Vele spaken in Engeland; wielen Generaal Eisenhower in ons land gearriveerd WEERBERICHT De mogelijkheid van een vier - mogendheden - conferentie Pessimisme over nieuwe stappen in Korea 89ste Jaargang DONDERDAG 11 JANUARI 1951 1 00 No. 27199 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Besprekingen met ministers en chefs-slaven Eind 1951 75.000 Neder landers onder de wapenen Gistermiddag om ruim kwart voor vüf landde de grote Constellation van de „Military Air Transport Service" van het Amerikaanse leger, waarmede Generaal Eisenhower zijn rondreis langs de West-Europcse hoofdsteden maakt op het vliegveld Schiphol van Amsterdam. Nauwelijks waren de wie len geblokkeerd of generaal Eisenho wer verscheen in de deur om als eerste de haastig aangevoerde trap af te dalen. Generaal Eisenhower werd verwel komd door de chef van de generale staf. generaal H. J. Kruis, staf chef marine vice-aömiraal jhr. E J. van Hol the en de staf chef Luchtmacht lui tenant generaal I. A. Aler. Van Ameri kaanse zijde waren aanwezig de am bassadeur Selden ChaDin. de militaire attaché Bruce W. Bidwell. de gezant- schapsraad Sidney O'dodnoghue en ad miraal E. P. Forrestel. Generaal Eisenhower was vergezeld door luitenant-generaal A. M. Gruen- ther zijn chef staf, en voorts door zijn adjudant kolonel Paul T. Caroll, zijn „public information officer" luitenant kolonel C. Craig Cannon zijn -aide de camp luitenant kolonel Vernon A. Wal ters en de heer Douglas Mc Arthur van het State Departement. Behalve de Nederlandse en Ameri kaanse autoriteiten, waren zeer vele persfotografen en filmmensen aanwe zig. De auto's, waarmede de generaal en'zijn gevolg zouden doorreizen, ston den vlak bij het vliegtuig opgesteld en enkele ogenblikken nadat generaal Eisenhower de Nederlandse bodem had betreden, stapte hij in de lichtblauwe legerauto van generaal Kruis, voor deze gelegenheid voorzien van een rood bordje met vijf sterren. In snelle vaart werd toen de reis naar Den Haag be gonnen. Als escorte fungeerde een de tachement motorrijders van de mare chaussee. Om ongeveer half zes arriveerde ge neraal Eisenhower in Den Haag, in gezelschap van generaal Kruis, luite nant generaal Aler en vice-admiraal jhr Van Holthe Negen auto's volgden hen. Het gezelschap stapte af bij Hotel des Indes. waar generaal Eisenhower en zijn gevolg gedurende zijn kort verblijf in Den Haag logeert. Voor het hotel sloegen enkele tientallen Hagenaars de aapkomst van de generaal gade. Glim lachend tegen de voor de ingang van het hotel verzamelde fotografen stapte generaal Eisenhower zonder overjas naar binnen. vliegtuig, waarmede generaal Eisen hower reist. In het Amsterdamse Vic- toriahotel, waar zij logeerden, hadden wij gisteravond een onderhoud met hen. waarbij zij vertelden dat op het vlieg veld van Washington steeds drie volle dige bemanningen van hun troepen onderdeel gereed staan ten dienste van het ..opperbevel". Enige dagen voor de tocht van Eisenhower naar en door West-Europa zijn deze acht mannen aangewezen. Het zijn. als commandant. William Draper. piloot Harkness en na vigator Allen die de kapiteinsrang heb ben, alsmede een vijftal sergeants, van wie twee werktuigkundigen, een tele grafist en twee stewards. Eisenhower, zo vertelden zij ons, is in het vliegtuig zeer actief en zit gere geld met grote stapels dossiers voor zich te werken. Op langere vluchten pleegt hjj in de cockpit te komen en met de bemanning te praten over allerhande onderwerpen, en naar hun huiselijke omstandigheden te infor meren. Eisenhower is bij de beman ning zeer gezien. Harkness. de piloot is twee dagen voor het vertrek vader geworden. Was het kind geboren tijdens deze tocht van Eisenhower zo had hij met zijn vrouw afgesproken dan zou de jongen Dwight genoemd zijn Er is bij het vliegtuig steeds bewa king. Terwijl zeven van de bemanning in het Amsterdamse hotel vertoefden, was een achtste zwaar bewapend op wacht. Men was enthousiast over de ont vangst door de KLM. Nergens waar wij gekomen zijn, zo vertelden zij ons, heb ben wij een dergelijke begroeting ge had Wij hadden feitelijk niets te doen en alle technische werkzaamheden zijn door de KLM-mcnsen van de grond dienst ogenblikkelijk gedaan. Schiphol roemden zij bovendien zeer, vooral het startbaanstelsel, en zij toonden zich zeer geïnteresseerd in de uitbreidingsplannen van onze nationale luchthaven. Nu ook nog een staalcrisis? (Van onze Londense correspondent) Het verhaal van Engelands tegensla gen begint helaas eentonig te worden Als rechtstreekse gevolg van de steen- kolencrisis is zich thans bez'g een staal- 1 we staalfabriek in Zuid-Wales in wer- crisis te ontwikkelen waardoor direct al king komt. maar ook dan hangt natuur de automobielindustrie ernstig is getrof- j lijk alles af van de grondstoffen en - De kwartaalproductie bedraagt op het ogenblik 140 000 auto's en 65.000 vracht wagens. Voornamelijk zal de fabricage van auto's verminderd worden. Een verbetering in de toestand wordt pas verwacht als in deze zomer de nieu- Generaal Eisenhower bracht vandaag bezoeken aan de Minister-President, de Minister van Buitenlandse Zaken en de Minister van Oorlog en Marine. Verder zal hij besprekingen voeren met de Nederlandse chefs van staven. Verwacht wordt, dat generaal Eisen hower van Nederlandse zijde zal wor den medegedeeld dat er geen beletselen zjjn om Nederlandse troepen onder zijn commando te plaatsen. Men zal de generaal duidelijk maken, dat ons land tegen het einde van dit jaar gelijk bekend minstens drie divisies, 75.000 man, op kan brengen, indien de toegezegde Amerikaanse uitrusting arriveert. Op een snellere levering van dit materiaal zal worden aangedrongen. Over het algemeen worden tijdens Elsenhower's bezoek geen belangrijke beslissingen verwacht, daar het hier een eerste oriëntatie- en inspectiereis van de nieuwe opper bevelhebber betreft. ANTI-DEMONSTRATIES IN AMSTERDAM EN DEN HAAG. In verschillende delen van Amsterdam was het gisteravond nogal onrustig, doordat groepen van 50 tot 300 man demonstreerden tegen de komst van ge neraal Eisenhower met kreten, zoals „Weg met Eisenhower" en „Wij willen vrede". Met name bij het Consulaat Generaal der V S. op het Museumplein heeft de politie met 'kracht tegen de demonstranten moeten optreden. In totaal schatte de politie het aantal de monstranten in Amsterdam op 800 k 1000. zy zijn door de politie uiteengejaagd. Er is gebruik gemaakt van vuurwape nen, aldus de politie. Ook in Den Haag hebben enkele hon derden personen gedemonstreerd. Zij voerden spandoeken mee waarop leuzen prijkten als: ..Eisenhower verdwijn", „Weg met de atoombom". „Weg met de Duitse herbewapening" en „Nooit meer Wehrmacht". Zij trokken in optocht naar de Prinsegracht. waar de bureaux- van het communistische dagblad .De Waarheid" zijn gevestigd. Toén de po litie arriveerde, verspreidden de de monstranten zich. GESPREK MET EISENHOWER'S BEMANNING. Een speciale verslaggever meldt ons nog: Acht man van de Amerikaanse Lucht macht vormen de bemanning van het TAMELIJK GUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met een krachtige tot harde en vooral tijdens regen- of hagelbuien tijdelijk stormachtige v,ind tussen Zuid-West en West. Iets kou der. (Opgemaakt te 10 uur). 12 JANUARI. Zon op: 8.45 uur; onder: 16.52 uur. Maan op: 11.02 uur: onder: 23.04 uur Hoogwater te Katwijk te 6.31 en 18.50. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Generaal Eisenhower bij zijn aan komst te Schiphol. fen, welks de belangrijkste dollarbron is. Het staaltekort is in de band ge werkt door de herbewapening en be voorrading, maar bovendien is de im port van staalplaten en ijzererts aan banden gelegd doordat de Britse re gering zoveel scheepsruimte nodig heeft om kolen te laten aanrukken. brandstoffenpositie. Verscheidene Ame rikaanse autofabrieken hebben al eerder hun productie met 20 pCt verminderd, wezens gebrek aan materialen. De roest.and is nog moeilijker gewor den doordat sinds het begin van de oor log in Korea de vraag naar staal, afge scheiden van de bewapening, met 60 pet r. vf s- iJ is toegenomen uit vrees van schaarste Door sebrek aan brandstof „,n roods aan aUerlel artjkeIen_ talrijke hoogovens uitgevallen, zodat de eigen productie, welke in de afge lopen jaren record na record sloeg, het niet meer kon bo'werken. Ook is er een toenemend tekort aan ijzerafval sinds Duitsland daarvan steeds min der kan missen voor export. Een an dere belangrijke factor in de crisis is dat de Duitsers thans uitsluitend staalplaten aan Amerika leveren, om dat Engeland de door hen gevraagde hoge prijs niet wenste te betalen. Als eerste maatregel zal de product'e van Engelse auto's gedurende het eerste kwartaal waarschijnlijk met 15 tot 20% worden verminderd Voor een gedeelte der industrie zal een vierdaagse werk week worden ingevoerd gelijk reeds in het kort gemeld of zal er drie we ken pe1* maand worden gewerkt Duizen den arbeiders worden hierdoor getroffen. Marshall wil 450.000 Amerikanen van 18 jaar voor dienst oproepen De Amerikaanse minister van defen sie, George Marshall, heeft voor een sub commissie van de Senaat aangedrongen op onmiddellijke oproeping van 450.000 ongehuwde jongemannen van 18 jaar voor és militaire dienst teneinde de sterkte van de Amerikaanse strijdkrach ten op te voeren. Volgens Marshall dient de huidige dienstplichtwet aangevuld te worden met een stelsel van algemene dienstplicht ook voor bovengenoemde leeftijdsgroep. •President, Truman heeft zijn volledige goedkeuring aan het plan gehecht. Op het ogenb'ik zijn alleen mannen van 19 tot 2-6 dienstplichtig. Marshall verklaarde verder, dat het personeel van de Amerikaanse lucht macht In Engeland wat zijn veiligheid betrof. in redelijke mate" kon vertrou wen op Britse hulp in geval van een aanval. In andere gebieden zouden Ame rikaanse troepen waarschijnlijk vliegvel den en dergelijke faciliteiten te verdedi gen hebben. Volgens Marshall kregen de man schappen der Chinese communisten In OOST- EN WEST-DUITSLAND. Volgens West-Duitse politici zijn de kansen op een spoedig antwoord op het beroep van de Oost-Duitse minister president. Grotewohl, tot het houden V3n besprekingen tussen Oost- en West- Duitsland verminderd, doordat ae daar voor aangewezen commissie van de Bondsdag er niet in is kunnen slagen tot overeenstemming over de vorm en de inhoud van een antwoord te komen. JAPANSE PREMIER OVER EEN HERBEWAPENING. De Japanse premier Sjigeroe Josjida heeft verklaard, dat een herbewapening van Japan „zeer oordeelkundig moest worden aangepakt". De kosten zouden „ons program van economisch herstel" in ae war sturen. De premier voegde er aan toe. dat sommige landen in het buitenland een wederopleving van het Japanse militarisme vreesden. Volgens Josjida stond Japan geheel achter de V.N. „De hoge beginselen van vrijheid, rechtvaardigheid en vrede moeten tot elke prijs worden behouden", zo verklaarde hij. Hij zeide ten slotte niet In te zien waarom de democratische landen niet „dezelfde taktiek als het communisti sche blok" zouden toepassen om „ach ter het IJzeren Gordijn door te drin gen". De pennen van de schrijfmachi ne waren machtiger dan wapens. DUITS CENTRUM CONTRA DIENSTPLICHT. De West-Duitse katholieke centrum partij heeft bij de Bondsdag een wets ontwerp ingediend, houdende een verbod tot het invoeren van dienstplicht of registratie voor de militaire dienst in Mnrli- Af7p Ia nnorUaWeliik I enige tijd economische en militaire steun West-Duitsland Het wetsontwerp ver- Moch. deze IS noodzaKelljK I aa~ het regiem van Tsjawr kal sjek ver- biedt de overheid verder het onder- Eensgezindheid ter Gemenebest-conferentie Een woordvoerder heeft na de bijeen komst van de premiers van het Britse Gemenebest van gisteren verklaard, dat de ministers het er over eens zijn ge worden, dat „West-Europa het gebied van werkelijk vitaal strategische waarde voor het Gemenebest en de wereld in hst algemeen" blijft. Het onmiddellijke „gevarenpunt" was het Verre Oosten. De politiek der Westerse democra tieën werd algemeen goedgekeurd, aldus de woordvoerder. De ministers waren het er over eens, dat andere landen steeds bereid moeten zijn tot besprekingen met de Sovjet unie. evenwel niet onder bedreiging. De ministers zijn van mening, dat de Wes terse wereld sterk moet zijn om de vrede te kunnen bewaren. Er heerste ook algemene overeen stemming over het voorstel om Duitse troepen in te schakelen bij de verdedi ging van het Westen. Men vraazt zich thans in Londen af hoe de herbewapening op gang moet worden gebracht, nu ffceds sommige oor logsindustrieën wegens tekort aan grond stoffen hun productie met een derde moeten inkrimpen. Met de mijnen wil het intussen nog niet lukken In p'aats van de gevraagde extra 200 000 ton werd deze week 144.000 ton minder dan normaal geproduceerd. Het was echter ln verschillende minge bieden een vacantieweek Ook mag niet vergeten worden, dat vorig jaar de pro ductie Der mijnwerker is ges'egen on danks het feit. dar meer dan 200.000 ar beiders het bedrijf verlieten. De Amerikaanse minister van buiten- j leemlen. zaken. Dean Acheson. heeft Acheson verklaarde verder, steeds be- reid te zijn met leiders van de republi keinse partij de buitenlandse politiek te bespreken. Hij vermeed echter een Dins, landse verklaard dat Engeland, Frankrijk en de V.S. binnenkort gelijkluidende ant woorden op de jongste Russische nota over de mogelijkheid van viermogend- hedenbesprekingen op het hoogste ni veau zouden inzenden. Er hadden zich geen verschillen van inzicht ontwikkeld -tussen de drie lan den. Acheson had niet gehoord van een bericht, dat de ministers van het Britse gemenebest informeel waren overeenge komen, dat communistisch China bij be sprekingen over het Japanse vredesver drag diende te zijn vertegenwoordigd. Hij voegde er aan toe. niet af te weten van plannen waarbij de V S. zouden moeten trachten de opvattingen van de Chinese communisten te vernemen over een dergelijk vredesverdrag. Op de vraag of uit de berichten, dat de V.S. 10 millioen dollar aan wapens Korea 6 kilo rijst en munitie en moesten .naar Formosa zonden, enige wijziging verder maar zien hoe zij het klaar speel- In de regeringspolitiek tegenover natio- den. Her. Amerikaanse leger zou niet op nalistisch China was te concluderen, deze manier kunnen functionneren. 'antwoordde Acheson dat de VS. reeds Tegenaanval in het centrum De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat de V.S. pessimistisch gestemd waren over de mogelijkheid, dat communis tisch China gunstig zou reageren op nieuwe stappen van de V-N. om de vrede in Korea tot stand te brengen. Amerika wenst nog steeds een meer derheid in de V.N. te vinden om com munistisch China als aanvaller te be stempelen. Direct wordt evenwel geen resolutie in deze zin verwacht Volgens Amerikaanse woordvoerders kan echter een beslissend optreden in het begin van de volgende week worden tegemoet gezien. VAN HET FRONT. De Amerikaanse tweede divisie en Franse troepen een 1000-tal vrijwil ligers! hebben in de centrale sector een tegenaanval gedaan. De aanval werd begonnen tegen twee vijandelijke regimenten, die zich ongeveer 'zes k.m. ten Zuiden van het prijsgegeven Wond- joe bevonden. Men rukte ongeveer drie kilometer op. Dit is de eerste aanval der V.N.-legers van enig formaat sinds de terugtocht uit Seoel. De troepen der V.N. werden door een zwaar artillerievuur gesteund. Patrouil les, die ten Oosten van de stad opruk ten, meldden geen tegenstand. Een pa trouille drong tot in de stad door. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN. Enkele leden van de V.N. waren van mening, dat opnieuw stappen gedaan zouden moeten worden om zekerheid te hebben, dat de Chinese communisten zouden weten, dat de V.N. een vreed zame oplossing in Korea van ganser harte wensen. De V5., aldus Acheson, verwachtten niet veel van nieuwe stap pen. Hij was het er echter mede eens, dat de V.S. duidelijk moesten maken, dat zij niets onbeproefd lieten om een vreedzame regeling te bereiken. Ook de commissie van drie voor een staken van het vuren had niet veel hoop dat zij een regeling kan op stellen die ruime steun in de V.N. zal vinden. Ook zijn er geen aanwijzingen uit Peking ontvangen, dat de Chine zen mogelijk bereid zijn andere voor- «aarden dan hun eisen te aanvaarden. He(. AmerlkaanS{. ministene van De conferentie van het Britse gemene- landsverdediging heeft bekend gemaakt best heeft, naar verluidt, geen duidelijk dat de Amerikaanse verliezen in Korea omlijnd standpunt in de kwestie opge- Woensdag 42 713 man bedroeg, hetgeen. Frankrijk" op. De Franse republiek "was leverd en dit heeft zijn weerslag gevon- j 2537 meer is dan een week geleden. sterk genoeg om zich te verdedigen den in het werk van de commissie van Hiervan zijn 7023 gesneuvelden en 7100 zonder het republikeinse karakter te drie. vermisten. verliezen. dag door senator Taft gedaan aanbod voor een bespreking van het opstellen van een gemeenschappelijke politiek met regeringsleiders positief te aanvaarden. Bulten de normale procedure van over leg tussen het congres en de regering I was Acheson echter bereid met welke leden van de republikeinse partij ook te spreken. Naar aanleiding van de opmerking van Taft. dat de VN louter een .praatcol lege" waren geworden, zeide Acheson. dat dit juist een van de functies der VN was. Desgevraagd antwoordde Acheson- dat het prestige van de V.N daalde naarmate zij er niet in slaagden een of andere belangrijke kwestie op te lossen. De Franse minister van defensie heeft verklaard dat het houden van een viermogendhedenbesnrekine „ab soluut noodzakelijk" Is. „Ondanks alles hoe moeilijk dergelijke besprekingen ook zijn", dient men tot het houden er van over te gaan. Ook al zou men on de bespreking teerenover elkaar ko men te staan en on barse wijze discus siëren: de conferentie zou de defini tieve breuk en de ramp uitstellen. Frankrijk, zo zeide hij. is evenmin neutraal als Amerika iso'a.tionistisch. Het was niet aan hem de Amerikaanse isolationistische stroming te analyseren, doch de Europese neutrahteitsstroming betekende een weigering om te kiezen tussen politieke vrijheid, al was deze ver bonden met een kapitalistisch stelsel, en dictatuur al was deze communisme" gedooot. Deze weigering was zelfbedrog of verraad. Door neutraliteit zou men eventueel de gepantserde troepen niet bij de grens- oost^n kunnen tegenhouden. Zulks was in 1914 niet in België en Luxemburg ge schied en in 1940 evenmin aan de gren zen van neutrale landen als Nederland. Noorwegen en Denemarken. Een mach tig land kan zich neutraal houden als het de kracht had Iedere aanval te weer staan Zulks v as echter niet het. geval met Frankrijk zelfs al zou de dienst plicht aanz'euMjk verlengd en de begro ting van defensie vertienvoudigd wor den. Frankrijk kon slechts in collectieve veiligheid leven. Men had dus te kie zen en dit was het tegenovergestelde van neutraliteit. Neutraliteit zou de deur voor agressie openen, het Atlantisch pact echter be tekende een belofte van vrede. Hoewel een groot deel der Franse arbeiders communistisch stemde volgde r dit deel rriet meer „de politieke orders i der Russische communistische party in vragen van West-Duitsers inzake hun militaire ervaring en het optekenen van inlichtingen hierover. Eisenhower's rondreis door Europa De Franse regering heeft besloten ambtenaren, die deelnamen aan de „pa triottische staking", waartoe de com munisten hadden opgeroepen, te schor sen. De staking was gericht tegen de aanwezigheid van generaal Elsenhower in Frankrijk. Het kleine aantal ambtenaren, op wie het besluit betrekking heeft, zal voor een disciplinaire commissie moeten ver schenen. Dc ministerraad heeft tevens beslo ten alle buitenlanders uit het land te wyzen, die deelgenomen hebben aan de demonstraties voor het Astoria hotel te Parijs. In welingelichte kringen wordt ver klaard. dat België Eisenhower heeft be loofd, dat het binnen zes maanden één pantserdivisie en één infanterie-divisie ter beschikking van het Atlantische le ger zal stellen. Tegen Juli 1952 zouden daar nog twee of drie divisies bijkomen. Naar verno nen wordt, zullen de socia listische en liberale leiders in België zich niet langer verzetten tegen verlen ging van de dienstplicht van een tot twee jaar. Ook in België hebben de communisten met pamfletten tegen Eisenhower ge demonstreerd. Generaal Eisenhower wordt Zondag a.s. te Londen verwacht. Hy zal drie dagen in Engeland biyven. Besprekingen over Duitsland's herbewapening Vernomen wordt, dat de Westerse ge allieerden tydens te Bonn gehouden be sprekingen met voormalige Duitse ge neraals over een eventuele West-Duitse herbewapening de vraag hebben gesteld of de West-Duitsers de voorkeur aan het invoeren van dienstplicht in West- Duitsland gaven, of dat zy meer gevoel den voor een stelsel van vrywlllige dienstname. De West-Duitsers vingen de besprekin gen te Bonn aan in de mening, dat de Westerse verbondenen hun een volledig uitgewerkt plan zouden voorleggen, dat zou voorzien in het instellen van een West-Duits leger. Ter conferentie bleek echter, dat de Westelyken geen enkel concreet voorstel kunnen doen, voordat de Atlantische opperbevelhebber, gene raal Eisenhower, zal hebben uitgemaakt welk aandeel de West-Duitsers zullen hebben in de organisatie van de Euro pese verdediging, aangenomen dat zij hieraan willen medewerken. De Duitsers konden de vraag vrijwil- lige of gedwongen dienstneming in een West-Duits leger niet direct beant woorden. Ook Zweden bewapent De Zweedse regering heeft vandaag in haar nieuwe begrotingsvoorstel ge vraagd om een recordbedrag van 1051 millioen kronen voor de strijdkrachten. Met het bedrag dat over is van het vorige begrotingslaar het nieuwe begint 1 Juli a.s. zouden de mili taire uitgaven hierdoor worden ge bracht op een totaal van 1212 millioen kronen. De minister van financiën deelde nog mede. dat de prijscontrole zou moe ten worden voortgezet en dat hij het voornemen heeft een belasting op de investering te vragen. I Men verwacht, dat de prijzen voor j verbruiksgoederen zullen stijgen met 10% boven het gemiddelde niveau in I 1950. „Ik ben cr van overtuigd, dat, indien onze grenzen nogmaals bedreigd wor den, alle Fransen wederom zullen op staan om hun onafhankelijkheid en vryheid te verdedigen". Er bevonden zich thans drie divisies ln de Franse zone van Duitsland. Met de stationnering van een vierde was ben reeds gevorderd. In twaalf maan den tüds zou Frankrijk tien divisies ge reed hebben, vljx op oorlogsvoet en vyf, welke binnen drie dagen op oorlogsvoet gebracht zouden kunnen worden. De eerste vyf zouden alle in Duitsland ge legerd worden. De Sovjet-Unie ls tot aanzleniyke concessies bereid, wanneer de West- Duitse bewapening binnen bepaalde grenzen en tot vijf ét tien divisies be perkt blijft, aldus zou Otto Nuschke, vice-minister-president van de Oost- Duitse staat in een interview met de Stockhomse Expressen" verklaard heb ben. Nuschke zou verder gezegd hebben optimistisch gestemd te zyn ten aan zien van de mogeiykheid van het tot stand kernen van Duitse eenheid en van een snelle oplossing van de Duitse kwestie in haar geheel. Volgens inlich tingen zowel van Sovjet-Russische als van Westerse zyde zou reeds met een viermogendhedenconferentie in het ko mende voorjaar rekening gehouden kunnen worden, aldus Nuschke. De Nederlandse Minister van Bui tenlandse Zakenmr Slikker, ver toeft in zijn functie van voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking in Lon den. om met de Engelse Ministers van Einanciën en Buitenlandse Zaken besprekingen te voeren over het Wereldplan voor de verdeling van schaarse grondstoffen. Minister D. U. Stikker (links) ver laat het ontvangstcentrum van de Engelse Regering te Londen in ge zelschap van de Engelse Minister van EinanciënHugh Gaitskell (rechts). PLAN VOOR EEN GEMEENSCHAP PELIJKE AGRARISCHE MARKT. In West-Europa. De Franse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de minister van landbouw PflimLin, voor het scheppen van een gemeen schappelijk agrarische markt der Euro pese landen naar het voorbeeld van het plan-Schuman. Het ligt in de bedoeling in de eerste plaats gemeenschappelijke markten te vormen voor granen, suiker, wijn en zuivelproducten.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1