STEGEMAN8' Leiden wenst verregaande autonomie der universiteit" Reorganisafierapport H.O. wil te veel vastleggen lol schade van vrije welenschapsonlplooiing Prof. dr S. T. Bok: Ook al komt elders andere verhouding tot overheid VERLIEFD DORSTIG ORANJEBOOM BIER! Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag ll Januari 1951 Tweede Blad No. 27199 ■W" (Van een onzer redacteuren). „Eigenlijk bestaat er voortdurend behoefte aan vernieuwing bij een levend organisme, zoals de Universitaire gemeenschap, zeker hier in Leiden, is", aldus de rector magnificus dezer Universiteit, prof. dr S. T. Bok. „Zodra de vorm is vastgelegd waarin deze gemeenschap werkt, is deze organisatie alweer zij het aanvankelijk in slechts enkele details verouderd, aangezien wetenschaps beoefening en daarmede gepaard gaande academische vorming zich steeds ontwikkelen. Daarom bestaat er zeker behoefte aan reorganisatie van het Hoger Onderwijs, zodat het rapport van de Staatscommissie tot Reorganisatie van het Hoger Onderwijs geenszins van belang is ontbloot. Tevens heeft dit karakter van voortdurende ontwikkeling de eis tot gevolg, dat de organisatie van de Universitaire gemeenschap niet te gedetailleerd moet worden vast gelegd, omdat dan te weinig ruimte bestaat voor die voortdurende ontwikke ling. Deze eis heeft de Staatscommissie over het algemeen wel eens uit het oog verloren." Het specifiek Groningse denkbeeld van de Universitas Neerlandica, waar- bii aan de afzonderlijke Universiteiten nauwelijks enige bestuursinvloed werd gelaten, is door de Staatscommissie af gewezen. Wel wordt, nu de Universi teiten meer autonoom worden, de on derlinge coördinatie door een nieuw Rapport Staatscommissie in brede kring besproken Het rapDort. van de Staatscommissie. Waarover prof. Bok in algemen* zin aldus sprak, is vorig jaar verschenen. In diverse kringen in de Leidse Uni versitaire wereld is sindsdien diepgaand overkoepelend lichaam, de Academische van gedachten gewisseld over de meri tes van dit rapport en waar men zich niet met de inhoud er van kon verenigen het formuleren van eigen wensen ten aanzien van de problemen, die de wereld van het Hoger Onderwijs beroeren. Nu deze gedachtenwisseling in brede kring een min of meer afge ronde mening van „Leiden" heeft op geleverd. hebben wii de rector magni ficus bereid gevonden tot het beant woorden van enkele vragen hierom trent. GEEN BESLISSING INZAKE AUTONOMIE. Een van de meest op de voorgrond tredende problemen met betrekking tot de Universiteit is de verhoudine tussen haar en de overheid. Het wordt in Leiden verheugend geacht, dat ook de Staatscommissie tot de conclus'- is ge komen dat een grotere mate van zelf bestuur der Universiteiten verwezen lijkt moet worden. Het moet immers strijdig worden ge acht met de hoge verantwoordelijke taak van de Universiteit, dat de ver antwoordelijkheid voor bestuur en be heer elders liggen dan bil diegenen, die de wetenschappelijke en opvoed kundige taak van de Universiteit ten uitvoer leggen. De huidige situatie, waarbij dit in hoge mate het geval is. is volstrekt onbevredigend. Leiden steunt dit over het Groningse Raad. bevorderd, afwijzend oordeel denkbeeld. „Maar het moet zeer worden be treurd", aldus prof. Bok, „dat de Staatscommissie er niet in is geslaagd één eraad van autonomie voor alle openbare Universiteiten tc kiezen. Het rapport adviseert namelijk, deze Universiteiten de keuze te laten tus sen twee bestuursvormen, elk meteen eigen mate van autonomie." LEIDEN HANDHAAFT VOORKEUR. Op onze vraag, of Leiden, gezien deze bezwaren tegen verschillende ma ten van autonomie, de eigen voorkeur voor zo groot mogelijke autonomie zou prijsgeven, antwoordde prof. Bok met een stellige ontkenning. „Het moet een principiële winst worden geacht, wanneer de Universi teit meer autonoom is. aangezien zij eerst dan door het dragen van eigen verantwoordelijkheid voor de gang van zaken de wetenschappelijke werk plaats wordt, die zij dient te zijn wan neer zij aan haar roeping wil beant woorden. Daarom blijft Leiden streven naar ver doorgevoerde eigen autono mie, ook al zou dit gepaard moeten gaan met andere verhoudingen tussen PROF. Dr S. T. BOK eigen beheer overheid en Universiteit elders. Zulk een differentiatie van verhoudingen zou schade betekenen voor de weten schap en daarop berustend Hoger On derwijs in Nederland als geheel, maar de winst van eigen autonomie acht Leiden groter dan de schade, veroor zaakt door een dergelijke differentia tie." GEEN OVERBEVOLKING. De Staatscommissie doet in haar rap port o.m. suggesties op het gebied van selectie der studenten. Aanleiding hier toe was mede de „overbevolking", waar mede de Universiteiten, vooral de fa culteiten van rechten en geneeskunde, reeds voor de oorlog en in veel sterker mate na d° oorlog te kampen hadden. Prof Bok vertelde ons, toen wij naar zijn standpunt over dit probleem vroe gen, dat hoogstens van een relatieve overbevolking mag worden gesproken. Wanneer de medische faculteit steen en been klaagt, dat de enorme toeloop van studenten ernstige problemen opwerpt ten aanzien van de degelijkheid der me dische vorming, en bovendien, te zamen met de grote administratieve romp slomp de wetenschappelijke arbeid van hoogleraren en wetenschappelijke staf ernstig benadeelt, betekent dit geens zins, dat het aantal studenten dan kunstmatig moet worden verminderd. Er bestaat nog steeds over de gehele wereld een tekort aan goede artsen, dus een „overbevolking" van de medische faculteiten behoeft vooralsnog niet te worden bestreden Het bereiken van het „juiste" aantal artsen is trouwens een sociaal probleem, waarover niet in de Universiteiten moet worden beslist. WEL OVERBELASTING Anders staat het met de overbelas ting, die wel degelijk bestaat. Deze is echter ontstaan door een onjuiste ver houding tussen het aantal studenten enerzijds en het aantal hoogleraren en de omvang der wetenschappelijke outillage der Universiteiten anderzijds. Terwjjl in de loop der laatste decen nia de aantallen studenten voortdu rend sterk stegen, is verhoudingsge wijs het aantal hoogleraren slechts langzaam geklommen, terwijl de outil lage van academische ziekenhuizen en laboratoria bedroevend ongelijke tred hield met de studententoeloop en met de vooruitgang der medische weten schap. Daarin verbetering te brengen staat buiten de reorganisatie. Dit zou slechts kunnen door de Universiteiten royaler middelen te verschaffen. Wel bestaat de mogelijkheid, dat de reorganisatie in zeker opzicht de admi nistratieve arbeid van de hooglearen kan beperken, waardoor meer tijd beschik baar zou komen voor zuiver wetenschap pelijke arbeid, de voornaamste taak der Universiteiten. JUISTE SELECTIEMOGELIJK HEDEN ONTBREKEN. Een juiste selectie van de aankomen de studenten zou een grote betekenis hebben, omdat dan de meest geschikte personen b.v. arts zouden worden en dien tengevolge belangrijke kapitalen, die de gemeenschap via de overheid in de academische vorming belegt, zouden worden bespaard of doeltreffender be steed. Studenten die tevergeefs trachten, een afgeronde academische vorming te verkrijgen, betekenen idem zoveel be langrijke vergeefse offers van de ge meenschap. .De maatschappelijke verhoudingen, die nu eenmaal bestaan, beletten evenwel een juiste selectie. Een groot deel der jonge Nederlanders Is reeds door de te geringe financiële draagkracht der ouders van de studie afgesloten; veelal immers genieten zij zelfs niet de mid delbare schoolopleiding, omdat de in komsten van een betaalde functie in de maatschappij die zij na hun lagere school kunnen verkrijgen, niet kunnen worden gemist, en de ouders van velen die eventueel nog een middelbare oplei ding kunnen genieten, schrikken terug voor de hoge kosten, verbonden aan een jarenlange academische vorming. Deze bestaande „maatschappelijke selectie" is geenszins een juiste selectie. Bovendien wordt de geschikheid voor een studie van diegenen, die er financieel toe zou- (Ingez. Med.-adv.) r~ FEUILLETON doof B. PHILLIPS OPPEN HEIM 63) Het kostbare deposito „Doe niet zo gek," hoonde zij. „Char les mag dan al of niet de dwaas zijn, waar jij hem voor houdt, maar hij laat dergelijke documenten niet zo rond slingeren. dat iedereen die kan oppik ken. Ik kan je zelfs precies vertellen, waar hij dergelijke papieren bewaart, ofschoon je dat niet veel helpen zal. Hij heeft een kleine brandkast in zyn bibliotheek. Ik weet het, omdat ik hem een standje er over gegeven heb ik zei hem, dat dat de sfeer van de kamer bedierf." „Dat is ongelukkig." overdacht De Brest. „Dat is inderdaad erg ongeluk kig." Hij dronk zijn champagne-cocktail en zag er uit, als iemand, aan wie onver diend een zware last is opgelegd. „Iedereen heeft het mij in de laatste tijd moeilijk gemaakt," klaagde hij. „Het zijn altijd de dwazen, die de grootste last veroorzaken. Die jonge Dutley b.v.: wie had nu ooit op zo iets kunnen rekenen? Hij is een van hen, die weet, dat zijn bedrijf naar de maan is. Al de anderen verkopen hun aan delen. Hij houdt niet alleen de zijne, maar koopt er nog meer bij. Hij is ab soluut zorgeloos betreffende bijna alles in zijn leven en toch bewaart hij docu menten van. geen werkelijk belang in zijn brandkast." „Charles kan zeer irriterend zijn, als hij het er op toelegt," mompelde Lu cille deelnemend. Hy bleef enkele ogenblikken naden ken. „Wil je dan dit voor my doen?", vroeg hij. „Wil je trachten de naam van de fabrikant van die brandkast te weten te komen en zo mogelijk het nummer en wil je me dit papier en die enveloppen verschaffen?" „Ik geloof, dat ik je dat wel beloven kan," stemde zij toe. „Zou je het morgen kunnen doen? Er is eeen tijd te verliezen.... zelfs geen uur." „Hy kan er morgen zelf wel zyn." ,Dat is zeer onwaarschijmiyk," hield De Brest aan. „Ik weet, dat hy tegen woordig zeer weinig tijd in Curzon Street doorbrengt. Zelfs al was hij er, dan zou het misschien nog mogeiyk zyn." De muziek uit de kleine danszaal klonk zeer uitnodigend en hy stond op. „Het maakt me in leder geval ge lukkig," mompelde hy, terwyi hy haar de hand toestak, „om te weten.' dat je mij helpen wilt. Zullen we dansen?" Zy nam zyn hand aan en stond eveneens op. Haar ogen keken met cri- tische blik in de zyne. Al die tijd stelde fcij zichzelf betreffende hem de eeuwige vraag. Bn nooit was zy geheel voldaan. HOOFDSTUK XXIII De enige brief, die Dutley verkoos te openen uit het dikke pak, dat Burdett van Curzon Street naar Greenwall Avenue gebracht had, was met Grace's handschrift van het Smiths Hotel uit. aan hem geadresseerd, Hy las de twee of drie regels, die ha astig op he t pap lei- neergekrabbeld waren met 6tomme ver bazing: „Je had het me wel kunnen vertel len, Charles. Ik zal in Leeds terug zyn voor je dit ontvangt. Je bent een lieverd, maar je had het me beter kunnen vertellen. Grace". Hy staarde als verstomd naar de bij lage een afgescheurd stuk dik per kamentachtig papier. Er was geen ogen blik twyfel aan, wat het was. Het was Sir Matthews aandeel in het re?u. Hy legde het zorgvuldig in zyn portefeuille en opstaande, liep hy naar de telefoon. Plotseling bleef hij staan en luisterde gespannen naar de sluipende voetstap pen, die het pad van de achtertuin op kwamen. Er was een ogenblik opont houd, blykbaar veroorzaakt door het moeten openen van de achterdeur. Toen kwamen de voetstappen nader- by. Voor de kamerdeur schenen zij te aarzelen en hoorde men een bekend ge- schuivel. „Kom binnen, Wolf!" riep Dutley. De kleine man trad op zyn gewone sluipende manier binnen. Dutley wiens ogen met een zekere nieuwsgierigheid op hem gevestigd waren, wees hem een stoel. Men kon zich Edward Wolf bij dag moeilyk realiseren. Zijn manier van deen was geheimzinniger dan ooit: de steeds aanwezige angst in zijn ogen deed nog onplezieriger aan. Hy was net. een nachtuil, die door de een of andere natuurkracht genoodzaakt was het dag licht te trotseren. „Wel. Wolf, enig nieuws?" vroeg Dut ley hem. „Er is altyd nieuws, waar ik heen ga," was het half fluisterend gegeven antwoord. „Bent u niet bezig? Ik wil liever niet te lang biyven." Dutley ging weer zitten. De stoffige zitkamer leek nog onaantrekkelijker dan gewoonlijk, toen er een waterig zonne straaltje door de gordynen naar bin nen viel. „Neen, ik ben niet met iets bezig," zei hij. „Ga door!" „Ik weet zelf niet, waarom ik hier gekomen ben," ging Wolf door, zyn handen beurtelings samenknypend en weer ontvouwend. „Ik geloof, dat ik langzamerhand op u gesteld geraakt ben, meneer. Het is niet alleen uw geld. U moet hier weg, meneer. U moet hier geen nacht verder meer biyven. Gister avond was ik bij hen, die hem kennen," hierbij wees hy met zyn hoofd naar het raam „en ik geloof, dat hy u in dc gaten gekregen heeft." „Dat vraag ik me ook af," overdacht Dutley hardop. „Ik zeg niet, dat ze in de gaten ge kregen hebben, wie u bent, meneer, want dan zoudt u al eerder op een an dere manier van hen gehoord hebben, maar ze zyn er achter, dat zy van dit huis uit bewaakt worden. U noemt u Charles Dennis, die by een fruithande laar in Covent Garden werkt. Iemand is by de fruithandelaar geweest en heeft daar ontdekt, dat een persoon, zoals u beweert te zijn, niet bestaat." „Dat klinkt slecht," gaf Dutley toe. „Het klinkt zó slecht, dat u moet maken, dat u wegkomt. Breng hier geen enkele nacht meer door. Het zou niets geven. Een ieder, die van hier vertrekt, voor af achter, zou opgemerkt worden. U moet er vandoor en gauw ook." „Ik was al tot dezelfde conclusie ge komen," gaf Dutley toe. „Hoe ben je hier zo achter gekomen?" „Zeker niet door in zijn buurt te ko men." verklaarde de kleine man met nadruk. „Ik fladder de gehele tijd over al rond. Ik heb verder niets te doen. Ik sla de mensen gade, alleen maar voor mijn plezier. Soms wordt ik er voor betaald; soms leidt het tot niets. Doet er niet toe. Ik vind het fyn. En Ik haal er helemaal geen slecht stuk brood uit." voegde hij er nadenkend aan toe. „He lemaal niet zo slecht, als je alles goed nagaat." „Wat doe je eigenlijk met je geld?" vroeg Dutley „Ik koop alle magazines, waar ver halen over misdaden en detectivever halen in staan," vertrouwde Wolf hem toe, „en ik ben abonné op een leesbi bliotheek, waar ik alle misdaadromans kan krygen. Ik ken ze allemaal en u moest eens weten, wat een bokken die auteurs af en toe schieten! Ik zou z>e best kunnen verbeteren. Sommige van die lui denken, dat ze de wereld van de misdaad kennen! Nou, als ze wis ten, wat ik weet, dan zouden hun ver halen heel anders lulden. Dan is er nog iets, wat ik u vertellen wilde." (Wordt vervolgd) 39). Ja wat Jolliepop daar zei, de vorige keer, dat was iets waaraan Panda nog helemaal niet gedacht had! „Eh bedoel jewil jebegon hij, maar Jolliepop verduideiykte al: „wy hebben ons geruime tyd zeer zware ont beringen getroost, mynheereh Panda, teneinde enig talent te vinden dat wij konden aanmoedigen! wy wil den Immers kunst en wetenschap steu nen, zo ge u wilt herinneren, teneinde ons daardoor een onderscheiding te ver werven. die ons zodanig in aanzien zou doen stijgen, dat wy ons voortaan aan het tuinieren zouden kunnen wydenl Welnu dan thans, waar wy de moed reeds op wilden geven thans komt het gezochte genie bij ons binnen! Het wil mij voorkomen wanneer u mij toe staat het op te merken, dat wij deze professor nu waardig moeten benaderen om hem ondersteuning by zyn dapper onderzoekingswerk aan te bieden En zo pratend begon hij vast te lopen, zodat hij Panda voor zich uitdreef in de richting van de professor, die in tussen een beetje zat te knikkebollen. „Zeg, professor!" begon Panda. „Ik moetik bedoelik wilde u eens waardig benaderen Professor Kalker keek op, en dat was misschien een heel aardig gesprek ge worden; maar Juist nu begon plotseling Rilemo, het Mechanisch Memorandum, weer te praten. „Acht uur dertig! Acht uur dertig!" riep Memo heel hard. „ACHT UUR DERTIG! Afspraak! AF SPRAAK! Afspraak met Professor Brinsknóbbelski!" „Zie Je?" riep Professor Kalker, zon der verder naar Panda te luisteren. „Hoe goed is het niet om een dergeiyk appa raat by de hand te hebben! Ik zou die hele afspraak vergeten!" den kunnen overgaan, door de ouders en de „candidaat" zelve beoordeeld, wat in veel gevallen eveneens een foutieve seleotie betekent Er bestaan evenwel nog geen juiste selectie-middelen. „Pas wanneer een tUdlge verantwoor de selectie mogelyk zal zijn, is de tijd gekomen om de aanstaande studenten op Intellect en karakter te selecteren, en pas dan zal het nuttig zijn, elke invloed van de financiële draagkracht uit te schakelen door aan alle studen ten een studieloon uit te keren, dat hen in staat zal stellen op het ge wenste niveau als student te leven." COLLEGEGELDEN VERKEERDE REM. In aansluiting hierop vroegen wij prof. Bok om een oordeel over de waar de van de collegegelden. Het rapport van de Staatscommissie adviseerde, het collegegeld te handhaven. Prof. Bok bleek evenwel van mening, dat de hand having van het collegegeld de aantrek king van geschikte studenten averechts kan beïnvloeden. Slechts de ouders, die zich hun verantwoordelijkheid bewust zyn, zullen eventueel in deze paar hon derd gulden de druppel zien. die de emmer doet overlopen en daaruit de conclusie trekken, dat hun kind helaas niet zal kunnen studeren. En juist deze gezinnen met een behooriyk ontwikkeld verantwoordelykheidsgevoel vormen een betere bron voor geschikte studenten dan die gezinnen, die dc algemene stu diekosten niet tevoren Juist schatten. Prof Bok acht derhalve de handha ving der collegegelden waaruit slechts een zo goed als te verwaarlo zen fractie van de onkosten van het Hoger Onderwys wordt bestreden in strijd met de belangen van de Universiteit. AFSCHEID MET EEN PLUIM. Voorts adviseert het rapport van de Staatscommissie de instelling van de „baccalaureaatsstudie", d.w.z. een ver korte vakopleiding In de academische sfeer. Men zou in Leiden graag zien. dat de wet de mogelykheid daartoe opent, al was het alleen maar als way- out" voor falenden in een volledige academische vorming, een soort voor tijdig afscheid-met-een-pluim. Het zou een certificaat geven aan hen die meer zijn dan gemiddeld doch een waarlijk academische graad van individuele ont plooiing niet kunnen bereiken. Momenteel bestaat er, aldus beant woordde prof. Bok onze vraag te dien aanzien, geen algemeen oordeel over dc vraag, welk maatschappelijk nut een dergelyke opleiding zou kunnen afwerpen, zelfs niet een unaniem oor deel over de vraag, of tot een oplei ding in deze geest moet worden over gegaan. Doch het openen van de mogelijkheid in de wet ïs aanbevelenswaardig. Dan kan die mogelykheid verwezen- iykt worden indien de maatschappij voor zo opgeleiden emplooy blykt te bieden. FACULTEITSPROBLEMEN. Wat specifieke faculteitskwesties be treft, kwamen tijdens ons vraaggesprek nog de volgende aangelegenheden ter sprake. Leiden staat afwijzend tegenover een splitsing in de vorming in wis- en na tuurkundige richting voor leraar ener zijds en wc /'nschappeiyk werker an derzijds. Ook de splitsing van de medische vor ming tot een voor hulsarts en een voor specialisten acht men in .Leiden on gewenst. Naar aanleiding daarvan merkte prof. Bok nog op, dat de vier geneeskundige faculteiten onderling contact hebben opgenomen over het rapport van de Staatscommissie en dit. voorzover het handelt over de medische faculteit, grotendeels hebben afgewezen. Gunstig acht men de voorstellen van de Staatscommissie tot instelling van het meestersexamen na het doctoraal examen in de juridische faculteit. Het doctoraal examen zou een onge differentieerd karakter krijgen, doch het slagen daarvoor zou niet het recht geven, de meesterstitel te voeren Na het doctoraal examen zou een gediffe rentieerd meestersexamen worden inge steld, zodat de studie voor hen, die op deze wijze hun vorming willen voort- (Ingcz. Med.-adv.) de rookworst met de lijne iacMe rooksmaak l£T OP HET IOOOJS VOORZITTER RAAD VOOR DE SCHEEPVAART By K. B. is voor het tijdvak van 1 Januari 1951 tot en met 31 December 1954 benoemd tot voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart: prof. mr J. Offer- haus, hoogleraar aan de Gemeentelyke Universiteit te Amsterdam; tot 1ste plaatsvervangend voorzitter: mr W. A. Vos. vice-president van het Gerechtshof te Amsterdam; tot '2de plaatsvervangend voorzitter: mr. A. Dirkzwager, rechter in de Arrondissementsrechtbank te Rot terdam. Tot buitengewoon lid (scheepsbouw kundige voor de scheepvaart) is o.a. be noemd de heer P. Boot Jr-. directeur N. V. Scheepsbouw- en reparatiewerf „De Hoop" te Leiderdorp. zetten, met twee jaar zou worden ver lengd. Dit meestersexamen zou in vele verschillende richtingen specialiseren. EEN VIJFJARIG RECTORAAT? Op algemeen organisatorisch gebied houdt het rapport zich o.m. bezig met het rectoraat. De suggestie wordt ge daan, het rectoraat gedurende vijf ach tereenvolgende jaren door eenzelfde hoogleraar te doen bekleden. In Delft is dit denkbeeld na de oorlog reeds in practijk gebracht. Prof. Bok achtte zulks inderdaad in zeker opzicht in het voordeel van de continuïteit van de senaatsleiding. „Echter,'' zo vervolgde hy, „dan is die hoogleraar vijf jaar aan ztfn we- tenschappelyke arbeid onttrokken, het geen alleen verantwoord zou zyn, in dien hij als bestuurder groter ver dienste voor de Universitaire ge meenschap zou hebben, dan als we tenschappelijk werker GEEN EXAMENS IN STUDIUM GENERALE. Tenslotte gaf prof. Bok ons als zyn mening te kermen, dat het studium ge nerale zich gestadig zal ontwikkelen en de meest volkomen vorm zal benaderen. Wegen zyn hiervoor moeiiyk tevoren uit te stippelen, practisehe ervaringen moeten deze ontwikkeling leiden. Er behoeven geen examens aan to worden verbonden; voor de meeste stu denten zullen de aantrekkelijkheid en het gTOte nut voor algemener ontwik keling en verdieping van de persoon lijkheid waarschijnlyk voldoende argu ment gaan vormen, om aan dit studium generale aandacht te besteden, VOOR VRIJDAG 13 JANUARI Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.13: gram.muzlek; 7 15: ochtend gymnastiek; 7.30: zenderslultlng; 9.00: muziek; 9.12: voor de hulsvrouw: 9.22: nieuws en weerberichten; 9.10: gram.- gram.muzlek; (9.309.35: waterstanden); VPRO 10.00: „Kinderen en mensen", psy chologische causerie; 10.05: morgenwij ding; VARA 10.20: gram.muziek: 10 35: voor'de zieken; 11.05: voor de vrouw; 11.20: bariton en piano; 11.40' radlofeull- leton; AVRO 12.00: dansmuziek; 12.30: land- en tulnbouwmededellngen; 12.33: sport- 13.00: nieuws; 13.15: AVRO-allerlel; 13.20-' Musette-orkest; 14.00: voor de vrouw: 14.20: gramunuzlek; 15.00: voor dracht: 15.20: orgelspel; 15.35: herhaling hersengymnastiek; VARA 16.00: muzikale causerie; 16.30: zendersluiting; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.45: „Denk om de bocht"; 19.00: meisjeskoor; 19.15: prljzenpraatje; VPRO 19.30: „De roep om geloof ln deze tijd", causerie; 19.50: be richten; 20 00: nieuws; 20.05; boekbespre king: 20.10: planovoordracht: 20.35 voor dracht; VARA 21.00: populaire melodieën: 21.30: aetherforum; 22 00: buitenlands weekoverzicht; 22,15: lichte muziek; VPRO 22.40: „Vandaag", causerie; 22.45. avond- wljding; VARA 23.00: nieuws; 23.15: „Hu welijk van A tot Z". causerie; 23.3024.00: Concertgebouworkest. Hilversum II (298 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.10: gram.muzlek; 7.15: een woord voor de dag: 7.30: zenderslulting; 9.00: nieuws en weerberichten; 9.10: gram.muzlek; 9.15: voor de zieken; 9.30: gram muziek: 10.30: morgendienst; 11.00: alt en plano: 11.20: gram.muzlek; 12.30: land- en tulnbouwmededellngen; 12.33: vocaal ensemble en solist; 13.00: nieuws: 13 15. mandollne-muzlek: 13.45: gram- muziek; 14.40: voordracht: 15.00: kamer muziek; 15.30: orgelconcert; 15.40: voor dracht: 16.00: volksliedjes uit Wales en Nederland; 16.30: zenderslultln-r 18.00: Reeerlngsultzendlng: dr G. Stuiveling: „Schryvers over Indonesië"; 18.10- „In dienst van het vaderland"; 18.20: gram. muzlek; 18.30: „Nu meer dan ooit", cau serie; 18.45: geestelijke liederen: 19.00: nieuws en weerberichten; 19.15 Regerings- uitzendlng; Verklaring en toelichting; l9.3o: een goed woord voor een goede zaak; 19.40: radiokrant: 20.00: niéuws; 20.05: radloschaakwedstrijd Noorwegen Nederland; 20.06: salonorkest: 20 45- „Met H.M. Evertsen in Indonesische en Kore aanse wateren", causerie; 21.05' clavecim- bel-recltal; 21.35: „De levende Kerk", cau serie: 21.50: Radio Phllharmonlsch orkest en soliste: 22.30: ..Langs wegen van kunst O?™ o? eld: 22-45' avondoverdenking; 23.00: nieuws: 23.15—24.00: gram.muzlek Min 3 distributienet 7.05- gram 10.00: Ménage en Muslque; 11.00: strllk- Pvclr,ak: U.25: beroemde zaneers: \\M'. °lï\ ^exanfeiL 12 00' fhmmuzlek: 12.32. „Melody and Rhvthm"; 13.15: Mer- Von 6 Hout: 14.10' nieuwe er pi.; •JSJ: °""a or*: '6.00: ork. Geiler; foiVni 7' 19 30: filmmuziek: 19.50: feutnetorr 20.00: „Allo Paris? „Iel Bruxel- 2100gram.; 21.30: sonate v. post hoorn van Schubert; 22.15: opera- cn Bel cantoconcert. LUn 4 distributienet 7.15: Bonjour le Monde; 7.25: Est ce vral? Est ce faux?; 9.00: kookpraatle; 9.10: symph. muz.; 10 10: verz.pr.; 1100: orgel; 11.30: New Organollans; 12.00: Southern Serenade Orch.; 12.30; tenor en plano; 13.00. gram.; 13 30: v. d. arb.; 14.00: BBC Midi. LightJ Orch.- 14.45: gram.; 15.00: Prokofleff; 16.15:' operettefragm.: 18.00: BBC Welsh. Orch.: 18 45: Rumba ork.; 19.15: volks liederen: 19 45: ..Music Box"; 20.00: ope rette v. Yvaln: 20.30: gevar. pr.; 21.00; „Coro dl Trento"; 21.30: verz.pr.; 22.30ï dansork.; 23.20: ork. Evans. AGENDA Di NDERDAGï Zomerzorg: Cabaret voor onbekenden, 8 uur nam. ZATERDAG. Den Burcht: NllJoa-rsverzlede deï Grunnegers. 8 uur nam. Volkshuls: Lezing dr A. F. J. Portoielje. 4 uur nam. Oude Rlln 33 a: Buitengewone aan deelhoudersvergadering Boekhandel en Drukkerll v/h. E. J. Brill N.V. 11 uuf voorm. ZONDAG: Gerecht 10: Humanistisch Verbond. Spr. mr dr J. In 't Veld, 10.30 uur voorm. DINSDAG: StadszaalKinderkoor „Ex Animo". „Doornroosje", 8 uur nam. DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling affiches V.V.V. (t/m 14 Januari). Prentenkabinet (Kloksteeg)Tentoon stelling van tekeningen en grafiek. Werk dagen IJ—44 uur nam. (t.m. 27 Januari). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m 28 Februari). BIOSCOPEN Trianon „Odette Churchill" (14 Jaar) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Road to Utopia" (14 Jaar) Zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Caclno .Rerucht" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. LI dn „Assepoester" (all 1.) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur; overlgo dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxur „Een dag ln het leven" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overlgo dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 6 Januari 13 uur tot Zaterdag 13 Januari 8 uur waargenomen door Apotheek Boek- wljt. Breestraat 74. tel 20552 en de Haven- Apotheek. Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3