Engeland en zijn dominions willen tijd winnen De Duitsers niet enthousiast over Eisenhower's benoeming GEVRAAGD BEKWAME MACHINEZETTER Jean Fournet: eminent en veelzijdig dirigent Met een enkel woord STADSNIEUWS Maar zal het baat opleveren? (Van onze Londense correspondent) Op een van de kamersvan Pandit Nehroe in Claridges Hotel te Londen staan vijf telefoons. De Indische premier vacht thans op het ogenblik, dat één daarvan heni vla New Delhi een belangrijke mededeling zal brengen, na melijk van zijn ambassadeur in Peking, Sardar Pannikar. Het grote vraagstuk, waarvoor de dominions-conferentie staat, is of het mogelijk zal zijn, dat de landen van het Britse Gemenebest als groep eendrach tig optreden in de Verenigde Naties. Al len zijn het er over eens, dat een oorlog met China moet voorkomen worden, maar niet ten koste van eigen stand vastigheid. Of de accentverschillen tus sen Canada, Australië. Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland enerzijds, die China niet erkend hebben en de rest, die het wel gedaan hebben, reeds konden worden Vijf arbeiders bij Dieren verdronken ROEIBOOTJE OVER LENGTE-AS GEKANTELD, Vijf arbeiders van de steenfabriek Jos van Loo te Dieren, die van hun werk kwamen, zijn gistermiddag verdronken toen het roeibootje waarmede ze naar de overkant wilden omsloeg. Het bootje werd opgenomen door een kabel van het pontveei en kantelde. Als de pontveer ter plaatse afvaart, ligt de kabel slap in het water. Mid den op de IJssel wordt de pont ech ter door de stroom uit de koers ge drukt, waardoor de kabel strak komt te staan. Op dit moment bevond het bootje, waarin zes mannen zaten, zich juist boven de kabel. Het vaartuigje kantelde over de lengte-as en de in zittenden kwamen in het water te recht. Eén van hen D. van Minkelen. wist een roeispaan te grijpen en bleef daardoor drijven. Hü werd kort daar op door een roeiboot, die ter assisten tie was uitgevaren, opgepikt. De overigen verdronken. Het waren J. Gerritsen (4 kinderen), G. Jansen (geen kinderen). L, Nieuwen huis <5 kinderen) en J. Nyland (ongehuwd) allen uit Doesburg en C. Jansen (één kind) uit Rheden. Mr dr Slotemaker directeur der K.L.M. Mr dr L. H. Slotemaker, onder-direc- teur der KLM is, ingevolge besluit van de Raad van Bestuur, met ingang van 1 Januari 1951 aangesteld tot directeur buitenlandse betrekkingen der KLM, De heer Slotemaker kwam op 1 Oc tober 1927 in dienst van de KLM als chef van de juridische afdeling. In 1932 werd hü algemeen secretaris en procu ratiehouder en vervulde tevens de functie van secretaris van de Raad van Bestuur en van de Raad van Commis sarissen, Sinds Februari 1947 is hij onder-direc teur van de KLM. De heer Slotemaker, die reserve-majoor der artillerie is, reist, als lid van een Nederlandse overheids- óelegatie tot het afsluiten van bilaterale luchtvaartovereenkomsten regelmatig over de gehele wereld. Hij is ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Rijdend Nederland Ons land telt 335.900 motorrijtuigen LAAG PERCENTAGE IN VER HOUDING TOT ANDERE LANDEN. De K.N.A.C. raamt het aantal mo torrijtuigen in ons land per 1 Januari 1951 op 335.900. n.l. 5900 bussen. 74.000 vrachtauto's, 136.000 personenauto's, 98.000 motorrijwielen (incl. driewielers) en 22,000 tractoren (voornamelijk landbouwtractoren), trekauto's enz. Zonder laatstgenoemde categorie is de toeneming sedert 1 Mei 1940 ongeveer een vijfde. Het aantal rijwielen met hulpmotor wordt geschat op 95,000). Vergeleken met de door het C.B.S. ge publiceerde cijfers van het aantal mo torrijtuigen per 1 Augustus 1949 is se dert dien de toemtng als volgt geweest: bussen en vrachtauto's een achtste, per sonenauto's en motorrijtuigen een vijfde. De K.N.AC concludeert dat, ondanks deze toeneming de verhouding van het aantal inwoners tot het aantal motor voertuigen in ons land laag is vergele ken met de andere West-Europese lan den. GREEP IN DE LA: BUIT VAN f. 1100. Een 43-jarige bediende van een ad vocatenkantoor aan de Keizersgracht te Amsterdam is door de politie gear resteerd omdat hij zich vergrepen heeft aan een bedrag van f. 1100—. De man ging iedere morgen bij een boekhoudster van een aangrenzende verkoopfirma een kopje chocolade drin ken Toen zijn gastvrouwe in de keuken de chocolade klaar maakte deed hij een greep in een pak bankbiljetten in een bureaulade. Rustig dronk hij daarna de chocola en pas 's middags werd de diefstal bemerkt, 's Nachts is de man thuis van zijn bed gelicht. Hij bekende onmiddellijk. Een bedrag van f. 800 werd teruggevonden, f. 300.had hij in de loop van de avond, vermoedelijk in cafè's reeds opgemaakt, GEEN VLIEGTUIGWRAK OP IJSSELMEER GEVONDEN. Ondanks langdurige nasporingen ls het niet mogen gelukken iets te ontdek ken van het vliegtuig vermoedelijk een straaljager dat in het IJsselmeer gestort zou zijn. Men neemt thans aan, dat het zeer laag over zee vliegende vliegtuig het water met zijn krachtige uitlaatgassen omhoog heeft gedrukt, waardoor de toe schouwers in de overtuiging raakten, dat het toestel in het water was te rechtgekomen. MORGEN ONTSCHEPING „GROTE BEER". Het troepenschip „Grote Beer" wordt vanmiddag met repatriërende militairen uit Indonesië voor IJmuiden verwacht. De ontscheping zal morgenochtend te negen uur in de haven van Amsterdam beginnen. De ..Grote Beer" zal dan zijn laatste reis als militair ziekentransportschip en als troepenschip hebben volbracht. Zoals bekend, zal de Grote Beer" bin nenkort zijn eerste reis als emigranten schip gaan maken. overbrugd, is de vraag, al is bekend ge worden, dat men'elkaar dichter is ge naderd. Het is nog te vroeg om na te gaan, hoe groot Nehroe's invloed op deze con ferentie is en hoever de andere minis ters met hem konden meegaan, dan wel of zijn eigen ideeën over de oplossing van de kwestie een wijziging ondergaan hebben. Nehroe heeft in elk geval nog maals de nadruk gelegd op de gevaren voor Indo-China en Birma van een voortgezette vijandige houding van Chi na. Hij acht het onrealistisch China te beschouwen als een satelliet van de Russen. Het is veelbetekenend, dat de con ferentie dc bespreking van hel Ame rikaanse memorandum, dat China als agressor wil aanwijzen, tot het laatste ogenblik heeft uitgesteld. De lijn. wel ke Londen ook in Lake Success volgt, is tijd winnen om vooral geen over haaste beslissingen te nemen. Want nog steeds heeft men in Engeland dc hoop niet opgegeven, dat China, on danks alles, naar rede zal willen luis teren. Zal men gezamenlijk proberen Amerika tot matiging te brengen? Opmerkelijk is. dat terwijl Nehroe in Londen is, in India het bssef toe neemt. dat de tijd voor neutraliteit voor bij is en dat in geval van oorlog aansluiting moet worden gezocht bij het Westen. Nehroe staat op Jiet standpunt, dat geen Indische troepen buiten het eigen grondgebied gestuurd zullen worden. Omgekeerd zal Engeland India in ge val van nood wel te hulp snellen. Trumans rede heeft op de conferentie, evenals in Engeland zelf. een bevredi gende indruk gemaakt, omdat hij de deur tot onderhandelingen nog niet ge sloten heeft Voor enig'verder optreden tegen China moet volgens het Inzicht in Londen zonneklaar vaststaan, dat Peking persé een breuk wil forceren. Trumans aan kondiging van Amerika's defensie-doel betekent overigens een aansporing voor Engeland en de andere landen tot gro tere krachtsinspanning. Een grootscheepse* campagne is thans ingezet door een comité, genaamd „Raad voor vrede met China.", onder voorzit terschap van lord Stangate, waarin vooraanstaande personen uit de drie grote politieke partijen zitting hebben Het comité wil. dat Engeland zich niet laat meeslepen in een oorlog met China, maar erkent de Noord-Koreanen als agressor Het oefent scherpe critiek uit op de wijze van oorlogvoeren door de Ver. Naties, wier humanitaire taakop deze mander onmogelijk wordt gemaakt niet alleen, maar waardoor tevens het communisme bevorderd wordt. Het co mité, dat overal m het land door plaat selijke comité's bijeenkomsten laat hou den, waarschuwt tegen het toepassen van economische sancties tegen China, om dat ook dezs volgens 'haar het communisme slechts kunnen versterken. Men bepleit overdracht van Formosa aan Mao en opneming van het commu nistische China in de Ver. Naties. Het zou echter beter geweest zijn, in dien het comité tegelijkertijd een open lijk b°roep op de Chinezen zou doen om niet elke vredespoging te negeren. Michael Foot, het bekende Labour- Lagerhuislid, die deel uitmaakt van het partijbestuur en hoofdredacteur is van het weekblad „Tribune", liet een ander voorbehoud horen, toen hij. terecht, uiting gaf aan de vrees, dat de Chinezen door hun overwinningen het hoofd zou den verliezen. Psychologische en politieke oorzaken (Van onze correspondent in Duitsland). Aan Duitse zijde worden thans met het Westen besprekingen gevoerd over de Duitse herbewapening door drie man nen. die boven elke verdenking van militarisme staan. Enerzijds is daar de katholieke vakverenlgingsman Blank, die door Adenauer is aangewezen, om voor de huisvesting van de op komst zijnde geallieerde troepenversterkingen in West-Duitsland te zorgen. Binnen de grenzen van die functie kan men, als men wil, Blank als een soort „minister van oorlog" zien. Hij is overigens een typische „civilist". Adenauer, wie alle militaire voorkeuren vreemd zijn, zou ook niet toestaan, dat hij iets anders zou zijn. Hij wantrouwt alle militairen, zoals duidelijk is gebleken uit het abrupte ontslag, dat hij Blank's voorganger, ge neraal Schwerin, heeft gegeven, toen deze amper een maand aan het werk was. Naast Blank nemen de generaals Speidel en Heusinger aan de besprekin gen deel. Zij staan echter niet in dienst van de bondsrepubliek en geven slechts raad. Beide mannen hebben in Duits land een uitstekende naam. Speidel, eens chef-staf van veldmaarschalk Rom mel, is van zijn vak historicus, en stond tijdens de oorlog in nauwe relatie tot de officieren, die zich door een staats greep ^an Hitier wilden ontdoen. Heusinger. een Beier, is chef van de operatie-afdeling in de generale staf van het Duitse leger geweest, een ge wichtige post, vanwaar hij alle fouten van Hitler's bevelvoering kon waar nemen. Hij heeft onlantrs een interessant boek gepubliceerd „Befehl im Widerstreit", waarin op uiterst levendige wijze be schreven staat, hoe dilettantisch het onder Hitler in de zenuw-centrale van de Duitse oorlogsmachine toeging. Heu singer zelf toont zich een militair van de oude school, die zijn taak niet ziet in het voeren, maar in het voorkomen van oorlog. Voor deze taak staat nu ook Eisen hower. Zelfs in Duitsland, het door Elsen hower verslagen land, is zijn benoeming met een zekere genoegdoening ontvan gen. Men denkt daar over militaire aan gelegenheden veelal reëler en directer dan in de Westeuropese landen en be schouwt de komst van Eisenhower naar Europa als het eerste feit van betekenis in de lange reeks van zogenaamde vor deringen, welke de verdediging van het Westen gemaakt zou hebben. Dit neemt echter niet weg. dat Eisen hower's benoeming In het door hem verslagen land het enthousiasme geenszins gaande heeft gemaakt. Daar zijn niet alleen algemeen psychologi sche, maar ook nog speciale, politieke redenen voor. Churchill is na dc oor log in Duitsland betrekkelijk „popu lair" geweest vooral toen hij als eerste geallieerde oorlogsleider het Russische gevaar, waarvan de Duitsers altijd overtuigd zijn geweest, bleek te onder kennen. Juist daarom echter had men voor Eisenhower weinig respect. n Oosten nog een weinig te rekken, met het enige doel Duitse soldaten en de door hen gedekte vluchtelingen in vei ligheid te brengen. Eisenhower, in de gedachte, dat dc Sovjets hun gevangenen even goed zouden behandelen als de Westelijke geallieerden, doorkruiste deze opzet en eiste onmiddellijke onvoorwaardelijke overgave op alle fronten en stuurde Duitse soldaten van het Oostfront, die zich aan de Westelijke geallieerden wilden overgeven, naar de Russische linies terug. Dit besluit wordt hem in Duitsland zeer kwalijk genomen en maakt het minder waarschijnlijk, dat een even tueel gercmilitariseerde Duitse soldaat gaarne onder hem zal dienen. Het verluidt hier overigens, dat Ade nauer, die men geenszins van rancunes tegen het Westen kan verdenken, bé- zwaren tegen de benoeming van--Eisen- hower heeft geformuleerd. Dr W. L. Groeneveld Meyer Directeur-Generaal van de Middenstand Naar liet Dep. van Ec. Zaken mee deelt. is per 1 Januari 1951 dc directie van de middenstand gewijzigd in een Directoraat-Generaal, Tot Directeur- Generaal is benoemd dr W. L. Groe neveld Meyer. Deze is sinds 1945 directeur van de Middenstand en was voordien admini strateur bij het Dep. van Ec. Zaken, be last met middenstandsaangelegenheden. Hij is de grondlegger van de huidige middenstandspolitiek. Dat de regering thans een Directoraat-Generaal heeft ingesteld betekent een erkenning van het maatschappelijk belang van de Middenstand, welks zaken nu op het hoogste ambtelijke niveau kunnen wor den behandeld. De nieuwbenoemde Directeur-Gene raal bekleedt tevens de functie van Re geringscommissaris voor het Vreemde lingenverkeer en is voorzitter van het Economisch Instituut voor de Midden stand en van het Internationaal Insti tuut voor de Middenstand, dat te Brus sel is gevestigd. In 30 opleidingscentra in Japan worden thans 75.000 man. van wie meer dan de helft oud-soldaten zijn. voor dc Nationale Politie Reserve afgericht. Deze reservisten zullen de totale Japanse politicmacht op 200.000 man brengen. Zij zullen de plaats innemen van de Amerikaanse bezet tingstroepen, die thans in Korea strijden. De foto toont Japanse politie- reservisten tijdens de opleiding in het kamp Kurihama. het belang rijkste oefencentrum. Ambonnezen en hun nood DRINGENDE OPROEP! Nederlandse mannen en vrouwen we hebben de naam een gastvrij volk te zijn, dat wijd harten en huizen opent voor alles wat vervolgd en verdrukt wordt. Zaterdag j.l. verscheen er in de ver schillende couranten een bericht, dat volkomen afgezien van welke politieke overweging ook, ontzettend bedroevend en beschamend is. Het gaat hier om de groep van 3600 Ambonnese militairen, die met hun ge zinnen (12.500 zielen tezamen) in hoge nood verkeren. Het waarom en hoe zij in deze ellendige toestand kwamen, doet in deze oproep weinig ter zake, het feit is er nu eenmaal. Er wordt ons gezegd: „Nederland biedt deze mensen geen klimaat en geen woonruimte. Huisvesting in Neder land is niet mogelijk". Mannen en vrouwen, christen huis vaders en huismoeders, is er over ons gehele land met bijna 10 millioen inwo ners dan werkelijk geen plaats voor 3600 gezinnen, die letterlijk in doods nood verkeren. Als een stad van 12.000 inwoners door een ramp werd getroffen, een even zo grote volksgroep verdreven en met de dood bedreigd wordt, zouden wij ons dan ook niet met hart en ziel beijveren voedsel en onderdak te verlenen. Wij smeken U allen, die, al is het maar één kamer zoudt kunnen beschik baar stellen, één of twee personen (liefst meer) opnemen, bewoners van grote huizen, boerderijen, landgoede ren, waar ook: KOMT DEZE BROEDERS EN ZUSTERS TE HULP Haast U te tonen, dat er in onze ste den en dorpen wel degelijk voorlopig plaats gevonden kan worden voor die genen van de Ambonnese militairen- families, die naar Nederland wensen te worden afgevoerd. Later kunnen deze mensen dan wel licht via kampen en werkgelegenheid tot een voor hen geschikte bestemming komen. NU GAAT HET OM HUN LEVEN. Kinderen van Een Vader, reikt elkaar de hand! Meldingen met spoed voorlopig aan het adres van: Mevrouw M. H. van Limburg Stirum, Leuvensestraat 84, Scheveningen. AMBONNEZEN BLIJVEN AFVOER NAAR NIEUW-GUINEA EISEN. Het Bureau Zuid-Molukken deelt ons het volgende mede: „Ambonnese ex-KNIL-militairen op Java hebben de delegatie Aponno tele fonisch meegedeeld, dat er vandaan een brief is gezonden aan de Commandant Nederlandse rayons Indone:ië. In deze brief staat dat de Ambonnese ex-KNIL-militairen de onrechtmatige eisen van de Nederlandse legerleiding zonder meer afwijzen en afvoer bliiven eisen naar Nieuw-Guinea". Nieuwe Machine voor Intertype .C 4 (4 magazijns). 1950 Sollicitaties aan het LEIDSCH DAGBLAD, WITTE SINGEL I - LEIDEN Jan Damen alweer met Briich's vioolconcert De Franse dirigent Jean Fournet van het Parjjse Theatre National de I'Opéra Comique" is onlangs tijdens zjjn optreden met het Concertgebouw orkest voor ons land „ontdekt". Thans introduceerde hij hier voor K. en O. met het Rotterdams Philhar- monisch Orkest een programma, dat door zijn uiteenlopend karakter Four- nets opvallende veelzijdigheid duide lijk demonstreerde en waardoor het mogelijk was zijn grote capaciteiten en opmerkelijke eruditie vast ts stel len. Beethovens „Vierde Symphonie"- in Bes ter introductie, wierp al dadelijk een duidelijk licht op zijn uitgesproken zuiver stijlbesef, zijn gevoel voor een doorzichtige klankkleur, zjjn bezonken rustig evenwicht. Met zijn sobere, ele gante en gedecideerde gebaren, - effec tueerde Fournet toch veelal een sum- VOETGANGERSBRUG OVER LEIDSESTRAATWEG. Naar de A.N.WB. verneemt, zullenB. en W. van Den Haag de gemeenteraad voorstellen een brug voor voetgangers oe doen aanleggen bij het viaduct avei de Leidsestraatweg. Het is namelijk voor voetgangers zeer moeilijk deze zeer druk ke verkeersweg veilig over te steken. (Ingez. Mod.-adv.) SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft dfe snerpende pijn. INDONESISCH PARLEMENT VERWERPT MOTIES KUSNAN EN DJODY. Gisteravond heeft het Indonesische parlement met 66 tegen 63 stemmen de motie-Kusnan verworpen. Deze mo tie was door de oppositie ingediend en strekte tot handhaving van de eis van samenvoeging van Nieuw-Guinea en Indonesië met dezelfde status als de andere Indonesische gebieden, annule ring van de Unie binnen drie maan den en een nadere beschouwing van de overeenkomsten der R.T.C. met de be doeling. deze overeenkomsten op te zeggen. Tegen stemden de regeringspartijen. De P.S.I. (Partij van Sjahrir) onthield zich van stemming. Tevoren was de motie-Djody c.s. (de motie van de regeringspartijen) door de indieners ingetrokken. In deze motie was het standpunt in genomen. zoals dit door Moh Natsir in het, regeringsantwoord was uiteengezet. De motie schreef echter een termiln voor van twee maanden voor een on derzoek met het oog op eventuele wij zigingen in de resultaten der R.T.C. Het stellen van deze termijn achtte de regering niet wenselijk en thans is deze termijn dus vervallen. DE rKWESTIE NIEUW-GUINEA. Wat de Indonesische pers er van zegt. Wij lezen in ,De Nederlandse Indus trie", orgaan van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers: Naar aanleiding van de Irian-bespre- klngen volgt hier een enkel mild-critisch stemgeluid. De Nieuwsgier citeert het Bandoengse blad „Indonesia"- De hoek- rubriekschrijver persifleert het Irian- vraagsmk om. als volgt: „Stel u voor dat Irian binnenkort in Indonesische handen was. wat zouden we dan een-twee-drie aanpakken daar ginds" „Exploratie Exploitatie? Intensivering van de transmigratie? Of export van paradijsvogels? Dan wel Digoel opnieuw in het leven roepen, als Noesa Kemban- gan niet meer voldoende blijkt voor de destructieve elementen? Nikshoor! Dan gaan we een gouver neur of een gewestelijk bestuurshoofd van Irlan benoemen. Liefst iemand van Jogja! Geen eigen staf van Java, anders wordt hjj er van beschuldigd, krachten van elders te importeren. Hij komt aan in Hollandia. Daar is intussen een com missie bezig een andere naam te be denken. Na zjjn aankomst allereerst een massa-meeting waar hij zich zal voor stellen: „Ik kom. na de Nederlanders, niet als een andere overheerser! Niet als gouverneur of als gewestelijk bestuurs hoofd Ook niet als leider. Neen, als.... Bapak! Noem mij vadertjeBapak heeft instructies van Binnenlandse Za ken bij zich, maar zal ze als zijnde ge- helm. niet bekend maken. Hij zal ze trouw bewaren en niet vergeten hoe ze luiden. Aldus: .Schenk vergiffenis aan iedere Irlanees, die tlldens de bezetting der Japanners de Nederlanders heeft bijgestaan of met hen heeft samenge werkt. Want zij zijn slechts slachtoffer van de Nederlandse propaganda. Een maal tot het besef onzer eenheid geko men. zijn zij nu trouw aan het centraal gezag. Aldus de instructies. Op papier. Verbanningsoorden: Digoel is ge legen op Nieuw-Guinea, Noesa Kem- bangan is een eiland/strafgevangenis aan de Zuidkust van Java bij Tjilatjap. Als zovele door Roosevelt geprotegeer de Amerikanen geloofde Eisenhower vrij lang in de Russische „democratie" en zag hij uitsluitend in het „militaristi sche" Duitse volk een obstakel op de weg naar een eeuwige wereldvrede. Aan zijn beleid ln de laatste dagen van de oorlog, dat Montgomery en Churchill nog hebben trachten te corrigeren, heeft men In Duitsland niet de beste herin neringen. En niet alleen omdat dat be leid het probleem-Beriyn in de wereld heeft gebracht. Wanneer de UNO fcich nu met het lot van de Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie heeft bezig te houden, dan is dit, zo betoogt men hier, voor een groot deel aan Elsenhower t.e wijten. Hij zou hebben verhinderd, dat Duitse soldaten zich in groten getale aan de i yan Westelijke geallieerden in plaats van aan de Russen konden overgeven. Het enige doei, dat admiraal Dönitz, de „op volger" van Hitier, zich ln de dagen voor de onvoorwaardelijke capitulatie nog had gesteld, was om zoveel mogelijk Duitse soldaten en vluchtelingen naar het Westen te krijgen en aan de greep van de Sovjets te onttrekken. Daarom bood hij Eisenhower een capitulatie aan en trachtte hij tegelijk de strijd in het De Franse ministerraad heeft Francois Perrln professor aan het „College de France", benoemd tot hoge-commlssarls vVn bij de Franse commissie voor de atoom- Bi A.NfciNlaai» energie. Perrln wordt dus de opvo'ger van Verschenen ls het ontwerp-rapport - protcssor Frederic Jollot-Curle. die ln April (legplaats SfïS I ^SXSSSP^ ÏÏSX rg^';~«Vl5 verder „.vrouw en Voedselvoorziening ln de publlekrech- ^rl?n°le"t In de FYans'e cïmmhs? telljke bedrijfsorganisatie. Het echtpaar Boesman en de heer C. de Vos Klootwijk zijn voornemens ln Februari wederom een aantal ballonvaar ten te ondernemen ln Afrika, ditmaal ln Marokko en Algiers. Gisteravond ls een zware melkauto ln de Van Baerlestraat by de Wlllemsparkweg te Amsterdam over een vluchthevivel van de tram gereden. Een 16-Jarlg meisje, dat op de vluchtheuvel stond, werd gegrepen en zodanig verwond dat zy tyaens net vervoer naar het Wilhelminagasthuls ls overleden. By K B is met ingang van de dag Indiensttreding, niet vallende vóór 1 Februari a.s. benoemd tot Raadsheer ln het Gerechtshof te 's-Gravenhage. rar J. Versteeg, procureur-generaal by het Ge rechtshof aldaar. BUITENLAND De 34-jarlge echtgenote van een met selaar In Michigan (V. St.) schonk het leven aan een vierling. Moeder en de twee zoons en twee dochters maken het goed. sle voor de atoomenergie op te nemen. Haar ambtsperiode was by het begin van dit Jaar verstreken. Het Israëlische parlement heeft een resolutie aanvaard, waarin geprotesteerd wordt tegen de bewapening van West zowel als van Oost-Duitsland en tegen de oprichting van Duitse troepeneenhe<len, In 1950 heeft het aantal Inwoners van Zweden de zeven millioen overschre den. Omstreeks 1900 passeerde het aantal Zweden de vijf millioen en ln 1920 de zes millioen. Een veerboot met 21 passagiers ls bij het oversteken van een rivier van Lagos naar Apapa (Nigeria) omgeslagen. 15 per sonen kwamen om het leven. Te Alloa by Lambert (Schotland) zyn een exprestreln en een locomotief met el kaar ln botsing gekomen. Eén persoon werd gedood minstens 18 personen liepen verwondingen op. De West-Duitse regering zal in de eerstkomende weken Ingrijpende maat- Bernard Hardlon. thans zaakgelastlg- i regelen tot besparing van bepaalde schaar de van Frankrijk te Madrid, zal spoedig se grondstoffen nemen. Rantsoenering ligt tot ambassadeur aldaar worden benoemd. I echter niet in het voornemen. In verscheidene districten van Eire bestaat, tengevolge van stakingen, een tekort' aan levensmiddelen en andere pro ducten. Spoorweg- en wegarbeiders legden voor Kerstmis het werk neer, De bankemployés staken sinds Kerstmis. Enkele dagen ge leden ls een gedeeltelijke staking van de arbeiders in de olleverwerkende bedrijven en ln de zich met de distributie van olie producten bezig houdende zaken begon nen. Zowel particulieren als het bedrijfs leven hebben van de stakingen te ïyden, In de eerste 10 maanden van het afgelopen jaar heeft Engeland uit de Sov jet-Unie voor 28.454,335 pond Ingevoerd, vergeleken met voor 8.002.164 pond ln het voorafgaande Jaar. De Engelse uitvoer en heruitvoer naar de Sovlet-Unie had ln ge noemde periode een waarde van 11,672.314 pond vergeleken met 9.102 669 pond ln 1949. Vier personen, onder wie een recher cheur, zyn om het leven gekomen en 16 Eersonen gewond door een reusachtige rand. die Dinsdagavond te Bogota in de haven van Baranqullla ls uitgebroken. De brand werd veroorzaakt door een botsing van twee vaten met zeer brandbaar zuur. die uit het Columbla^nse schip „Ciudad MaraCalbo" werden gelost. Er deed zich een ontploffing voor, waarna geweldige steekvlammen een pakhuis aantastten waar andere vaten zuur waren opgeslagen. Het pakhuis brandde geheel uit. Een tweede pakhuis brandde voor de helft af. De directeur van de Economie Stabi lisation Administration, Alan Valentine, heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse regering zien heeft uitgesproken tegen een onmiddellijke loonstop. mum aan uitdrukkingskracht. Hij had de cellisten vooraan geplaatst, daar waar anders de groep tweede violen zit en de resultaten daarvan leken ons by- zonaer gunstig. Men kent deze vierde symphonie en haar gevarieerde inhoud, haar scherpe contrastwerkingen tussen pessimistische en biyde stemmingen, haar zangerige innigheid en sprankelende humor. Er is hier een overvloed aan muzikanteske rykdom, die in de pittige Finale een heerlijke climax vindt. Fynzinnig als Fournet is. heeft hij deze nergens zwaar geïnstrumenteerde sym phonie de verfyning gegeven die zy be hoeft.. met 'n van poëzie vervuld Andan te. Niet overal echter nog leek ons het orkest Fournets hoog gegrepen Intenties volkomen te kunnen realiseren, doch de samenwerking was reeds een uiterst ge lukkige. Een vioolconcert van Max Bruch en wel het veelgespeelde in G: men vindt het ondanks de goedkope, maar vermoe delijk juist daardoor zo succesvolle en populaire effecten, nog steeds op de programma's. Bruch heeft er zich on- sterfeiyk mee gemaakt; eensdeels is dit begrypelyk. Een solist kan er grootse triomfen mee behalen en een zelfver zekerd solist als Jan Damen, die bo vendien over een glanzende en volu mineuze toon beschikt, weet dit maar £1 te goed. Maar een rasmusicus als hij, moest toch eens met iets anders willen komen: dat is artistieke verplichting! Damen is pur sang muzikaal, maar eenzydig georiënteerd. Hy speelt reso luut. meeslepend doch behoort zeker niet tot de fijnzinnigste muziek-aposte- len. Tussen hem en de zo totaal anders geaarde Fournet boterde het dan ook aanvankelijk niet, maar Damen wist dirigent en orkest al spoedig zyn éigen bewogen schuitje in te krijgen en het werd dus een temperamentvolle inter pretatie, waarbij het nogal hevig ge laden en soms al te bruusk toeging. Dat Damen er in zijn bravour niet tegenop ziet, meermalen leiyk tegen de toon aan te spelen, is een vrymoedig- heid. die voor deze ervaren violist onver- geefiyk genoemd moet worden. Intussen: het succes was ook ditmaal vanzelfsprekend gewaarborgd! Damen oogstte met B'-ueh zyn zoveelste enorme applaus en dankte zyn medewerker* genadiglyk. Fournet schonk echter de schoonste ogenblikken met Fauré en Ravel, zyn eigen idioom. De Prélude „Pénélope" Fauré schreef ook een opera van die naam ls prachtig geïnstrumenteerd vooral het koper kan hier tonen wat 't waard is! en de vertolking was onberispelijk. Maar hoeveel méér genot schonk Ravels voor het Diaghilewballet ge schreven orkestsuite „Daphnls et Chloé" in een nóg schitterender instrumentaal gewaad en daarby onderstreept door de vondsten van een waariyk muzikaal genie. Wie zag. na de yi-vlbrerende inleiding, ooit de zon zó verblindend opgaan? Wie hoorde ooit zo'n suggestief dansfeest, gehuld in een onvergelijkelijk kleuren palet. vol verrassende klankschoonheid? Ravel alweer de „meester" en Foor- net een superieur discipel, die het or kest, door Flipsc reeds zo sterk Frans georiënteerd, verheffend en verheven spelen liet, met een bewonderens waardige fluitsolo. Dat was Fournet. die de veeleisende partituur volstrekt beheerste, op z'n best! Een groot en sterk dirigent eerde een zijner grootste landgenoten. En voor zover men 't al niet wist, be wees déze Ravel, dat Fournets diri- gcertalent tot openbaringen kan lei den! H. Gentse Amateurfotografen exposeren IN DE BOERHAAVEZAAL. In de Boerhaavezaal heeft het Comité Lelden-Oxford-Gent In samenwerking met de Leidse Amateur Fotografen Ver eniging een tentoonstelling georgani seerd van enige tientallen foto's van Gentse fotografen. Slechts enkelen waren aanwezig, toen wethouder J. C. van Schalk gistermid dag deze expositie, die tot 20 Januari van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur te bezichtigen is, opende. De heer Van Schaik wees daarby op de grote waarde van culturele en sportieve uitwisseling tussen drie steden in drie buurlanden, waardoor contacten worden gelegd en onderlinge waardering gevestigd, die een goede verstandhouding in de wereld alleen maar ten goede kunnen komen. De ontmoetingen tussen deze steden hebben telkenmale ertoe geleid op nieuwe terreinen contacten te leggen, waarvan ook deze tentoonstelling een voorbeeld is. Spr, hoopte dat de Leidse amateurfotografen mettertijd gelegen heid zouden vinden hun prestaties in Gent te doen bewonderen. De enige tientallen foto's, die een plaats vonden In de Boerhaavezaal, bie den veel bewonderenswaardigs. Over hét algemeen overheerst het Gentse stadsbeeld bij de onderwerpen dezer foto's, hoewel er ook enkele zeer goede portretstudies, stillevens, Inte rieuropnamen en andere onderwerpen te vinden zyn. By de stadsbeelden tref fen in het byzonder enkele opnamen, waarin niet de voornaamste monumen ten en gebouwen van de stad welker schoonheid eigenlyk ook een fotogra fisch niet volmaakte weergave kan over heersen doch opnamen van kleide hoekjes, een eenvoudig steegje (waarbij veelal op voortreffeiyke wUze de licht val tot hoofdmotief is gemaakt) of een eenvoudig straatbeeld. De interieur- en stilleven-opnamen konden ons over het algemeen niet als bijzonder treffen, De portretstudies waren goed, een enkele uitstekend. Een ;emis achten wtf, dat by de foto's niet het formaat van het gebruikte toe stel en eventueel andere technische ge gevens vermeld waren. Deze gegevens veranderen wel niets aan de foto, doch zy kunnen het inzicht in de prestatie wel degeiyk vergroten. By K B. is bij bevordering de zil veren eremedaille verbonden aan de Orde >an Oranje-Nassau, met de zwaar den, arleend aan de heer F. van de Linde alhier.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2