President Truman dient hoogste budget in vredestijd in 69 voor de defensie en misschien nog meer! Communistisch imperialisme dwingt Krijgt Leiden a.s. Maandag melkdistributie? Op basis van 50% van huidige verbruik Incident met minister van Scliaik op Aruba Kennis met bevolkings-mentaliteit is noodzakelijk WEERBERICHT Aanval der V.N.-troepen in de richting Seoel 89ste Jaargang DINSDAG 16 JANUARI 1951 00 No. 27203 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 President Truman heeft gisteren bjj het Congres de begToting doen indie nen, waarin alle uitgaven zijn vermeld, die de Amerikaanse regering in het belastingjaar 1952. dat loopt van één Juli 1951 tot dertig Juni 1952, wil doen. Het totaal dezer uitgaven namelijk 71.594 millioen dollar, is het hoogste in de Amerikaanse geschiedenis in vredestijd. Hiervan is 41.421 millioen dollar bestemd voor de Amerikaanse weermacht en 7112 millioen voor die der bondgenoten. Deze begroting is 78 procent hoger dan die over het in Juni 1950 geëindigde belastingjaar. In de boodschap, waarmede president Truman het congres de begroting heeft toegezonden, zegt hij dat „zij een weerspiegeling is van de reusachtige nieuwe verantwoordlqkheid, die het Amerikaanse volk, tengevolge van de aanvallen der communisten op de vrijheid in Arië en het gevaar dat de vrijheid in andere delen van de wereld bedreigt, te dragen heeft gekregen." Bijna 69 procent van het totaal der uitgaven, namelijk 48.921 millioen dol lar, is bestemd voor uitgaven op militair en internationaal terrein". Truman zeide hieromtrent, dat deze geschatte uitgaven „nog aanmerkelijk kunnen worden gewijzigd, naarmate het militaire programma wordt uitge voerd. In Trumans boodschap is niet pre- einde van de tweede wereldoorlog heb- cies aangegeven welk gedeelte van de 7112 miilioen dollar, die zijn uitgetrok ken voor hulpverlening aan het bui tenland, zal worden bestemd voor het laatste jaar van het plan-Marshall hoeveel voor militaire hulp aan desta- ten-leden van het Noordatlantische verdrag en welk bedrag voor andere hulpprogramma's. Wel deelde hij mede dat ruim de helft van de in totaal 7500 millioen dollar, die zijn uitgetrokken voor „uit gaven" op internationaal terrein", is bestemd voor de bekostiging van mili taire uitrusting die de Verenigde Sta ten aan hun bondgenoten zullen leve ren. Truman verklaart verder, dat al hoewel tot dertig Juni 1952 voor de hulpverlening aan het buitenland niet meer zal worden uitgegeven dan de ge noemde 7112 millioen dollar, hij het Congres verzoekt de regering machti ging te verlenen voor uitgaven tot 9700 mi'.iioen dollar, opdat reeds voorzienin gen kunnen worden getroffen voor op dit gebied in 1952 en 1953 verwachte uitgaven. Truman verzoekt het Congres verder hem te machtigen het bedrag, dat de in- en uitvoerbank aan andere landen mag lenen met duizend millioen dol lar te verhogen. Het door de president aangevraagde bedrag voor uitgaven in het nieuwe belastingjaar „op interna tionaal gebied" van 7500 millioen dol lar ligt 2700 millioen boven de' overeen komstige, in de twee vorige jaoren ge dane uitgaven. ,De grotere militaire uitgaven", ver volgde de president „zullen dienen ter bevordering van vier onderling samen hangende doeleinden: 1 Ter bekostiging van de uitbreiding onzer weermacht; 2. De gelden, benodigd voor het op zetten van een produotie-stelsel. waarbij de moderne oorlogsuitrusting, die onze strijdkrachten nodig hebben, in snel tempo zal worden geleverd, zullen in deze bedragen worden gevonden: 3. De aanleg van voorraden reserve oorlogsmateriaal die in gebruik zullen worden genomen by een nog grotere uit breiding der Amerikaanse weermacht, zal hieruit worden betaald: 4. Met behulp van deze fondsen zul len wij het Amerikaanse product ie-ver mogen opvoeren tat een graad, waarop wij. indien dit nodig zou zyn snel tot volledige mobilisatie over zouden kun nen gaan". „Zes maanden geleden", luidt ver der Trumans boodschap, „bevonden zich minder dan anderhalf millioen Amerikaanse mannen en vrouwen in daadwerkelijke militaire dienst. Thans hebben wij twee en een half millioen Amerikanen onder de wapenen en de door de regering aangevraagde gelden voorzien in Amerikaanse strijdkrach ten ter sterkte van drie en een half millioen man. Bovendien kunnen wij snel nog ruim twee millioen mannen en vrouwen mobiliseren die thans dienst doen in onze nationale garde, of behoren tot de reservisten van le ger. vloot en luchtmacht. In de begro ting zijn gelden uitgetrokken om de sterkte dezer reserve-formaties uit te breiden en hun graad van geoefend heid te verhogen. Verreweg het grootste gedeelte van de militaire uitgaven is bestemd voor de vervaardiging van moderne oorlogsuit- rusting. Van sommige soorten wapens Wals oorlogsschepen en geweren bezi-t- ten wij grote voorraden, waaruit wij zo nodig, direct kunnen putten, met hier en daar een modernisering. Doch wat betreft vele andere wapens, zoals vlieg tuigen. gevechtswagens, electronische ni'rusting schokloze vuurwapens en ra votten. moeten wij snel nieuwe modellen vervaardigen waarin de fundamentele verbeteringen, die deze wapens sinds het ben ondergaan, zijn aangebracht". Truman deelde voorts mede dat; onder het hoofd .uitgaven voor militaire doel einden" ook bedragen zyn opgenomen voor het aanleggen van grote reserve- voorraden van oorlogsmaterialen van strategische waarde, zoals koper, chroom kobalt en nikkel. Hy vérwacht hiervoor in het dertig Juni eindigende belasting jaar 1051, 1900 millioen en in het daar op volgende jaar 1300 millioen dollar nodig te hebben. In de passages, waarin Truman het verlenen van militaire en economische hulp aan Europa bepleit, zegt hy o.m.: „Het Noordatlantisch verdrag is het hart van onze buitenlandse politiek in Europa". Hij legt de nadruk op de krachtsin spanning der Europese landen om zich te bewapenen en hy wyst er op dat de negen statenleden van het Atlantisch verdrag tezamen 175 millioen inwoners tellen." hetgeen byna evenveel is als de totale bevolking der Sovjet-Unie". ,.In de komende maandenaldus de president, „zullen de Westeuropese lan den een steeds toenemend aantal van hun jonge mannen onder de wapenen roepen, zy zullen hun hulpbronnen ge bruiken voor de vervaardiging van wa pens. zy zullen de behoeften der bur gerij op economisch terrein aan nieuwe beperkende bepalingen onderwerpen, hetgeen speciaal voor het verbruik zal gelden. De Westeuropese staten zullen, door middel van de reeds bestaande ge- zamen-lyke staforganisaties, streven naar een eenvormige uitrusting gelyke oplei- dingswyzen en gezamenlijk overleg op het gebied van strategische en tactische voorbereiding, zy plaatsen reeds het grootste gedeelte hunner strijdkrachten onder het verenigde opperbevel van het geallieerde Europese hoofdkwartier". Truman vervolgt: „De economische hulp die de Verenigde Staten Europa bieden, moet voortaan zodanig zyn gericht, dat het accent valt op hulp Naar wij van de zyde van de Leidse melkhandel vernemen, is besloten, ver moedelijk met ingang van Maandag a.s., over te gaan tot een drastische beperking van de melkverstrekking, zulks op grond van het feit dat de huidige melkprys voor de standaardisatiebedrijven en slijters geen lonende exploitatie mogelijk maakt. ïïet- ligt in het voornemen de verstrekking terug te brengen tot 50 van het normale verbruik en deze verstrekking driemaal per week te doen plaats vinden, zodat de consumenten met het dageiykse rantsoen twee dagen moeten doen. Leidende kringen hoopten evenwel nog op een compromis, waardoor deze actie zou kunnen worden voorkomen, doch zoals de zaken er thans voor staan, ziet het daarnaar helaas niet uit. Vrede met Japan FOSTER DULLES ONTMOET MALIK Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat zijn republikeinse raadgever Foster Dul les Zaterdag j.l. met de leider der Sov jetdelegatie bij de Verenigde Naties Mali'', heeft beraadslaagd over ae voor waarden voor een vredesverdrag met Japan Foster Dulles heeft tegenover Malik uiteengezet, dat hy uitsluitend Japan zal bezoeken om ter plaatse te onder zoeken op welke voorwaarden vrede zou kunnen worden gesloten. Hij zal zich. na zijn terugkeer in de Verenigde Sta ten. weer met de vertegenwoordigers der andere geallieerde regeringen in verbin ding stellen. Het onderhoud vond plaats op verzoek van Foster Dulles. bij de militaire krachtsinspanning en niet meer op het bevorderen van een voortgaand algemeen economisch her stel. Er moet nog veel worden gedaan", ver volgde de president. om gezameniyk een snelle versterking van de Europese verdediging te bereiken. De Europese le den van het Atlantisch verdrag zijn nog niet ver genoeg gegaan in hun verbin- tends-sen ter verwezeniyking er van. doch zij z'en. evenals wij ten volle dp ernst in de situatie geschapen door de jongste "-eoeurtenissen en zij beseffen dar snel handelen thans nog meer ge boden is dan het voordien reeds was. De bestaande moeilijkheden zullen in snel tempo uit de weg worden geruimd. De gehele vrije wereld verkeert in ernstig trevaar. Dit gevaar kan slechts worden bezworen door onze gezamen lijke inspanning.'' Vervolgens hield Truman een krach tig pleidooi om het congres te overtui gen van de noodzaak van hogere belas tingen ter bekostiging der uitgaven voor de weermacht en om de begroting in evenwicht 'e trengen. Hij deelde geen byzonderhedjn ever zijn belastingvoor stellen mede. doch zegde toe deze bin nenkort aan het congres te zullen voor leggen HOE DE AMERIKAANSE BELASTINGDOLLAR BE STEED ZAL WORDEN Van elke dollar die er in het begro tingsjaar 1952 aan belastinggeld wordt uitgegeven zal worden besteed voor de militaire dienst 58 dollarcent, voor de buitenlandse programma's 10 dollarcent, voor rente op de Amerikaanse schuld 8 dollarcent, voor uitkeringen aan vete ranen 7 dollarcent en voor alle overige uitgaven 17 dollarcent. Van elke dollar die"a£n belasting zal worden ontvangen, zal afkomstig zyn van individuele belastingen 35 dollar cent. maatschappy-belastingen 27 dol larcent. accijnzen 11 dollarcent, doua nerechten en andere heffingen 4 dollar cent en voorgestelde nieuwe belastingen 23 dollarcent. Truman: De ECA moet na 1952 voortbestaan President Truman heeft verklaard, dat de ECA na de oorspronkelijk vast gestelde datum van opheffing in het midden van 1952 zal moeten worden voortgezet. De toestand in de wereld zou het, naar hij zeide, onmogelijk maken de ECA na afloop van de voorgenomen bestaansperiode van vier jaren op te heffen. Het oorspronkelijke programma van de ECA. dat betrekking had op het economische herstel, ondergaat een ge leidelijke wijziging, waarbij de hulp meer gericht wordt op het gemeenschap pelijke Atlantische verdedigingspro gramma. Bij olie-boringen werd in Zuid- Beieren een zout- en zwavelbron aangeboord, die een temperatuur had van 52 graden Celcius. Het ontstane meertje heejt ondanks de 10 gr. vorst een had temperatuur van 36 graden en een geneeskrach tige werking tegen tal van ziekte gevallen. russische postelein: Door de kweker W. S Scheffers werd gisteren aan de fruit- en groentenvei- ling te Poeldijk de eerste Russische postelein aangevoerd waarvoor 26 cent per kilogram werd besteed. 20 uur was wel wat weinig (Van onze correspondent te Willemstad) Het bezoek van minister Van Schaik aan Aruba is achter de rug. Volgens persberichten is het niet zonder strub belingen verlopen. De heer Van Schaik zou nameiyk geweigerd hebben een MORGEN MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere nacht met in het binnenland weinig wind en hier en daar nachtvorst. Morgen: in de loop van de dac toenemende bcwolkine met later in bet Westen plaatselijk enige regen of motregen. Meest matige wind tussen West en Zuid en dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opge maakt te 10 uur). 17 JANUARI Znn op: 8 41 uur: onder: 17.00 uur. Waan op- 12.04 uur; onder: 4.03 uur. Hoog water te Katwijk te 10.34 en 23.17 uur. (Doodty). Peking overweegt zorgvuldig de jongste voorstellen De communistïsch-Chinese regering heeft de Indiase regering doen weten dat het jongste plan van de V.N. van vyf punten voor vrede in het Verre Oosten te Peking zorgvuldig overwo gen wordt, aldus is uit gezaghebben de bronnen te New Delhi vernomen. Door de radio-stations van New York aanvallen de oorzaak waren van ruim duizend man verliezen der communis ten rondom Wondjoe en 1400 in het gebied ten Westen van Soewon, waar grote aantallen troepen door de com munisten worden samengetrokken. Voorts werden 47 steden en dorpen uit de lucht aangevallen. Boven Pjong jang werd vuur van luchtdoel artillerie lening aan de nationalistische guerllla- strijders op het vasteland- Bridges heeft verder nog verklaard dat de Verenigde Staten „even goed kunnen proberen met satan, als met Stalin te onderhandelen". Hy drong er op aan dat ook de diplomatieke be trekkingen met de andere communisti sche landen zouden worden afgebroken. Andere door hem gestelde eisen zyn: de communistische landen moeten uit de Verenigde Naties worden gezet. Ge neraal MacArthur moet machtiging worden verleend voor het doen bom barderen van bases der Chinese com munisten. De Amerikaanse strijdkrach ten in Korea moeten worden terugge- ontmoet. Gisteren is slechts één „JaH"- trokken. iidaar dlpiomaten er atflflircranniriATi den infanterie, gesteund door ge vechtswagens, gisteren bü het inval len van de duisternis aanvielen en ongeveer twintig kilometer in Noor delijke richting doorstootten. De aan val gaat In de richting van Seoel. Een woordvoerder van het Ameri kaanse minioter.e van landsverdediging ve:klaarde te Washington dat de twee de Amerikaanse divisie in Korea'en de daarbij ingedeelde Franse en Neder landse troepen) „In het geheel geen gevaar loopt te worden afgesneden en ernietigd". De verbonden troepen hebben, gelyk reeds gemeld ten Oosten van Wondjce bet belangrijke knooppunt van wegen Jonswol heroverd. De leiding der ver- Dlt nummer bestaat uit acht pagina's. I bonden luchtmacht meldt, dat lucht- jager waargenomen. Het hoofdkwartier van de Zuid-Ko- reaanse marine heeft medegedeeld dat georganiseerde Zuid-Koreaanse gueril- Ls een uit Osan (Korea) afkomstig leros. ter sterkte van twintig duizend bericht omgeroepen, inhoudend dat man, die door scheepsgeschut worden de verbonden troepen op het West- gesteund, actief zijn in het gebied van Koreaanse front lot het offensief zijn Haedjoe. dat a?n de Westkust juis' overgegaan. Gemeld werd dat eenhe- boven de 38ste breedtegraad, is gelegen. De communisten hebben gepoogd het eiland Tongme, 35 kilometer ten Zuid- Oosten van Haedjoe, te veroveren; zü werden teruggeslagen waarby zij zes honderd man verloren, SENATOR BRIDGES WIL AF BREKEN VAN BETREKKIN. GEN. De Amerikaanse republikeinse sena tor Bridges heeft, aanvoerend, dat de Verenigde Staten reeds in een derde wereldoorlog verwikkeld waren, zich uitgesproken voor het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie. Hy bepleitte verder hulp aan de Chinese nationalisten in de vc-rm van een blokkade van het door de com- 0 munisten beheerste China en steunver-v£n de haak hadden gelegd. wel voor zorgen dat onze stryd aldaar ho peloos is". De productie moet tot het hoogst mogelyke peil worden opge voerd. Algemene militaire dienstplicht moet worden ingevoerd om de Verenig de Staten in staat te stellen „een oor log te winnen die dodelyker zal zijn dan welke andere krijg ook in de ge schiedenis der mensheid." DRIE AMERIKAANSE SOLDATEN IN VRIJHEID GESTELD. De drie Amerikaanse sergeanten, die onopzetteiyk de grens met Oost-Berlijn hadden overschreden en toen door de Oostduitse politie werden gearresteerd, zyn door de Sovjet-autoriteiten op vrije voeten gesteld. De vrylating was een dag vertraagd omdat het Zondag j.l. Russische nieuwjaar was en de Russen, die niet in hun nieuwjaarsviering wens ten te worden gestoord, hun telefoons Zelfs op een regenachtig dag kan het landschap in Broek en Water- land zijn bekoring hebben. Grote wolkengevaarten schuiven over de vlakke polders. Een eenzaam overgebleven hout zaagmolen geeft een onmiskenbaar Nederlands accent aan het land schap, dat zich in de verre einder verliest. foto links). Het silhouet van de opklapbrug tekent zich scherp af tegen de voort jagende wolkenlucht, die zich weer spiegelt in de zilveren rimpeling van het water foto rechts). William Herod krijgt toezicht op defensie-productie VOOR HET ATLANTISCH PACT. De raad van plaatsvervangers van het Noord-Atlantisch verdrag heeft de benoeming bekend gemaakt van Wil liam Herod, president-directeur van de „International General Electric Com pany", tot coördinator van de productie voor de verdediging der staten-leden Herod krijgt een permanente staf van internationale functionnarissen onder zich, die tot taak krijgen overeenstem ming tussen en wederzijdse aanpassing van de verdedigingsprogramma's der staten-leden van het Atlantische ver drag te bewerkstelligen Zijn benoeming volgt op Achesons voorstel op de con ferentie van Brussel om ook op he' gebied der productie een functionnans te benoemen, die dezelfde volmachten als generaal E;-.enhower zal hebben op militair terrein. commissie onder voorzitterschap van de president der Arubaanse volkspar tij, Henny Eman, te ontvangen en op Aruba zou daar „grote verontwaardi ging" heersen! Volgens onze inlichtingen zou de mi nister zich op het standpunt stellen, dat hy niet naar Aruba is gereisd om commissies te ontvangen, doch om besprekingen te voeren over de eilan den-regeling. Gezien de samenstelling van de be trokken commissie zy bestond in hoofdzaak uit leidende A.V.P -figuren was nameiyk te voorzien dat zy niet in de eerste plaats de eilanden-regeling ter tafel wilde brengen, doch veeleer de wensen, wplke in deze party, en de andere partyen, leven met betrekking tot de interim-regeling. M.a w. de minister vreesde, dat hy weer die klachten te horen zou krygen, die voor en na de aanvaarding der in terim-regeling in alle toonaarden van Arubaanse zyde zyn geuit. De koele ontvangst, welke de minister en zijn adviseurs op Aruba ten deel viel, was reeds een ondubbelzinnige aanwy- zing in die richting. Er was op het vliegveld wel veel politie aanwezig, maar geen publiek. Op de bijeenkomst, onmiddellijk na de aankomst, ten huize van de Arubaanse gezagshebber, was slechts één politieke partij vertegenwoordigd, namelijk de Arubaanse Patriottische Party, op één na de grootste op dit eiland Bovendien zagen vele politici in het bezoek van de minister aan de Nederlandse Antillen een dlscrimminatie ten opzichte van Aruba. In de pers werd nameiyk de klacht geuit, dat de heer Van Scha:k voor Aruba „nog geen 20 uur beschik baar had", terwyl hij de rest van de tijd op Curasao verbleef. De lezer in Nederland zal by dit al les waarschijnlijk meewarig het hoofd schudden. En inderdaad spreekt uit de Arubaanse reactie een mentaliteit, wel ke kleinzielig aandoet. Maar toch mag men deze houding niet blindelings afkeuren, Op deze eilan den is het gelukkig nog zo, dat de komst van een Nederlandse figuur, als minis ter Van Schaik. hoeveel bezwaren de partijen ook tegen zijn beleid mogen hebben, als een hoge eer wordt be schouwd Dat men zich tot d? stille de monstratie op het vliegveld ..Dakota" liet verleiden, betekende voor zelfs de meest fanatieke politici een zelfover winning. aangezien men in deze Latyn- *e wereld zeer ongaarne tot een open lijke antipathiebetuiging overgaat. Het verzoek aan de minister om een commissie te ontvangen, moet dan ook mede als een poging worden gezien om de afwijzende houding te vorklaren. Ja zelfs goed te maken Dat de heer Van Schaik dit gebaar met een formele wei gering beantwoordde, wordt dan ook door velen op Aruba en waa-sehljniyk niet alleen door de Arubanen zélf!, be treurd en zelfs onjuist geacht'. Men meent dat. door zo te hande'en, aan de toch al zwakke Nederlandse zaak op Aruba geen goed wordt gedaan. Ovrigens blijkt uit dit incident eena te meer, dat h^t voor de leidende Nederlanders uit Europa niet alleen noodzakeiyk is zich in d~ oolitieke en andere problemen de7pr pilanden te verdienen, doch ook in de mentaliteit der bevolking. Intussen is door het gebeurde het contact tussen de Nederlands? dele gatie en de Arubanen niet verbroken. Er bestaan thans plannen op Aruba de Hcwu*te rommi<sir. of althans en kele leden naar Cnraeao af te vaar digen om a'snnr (e traehten met de heer Van Schaik in verbinding to komen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1