VAL DA Schermerhorn wil hervatting Nieuw Guinea - besprekingen Sociale verschillen in liet Oosten moeten verkleind worden Met een enkel woord Kerkelijk Leven STADSNIEUWS Feestvieren gaat de Engelsen niet van harte VRIJDAG 12 JANUARI Connally stelt Europa gerust Tom Ccnna'Hy (democraat), voorzit ter van de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft in de Amerikaanse Senaat de republikeinse eisen, dat de Verenigde Staten hun ver plichtingen ten aanzien van de West- europese defensie moeten beperken, van tie hand. gewezen, maar hij voegde er aan toe, dat de regering het congres zou raadplegen, indien zij verplichtin gen zou aangaan met betrekking tot troepen voor Europa. Connally is woordvoerder van de re gering In de Senaat, Connally verklaarde dat de Verenig de Staten niet van plan zijn zich van hun verplichtingen tegenover Europa te ontdoen. Senator Tafts rede over de buitenlandse politiek had hieromtrent twijfel doen rijzen, aldus Connally. Connally zei nog, dat West-Europa veel meer voor zijn eigen verdediging zou móeten doen dan tot dusver, „maar of dit zal gebeuren, zal in grote mate afhangen van óns optreden," De sena tor zei te geloven, dat de geschillen met de Sovjet-Unie door onderhandelen kunnen worden opgelost, Connally verklaarde verder nog, dat hij niet begreep hoe senator Taft er bij kwam dat de Verenigde Staten Europa zouden kunnen helpen met slechts vloot- en luchtstrijdkrachten „De les van Koréa is anders,'' zeide hij, „Daar was de overmachtLge luchtmacht der verbondenen niet in staat het offensief der Noord-Korea.nen of van de Chinese communisten tct staan te brengen." Belgische slagers in staking Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons heden: Te Brussel, Antwerpen en Luik waren gisteren de meeste slagerswinkels geslo ten. Het stakingsbevel van de slagers- bond werd echter niet opgevolgd door de grote magazijnen wier levensmidde lenafdelingen de verkoop voortzetten tegen de door het ministerie van eco nomische zaken gefixeerde prijzen. Voor fijne stukken rund bedragen deze vast gestelde maximum-prijzen f.7-, voor varkensgebraad f. 6,10 en voor minder goede vleessoorten, als kalfsribben. f,5,30 per kilogram. De slagers beweren dat zij tegen deze prijzen niet kunnen leve ren omdat zij dan verlies lijden. zy eisen de opheffing van de prijsbesluiten, Een Tweede Kamerlid uit de Brusselse omgeving, die uit het edele slagersgilde stamt, zeide nog dat de Belgische ver bruiker in tegenstelling met de Neder lander en de Luxemburger ongehoorde kwaliteitseisen stelt. Twee woedende slagers sloegen een grote ruit van een der grote magazijnen in en werden opgebracht. Na enkele uren werden zij weer vrij gelaten. De socialistische arbeiders-coöperaties verleenden aan deze symbolische 24 staking hun volle medewerking. De slagers verklaarden de proces-ver- balen. welke door de controleurs zullen worden opgesteld, niet te vrezen, noch de boeten of de gevangenis. Zij zullen hun winstmarges me| 76 ct verhogen in dien de gewraakte besluiten van kracht zouden bleven. Dulles met speciale missie naar Japan President Truman heeft John Fos ter Dulels. zijn republikeinse adviseur betreffende de buitenlandse politiek, benoemd tot ambassadeur aan het hoofd van een speciale missie, die binnen 10 dagen naar Japan zal gaan om besprekingen te voeren over een vre desverdrag met dit land. aldus rne'dt het Amerikaanse ministerie van- bui tenlandse zaken. Een woordvoerder zei. dat er in Japan besprekingen zouden worden gevoerd niet generaal Mac Arthur, vertegen woordigers van de Japanse regering en leiders op politiek en economisch ter rein, alsmede kerkelijke leiders en vooraanstaande personen uit de zaken wereld. Hij zei. dat. het voorbereidende be sprekingen zullen ziin en dat de Ame rikaanse missie met de Japanners niet zal onderhandelen over het opstellen van een verdrag, maar zal trachten te weten te komen, welke mening het Japanse volk is toegedaan. Eisenhower's rondreis Gistermiddag, even over 3 uur, is ge neraal Eisenhower per vliegtuig van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken, waar hij werd verwelkomd door de mi nister van buitenl, zaken. Ook hier zorgden de communisten voor enige deining. Het Deense leger bestaat uit één divisie, Vandaag vliegt Elsenhower door naar Oslo, morgen naar Londen. De productieraad van het Noordat- lantLsch verdrag heeft met algemene stemmen de benoeming van een Ameri kaanse industrieel tot hoogste produc tieleider goedgekeurd. Hij zal in rang gelijk staan met generaal Eisenhower. Het is William Batt. De Raad heeft het Belgische lid Henri Jeanne tot voorzitter gekozen. De Ca nadees Gill is tot vice-voorzitter be noemd. Deze benoemingen gelden voor de tijd van een half jaar. Levenslang tegen Ilse Koch geëist De openbare aanklager te Augsburg •heeft tegen Use Koch „de rode heks van Buchenwald" levenslange gevange nisstraf geëist. De openbare aanklager noemde haar ..de volledige belichaming van het Nazl-sadisme". Tijdens de rechtszitting heeft Ilse Koch nog een scène gemaakt Zij werd met stoel en al door twee politiemannen uit de zaal gedragen. EEN MODERNE ROBINSON CRUSOE Een Birmese Robinson Crusoe, die een jaar op een onbewoond eiland in de golf van Bengalen heeft geleefd, is naar zijn geboorteplaats teruggekeerd. Het is de 31-jarige Gaoeng SJwe uit Pyapon, zestig km, ten Zuiden van Rangoon. Op 31 December 1949 werd Gaoeng bij hot vissen overvallen door een or kaan. Het gelukte hem een onbewoond eiland van de Andamanenarchipel te bereiken, nadat hij 20 dagen op zee had doorgebracht zonder voedsel. Tien maan den lang heeft hij in een grot gewoond Bijna iedere amandelboom in de streek i.s hij ingeklommen. De basten van de noten wierp hij op een hoop, die groei de tot bijna twee meter hoogte. Na tien maanden werd hy ontdekt door een schip en meegenomen naar Port Blair, de hoofdstad van de Andamanen. Van daar werd hij op transport gesteld naar Birma. Zijn bloedverwanten hadden hem reeds dood gewaand. Prof. dr W. Schermerhorn, de voor malige Nederlandse minister-presi dent heeft te Washington, waar hy als Nederlandse gedelegeerde bij de „American Society of photogramme- try" vertoeft, een beroep op Nederland zowel als op Indonesië gedaan, „om de onderhandelingen over Nieuw Guinea te hervatten. In een onderhoud met TJ.P. waarschuwde hij, dat de P. V. d. A. „mogelijk uit de Nederlandse regering zou treden, wanneer de hui dige impasse zou voortduren". Men hoort thans praten over een ka binetscrisis en over een heengaan van de P. v. d. A. uit de regering, omdat velen van haar leden, de mening zijn toegedaan dat de Partij geen aandeel moet nemen in de verantwoordelijkheid voor de impasse. Zii geloven dat de ver antwoordelijkheid gedragen moet wor den door die Nederlanders, die Nieuw- Guinea tot elke prijs ^willen behouden". Prof. Schermerhorn constateerde dat „de houding van de P. v. d. A. de steun heeft van de grote Nederlandse finan ciële en economische belangen op Java en Sumatra, die volledig beseffen dat goede betrekkingen met de regering van Indonesië belangrijker ziin dan de sou- vereiniteit over Nieuw Guinea". „Het is mil bekend, aldus prof. Schermerhorn. dat het Amerikaanse Dep, van Buitenl. Zaken er bij. Neder land en Indonesië óp heeft aangedron gen de onderhandelingen te hervatten en ik steun die houdinz krachtig in het belang van alle betrokkenen. Ik geloof, dat een energiek ontwikkelings- prograni in Nieuw-Guinea tot ontwik keling moet worden gebracht." Prof. Schermerhorn vertelde dat hij de Republikeinse adviseur voor het Verre Oosten van het Dep. van Bult. Zaken John Foster Dulles ontmoet had aan een diner, dat in de Neder landse ambassade werd aangeboden door ambassadeur dr J. H. van Royen. „Ik wees er op. dat het Verre Oosten op het ogenblik dezelfde sociale wor stelingen doormaakt als Europa gedu rende de 19e eeuw. De reden dat de meerderheid der arbeiders in Europa achter de parlementaire procedures staat, ligt in het feit dat zij een zicht bare sociale vooruigang en minder schrille tegenstellingen tussen rUk en arm hebben opgemerkt". „Ik vrees dat het sovjet-marxisme de overhand zal krligen. wanneer wij niet de sociale verschillen in het Verre Oosten verkleinen en de eco nomische toestanden daar verbeteren. Dit Is het grote gevaar waarvoor wii ons gesteld zien". In tegenstelling met vele andere Europeanen toonde prof. Schermerhorn er zich voorstander van. dat de Vei ligheidsraad het communistische China als agressor zou brandmerken. „Ik ben voorstander van een dergeWke stap die gevolgd zou moeten worden door sanc ties. Wanneer wil het systeem van ge meenschappelijke veiligheid niet aan vaarden en sterk genoeg maken, zul len de Ver. Naties in hun taak gefaald hebben". Prof. Schermerhorn zeide ten slotte o.a, te vrezen dat Korea thans „een min of meer verloren zaak is". Hij vervolgde: „Ik ben ervan overtuigd dat Sovjet-Rusland op het ogenblik meer belang stelt in het Verre Oos ten. waar het "Westen zwakker is, dan in Europa". HET ACTUELE FAM/L/EBLAO. au famdt Bestrijding van de aardappel-moeheid ZIJ BEDREIGT DE TEELT. De aardappelmoehcid moet een halt worden toegeroepen, en wel thans reeds. Elk jaar uitstel betekent gro tere moeilijkheden door verder voort woekeren van dc ziekte. In ons land zyn een stabilisatie en terugdringen van de ziekte mogelijk, wanneer iedere aardanne'teler eroot en klein, zich stipt houdt aan de vruchtwisseling van een op drie jaar. Aldus de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. in een rapport over het verloop van de aardappelmoeheid in 1950 aan de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. In vele percelen bouwland zijn de eerste verwekkers van deze hardnekkige ziekte reeds aanwezig. Dit betekent, dat slechts nauwkeurige naleving van de \ruchtwisselingsverplichting een ver dere verspreiding van het aardappel- aaltje kan voorkomen. Om een nauw gezette controle mogelijk te maken zul len in 1951 alle aardappelpercelen in het gehele land op kaarten worden na geschetst. De kosten hiervoor zullen door de stichting voor de landdbouw en het rijk gezamenlijk worden gedra gen. Een groot probleem, aldus de minis ter vormen de vele tuinen, waarin voor eigen gebruik aardappelen worden ge teeld. Ook in het buitenland blijken vooral deze haarden te ziin. van waar uit de verspreidine van de aardappel moeheid plaats heeft. Het verbieden van de aardappelteelt in de gehele om geving van tuinen, waarin cysten van het aardapoelaaltie ziin aangetoond, zal dan ook met gestrengheid moeten worden voortgezet. Door de politie wordt in elke gemeen te huis aan huis en per complex volks tuinen nagegaan en op schetskaarten aangetekend, waar jaarlilks door par ticulieren aardappelen worden ver bouwd. Voor tuinen kleiner dan 10 are mag volgens de wet laarlijks niet meer dan een derde deel met aardappelen worden beteeld, hetgeen de contróle ver eenvoudigt en tot een luiste vruchtwis seling leidt. Subsidie Ned. Opera iy2 ton hoger De Rijkssubsidie voor de Nederlandse Opera zal in afwachting van de han gende plannen over het lopende sei zoen met 150.000 gulden worden ver hoogd. Deze anderhalve ton komt bij het bedrag van 350.000 gulden, dat als subsidie ten behoeve van de Ope ra op dc begroting van 0„ K. en W. is geplaatst. De gemeente Amsterdam zal ook 150.000 gulden bijdragen. De minister meent tot deze verhoging te moeten overgaan om de exploitatie van de Nederlandse Opera van Sep tember 1950 tot het begin van het nieu we seizoen, waarop de nieuwe status van de Opera een feit zal worden, mo gelijk te maken. Het betreft hier ech ter een noodmaatregel. welke zich slechts eenmaal zal voordoen. WINTERREUNIE OP YPENBURG. Dit weekeinde zal op het yllegveld Ypenburg de jaarlijkse winterreunle voor modelvliegtuigbouwers worden ge houden. Ook de Lejdse Luchtvaart Club zal zoals gebruikelijk aan deze. reuriic? deelnemen! Indien de weersomstandig heden dit toelaten mag verwacht wor den. dat er enkele records verbeterd zul len worden: vooral op het gebied der lijnbestuurde race-modellen hangt hier en daar in den lande een geheimzinnigs sluier, welke op de reünie wel zal wor den toegelicht. De Leidse club blijft zich op het ge bied van de kunstvluchten trainen en hoopt deze zomer w'ederom het kam- Dinoenschap te behalen. ONTSNAPTE GEVANGENE GEARRESTEERD. De gevangene, die verleden week uit de Leeuwarder gevangenis ontsnapte is gisteren gearresteerd. Hij werd in Dongen (N.B.) door de Rijkspolitie aangehouden. De man, was tot acht jaar veroordeeld wegens een roofoverval te Alphen aan de Rijn. Zijn straftijd is in 1947 ingegaan. Hij had echter kans, over enige maanden voor waardelijke in vrijheid te worden gesteld. DE PRIJSVERHOGING VAN KRANTENPAPIER. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heerSchöonenberg (CRN) met be trekking tot" de prijsverhoging van het krantenpapier, heeft de minister van O. K. en W. het volgende geantwoord: De minister, die heeft kennis geno men van de staging der prijzen op de internationale papiermarkt, ten gevolge waarvan ook hier te lande de abonne mentsprijs der dagbladen moest worden verhoogd, 1s niet van mening, dat door bedoelde prijsverhoging de mogelijkheid van voorlichting aan het publiek ern stig in gevaar is gekomen. (Ingcz. Med.-adv.) Neem een doos echte PAST I L 1_ E 3 VOORKOMING VAN GRIEP Waarom valt Rusland niet aan? „VOORLOPIG NIETS TE DUCHTEN". Mej dr Mar ga Klompé, teruggekeerd uit Lake Success, waar zij ais lid van de Nederlandse Uno-delegatie de algemene vergadering van de Ver Naties bijwoon de heeft op een bijeenkomst van de ver eniging .Geloof en Wetenschap" te Haarlem een overzicht gegeven van de problemen, die zich momenteel op inter nationaal politiek terrein voordoen In verband met de activiteit van de Uno. Inzake de vraag: „Waarom valt Rus land niet aan?, wees zij er op, dat de Russen meesters zyn in de tactiek en véél meer verwachten van een diplo matiek offensief, gepaard gaande met penetratie. Bovendien vrezen zij de su perieure Amerikaanse wapenen en eco nomie. Een lastig probleem voor Mos kou vormt bovendien het zich versprei dende titoisme. Volgens de mening van spreekster is voorlopig nog geen aan val te vernachten. Nochtans is bewapenen voor. het Wes ten noodzakelijk en \mtwoord. Dit i* echter een tijdelijke oplossing. Er is veel meer een geestelijk reveil nodig, willen wij niet ten onder gaan, aldus mej. Klompé. die opwekte tot een werkelijk practische toepassing van het christelijk geloof waardoor ten slotte oorlog voor komen zou kunnen worden. STATENLOZEN THANS OOK NAAR AUSTRALIË. Het Australische ministerie voor de immigratie heeft thans besloten, dat vele geallieerden of statenlozen Ln Ne derland, thans ook naar Australië kun nen emigreren, zonder dat zij daarbij behoeven te worden gesteund. Dit is ook van toepassing voor degenen .in Noorwegen, Zweden, Denemarken. Bel gië en Luxemburg. In het verleden kom den de statenlozen in deze landen niet naar Australië emigreren, tenzij zij een vriend of een relatie hadden, die garant wilden blijven voor him onderhoud en accomodate Thans kunnen zij zich tot het arbeids bureau in hun woonplaats wenden. Degenen, die daarvoor in aanmerking komen zijn ook de Polen, die thans in ons land wonen en tijdens de oorlog tot de geallieerde strijdkrachten behoorden, De nieuwe maatregel heeft thans be trekking op Duitsers, Oostenrijkers, Ita lianen en andere nationaliteiten, die nog altijd gesteund moeten worden door vrienden of betrekkingen in Australië. Degenen, die thans voor emigratie ln aanmerking komen, maar wier aanmel dingen in het verleden werden gewei gerd door de Australische immigratie- autoriteiten in Den Haag, zullen bin nenkort bericht krijgen. HOND BEET 115 KIPPEN DOOD. Een hond heeft 115 kippen van de pluimveehouder P. de Groot te Uden (N.B.) doodgebeten. Het beest was 's nachts het kippenhok bin nengedrongen en heeft daar een ware slachting aangericht. Voor de heer de Groot betekent dit een schade van f.600.—. De gemeente politie maakt jacht op dit bloed dorstige monster. (Ingez. >Ied.-adv.y met ongeëvenaarde geneeskracht binnenland. De minister van Verkeer en Water sniet heeft bepaald, dat voortaan voor alle buitenlandse reizen van zeeschepen een vergunning nodig is. Deze beschik king is een wijziging van die van Juni 1946 en h^eft ten doel contróle uit te oefenen op het vervoer van goederen overzee. 42 officieren en manschappen van de Kon. Ned. Marine zijn gisteravond met de „America" uit Southampton naar de Ver. Staten vertrokken. ZIJ zullen de twee laatste Amerikaanse fregatten van de zes voor ons land bestemde overnemen, die op de marine-werven te Boston liggen. Gisteravond ls ln de watergasfabriek te Hilversum, met een hevige klap. die tot ver ln de omtrek werd gehoord, een eleetrlsche blazer, waarmede de lucht ln de watergastoestellen wordt geperst, ge- exploldeerd. Een grote buis scheurde en stukken ijzer kwamen van de vier meter hoge stellage naar beneden, terwyi vrijwel alle ruiten ln het gebouw sprongen. Er ontstond een srrote ravage. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. „Raki(17 Jan Nieuw Guinea: s.s, „Rotti" (29 Jan.): Ned. An- tillen' m.s. „Oranjestad" (17 Jan.); Su- 'rlname: s.s. „Besseggen." (19 Jan.). Van 28 April tot 3 Juni zal te Delft de bloemententoonstelling „Fleur en In terieur" worden gehouden. buitenland. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft mededeling gedaan van plannen om atoomwapens te beproe ven op een oefenterrein van de lucht macht by Las Vegas ln de staat Nevada. De Skandlnavlsche ministers van buitenlandse zaken zullen 16 Januari by- eenkomen. Een woordvoerder van het hoofd kwartier der Britse luchtmacht ln Duits land heeft meegedeeld, dat men Maandag alweer met bombarderen van Helgoland begonnen ls Prins Hubertus zu Locwenstein. die de „bezetting" van Helgoland heeft geleid, verklaarde dat hy naar het eiland zal teruggaan. Het Jaar 1950 ls voor de haven van Antwerpen een recordjaar geworden. In totaal werden 9687 zeeschepen met een gezameniyke tonnage van 22.603.352 me trieke ton Ingeklaard. In 1949 bedroeg het aantal schepen, dat Antwerpen aandeed, 9525 en de tonnage was in dat Jaar een millloen ton minder. Een Sovjetrusslsch militair gerechts hof te Berlijn heeft drie Oost-Duitsers, die er van worden beschuldigd voor de Britse geheime dienst te hebben gesplonneerd, tot de dood door de kogel veroordeeld. GAS, WATER EN ELECTRICITEIT NIET DUURDER. De Staatscourant bevat een beschik king van de minister van Econ. Zaken, houdende een verbod tot verhoging van gas-, water- en electriciteitstarieven we gens hogere huurprijzen. Wanneer aan deze tarieven de huur waarde van een perceel ten grondslag ligt, dan mag volgens de beschikking voor de desbetreffends 'tariefsfactor ten hoogste in rekening worden gebracht het bedrag dat op 31 December 1950 werd of zou zyn berekend voor zover wette lijk geoorloofd. De Directeur-Generaal van de Drljzen kan- in bijzondere geval len afwijkingen hiervan vaststellen. Nota over Nieuw-Guinea- conferentie DINSDAG BEHANDELING IN TWEEDE KAMER? De Nederlandse regering heeft heden aan de Tweede Kamer aangeboden een nota betreffende de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over de politieke status van West Nieuw-Guinea. De voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens in de vergadering van a.s. Dinsdag voor te stellen de beraad slaging over deze nota onmiddellijk aan de orde te stellen. Ned. Herv. Kerk: Aangenomen: naar Soest (vac.-wyi«n M. Verkerk) W.'-R. Am- brosius te Leerdam. Beroepen; te Waddlnxveen (2de pred.- pl.) J. v. d. Haar te Neer-Langbroek. Geref. Kerken Beroepen- te Dlrks- horn, J. van Reevcn, cand. te Rotterdam; te Mlldam, J. van Raalte. cand. te Ermelo. Chr. Geref. Ke-ken Beroepen: te Naarden, C. Smits te Driebergen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Yer- eeke, L Kieboom. cand, te Barneveld. joh. calvijnstïchting. Naar wy vernemen ls benoemd tot lector vanwege de Joh. Calvynstlchtlng voor de doctorale colleges aan de Theol. Hogeschool te Kampen, dr J. J. Koop- mans, leraar aan het Chr. Lyceum te Arnhem in de classleke letteren. Dr Koopmans zal te Kampen college ge ven ln het Babylonisch-Assyrlsch en het Syrlsch. interacademiaal theologen- congres geopend. Het Jaariykse Interacademiaal theolo- gencongres, dat de Vereniging van stu denten in de Theologische Faculteiten ln Nederland organiseert en ln Amsterdam wordt gehouden, ls gistermiddag met een wljdingsdlenst in de Engelse Kerk aan de Groenburgwal geopend. Voorganger was de heer F. Kuiper, die uit Lucas 21 als tekstwoord gekozen had „Als nu deze dingen beginnen te geschieden,, zo ziet omhoog en heft uw hoofden opwaarts, om dat uw verlossing naby is". Jubileumconcert Kon; Militaire Kapel Ter gelegenheid van het feit, dat het dit Jaar 75 jaar geleden Is, "daf ZM. Koning Willem III aan de Militaire Kapel het praedicaat Koninklijke ver leende, zal deze kapel in een groet aan tal steden van ons. land jubileumcon certen geven, waarvan de net tb-inkom st en zullen worden afgedragen aaTh'de Néd. Bond van Militaire oorlogsslacht offers. Bovendien is een gedeeltevan de opbrengst bestemd voor de gezamen lijke militaire fondsen, welke de aan vullende financiële., ondersteuning van militaire oorlogsslachtoffers verzórgen.. Momenteel heeft 'de Bond ruim "4,000 leden, o.w. pl.m. 1500. weduwen. Hier ter stede zal een dergelijk.con cert plaats vinden op Maandag 5 Fe- brüari in de Stadsgehoorzaal. In het ere-comité hebben zitting genomen de burgemeester, jhr rrvr F. H. van. .Kin schot, de wethouders, de heren J.;C. ".v. Sohaik en S. Menken, de garnizoens- coinma.nda.nt. majoor Cuperie, prof. ;mr j;rC. van Oven, cle oommi-ssaris van Politie, de heer R. J. Meijer, dé "heer- Herman Stenz en. de heer Ger Dik', oud-kapelmeester van 4 R,1. PIANO-RECITAL RUCKY VAN MILL. De pianiste Rucky van Mill zal Woens dag 24 Januari in "het Sn puck Hurgrpn- jehuis aan het Rapenburg een 'recital geven onder de titel „Een uur romanti sche klaviermuziek". Rucky van Mill studeerde o.a. onder leiding van de beroemde Chileense pia nist Claudio Arran en de pianiste Lilli Kraus. zy trad vele malen met grote concer ten en in recitals in ons- land en het buitenland met succes op. FELLE BINNENBRAND IN PERCEEL AAN STEENSTRAAT. Hedennacht, omstreeks half twee,heeft een korte doch felle binnenbrand ge woed in het perceel Steenstraat ,11, waarin gevestigd een groente- en fruit handel van de heer P. K, Dank zij het" snelle, ingrijpen .van de brandweer bleef de brand beperkt tot een achter de win kel gelegen woonkamer, welke echter ge heel uitbrandde. De oorzaak van deze brand, welke met een geweldige rook ontwikkeling gepaard ging moet wor den gezocht in het vlamvatten van een schoorsteengordijntje, 'dat 'té dicht bij "de pijp van de kachel hing De bewoners, die zich ter ruste hadden begeven, kon den zich in veiligheid stellen. Twee uur nadat de brand was" ge blust, constateerden 2 in het perceel achtergebleven brandwachts dat het plafond van de kamer wederom was gaan branden. Met één slang óp de wa terleiding hebben zij het vuur gedoofd, waarna het plafond naar beneden ,is ge haald. Verzekering dekt de schade. ACADEMISCHE EXAMENS. De promotie Van de heer C. P. Jóü- bert alhier tot doctor' in de rechtsge leerdheid op proefschrift gedteld: „Die stlgtlng in die Romeins-Hollandse Reg en die Suid-Airikaanse Reg" geschiedde cum lauds u Dr P. Lopes Gai'd^zo, hoofd vaar de afdeling antibiotica- van de Kliniek voor inwendige-ziekten van het Acade misch Ziekenhuis, ls benoemd tctge neesheer-directeur van het Chr: Zie kenhuis „Bethel" té Delft. Ds L. Rijksen, predikant- van'de Geref. Gem. hier ter stede, is\ bsr'öepën bij de Geref. Gemeente -te P-atërson (Amerika). r LEIDSE BESTUURDERSBOND. Lezing van de heer P. Simonis „Leiding en leden". Op een gisteravond in „Den Burcht" gehouden vergadering van het kader der bij de L,iB.B. aangesloten organisa ties sprak de heer P. Simonis, secretaris van de Amsterdamse Bestuurdersbond, over bovengenoemd onderwerp. De voorzitter van de L.B.B., de heer H. ten-Brummelaar, leidde de spreker in. De-heer Simonis ving-zyn betoog aan met een historisch overzicht van de toestand der arbeidersklasse in de eer ste 'helft, der 19e eeuw. Van enige in vloed der arbeiders op politiek, sociaal of economisch gebied was geen sprake, nauwelijks de helft van hen had het kiesrecht. In 1371 kwam het eerste vak verbond tot stand, het Algemeen Ne derlands Werkliedenverbond. Het stond op neutrale grondslag en het poogde-de patriarchale verhouding tussen werkge ver en werknemer te herstellen. Aangezien de ontwikkeling van het kapitalisme zich in ons land later dan elders voltrok, ontstond hier ook ge ruime tijd daarna een" bewuste arbei dersklasse. Spr. schetste vervolgens, hoe de vak- verenigingen Zich in anarchistische richting ontwikkelden; de talloze sta kingen die geproclameerd werden, le verden zo goed als geen resultaat op. Deze tactiek leidde tot nederlagen en ook tot zonderlinge beslissingen. Zo nam men b.v. hét besluit om geen besluiten meer te nemen. Henri Polak die lange tijd ln Enge land had vertoefd en daar het wezen van de vakorganisaties terdege bestu deerd had. propageerde bij zijn terug komst in Nederland de principes der Engelse vakbeweging, zoals het heffen van behoorlijke contributies, het op richten van sterke weerstandskassen en het benoemen van bezoldigde bestuur ders. In 1906 werd het N.V.V. opgericht en daar mede werd een nieuw tijdperk ingeluid.. Er werden congressen gehouden en bondsraden opgericht, welke ten dele het beslissingsrecht van de leden kre gen. Aan de Invloed der leden wordt echter niet getornd, omdat zij zelf hun leiding kiezen, die op gezette tyden van haar beleid verantwoording moet afleg gen. Dat dit geen afbreuk doet aan het vertrouwen der leden in de leiding blijkt, volgens spr. duideiyk uit het feit, dat het N.V.V. nimmer zo'n groot leden tal had als thans het geval ls. Niettemin herbergt deze geselecteerde democratie wel bepaald gevaren in zich en de afstand tussen leiding en leden mag niet onnodig vergroot worden. Door goéde voorlichting over actuele problemen en activering der leden, het betrekken van de jongeren en van de vrouwen in het werk kan de democratie in de organisatie gehandhaafd worden. Een voortdurende toestroming van nieuw kader, dat zich van zijn grote verantwoordelijkheid bewust dient te zijn, ziet spr. "als een der middelen om dit doel te bereiken. Met een opwekking om bezieling aan het vakbondswerk te geven, besloot de heer Simonis zijn leerzame inleiding. Hierna volgde nog een beantwoording van enkele vragen en een slotwoord van de heer Ten Brummelaar. By beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zyn bevorderd tot administrateur amb tenaar eerste "klasse de heer L. Favier en tot technisch assistent A de heren D. Versloot en. P. de Wolf, allen werkzaam aan hek Rijksmuseum voor Oudheden alhier',-.'-.• «jtfle z? - - ,- - Het Festival of Britain gekortwiekt (Van onze Londense correspondent). De puriteinse inslag, welke het En gelse volkskarakter kenmerkt, maakt dat de Britten voor feestvieren niet in de wieg zijn gelegd. Dit betekent echter weer niet, dat Engeland, een land van zuurpruimen zou zyn. Integendeel. Wat is er aanstekelijker dat de droge Engelse humor? Maar de gereserveerde Engelsman, hoe vrolijk hij ook van nature mag we zen, hoe zijn lach ook mag daveren in de revue-voorstellingen, die onnavolg baar zyn, laat zich als het aankomt- op meer publieke manifestaties minder -gaan. Engeland is geen land voor wilde hospartyen en uitbundig la wijt. Het Festival of Britain, dat volgende zomer honderdduizenden moet trekken, is daarom alleen al geen feest in de ge wone zin. Het is een collectie manifesta ties van de meest uiteenlopende aard, welke de wereld willen tonen, wat En geland in de afgelopen eeuw op alle levensterreinen heeft gepresteerd. Op zichzelf is een grote tentoonstel ling al iets feestelijks, maar het op- zettelijk-feestelijke vindt op het festival maar nauwelijks een plaats, ai-zullen vele steden worden versierd en geïllu mineerd. al komen er nette optochten en al zal er worden toneelgespeeld en muziek gemaakt. Dat het begrip festi val, wel zeer weinig met een festijn in de eigeniyke zin van doen heeft, wordt zonneklaar aangetoond door het besluit van een gemeente om een -nieuw crema torium te deen bouwen als bijdrage tot het festival! Een andere stad wil de goede stem ming erin brengen door de openbare t-oiletgelegenheden te vernieuwen. Behalve de wereldsituatie werpen al lerlei zorgen hun schaduw over het komende feest. Men kwam al gauw tot de ontdekking, dat het Londerisé ver keer, dat elke dag meer vastloopt, het grootste obstakel zal vormen voor de. duizenden, die zich een weg zullen /moe ten banen naar de Zuidoever -vfth de Theems, waar de festival-gebouwen zyn verrezen. De politie gelooft, dat de stroom van voertuigen niet te verwerken, zal zijn. De ene extra bailey-brug; welke over de rivier is geslagen alleen voor voetgangers zal naar al vaststaat, geen uitkomst bieden. Maar Wat" zou een démonstratie van.de Britse levens trant zijn zonder de queu, al zal het. er een worden van monsterachtige' afme tingen? De organisatoren worden voorts;' ge kweld door het gebrek aan logêehgele- genheid. Daarom kregen de 40 milliaen Engelsen, die buiten Londen wonen, de raad om met nachttreinen, naar de hoofdstad te komen en na de tentoon stelling te hebben gezien, met de vol gende nachttrein' weer te vertrekken of naar het buitenland te verdwijnen. Want het festival, dat een inspiratie had willen zijn voor de landgenoten, is toch voor alles een show voor het bui tenland. Maar het blyft een zonderling idee van feestvieren voor de Engelsen, die slaperig na een ongemakkelijke reis met knikkende knieën langs de stands mogen defileren. Om het nog wat gezelliger te "maken heeft hpt Lagerhuis op voorstel van een Labourlid besloten de vermaakslnrich- tingen in Battersea Park, dat bestemd is voor het lichtere gedeelte van het festival, op Zondag .te,sluiten. Londen is op deze rustdag toch reeds een uitge storven dorp. In Engeland >zyn dan alle schouwburgen én de meeste bioscopen, dicht, terwijl er evenmin competitiewed strijden mogen worden gespeeld. Zelden heeft het Lagerhuis een feller debat aanschouwd dan over deze Zon dagssluiting, vooral omdat het geen par tij-discussie was en iedereen werd vrij gelaten. Dat had tot gevolg, dat de le den, die anders hun wips. de dragers van de 'partijzweep, die hun mannetjes ln de „ja" of „neen'-lobby moeten dry ven, als verloren schapen ronddoolden, en daardoor in sommige gevallen een verkeerde stem uitbrachten. Toen kwam het huls zelf in de kermisatmosfeer. Een lid, dat tijdens een stemming over de orde wil spreken, mag dat namelijk al leen zittende doen met gedekten hoofde. Enige leden wilden de voorzitter op de verwarring attent maken en leenden daarom de enige aanwezige hoed, na mely k van mevrouw Jennie Lee. de echtgenote van minister Aneurin Bevin. Het was een kostelijke vertoning. Maar het Lagerhuis ontzegde dit zelfde on schuldige plezier aan tienduizenden, die alleen op Zondag naar het kermis-ter-' rein kunnen gaan. Er zouden geen ge luidversterkers zijn, zodat andere geen overlast, zou worden aangedaan. Maar de tegenstanders van de pret beweerden, dat de overheid niet het slechte voor beeld mag geven, ook al is er nu reeds op Zondag ln enkele tientallen plaatsen kermisvermaak. DE „ALGEMENE VERKLIKKER". Er zat nog een ander bedenkelijk kantje aan dit festival-geval. Het besluit tot Zondag-sluiting van het feestterrein had de vorm van een amendement op het speciale wetsontwerp, dat de rege ring had ingediend om de opening van de kermis onafhankelijk te maken van de Zondagswet Want zonder een bij zondere wettelijke regeling zou de vaak onwaardige figuur van de „algemene verklikker" vrij spel hebben gehad in dien het ontwerp niet zou zijn gekort wiekt. Elkeen kan een inbreuk op elke wet aanbrengen omdat zUn geweten spreekt, maar ook om er een slaatje uit te slaan. Iemand, die verklapte, dat er in een café op Zondag clandestien werd gedanst, werd prompt, met 2000 gulden beloond. De kwestie van een parlements lid. dat onwettig was gekozen, zoals dezer dagen blèek, kon degeen, die dit aanhangig maakte, een beloning ople veren van 5000 gulden voor elke dag, dat dit lid in het Lagerhuis zat. Deze aanbrengery vormt voor menigeen een aardige bijverdienste maar de regering is Van olan aan dit bedrijf binnenkort een einde te maken Al kan men deze verklikkery niet op een lijn stellen met die, welke hoogtij viert in een politie staat. toch vormt zij-, naar ook nu weer duidelijk bleek, een ongewenste toestand. Nu de kermis niet open mag od Zondag, is het wel zeker, dat het verlies van het festival, dat op 9 millioen pond is ge schat, nog groter zal worden. Ook dat klinkt niet bepaald feestelijk!

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2