Nieuwe voorstellen voor een regeling in Korea Weinig wijziging in Korea Weinig hoop op succes Versnelling Amerikaanse wapenhulp noodzakelijk WEERBERICHT Bouwplan moet in ieder geval doorgaan 89ste Jaargang VRIJDAG 12 JANUARI 1951 00 No. 27200 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Amerika heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met communistisch China en andere landen na een sta king van het vuren in Korea, zo is officieel meegedeeld. Lester Pearson de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, heeft bij de politieke commissie van de V-N. namens de commissie van drie voor een staken van het vuren in Korea een plan van vijf punten ingediend, dat als volgt luidt: 1. Om nodeloos verlies van mensen levens en bezittingen te voorkomen, moet het. vuren onmiddellijk worden gestaakt. Daarbij moet worden verze kerd, dat het bestand niet zal worden gebruikt voor het voorbereiden van een nieuw offensief. 2. Als het vuren wordt gestaakt moet worden beraadslaagd over de verdere stappen, die genomen moeten worden om de vrede te herstellen. 3. Om de resolutie van de algemene vergadering 'dat Korea een verenigde, onafhankelijke en democratische sou- vereine staat moet worden met een grondwet en een regering door vrije ver kiezingen verkregeni te kunnen uitvoe ren, moeten alle niet-Koreaanse troepen etappegewijs uit Korea worden terug getrokken. In overeenstemming met de beginselen van de Verenigde Naties moet het mogelijk gemaakt worden, dat het Koreaanse volk zich vrijelijk uit spreekt wat betreft zijn toekomstige regering. 4. Voor de tussenperiode zal een voor lopige regeling worden getroffen voor het bestuur van Korea en de handha ving van vrede en veiligheid. 5. Zodra overeenstemming is bereikt over een staking van het vuren, zal de algemene vergadering een commissie vormen van vertegenwoordigers van Engeland, Amerika, de Sovjet-Unie en de volksrepubliek China om te komen tot een regeling (in overeenstemming met de bestaande internationale ver plichtingen en het handvest van de VN.) der problemen in het Verre Oosten, waaronder de kwestie-Formosa en de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties. De Russische afgevaardigde Jacob Malik zei, dat hij het plan voor een conferentie niet verwerpt, maar de voorstellen niet kan steunen. Behalve de Verenigde Staten spraken zich ook Engeland, Frankrijk, India en Noorwegen voor het plan van de commissie van drie uit. De Franse afgevaardigde Jean Chau- vel zou gaarne zien, dat Frankrijk ook bij het overleg zou worden betrokken. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) zsi. dat de strijd in Korea zal worden voortgezet als Peking het voorstel verwerpt, „Ik kan categorisch verkla ren, dat wij er niet aan denken ons over te geven", aldus sir Gladwyn. Kolonel Ben Limb, de Zuid-Koreaan- se minister van Buitenlandse Zaken waarschuwde tegen een oplossing, waar bij Korea verdeeld en gedeeltelijk onder communistisch bestuur zou blijven. „Geef ons wapens en wil" zullen vechten als wilde katten", zei hij. Limb be treurde het „defaitisme" wat betreft de mogelijkheid, dat de V N-troepen het initiatief hernemen. De Amerikaan Austin zei: „wij steu nen het plan, in overeenstemming met de principes die er in belichaamd zijn" Peking zou voldoende tijd moeten heb ben om op het voorstel te antwoorden Austin vond echter wel. dat er een tijd limiet moet worden gesteld. „Als deze poging niet het resultaat heeft waarop wij hopen, ben ik sterk van gevoelen dat wij ons moeten verenigen in het i verzet tegen agressie", aldus de Ameri- kaanse afgevaardigde. In kringen van de Amerikaanse dele gatie is men van mening, dat Peking voor a.s. Dinsdag of Woensdag ruim schoots kan antwoorden. Mallk (Sovjet-Unie) behield zich het recht voor later tot- in bijzonderheden op het plan in te gaan Hij zei. dat het voorstel blijkbaar met opzet ..vaag" ge houden is om later verschillende uit leggingen mogelijk te maken. De voor gestelde terugtrekking van alle niet- ln beslag nemen. Deze bewoording zou Koreaaanse troepen in stadia kon jaren een excuus verschaffen om de Ameri kaanse strijdkrachten onbepaalde tijd in Korea te houden. Na te hebben gespro ken over de beweerde vernielingen door de Amerikanen in Korea, zei Malik, dal er in het plan niet wordt gezegd wip de schuld van de agressie draagt: n.l. Amerika". „De Sovjet-Unie kan deze voorstellen niet. steunen omdat zij in werkelijkheid niets nieuws bevatten en een hprhaline van vroegere voorstellen zijn Zoals te voren, staat een staking van het vuren bovenaan de lijst, terwiil de overgang naar de.volgende maatregelen naar een vage toekomst wordt verschoven. Er ls ook iets in de Britse en Franse regevoe- nngen dat op een ultimatum wijst in de zin van: als u niet aanvaardt, zullen we maatregelen nemen om de oorlog voort te zetten". Nadat nog de Poolse afgevaardigde het woord had gevoerd, die in het voor stel van de commissie van drie „een Amerikaanse val" zag, werd de zitting der politieke commissie verdaagd, zon der dat was gestemd. Vandaag wordt weer vergaderd. De meeste afgevaardigden te Lake Success verwachten, dat het commu nistische China het voorstel zal ver worpen, of. in het gunstigste geval, het onder onaanvaardbare voorwaar den zal goed keuren. Men maakt dit op uit de redevoerin gen van de Poolse en Russische afge vaardigden, waaruit duidelijk blijkt, dat Peking niet bereid is in te stemmen met een staakt-het-vuren, voordat het te voren ae verzekering heeft ontvangen dat de Verenigde Naties zijn voornaam ste eisen zullen inwilligen. Het plan van de commissie van drie is een schepping van de te Londen vergaderende pre miers van het Britse gemenebest. De Amerikaanse delegatie, die ook een verwerping door Peking verwacht, legt thans de laatste hand aan een resolutie, waarin het communistische China in krachtige bewoordingen als „aanvaller" wordt gebrandmerkt. Weigert Peking het voorstel te aan vaarden, dan zal de Amerikaanse dele gatie de politieke commissie verzoeken om, overeenkomstig de bepalingen van het handvest, krachtig tegen China op te treden. Het is nog niet bekend welke maatregelen de Amerikaanse delegatie in dat geval zal aanbevelen. Een hoge Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat uit talrijke besprekingen met de leden van andere delegaties is gebleken, dat onder dezen steeds meer de mening veld wint, dat, indien Peking weiger achtig blijft, krachtig moet worden op getreden. Men koestert thans te Lake Success nog slechts zeer geringe hoop dat het Koreaanse vraagstuk en de rol, die het communistische China daarin vervult, op vreedzame wijze tot oplossing zul len kunnen worden gebracht. mmM Gisterochtend bracht Generaal Eisenhower een bezoek aan het Kabinet van de Minister-President Dr W. Drees op het Plein 1813 te en Marine mr s' Jacob, voor een kot te bespreking met dr Drees. Bij het vertrek van het Kabinet van de Minister-President: v. I. n. r. Den Haag. vergezeld door zijn Chef1 Generaal D. Eisenhower. Minister Staf Generaal Gruenther en de j s' Jacob, Generaal Gruenther en de Nederlandse Minister van Oorlog Minister-President dr W. Drees. Dreigende stakingen in West-Duitsland OP ZOEK NAAR EEN UITWEG. De in West-Duitsland dreigende sta king van arbeiders in staalfabrieken en kolenmijnen is gisteravond het onder werp geweest van een bespreking tussen de Westduitse kanselier Adenauer en de president van de federatie van vak verenigingen dr Boeckler. Na de bijeen komst werd verklaard, dat beiden de overtuiging hebben geuit, dat alles in het werk moet worden gesteld om een staking over het vraagstuk der mede zeggenschap te voorkomen. Er zijn ech ter geen mededelingen gedaan waaruit zou kunnen blijken, dat een uitweg is gevonden uit de impasse waarin de on- j derhandelingen over het vraagstuk zijn eraakt De meningen over de toelaat baarheid van een staking zijn verdeeld j en het verluidt, dat beide nestors van j het Westduitse openbare leven de mo-1 gelijkheid hebben besproken een scheids-1 gerecht over deze vraag te laten beslis sen. Veryfacht werdt-, dat de minister van economische zaken prof. Erhardeen verklaring zal afleggen, volgens welke hij ncok het voornemen heeft geuit om de bestaande graad van medezeggen schap in de nog onder geallieerd toe zicht staande staalfabrieken af te schaf fen. zodra deze fabrieken weer in Duits beheer komen. Vakverenigingsleiders hebberr verklaard dat Erhard zulk een verklaring zou hebben afgelegd en daar mee de directe aanleiding tot de sta king zou hebben gegeven. Inmiddels gaan in de staalfabrieken in het Rubr- gebied de sLakinesvoorbereidingen voort. In verschillende bedrijven hebben de ar beiders reeds lijsten ondertekend, waar in het personeel zijn ontslag aanbiedt tegen 1 Februari. Besprekingen met Eisenhower Nog geen beslissingen over het drie - di visie - plan „Hoogste toewijding voor Westerse verdediging" Na afloop van de besprekingen met generaal Eisenhower wordt ons van be voegde zijde medegedeeld, dat door de Nederlandse regering uitvoer i.? inr° *n- gezet is, welke militaire inspanning Ne derland zich in de afgelopen jaren heeft getroost en wat nü gedaan wordt om zo snel mogelijk een doeltreffende bijdrage aan de Westerse verdediging te leveren. Aangetoond werd, dat Nederland in de jaren 1945 t.m. 1949 zich militair geheel op Indonesië heeft moeten con centreren en dat eerst in 1950 met de opbouw van strijdkrachten voor Europa begonnen kon worden, waardoor Neder land thans in een ongunstiger positie verkeert dan andere Westeuropese lan den. De nadruk werd er op gelegd, dat Nederland zich nog in de omschake lingsperiode bevindt, doch dat al het mogelijke wordt gedaan om, ondanks nog vele tegenwerkende factoren, de verdere opbouw van onze bijdrage voor de verdediging zo veel mogelijk te bespoedigen. In dit verband werd mede ter sprake gebracht, dat een versnelling van de wapenhulp essentieel is om binnen korte lijd de paraatheid te kunnen opvoeren. WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele regen- of hagelbuien Krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets kou der met hier en daar lichte nachtvorst. (Opgemaakt te 10 uuri. 13 JANUARI. Zon op: 8.44 uur; onder' 16.54 uur. Maan op: 11.12 uur; onder: Hoogwa'er t-e Katwijk te 7.16 en 19.32 u Dit nummer bestaat alt acht pagina's. IJlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll EISENHOWER OP HET „RODE PLEIN".... In het Ministerie van Marine aan de Lange Vijverberg te Den Haag zijn enkele vertrekken naar kleu ren genoemd. Zo zijn er naar de ktsuren, die daar overheersen, een blauwe en een gele kamer. Op ae eerste etage bevindt zich een grote hal, waarop de kamers van de Staatssecretaris en de Be velhebber der Zeestrijdkrachten uitkomen. Er ligt daar een groot rood tapijt op de grond. Misschien is dit de reden, waarom de Ma rinemensen onderling deze hal met het „Rode plein" aanduiden. Mogelijk werd daarbij ook ge dacht aan het feit, dat men in deze hal antichambreert, wanneer men „op het matje" wordt geroe pen. In deze hal nu heeft generaal Eisenhower gistermiddag de pers toegesproken, Of hem deze popu laire benaming bekend is geweest, wij weten het niet llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aan generaa'l Eisenhower werd voorts uiteengezet, dat Nederland zijn indus trie maximaal inschakelt voor de be wapening. Veel begrip werd bij generaal Elsen hower on'iiioet voor het Nederlandse standpunt, dat Nederland neg steeds eon belangrijk ^eeva end land is en dus het recht en ce plicht heeft aan ::e Atlantische maritieme verdediging een volwaardig deel bij te dragen. Tenslotte werd uitgelegd, dat Neder land ongaarne ophef maakt van zijn inspanningen, doch dat de gegeven ver zekering van de vaste wil om aan de zaak van de Westerse verdediging de hoogste toewijding te geven, zal worden nagekomen." uitgereikt, Indien de omstandigheden daartoe onverhoopt aanleiding zouden geven. Het drie-divissieplan houdt niet in, zo werd ons gezegd, dat er tegen het einde van dit jaar drie divisies onder de wapenen zullen zijn. De drie mobilisabele divisies zullen worden gevormd uit de lichtingen '49, II 1950 I en 1950 II (een divisie) cn de lichtingen 1946 tot en met 1949 I, de Indonesische veteranen (2 divi sies). Zou ons land nu tegen het ein de van dit jaar een permanente troe penmacht van drie divisies onder de wapenen willen hebben, dan zou dit betekenen, dat de lichting 1949 II niét tegen 1 April a.s. met groot verlof zou kunnen gaan en dat de Indoncsic- vcteranen wederom voor geruime tijd onder de wapenen zouden moeten ko men. Zij zouden immers eerst in de volgende jaren kunnen worden afge lost, wanneer er uit de komende lich tingen nieuwe divisies zijn gevormd. Dergelijke besluiten zouden tot conse quenties leiden, die de regering niet kan aanvaarden. Bovendien beschikt ons land op het ogenblik nog niet over voldoende materiaal en opleidingsmo gelijkheden om drie divisies op de been te kunnen brengen en te houden. Met grote nadruk werd ons verzekerd, dat generaal Eisenhower niet heeft ge- eist, dat ons land onmiddellijk of ge leidelijk aan, drie divisies onder de wa penen zou roepen. „De generaal is hier geweest om zich te oriënteren, niet om eisen te stellen," aldus onze zegsman. Amerikaanse troepen naar Europa President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Was hington verklaard, dat de V.S. van plan zijn hun strijdkrachten in Eu ropa te vergroten, als bijdrage tot het Noordatlantisch leger onder generaal Eisenhower. Truman zei nog eens. dat hij als op perbevelhebber van de Amerikaanse striidkrachten het recht heeft Ameri kaanse troepen naar het buitenland te zenden. Het besluit om troepen naar Europa te zenden, was al genomen. Hil kon niet zeggen, wanneer de troe pen daarheen zouden vertrekken. Wat de sterkte van deze striidkrachten be treft. had Amerika zich tegenover de landen van het Atlantisch pact niet verbonden. De president deelde verder mede. dat maatregelen tot beheersing van prijzen en lonen in de V5. in studie «tin. VERZOENING IN BELGIË Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons heden: In een geest van verzoening zijn twee van de hoofdfiguranten, die veel achtecr de schermen hebben gemanoeuvreerd in de Belgische koningskwestie, met een belangrijke benoeming bedacht. Dit zijn: prof. Jac. Pirenne, secretaris van koning Leopold die in de adel is verheven, en de secretaris van de ex-prins-regent Karei, de heer De Starcke, die benoemd ts tot verbindingsagent tussen de Belgi sche regering en N.A.T.O. (de Noord- Atlantisohe raad). PARLEMENTAIRE ONSCHENDBAAR. HEID VAN ISABELLE BLUME OPGEHEVEN. De Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers waarin de katholieke volkspartij een meerderheid van vier zetels bezit, heeft besloten de parlemen taire onschendbaarheid van het socia listische kamerlid mevr. Isabelle Blume op te heffen. Tijdens de manifestaties, die einda Juli 1950, na de terugkeer van koning Leopold naar België, van linkse zijda werden georganiseerd, heeft mevr. Blume zich aan het hoofd van een grote groep betogers naar een bekend warenhuis te Brussel begeven, teneinde het personeel te bewegen zich bij de overal uitgebroken stakingen aan te sluiten. De directie van het betreffende warenhuis had een vervolging ingesteld tegen mevr. Blume, omdat tijdens de betogingen in het gebouw grote schade aangericht zou zijn aan de inrichting en zelfs voorwerpen ontvreemd zouden zijn. Mevr. Blume had zich evenwel op haar parlementaire onschendbaarheid beroepen. Minister In't Veld: Problemen zijn dan in 1965 opgelost Verwijt aan Nederlandse architecten De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. In 't Veld, heeft gisteren in de Grote Club te Amsterdam op uitnodiging van de „Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel" een causerie gehouden over het onder werp „Hoe komt Nederland weer onder dak" Volgens het C.B.S. lag het woning tekort in 1947 tussen 231.000 cn 322.000. Het ministerie hield zich aan een tekort van 250.000. De minister herinnerde er De besprekingen hebben niét geleid tot beslissingen, die een afwijking be tekenen van het driedivisies opbouw- plan van de regering. De Nederlandse aan hoe men aanvankelijk met zijn militaire autoriteiten hebben de gene- I bouwplan van aanvankelijk 33.000, jaar- raai dit pla.n volledig ontvouwd Het üjks op te voeren met enige duizenden, houdt gelijk bekend in, dat ons j „een al te groot optimisme" werd ver- :and tegen het einde van dit jaar drie weten. „Mijn optimisme is niet te groot divisies mobilisabel zal hebben, d.w.z. geweest", zo zeide hij. „Want zoals be- dat er dan aan 75.000 man, die ge- kend zijn wij op het program ingelopen i oefend en georganiseerd zullen zijn, wa- en er is meer gebouwd, dan aanvanke- pens en uitrustingen kunnen warden lijk werd verwacht. Daar dc West-Duitse autoriteiten hebben geweigerd een voorschot- contingent ten laste van het komen de handelsverdrag voor de export van uien te verstrekken, liggen thans millioencn kilo's uien op de Zuid- Hollandse eilanden en in Zeeland, opgeslagen. Als Duitsland niet af neemt. worden de uien toch verkocht aan Engeland, dat een der grootste afnemers is. doch dit zal dc markt dermate drukken, dat de boeren grote financiële schade zullen lijden Dagelijks worden grote hoeveel heden uien aan de Centrale Veiling te Middelharnis aangevoerd ff oio bovendie in de pakhuizen worden opgeslagen en inmdidels lot reus achtige bergen zijn gegroeid (foto onder). Rijstpellerijen in actie In de met sneeuw bedekte heuvels en bevroren velden ln het gebied ten Zui- den van Wondjoe heerst patrouille- Gemeld wordt °dat uitstekende resultal activiteit. De verbonden troepen gordenten zijn geboekt met aanvallen op ln zich aan om de stoot van een nieuw 1 Zuidelijke richting voorttrekkende vijan- offensief der communistische troepen, delijke convooien. dat in het Westen wordt verwacht, op grote schaal aan te vallen. Jagers meld den 600 man communistische troepen te hebben gedood of gewond. Nacht- bommenwerpers waren, voor het eerst sinds drie dagen, ook weer in actie, te vangen. Men meent, dat het stand houden door de verbondenen in de centrale frontsector heeft gemaakt, dat het tijd schema der communisten voor een grote omtrekkende beweging, met een stoot door midden-Korea, bedoeld om het achtste Amerikaanse leger af te snijden, in de war is geraakt. Volgens de laatste berichten bevinden communistische troepen zich een kleine vijftien kilome ter ten Zuiden van Osan, aan de weg tussen Seoel en Taedjon, op ongeveer vijf kilometer van de 37ste breedtegraad. Vliegers van geallieerde vliegtuigen, die gisteren in het gebied van Soewon concentraties van vijandelijke troepen hebben aangevallen, meldden, dat de communisten gebruik hebben gemaakt van de twee dagen pauze in de lucht aanvallen der verbondenen (gevolg van slechte weersomstandigheden) om grote aantallen troepen en voorraden aan te voeren langs de wegen ten Zuiden van Soewon. De leiding der verbonden luchtmacht heeft medegedeeld, dat het betere weer van gisteren de geallieerde vliegtuigen in staat heeft gesteld de vijand weer op Een* functionnaris van het Ameri kaanse ministerie van oorlog heeft ont huld dat de legerleiding heeft voorge steld 50.000 miliciens weer onder de wa penen te roepen, dan aanvankelijk was bepaald, zulks wegens de in Korea ge leden verliezen. HULP AAN DE VLUCHTELINGEN. Amerikaanse burgers, ingeschakeld bij de hulpverlening aan de Koreaanse be volking, zijn begonnen met de exploita tie van rij9tpellerijen, teneinde te voor komen dat verscheidene duizenden Ko reaanse vluchtelingen van honger zou den omkomen. De eerste rijstpellerfj is ln een stad in West-Korea, die dicht achter de frontlinie is gelegen, in werking gesteld. Verscheidene families van vluchtelin gen. die naar het Zuiden trekken, blij ven lang genoeg bij de rijstpelierijen om, na van mondvoorraad te zijn voorzien, er enige uren in te werken, zodat er voorraad is voor nieuwkomers. Het plan is een keten van dergelijke rllstpelle- rjjen in te stellen langs de weg naar Poes an. In 1951 zullen 50.000 woningen wor den gebouwd en in het topjaar 1952 55.000. Met de bouw van deze 55.000 woningen zal men een jaar op het bouwplan vóór zijn. Wanneer wij in dit tempo voortgaan met bouwen, zal het woningprobleem In 1965 zijn op gelost. In ieder geval, zal er geen woningtekort meer zijn. Dan zal men een begin moeten maken met het op ruimen van krotten en het omvormen van Duplexwoningen tot eengezins woningen. Het uitvoeren van bovengenoemd bouwplan moet volgens de minister in ieder geval worden doorgezet. SAMENWONEN LEIDT TOT MORELE VERWORDING. Spr. vroeg zich af of de bezuinigingen, die de gewijzigde omstandigheden met zich brengen moeten worden doorge voerd op het gebied van de consumptie of op dat van de investering. Zou men op de consumptie gaan bezuinigen, dan zo meent de minister is iedereen natuurlijk ontevreden. Dit acht hij een onjuiste houding. Immers, zo vervolgde hij, in Nederland wordt jaarlijks voor r. 500.000.000,— aan alcohol uitgegeven en eenzèlfde bedrag aan tabak. Voor luxe-artikelen als koffie en thee komt er nogmaals f. 100.000 000 bij. Een bezuini ging op deze artikelen moet zeker eer der in aanmerking komen, dan een op de woningbouw. Nooit mag men op de woningbouw beknibbelen. Men dient er rekening mede te houden, dat het samenwonen, zoals dat nu noodgedwongen geschiedt, nooit een normale toestand mag wor den. Te zeer leidt zü tot morele ver wording. En het 1s schadelijk voor de lichamelijke gezondheid. Ook op het gebied der investeringen zal er bezuinigd moeten worden. Echter ln geen geval op de productieve investe ringen. Zouden wij dat doen, dan zouden wij onze eigen welvaartsbronnen aan tasten en dat zou een misdaad zijn niet alleen voor het huidige ogenblik, doch voor de gehele toekomst van het Neder landse volk. Ten slotte verweet de minister de Nederlandse architecten, dat zy te weinig bereid zijn rationalisatie en normalisatie in hun ontwerpen toe te passen. Te vaak willen zij door kleine individuele afwijkingen ..een persoon lijk cachet" geven aan de door hen ontworpen huizencomplexen. Dit wordt in de uitvoering veel te duur. En zeker nu de grondstoffen zo in prijs gestegen zijn. dat het de vraag is of men het bouwtempo kan volhouden met het thans beschikbare budget.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1