Amerika zal pal staan tegenover de rode agressie Wesl-Europa mag niel verloren gaan Ambonnese militairen vertrouwen Nederlandse regering niel meer Noordelijken rukken snel op naar 37ste breedtegraad Indonesisch antwoord over Nieuw-Guinea WEERBERICHT ij*, i j 89ste Jaargang DINSDAG 9 JANUARI 1951 00 No. 27197 LEIDSCH üfe DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Truman's boodschap aan het congres President Truman heeft in zyn jaarlijkse regeringsverklaring voor het Amerikaanse parlement een program van drie punten aan het congres voor gelegd „teneinde West-Europa er voor te behoeden in handen van de Sovjet- Unie te vallen en de Sovjet-Russische uitdaging het hoofd te kunnen bieden". Het program bestaat uit: 1. Economische hulp aan de „vrye wereld". 2. Militaire hulp aan de Noordatlantische landen. 3. Steun aan de Verenigde Naties en de vredelievende regeling van inter nationale geschillen, inhoudende bereidheid tot onderhandelingen over een „eervolle" regeling met dè Sovjet-Unie doch zonder het voeren van een concessiepolitiek. Truman verzocht het congres snelle wetgevende arbeid inzake de mobilisa tie en noemde de punten: a. Toewijzingen voor het Amerikaanse militaire apparaat. b. Uitbreiding en herziening van de wet op de dienstplicht. c. Militaire en economische hulp voor de opbouw van de „kracht van de Vrye wereld". d. Herziening en uitbreiding van het gezag om de productie te verhogen, pryzen te stabiliseren, lonen en huren vast te stellen. e. Verbetering van de agrarische wetten teneinde de productie van landbouw producten, nodig voor de defensie, te steunen. f. Verbetering der arbeidswetten teneinde stabiele betrekkingen tussen arbei ders en bedrijfsleiding tot stand te brengen, zulks ter verzekering van de ge stage productie „in deze noodtoestand". g. Het huisvesten en oefenen van defensie-arbeiders en het volledige ge bruik van alle arbeidskrachten. h. Het vinden van middelen om het aantal artsen, verpleegsters en ander geoefend medisch personeel, waaraan dringend behoefte bestaat in verband met de defensie-inspanningen, uit te breiden. i. Hulp aan landen die het dringendst behoefte hebben op het gebied van lager en middelbaar onderwijs. j. Aanzienlijke belastingverhoging teneinde tegemoet te kunnen komen aan de kosten van de defensie-inspanning. Truman zeide o.m.: „De bedreiging met wereldverovering door de Sovjet- Unie brengt onze vrijheid in gevaar evenals die wereld, waarin de vrije geest van de mens kan blijven voortleven. Het imperialisme van de tsaren is vervangen door een zelfs nog eerzuch- tiger, krachtiger en dreigender impe rialisme van de heersers van de Sov jet-Unie". ..De Sovjet-imperialisten passen twee methoden toe bij hun vernietigingswerk, zy gebruiken de methode van opstand en binnenlandse revolutie en de aanval van buiten af. Indien" hun werkwijze met de opstand tot staan wordt ge bracht en zy menen te kunnen slagen met een rechtstreekse oorlogvoering ne men zij hun toevlucht tot de aanval van buiten af. Dit deden zy, toen zy de le gers van hun marionettenstaten loslie ten op de Koreaanse republiek; een kwade oorlog, gevoerd met hun vol macht". „Onze eigen nationale veiligheid is nauw verbonden met die van de an dere vrije landen. Terwijl zij onze steun nodig hebben, hebben wij de hunne evenzeer nodig." „Onze nationale veiligheid zou ern stig in gevaar worden gebracht, in dien de Sovjet-Unie er in zou slagen de hulpbronnen en de arbeidskracht van de vrije landen aan haar grens in dienst te stellen van haar oorlogsma chine". Een bezetting van West-Europa zou een verdubbeling van de Sovjetrussische kolenvoorziening betekenen en een ver- drievouding van haar staalproductie, In dien de vrije landen van Azië en Afri ka in handen der Sovjet-Unie zouden vallen, zou Amerika de aanvoer van vele van zyn belangrijkste grondstoffen verliezen zoals „uranium, dat de basis vormt voor onze atoomenergie". Door de bezetting van Europa en Azië zou Amerika zich tegenover een militaire macht geplaatst zien. waar tegenover „wij nooit zullen kunnen hopen" een macht van gelijke sterkte te plaatsen. De Sovjet-Unie behoefde Amerika niet aan te vallen om de wereld te overheer sen. Dit doel zou bereikt kunnen wor den door Amerika te isoleren en „al onze geallieerden op te slokken". „Zelfs al zouden wij zo lafhartig zyn om onze idealen te verzaken zou het daarom reeds rampspoedig voor ons zyn ons terug te trekken uit de gemeen schap van vrije landen." Geen der pactlanden. Amerika in begrepen, had genoeg gedaan om zijn krachten te mobiliseren" legen het Sovjet-gevaar". De president verde digde de Europese landen echter le gend de beschuldiging, dat zjj niet be reid zouden zün. zich zelf tc verdedi gen: ..Hun daden geven het ant woord". In sommige Europese landen gold dienstplicht In vredes- en oorlogstyd en verscheidene landen hadden de dienst- Truman stelde ook sociale wetgeving in het vooruitzicht en zeide verder, dat er strenge bezuiniging zou worden toe gepast in zaken van niet-defensieve aard. Vele dingen, die men normaal zou doen. zouden beperkt of uitgesteld moe ten worden. Hij verzocht het congres het belang van het land boven de partyen t-e stel len. doch zeide niet te wensen, dat een einde zou komen aan opbouwende en verantwoorde critiek. Truman zeide nog met vreugde te kunnen mededelen, dat het land zich „in deze critieke tyd" in een goede po sitie bevond. De democratische instel lingen waren hecht en gezond er waren meer mannen en vrouwen aan het werk dan ooit te voren. Amerika was in staat meer dan ooit te produceren In feite meer dan welk land ook in de geschie denis. „Ik vertrouw er op. dat wU de grote taak. die voor ons ligt, kunnen volbrengen." Onze idealen geven onze zaak een kracht en vitaliteit waarover het Rus sische communisme nooit zou kunnen beschikken". „De vrüe landen" werden echter niet slechts voor idealen tezamen gehouden; er was ook de binding van eigenbelang en zelfbehoud In het naije Oosten en in andere Azi atische en Afrikaanse landen diende men alles in het wer kte stellen om de bevolking voor honger ellende en ar moede re behoeden Ook op het Weste lijk halfrond diende men de economi sche groei te bevorderen. Dit zou aan de „vrye wereld" een grotere kracht ge ven en men zou een reden hebben om de vrijheid te verdedigen. Amerika als machtigste mogendheid, diende de leiding van genoemde ge meenschap op zich te nemen. termyn verlengd. Alle landen hadden maatregelen getroffen ter verbetering van de militaire oefening. j De strijdkrachten werden even snel j opgeroepen en geoefend als de nodige wapens en uitrusting uit de Europese en Amerikaanse fabrieken kwameny De partners van Amerika in het At lantische pact bouwden tezamen le gers op. die sterker waren dan het Amerikaanse. Er werd werkelijke voor uitgang gemaakt. Zowel op strategisch, economisch en moreel gebied maakte dc verdediging van Europa deel uit van de verdedi ging van Amerika zelf. Inzake de benoeming van Eisenhower zeide Tryman. dat de Europese volken I vertrouwen hebben in de generaal en I zijn kundigheid kennen om een strijd kracht van -geallieerden op te bouwen. .Zijn missie is van vitaal belang voor onze veiligheid." Generaal Eisenhower diende alle mogeiyke steun te ontvan- gen. De Sovjet-heersers hebben het dui delijk gemaakt, dat wij zowel de kracht als het recht aan onze zyde moeten I hebben. Indien wij aan onze kracht bouwen en wij doen dat zullen de Sovjet-heersers mogelijk de feiten on der ogen zien en de plannen om de we reld te overheersen ter zijde stellen Dit is de enige reëele weg naar de vrede". Amerika bereidt zich voor op een ..volledige mobilisatie op oorlogsvoet, indien dit nodig mocht zijn". De V.S. bouwden snel aan een actieve gewa- pende macht van bijna drie en een j half millioen vrouwen en mannea Behalve door de Amerikaanse stryd- macht zou Amerika ook wapens voor j zijn geallieerden produceren Bovendien zou de capaciteit geschapen worden om od korte termyn over te gaan tot pro ductie van wapens en voorraden even eens od volledige oorlogsvoet. De actie tot verhoging der productie zou in erotere mate selectief zijn dan in de laatste wereldoorlog. De vlieg tuigindustrie zou b.v. zodanig uitge breid worden, dat per jaar 50.000 méér moderne vliegtuigen geproduceerd zou den kunnen worden. Per jaar zouden er 35.000 tanks gebouwd kunnen wor den. Een afsnijdingspoging Chinese en Noord-Koreaanse strijd krachten naderen snel de 37ste breedte graad. Zij hebben Osan bezet, dat 50 km ten Zuiden van Seoel ligt, en reeds een punt aangevallen 10 km ten Zui den van Osan aan de weg naar Taed- jon. In deze gehele sector worden cie krygsverrichtingen bemoeliykt door het grote aantal vluchtelingen. De terugtocht van de V.N.-troepen in het Westen duurt voort zonder belang- ryk contact met de Noordeiyken, die hun grootste activiteit ontplooien op het centrale front. Zij dreigen vandaar naar het Westen af te buigen om de ver bonden troepen te beletten langs de weg naar Taegoe te ontkomen. Van het Oostelijk front wordt geen contact met de Noordelijken gemeld. De verbonden luchtmacht heeft vyf aanvallen gedaan op Noordelijk? troe penconcentraties en convooien langs de weg van Hoengsong naar Wondjoe en ten Z.O van Kjongan. Meer dan 800 man Noordeiyke troepen zouden by luchtaanvallen van Thunder jets en Shootine Stars gedood zyn. De Ameri- kanse vijfde luchtmacht meldt, dat zy 1300 Noordelijken heeft gedood of ge wond en 39 dorpen en 600 gebouwen heeft vernield. De censuur op het Koreaanse oorlogs nieuws is zó streng geworden, zo meldt R°uters correspondent te Tokio, dat het officieel niet mogeiyk is meer over de V.N.-troepen te zeggen, dan dat zy in Korea zyn. Franse regering Pleven wint het pleit HERBEWAPENING EN BELASTING VERHOGING. De Franse regering heeft gisteren de eerste vertrouwensstemming in de Na tionale Vergadering met 323 tegen 226 stemmen gewonnen. Gestemd werd over de eis van pre mier Pleven, dat de vergadering in tweede lezing totale herbewapening en militaire uitgaven van 740 milliard frs en de hiermede gepaard gaande nieuwe belastingen van 140 milliard frs zou goedkeuren. De regermg won met 335 tegen 222 stemmen de tweede vertrouwensstem ming De regering had gevraagd een amendement van de Raad van de Re publiek (Eerste Kamer) te verwerpen, waardoor de inkomsten door belastin gen. op de burgerlyke begroting, ver laagd zouden worden. Met 333 tegen 181 stemmen (deae cij fers zijn niet officieel) won de regering de derde vertrouwensstemming. Deze stemming betrof het verzoek van de re gering om de vorige goedkeuring, die de Nationale Vergadering reeds aan het speciale wetsontwerp betreffende de herbewapening als geheel had gehecht, te bevestigen. Het wetsontwerp is door deze stem mingen wet geworden. IN DE POLITIEKE COMMISSIE. De politieke commissie van de V. N. I heeft besloten haar debat over Korea 1 tot Donderdag te sohorsen. Het betrok- ken Engelse voorstel werd met 44 tegen 5 stemmen, by 7 onthoudingen, goed gekeurd. Men wil hierdoor de commissie van drie voor een staken van het vuren meer tijd geven om de zaak van alle kanten te bezien. De Britse afgevaardigde drong aan op aanvaarding van het Israëlische plan voor étappe-gewijze oplossing van alle kwesties in het Verre Oosten, te be ginnen met een staking van het vuren in Korea en geleideiyke terugtrekking van alle troepen. „Als de pogingen van de commissie van drie falen", aldus de Britse afge vaardigde. ..zou het nodig kunnen zijn dat de Verenigde Naties maatregelen nemen, die mogelijk zouden leiden tot een volledige breuk tussen China en de i rest van de wereld. De Chinese volks- I republiek moet rich bewust zyn van de verschrikkelijke consequenties van zon volkomen breuk. Als het zover komt, moet het duidelijk gemaakt worden, dat China het nan zichzelf te wyten heeft en dat agressie niet loont." Malik, ae soviet-afgevaardigde, zei. dat de enige manier om de Koreaanse kwestie op te lossen het cnmiddeliyk terugtrekken van alle buitenlandse troe pen is. Het Koreaanse volk moest ln i staat worden gesteld zijn eigen zaken j te regelen. Malik was tegen schorsing van de besprekingen, evenals Polen Wit-Rus- land, de Oekraïne en Tsjecho-Slowakye. Volgens de Indiase radio heeft sir Benegal Rau, het hoofd van de Indiase delegatie te Lake Success, het bericht bevestigd, volgens hetwelk hy zich deze week' naar Londen zal begeven voor be sprekingen met premier Nehroe. Het bezoek van generaal Eisen hower aan Europa. In Frankrijk voerde de chef van het hoofdkwar tier van het Atlantisch blokbespre kingen met Veldmaarschalk Mont gomery. Eisenhower zal nog deze week een bezoek aan Nederland brengen. besprekingen, door de minister van Bui tenlandse Zaken. Moh. Roem, is onfc- vangen. Het regeringsantwoord is tevens i een antwoord op de Amerikaanse nota. Het antwoord van de Indonesische j aldus Natsir. regering op de beschouwingen in het Herziening der R.T.C.- o vereenkomst Parlement inzake Nieuw-Guinea bevat de volgende drie punten: 1. De regering houdt vast aan en blijft strijden voor de aanspraak van Indonesië op West-Nicuw-Guinea. 2. De regering is alleen bereid de on derhandelingen te hervatten op basis van de souvereiniteit van Indonesië in Wcst-Nieuw-Guinca. 3. De regering zal spoedig overgaan tot de vorming van een staatscommissie om de R.T.C.-overeenkomst aan een nadere beschouwing te onderwerpen. MJnister-president Moh. Natsir deelde mee dat de Amerikaanse nota, waarin wordt aangedrongen op hervatting der WEER TOENEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Geleideliik meer toenemende bewol king met later regen, hier en daar tij delijk vermengd met natte sneeuw. Aan vankelijk matige, later krachtige en lanes de kust mogelijk harde wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelf de of iets lagere temperatuur dan van daag. (Opgemaakt te 10 uur). 10 JANUARI. Zon op: 8.46 uur; onder: 16 49 uur. Maan op: 10 38 uur: onder: 20 21 uur Hoogwater te Katwyk te 5.02 en 17.20 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina'r. ki êê+M n |#1 i.. ÉÉÉÉÉÉI Een Franse vliegtuigfabriek heeft 'n tweepersoons tweedekker vervaar digd. die met recht de naam „Lucht- jeep" kan dragen. Het is een ro buust. goed handelbaar toestel met een leeggewicht van 225 kg en een nuttig gewicht van 470 kg. Het vliegtuigje, dat een spanwijdte heeft van 870 meter heeft slechts een aanloop nodig van 50 meter. Met een snelheid van 140 km gebruikt de 45 pk motor slechts 9 liter brandstof per 100 km. Het nieuwe toestel even voor een demonstratievlucht. it tvenden zich tot Koningin Jidiana Zij (Van onze Haagse redacteur) In een te Den Haag gehouden pers- byeenkomst van de hier vertoevende de legatie der Amborinese oud-KNIL-mili tairen op Java is gesproken door een woordvoerder van het Bureau Zuid-Mo- lukken. Deze gaf een andere lezing van de incidenten te Djakarta dan gepubli- Amerika betreurt mislukking der onderhandelingen DRINGT AAN OP HERVATTING. In de nota van de regering der Ver. Staten over Nieuw-Guinea is uitdruk king gegeven aan de spijt over het mislukken van de Nederlands-Indo nesische onderhandelingen inzake toe komst van Westelijk Nieuw-Guinea, aldus vernemen wy van gezaghebben de zyde. De Ver, Staten zyn van mening dat beide lar.den alles in het werk moeten stellen tot hervatting van de onder handelingen. Naar het schynt, is Amerika niet voornemens, thans verdere stappen te ondernemen aangezien het Amerikaan se Departement van Buitenlandse Za ken meent, dat men besprekingen op bilaterale grondslag moet blyven voeren, zonder druk of inmenging van andere landen. Conferentie grote vier Het antwoord van de Westeiyke grote orie op de Jongste Sovjetnota ten aan zien van een conferentie der grote vier is nog steeds te Washington in overwe ging. Verwacht wordt, dat opheldering zal worden gevraagd over de volgende twee punten: of Rusland wil toestem men in uitbreiding van de agenda tot andere kwesties dan alleen van Duits land en Oostenrijk en In enige meer diepgaande besprekingen door plaatsver vangers van de grote vier, die uiteinde lijk de agenda zouden moeten opstellen. WEST-DUITS ANTWOORD OP GROTEWOHLS VOORSTEL. De West-Duitse regering zal in het begin van de volgende week antwoorden op het voorstel van de Oost-Duitse pre mier. Otto Grotewohl, tot het houden van besprekingen over de eenheid van Duitsland. ceerd is. Zoals men weet zyn die inci denten de aanleiding geweest tot de op dracht aan de kolonel Van Santen om de krijgstucht zo nodig met geweld te handhaven. Men wees alle verantwoordelijkheid af voor eventuele opstandigheid van de Ambonnese oud-KNIL-militairen, want zü zijn door de politiek van de Nederlandse regering in een gevaar lijke dwangpositie gebracht. Zy heb ben. aldus spreker, alle vertrouwen in de Nederlandse regering en in de Ne derlandse legerleiding op Java verlo ren! Zy blijven eisen naar Nieuw Guinea te worden vervoerd. Het Bureau Zuid-Molukken deelt mede Door de vertrouwenslieden van de Ambonnese ex-KNIL-milltairen te Dja karta werd telefonisch medegedeeld, dat zij zich. telegrafisch hebben gewend tot H.M. Koningin Juliana, Koningin der Nederlands-Indonesische Unie met verzoek haar invloed te willen aanwen den tot interventie en oplossing der huidige moeilykheden. Voorts werden telegrammen verzon den naar de voorzitter der Eerste Ka mer en die van de Tweede Kamer, als mede aan de UNO en haar secretaris generaal. Trygve Lie. Hierin wordt ge protesteerd tegen de verklaringen van minister s'Jacob minister van Oorlog van Nederland gedaan op de perscon ferentie van Vrijdag 5 Januari, in het byzonder inzake zijn uitlatingen, waar uit men zou kunnen opmaken, dat de Ambonnese militairen een provocerende houdine zoudeh hebben aangenomen. Bovendien Is verzocht te willen interve niëren opdat de voorgestelde maatrege len worden uitgesteld." GEEN AMBONNEZEN IN A.P.R.I.? Van de zyde van het Indonesische ministerie van Defensie vernam Aneta, dat over een eventuele opneming van Ambonnese militairen, die de status van militairen der K.L. hebben verkregen, in de A.P.R.I. (het Indonesische leger) niets bekend is. Men heeft van een en ander eerst kennis genomen door pers berichten hieromtrent uit Den Haag. Vernomen wordt, dat by het incident in het kampement te Djakarta onder Minister-president Natsir zeide, dat elke beschouwing van het overeenge- komenc zou geschieden „volgens de gebruikelijke procedure". Waarnemers te Djakarta meenden, dat dit betekent, dat Indonesië daar bij niet eenzijdig zou handelen. Een plan Bevin TER BRITSE GEMENEBEST- CONFERENTIE. Van gezaghebbende zijde wordt mee gedeeld, dat, de premiers van het Britse gemenebest zyn verdeeld over een plan- Bevin voor de oplossing van de proble men Korea en communistisch China. Bevin heeft het plan als memorandum aan de premiers voorgelegd. Het bestaat uit zes punten, n.l.: 1 Erkenning van communistisch Chi na en zyn vertegenwoordiging by de V.N. 2. Een staakt het vuren in Korea. 3. Schepping van een niemandsland in Korea. 4. Vorming van een V.N.-commissie ter behandeling van de onmiddeliyke problemen. 5. Een terugtrekken in fasen van Chi nese en V.N.-troepen. 6. Een vry esn onpartijdig plebisciet voor een verenigd Korea. ARRESTATIES TE SINGAPORE. De politie te Singapore heeft giste ren enige personen gearresteerd, waar onder de advocaat John Eber, die in de zaak Berta Hertogh de party verte genwoordigde van Mansoer Abadi, de echtgenoot van Berta Hertogh. Andere gearresteerden zijn P. V. Sarma, de In dische voorzitter van een onderwyzers- vereniging en Abdul Samad, een jour nalist. Deze beide laatsten worden ver dacht van communistische activiteit. IN MEI BIJEENKOMST VAN DE EUROPESE ASSEMBLEE. Spaak, de voorzitter van de consul tatieve vergadering van de Raad van Europa, heeft medegedeeld, dat in be ginsel besloten is tot een bijeenkomst van de assemblee van vyf of zes Mei tot 19 Mei „opdat wy voordeel kunnen trekken van de Pinkstervacantie". Men was overeengekomen, dat twee zittingen per jaar gehouden dienen te worden. De tweede zou dan mogelijk in Augus tus of September vallen. COMMUNISTEN CONTRA EISENHOWER. Actiecomité's te Pary's, waarin de communisten de leiding hebben, heb ben een resolutie aangenomen, waarin wordt opgeroepen tot een „patriotti sche staking" om tien uur vanmorgen uic protest tegen het bezoek van gene raal Eisenhower aan Parys. Voorts werd beslo.ten „grote delega ties" naar hei Astoria hotel Eisen howers tyd'uyk noofdkwartier te zenden om tegen het bezoek van de generaal te demonstreren. Stijgende kolenproductie In een vergadering van de Myn- indust-rieraad te Heerlen is medegedeeld, dat de productie van de gezamenlijke Limburgse kolenmynen ln 1950 circa 12 245.000 ton heeft bedragen. Daarmee de leden van de K.L. geen persoonlijke Ls de ln 1949 bereikte productie met ongevallen te betreuren zyn. 540.000 ton overschreden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1