Laatste Berichten Snelle evolutie in de Belgische Kongo Leidsche Zoutkeet staakt binnenkort de productie Blanke ploegbazen in eenvoudige shorts, negers in piekfijne costuums Eisenhower confereerde met ministers s jaeol), Drees en Stikker DONDERDAG 11 JANUARI Naar wij van bevoegde züde vernemen, zal de N.V. de Leidsche Zoutkeet binnenkort de productie staken. De Leidsche Zoutkeet behoort tot de alleroudste bedrijven onzer stad. Hoè oud is moeilijk na te gaan. maar in ieder geval bezit zijeen octrooi van 10 Maart 1570, waaruit dus blijkt, dat zij ouder is dan de Academie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Omtrent de redenen, welke Commis sarissen en .directie tot dit besluit heb ben geleid, vernemen wij het volgende: De Leidsche Zoutkeet produceert zout volgens een zeer oud procédé, nl. door indamping van het in zeewater opge loste ruwe mijnzout in grote, open vlak ke Dannen, waarbij een zout verkregen wordt van grove structuur, licht en vo lumineus en daardoor uitermate geschikt en gewild om in de keuken te worden gebruikt. In vakkringen wordt dit zout panneuzout" genoemd en het heeft de eizenschap. dat. het nimmer hard wordt. Bij de gevolgde methode gaat veel warmte nutteloos verloren, terwijl de kosten aan arbeidskrachten zeer hoog zÜn j Behoudens een enkele uitzondering werkten tot 1920 alle Zoutziederijen hier te lande volgens dezelfde methode. En kele ia ren na de oprichtinc van de Ko ninklijke Nederlandse Zoutindustrie te Boekelo, in 1918. begon men aldaar het zout te produceren in z.g n. vacuum- apoaraten die naast, een besparing van arbeidskrachten ook een enorme brand stof besparing gaven. Het aldus verkre gen zout is uitermate fijn en heeft een neiging tot hard worden, dus juist de tegenovergestelde eigenschapoen van het Leid-e zout. Toch heeft dit zout de markt hier te lande gaandeweg ver overd. Tot de eerste oorloasiaren kon de Zoutkeet zich hier In het Westen nog vrij goed handhaven, maar in de latere jaren werd dit uitermate moeilijk. Ten gevolge van gebrek aan grondstoffen en de schaarse voorziening van kolen was men gedwongen de afnemers met het vacuum-zou*- van de Koninklijkp Ne derlandse Zoutindustrie te bedienen. Men zal zich nog wel herinneren hoe hoog de nood in 1944/45 gestegen was waarbij de soort geen rol meer sneelde Aldus heeft de Zoutkeet noodgedwon gen zelf medegewerkt om haar eigen pro duct van de markt te verdringen. Toen na de oorlog de inrichting moest worden vernieuwd stond men voor de vraag wat te doen. Vernieuwing volgens het oude sys'eem was economisch niet verantwoord: de meer moderne methode moest worden ingevoerd Dit vereiste de aanschaffing van een geheel nieuwe z g n. vacuum- aoparatuur. die uitermate kostbaar is en zeer belangrijke investeringen zou ver gen. Bovendien zou een ingriio^nde en dus ook zeer kostbare verbouwing nodig Het fabeltje van het zeewater Er bestaat overigens, zo vertelde onze zegsman, een wanbegrip over de wijze, waarop het zout in de Leidsche Zoutkeet wordt geproduceerd. Velen menen volkomen ten onrechte dat het zout zonder meer wordt ge wonnen uit zeewater, dat Inderdaad by de fabricage een rol speelt. Het ruwe mijnzout wordt n.i. opgelost ln zeewater, dat een zorttgehalte bezit van 2± en daarna ingedampt en geraffineerd. De transportkosten van het zeewater worden ongeveer gedekt door de meerdere zoutopbrengst als gevolg van het gebruik van zeewater in plaats van -gewoon water. Illlllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zijn. En ten slotte diende de vraag on der de ogen te worden gezien of derge lijke hoge uitgaven ver-antwoord waren tegen de achtergrond van de vermoede lijke ontwikkeling van de Nederlandse Zoutindustrie. Na ampel beraad hebben Commis sarissen en directie besloten niet tot al deze kostbare investeringen te moe ten overgaan en het andere alterna tief te aanvaarden: stopzetting der productie. De Vennootschap blijft evenwel be staan en streeft er naar haar gebou wen-complexen aan de Oude Singel en verdere bezittingen op andere wijze rendabel te maken. 45 jaar Evangelie verkondiging AAN' KINDEREN UIT DE KOOTWIJK, Op 28 Januari a.s. zal het vijf en veertig jaar geleden zijn. dat z*eh zes en dertig kinderen verzamelden voor het gebouw ,Nath&naër__om ingeschreven te worden als'leerlingen van de Zondags school ,De Graankorrel". Deze Zondags school is voortgekomen uit de Christe lijke Nationale Werkmansbond, en wel speciaal op initiatief van de heer P. de Bruin. Tot de oorlog vond het werk rus tig voortgang: maar tijdens de oorlog moest men telkens verhuizen, daar de gebouwen, waarin men Zondagsschool hield, steeds gevorderd werd. Na vele omzwervingen heeft men ten slotte on derdak gevonden in het wijkcentrum „Irene" in de Kooi. Sedert enige tijd is De Graankorrel" een onderafdeling van de wijkgemeente „Kooiwljk". Het laatste jaar heerst er een frissere geest: er is een vaste orde van dienst opgesteld, zodat niet ieder naar willekeur de dienst kan houden. Ook is er dit jaar voor het eerst sinds vijf jaar weer een ouderavond gehouden, die zeer geslaagd mocht heten. Het doel van dit soort a\onden is vnl. het leggen van contact tussen ouders en personeel. Het negende lustrum zal in een spe ciale herdenkingsdienst, die gehouden wordt op 29 Januari en waarin ds P. W. Spruyt, van Amsterdam, het woord zal voeren worden herdacht. Op de stich tingsdatum zal in de Zondagsschool na tuurlijk ook een enkel woord worden gewijd aan dit lustrum. Op een speciale kindermiddag, georganiseerd met mede werking van de oudercommissie, zal het. vijf en veertig-jarig bestaan feestelijk worden herdacht.. Met. dankbaarheid ziet het bestuur, onder voorzitterschap van de heer H. Breuker. terug op de afgelopen vijf en veertig jaar. en vol moed gaat zij het tiende lustrum tegemoet, in de vaste overtuiging dat dit werk. het wijzen van de kinderen op Jezus Christus, niet te vergeefs zal zijn. P. A. LEFEBER. 25 jaar ouderling der Ned. Herv. Gemeente. Ofschoon de heer P. A. Lefeber er geen ruchtbaarheid aan had willen geven dat het Zondag 25 jaar geleden was, dat hij tot ouderling der Ned Herv. Gemeente te dezer stede werd benoemd, had het bestuur van wyk II, in welke }yük de jubilaris deze 25 Jaar onafge broken heeft gewerkt, gemeend dit zil veren jubileum niet geheel onopgemerkt te laten voorbijgaan. Met de wijkpredi- kant, ds H. J van Achterberg, maakten enkele bestuursleden een dezer dagen hun opwachting in de woning van de heer Lefeber in het Jeruzalemhof en boelen hem de gelukwensen aan Herin neringen uit de tijd van wijlen ds J C. S. Locher en ds H. C. Touw onder beide predikanten heeft de jubilaris ge werkt weerden opgehaald, waaraan HOOFDINSPECTIE BELASTINGEN. Naar wij vernemen is de Hoofdinspec teur van 's Rijksbelastingen B.S.A. Klop, Hoofd van de inspectie der belastingen te Leeuwarden le afd. met ingang van 16 Januari 1951 verplaatst naar Leiden. Hij is aangewezen als Hoofd van de Inspectie der Belastingen le afdeling te aldaar. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII „Ranchi" 18 Januari in Amsterdam GEEN REPATRIËRENDEX UIT LEIDEN EN OMGEVING. Het troepenschip „Ranchi", dat op 23 Dec. uit Tandjong Priok is vertrok ken, zal vermoedelijk 18 Jan. as. in Amsterdam arriveren. De volledige passagierslijsten, die geen namen vermelden van repatriërenden uit Leiden en omgeving, liggen ter in zage op onze bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Koningin Wilhelminastraat no. 15 te Katwijk aan Zee. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDSCHE SPAARBANK. In de maand December 1950 werd er 'oij de Leidsche Spaarbank ingelegd f. 483 716.45 en terugbetaald f. 632.491 34. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 223 en het aantal afbetaalde boekjes 150. Op 4.263 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 110,950.75 bijgeschreven. Er werden 180 busjes ter lediging aan geboden met een gezamenlijke inhoud van f. 3.375.61. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was f. 298.85. Het tegoed der 29.499 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 15.865.940.61 (zonder de rente over 1950) Hartelijke huldiging J. Arens 40 JAAR BEDRIJFSLEIDER BIJ N.V. GEBR. VAN IVIJK. Het Is vandaag precies 40 jaar gele den, dat de heer P. J. Arens als be drijfsleider van de fabriek „Leven- daal" van de N.V. Leidtre Textielfa brieken Gebr. Van Wijk en Co. zijn intrede in dit bedrijf deed. Ter gelegenheid van dit feit is de heer Arens hedenochtend in „Het Gulden Vlies" temidden van directie chefs en afgevaardigden van het personeel een hartelijke huldiging bereid. De direc teur, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, die als eerste spreker het woord voerde, gaf een overzicht van de succesvolle loopbaan van de jubilaris, waarbij spre ker speciaal de nadruk liet vallen op het grote aandeel, dat de heer Arens mede in de modernisering van het be drijf In de jaren 1912—1914 heeft ge had. Voorts weidde de heer Verhey van Wijk uit over de bijzondere gaven van hoofd en hart van de jubilaris en diens grote liefde en kennis van het wolvak, waardoor hij zich de algemene achting van de directie en commissarissen heeft verworven. Namens de directie bood spreker hem een cassette zilver aan, In zijn kwaliteit van voorzitter van het Departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel overhandigde de heer Verhey van Wijk hem tevens de gouden ere-penning, met vererend ge tuigschrift, van deze Maatschappij. Ten slotte stelde spreker de jubilaris in het vooruitzicht van een Koninklijke onderscheiding. In aansluiting op dit woord van gs- lukwer.s bood de president-commissaris, mr F J. J- Trapman, de felicitaties aan, daarby er op wijzend, dat commissaris sen steeds de adviezen van ce heer Arens op hege prijs hebben gesteld. De heer R. de Jong, die straks de heer 1 Arens als bedrijfsleider zal opvolgen, herinnerde aan de prestaties, welke de jubilaris in de loop van deze 40 jaar geleverd heeft en waardoor mede de NV. zich zowel in binnen- als buiten land zulk een goodwill heeft verzekerd. Bovendien achtte spreker het een ver dienste van de heer Arens, dat hij een sfeer van vertrouwen heeft weten te scheppen, een sfeer, waarin het van hoog tot laag aangenaam werken was. Tenslotte maakte de heer De Jong gewaig van de energie en de geestelijke veerkracht van de jubilaris, die hij na mens de staf en een groot aantal da gelijkse medewerkers een pick-up-in- stallatie aanbood. Vervolgens voerden nog het woord de heer L. Gijsman, voorzitter van de Per soneels - ver eni ging „De Spil", die zijn gelukwensen vergezeld deed gaan met de aanbieding van een collectie gramo- focnplaten, de heer Ph. van Hooven, werkmeester, de heer Z. Bink namens ce velen, die niet aanwezig kenden zijn, de heer W. F. v. d. Hem, administra teur. de heer W. v. d. Berg, vertegen woordiger van de technische dienst en de heer P Philippo, voorzitter van de fabriekscommissle. Allen prezen de bijzondere capacitei ten van de heer Arens en diens streng, doch rechtvaardig optreden in het be drijf, waardoor hij zich vele vrienden heeft verworven. Overrompeld en verrast door al deze sympathieke woonden en aangeboden geschenken, dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde, waarbij hij nog opmerkte, dat onder zijn leiding in de loop van deze 40 jaar ruim 200 millioen km garens zijn gesponnen, cf wel 5.000 maal de omtrek van de aarde. Een gezellig samenzijn werd gevolgd door een lunch van directie en de staf. B. en W. stellen voor: lo. Mej. E. F. Wijsman, tot wederop- zeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 19501951, te benoemen tot tijdelijk lerares in het Nederlands aan het Gymnasium: 2o. Dr A. Th. J. Etmans te benoemen tot tijdelijk leraar in de klassieke talen aan het Gymnasium. Zaak Kitty v. d. Have voor Krijgsraad STRAFFEN VAN 214 TOT !4 JAAR GESIST. Voor 'de Krijgsraad te velde West te Den Haag stonden heden terecht vier Rotterdamse ex-illegalen, die er van worden verdacht de koerierster Kitty van der Have kort na de bevrijding te hebben geliquideerd. Op 11 Juni 1945 werd te Rotterdam uit het water van het Boerengat het stoffelijk overschot van een jonge vrouw- opgehaald. Het lijk was ontkleed en in een zak genaaid. Na een onderzoek werden 7 verdach ten verhoord, voormalige leden van de Rotterdamse illegaliteit. Zij verklaarden dat zij de vrouw schuldig achten aan het verraad van hun commandant, de K.P. leider „Rob". Deswege hebben zii haar na de bevrij ding om het leven gebracht. De .verwijzingsofficier van de generale staf was van oordeel, dat een liquidatie na de bevrijding indruist tegen de be ginselen van een rechtsstaat. De vier verdachten hebben zich bij het? begin van het onderzoek vrijwillig gemeld. Zij zijn niet in hechtenis genomen. De auditeur-militair bij de krijgsraad vroeg veroordeling van verdachte „Rooie Kris".' (iliegaliteitsman) tot een gevan genisstraf van 2 jaar en 6 maanden, van verdachte ..Jilles" tot een gevangenis straf van 10 maanden en van de derde verdachte tot een gevangenisstraf van 10 maanden, alle drie wegens het mede- plegen van een moord. Voor verdachte „Josje P.K vroeg hij een gevangenisstraf van 5 maanden we gens medeplichtigheid aan moord. P. DE BOER CONTRA DE STAAT. De president van de civiele kamer van de Leeuwarder rechtbank heeft van daag de zaak van P. de Boer uit Drach ten contra de staat der Nederlanden met de officier van Justitie te Leeuwar den andermaal voor de tijd van vier weken aangehouden. De heer De Boer heeft zich Intussen weer met een adres gericht tot de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. waaruit moet blijken, dat de brief van de Minister van Justitie aan de voorzitter der Tweede Kamer d.d. 29 December j.l. onjuist is als ge volg van het feit, dat de minister on ware inlichtingen heeft verkregen. De heer De Boer betoogt in dit nieuwe adres, dat het niet waar is. dat de le den van de Bond van mobilisatie-inva liden ongerust waren en dat daarom de Officier van Justitie wel verplicht was de pers voor te lichten. Door de feiten uit hun verband te rukken of in on juiste volgorde weer te geven, is volgens de heer De Boer de Tweede Kamer en de minister een rad voor de ogen ge draaid. Hij komt op tegen de .aantij gingen", zoals die destijds in de pers zijn verschenen, nadat de officier de Journalisten had voorgelicht. De heer De Boer zegt ten slotte in het adres een grondig en onpartijdig onderzoek nodig te oordelen. Canada krijgt zijn tweede uranium mijn in de goudvelden van de provincie Saskatchewan. De eerste mijn ligt aan het Great Bear Lake. (Van onze Brusselse correspondent) Er is misschien geen enkele kolonie, waar de toestanden zo snel evolueren als in de Belgische Kongo. In de jong ste weken hebben wij gesproken met Belgische kolonialen, die met verlof zijn. En alhoewel de Kongo ons van uit onze werkkamer, de tijdschriften en officiële documenten, goed bekend is, hadden de verhalen van deze kolonisten wederom een geheel andere toon dan een jaar geleden Wat is inderdaad de toestand? De Kongo ls een ongelooflijk dynami sche staat waar zich spoedig een Kon golees nationalisme is gaan ontwikke len Ter verduidelijking dient het begrip .nationalisme" als volgt omschreven: de circa 50.000 blanken, die in een ge bied leven, dat 80 maal groter is dan België, hebben begrepen, dat zij het eigenlijk wel zonder België kunnen op knappen De taak ls: van Kongo de gro te leverancier van strategische grond stoffen te maken en de binnenlandse volkshuishouding te verstevigen door de vestiging van industrieën, die hoofdza- DE DOOD VAN MR KAMPHUISEN. Omtrent de dood van mr Kamphui- sen. de correspondent ran „Het Vrije Volk", die met verwondingen aan pel sen. hartstreek en hoofd dood is aan getroffen in zij-n hotelkamer te Caïro, wordt gemeld, dat behalve zijn horloge ook zijn portefeuille verdwenen blijkt te zijn. De. politie zet het onderzoek voort. Dne ledige glazen, met sporen van een chocoladedrank, die cp de kamer wer den aangetroffen, wijzen er op, dat mr Kamphuisen bezoekers heeft gehad. De houding, waarin het stoffelijk overschot werd aangetroffen, wees er op, dat er een worsteling heeft plaats gevonden. ROTTERDAMS SCHEEPVAART VERKEER GROEIT. In 1950 kwamen 12883 zeeschepen de Rotterdamse haven binnen met, 20.420 000 netto register ton. en, naar raming, ruim 29.000.000 ton ter zee ver werkte goederen. Vergeleken met 1949 dus 1279 zeeschepen en 4VI- millioen netto registerton scheepsruimte en 8 millioen ton goederen meer. aldus Bur gemeester Oud, in zijn heden uitgespro ken jaaroverzicht voor de Rotterdamse gemeenteraad. „TJERK HIDDES" NAAR INDONESIË VERTROKKEN. Vermoedelijk 20 Febr, in Tandjong Priok. Uitgeleide gedaan door de comman dant zeemacht, vice-admiraal J. J. L, Willinge, is de torpedobootiaser ..Tjerk HIddes" hedenmiddag uit de haven van Nieuwediep vertrokken naar Indonesië, waar dè jager aan de Alri zal worden overgedragen. De „Tjerk Hiddes" zal vermoedelijk op 20 Februari in Tan djong Priok arriveren, na een bezoek te hebben gebracht aan een aantal ha vens langs de reisroute. De bemanning zal na de overdracht deels worden in de wens werd verbonden, dat het delBedeeFd bii de Nederlandse militaire neer Lefeber gegeven mocht zijn om i missie in Inonesië. deels op Nieuw- zich nog enkele jaren in goede gezond heid aan zijn ambtswerk te mogen geven. Ook van buiten de kring van het wijkbestuur mocht de jubilaris nog blij ken van waardering en gelukwens ont vangen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. taal de heer H. Schultink (cum laude) (Den Haag); voor het doctoraal examen Wijsbegeerte de heer F. H. B. a Campo <Den Haag) Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Die stichting in die Romeins-Hollanse reg In die Suid- Afrikaanse Reg" de heer C. P. Joubert (Leiden) Guinea worden geplaatst Als gasten van de Koninklijke Marine bevinden zich aan boord de Alri-officieren ma joor Martadinata en kapitein Soerat- man. AMERIKAANS XEGERTOESTEL VERONGELUKT. Ongeveer 50 km. ten Westen van Albuquerque (New Mexico V. St.) is een tweemotorig toestel van de Amerikaan se luchtmacht met 11 personen aan boord neergestort en verbrand Een reddingsploeg van de nabijgele gen vliegbasis Kirtland, meldde, dat zü allen levend hpeft gevonden. Er waren zeven gewonde passagiers en leden van de bemanning. MEJ. M. M. A. MICHELS f Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs. Mej. M. M. A. Michels, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs, wonende te Den Haag, is gistermorgen tengevolge van een auto-ongeval om het leven ge komen. De auto, waarin zij zat en die door een chauffeur werd bestuurd, ging in de gemeente Best door de gladheid van de weg slingeren, kwam in botsing met een vrachtauto uit Venlo en raakte in een bermsloot. Mej. Michels werd ge wond en overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. De chauffeur brak een been. De werkkring van mej. Michels strek te zich ook uit tot de beide huishoud scholen voor meisjes te Leiden, welke regelmatie door haar werden bezocht, Mej. Michels is in 1891 geboren. Voor zij in 1921 in dienst trad als adjunct-in- spectrice was zij directrice van de R.K. huishoud- en industrieschool te Haar lem. In 1928 werd zij in haar laatstbe- klede functie aangesteld. Zij verzorgde als zodanig de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Zuid-Hol land en de laatste tijd, sinds het over lijden van mej. van Loghem, ook Gro ningen, Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland. Mej. Michels was secretaresse van de commissie-Kohnstamm. die werkzaam is op het gebied van de vernieuwing van ons onderwijs. Zij was zeer vitaal en had een helder en scherp oordeel. Zo doende was zij een stuwende kracht, vooral op het gebied der huishoudelijke voorlichting en de voorlichting aan meisjes, die reeds op jeugdige leeftijd loonarbeid verrichten (de z.g. Mater- Amabills- en Zonnebloemscholen). De inspectie en het gehele Nijver heidsonderwijs voor meisjes hebben door haar heengaan een zeer ernstig verlies geleden. Mej. Michels was ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Het stoffelijk overschot zal a.s. Zater dag te 's-Gravenhage worden ter aarde besteld. Des morgens te tien uur wordt in de St. Paschaliskerk aan de Wasse- naarse Weg een gezongen Requiemmis gecelebreerd, waarna om halftwaalf de begrafenis geschiedt op de R.K, be graafplaats aan de Kerkhoflaan. 24 UUR-SLAGERSSTAKING IN BELGIË. De Belgen zullen hun „patates frites vandaag zonder de zo geliefde biefstuk moeten eten. Om te protesteren tegen de door de regering in het kader van haar strijd tegen de verhoging der kosten van levensonderhoud vastgestel de maximumprijzen voor vlees hebben de Belgische slagers namelijk voor 24 uur het werk neergelegd. Naar de sla gers aanvoeren, is de winst, die hun op grond van deze maximumprijzen wordt toegestaan, te klein. Wagenaar beschuldigde hem van agressieve plannen Vanmorgen om halftien heeft gene raal Eisenhower een bezoek gebracht aan de Minister van Oorlog en van Marine, vergezeld door zijn chef-staf generaal Guenther, schout-bij-nacht Forrestal, de ambassaderaad S. E. O'donoghue en enige andere Ameri kaanse officieren. De adjudant van de Minister, ritmees ter De Savornin Lohman, wachtte de generaal en zijn gevolg op het bordes van het Ministerie op. Spoedig na de komst van de Amerikanen arriveerden generaal Kruis, chef van de Generale Staf, luitenant-generaal Aler, chef lucht machtstaf en vice-admiraal jhr Van Holthe, chef Marinestaf. Gedurende de morgen was het Mi nisterie van Oorlog in verband met het bezoek van generaal Eisenhower voor alle bezoekers gesloten. Personeel dat op het Ministerie werkzaam is, werd door een wacht van marechausseesnaar een z(j-ingang verwezen. Het bezoek van generaal Eisenhower aan Minister 's Jacob duurde ongeveer 7 kwartier. Voor het Ministerie van Oorlog hadden zich in die tijd enkele honderden personen verzameld, onder wie een aantal verkoopsters uit omlig gende winkels die zonder jas of hoed, regen en wind trotseerden om Eisen hower te kunnen zien. Om kwart over elf verliet de gene- I raai het Ministerie. In gezelschap van Minister 's Jacob reed hij in diens auto naar het kabinet van Minister-Presi dent Drees op het Plein 1813. Eisenhower en zijn chef-staf bleven daar ongeveer een half uur. Vervol gens begaf generaal Eisenhower zich naar het Ministerie van Buitenlandse Zaken voor een kort bezoek aan Mi nister Stikker. De generaal en zijn officieren zouden de lunch gebruiken op het Ministerie van Marine. Daarna zou hij naar Schip hol vertrekken. De hèer Gerben Wagenaar, die als hoofd van een delegatie van „Verenigd Verzet 1940—1945" een audiëntie had aangevraagd bij generaal Eisenhower, is door deze niet ontvangen. Aan de Amerikaanse attaché in Nederland is daarop ter overhandiging aan generaal Eisenhower een brief afgegeven, wèarin de heer Wagenaar o.m. als zijn mening uitspreekt, dat generaal Eisenhower zou zijn opgedragen een nieuwe „Deutsche Wehrmacht" op te richten en deze aan de spits te plaatsen van het Atlantische KONING TRIBHOEVAN VAN NEPAL AANVAARDT HERVORMINGEN. In een te New Delhi uitgegeven ver klaring heeft koning Tribhoevan van Nepal zijn instemming betuigd met de hervormingsvoorstellen, welke op 9 Ja nuari te Khatmandoe (de hoofdstad van Nepal) bekend gemaakt werden. HU noemde deze „de eerste belangrijke stap naar een regeringshervorming volgens democratische beginselen". Koning Trib hoevan maakte verder bekend, te gele gener tijd bij proclamatie volledige uit voering te zullen geven aan de voorge stelde wijzigingen. leger, dat aldus de heer Wagenaar bestemd is de oorlog te ontketenen te gen de Sovjet-Unie en alle vrede- en vrijheidslievende volkeren. „Wij waren wel bereid samen met de Amerikaanse soldaten tegen het fascisme te strijden, waar wij zijn niet bereid onder Uw leiding, samen met de nazi's te strijden". De heer Wagenaar beschuldigt gene raal Eisenhower er verder van agres sieve plannen te koesteren en deelt tenslotte mee uit protest daartegen zijn Amerikaanse onderscheiding, dc orde van het „Legion of Merit" terug te geven. Tegenaanval in Korea een vertragin gsmanoeuvre De verbitterde strijd ten Oosten. Zui den en Westen van Wondjoe dat 27 kilometer ten Zuidoosten van Seoel ge legen is duurde gisteravond in onver minderde mate nog steeds temidden van sneeuwstormen voort. Bij het vallen van de nacht namen de verbónden troepen Amerikaanse, Franse en Nederlandse eenheden nog steeds belangrijke versperrende posities in, waardoor het de vijand onmogelijk werd gemaakt op te rukken naar de ont snappingsroute van het achtste leger ten Zuiden van Seoel. De geallieerde actie die tot in Wond joe heeft geleid, heeft twee dagen ge duurd. De verbonden strijdkrachten wonnen Dinsdag vier en een halve ki lometer terrein en Woensdag nog eens drie en een halve kilometer, voordat zij genoodzaakt waren zich terug te trek ken. Tot hoever zij precies zijn terug gegaan, is op dit ogenblik niet precies bekend". Volgens een United Press correspon dent hebben de verbonden troepen in het gebied van Wondioe te maken met een vijandelijke (Noord-Koreaanse) strijdmacht van veertigduizend -man. In een strijd van zeven uur leed de tegenstander 2.100 verliezen. Naar verluidt hebben de verbonden troenen „hun stellingen behouden" en „heeft men de communistische aanval onder bedwang". Elders aan het front werd alleen pa trouille-activiteit gerapporteerd. De patrouilles der verbonden legers die in een verblindende sneeuwstorm Wondjoe binnentrokken, vonden de stad verlaten. Waarnemers geloven, dat men hieruit de gevolgtrekking kan maken, dat de tegenstander voorbij Wondjoe is getrokken en zich voorbereidt op een omtrekkende beweging naar het Westen om het terugtrekkende achtste leger aan te vallen. De kleine tegenaanval der verbonden legers beschouwt men meer als een vertragende tactische beweging dan als de voorbode van een groot te genoffensief der V. N. De Amerikaanse, Franse en Neder landse manschappen houden stand te gen de aanvallen der Chinezen en Noord- Koreanen, die door het centrum van Korea heen willen breken. De gevechts groep der V. N. die Wondjoe binnen trok en de stad verlaten vond, heeft stellingen op de heuvels ten Zuiden van de stad ingenomen. Zij sloegen heden aanvallen van drie zijden af. Kongo wordt geleidelijk een belang rijk producent van ruwe kantocn. Vrouw en brengen de katoen naar de markt, in grote manden, die op het hoofd worden gedragen. kelijk verbruiksgoederen zullen prod.u- seren, industrieën, die dus Invoerwerend zijn. Daar deze circa 40.000 Belgen en 10.000 andere Europeanen, waaronder slechts een kleine 800 Nederlanders en een grote meerderheid Portugezen, zeer geregeld grote afstanden dienen af te leggen hebben zij op vele gebieden van het dagelijks leven een Amerikaanse mentaliteit gekregen. Zij komen b.v. uit de Oostelijke provincies. Katanga, Kivu of het mandaatgebied Ruanda -Urundi. De meesten onder hen maken gebruik van de luchtlijn van Ellsabethstad (het grote koper- en tincentrum) naar Leo poldstad, dat op 400 km van de mon ding van de machtige Kongostroom ligt. Men vliegt er een uur of acht over; het is een afstand, die gelijk staat met de reis in vogelvlucht van Londen- naar Berlijn. Sommigen kopen in EÜ-ville, zoals Elisabethville wordt genoemd/een Amerikaanse wagen en verkopen hem bij hun aankomst te Leo. In deze tro pische stad. waar het klimaat vochtig en onmenselijk warm is heeft de rege ring het gouvernement-generaal alles gedaan wat maar mogelijk was orrt de toestanden te verbetoren. Door be-' sproeiing met, DIT. vanuit vliegtuigen. - is de muskietenplaag overwonnen. Men.' slaapt in Leopoldstad zonder muskie tennet.. Iedereen zwoegt er hard. Er zijn eigenlijk geen bureauuren, men is door lopend aan het werk. Alleen de negers, die aan het werken ..een broertje dood hebben", zoals een. Vlaams vriend ons zeide. „doen" rustig hun uurtjes. In de haven van.Matadi heeft men voor het lossen van een be paald aantal grote houten kisten negen negers nodig. Precies hetzelfde werk wordt te Antwerpen door twee haven arbeiders verricht. In Matadi worden alle goederen in treinen overgeladen, want van Matadi tot Leopoldstad is de Kongostroom niet bevaarbaar Men heeft een jaar geleden, de 50ste verjaring gevierd van de spoor weg, waarvan verteld wordt dat „onder" elk van zijn dwarsliggers een neger be graven ligt". In de haven lopén blanke ploegbazen In eenvoudige shorts rond. Maar er zijn daar ook negers met piekfijne costuums, zware polshorloges. Italiaanse hoeden en vele gouden ringen! Dat zijn évo-, lués of meer ontwikkelde negers. Zij hebben lager onderwijs genoten, plus een semi-HBS-opleiding. die in België en in de Kongo ..vierde graad leergang" wordt genoemd. Het zijn negers, die le zen kunnen en schrijven, vlot Frans en wat Engels praten, weten hoe een fac-( tuur er uit ziet. ambtenaar bij telegraaf of telefoondienst kunnen worden, of ca pita (onderploegbaas). Zij werden in dertijd door het gouvernement met een speciaal statuut bedacht. Een gewone neger-havenarbeider ver dient te Matadi ca. 500 k 600 francs per maand (de Kongolese franc en de Bel gische hebben dezelfde waarde), de „évolué" krijgt 3000 francs dus zoveel als een ongeschoolde arbeider In België. Hij heeft echter geen bijzondere on kosten zoals de arbeider in België: wo ning. gas en verlichting betalen de maatschappijen voor aj hun blank én* zwart personeel. De „évolué" leeft nog niet helemaal op zijn Europees, maar hij stelt zich ioch niet meer tevreden met de maniokwortelbrei, het voor naamste voedsel van zijn zwarte broe ders. op wie hij met rarachtinz neer kijkt Tegenover de blanke heeft hij in tussen hog een mindenvaardigheid>- complex overgehouden Het is „het" *?rote Kongolese probleem om van deze klasse een werkelijke elite te maken, die in het kader van het tienjarenplan met de blanken samenwerkt om de levensstandaard van ae 14 millioen ne gers te verhogen. Daarnaast dient ook de grootste aan dacht te worden besteed aan de evan- zelisatie. Er ziin op het ogenblik 4 mil lioen katholieke en 1 millioen pro testantse negers. Eén ding moet worden toegegeven: de Belcische kolon'alen zijn eoede psy chologen. Het leven is in de Kongo be langrijk duurder dan in België Maar slle door de negers benodigde goederen zijn spotgoedkocp. ILSE KOCH SPEELDE COMEDIE. Use Koch, bijgenaamd „de rode heks van Buchenwald", heeft toegegeven, dat haar „zenuwtoevallen" van de laat ste tijd gesimuleerd zijn geweest. Men verwacht, dat de rechtbank van daag het slotwoord van aanklager en verdediger zal aanhoren.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7