Een nieuwe overdekte zwem- en badinrichting uit een „Burgerij fonds" Taak van Band Nederland-Indonesië loopt ten einde -Hebt- dbz, nieuwe' »Ui$coi>erjp«. aJL crnfcdjMb 1 Kerkelijk Leven STADSNIEUWS RECHTZAKEN Maar er blijven nog zieke, gewonde en invalide militairen! Concertgebouworkest engageert dirigent Paul van Kempen VOOR EEN SERIE ABONNEMENTSCONCERTEN. Naar wil vernemen heeft het Con certgebouworkest de dirigent Paul van Kempen, die thans werkzaam is bii de Nederlandse Radio-Unie (hij dirigeert het Radio Philharmonisch orkest) ge- engageerd voor het dirigeren van een serie abonnementsconcerten gedurende het tüdvak van 27 Januari tot 17 Fe bruari. Paul van Kempen, thans wonendè te Noordwijk Binnen, is in 1893 te Leiden geboren. Na -zijn studie aan de Muziek school „Toonkunst" te dezer stede en het Haagrse Conservatorium, ontving hii na zijn eindexamen, een aanstelling als violist bii het Concertgebouworkest, waar Van Kempen tot de groep dei- eerste violen behoorde. Na enige jaren vertrok hii naar Duitsland. Hii vervulde daar de func- tie's van concertmeester bii het orkest van Salzuflen (Posen) en bii het Leip- ziger Symphonle Orkest. Vervolgens werd hii stedelijk concertmeester te Dortmund. In 1932 nam Van Kempen de Duitse nationaliteit aan en werd hii stede- liik muziekdirecteur te Oberhausen, In 1934 volgde ziin benoeming tot diri gent, van de Dresdner Philharmonic. In 1940 maakte hii met het Dresd ner Orkest een tournée voor de Duitse Weermacht door ons land en concer teerde ook in onze stad. waar hii in December 1948 eveneens een concert leidde van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest. Grote bekendheid verwierf Van Kempen door ziin gastdirecties in di verse landen, o.a. Italië. Hit zal in Amsterdam o.a. het Re quiem van Verdi dirigeren. Invalidentehuis voor militaire oorlogsslachtoffers? (Speciale berichtgeving) In de boezem van het bestuur van de Ned. Bend voor militaire oorlogs slachtoffers overweegt men de inrich ting van een speciaal tehuis voor vol ledige invalide oorlogsslachtoffers (mi litaire), die geheel alleen staan. De plannen hiertoe verkeren echter nog in een weinig ontwikkeld stadium. Of zij tot uitvoering zullen komen, hangt mede af. zo deelde men ons mede, van het.slagen van de serie weldadigheids- voorstellingen, die ten bate van de Bond in verschillende grote steden van ens land worden gegeven van de Ame rikaanse film „The men", die het pro bleem van de oorlogsinvalide behandelt van het ogenblik van zijn verwonding af tot het tijdstip, waarop hij in de maatschappij terugkeert. De landelijke première van deze film die ook in normale vertoning komt, maar dan niet ten bate van dit goede doel zal eind van deze maand plaats vinden. DINSDAG 9 JANUARI Een van de oudste inwoners van ons land, Opa Groen uit Den Haag. hoopt 12 Januari a s. zijn 102e ver jaardag te vieren. Zijn gehoor is niet meer zo goed. maar zijn pijpje smaakt hem nog best HANDELSOVEREENKOMST INDONESIË—WEST-DUITSLAND. Te Frankfort is gisteren een handels overeenkomst tussen Indonesië en West- Duitsland geparafeerd. De leveranties van elk van beide landen zal ingevolge deze overeenkomst, die voor den duur van 12 maanden is gesloten, 'n waarde hebben van 243.950.000 Nederlandse gul den. doch de mogelijkheid is opengela ten het handelsverkeer verder jiit te breiden. De betalingen zullen, evenals tot dusver, geschieden in het kader van de Europese Betalingsunie. UITVOER VAN NEDERLANDSE APPELEN. De invoer van Nederlandse appelen in België en Luxemburg is weer toege staan, met uitzondering van goudrei- netten. Voor de hervatte uitvoer van appelen zijn naar soort en kwaliteit minimum exportprijzen vastgesteld, variërend van f. 16.70 tot f. 64.70 per 100 kg. netto, franco Nederlands-Belgische grens. MARKEN WEER VRIJ! Deelde de burgemeester van Marken gisterochtend mede, dat zijn eiland ge- isoleerd was, na de middag telefoneerde hij. dat de ijsvelden aan het wegdrijven waren en de veerboot een tocht van en naar het eiland heeft kunnen maken. Duplex-woningen voor gedemobiliseerden De agenda voor de raadszitting van Maandag a.s. bevat o.m. de volgende punten BENOEMINGEN. Benoeming van een lid van de Com missie voor de Openb. Werken in de plaats van de heer H. Lombert. Benoeming van de heer W. C. van Zwieten tot ambtenaar van de Burger lijke Stand. Benoeming van vier leden van de Raad van Beheer der Sportstichting. Ter voorziening in deze vacatures bie den B. en W. de volgende aanbevelin gen aan: Vacature L. Questroo: 1. L. Questroo; 2 B. de Kier. Vacature K. H. Kaizer: 1 K- H. Kaizsr; 2. C. van Lith. Vacature N. J. Moonetn; l. N. J. Moo- nen; 2. W van der Steen. Vacature mej. A. C. M Ort: 1 MeJ. A. C. M. Orr-; 2 mej, F. Nawijn. Een burgerij-fonds EERSTE DAAD: STICHTING OVERDEKTE ZWEM EN BADINRICHTING. 25 Maart 1949 hebben B. en W. me- I dedelingen gedaan omtrent een bedrag, groot f. 401.776,39, dat na de bevrijding in de gemeentekas is gestort en hetwelk vertegenwoordigt het batig saldo, ver- I kregen met de voedselvoorziening van i de Leidse bevolking in de hongerwinter. I Aangezien het op dat tijdstip nog niet mogelijk was een voorstel omtrent de I bestemming van dit bedrag te doen, is 'op 11 April 1949 besloten het bedrag 1 voorlopig in de gemeentekas te hand haven, met dien verstande, dat aan dit bedrag de door gemeente, als gevolg van deze oplossing, bespaarde rente zou worden toegevoegd. Het kapitaal kon met Ingang van 1 Januari 1950 bij het gemeentelijk finan cieringsfonds worden belegd. Op 1 Jan. 1951 was het aangegroeid tot f.428.120*55 Het. zal niet verwonderen, dat B. en W. er niet spoedig in slaagden om voor het kapitaal een bestemming te vlndên, waarmede men. in aanmerking nemen de het bijzondere karakter van dit fonds, algemeen zou kunnen Instemmen. Dit werd voor een belangrijk deel ver oorzaakt door de aanwezige wens, het kapitaal zo mogelijk te handhaven, zo dat alleen de rente een bepaalde be stemming zou kunnen vinden. Daar naast was ook de vorm. waarin dit kapi taal gestalte zou moeten krijgen, een punt van ernstige overweging. Immers men dient niet te vergeten, dat het kapitaal is ontstaan in een van de don- kerste perioden uit onze geschiedenis en het dus aanbeveling verdient, dat het in de historie een dienovereenkomstige 1 plaats verwerft. 1 B en W, menen thans zover te zijn gevórderd, dat zij een voorstel kunnen doen. In de eerste plaats verdient het naar hun mening aanbeveling het ka pitaal af te scheiden van de overige geldmiddelen der gemeente. Dit zou kunnen geschieden door met dit kapi taal een fonds te vormen, hetwelk met toepassing van artikel 252 der gemeen tewet. zou kunnen worden aangewezen als een tak van dienst der gemeente. Een tweede oplossing zou kunnen worden i gevonden door het in het leven roepen 1 van een stichting. Na ampele overweging hebben B. en W. ten gunste van de laatste vorm ge kozen. Bij het doen van deze keuze heeft een belangrijke rol gespeeld de gedachte, dat. het gewenst Is en er daarom een mogelijkheid moet worden gevonden om het kapitaal, niettegen staande er met de revenuen daarvan bepaalde doeleinden worden verwezen lijkt, te doen aangroeien. Dit laatste zou dan dienen te geschieden door bij dragen e.d. van de zijde van de burgerij van Leiden. Hoewel de resultaten van deze gedachte voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van de door het toe- komstig bestuur der stichting te ont- I plooien initiatieven en het dus thans nog z:er moeilijk is op deze resultaten vooruit te lopen, menen B. en W... dat het mogelijk moet zijn de Leidse bur- I gerij voor dit fonds te interesseren. Een belangrijke factor voor een ge zonde ontwikkeling van de bedoelde ge dachte is, zoals vanzelf spreekt, de keu ze van het bestuur. Hoewel B en W, hun gedachten daar omtrent thans nog niet- in .bijzonder- heden hebben bepaald, menen zij, dat 1 in dit bestuur, naast de leden van het College, een belangrijke plaats aan an dere vertegenwoordigers van de Leidse burgerij moet worden ingeruimd. Aan de stichting zouden zij de naam willen verbinden van „Burgerijfonds". B. cn W. stellen zich voor, dat het ka pitaal van het fonds zal worden belegd op een wijze, verantwoord in verband met zijn bijzondere geaardheid, terwijl de met de belegging verkregen baten zullen worden aangewend voor de doel einden, welke voor praktisch de gehele bevolking van betekenis zijn. doch die de gemeente in verband met haar finan ciële positie niet voor verwezenlijking vatbaar acht, hoewel deze als noodza kelijk gevoeld worden. Als een bestemming van de mid delen van het fonds is in de eerste plaats het oog gevallen op de stich ting van een overdekte zwem- en bad inrichting, waaraan in de gemeente een bijzonder grote behoefte bestaat. Met een dergelijke inrichting kon voor de oorlog een sluitende exploitatie wor den verkregen. Onder de huidige om standigheden is zulks, met het oog op de sterk gestegen bouwkosten niet mo gelijk. Uitgaande van het gegeven, dat met een bedrag wegens stichtingskos- ten van f. 150.000 een sluitende exploi tatie kan worden verkregen, ligt het voor de hand. dat voor het bedrag, waarmede de huidige stichtingskosten het hier vóór genoemde bedrag ad f. 150.000 over treffen, dekking moet worden verkregen. Aannemende een bedrag aan' stichtings kosten van f 500.000, en derhalve een onrendabel deel van f. 350.000 en reke ning houdende met een rentevoet van 3'/4% 'sjaars. zal het offer van de ge meente bedragen f-11-375. Dit bedrag heeft het karakter jaar lijks te verminderen, aangezien het de bedoeling is met verkregen batige saldi van het rendabele deel op de geldlening voor het onrendabele deel af te lossen, zodat verwacht mag worden, dat op de lange duur de middelen van het fonds weder geheel vrij komen voor andere doeleinden. Wanneer men bedenkt, dat met het kapitaal van het fonds ad f. 428.120.55 een opbrengst kan worden verkregen van f. 12.84-3,62. dan blijkt, dat de mid delen van het fonds de bouw van een overdekte bad- en zweminrichting mo gelijk maken. Bouw van duplex-woningen VOOR GEDEMOBILISEERDEN Door Geduputeerde Staten dezer pro vincie en door de Hoofdingenieur-Di recteur van de Directie van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Zuid-Holland werden aan deze gemeente 15 duplexwoningen toe gewezen voor de huisvesting van gede mobiliseerden. Ten einde de tijd van voorbereiding van dé bouw dezer woningen aanmer kelijk te verkorten, verdient het aan beveling het plan tot de bouw van de 100 door de woningbouwvereniging „de Tuinstadwijk" te bouwen woningen, systeem BBB, ten Z O. van de Kneppel- houtstraat met deonderhavige wonin gen uit te breiden. Door de situatie van de 100 BBB woningen te wijzigen, kun nen op het terrein 116 woningen wor den gebouwd. Naast de 15 toegewezen woningen zal één woning worden ge bouwd uit het voor 1950 aan de ge meente toegekende bouwcon tingent. Omtrent de gewijzigde situatie is over leg gepleegd met het Stedebouwkundig bureau Verhagen, Kuiper, Gcuwetor en de Ranitz terwijl van de Provinciale Planologische Dienst bericht werd ont vangen, dat met deze wijziging wordt ingestemd. De 16 woningen hebben een classifi catie-inhoud van 290 M3 en zijn van hetzelfde type als de in het plan der 100 woningen opgenomen duplexwonin- gen. In verband met deze uitbreiding dient het toegestane crediet van f. 1.004,320 met rond f. 187.000.— te worden ver hoogd. Ten behoeve van de huisvesting van gedemobiliseerden werden door Gedepu teerde Staten dezer provincie aan de gemeente Leiden bij beschikking van 5/7 December 1950 nog 6 woningen toe gewezen, uit te voeren als duplexwonin- gen. Verder werd door de Minister van Marine bij schrijven van 21 December d.a.v. een bouwvolume ln uitzicht ge steld voor de bouw van 10 duplexwonln gen ten behoeve van marinepersoneel. Omdat dit aantal woningen te gering is om het als afzonderlijk complex uit te voeren en te exploiteren, verdient het aanbeveling de bouw van deze woningen te combineren met die van de 39 wo ningen in de Meerburgerpolder. Deze samenvoeging maakt het ook mogelijk met meer spoed dan anders het geval zou zijn tot de bouw te komen. Deze 16 duplexwoningen zouden ge bouwd kunnen worden op een terrein ton zuiden van de evengenoemde 39 woningen. Aanvankelijk waren ter plaatse 6 duplexwoningen en 10 kleine eengezinswoningen geprojecteerd: de laatstgenoemde 10 woningen moeten dan echter vervangen worden door 10 duplexwoningen. Het type dezer wo ningen is gelijk aan de duplexwoningen, welke in het plan der 39 woningen reeds v/aren opgenomen. Voor het aldus tot 55 woningen uit gebreide plan wordt een bouwvoorschot geraamd van rond f. 652 300.waarin begrepen een bedrag van f. 29.079 voor het uitvoeren van de 33 woningen als duplexwoningen. De bydrage ingevolge de „Beschik king Bijdrage Woningwefcbouw 1950" zal voor het gewijzigde plan f. 15.823.— per jaar bedragen. DIVERSEN. Voorstel tot overplaatsing van enkele onderwijzeressen naar een andere school en tot voorlopige vaststelling van ver goedingen ten behoeve van het bijz. Onderwijs. Voorstel tot aankoop van perceel Waardgracht no. 89 voor f. 1800. Voorstel tot verhuur der gebouwen met open ruimten aan de 1ste Looier straat no. 3 aan het rijk. Voorstel tot het verpachten van het visrecht in een gedeelte van de Haar lemmertrekvaart en het Poelmeer aan C- D. Zandvliet voor f. 200 p. j. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot levering van electri- citeit met de N.V. Electriciteitsbedrijf HillegomLisseSassenheim. Voorstellen tot het goedkeuren van enige begrotingen van inrichtingen en tot wijziging van de verordening, rege lende het bezoek aan „De Lakenhal". (Ingez. Med.-adv.) DE SIGARET VAN SUPERIEURE AMERIKAANSE TABAKKEN Minister Stikker bezorgd over grondstoffenverdeling BESPREKINGEN TE LONDEN. Minister Stikker vertrekt v'andaag, op uitnodiging van minister- Bevin, zijn Britse ambtgenoot, naar Londen. Hij zal tegenover Bevin uiting geven aan de bezorgdheid der kleine Europese mo gendheden aangaande het Brits-Frans- Amerikaaiise plan voor de verdeling der grondstoffen. Minister Stikker, die zou optreden voor de kleine landen, zou wensen dat de verdeling der grondstoffen zal wor den toevertrouwd óf aan de O.E.E.S. óf aan het economisch orgaan van het Atlantisch Pact, waarin alle pact-landen vertegenwoordigd zijn. Ook zal minister Stikker een onderhoud hebben met de Britse minister van Financiën, Gaits- kell. De kwestie van de verdeling der grond stoffen zal als eerste probleem op de vergadering van de Raad van de O. E. E. S., die Vrijdag a.s. bijeenkomt, be sproken worden. In Den Haag arriveerde gistermiddag uit Parus'sir Edmund Hall Patch (En geland), voorzitter van het uitvoerend comité van de O.E.E.S. Hij had een onderhoud met minister Stikker en zal eveneens naar Lenden vertrekken, DEN HAAG KOOPT VOORBERGIIS COSTUUMCOLLECTIE. De Haagse gemeenteraad heeft gister middag met 34 tegen 8 stemmen beslo ten de costuumcollectie van Cruys Voorbergh aan te kopen. Zij zal worden ondergebracht in het museum Bredius. Het ligt gelijk be kend in de bedoeling met deze col lectie demonstraties te geven met toe lichting van de heer Cruys Voorbergh, met wie de gemeente daartoe een voor lopig voor drie jaar geldende arbeids overeenkomst zal aangaan. MEISJE TIJDENS SPEL VERONGELUKT. Gistermiddag is in de Rijswijksestraat te Den Haag een 3-jarig meisje bij het spelen verongelukt. Het reed met een kinderfietsje van het trottoir af, toen een vrachtauto naderde. Het staat nog niet vast of deze vrachtauto het kind heeft geraakt, maar wel dat het kinder fietsje omviel toen het van het trottoir op de rijweg kwam. Het meisje viel van het fietsje en werd ernstig gewond. Het is naar het ziekenhuis aan de Zuïdwal overgebracht en" daar overleden „SIBAJAK" MORGEN IN ONS LAND. Met in totaal ongeveer 950 passa giers, o.w. 267 kinderen beneden 12 jaar en 39 zuigelingen, wordt de „Sibajak" morgenochtend uit Indonesië aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. De ontscheping zal om 9 uur een aanvang nemen. Onder de passagiers zijn er bijna 500 burgers en Marine-perso neel afkomstig uit Soerabaja. (Ingez. Med.-adv.) 91 illioeiieu dames zeggen Voor de h a n d e q nietsi bete dan HAM F. A-GELEI. PREDIKBEURTEN \OOK WOENSDAG Alphen a. d. Ityn Oud Geref. Gem.: Van Mandersloostraat7.15 uur ds Zwofe- rlnk van Kampen. Chr. Geref. Kerk: Van Reedestraat- 7.30 uur ds Baalj. Katwijk aan Zee Kapel: 7 30 uur ds Pr as. Chr. Geref. Kerk: 8 uur ds P. v. d. Bijl. Noordwijk Jullanastraat 27) ds W. van Tuljl Ned. Herv. pred. te Loplk tc 7.15 uur. Ned. Herv, Kerk Aangenomen naar Stolwijk J. Elkema te Zaandam; naar Deventer (toez.) (vac. D. T. Los) M. G. Rosbergen te Franeker. Bedankt voor Oostermeer B. J. Ybcma te Nw-Leusen; voor Kesteren J. Hovius te Hoogeveen. Geref. Kerken Beroepen te Caplnge J. Spoelstra. cand. te Meeden. Aangenomen naar Wlldervank S. Grevlng j te Zlerikzee, die bedankte voor Pernis (vac. A, de Graaf). Bedankt voor Enschede (vac. H. Volten) A. Adema te Hoogeveen; voor Rotterdam- Delfshaven (vac. S. R. Smllde) H. W. Wierda te 's-Gravenhage-Loosdulnen, Ev. Lutli. Kerk Bedankt voor Am sterdam (vac. A, W. C. de Wit) J. G. Bahnmüller te Hilversum. Ds. J. C. Koningsberger 25 jaar predikant Ds J. C. Koningsberger oud-hoofd- legerpredlkant zal morgen zijn 25-jarig ambtsjubileum als Ned. Herv.' predikant ln de hoofdstad vieren. Een wijkcommissie bereidt op deze avond een bescheiden en besloten huldiging voor, na afloop waar van ln het Diaconie-weeshuis (Volkerak- straat 59) van 9 tot 10 uur een receptie volgt. Grote Beer" a.s. Vrijdag in Amsterdam OPVARENDEN ÜIT LEIDEN EN OMGEVING. Eerst thans bereikt ons de passa giersliist van het troepen transportschip „Groote Beer", dat op 20 December uit Tandjong Priok is vertrokken en a,s. Vrijdag in Amsterdam wordt verwacht, Voor zoverre wij konden nagaan niet bij alle namen staan de woon plaatsen vermeld! bevinden zich de navolgende personen uit Leiden en om geving aan boord: Leiden: J. de Koning, Genestetstraat 108; W. P. H. Gordijn, Lage Morsweg 39: H, C. Guldemond. Oude Heren gracht 15; H. Zirkzee. Oosterdwarsstr. 49: J. H, v, d. Elshof, v, Limburg Sti- rumstraat 15; P. J. G. Bek, Reseda straat 29; J. Gordijn. Herensteeg 33; H, Adams, 3de Haverstraat 76: J. Lam- merse. Kastanjekade 17; L. Mieremet, Doelensteeg 12 en H. van der Reyderi, Medusastraat 13 a. Alphen-aan-den-Rijn: A. van Wilgen Bloemstraat 19; J. van Harskamp. Grijpesteynstra-at 47 en de 2de lt-ver pleegster C. J. Aldenampsen-v. d. Zeeuw Emmalaan 90a. Boskoop: H. Ramp. Oranjestraat 6. Katwijk-aan-Zee. F. I. Meijer. Ma rinekamp Valkenburg en A. van Duijn, Varkevisserstr. 8. Nicuwcrbrug: G, Hoosbeek, Rijks straatweg A 136. Nieuw-Vennep: A. F. Beerendonk, Venneperweg 641. Oegstgeest: W. Gravenkamp, Rhljn- hofweg 1 en echtp. E. v. d. SteenVan Driel, Laan van Arenstein 14. Sassenheim: J. F!. Wowijs, Tijllo- straat 38. Voorschoten: O. F. Lohstroh, J. Motta en R. E. Portier, allen M.O.C. efr E. Tli. Vrie'singa, Donklaan 70. Wassenaar: A. Nieuwpoort. School straat 49; de 2de lultenantes-verpleeg ster H. M. Visser, v. Zuylen v. Nijevelt- straat 259 en H. M, Verheul, Backers- hagenlaan 44. Zoeterwoude: H. J. Meijer. Hoge Rijn dijk 219. De volledige passagierslijst ligt ter inzage aan onze Bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Wilhelminastraat 15 te Ka twij k- a an - Zee. KINDERKOOR „EX ANIMO". Het kinderkoor „Ex Animo" hoopt a.s. Dinsdag zijn jaarlijkse uitvoering te geven. Naast, het optreden van het kleu- terkoor en het Jeugdkoor, zal het kin derkoor het gecostumeerde zang sprookje „Doornroosje" opvoeren, een oud sprookje opnieuw verteld. Prof. clr C. G. W. Schumann, hoogleraar in de handelswetenschap pen aan de Universiteit te Stellenbosch, bezoekt als gas-t van de Nederlandse re gering ons land. Hij zal voordrachten houden te Amsterdam, Rotterdam, Til burg en Lelden. Prof. Schumann, die de aspecten van de Zuidafrikaanse economie zal belich ten, komt a.s. Zaterdag met de nacht boot uit Londen naar ons land. Hij was student aan'de Economische Handels hogeschool te Rotterdam. Het bezoek wordt gebracht in het ka der van culturele uitwisselingen tussen Nederland en Zuid-Afrika. 7 (Ingez. Med.-adv.) De lijst van langspeel platen Daarom is AANSCHAFFING van een langspeel MOTOR zéér aan te bevelen. tVe hebben de motoren LOS en in CASSETTE. H. G. v. LUYKEN - Breestraat 97 - Leiden Chauffeur droeg passagièrsgelden niet af. Voor de Haagse Politierechter verscheen een chauffeur uit Nieuwveen, die verduistering had gepleegd ten na dele van zijn patroon. Hij was chauf feur geweest bij een autobusmaatschap pij, doch de geiden, die hij van passa giers ontving, benutte hij ten eigen bate. Dit moest spaak lopen, dat zag de man aankomen. Daarom verborg hij de geldtas op het terrein van de onder neming en zei dat de tas hem in het wachtlokaal ontstolen was. Later wees hij zelf de plaats aan. waar de tas verborgen was. Een hel derziende zou hem die plek verteld heb ben, zo had hij beweerd. „Het was erg gemeen van u om zo doende ock uw collega's onder verden king te brengen,'' zei de politierechter en de schuldige moest dit beamen. Reeds eerder was deze zaak voor ge weest. doch toen had men de behan deling aangehouden voor het inwinnen van, een voorlichtingsrapport. Dit rap port was zo gunstig, dat de off. een milde straf rcqulreerde, n.l. f. 15 boete, subs. 3 dagen en 4 innd. voorwaarde lijk. De politierechter vonniste conform. K - Zondagavond heeft te Martinsville onvp wnnrn I (Virginia) een hevige brand gewoed; die IVltPl tdllKcri VVUU1 (wl men hecien pas tegen de ochtend meester 1 kon worden. Vijf flatgebouwen, cpkele hangaars en andere constructies zijn-, ver nield en een aantal gebouwen ls nog be schadigd. Er zijn geen persoonlijke onge lukken voorgekomen. De schade wordt op bijna eeri millloen dollar geraamd. BINNENLAND j De vereniging van Ierse frultlmpor- teurs heelt ln een telegram aan verschei dene Nederlandse kwekers gedreigd met een boycot van Nederlands fruit, Indien een Nederlands eskader van de Marine luchtvaartdienst voor oefening naar Lon donderry (Noord-Ierland) zal vertrekken. (U.P.). De handelsbesprekingen tussèn Nederland en de West-Duitse Bondsrepu bliek, die de vorige maand te Den Haag zijn gevoerd en die wegens de feestdagen werden onderbroken, zullen Donderdag a.s. te Frankfort worden voortgezet. BIJ besluit van de Indonesische mi nister van onderwijs is dr G. E. van Glls afdelingshoofd van het Instituut voor Rubberonderzoek benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de faculteit voor exacte en uatuur-wetenschappen In Bandoeng. BUITENLAND De Australische bootwerkers hebben besloten, met ingang van heden, gedu rende 24 uur ln staking te gaan. Verwacht wordt dat ln totaal 26.000 bootwerkers !n alle Australische havens het werk zullen staken. De bootwerkers willen hiermee protesteren tegen de uitspraak van het Australische hof van arbitrage, dat kort geleden het baslsloon voor de Australische bootwerkers heeft vastgesteld. Door het Joodse nieuwsagentschap ls gemeld, dat een half millloen Immigranten afkomstig uit 58 landen, zich tussen Mei 1948 toen de staat werd gesticht en December 1950 ln Israël heeft gevestigd: de meesten waren afkomstig uit Oost- Europa. de Sovjet-Unie en. China. Zaterdag ls op het departement van buitenlandse zaken te Parijs een handels- accoord ondertekend, waarbij de handels betrekkingen tussen Frankrijk enerzijds en de Belgisch-Luxemburgse economische unie anderzijds, voor de duur van zes maunden worden geregeld, nl. van 1 Januari tot 30 Juni 1951. Naar Frankrijk wordt een Belgische uit voer ter waarde van 900 millloen Belgische francs per maand voorzien, wat 10Q mil lloen per maand meer ls dan volgens de vorige overeenkomst. De Joegoslavische regering heeft een communiqué uitgegeven volgens hetwelk „verscheidene groepen spionnen eiu perso nen met afwijkende overtuiging, door de politie, bijgestaan door de bevolking" ge arresteerd zijn. De groepen waren gewa pend met lichte automatische wapens en de leden hadden een opleiding ln Bulgarije gehad. Op het vliegveld Filton b(J Bristol ls bij een oefenvlucht een vliegtuig van het type Constellation op een benzine opslagplaats terechtgekomen en veronge lukt. 'Twee leden der zes-koppige bemanning werden licht gewond. Het. toestel, dat eigendom ls -van de British Overseas Airways Corporation, I maakte zich gereed voor een landing doch I kwam terecht ln de benzlne-opslagplnats. waar zich duizenden liters benzine bevon- I den. Er ontstond, echter geen brand. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de 443 ton metende Noorse vracht vaarder Monty", terwijl het schip ter hoogte van Arendal, ln Zuld-Noorwegen, voer, S.O.S.-signalen uitgezonden, die ein digden met de woorden: „Wij hopen er het beste van". Te hulp gesnelde schepen heb ben op de aangegeven positie slechts een kerstboom drijvende aangetroffen. Men vreest dat de elf opvarenden van de Monty" om het leven zijn gekomen. De ln Noord-Engeland heersende griepepidemie heeft haar hoogtepunt be reikt en gaat thans afnemen. De epidemie heeft zich nog niet tot andere delen van Engeland uitgebreid. De 72-jarige Mathllde Ludendorff. weduwe van de ln 1937 gestorven generaal uit de eerste wereldoorlog, ls ln hoger be roep veroordeeld tot een jaar bijzondere arbeid, verlies van 50% van haar vermogen en van haar doctorstitel en beroepsverbod voor zeven Jaar, Aartshertog Franz Josef Otto van Habsburg, de 38-jarlge pretendent van de Oostenrijkse troon, ls verloofd met de 25- Jarlge prinses Reglna von Saxen-Mel- nlngen. Het trein- en wegverkeer ln West Zweden is verlamd na een hevige sneeuw storm die de zwaarste van de afgelopen tien Jaar was en twee doden heeft ver oorzaakt. In het grootste deel van West Zweden ligt 30 centimeter sneeuw en op sommige plaatsen meer dan een meter. Vanochtend woedde de sneeuwstorm nog met onver minderde kracht en het laat zich niet voorspellen wanneer het normale verkeer hervat kan worden Noodweer ln het Oosten van de Ver enigde Staten heeft reeds zeven doden op zijn geweten, namelijk 5 in New England, 1 in Indiana en 1 in Delaware, Nu onze jongens" bijna allen thuis zijn Nu de doelstelling van het Nationaal Thuisfront Band Nederland-Indonesië grotendeels verwezenlijkt is en zijn taak als thuisfront binnen afzienbare t(jd afloopt, wordt ernstig overwogen de B.N.Ï. met 1 Juli a.s. op tc heffen en de Band, zij het in gewijzigde vorm, te doen voortleven in het onlangs ge- installeerde Landelijk Comité Band Nederland-Indonesië. Dit comité stelt zich ten doel het behartigen waar zulks nodig of gewenst is van de maatschappelijke, stoffelijke en andere belangen van onze zieke, gewonde en invalide militairen en oud-militairen, die in hospitalen, sanatoria dan wel thuis verpleegd worden, meer in het bijzonder voor zover de verpleging ver band houdt met hun verbljjf in mili taire dienst overzee. De secretaris van het Landelijk Co mité, de heer J. F. J. Heybers uit Den Haag, deed deze mededeling gisteren op de in „Den Burcht" onder grote belang stelling gehouden contactavond van de afdeling Leiden van de Band Neder land-Indonesië, in welke bijeenkomst aan 14 gerepatrieerde militairen le den van de Band een herinnerings tegel werd uitgereikt. De heer Heijbers wees er voorts op, dat wij onze verantwoordelijkheid tegen over deze getroffenen diep bewust die nen te zijn en ons medelevén daadwer kelijk tot uiting moeten brengen. Dit Is voor hen geen gunst, doch een recht en voor ons een onafwijsbare plicht. Het is niet alleen een onafwijsbare plicht van het gehele Nederlandse volk, doch te vens een daad van grote piëteit tegen over de gevallenen om er toe bij te dra gen, dat het de zieke, gewonde en inva lide militairen en oud-militairen in ma terieel opricht aan niets ontbreekt. Men kan, aldus spreker, op geen betere wijze van zijn dankbaarheid getuigen en in geen waardiger vorm de gesneuvelden eren, dan door hun zieke, gewonde en Jean Fournet dirigeert Rott. Philh. Orkest. MORGENAVOND VOOR K. ÉN O. Morgenavond concerteert voor dö; leden van K- en O. het Rotterd. Philharmo nisch Orkest onder leiding van dé' gast- dirigent Jean Fournet. Deze beroemde Fransman ontving zijn muzikale oplei ding aan het „Conservatoire National de Paris", waar hij onder andere leer ling was van Philippe Caubert. Hij begon" reeds jong zijn carrière als dirigent. In 1943 werd hü geëngageerd bij; de Radio in Parijs. In het bijzonder onderscheidde hij zich bij dé grote Franse muziek-festivals. In grote open bare' concerten dirigeert hij regelmatig de orkesten van: La Sociétédes Con certs du Conservatoire, Colonne, Lamou- reux en Pasdeloup. Buiten Frankrijk dirigeerde hij in ons land (het Concertgebouworkest), Bel gië, Luxemburg, Zwitserland, Ierland, Denemarken en Spanje. Het. door hem in onze stad te dirige ren concert bestaat uit de volgende werken: Vierde Symphonie van Beet hoven; Prelude Pénélope van Gabr Fauré en Daphnis et Chioé van Ravel, terwijl de Nederlandse violist Jan Da- men het vioolconcert in G van Max Bruch zal uitvoeren. Invalide kameraden doeltreffende hulp en bijstand te verlenen. Tenslotte deed spreker namens het Landelijk Comité, dat dank zij de steun van de Stichting Fomiba (Fonds voor Onze Militaire Band Nederland-Indonesië) reeds een financiële basis heeft, een dringend be roep op de aanwezigen om ook in Lei den over te gaan tot de oprichting van een afdeling, welke de doelstelling van het Landelijk Comité wenst te verwezen lijken. Thans geldt voor allen, alduss spreker het parool: Alle hens aan dek, met volle kracht vooruit, het doel is de inspanning waard! Nadat ter herdenking van de gesneu velden één minuut stilte in acht was genomen, reikte de voorzitter van de afdeling Leiden, de heer H. van Buel, aan 14 gerepatrieerden een herinnerings tegel uit. Ditmaal kwamen hiervoor ln aanmerking de heren W. B. Bink, W. Brakel, N. Cramer, J. L. van Egmond, J. de Geus, J. L. L. Vorst, A. K. Wolte- rink, K. P. Zwetsloot en W. A. C. Spoor makers te Leiden, A. Boelens, P. en A. Gravenkamp te Oegstgeest, F, Koning te Ter Aar en J. Verhave te Rijnsburg, Het tweede gedeelte van de avond, werd op loflijke wijze gevuld door heb optreden van het RA.O.-gezelschap oJ.v. kapitein F. van Ewijk, een groepje mi litairen, dat er in de avonduren op uit trekt om ontspanning te brengen. Ook gisteren deden zij dit met zoveel enthou siasme, dat menig beroepsgezelschap er een voorbeeld aan kan nemen. Tot in alle onderdelen was het zeer gevarieerde programma uitstekend verzorgd I Het einde van de avond bracht een gezellig samenzijn. Vande ere-presidente, mevr, H, M, MulderHemmes, was be richt van verhindering binnengekomen. Burgerlijke Stand van Leiden (GEBOREN: Catharina Allda. d, van A. Stlgter en 'C. A. Stijger; Jannetje, d. van J. B. Sloos en J. Koet, Arnoldus Petrus Reglna, z. van C. P. van Rooy en M. Leijsten; Her- manus Joannes Gerardus, z. van H. B. H. Klein en C~ Collé; Maria Magdalena, d. van W. de Vreugd en L. A. Kros; Pau- lus Johannes, z. van J. Wetselaar en R. Hartevelt; Jacobus Petrus; z. van P. Visser en M. A. Maas; Catharina Suzanna, d. van J. M. Ouwerkerk en P. E. Seller; Johanna, d. van L. de Vries en J. H, T. Kuijer; Pe- tronella Hyaclntha Maria, d. van T. Straat hof en E, T. van Ruiten: Dirkje, d. van H. Ouwehand en K. L. Ouwehand; Maria Johanna, d= van P. van Tuijl en A. Tertoo- len; Jan Cornells, z, van J. van Gemeren en P. Bakhuizen; Johannes Hendrlkus, z. van C. Kleverlaan en C. Bakker; Jan Wtadystaw, z. van S. Wlelogroch en N. Domburg; Marlnus, z. van M- Kekkevoet en L. Brands; Elly Elisabeth, d. van H. S. Schipaanboord en E. Franken; Garrltdlna Cornelia, d. van P. J. Smit en P. S. Anes. Marianne Christine, d. van J. C. van der Pluym en J. H. Keereweer. GETROUWD: A. G. van den Berg, gesch. on M. M. C. van Es ld; T, L. van Kampen Jm en J. J. Goddon jd; W. H. van Kampen Jm en M. C. Kemperman jd; M. Stempher jm en M. Chaudron Jd; H. J. van der Weljden jm en J. M. G. van Bers Jd. OVERLEDEN: J. Olivier, vrouw, 78 Jaar: D. J. van der Eist, hulsvr. van Postmus, 83 Jaar; C. van Duuren, man. 60 Jaar; C. van den Berg, hulsvr. van Barendse, 72 Jaar: J. H. Berg, man. 72 jaar; F, K. Lammers. wedn., 84 Jaar; G.. H. J. Theuns, z., 7 weken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2