SSSS&? txunrtzA Nederlandse confectie-industrie in het gedrang Snuif en wrijf Met een enkel woord STADSNIEUWS WOENSDAG 17 JANUARI Buitenlandse afzet drastisch teruggelopen (Speciale berichtgeving) De vooral na de oorlog sterk opge komen Nederlandse damcs-confectie- industrie is de laatste tyd voor steeds meer moeilijkheden komen te staan. Vooral de export naar Amerika, waar men hoge verwachtingen van had, is tegengevallen. Verschillende collecties zijn zelfs teruggekomen, omdat zij ginds niet te verkopen waren. De Nederlandse textiel-industrie voor confectie heeft Indertijd in hoofdzaak naar de West Europese landen niet een „zachte valuta" geëxporteerd en daar veel succes mee gehad. Vooral na de devaluatie, toen door tiet zakken van de gulden op de wereld markt de prijzen lager werden, leek het De dreigende stakingen in West-Duitsland NIEUWE VERZOENINGSPOGING. Kanselier Adenauer heeft besloten een nieuwe poging te doen om de drei gende staking van driekwart millioen arbeiders in de staalfabrieken en kolen mijnen te voorkomen. Hij zal afzonder lijke besprekingen houden met onder nemers en vakbondleiders, teneinde te trachten een basis te vinden voor her vatting der afgebroken onderhandelin gen. De Britse controle commissie is voor eerst niet voornemens in te grijpen in de dreigende staking. De Britse auto riteiten volgen echter de ontwikkeling met enige zorg en zullen zich wellicht genoodzaakt zien de toestand met de West-Duitse regering te bespreken, in dien van Duitse zijde geen oplossing voor het geschil gevonden zal worden. De voorbereiding der staking gaat on verzwakt voort en de federatie van vakverenigingen heeft doen verluiden, dat haar financiële middelen voor een staking van verscheidene weken toerei kend zouden zijn. Het aantal arbeiders, dat eventueel aan de staking zal deelnemen wordt ge schat op 230.000 metaalbewerkers en 570.000 mijnwerkers. Voorts overweegt ook het tramwegpersoneel een actie, om de stakers te ondersteunen. „Concentreer u op Europa" ALDUS RAADT BYRNES DE V. ST. AAN. James Byrnes, de voormalige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft er in zijn installatie rede als gouverneur van Zuid-Caro- lina op aangedrongen, dat de Verenig de Staten hun strijdkrachten in Europa zullen concentreren „Onze militaire macht moet niet worden verdeeld tussen het Oosten en het Westen", zcide hij. „Wanneer het tijdstip, waarop de Sovjet-Unie gereed zal zijn om een oorlog te beginnen, nadert, is het niet verstandig ons leger verdeeld te heb ben tussen Korea en Europa", vervolg de hij. „Naar mijn mening vormt West- Europa ontwijfelbaar de eerste linie bij de verdediging van de beschaving. Het is een eis van zelfbehoud, dat wij han delen, voordat de Sovjets toeslaan. Wij moeten onze vrienden In Europa wakker schudden en het hen goed dui delijk maken, dat de tijd om te praten voorbij is en er nu gehandeld moet worden", zeide Byrnes. Gouverneur Byrnes drong er verder nog op aan, dat de West-Duitse re- publick „op voet van gelükheid zal worden behandeld, daar de West- Duitsers, indien zij een rechtvaardige behandeling ontvangen, met ons mee zullen vechten". „Er moeten zo spoedig mogelyk mili taire voorraden naar Spanje worden gezonden", vervolgde hy, „want Span je beschikt over meer divisies van ge oefende soldaten dan welk West- Europees land ook" „Wij moeten ons van de vriendschap van maarschalk Tito verzekeren en wij moeten militaire voorraden naar Joego-Slavië zenden. Ten slotte moeten wy Engeland Frankrijk en alle andere West-Europese landen goed duidelijk maken, dat wij wensen, dat de Amerikaanse soldaten, die in Europa zullen vechten, indien de Sovjets zouden aanvallen, de hulp zul len hebben van de soldaten van elke staat, die bereid is aan een aanval door de goddeloze Russasche communisten weerstand te bieden" besloot Byrnes. Kasjmir naar Veilig heidsraad NEHROE VERWIERP DRIE VOORSTELLEN. De premier van Pakistaq, Liaquat Ali khan, heeft te Londen een perscon ferentie gehouden. „Het is van vitaal belang voor de wereldvrede dat het ge schil over Kasjmir wordt opgelost. Er zijn thans slechts twee landen in het Oosten, waar de toestand stabiel is, na melijk Pakistan en India Zolang dit geschil niet is opgelost, kunnen noch Pakistan noch India bijdragen tot het handhaven van de vrede in Azië", ver klaarde hij. „De premiers van andere gemenebest- staten hebben voorgesteld, dat hun troe pen tijdens een volksstemming in Kasj mir de orde zouden handhaven. Zij zouden onmiddellijk na afloop van de stemming worden teruggetrokken. De kosten, verbonden aan het zenden der troepen, zouden door de dominions, die ze zouden uitzenden, worden gedragen. Ik vond dit een zeer nuttig voorstel en ik heb het aangenomen. Doch het spijt me te moeten zeggen dat mijn collega Nehroe het heeft verworpen", verklaar de de Pakistaanse premier. Hij vervolgde: ,,de andere premiers hebben een tweede voorstel gedaan, na melijk dat de volksstemming in Kasjmir zou worden gehouden onder toezicht van een gecombineerde troepenmacht van India en Pakistan. Ik heb ook dit voorstel aangenomen, doch het is even eens door Nehroe verworpen. Nehroe Was niet bereid een plan te aanvaarden dat zou voorzien in het terugtrekken der Indische troepen, die zich thans in Kasjmir bevinden". Liaquat maakte melding van nog een derde voorstel, dat hij had aanvaard, doch Nehroe verworpen. Dit hield in dat aan admiraal Chester Nimitz. wien door de Verenigde Naties was opgedra gen te pogen tussen India en Pakistan te bemiddelen, volmacht zou worden gegeven een strijdmacht te organiseren uit inwoners van Kasjmir zelf. terwijl alle andere troepen in het land zouden worden ontbonden, of teruggetrokken. ,Onze enige hoop is thans de Veilig er even op dat Nederland het pleit ge wonnen had. De ontwikkeling in de confectie-industrie gedurende het laat ste jaar heeft echte? die optimistische geluiden doen verstommen. De oude, cohfectie-industrieën van het Europese i vasteland zijn weer begonnen; wij noe- men die te Wenen en in Italië. Was Italië tot voor kort nog een vrij be langrijke afnemer van onze dames-con- fectie, thans is het in hoge mate een concurrent geworden. Ook in Duitsland begint de destijds zo belangrijke con fectie-industrie weer op te komen, zij het dan nog bij lange na niet in de mate van voor de oorlog.Daarnaast is Zwit- Utrecht verleent Ere doctoraten De Senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft besloten om ter gelegen heid van de 315de Dies Natalis der Rijksuniversiteit te Utrecht, welke ge vierd zal-worden op Vrijdag 16 Maart 1951, de navolgende eredoctoraten te verlenen. Faculteit der Godgeleerdheid: ds J. G. Woelderink, emeritus predikant te Doorn. Faculteit der Rechtsgeleerd heid: dr F. Olivier Martin, hoogleraar te Parijs. Faculteit der Geneeskunde: M. C. A. Klinken bergh, chirurg te Utrecht: Sir W. Stewart Duke Elder, ophthalmoloog te Londen; F de Gau- uart d' Allalnes, hoogleraar te Parijs. Faculteit der WLs- en Natuurkunde: Moorden duren voort Soerabaja te A. Fre.v-Wyssling, hoogleraar te Zlirich. Faculteit der Letteren en Wijs- seriand. dat vroeger eigenlijk alleen zeer dw^vèèaröenHfcun6 Hnro Mnfomntio mooirto rio looK-to Jjonaen. racuueit oei v eeartoemj.icun buiten omdat export van deze confectie nooit van enigerlei betekenis is geweest. Van de damesconfectie noemen wij vooral de mantels, die in het buiten land gewild waren. Dit „gewild zijn" heeft echter opgehouden. De reden hiervoor is, dat de prijzen van de Nederlandse produoten te hoog zijn. Vooral Oostenrijk brengt momen teel een vaak aantrekkelijker en smaak- j voller product op de markt tegen be- duidend lagere prijzen. De duurte yan de Nederlandse pro ducten is deels te wijten aan de enorm gestegen grondstöffenprijzen. Maar voor een ander deel wordt door de fabrikan ten de schuld geschoven op de zeer hoge lasten en de steeds stijgende lonen. Teneinde hieraan het hoofd te bieden, raten op 16 Maart a.s. persoonlijk in ontvangst te komen nemen, Nederlandse oefeningen in Noord-Ierland ONDANKS PROTEST ZULLEN ZIJ DOORGAAN. 77 leden van het personeel van dc vierde vliegtuiggroep van de Neder landse vloot zijn gisteren te Belfast aangekomen. Zij fungeren als kwar tiermakers voor de groep, die zijn ba sis zal hebben te Eglinton, in het graafschap Londonderry. De Nederlandse escadrille zal, zoals gemeld, deelnemen aan oefeningen met de Britse vloot, welke in het kader van verhuizen vele van de confectie-fabrie- het Noordatlantische verdrag worden Onze correspondent seint ons: De administrateur-eigenaar, de heer Van Wel, van de kleine onderneming „Bajoe Lor" in het Banjoewanglse, is des nacht met zijn echtgenote door een bende overvallen en vermoord. YAMIN GAAT OP TOURNEE. H« wil herziening R.T.C.-overeenkomst. Moh. Yamin, lid van de parlementaire Irianmissie, heeft meegedeeld, dat hij een tournee door Indonesië zal maken „om het volk in te lichten over de strijd om West-Irian". Yamin was van mening, dat het Pa'r- lement tot annulering van de R.T.C. had moet enbesluiten en dat de herzie ningen van de R.T.C.-overeenkomsten vooral op financieel economisch gebied dienen te geschieden. ken van Amsterdam, waar zij oorspron kelijk gevestigd waren, naar het goed kopere Brabant, waar de lonen lager en de lasten beduidend minder zijn. Een groot nadeel van Brabant is echter dat men er het geschoolde personeel mist, dat men ln Amsterdam in een paar jaar had opgekweekt. Daardoor moet de in dustrie voor haar betere modellen toch nog steeds ln Amsterdam zijn. Wat de binnenlandse markt betreft: deze is vrijwel verzadigd. Bovendien geldt ook hier het oude liedje van de steeds stijgende prijzen. Slechts met heel grote inspanning en met grote opofferingen van de zijde dei- ondernemers zal Nederland z'n plaats als „confectieland" kunnen handhaven. gehouden. De groep bestaat uit 12 „Fire fly's". Deze zullen vandaag uit Valken burg met bestemming Eglinton vertrek ken. Gelijk bekend, heeft de Republiek Ierland geprotesteerd tegen aanwezig heid van Nederlandse strijdkrachten in Noord-Ierland. Door het hoofd kwartier van de Britse Marine te Lon donderry is evenwel medegedeeld, dat de oefeningen volgens plan voortgang zullen vinden. Er worden plannen gemaakt voor een officiële ontvangst van de Nederlandse escadrille. De bewoners van de streek rond de luchtbasis te. Eglinton zullen (lngez. Med.-adv.) Als ik me zelt eens écht wil verwennen dan twijfel ik nooitl beidsraad'V eindigde Liaquat Ali khan. den ondernomen. Minister van Schaik terug eilandenregeling binnenkort een feit. Met het K.L.M.-toestel uit Curagao arriveerde gisteren op Schiphol de mi- nister zonder portefeuille, mr J R. H, van Schaik, die op Curacao en Aruba besprekingen heeft geveerd over de eilandenregeling. De andere leden van de delegatie, Staatssecretaris Van der Grinten en de heren Van Helsdingen en Hooghoudt, blijven nog enige tijd in de West. De minister vertelde, dat hij op Cu rasao gesproken heeft met de Raad van Advies, het College van Algemeen Bestuur en met de voorbereidingscom missie van de Staten, die speciaal be noemd was om prae-advies uit te bren gen over de door de minister zelf ont worpen eilandenregeling. Minister Van Schaik is ook twee dagen op Aruba geweest, eveneens om met de betrok ken autoriteiten overleg te plegen. Hij gaf tc kennen dat de regeling de besprekingen vormden de laat ste fase voor dc totstandkoming nu binnenkort een feit zal zijn. De minister noemde een termijn van enkele maanden. De eigenlijke invoe ring van dc regeling, zo voegde hij er aan toe, is natuurlijk iets van later orde. Ter begroeting waren op het vlieg veld aanwezig de echtgenote van de minister en, namens het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksde len, o.m. de heer A. Jonkers, hoofd van de afd. West-Indlë. GEEN BESLISSING OVER MELKPRIJS-ACTIE. Overleg is nog gaande. In verband met de moeilijkheden, die zich dreigen voor te doen als de melk prijs voor de boeren op 17 cent blijft gehandhaafd, hebben wij het Kon. Ned. Landbouw-comité naar diens houding gevraagd. De secretaris, mr E. Kuylman, deelde hierover het volgende mee: Toen er na de afwijzende houding der regering om ae verlaging van de melkprijs ongedaan te maken in boerenkringen vele stem men opgingen om acties te voeren, wel ke uiting zouden geven aan het verlies van het vertrouwen van de boerenstand in de landbouwpolitiek der regering, achtte het K.N.L.C. zich verplicht om deze materie in eigen kring eens volle dig te bespreken, teneinde onverant woorde acties te voorkomen. In deze bespreking is vooropgesteld, dat zolang het overleg nog gaande was de Stichting van de Landbouw heeft zich immers wederom tot rege ring en volksvertegenwoordiging ge wend geen enkele actie zou worden ondernomen om elk element van drei ging vooraf te vermijden. Voorts zijn verschillende mogelijkhe den besproken: iedere onwettige actie werd bij voorbaat uitgesloten, een aan tal legale mogelijkheden bleven over. Besloten werd om deze zaak aan de orde te stellen Ln een bespreking met de zusterorganisaties, teneinde haar me ring te polsen. Er werd dus geen enkele keuze gedaan om bepaalde actie te voeren: slechts werd besloten de gehele materig in georganiseerd verband te be spreken. Er is nog absoluut geen beslis sing gevallen of er enige actie zal wor- Lieftinck zal monetaire toestand bespreken Enige tijd geleden heeft in de Trèves- zaal te Den Haag een bijeenkomst van burgemeesters en Gedeputeerden plaats gehad, waar minister Lieftinck inlich tingen verschafte over de relatie tussen de binnenlandse monetaire toestand en het eyenwicht op de betalingsbalans. Hij heeft toen te kennen gegeven, dat hij bereid was, deze aangelegenheid nog in breder verband te bespreken. Als gevolg hiervan zal op 24 Ja nuari in Tivoli te Utrecht een bijeen komst plaats hebben, waar prof. Lief tinck het woord zal voeren. Verwacht wordt, dat omstreeks 850 gemeenten en alle provincies vertegenwoordigd zullen zijn. berouwvolle dief Gisteren werd aan een der poli- tiebureaux te Amsterdam gebeld. Toen de wachtcommandant ging kijken lagen in de gang een groot en een klein pak met een brief. De inhoud van de pakjes bleek een meisjesmantel en een kistje siga ren te zijn, die in het begin van Januari uit een vestiaire van een verenigingsgebouw waren ont vreemd en waarvan aangifte was gedaan. Voorts deelde de dief in de brief mede, dat hij nog een flets had gestolen. Het reQU van de stal ling waar het rijwiel stond plus 60 cent voor het stallen waren bij de brief gevoegd. Alle gedupeerden hebben nu hun goederen terug! feestelijkheden voor de Nederlandse mi litairen organiseren. GEEN NEDERLANDS FRUIT MEER? Hoewel zich bij de lossing van het Nederlandse vrachtschip „Hagno" geen moeilijkheden hebben voorge daan, hebben 30 fruitcommissionnairs, handelaren en -importeurs van de markt te Dublin besloten geen fruit in Nederland meer te bestellen, zo lang de Nederlandse regering niet terugkomt op het plan om een esca drille van de marineluchtvaart in Ulster te stationneren. Uitlevering van Menten onmogelijk? ZOU IN STRIJD MET DE GRONDWET ZIJN. Naar aanleiding van de door de Poolse regering gevraagde uitlevering van P N. Menten, in verband met diens beweerde activiteit in Polen gedurende de afgelo pen oorlog, heeft de Minister van Justi tie via de Procureur-Generaal te Am sterdam het advies van de Haarlemse rechtbank ingewonnen. Naar de mening van de Officier, mr G. W. F. van der Valk Bouman, is uit levering, zoals door de Poolse legering gevraagd, volgens de bepalingen van de uitleveringswet, niet mogelijk Boven dien zou uitlevering in strijd zijn met de Grondwet. Gezien het feit. dat de minist-er niettemin de Haarlemse Recht bank om haar mening heeft gevraagd, zal de rechtbank deze geven. Bejaard echtpaar te Wolvega verbrand BEDDEGOED VATTE VLAM DOOR OMVALLENDE KACHEL. Vanmorgen zijn twee inwoners van Wolvega, de 76-jarige Johannes de Vries en zyn echtgenote, door brand om het leven gekomen. Omstreeks zeven uur vanmorgen brak brand uit in hun woning aan de Keiweg te Wolvega. Het vilur ont stond in de slaapkamer van het be jaarde echtpaar. Verondersteld wordt dat het beddegoed door het omvallen van een petroleumkachel vlam vatte. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer noch dc bewoners van het huis, noch lets van de inboe del wist te redden. piloot neergestorte seafury begraven. Gistermorgen werd het stoffelijk over schot van de Vrijdag bij Noordwijk om gekomen vlieger, de luitenant ter zee 2de klasse F. Langenbach te Den Haag ter aarde besteld. Officieren, onderofficieren en man schappen van de Marine Luchtvaart Dienst van het vliegveld Valkenburg be geleidden de omgekomen vlieger naar zijn laatste rustplaats. De marine-kapel speelde treurmuziek. Nadat boven de geopende groeve sal vo's waren gelost en vele bloemkransen rondom het graf waren neergelegd, sprak de commandant van de overledene de luitenant ter zee eerste klasse Bruinsma een laatste woord. Door de aalmoezenier van de Marine Luchtvaart Dienst werd een kort af scheidswoord gesproken. Soepomo voorzitter Staats commissie herziening R.T.C.-overeenkomst De heer Soepomo ls benoemd tot voorzitter van de Staatscommissie, die belast wordt met de R.T.C. en andere overeenkomsten tussen Indonesië en Nederland in beschouwing te nemen en de regering voorstellen meet doen. wel ke overeenkomsten met de huidige si tuatie in overeenstemming gebracht moeten worden. Dit werd besloten op de gisteren gehouden kabinetszitting, waarbij Moh. Natsir wegens ziekte en de Sultan van Djokja wegens uitste- digheid niet aanwezig waren. D? vol ledige commissie zal 20 leden tellen. POKKEN IN SABAXG In Atjeh reeds meer dan 9600 slachtoffers. Op Sabang zijn versohillende geval len van pokken geconstateerd. In ver band hiermee is Sabang door het plaatselijke bestuur tot gesloten stad verklaard. Hoewel men in Atjeh bij de bestrij ding van deze ziekte reeds belangrijke successen heeft geboekt, heeft het aan tal slachtoffers ln Atjeh echter de 9000 reeds overschreden. (Ingez. Med.-adv.) Uw verkoudheid van neus. In Tilburg zal een monument wor den opgericht als herinnering aan de Koninklijke Brigade Prinses Irene''. Dc foto toont de maquette van het monument, dat ontworpen is door de Haagse beeldhouwer Albert Ter mote. NIEUW-GUINEA VERBOND WIL NEDERLANDSE SOUVEREINITEIT. Beroep op trouw aan Vorstenhuis. Van het hoofdbestuur van het Nieuw-Guinea Verbond ontvingen wij het volgende telegTam: „De Nederlandse ingezetenen, en in het bijzonder de ruim 3000 Indische Nederlanders, verenigd in het Nieuw Guinea Verbond te Hollandia, Mano- kwari, Sarmi, Biak, Sarong en op alle verspreide plaatsen van Ned. Nieuw Guinea, de laatsten door afstamming, wettig staatsburgerschap, traditie en cultuur zich éen voelend met het Ne derlandse volk en zich beroepend op hun trouw aan het Vorstenhuis, waarvan ontelbare hunner onmiskenbare bewijzen heb ben gegeven in de afgelopen jaren, voelen zich gedrongen de vertegen woordigers van het Nederlandse volk te bezweren, dat het land hunner huidige inwoning, in volkomen over eenstemming met de autochtone be volking, moge blijven onder volledige Nederlandse souverciniteit, met na drukkelijke uitsluiting van elke me dezeggingschap van de Republiek In donesië." binnenland Minister L. Goetzen heeft zijn ver trek naar Suriname een week uitgesteld. Hij zal thans Vrijdag 26 Januari vertrek ken. Een gentleman's agreement ls tot stand gekomen tussen het Ned. Rode Kruis en het Oranje Kruis (waarbij aangesloten de Ned. Ver. voor E.H.B.O. en de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O.), waarin de vorm van samenwerking tussen deze organisaties ls vastgelegd. Als voorzitter van de Bloementen toonstelling ,.de Hofstadbloem" ls geko zen Ir J. M. Rlemens, Rljkstulnbouwconsu- lent ln het ambtsgebied Zuid Holland en directeur van het West'landse proefstation voor de teelt van groenten en fruit onder glas te Naaldwijk, die reeds meer dan 20 Jaar voorzitter ls van de afd Den Haag van de Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Een abonné schrijft ons: Volgens het bijschrift van de gisteren gepublceerde foto's van een houtzaagmolen en een wlp- brug zouden deze zich ln Broek ln Water land bevinden. Dit is onjuist. De molen ls de enige nog ln bedrijf zijnde houtzaag molen ln Noord-Holland en bevindt zich ln Monnikendam aan de Kloosterdljk. De molen draagt de naam de „Vriendschap" i ls eigendom van N. Dekker en Zoon. De brug ls zeer vermoedelijk de brug bij de Zedde. bij de driehoek EdamMonni kendamVolendam. Met ingang van 15 Januari ls de chef personeel luchtmachtstaf kol. vl. S. Man ten bevorderd tot generaal-majoor. Op verzoek van een aantal Neder landse bedrijven zal het Cihan ln Den Haag de organisatie op zich nemen van een Nederlandse Inzending naar de Jaar beurs In Izmir Deze Turkse Jaarbeurs zal worden gehouden van 20 Augustus tot 20 September a.s. (Ingez. Med.-adv.) Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes mine rale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten er> hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op den duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt lie ver weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. buitenland Maarschalk Tlto, het Joegoslavische staatshoofd, heeft Westerse militaire at- taché's uitgenodigd voor bijwoning van de van 21 tot 24 Januari „ergens in Joego slavië" te houden manoeuvres van zijn bergtroepen. De attaché's ls verzocht ln uniform te verschijnen. Grote gebieden in Sleeswljk-Holsteln en Neder-Saksen tot bij de Nederlandse grens worden bedreigd door stroomafsnlj- dlng van grote omvang. De electrlcitelts- fabrieken te Luebeck. Bremen. Oldenburg. Wiesmoor en Wllhelmshaven. hebben be kend gemaakt, dat haar kolenpositle zo slecht geworden ls, dat het bedrijf ernstig gevaar loopt. Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft een speciaal bureau Ingesteld ter bevorde ring van de productie van ertsen en olies. Naar het Engelse ministerie van voedselvoorziening heeft bekend gemaakt, zal het spekrantsoen ln Engeland aan het eind van de maand met een ons verhoogd worden en op vier ons gebracht worden. In welingelichte kringen te Ottawa ls verklaard, dat ln de buurt van Toronto spoedig een nieuwe regerlngsfabrlek ge bouwd zal worden voor de vervaardiging van radar-uitrusting voor West-Europa's verdediging. Het Oostenrijkse parlement heeft een stemmig het wetsontwerp volgens hetwelk j de nieuwe president van Oostenrijk bi) I algemene, geheime en verplichte stemming gekozen moet worden, goedgekeurd. Kappers knippen en kappen knap NIEUWE STIJL WERD GETOOND. 28 kappers uit Leiden en omgeving, waarbij zich ook enkele collega's uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hadden gevoegd, hebben gisteravond in Oud Hortuszlcht de nieuwe stijl op het gebied der haarmode gedemonstreerd. Aan lange kaptafels zaten de modellen, t.w. 18 dames en 10 heren. Deze haarmode-show, welke was ge organiseerd d-oor de afdeling Leiden en omstreken van de Vereniging Techni sche Clubs van het Kappersbedrijf, werd met een inleidend woord geopend door de voorzitter, de heer H- A G. van Bellen te Oegstgeest. waarin hij er op wees, dat het kappersvak bij uitstek een mode-vak is. Voor een kapper, die zich zelf respecteert is het noodzakelijk dat hij op de hoogte blijft van hetgeen de haarmode-centra in de wereldsteden op dit terrein brengen In de Technische Clubs ziet spreker hiervoor een goede gelegenheid. In gelijke geest sprak de landelijk voorzitter, de heer H H de Weert Daarna was de daad aan de kap pers. Al knippend en kappend kwamen uit de vooraf ingekrulde „dameskopjes" sierlijke coiffures te voorschijn, terwijl bij de heren der schepping menige ver wilderde haardos werd omgetoverd ln een keurig model. Bij de dameskapsels viel het op, dat de krullen plaats heb ben gemaakt voor sierlijke golven, in krullen uitvloeiend. Bovendien wordt het haar weer iets langer gedragen. Bij de heren werd in hoofdzaak het gedekte (lange) model gedemonstreerd, waarbij met name werd gelet op de voor elk gezicht vereiste coupe. Aan het einde van deze geslaagde en druk bezochte demonstratie werden alle modellen aan een bespreking onder worpen. BEROEP M. C. VAN STRATEN WILLEN B. EN W. AFWIJZEN. Met betreking tot het verzoek van de beer van Straten om vergunning tot het verbouwen van de eensgezinswoning v. d. Waalsstraat no. 8 tot beneden- en bovenwoning delen B en W. mede, dat het woonhuis is gebouwd op grond, welke bij een goedgekeurd plan van uit breiding der gemeente is bestemd voor arbeiders-of kleine middenstandswo ningen. Beneden- en bovenwoningen zijn slechts toegestaan op die gronden, welke bij het plan van uitbreiding daarvoor zijn aangewezen, waartoe de grond, waarop het eengezinswoonhuls ls gebouwd, niet behoort. Het bouwplan, voor welks uitvoering vergunning werd gevraagd, wijkt derhalve af van het goedgekeurde plan van uitbreiding, waarom de gevraagde vergunning inge volge het bepaalde bij artikel 6, lid 2, der Woningwet moest worden gewei gerd. In zijn beroepschrift voert de heer van Stralen argumenten aan voor het verkrijgen van de gewenste vergunning in beroep, welke argumenten groten deels, afgezien van de vraag, hoe zij uit het oogpunt van een goede en ver antwoorde verdeling van woonruimte moeten worden beschouwd, ten opzicht! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (K) de heer J.P. van Doorn (Leiden). STICHTING ONDERWIJSTONEEL „DE GONG". Op Dinsdag 30 dezer zal het gezel schap van de Stichting Onderwijstoneel „De Gong" in de foyer der Stadsgehoor zaal onder regie van Caro van Eyck voor leerlingen der lagere openbare scholen een drietal opvoeringen geven van het poppenspel met de levende pop pen, getiteld: „Jan Klaassen en de zieke koning" van de hand van onze stadge noot Leonard Roggeveen. BELASTINGDIENST. Benoemd tot schrijver der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen in tijdelijke dienst, de adspirant-schrij- ver C. W. Berendrecht te Leiden (in spectie le afd.), Benoemd tot schrijver der registratie en domeinen in tijdelijke dienst., de ad- spirant-schrijver mej. J. J. Wiekhart te Leiden (Kantoor der hypotheken, ka daster en scheepsbewijzen). Mej. W. H. Schoonwater adspirant- schrijver ter belastinginspectie 2e afd. Leiden is benoemd tot schrijver. Benoemd tot schrijver der directe be lastingen inv. en accijnzen in vaste dienst, de tijdelijk schrijver dier mid delen A. G. Seinstra te Leiden (inspec tie le afd.). Benoemd tot schrijver A der directe belastingen, inv. en accijnzen de schrij ver W. Oudshoorn te Leiden (inspectie 2e afd.). De adspirant-belastingschrijver C. Verlint te Leiden (inspectie le afd.) is benoemd tot. schrijver der directe be lastingen, inv. en accijnzen in tijdelijke dienst. AFSCHEID ADJ. O.O. C. J. A. DRABBE EN YV. S. v. d. NOORDA. Bij Ministeriële beschikking zijn uit de militaire dienst eervol ontslagen we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de adjudant onder officieren C. J A. Drabbe en W. S. v. d. Noorda. beiden van het voormalige 6e Reg Veld Artie, alhier. Beide heren wa ren ingedeeld bij R.I.M.I. Materiaal In spectie en hebben een bijna 40-jarige militaire loopbaan achter de rug. Bij hun afscheid werden door de Generaal Ir D H. G. Brethouder èn de Comman dant Mat. Inspectie, Overste Ir St. A. v. Mourik waarderende woorden gespro ken. Namens de onderofficieren spraken de Adj. Groen en vertegenwooiuigers van het Korps Tech. troepen, PROF. DR G. A. V. D. BERGH VAN EYSINGA. Prof. dr G. A v. d. Bergh van Ey- singa, rustend hoogleraar te Santpoort, herdenkt 25 dezer de dag, waarop hij voor een halve eeuw aan de R.U. te Leiden cum laude promoveerde tot doc tor in de theologie. De gouden jubila- uiucircu nuiucu ucji iwunu, lcw 1 yciL-ui-r n»l 111 Cie "UtugieginKlcIl juuuti- van de dwingende kracht van genoemd ris die al zijn examens cum laude af legde, was als predikant werkzaam te Oss, Helmond en Santpoort, om m 1924 op te treden als bijzonder hoogleraar aan de Leidse universiteit, waar het Haagsch Genootschap een leerstoel had opgericht voor de wordingsgeschiede nis van het Christendom. In 1935 werd prof v. d. Bergh. die in zijn eerste ge meente al optrad a'.s privaat docent aan ae R ce Utrecht, 'oyzonder Maandag aa, za,l voor ae Leidse hoogleraar aan de Gem. universiteit re Kunstkring „Voor Allen' in de Stads- Amsterdam, waar hij in 1936 gewoon sterltag pe? /aare°aair zteVaBnecre?a?eï? phoorsaal optreden de Spaanse mees- hoogleraar in de theologie werd. HU Blanche Ktch nagelaten J ZUn hu" 7n terP>anlst Machado in een pro-i was voorzittei van de Internationale Hertfordshire heeft Shaw haar eveneens Stamina. gewyd aan erken van Fran- School voor wijsbegeerte te Amersfoort, ter beschikking gesteld, doch dit aanbod se en Spaanse componisten. Machado is Ldem van de linkerwerkgroep van Mo» heeft zij afgewezen, omdat het daar „veel in 1916 te Oran (Algiers) uit Spaanse I derne theologen Zeer vele geschriften te koud" u._ ouders geboren. zijn vso lijn hand verschenen. wetsartikel als Irrelevant zijn aan te merken. Tegen de door request.rant ge noemde bouwplannen in' andere ge deelten der gemeente uitgevoerd, be stond krachtens wettelijk voorschrift geen bezwaar. ROGER MACIIADO VOOR „LEIDSE KUNSTKRING"

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2