Minister Stikker: „Hoofdinspanning concentreren op Europ a PANDA EN DE BEDIENDE Bij Griep en Kou helpt DAMPO trouw Het gaat om ons bestaan! Defensiebeleid krijgt prioriteit Tweede Kamer over Nieuw-Guinea in geheime zitting Schouten tot Regering: Maak mij beschaamd Beperking levering industriekolen met 20% Besparingen bij Gas en Spoorwegen r~ Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 19 Januari 1951 Tweede Blad No. 27206 DREES SPREEKT SCHANDE OVER PUBLICATIE VAN STRIKT GEHEIME BRIEF (Van onze parlementaire Redacteur) MOTIE-BURGER VERWORPEN De Tweede Kamer heeft gisteren de begroting van Buit, Zaken afgehan deld op de stemming na, die wacht op de algemene beslissing inzake de top salarissen. Een motiè-Burger-, waarin teleurstel ling wordt uitgesproken over de wijzi ging in de politiek jegens Spanje zonder dat de regering terzake het Parlement had geraadp^egd. werd verworpen met 31 'Arb en WDi tegen 47 stemmen. Naast minister Stikker en zijn staats secretaris nar Blom waren de heren Drees en Van Schaik gezeten. De heer Van der Goes van Nat-ers was weer pre sent 'en druk doende de nodige pape rassen over te dragen aan de heer Bur ger zjjn voorlopige opvolger als fractie leider. NIET „MEE-REGEREN!" In zijn antwoord op de beschouwin gen der 13 Kamerleden, die het buiten lands beleid bsproken hadden, consta teerde de heer Stikker dat zijn veelvul dige afwezigheid vrijwel geen achter stand in de arbeid van zijn departement heeft veroorzaakt, zulks door de goede organisatie en een geregelde koeriers dienst. Benoeming van een tweede minister of Staatssecretaris van Buit. Zaken zou gelijk reeds 'in een gedeelte onzer op laag van gisteren gemeld geen ver lichting in sprekers arbeid geven Spre ker juicht een drukker contact met de volksvertegenwoordiging toe, mits dit niet leidt tot een soort mee-regeren". Over deze aangelegenheid kan gespro ken worden bij de behandeling van het Rapport-Van Eysinga. Beëindiging van de oorlogstoestand met. Duitsland moet door de Westelijke mogendheden gelijktijdig geschieden. Wel wil de regering alle voorbereidende maatregelen daartoe nemen. Zo komt er spoedig een wetsontwerp, tot beëindiging van de discriminatie ten aanzien van de Duitsers in onze wetgeving. Het plan-Schuman moet met het Roer- orgaan in overeenstemming worden ge bracht. Er wordt thans aan de definitieve vormgeving gewekt, waarbij een nauwe relatie" tot de Raad -van Europa dient te- worden gelegd. De Nederlandse idee van een moderne Hansa-Bond vindt meer en meer weerklank in het buitenland. Dit kan een begin worden van een Euro pese verkeers-integratie. DE KWESTIE ULSTER Inzake de kwestie van de Nederland se vliegers in Ulster wees de minister er op. dat wij Londen van de Ierse be zwaren op de hoogte hebben gebracht. Ginds fs echter de enige Marine- vliegschoöl voor de beoogde speciale opleiding. Nederland wenst geen partij te kiezen in het Brits-Ierse geschil en eetreurt de, geprikkeldheid van Du blin. die wii gaarne hadden willen voorkomen. Dc partitie-kwestie raakt echter uitsluitend Engeland en Ier land. De héér Stikker legde uitvoerig de gewijzigde politiek tegenover Spanie uit. Spr. kan niet inzien dat in dit speciale geval „voor-overleg" gewenst was. De volledige economische Benelux- Unie kan slechts tot stand komen als de Nederlandse betalingsbalans binnen afzienbare tijd In evenwicht is. Naar coördinatie der buitenlandse politiek van onze drie landen wordt gestreefd. Ook is men doende aan interparlemen tair overleg Dit. laatste kan echter niet incidenteel geschieden, zoals men wenste bij de regeling van het internationale privaatrecht. Spr. waarschuwde er tegen de Kana len-kwestie aan de Benelux te koppelen op de wijze als de heer Oud dat deed. Het onderwerp is thans uitputtend" be handeld en na bestudering van het rap- Dort zal een oplossing van de kwestie moeten worden gezocht, en wel uit na tionaal oogpunt en niet uitsluitend op locale (Rotterdamse) overwegingen. GRONDSTOFFENPROBLEEM OPGELOST. De minister was verwonderd uit de mond van mej. Klompé een pleidooi te horen voor een continentale aanslui ting van Nederland Dat kloot niet met hetgeen in Straatsburg werd bereikt. Nederland is trouwens niet gebaat bii ..inpassing" in een algemeen continen taal blok. Dit zou ons gelaat van de zee afwenden. Ook hebben..wij- te veel belangen bij het sterling-gebied. Het grondstoffen-probleem raakt niet alleen Eurooa. doch is een wereld vraagstuk. Het antwoord op de vraag wie bii de toewijzing moet worden ge raadpleegd. hangt af van de grondstof, die verdeeld moet worden. De ontstane 'Ongerustheid over de grondstoffen-verdeling is vorige week bii de O.E.E.S.-vergadering te Parijs weggenomen. „Tenminste als ik de mij gegeven opdracht kan vervullen", aldus de minister. De Westerse wereld zal coöperatief optreden. Er wordt intensief aan het probleem gearbeid. VERDEDIGING KAN NIET WACHTEN. Sprekend over de internationale spanningen betoogde de heer Stikker dat ook elders Iets kan gebeuren als in Korea en dat het dan misschien niet kan wc'en gelocaliseerd. Spr. bracht hulde aan de Korea-striiders. Hun of fers zullen niet vergeefs zijn. Een ex- tra-moeiliikheid ginds is dat daar voor namelijk Westerse troepen strijden, ge zien de Aziatische gevoeligheid. Azia tische problemen dient men zoveel mo gelijk door Aziatische mogendheden te laten ooiossen. Onze hoofdinspanning moet ge concentreerd zijn in Europa. Ieder land staat voor een her-oriëntatie van zijn politiek en economisch be samenwerking tegen de bedreiging. Wij ziin tegen de van boven opgeleg de straffe discipline in Rusland en ziin satellietstaten opgewassen als wij bereid ziin uit eigen inzicht vrijwillig de nationale belangen opzij te zetten voor het algemeen heil. De vorming van een Europees leger zal vermoedelijk het sluitstuk ziin van de Europese integratie. Eerst dient de financiële en economische eenheid tot stand te komen en daarop kan de At- lantri^he verdediging niet wachten. Spr. deelde dus niet de opinie van de heer Bruins Slot dat de Europese in tegratie voorwaarde is voor een goede Atlantische samenwerking. MASSALE INSPANNING NODIG. Wij moeten ons defensiepeil opvoe ren opdat de volkswil worde verwe zenlijkt. Ook jegens het buitenland is het van groot belang te tonen dat wij alles voor de verdediging over hebben. Het kabinet is vast besloten hieruit de consequenties te trekken. De defensie zal dus in hoge mate het hele regeringsbeleid beïnvloeden. Zij kriigt de prioriteit, want het gaat om ons nationale betaan. Eerst moet bezien worden hoe wij onze nationale hulpbronnen het - beste kunnen be nutten voor een massale inspanning op militair en productie-gebied. Dit zal offers kosten aan mankracht en consumptiepeil. Een evenredige bijdrage is van de deelnemende landen niet te eisen, maar leid in het gezicht van de verplichte wel. dat ieder land het maximum op- brengt dat redelijkerwijs kan worden gevraagd. Waar ligt dat maximum voor ons? Het eindpunt van onze militaire in spanning is nog niet bereikt. Het ..hoe" moet spreker ter beantwoording over laten aan zijn ambtgenoot van Oorlog. Spr. bracht ten slotte hulde aan Eisenhower, die een waarborg is voor eenheid in de militaire inspanningen. BRIEF VAN EISENHOWER. De heer Korthals (WD) vroeg of het bericht in de Volkskrant over een brief van Eisenhower aan de Amerikaanse ambassadeur hier te lande juist is en of het principieel in orde is. dat deze weg werd behandeld. Op deze laatste vraag ging de mi nister-president niet in. Wel zeide spreker dat de brief bestaat. Ambas sadeur S. Chapin mocht die brief aan hem. minister Stikker, laten lezen, doch zij was „strikt geheim". Spreker betreurde ernstig dat er blijkbaar lekken bestaan en noemde het schandelijk dat deze dingen, als de publicatie van deze brief, kunnen gebeuren. De motie-Burger werd daarop ver worpen. als boven vermeld, en de stemming over de begroting aange houden tot na de beslissing over de tóp-salarissen. De heer Romme, de katholieke frac tieleider. tevens politiek hoofdredacteur van de „Volkskrant", spoedde zich daarop naar de regeringstafel om ziin visie op het geval te geven. Minister v. d. Brink deelt mee: Na afloop van de besprekingen, welke minister Van den Brink gisteren te Heerlen hield met de Mjjn Industrie Raad, is medegedeeld, dat de regering zich in verband met de kolenschaarste genoodzaakt ziet de toewijzing van kolen aan de industrie met ingang van 1 Februari tijdelijk tot 80% terug te brengen. De gasfabrieken zullen zich aan eenzelfde besparing moeten aan passen. Met ingang van Maandag zullen de Nederlandse Spoorwegen de dienst regeling beperken. Bepaalde diensten, die zullen worden gestaakt, worden door N.S.-autobussen overgenomen. (Men zie elders). Ten aanzien van de huisbrandstoffen zullen thans geen beperkende maatregelen worden getroffen. 991 „U had behoren af te treden (Van onze parlementaire redacteur). Gisteravond begon de Tweede Ka mer aan de behandeline van de rege ringsnota over de Nieuw Guinea-onder- handelinzen. in aanwezigheid van de meeste kabinetsleden. Het eerst was aan het woord de heer Schouten (A.R.), die zeide dat de zaak zelve op de achtergrond dreigde te ge raken door hetgeen er de laatste dagen rondom is geschied. De heer v. d. Goes van Naters was z.i. niet afgetreden als fractie-voorzitter vanwege het rumoer om ziin persoon, doch omdat zijn op treden zowel in als buiten de P. v. d. A. afkeuring verdient. De verklaring terzake van het Partij-bestuur kan evenmin voldoening schenken. Ook de uitlatingen van de heer Schermerhorn werden door spr. sterk gegispt. De P. v. d. A. wilde gedurende de on derhandelingen de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië overdra gen. dat is het prijsgeven van onze roeping. Thans aanvaardt zij het regerings standpunt als uitgangspunt voor ver dere onderhandelingen. Zij wil dus verder gaan dan de regering. De regering nu had herhaaldelijk verklaard onveranderd vast te hou den aan de Nederlandse Souvereini teit. Daarna heeft zij zonder de volksvertegenwoordiging te raadple gen haar standpunt gewijzigd door zich bereid te verklaren de souverei niteit aan de Nederlands-Indonesi sche Unie over te dragen. Het ver trouwen in het woord der regering is hierdoor bij velen verloren gegaan. De regering had behoren af te tre den. aldus spr. Er hebben zich geen nieuwe feiten voorgedaan, waardoor de regering genoopt zou zijn haar oorspronkelijk standpunt prijs te ge ven. De Unie kan trouwens onmogelijk de souvereiniteit uitoefenen, wiil de Unie partners geheel verschillende inzichten hebben en dus een onafzienbare reeks van twistpunten het gevole zou zijn. Maar de R.I. heeft de Unie-souverei- niteit afgewezen en wenst ook geen Unci- of andere bemiddeling. Beide voorstellen onzer regering ziin dus af gewezen en zij had beter gedaan op haar standpunt" te blijven staan. De heer Schouten verklaarde geen hoop te hebben dat de regering door het huidige debat weer in het goede spoor zou komen. „Maak mil be schaamd". riep spreker de regering toe. Indien zij dit niet kan doen. over weegt spreker de indiening van een motie, waarin de Kamer haar afkeu ring uitspreekt. In de loop van zjjn rede had spre ker gevraagd of niet het geheim kon worden opgeheven van het Comité- Generaal over de Nieuw Guinea- kwestie van 28 en 29 September jL. omdat hij uit de notulen daarover thans zou kunnen citeren. „Dan moet u hiervan een orde-voor stel maken", aldus de voorzitter. De heer Schouten deed zulks niet. Doch nadat hij uitgesproken was, kwam de heer Romme (Kath.) met een zodanig voorstel, waarop de Ka mer in geheime vergadering overging om dienaangaande te beslissen. FEUILLETON Het kostbare deposito door K. PHILLIPS OPPENHEIM 70) Op zjjn gemak liep Dutley de kamer door. Hy stond op een halve meter af stand van de man, die zijn bureau door zocht had, keek over zijn schouder naar de krabbels, die op het vloeiblad te zien waren en duwde de man zijn revolver in de zyde. „Zal je niet lukken, vriend," zei hij scherp. „Ik ben niet precies een amateur voor zoiets. Houd je handen omhoog, of je bent er geweest. Goed zo! Ah, een heel aardig wapentje!" Hij haalde uit de heupzak van de man een kleine platte automatic van het laatste type en smeet die naar het eind van de kamer. Hij liet zijn handen even over het lichaam van de man glijden, en ging daarna, blijkbaar voldaan, een paar stappen terug „Je kunt gaan zitten, als je wilt," zei hij, „terwijl ik je vriend onder handen neem .Zo vlug u maar kunt," vroeg de brand- kastenbreker. „Mijn armen worden stijf" ,Je bent een beroepsinbreker zie ik," zei Dutley, met een blik op de grond liggende werktuigen. „Je behoeft anders waarachtig geen beroepsman te zijn, om dat kinder spaarpotje open te maken!" gromde de man. „Als die vent, die zich mijn colle ga noemt e ven vlug was geweest met ooorzoeken van uw bureau als ik met die brandkast, zouden we allang thuis bij moeder de vrouw zijn geweest voor li binnen kwam. Hier, mijn kanon zit in mijn jaszak. Neem mee alsjeblieft en maak er een eind aan. Ik wou, dat u wel even vaststelde, voor het geval we gepikt wórden, dat het ding niet' gela den is.' Dutley keek even naar de cylinder en knikte. Hij gooide pok dit wapen naar het einde van de kamer. Plotseling met de lenigheid van een kat, draaide hij zich om en sprong op de andere man af. terwijl hy' diens hand greep, die langs zjjn broekspijp omlaag zakte. „Dat is een transatlantisch trucje," merkte Dutley op, terwijl hij een kleine smalle revolver uit de schoenen van de man rukte. „Ik vraag me af, waarom ik er zo zeker van was, dat je nog wat in reserve had Met dat masker voor heeft men geen kans je intenies van je schrandere snuit af te lezen." „Och,.houd jé kop!" mompelde de an der. „Je hebt de slag gewonnen. Wat gaan we nu doen? „Kijk eens hier," viel de man bij de brandkast in. „Er is mij gezegd dat dit m het geheel geen beroepszaak ie was - allen maar 'n vriendschappelijke con trole over - de liefdesbrieven van een vriend. Er was geen cent in de brand kast. Daar kan ik een eed op doen. We zitten er in, maar er is voor geen cent aan buit meegenomen. Wat zoudt u er van zeggen als onder getekende eens de nachtlucht ging op zoeken?" „Het voorstel," gaf Dutley toe, „is niet onredelijk. Maar ik zou t-och willen verzoeken nog een paar minuten te wachten, terwijl ik tracht uit te vinden, waarin ik dit bijzondere - bezoek te danken heb. Wie heeft u aangenomen, meneer Bill Sykes als dat tenminste uw naam is om mij zo vroeg in de morgen dit bezoek te brengen?" „Hij," antwoordde de ander, met zijn duim naar de man bij het bureau wij zend. „Ik heb er vijftig pond voor gehad en lk zou er nog vijftig voor gekregen hebben. Tot zover was het geld in over eenstemming met het werk. Een kind had dit ding met een tandenstoker open kunnen krijgen. Ik zou het met myn duim hebben kunnen doen en dan heb ik nog al die werktuigen meegesleept." „Mijn sympathie is geheel aan uw kant," kondigde Dutley aan. „Ik hoop, dat ik u zo aanstonds een kleine ver versing kan aanbieden Inmiddels moge ik verzoeken die uitrusting weer in te pakken, tenzij u misschien die fijne vij len hier zoudt willen laten als een aan denken aan uw bezoek." „Neemt u die vent over," verzocht de inbreker aan zijn metgezel.. „Dat ge praat maakt me misselijk." Dutley, die nog voortdurend op zijn hoede was, keerde zich ook tot de man bij het bureau. „Het denkbeeld, dat uw vriend oppert is uitstekend," stemde hij toe, „hoewel het mij spijt, dat ik hem niet meer be lang in onze conversatie heb weten in te boezemen. Misschien, meneer, zult u zo vriendelijk zijn, om mij te vertellen, wat het te betekenen heeft, dat u zit te proberen myn handtekening na te ma ken en voor welk doel u uw vriend hebt gehuurd, om mjjn brandkast te openen. Waar zocht u eigenlijk naar?" „Een recept voor schoensmeer," snauw de de ander. Dutley stak een hand uit naar de te lefoon, die op een lage boekenkast stond en zette die op een klein tafeltje, waarna hy er naast ging zitten. Zijn linkerhand speelde met de hoorn; zijn rechter hield nog altijd de kolf van zijn revolver omklemd. Die flets-blauwe ogen van hem waren nog voortdurend op hun qüi vive. „We hebben nog een uur of twee de tijd voor de dag aanbreekt," merkte hij op. „Ik stel me voor, dat u nog meer haast hebt dan ik. Luister eens even, vriendje, daar achter dat bureau. Kun nen we de zaak niet een beetje bespoe digen? Moet ik nog overtuigender wor den? Laten we het zó stellen: Jullie bent gesnapt. Jullie plannetje wat het dan ook geweest mag zijn Ls mislukt Jullie verlaat dit huis met geen enkel artikel wat aan my toebehoort. Jullie hebt een flauwe kans om aan de greep van de wet te ontsnappen en dat is om mijn vragen snel en met intelligentie te beantwoorden. Ik heb de gewoonte om vrij gauw de waarheid in een medede ling te onderkennen. Een enkele leugen en het gevolg is, dat het dichtsbijzijnde politiebureau aan de telefoon komt. En luister nu eens: Waar zochten jullie naar? Wij zoeken, „verklaarde de man ach ter het bureau," naar het reQu van een paar honderdduizend gewone aandelen van één pond van Boothroyd, waarvan de certificaten op het ogenblik gedepo neerd zyn op het hoofdkantoor van Barclay's Bank." „U bent zeer goed Ingelicht," gaf Dutley toe, „maar u prikkelt mijai nieuwsgierigheid toch nog verder. Een recu voor gedeponeerde aandelen en zelfs de aandelen zelf zijn niet on middellijk verhandelbare waarden. Waarom loopt u dan het risico?" „Ik ben er niet zo zeker van," argu menteerde de man achter het bureau, „dat we enig bijzonder risico lopen. We zyn hier niet om iets te gappen. We zijn geen dieven." „Nou nog mooier" merkte Dutley op. „Wat zijn jullie dan wel? Late bezoe kers, die een kopje thee kwamen drin ken zeker een van jullie met een re volver in zijn schoen en de ander met een compleet stel inbrekerswerktuigen Het zal niet gaan meneer Hartley Wright. U kunt dat masker evengoed afzetten. Het moet erg warm zitten en met een 6tem als de uwe is het zeer weinig effectief. Vertel me nu eens pre cies, hoeveel de Baron de Brest u voor dit zaakje betaalt en hoe u er in ge slaagd bent hier binnen te komen? U schijnt de zaak te willen rekken. Daar heeft u niet veel bij te winnen, is het wel?" (Wordt vervolgd) 46). Memo scheen van plan te zjjn om het dak: van het Ministerie te be reiken, misschien wilde hy daar dan wel demonstraties gaan geven. Hoe het ook zij, hy slaakte nog steeds uitroepen als: „Hoog! Niveau! Ministerie! Demon stratie!" en hij riep zelfs, helemaal overbodig: „Uit de weg!" terwyl hij Id stormtempo tot ongeveer de tiende ver dieping klom. En ddér was het pas. dat Panda zich weer verstaanbaar kon ma ken door iets te schreeuwen in het gat. dat bij Memo voor oor diende. „Nee, Memo! Niet boven!" riep hij. We moe ten binnen zijn! Binnen!" Nu dat verstond Memo en dat be greep hy, alleen vatte hij ook dat al weer een beetje letterlijk op. „Niet bo ven! BINNEN!" riep hij uit. „Binnen! Uit de weg"en voordat Panda be greep wat er gebeurde, brak het Mecha nisch Memorandum zich dwars door de muur heen! Nu was hij binnen, dus dat klopte; en daar zette hij Panda dan ook neer en bleef afwachtend staan. Ze waren terecht gekomen in een ver trek, waar enkele ambtenaren druk aan het werk waren; en één van die ambte naren, de. heer P. J. Krukkengeur (waar we het ai eens eerder over gehad heb ben) kroop gillend onder zyn schrijf tafel toen deze onverwachte bezoekers door de muur heen naar binnen kwa men. Maar de andere, zijn chef, was veel te erg in zijn paperassen verdiept om zich ook maar érgens iets van aan te trekken. Hjj nam alleen maar een sta cel invul-formulieren en reikte die aan Panda toe zonder op te kijken. „Alle be zoekers dienen deze formulieren in ze venvoud in te vullen", zei hij eenvoudig. „Doorhalingen maken het formulier on geldig. Duidelijk aangeven wat niet van toepassing is. Aldus naar waarheid in vullen en ondertekenen". .O", zei Panda. „Klik", zei Memo. Meer werkuren in de mijnen Tevens zal het aantal werkuren in de mijnen met Ingang van Februari worden verhoogd. Deze laatste maat regel zal tot ongeveer half April van kracht zyn. Op dat moment hoopt men 100 a 150.000 ton kolen de helft van het thans geraamde tekort uit de Ver. Staten te hebben geïm porteerd. UITERSTE ZUINIGHEID GEBODEN! Minister v. d. Brink heeft zijn ver trouwen uitgesproken, dat de werkne mers en werkgevers in de mijnindustrie hun medewerking aan deze noodzake lijke maatregelen zullen gesven, er op deze wijze toe bijdragend, dat de werk gelegenheid en productie elders in het land zo min mogelijk behoeven te wor den ingekrompen. Aangezien het niet mogelijk is ge bleken de korting van de kolenvoor- zienlng met 20 pCt. ook toe te passen op de electrische centralen, doet de regering een beroep op de industrie en de huishoudelijke verbruikers, om in het algemeen belang het electri- citeitsverbruik tot het uiterste te be perken. Ook na 27 Januari de dag waarop de „piekuren"-beperkingen ein digen zullen reclame- en étalage- verlichtingen aan beperkende bepalin gen blijven onderworpen. Tijdens de besprekingen wees minis ter Van den Brink er op, dat de kolenschaarste voor een groot deel te wijten ls aan de sprongsgewijze gestegen industriële productie in geheel West- Europa. De voorziening van de Nederlandse industrie met kolen geschiedt voor ruim de helft uit eigen productie, terwyl de overige behoefte gedekt wordt door in voer hoofdzakelijk uit Duitsland, Bel gië. Engeland, Frankrijk en Polen. Op grond hiervan zijn o.a. in het laatste kwartaal van 1950 met genoemde lan den leveringscontracten afgesloten, wel ke voorzien in de invoer van 1.300.000 ton industriekolen, waarmede de invoer - behoefte ruimschoots was gedekt. Door de toenemende industriële bedrijvigheid, in het bijzonder in West-Duitsland, en productie-moeilijkheden, zowel in dit land als bij de overige kolenleveran- ciers van Nederland, hebben dezg lan den zich genoopt gezien hun leveringen te verminderen. TEKORT 260.000 TON. Ten einde in het Nederlandse tekort aan industriekolen te voorzien, is de regering onlangs tot aankoop overge gaan van 200.000 ton industriekolen in de Ver. Staten. Zoals bekend, druk ken op de prijs van deze kolen zeer hoge bedragen aan transportkosten. Nu echter naast de verminderde leve- ringsmogelijkOneden der gebruikelijke leveranciers enige landen in toene mende mate hun verplichtingen op gesloten contracten niet of niet tijdig nakomen, heeft de regering maatre gelen getroffen voor het doen van nieuwe aankopen in de Ver. Staten en in Zuid-Afrika. De aankopen van deze kolen zullen in aanzienlijke mate de positie ten aanzien van de voorziening met industriekolen verbeteren. Er zal evenwel rekening mede moe ten worden gehouden, dat zolang deze kolen nog niet volledig zyn aange voerd. zich een tekort aan industrie- kolen zal voordoen. Op grond van een en ander wordt dit tekort voor het eerste kwartaal van 1951 geschat op 260.000 ton. (Ingez. Med.-adv.) VOOR ZATERDAG 20 JANUARI Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: zenderslulting; 9.00: nieuws en weer berichten; 9.12: gramofoonmuziek; (9.30 9.35: waterstanden); VPRO 10.00: „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: voor de arbeiders; 11.35: viool en plano; 12.00: gram.muziek; 12.30: land- en tuinbouw- mededellngen; 12.33: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.15: dansmuziek; 13.45: gTam.- muzlek; 14.00: voor de Jeugd; 14.30: plano duo 14.50: Brabants programma: 15.15: orgelspel; 15.45: „Van de wieg tot het graf", causerie; 16 00: gram.muzlek; 16.30: sportpraatje; 16.45: kamerorkest en solist; 17.30; „Nederland industrialiseert", klank beeld; 17.40: voor de Jeugd: 18.00: nieuws; 18.15: VARA-varia; 18.20: kwintet; 18.40: Regeringsuitzending. „Zoeklicht op de Westerse defensie": 19.00: Artistieke staal kaart. VPRO 19.30: „Passepartout", cause rie; 19 40: „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55: „Deze week", cause rie; VARA 20.00: nieuws; 20.05: radlo- schaakwedstrljd NoorwegenNederland; 20.06: actualiteiten; 20.15: gevarieerd pro- -ramma; 21,15; Weense muziek; 21.45: loclallstlsch commentaar;22.00 Metropole orkest; 22.25: „Onder de pannen", hoor spel; 22.45: Hawallanmuzlek; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: morgengebed en liturgische kalender; 7.30: zenderslulting: 9.00: nieuws; 9 10: voor de hulsvrouw; 9.40: gram.muzlek; 10 00: voor de kleuters; 10.15: grammuzlek; 11.00: voor de zieken; 11.45: gram.muzlek; 11.50: „Als de ziele luistert", causerie; 12.00: angelus; 12.03: gram.muzlek; (12.3012.33: land- en tuin- bouwmededelingen)12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws;; 13.20: amusementsmuziek; 14.00: gram.muzlek; 14.20: Engelse les; 14 40: harmonie-orkest; 15.10: kroniek en letteren en kunsten; 15.45: opera- en operettemuziek; 16.10; gram.muzlek; 16.30: „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00: voor de Jeugd; 18.00 filmmuziek; 18.15: actualiteiten; 18.25: rhythmlsche muziek; 18.48: sport; „Dit is leven", causerie; voor de Jeugd; 19.00: nieuws; 19.15: actualiteiten; 19.23: gram.muzlek; 19.52: Journalistiek week overzicht; 20.00: nieuws; 20.05: radlo- schaakwedstrljd NederlandNoorwegen: 20.06; de gewone man zegt er 't zhne van; 20.12: gram.muzlek; 20.15: „Lichtbaken"; 20.40: „Steek eens op, heren"; 21.00; ge varieerd programma; 21.53: „Wat zou U doen?"; 22.00: amusementsmuziek; 22.30: ;odsdlerifetlg programma; 23.00; nieuws: 13.15: nieuws ln Esperanto; 23.2224.00: gram.muzlek. Hjn 3 distributienet 7.05: gram.; 10.10: verz.pr.; 10.55: meditatie; 11.00: orgel; 11.30: ork. Payne; 12.00: omr. ork.; 12.32: licht ork.; 13.15: liederen; 13.30: gram.; 15.00: Belcanto; 16 15: Ethnlsche muziek; 17.10: acc.; 17.20: gram.; 17.30: „een liedeen herinnering"; 17.50: Pastorale v. Martini; 17.55: gram.; 18 00: acc.; 18.15: gram.; 18.30: v. d. sold.; 19-30: trompet met plano; 20.00: omr. koor en -ork.; 21.00: Vedettes; 21.30: Jazzmuziek; 22.15: gram.; 23.05: Dlxlelander; 23.30: gram. HJn 4 distributienet 7.15: Bonjour le Monde; 7.25: Refrains; 9.00: kookpraatje; 9.10: concert; 10.00: Ménage en Muslque; 11.00: gram.; 11.15: spiegel; 11.30: ork. Melachrlno; 12.00: amusementsork.; 12.30: radio ork.; 13.00: ens. Heath; 13.45: sport- parade: 14.00: mil. ork.: 14.45: orgel; 15.15: BBC Light Orch.; 16.00: harmonica recital: 16.15: gram.; 16.30; harmonica; 16.45: dansmuziek; 17.00: mededelingen; 17.10: dansmuziek; 17.40: Images sonores; 18.00: v. d. sold.; 18.30: acc.; 18.45: causerie; 19.00: Jazzmuziek; 19.45: Can I help you?- 20.25: sportpraatje; 20.30: Henry Wood Promenade Cone.; 21.65: liedjes bij do gitaar; 22.10: verv. Promenade cont.; 23.15: dansorkest. nam. AGENDA VRIJDAG. Stadszaal (foyer)Aü. kiesver. „Ne derland en Oranje". Spr. prof, mr P. S. Gerbrandy. 8 uur nam. ZATERDAG: Stadszaal: Uitvoering Muziekvereniging „Nieuw Leven". 8 uur nam. Volkshuls: Spr. dr A. J. Ch. Haex over nieuwe geneesmiddelen. 4 uur nam. ZONDAG. Kleine Burcht. Vrijdenkersver. „De Da geraad". 10.30 uur. MAANDAG: Schouwburg: Abonnementsvoorstelling, Georgette Hagedoom: 8 uur nam, Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Pianist Roger Machado, 8 uur nam. DINSDAG. Schouwburg: Abonnementsvoorstelllng. Georgette Hagedoom: 8 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht: „Sempre Avanti". 8 uur DAGELIJKS: Boerhaavezaal (Vrouwekerksteeg): Gentse fototentoonstelling 25 en 79 uur nam. Zondags gesloten. (Tot 20 Januari). Prentenkabinet (Kloksteeg)Tentoon stelling van tekeningen en grafiek. Werk dagen li4$ uur nam (t.m. 27 Januari). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m. 28 Februari). Den Haag (Scala): Circusfestival, 8 uur nam. Woensdag en Zondag ook te 2.15 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Crock de clown" (alle leeft.) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overig© dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rev „De onoverwlnnelljken" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino .De laatste haven" (18 Jaar) Zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur overig© dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Young man with a horn (18 J.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Borgia schaakmat" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 Januari 13 uur tot Zaterdag 20 Januari 8 uur waargenomen door Apotheek Her- ding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek ReUst, Steenstraat 85. teL 20136. Te Oegstgeeet door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3