie in de zin van het UNO-IIandvest beschuldigd wordt, zal eerst vandaag worden in gediend, opdat de mede ondertekenende landen eerst nog gelegenheid zouden hebben, met hun regeringen overleg te plegen. Al zal de stemming nog wel enige dagen op zich laten wachten, toch is de verwachting wel algemeen, dat de resolutie een aanzienlijke meerderheid zal verkrijgen. Nederland zal instemmen met een veroordeling van communistisch Chi na wegens het optreden van dit land in het Koreaanse conflict. Dit werd door de woordvoerder der Nederlandse delegatie. D. von Ballu seck, verklaard in de gisteravond ge houden zitting van de politieke com missie der V.N.. nadat vóór hem de af gevaardigden van Chili. Salvador en Brazilië soortgelijke verklaringen tijdens de debatten over de verweroing van het vredesDlan der V.N. door Peking had den afgelegd. Von Balluseck. liet zich in scheme bewoordingen over de houding van Pe king uit. Hij bracht de bemiddelings pogingen van de Aziatische landen in herinnering, „doch Peking ignoreerde de oproepen. ofschoon zii uit Azië zelf kwamen". Het laatste antwoord van Peking, zei hii. komt neer op een bij voorbaat inwilligen van alle Chinese Van gewoonlijk welingelichte Franse eisen onder de dwang van ..de punt diplomatieke zijde wordt vernomen, da-t V3H. Chinese ba ionet" de volgende bijeenkomst van de alge mene vergadering der Verenigde Naties in September a.s. te Parijs zal worden gehouden. Verklaard werd dat Trygve Lie. alvorens naar Londen te vertrekken, de instemming van de Franse regering had gekregen voor het houden van de vergadering te Parijs. Aanvankelijke be zwaren der Franse regering, gegrond op de kosten aan een bijeenkomst te Parijs verbonden en ook op het feit. dat om streeks dezelfde tijd algemene verkiezin gen in Frankrijk worden gehouden, wer den door Lie overwonnen. Trygve Lie gaat te Londen besprekin gen voeren met Bevin. Hii spoorde alle VN-leden aan. hun lovaliteit ieaens de UNO gezamenlijk te demonstreren. .De Ver. Naties hebben geduld eehad". zei hii. „maar eeduld mag niet in zwakheid verkeren of nog erger in lafheid". Overigens meende hii. dat niemand zich verbaasd zal hebben over de warmte, waarmee Rusland het tegenvoorstel van China heeft begroet. ..De voorstaners van de z.g.n. Stockholmse vredesoproep zien er geen bezwaar in om in één adem ..vre de" en ..geen wapenstilstand" te roe pen". zo sprak Von Balluseck. KOORTSACHTIG OVERLEG. De debatten begonnen later dan ge woonlijk. omdat vele delegaties nog geen definitieve instructies ontvangen hadden. Overigens heerste gisteren in Lake Success een grote activiteit bii de delegaties. Er werd koortsachtig overleg gepleegd terwijl ook elders de conse quenties van Pekines afwiizing van het UNO-vredesplan druk werden bespro ken. TOELICHTING VAN PEKING. In Peking kreeg de Britse zaakgelas tigde. John Hutchinson, een monde linge toelichting op de Chinese tegen voorstellen van Tsjang Han-foe, Chi nees vice-minister van Buitenlandse Zaken. Deze laatste had ook een lang gesprek met dr Panikkar, de ambassa deur van India, die op ziin beurt weer telegrafisch in verbinding trad met zijn nister-president. N-ehroe. thans te Parijs. NIEUW BEROEP DER 12? In New York kwamen de gedelegeer den der twaalf Aziatische en Arabische landen, die reeds eerder poogden te bemiddelen in de Koreaanse impasse, bijeen, om te overwegen, opnieuw een beroep op Peking te doen om de striid te staken. Het standpunt van deze lan den is. dat het Chinese antwoord van eergisteren geen onherroeoelilke afwii zing inhoudt van de voorstellen der Verenigde Naties om de striid te beëin digen. De landen zijn: India. Iran. Irak. In donesië. Egypte. Afganistan. Birma. Pa kistan. de Libanon. Saoedie Arabië. Syrië en Jemen. India en Indonesië hebben reeds doen weten, zich tegen de Amerikaanse re solutie te zullen keren. Maar of alle Arabische landen dit zullen doen, is twijfelachtig. ZWEDENS STANDPUNT. In Zweden heeft de minister van Bui tenlandse Zaken. Unden. in het parle ment verklaard, dat ziin land geen en- keF motie, waarin sancties tegen com munistisch China worden uitgevaardigd, zal goedkeuren, uit vrees, dat sancties de V.N. uiteindelijk in een aleemeene oorlog tegen China zouden betrekken. Hoengsan de terugtocht van een Ame rikaans regiment op Wonjoe gedekt. In Wonjoe aangekomen werden zij belast met de bewaking van het vliegveld en de verdediging van de stad. Toen de Amerikanen Wonjoe verlieten dekte het Nederlandse detachement met nog enige onderdelen de terugtocht van de Ame rikaanse divisie, waarby het was inge deeld. Militaire deskundigen in Den Haag hebben ons desgevraagd meegedeeld, dat het dekken van een aftocht moet worden beschouwd als een eervolle op dracht, die meestal wordt gegeven aan het beste onderdeel. Uit het feit, dat de Nederlanders deze opdracht hebben ge kregen, leidden onze zegslieden af, dat de Nederlandse vrijwilligers zich uitste kend hebben gehouden. De laatste berichten vermelden, dat het detachement sedert 11 Januari met de hulp van andere V.N.-troepen zijn positie Zuid van Wonjoe handhaafden, waarbij de tegenstanders grote verlie zen werden toegebracht. De Nederlan ders lagen in de voorste gevechtslinie ingegraven in dekkingsgaten. Het wekt de bewondering van de Amerikanen hoe snel het detachement bij grote ver moeidheid door enige uren rust weer volkomen fit en gevechtsklaar is. Niettegenstaande de strenge koude wordt de geestkracht van de Nederland se soldaat voorbeeldig genoemd. De commandant heeft Den Haag vier voor drachten voor dapperheidsonderschei dingen toegezonden. De zware gevechten, waaraan de Ne derlanders hebben deelgenomen heb ben ook hun tol geëist: officieel is bericht ontvangen, dat by acties op 9 Januari is gesneuveld de soldaat J. H. Sour, legcrnummer 280113758, on gehuwd, afkomstig uit Eygelshoven (L.), verder zijn er 12 zeer licht tot lichtgewonden. Geeft Amerika voor 100 millioen dollar geroofde effecten terug? AAN HEN, DIE DEZE OP ONSCHULDIGE IVIJZE KOCHTEN. De Ver. Staten hebben er gisteren in toegestemd nieuwe stappen te doen, om te verzekeren, dat Amerikaanse effecten tot een bedrag van 100 mil lioen dollar (ongeveer 380 millioen gulden) die tydens de oorlog door Duitse strijdkrachten in Nederland werden geroofd, weer in het bezit van Nederlandse onderdanen komen. Het Amerikaanse Ministerie van Buit. Zaken deelde mede. dat de Ver. Staten met Nederland tot overeenstemming zijn gekomen, dat van houders van geroofde effecten verlangd zal worden, dat zij deze deponeren bij het Amerikaanse Office of Alien Property. De tegenwoordige hou ders zullen in de gelegenheid worden ge steld de omstandigheden uiteen te zet ten. onder welke zij de effecten hebben verkregen en de effecten te behouden, wanneer zij deze op onschuldige wijze hebben gekocht. Wanneer de effecten niet worden gedeponeerd zullen de rech ten op de stukken worden vastgesteld en de stukken later worden overgedra gen aan de Nederlandse regering of aan

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1