OPRUIMING Nog slechts 3 dagen Treindienst Aiphen-Gouda vandaag gestaakt, morgen weer normaal Pater B. de Goede neemt afscheid van het R.K. Lyceum UIT DE RIJNSTREEK Hasselman Pander Kerkelijk Leven Beurs van Amsterdam WOENSDAG 17 JANUARI Foto L.D.'"Van Vliet) „De school een bloeiende wijngaard" Tater B. de Goede O.F.M., die reeds bij de oprichting van de R.K. H.B.S. in 1927 werd benoemd tot directeur en ook bij de omzetting van deze school in een R.K. Lyceum met de leiding bleef belast, heeft gisteren in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als zoda nig afscheid genomen. In de ochtenduren vond een hartelijke huldiging door leraren en leerlingen plaats, waarbij als eerste spreker het -oord voerde de opvolger van pater De Goede, pater W. Geurts O.F.M. Spreker schetste de directeur als een wijze raadsman, wiens kamer wellicht een der drukst bezochte in de stad was. Spr. was er van overtuigd, dat pater De Goeje een leemte zou achterlaten. Het stemt echter tot voldoening, dat U Uw zgn. „rust" nog in een andere functie [wilt blijven besteden aan de school, [waardoor uw opvolger zich beter kan inwerken Moge U nog lange jaren, al- idus spreker, getuige zijn van de groei van uw school tot een bloeiend lyceum, waarvoor u zelf de grondslag hebt ge- llegd. - De heer H. A, J M, van Woerden, 'sprekende namens het lerarencorps, ver geleek de school met een wijngaard, ■waarin iedere wijnstok bijzondere, indi- viduele zorg behoeft en waarin de di- I recteur de wijngaardenier was, die zijn medewerkers-er van weerhield te snoei- en. wanneer hij meende, dat men het 1 nog even moest aanzien. In de wijn gaard vindt men ook wilde ranken, die opgebonden moeten worden. De voort durende zorg van pater De Goede maakte dat de wijngaard bloeide, be schenen door de zon van Gods genade. Spr.. die voorts herinnerde aan de moei lijke' oorlogsjaren en aan de omzetting van de H.B.S. in een lyceum, bood i\amens het lerarencorps aan de schei dende directeur, diens door Pieter Ge- raedts uit Warmond geschilderd portret aan. bestemd voor de leraarskamer. Namens de leerlingen sprak Toon Hessing, die de directeur hartelijk dank te voor alles, wat hij voor hen gedaan heeft. Het op de school geleerde be schouwde hij als een stevige brug, waar over de leerlingen het volle leven kun nen ingaan. Ten slotte voerde de scheidende di recteur het woord. Hij releveerde de oprichting van de school, die veel groter geworden is dan men had durven ver wachten en wees er op. dat hij ditnocit had kunnen bereiken zonder het toege wijde corps van leraren Sedert de op richting werden 1970 leerlingen inge schreven; 666 van hen verlieten met een eindddiploma de school. Sprekend over zijn opvolger, meende pater De Goede, dat de school moeilijk in betere handen had kunnen komen. Spreker wenste pater Geurts dezelfde medewer king van de leraren en evenveel tege moetkoming. van de leerlingen toe als hijzelf steeds had ondervonden. In de middaguren vond een druk be zochte receptie plaats. Behalve vele oud-leerlingen en ouders van leerlingen, verschenen hier om. mej. J. L. van Hoorn, directrice van de Meisjes HJB.S., ALPHEN Ruiteravond „Alphense Ruiters" Er zijn ook in onze gemeente enkele van die feestavonden, die eigenlijk 'hoogtepunten in het seizoen zijn. Zij zijn dit al jaren en zien kans dit ook elk jaar weer te blijven. Een van die avonden is de feestavond van de Lan delijke Ryvereniging. Gisteravond werd in de grote zaal van het Nutsgebouw een feestavond door de Alphense Rul- i ters gehouden, en de voorzitter, de heer M. Ripping, sprak in zijn openingswoord er zijn voldoening over uit. dat weer zovelen zich hadden opgemaakt om deze avond bij te wonen Hij memoreerde in het kort de geschiedenis van de Rij- verenigingen in Nederland en wees er op. dat wij dit jaar het jubileumjaar beleefden van de Federatie van Ry- verenigingen. nl. het 25-jarig bestaan. De ruiters, keurig opgesteld in hun (nieuwe costuums. zongen toen staande op het podium het Wilhelmus. De nieuwe instructeur van de vereniging, de heer A. v. d. Waard uit Noordwijk, werd daarna door de voorzitter voorge steld, die in een kort woord dank zegde voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer v. d. Waard wees er op. dat de landelijke ruitersport de sport is voor de jongelui onder de boerenbevolking van ons land. De heer Groothuyse. die tot heden les gaf aan de. leden der ver eniging. nam met een enkel woord als zodanig afscheid. Het feestelijk gedeelte van de avond werd verzorgd door het cabaretgezel schap van Stoet Haspel, die er uitste kend de stemming wist in te brengen. De avond werd besloten met een gezel lige bijeenkomst o.l.v de band van de heer Gemt van Mild De heer P. J. Havelaar monteur PTT. te Alphen a/'d Rijn is benoemd tot monteur le klasse. BOSKOOP Bestuur voetbalver. Boskoop niet geheel tevreden De v.v. „Boskoop'' kwam in jaarver gadering bijeen, in zijn openingsrede zei de voorzitter, dat het afgelopen jaar een goed jaar vooi de vereniging is ge weest. Spr. wenste de stuwkrachten, Hoogeveen en Steenkamer, die beiden ziek zijn. eeh spoedig herstel toe. Er bestaan plannen tot. herziening van het reglement, dat. 45 jaai oud is en danig verminkt, waardoor het in vele opzich ten niet meer voldoet Van de heer Tijsterman is bericht in gekomen, dat hij wegens drukke werk zaamheden verplicht is om te bedan ken als lid van de elftalcommissie. Wat ae junioren aangaat de/e aangelegen heid dient flink te worden aangepakt; net zou nodig zijn, dat ei een commissie u gevormd. die het contact tussen b°vorderdUr 6n ^er juni°ren •o0ZK!ajg de lleer Hoogeveen door ziekte verhinderd is zijn plaat? m het bestuur aar re nemen zal deze worden bezet door de heer C. var. Oyen. •pp 8 yaaning aldus de voorzitter, laat •eer veel te wensen over, vooral het eerste elftal geeft een bedroevend voor beeld. De pennnigmeester is ook lang niet tevreden. De contributiebetaling is verre van goed, al kan niet van wanbetaling gesproken worden. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat door de grote uit gaven in het afgelopen jaar. o.a. de aan koop van de nieuwe motorgrasmachine, de aanleg van de waterleiding e.a,, de uitgaven groter waren dan de inkom sten, doch het was verheugend, dat het batig saldo van vorig jaar hierin kon voorzien. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Spaarman en A. van Helden wer den bij acclamatie herkozen. Als leden van de kascontrolecommissie werden be noemd de heren A. Loef en M. G. 't Hart. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, afd. Boskoop, hield haar maandelijkse bijeenkomst. De voorzitter, de heer G. J. van Noordt heette alle aanwezigen hartelijk welkom op de eer ste vergadering in het nieuwe jaar. Het programma voor 1951 zal vol doende variatie bieden om voor alle le den interessante avonden te kunnen ge ven. Wat de werkzaamheden aangaat van het hoofdbestuur der Mij., waarvan de voorzitter de eer heeft voor de 2e maal lid te zijn, kon de heer Van Noordt mededelen, "dat deze in 1950 vele en moeilijk waren. In 1950 is de beslissing gevallen, dat de contributie verhoogd zou worden. De voorzitter hoopte, dat wat het ledental betreft, dit voor de af deling geen ernstige gevolgen zou heb ben. Het is mogelijk dat er 3 of 4 maal per jaar een ,vrij royaal blad uitgegeven zal worden, maar ook kan het zijn, dat men er toe over zal gaan om die gelden te gebruiken voor meerdere propaganda door middel van vlugschriften. Vervol gens werd voorgegaan tot bespreking van het meegebrachte plantenmateriaal KOUDEKERK Plattelandsvrouwen vierden eerste lustrum Gisteravond herdacht de afdeling van Plat telandsvrouwen in intieme kring het 5-jarig bestaan o.l.v. mevr. Van Leeu wenVellekoop. Na de bestuursverkie zing, waarbij de dames v. d. BijlDe Bruin en v. d. Dool—v. d. Harst resp. als secretaresse en penningmeesteresse werden herkozen, volgden uitvoerige be sprekingen over diverse belangen van onze bevolking. Het voornaamste punt was het besluit om in de maand October een bazar te organiseren ten bate van het „Groene Kruis" in verband met de instelling van een wijkverpleging Verder werd de avond, die een gezel lig karakter droeg, afgewisseld met de clamatie énz. Chr. landarbeiders bespraken arbeidscontract In Hotel De Bruin hield gisteravond de afd. van de Ned. Chr. Landarb. Bond haar jaarvergadering o.l.v. de heer M. van Bostelen. Na een uitgebreid jaarverslag van Het afscheid van pater B. de Goede (tweede van rechtsvormde voor de nieuwe rectorpater W. Geurts geheel rechst). een goede gelegen heid om met zijn collegae dr A. Scholte, mej. J. L. van Hoorn en dr D. A. Boks (v.l.n.r.) kennis te maken. dr J. D. A. Bdks, directeur van de Gem. HI.S., dr A. Scholte, rector van het Sted. Gymnasium, dr P. C. van Arkel, directeur van de Chr. H.B.S dr K. Reitsma voorzitter van de Commissie van Toezicht op het M. O. en vele an deren. Gisteravond volgde een bijeenkomst van de leerlingen en hun ouders, waar een geslaagde opvoering werd gegeven van het door Henri Ghéon geschreven toneelspel ..Kermisvolk op Kerstmis", secretaris J. van Ommering en penning meester L. Demoed, getuigende van een gezond afdelingsleven, gaf de heer A. Demoed een verslag over de vacantiereis 1950. Hierna sprak hoofdbestuurder I. Ver maas over het algemeen gedeelte van het Arbeidscontract. Het algemeen ge deelte werd nog niet aanvaard door de werkgevers vanwege de eis van 2% va- cantietoeslag. Maar na besprekingen tussen de bonden wordt nu o.a. voor gesteld: 2% vacantie-toeslag voor va?te arbeiders. Verwerking van deze toeslag voor losse arbeiders in de vacantle-bon- nen. Wat betreft arbeidstijd hierm is te zien een verschuiving van 53 uur in de zomer naar 55 uur. In de winter zou het 45 uur worden. Ziektegeld, waar de regeling gold 100% loon bij 6 weken ziek te, wil men.-verlagen tot max. 4 wlken. Ernstig waarschuwde spr. tegen een verbindingsregel, want dit zou een stap terug zijn in de organisatie. Spr. Julcj}te toe het pénsioenfonds, hetwelk met het bedrijf bindt, dank zij de Chr. Vakbe weging. Ziende op het huidige bestaan in vrees, wekte hij op om vast te hou den aan Gods Woord en beginselen Na de bespreking werd een 2-tal stuk jes opgevoerd, namelijk ..Vader offert zijn dochter" en „De Zuigeling De heer C. Stroo sprak een kort slot woord. NIETJWJ AARSCOLLECTE De Jaarlijkse rondgang in ten bate van de diaconie der Ned. Herv. Kerk, bracht f. 473,36 op. PRAATAVOND CHR. MIDDEN- STAN DS VERENIGING. Maandagavond hield de Chr. Mid- denstandsvereniging een praatevond m Hotel De Bruin, welke geleid *erü door de heer T. Molema. De heer Hollebrandt, algemeen se cretaris van de Bond, gaf een uiteen- aetting op vragen, die in Middenstands- krin'en actueel zijn, o.a. de midden- «tand als buffer tussen werknemers en de Staat en de grootindustrie In totaal zijn er 27 Chr. Vakbonden. Ten slotte werd besproken het ont- staan en doel van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, en diverse andete vraagstukken, o.a. winkelweek, ktndei- bijslag kleine zelfstandigen contribu tie dubbele zaken, waarna te midder nacht de vergadering uiteen gmg. BureerlUke Stanil Geboren: Christina Maria Marljtje. d. van J. de Kooter en P. An naars; Cornelia, d. van A. van Boom enOndertrouwdI?'ïir.nc. Reyneveld. 22 jaar enGetrouwd:Vd.' B° C^Hogenes, 46 jaar en A v. d. Velden. 23 Jaar. Overleden: A. I. Groeneboom. wed. Van Beek. 71 Jaar; A. H. Rupke, wed. van P. van der Spek, 68 jaar. NIEUWE WETERING „Door Gunst Verkergen" Evenals vorige jaren was er ook gis teravond m café v. d. Geest weer een zeer goede belangstelling voor de jaar lijkse muziek- en toneeluitvoering van Door Gunst Verkregen". De voorzitter M. Spring in 't Veld, hield een ope ningswoord, daarin gewag makende dat het tijdstip, om de verplichting tegen over de donateurs weer aangebroken was Na deze inleiding was het woord aan de leden van de muziekvereniging. Naast de maandenlange gedegen stu die was blijkbaar ook nog een avond gewijd aan de verzorging der instru menten! O.l.v. de heer M. Kouprie werd een goed programma keurig afge werkt. Ook de toneelspelers en -speel sters bleken daarna uit 'nèt goede hout te zijn gesneden, want de vrolijke ge schiedenis in drie bedrijven: .Het be gon in een gracht" van Wim Dumont verkreeg 'n goede vertolking. Regisseur Spring in 't Veld kan er van overtuigd zijn dat de onbedaarlijke lachsalvo's, alsmede het uitbundig applaus aan het slot als het beste bewijs golden, dat deze uitvoering alleszins geslaagd was Natuurlijk vormde het traditionele „Gezellig samenzijn" een waardig slot van deze mooie avond. OUDE WETERING WEINIG PLEZIER VAN HET GESTOLEN GELD. Zondagavond kwam een hotelhouder alhier tot de onaangename ontdekking, dat ongenode gasten een bezoek in zijn Incident aan Berlijnse sectorgrens SOVJET-TROEPEN BEZETTEN LANDGOED. Heden zijn 35 gewapende leden van het Sovjet-leger over de sectorgrens tus sen de Franse en Sovjetrussische secto ren van Noord-Berlijn getrokken. De Franse bezettingsstrijdkrachten zijn ge alarmeerd. De Sovjetrussen kwamen om kwart voor twaalf uit een bomenparty te voor schijn en bezetten een geheel landgoed, genaamd „Neuer Gutshof". Zij passeerden hierbij grensborden, die door de Oostduitse autoriteiten zijn op gesteld. Er waren op dat ogenblik geen Franse wachtposten of Duitse politie mannen ter plaatse. Ook de Westberlijnse politie heeft de alarmtoestand afgekondigd en verster kingen gezonden naar het landgoed „Frohnau". De „Neuer Gutshof" ligt aan de grens van de Franse sector van Berlijn en de Berlijn omringende Sov jet-zone. In October overschreden Russische militairen de Brit-se sectorgrens. Pas na een week onderhandelen en nadat de Britse legerleiding pantserauto's en een bataljon infanterie te hulp had geroe pen werd de status quo hersteld. (Ingez. Med.-adv.) W oninginrichtingbedrij f BREESTRAAT 146 - LEIDEN Lage prijzen meubelen Nieuwe coupons stoffen PREDIKBEURTEN VOOR HEDEN Katwijk aan Zee (Kapel) 7.30 uur ds J. G. van Icperen. Alplien a. d. R\Jn Chr. Geref. Gem.: 7.30 uur ds Baay. VOOR DONDERDAG. Katwijk aan Zee Chr. GerefKerk: 8 uur ds P. v. d. Bijl. Ned. Ilerv. Kerk Aangenomen naar FJJnaart (toez.) P. de Bruyn te Workum. Bedankt voor Elim C. Fortgens te Kol derveen (Dr.). Geref. Kerken Beroepen te Jutrijp- Hommerts J. Spoelstra. cand. te Meeden; te Vollenhove-stad J. v. Reeven, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Gramsbergen J. P. Rozendal te Makkum. Bedankt voor Oenkerk L. Kwakkelsteln te Putten (Vel.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zaandam E. Teunls te Mon ster. Geref. Gemeenten Tweetal te Leerdam L. Kleboom, cand. te Barneveld en W. de Wit te Middelburg. keuken hadden gebracht en uit een aldaar staande kast een bedrag aan geld hadden weggenomen. Onmiddel lijk na de ontdekking wer-d de Rijks politie met een en ander in kennis ge steld. Deze, die een verdacht persoon op het oog had uit de Haarlemmer meer, ging onmiddellijk met een auto cp stap en mocht het genoegen smaken de dader te Kudelstaart aan te hou den. Hij bleek een klein gedeelte van het geld te hebben -opgemaakt. Verdachte, die een volledige beken tenis aflegde, is in verzekerde bewaring gesteld. RIJNZATERSWOUDE Zondag werd de heer A. Bik door ds. Holst uit Woerden in zijn ambt van ouderling der Herv. Kerk bevestigd, De hier beroepen ds. Van Soest treedt Donderdag 25 Januari a s. in Wa- verveen in het huwelijk. TER AAR Tot voorzitter van de Chr. Kleuter school te Aardam is in de vacature N. den Hollander, gekozen de heer G. Boe- kensteyn, Burgeriyke Stand GeborenQulrlna Fr. M., d. van W. A. v. Tol en M. C. Ver meulen; Beredlna Th. Fr., d. van Th. A. v. d Jagt en C. Fr. Egberts; Elisabeth M., d. van C. J. v. d. Geest en P. M. v. d. Geest; Alida Th. M.. d. van H. J. v. d. Hoorn en E. C. v. Berkel; Geertje J., d. van P. Treur en G. Kesting: Neeltle A.. d. van G. Niesing en J. v. d. Byi; Wijnie, d. van W. P. Heljns en A. Smit. Ondertrouwd: J. Bader. 26 Jaar en M. J. M. Hölscher, 22 laar. Overleden: G. H. J. Theuns, 7 weken. WADDINXVEEN Belangrijke bevolkings toename in 1950 De bevolking van Waddinxveen nam in het afgelopen jaar met ruim 300 in woners toe. Deze gemeente telt thans 8825 inwoners. Wanneer men dit cijfer vergelijkt met het aantal inwoners op 1 Januari 1940 dan blijkt, dat de bevolking in deze periode met 1100 inwoners (derhalve ge middeld 100 per jaar) is uitgebreid. De zeer aanmerkelijke stijging van het inwonertal vindt ook in het afgelo pen jaar zijn oorzaak voornamelijk in het grote geboorte-overschot. Er wer den n.l. in 1950 227 kinderen geboren, waartegen over slechts 46 inwoners kwamen te overlijden. Dit geboorte overschot bedroeg in het voorafgaande jaar 121. Daarnaast is evenwel ook de bouw van 137 nieuwe woningen, waar onder 28 duplexwoningen een belang rijke factor voor de bevolkingstoename van het afgelopen jaar. Tegenover 351 afgevoerde inwoners staat n.l. een cijfer van 474 ingekomen personen, alzo een vestigingsoverschot van 123. t^gen een vertrekoverschot van 28 in 1949. Ook het aantal verhuizingen binnen de gemeente was zeer aanzienlijk als gevolg van de nieuw gebouwde wonin gen. Bijna een achtste van de bevol king t.w. 1045 personen betrokken dit jaar andere woonruimte binnen de ge meente. Naar het buitenland werden 24 per sonen afgevoerd. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg in 1950 82. terwijl 1 echtscheiding werd ingeschreven. Concertgebouw N.V. over Paul van Kempen: „Hem kan niets ten laste gelegd worden". De Raad van Bestuur van het Con certgebouw deelt mee: „Naar aanleiding van het engagement van Paul van Kc-mpen voor een reeks concerten van het Concertgebouworkest zijn berichten verschenen, welke betreu renswaardige misverstanden hebben doen ontstaan. Op grond hiervan bereikten ons een aantal protestbrieven uLt kringen onzer abonné's waaruit tot ons groot leed wezen blijkt, dat tendentieuze medede lingen de openbare mening op funeste wijze hebben beïnvloed, wy kunnen het navolgende verklaren: De politieke antecedenten van Paul van Kempen zijn door de hiertoe aan gewezen autoriteiten nauwkeurig on derzocht met het resultaat, dat de heer Van Kempen geen enkel feit ten laste kan worden gelegd en geen enkel verwijt kan worden gemaakt. .Aan de heer Van Kempen is dan ook op 11 December 1948 door de Nederland se regering een werkvergunning ver sterkt, op grond waarvan by tot nu toe reeds meer dan 100 concerten met het Radio Philharmonisch Orkest der Nederlandse Radio Unie en het Rot terdams Philharmonisch Orkest in tal van Nederlandse steden heeft gediri geerd. Het bestuur van het Concertgebouw acht ziph niet gerechtigd zynerzyds de auto riteit van de bevoegde Ryksinstanties. die deze vergunning hebben verleend, in twyfel tte trekken en evenmin zich te distanciëren van zusterinstellingen, die de heer Van Kempen als orkestleider geregeld in haar midden hebben. Het bestuur heeft dan ook gemeend in het belang van het Nederlandse mu ziekleven te handelen en deze ervaren, in Nederland woonachtige dirigent te moeten uitnodigen teneinde een tyde- ïyke voorziening te treffen en de conti nuïteit der concerten van het Concert gebouworkest op een hoog artistiek peil t-e waarborgen". Van officiële zyde werd medege deeld dat de Amerikaanse regering binnenkort het verbruik van nikkel en roestvrij staal voor civiele doeleinden zal verbieden. Er worden reeds voor schriften dienaangaande voorbereid. Ex-president De Valera protesteert TEGEN NEDERLANDSE OEFENING IN IERLAND. De Valera, v.m. minister-president van Ierland en leider der oDDOsitie. heeft aan het Iers Nieuwsbureau de volgende verklaring afgelegd: „Ik betreur het. evenals dat iedere Ier en ieder ander, die het recht van kleine landen op vrijheden voorstaat, betaamt, dat de Nederlandse regering zich er toe heeft laten leiden de ziide te kiezen tegen een klein land, dat voor de handhaving van de on schendbaarheid van ziin traditioneel nationaal gebied strijdt. Tientallen vliegvelden in Engeland hadden gebruikt kunnen worden voor de opleiding van Nederlandse piloten zonder Ierland deze krenking aan te doen. In 1940 officieel neutraal, ris keerden wil de toorn van het machtize Duitsland door openlilk te pretesteren uit naam van ons kleine land tegen de aanval van Duitsland op Nederland. Wii kunnen niet begriipen. waarom Nederland nu de tegen ons gekeerde ziide zou kiezen" Terwijl Nederlandse piloten reeds in Ierland ziin aangekomen, heeft de „Bond van de verdeling van Ierland" een telegram van de volgende inhoud aan Eisenhower gezonden: „U heeft verklaard, dat u elk vrii land. dat tot het Atlantisch Pact wil toetreden, met open armen zult ontvangen. Juist omdat Ierland eeen vrii land is tengevolge van de bezetting van een gedeelte van ziin gebied door een der leden-staten in de Atlantische defensie-organisatie neemt Ierland hier geen deel aan". VOETBAL. Oefenwedstrijd Westelijke Zaterdag elftallen De oefenwedstrijd tussen de twee Westelijke. Zaterdagmiddag-elftallen, die 23 December .11. wegens de vorst geen doorgang kon vinden, zal worden gespeeld op Zaterdag 3 Februari as. te 3.30 uur op het terrein van Noordwijk. De opstelling van de elftallen is onge wijzigd. Bij een vliegtuigongeluk by Spo kane (V. St.) zijn 10 personen om het leven gekomen. Enig beschikbare dieselstel moest nagekeken worden Zonder voorafgaande kennisgeving aan het reizigerspubliek hebben Al phen, Boskoop, Waddinxveen en Gou da bet vandaag zonder treinverbinding moeten stellen. Morgen zal deze dienst echter weer normaal zyn. Aanvanke lijk werd met slechts enkele bussen ge tracht, de reizigersstroom te verwer ken, later op de dag werden In totaal 9 touringcars en bussen van de Gebr. Buitelaar te Waddinxveen en de Ci- tosa in dienst gesteld, waardoor zon der grote vertragingen een redelyke verbinding kon worden gehandhaafd. De bussen reden van station tot sta tion zonder tussentijdse stopplaatsen, met. vertrektyden die zoveel mogeiyk met de spoordicnstregcling overeen kwamen op de beginstations, doch met aanzienlyk langere rytyden, dan de trein pleegt nodig te hebben. Aanvankelijk deden geruchten de ronde, dat deze plotselinge vervanging van trein door bus (eerst gisteravond kregen de betrokken stations een dienst- telegram, dat de wyziging aankondigde) voorlopig zou worden gehandhaafd, aan gezien het dieselmateriaal nodig zou zijn voor de lyn Zwolle—Kampen, waar in verband met de stoomtractiebeper- krng de treinen waren uitgevallen, later bleek, dat deze treinloze dag te danken was, aldus verklaarde men ons van de zyde der spoorwegen, aan het feit, dat thans voor de lyn AlphenGouda slechts één treinstel beschikbaar is. Dit JE HEBT HET EN JE HEBT HET NIET! In Anhalt in de Sovjet-zone van Duitsland gaat momenteel het vol gende vraagje rond. „Het kost 15 pfennig, je hebt het in je hand en toch heb je het niet, wat is dat?" Het antwoord is: Vrijheid (het plaatselijke communistische blad heet „Vrijheid"). 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII treinstel moest vandaag hersteld wor den, en er zat dus niets anders op, dan plotseling op bus over te schakelen. Deze spaarzame bezetting van de lijn Alphen Gouda, waardoor iedere storing in het treinstel tot dergeiyke situaties aanlei ding moet geven, is wel een uitvloeisel van de in voorbereiding en gedeelteiyke uitvoering zynde beperking van het stoomtreinverkeer. Het reserve-diesel materiaal is door die beperking tot een minimum teruggebracht. BEURSOVERZICHT ZEER VASTE STEMMING. AMSTERDAM, 16 Januari 1951. In tegenstelling tot gisteren, toen de stemming enigszins verdeeld was, heer ste er vandaag in alle sectoren reeds by 'de opening een vry vaste stemming. De kolossale cyfers van de Amerikaan se begTOCing hebben de koersen in Wallstreet op record niveau gebracht. Ook het Damrak kwam vandaag op een aanzienlyk hoger peil. Het slot kwam vrijwel op het hoogste peil van de dag. Gezien de toegenomen inflatievrees, zyn vooral de Internationale fondsen in trek. Olies verlieten de markt met by na 5 punten winst, Unilever, en Philips ieder met circa 3 punten. Ook de an dere industrie-aandelen waren vast. In de Scheepvaartafdeling wisten de Rotterdamsche Lloyd en My. Neder land het verlies van gisteren niet al leen in te halen, maar zelfs een klem avance te maken. Eerstgenoemd fonds sloot op 171 (166), Rotterdamsche Lloyd op 156 (150). Ook hier heerste er voor de andere aandelen een vaste ten dens. De Cultuurmarkt bleef niet achter. De leidende soorten waren 3 tot 5 pun ten hoger. Ver. Majanglanden, die de dividendbetaling hebben hervat door 6% te declareren over het verstreken boekjaar, monteerden van 63 3/4 tot 67. Bij de Staatsfondsen zat wat grend in de markt. De sterke daling werd niet voortgezet. Het agio voor „Ameri kaan tjes" werd op 7% getaxeerd tegen gisteren ruim 6%. Woensdag 17 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '48 3% Ned. '47 3'.* 3 Dollar-Ing. '47 3 In vesteringscert. 3 Ned. p. 1962 4 m.b. 3 Indlë '37 A 3 Grootboek '46 3 Vorige koers 9611 96A 96A 96 VA 95% 92 VA 95 VA O.K. v. heden ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy A.K.U Lever Br Philips Wilton Feyenoord 47 90 VA 147 VA 173 235 VA 243-11 161VI Kon. Olie 319% NIET ACTIEVE AANDELEN Bank- en CrecLinstelUngen Amst. Bank Rott. Bank Twentsche Bank 173% 182 VA 17291 Amst Rubber Deli-Bat Rubber Holl Amer iyn Kon Ned Stoomboot Ned. Scheepv Unie H VA Java Cult Deli Bat. My Deli My Senembah 125 VA 105 191 156*4 160% 114% 56% 118'/A 105% 94 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem leningen Den Haag 1937 1 3 100 R'dam *37 I-II1 3 4 100A Industriële obligaties Lever>- Ze.p Mfj 3 4 106VA Voorlopig genot. obl. A'dam 1937 <3VA> 3 97 Kon. Petr My 3 VA 112 VA Industriële Ondernemingen Ned G. en Splr. fabr. 305 VA Rott. Droogdog My 320 Zwanenb. Organon192 Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My 116 Internatio 170 Diversen Albert Heyn 193 Ned. My Walv.vaart 111VA Spoorwegen Dell Spoorweg My.. Apier. fondsen Anaconda Shell Union 3014 44 V4 58 TA Fondsen uit Leiden en omgeving (Aandelen) V EL 16/1 Holl Constructie 280 Tnt Kunststof! Ind 101% Kon Ned Edelmet 83 Pref wa Idem 924 Kon Ned Grofsm 134V4 134 rextie» 0«b' v 1604 G B 1624 G B Leldcche Wotsplnn 239'A rielpman en Dros 103VA Ver rniia-1-.rhriPKer) 132 Pref idem 135 Lahad Datu Cul Mij 46 B 46 B

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 5