IN EUROPA Engeland naar een coalitie-regering! T MAANDAG 8 JANUARI 1951 Engeland en Frankrijk antwoorden op Sovjet-nota WEERBERICHT Nadere uiteenzetting van Taft's standpunt 1008 89ste Jaargang P3 No. 27196 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VUUK LtlUtLlS HIN UM5J f 5.15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Alle beschuldigingen afgewezen Engeland heeft de Sovjet-Unie een antwoordnota gestuurd op de Sovjet- russische ncta van 15 December, waar in Eng elan»! beschuldigd wordt van schending van het Engels-Sovjetrus- s.sch verdrag van 1942 door zijn han- c-e.ingen als lid van het Noordatlan- tisch pact. Engeland verklaart in de antwoord nota, dat het opnemen van Duitse eenheden in de defensieplannen der Westelijke geallieerden juist bedoeld was om de terugkeer van een onaf hankelijk Duits nationaal leger te voorkomen en een zuiver defensieve maatregel is. Voorts wordt gezegd: 1. Engelands houding ten aanzien van de Duitse hermilitarisatie bevat geen bedreiging voor de vrede. 2. Westduitslands deelneming aan de verdediging van West-Europa is „zui ver defensief' en uitfluitend het gevolg van de noodzakelijkheid om de veilig heid van bescherming tegen de bedrei ging van communistische agressie te verhogen. 3. Het optreden van de Noordatlanti- sche mogendheden komt dientengevolge voor de verantwoordelijkheid van. de Sovjetrussische regering. 4. Het is „onjuist en ongegrond" om 4e verklaren, dat deze defensieve maat regelen zullen leiden tot een herleving van het Duitse militarisme, daar deze bedoeld zijn om de terugkeer van een onafhankelijk Duits nationaal leger te voorkomen. 5. Engeland heeft reeds in zijn nota van 22 December „de Sovjetrussische regering officieel verzekerd, dat Enge land vastbesloten is nooit en te nim mer onder geen omstandigheden te dul den, dat West-Duitsland als basis voor agressie wordt gebruikt. 6. De bewering, dat het Noordatlan- tlsch verdrag neerkomt op „een groep mogendheden, gericht tegen de Sovjet- Unie en andere vredelievende staten" is ongegrond, daar het verdrag tegen geen mogendheid of greep mogendheden is gericht, doch „uitsluitend tegen gewa pende agressie zelf." 7. Engelands vastbeslotenheid om te werken voor een vreedzame regeling van hangende internationale geschillen, in het bijzonder in de V.N. en in de Raad van ministers van buitenlandse zaken, leidde tot zijn jongste voorstel tot het houden van proef besprekingen tussen de vier grote mogendheden, dat vervat was in de driemogendhedennota's van 22 December. Verder wordt in de nota verklaard, dat de Sovjet-Unie voort gaat met het handhaven van uitgebrei de strijdkrachten, waarvan de omvang die van de strijdkrachten harer bond genoten van de vorige oorlog verre overtreft: dat zij weigerde in te stem men met een doelmatige internationale DUITSE EENMANSDUIKBOOT OPGEVIST. Dezer dagen bracht een vaartuig van de N.V. van der Tak's Bergingsbedrij ven een voorwerp aan, daC men in de Wielingen had opgevist en dat men voor een niet-ontplofte torpedo aanzag. De Mijnopruimingsdienst van de Marine herkende echter in het voorwerp een „eenmansduikboot" van Duitse makelij, welke waarschijnlijk zes jaar in het water heeft gelegen. De torpedo ligt z.g. „op pistool" en de ontstekingspen is af gebroken, zodat de demontage uiterst voorzichtig moet geschieden. Men is thans op de Oranjedijk te Vlissingen bezig de stalen verbinding tussen duik boot en onderliggende torpedo door te branden. Vermoedelijk is de bestuurder nog in de duikboot aanwezig. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TROUWRING „WEER BOVEN WATER". Zeven jaar geleden verloor de veerman A. Beeks te Kessel zijn trouwring, toen deze bleef haken aan een staaldraad en daarbij in de Maas viel. De hoop deze nog ooit terug te vinden kon wel wor den opgegeven. Door de hoge wa terstand van de Maas moesten ech ter dezer dagen de stuwen worden gestreken, waardoor het waterpeil snel zakte en een stand bereikte als voor de kanalisatie. Toen kwam ook de plek bloot te liggen, waar de veerman zijn ring had verloren. Hij besloot tóch nog eens te zoeken en na een half uur in de modder gescharreld te hebben gelukte het hem inderdaad het verloren klei nood terug te vinden! GENERAAL SCHEFFELAAR NAAR HUIS. Gen. Scheffelaar, voormalig comman dant van de Nederlandse troepen in In donesië, is Zaterdag aan boord van de „Oranje" uit Indonesië naar ons land vertrokken. VRIJ ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen later wisselend bewolkt met en kele verspreid optredende buien. Aan vankelijk matige tot krachtige, later overwegend matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). 9 JANUARI. Zon op: 8.46 uur: onder: 16.48 uur. Maan op: 10 19 uur. onder: 18.52 uur Hoogwater te Katwijk te 4.13 en 16.30 uur. (Springtij), Dit nummer bestaat uit zes pagina's. supervisie van bewapeningen, in de Sovjet-zone gemilitariseerde Duitse een heden heeft gevormd in strijd met de overeenkomst van Potsdam en maatre gelen voor oollectieve veiligheid in de V.N. heeft tegengewerkt, toen commu nistische strijdkrachten in Korea tot agressie overgingen. Frankrijk heeft eveneens een nota naar Mcskcu gezonden, die. hoewe' an ders gesteld, toch vrijwel deze'-fde in houd heeft. De Franse regering wijst categorisch de Sovjet-beschuldigingen af en stelt vast, dat de Sovjets verant woordelijk zijn voor de verdedigings maatregelen. die het Westen, noodge dwongen heeft moeten nemen. In de V. St. zijn beide antwoorden met grote voldoening ontvangen, BUREAU VAN DE EUROPESE ASSEMBLEE BIJEEN Het burean (bestuurscommissie) van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren te Brussel vergaderd over de voorgestelde wijzigingen in het statuut. De Assemblee zal eind April of begin Mtri weer bijeen komen, i Het bureau heeft zich zijn standpunt voorbehouden ten aanzien van de aan bevelingen tot structurele wijzigingen in de Raad van Europa, zoals die zijn gedaan door een commissie van zeven I uit de Assemblee. De aanbevelingen zijn gebaseerd cp een voorstel van het Britse socialisti sche parlementslid Mackay. Volgenshot ..plan-Mackay" zou de Raad van Euro pa een „Europees parlement" van twee Kamers worden, n.l. een Staat, waar van, de ministers van buitenlandse za ken deel zouden uitmaken en een Twee de Kamer, gevormd door de raadgsven- de vergadering (Assemblee). Deze Ka mers zouden wetten kunnen aannemen. Het ministerscomité zal beslissen, of het plan op de agenda zal werden ge- Tal van besprekingen On zé Parijse correspondent telefo neerde ens Hedenochtend. Gisterochtend heeft generaal Eisen- hcweide nieuwe opperbevelhebber van de Atlantische legermacht, na vijl jaar afwezigheid, opnieuw in Or'oy voel op Europese bodem gezet Het was gced negen uur in de morgen en de zen. scheen a .sof het volop lente was en er waren vele Franse en Amerikaanse hoogwaardigheidsbekleders, gezanten, generaals, aumdraals en zeker tweenon- derd journalisten aanwezig. Ike. gekleed in, een grijze pantalon van gabaro ne, en zijn uniformjas, met verschillend onderscheidingen gesierd, vertoonde iets van schrik, toen hij in de deur van zijn viermotorige constel lation staande, deze uitgebreide schare ontwaardde. Ike had de wens te ken nen gegeven, zijn rentree in E-urcpa zonder enig ceremonieel te maken, te meer waar ook een grote hoeveelheid werk hem wacht. De beloofde perscon ferentie w^rd dan ook afgelast, en de generaal volstond met een ksrte ver klaring, die ten behoeve van de Euro pese radios cp ae geluidsband werd vastgelegd en waarin hij zijn vertrou wen uitsprak in de zaak der vryheid. in ce dienst waarvan hij zich gesteld had. Daarna nam hij plaats in een auto van de Amerikaanse ambassade, die hem naar Parijs bracht langs een andere route dan was opgegeven. Zo kon de generaal ongetwijfeld volgens zijn uitgesproken wens onopgemerkt en bijna incognito Parijs bereiken. Gedurende vier uur confereerde hij daarna met maarschalk Montgomery, die hij op zijn kamer in hotel Raphael had uitgenodigd. In de vroege middag verliet Ike, ver gezeld van enkele officieren van zijn staf, zijn persoonlijke residentie om een bezoek aan zijn voorlopig hoofdkwar tier in hotel Astoria te brengen Langs de Are ce Triomph, waarmee hij ruim vijf jaar geleden in de koorts van de bevrijding van Frankrijks hoofdstad kennis had gemaakt, wandelde daar nu i Ike. en van de Parjjzenaars, die hun Zondagswandellngetje maakten, keek vrijwel niemand naar hem cp. Wel verre van zich teleurgesteld te voelen, leek dit wel de atmosfeer, waarin Ike zich prettig voelde. Vandaag zou de generaal nog ver schillende Franse regeringspersonen (o.w. Pleven, Schuman en Moch), en militairen ontmoeten cm morgen, na zijn opwachting bij president Auriol ge maakt te hebben, naar Brussel te vlie- j gen. Woensdag staat een bezoek aan j Den Haag op het programma, waarna j ook de overige hoofdsteden van de At- j lantische landen bezocht zullen worden. 1 Men verwacht de generaal omstreeks half Februari terug in Parijs, doch het werd onwaarschijnlijk geacht, dat hij zich hier ock definitief zal vestigen. Voor het Atlantisch hoofdkwartier in Europa zou de keuze moeten vallen, al- Generaal D. Eisenhower (links) vergezeld v.l.n.r. generaal Gruenther en generaal J. O'Hara passeert de Are de Triomphe te Parijs tijdens zijn wandeling van zijn hotel naar zijn tijdelijk hoofdkwartier in hotel Astoria, kort na zijn aankomst in de Franse hoofdstad. dus verklaarde men gisteravond, op Versailles of Fontainebleau. Generaal Eisenhower heeft voor zijn vertrek uit Amerika neg een onderhoud van een half uur met president Truman gehad. De perssecretaris van het Witte Huis deelde mede, dat Truman o.m. zeide, dat Eisenhower „de volledige steun van de Verenigde Staten en de andere pactlanden" had. President Truman, de ministers Ache- son en Marshall, de chefs der generale staven van de Amerikaanse strijd krachten en de hoofden van de diplo matieke vertegenwoordigingen van de meeste leden-staten van het Atlantisch pact deden de generaal uitgeleide op het vliegveld. Er werd een sahmtsalvo van zeventien kanonschoten afgevuurd, toen Eisenhower in het vliegveld steeg. Eisenhower is vergezeld van zijn staf chef il.-gen.eraa: Alfred Gruenther. RUSSISCHE POLITIEK BENUT DEZE VERKLARINGEN. Senator Taft. de leider der Ameri kaanse republikeinse senaatsfractie, heeft in een uitzending voor een Ameri kaans televisie-programma enige toe lichtingen gegeven op zijn eerste ver klaring in de nieuwe Amerikaanse Se naat. Dit geschiedde in de vorm van antwoorden op vragen, die hem door vier vooraanstaande Amerikaanse Jour nalisten werden gesteld. Inzake een vraag der journalisten over zijn verklaring, dat hij gekant is tegen benoeming van een Amerikaan tot opperbevelhebber van een Euro pees leger, zeide Taft, dat generaal Eisenhower zijn benoeming nog niet had aanvaard. Taft zeide, dat Eisen hower eerst na zijn onderzoek in Europa en het daarover aan president Truman uit te brengen verslag waar in hij zal mededelen of z.i. de vor ming van een Europees leger mogelijk is, zich er over zal beraden, of hij zijn benoeming tot opperbevelhebber zal aanvaarden In antwoord op een vraag of hij, in dien Eisenhower zou aanbevelen, dat oo.< de Verenigde Staten contingenten zullen leveren voor een Europees leger, deze aanbevelingen zou steunen, ant woordde Taft: „Ik heb mijn stem tegen Amerikaanse deelneming aan het Noord- atlantische verdrag uitgebracht, dooh ik ben bereid de verplichtingen van dit pact, nu het eenmaal is gesloten, voor mijn land te aanvaarden." Taft herhaalde, dat hij voorstander is van het scheppen van een zo sterke Amerikaanse vloot en luchtmacht, dat d? Verenigde Staten in staat zijn de wereldzeeën en luchtruim te be heersen. „Ook moeten de Verenigde Staten de Sovjet-unie mededelen dat, indien zij de vrije wereld zou aanval len, ons land dit zou beschouwen als een aanval op zijn grondgebied", voeg de hij hieraan toe. Senator Taft zette uiteen, dat één van zjjen bezwaren tegen het zenden van grote aantallen Amerikaanse troepen naar Europa hierin bestond, dat. indien zich een aanzienlijke Amerikaanse strijdmacht aldaar zou bevinden d.2 Russen de Westeuropese I havens met atoombommen zouden bom- barderen het bijna onmogelijk zou zijn 1 de Amerikaanse troepen weer uit Europa te krijgen. 1 „Geen enkele bepaling van het Atlan- tische verdrag." aldus Taft „verplicht de Verenigde Staten om ook maar één soldaat naar Europa te zenden". In antwoord op een andere vraag zeide Taft te hopen, dat de Europese landen in staat zullen zijn zichzelf te verdedigen „Ik b-n van mening, dat de Verenigde Staten zich niet moeten in laten met de beslissingen van deze lan den Dcch indien zij het wensen, ben ik van mening, dat wij met hen samen moeten werken". Ten slotte verklaarde Taft nog, dat hij voorstander is van een Amerikaans terugtrekken uit Korea en van ..net te rugvallen door de Verenigde Staten op een verded'gende positie in Japan en Formosa." In de Sovjet-landen wordt Tafts uitlating uitvoerig aangehaald als be wijs, dat in de V. St. grote tegenkan ting bestaat tegen Trumans politiek. VLEERMUIS VAN 13 JAAR! Tijdens de vleermuizen-excursie naar de Zuid-Limburgse grotten werd in de St Pietersberg een exemplaar gevonden, dat in 1937 in een der groten van de zelfde berg geringd werd Deze vleer muis bere kte dus de uitzonderlijke leef- lijj van 13 jaar. Het Britse Gemenebest j PREMIER VAN PAKISTAN TE LONDEN. Liaquat ali khan, premier van Pa kistan, is gisteravond te Londen aange komen om alsnog deel te nemen aan de Gemenebestconferentie. Tegenover verslaggevers verklaarde Liaquat, dat nooh India noch Pakistan met goed gevolg kunnen bijdragen aan het handhaven van de vrede in Azië, zolang het vraagstuk in zake Kasjmir niet is opgelost. Toen hem werd ge vraagd welke uitwerking een oplossing van dit vraagstuk op de wereldsituatie zou hebben, antwoordde de Pakistaanse premier: ..De uitwerking hiervan zou zeer groot zijn, in die zin dat niet slechts de bewoners van Pakistan en Kasjmir de overtuiging zouden krijgen, dat hen recht is gedaan, doch ook, omdat Pa kistan dar. in staat zal zijn zijn rol te vervullen in het handhaven van de vrede in dat gedeelte van Azië, waartoe het behoort". Vernomen wordt, dat de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, er bij het begin van de confe rentie sterk bij de deelnemers op heeft aangedrongen het Britse standpunt te aanvaarden, dat erkenning van het rode China noodzakelijk is als basis voor elke regeling van vraagstukken betreffende het Verre Oosten. De helft der leden van het Britse gemenebest, namelijk Groot-Brittannië, India, Pakistan en Ceylon, heeft de regering te Peking er kend, de andere helft, bestaande uit Canada. Zuid-Afrika, Australië en N.- Zeeland. niet. Het negende te Londen vertegenwoor digde gebied is de zelfbesturende Britse kolonie Zuid-Rhodesië. De gestolen kroningssteen Onze Londense correspondent telefo neerde ons nog het volgende: Hst in een eikenhouten lijst gevatte opschrift van de kroningsstoel. dat te- eeliik met de steen werd vermist, is thans gevonden tussen rommel oü een gebombardeerd terrein niet ver van de Westminster Abdy. De plaat was nog helemaal schoon, zodat men hieruit concludeert dat de rovers de steen eerst od datzelfde terrein hadden be graven en later naar een andere plek hebben overgebracht, waarbij men de plaat moet hebben laten vallen. Dit is de eerste aanwijzing omtrent het be gin van de omzwerving van de steen. De politie zal nu alle ruïnes rond de kathedraal afzoeken en misschien ook die in andere delen van Londen. Het detective-verhaal wordt steeds span nender.... Hevige strijd om Wondjoe V. ST. WILLEN PEKING-CHINA ALS AGRESSOR BRANDMERKEN Rondom het verkeersknooppunt Wond joe wordt thans hevig gevochten. Vol gens het Amerikaanse achtste leger is Wondjoe nog in handen van de ver bonden troepen. Bij de Westkust hebben de Noorde lijken Soewon bezet, een verkeersknoop punt 25 km ten Zuiden van Seoel. Aan de Oostkust hebben de VN-troepen de laatste stelling ten Noorden van de 38ste breedtegraad prijsgeven. De activiteit van de luchtmacht wordt door slecht vliegweer bemoeilijkt. AMERIKA STELT DE VEROOR DELING VAN CHINA VOOR. Amerika heeft aan 22 leden van de V.N. een circulaire gezonden, waarin het verklaart van mening te zijn dat het communistische China veroordeeld dient te worden als agressor, indien China blijft weigeren in te stemmen met een staakt het vuren in Korea De nota is via de normale diplomatieke weg over handigd. De commissies voor algemene maat regelen in het najaar ingesteld door de algemene vergadering als onder deel van Achesons plan ter verster king van de V.N., diende economische sancties tegen China voor te stellen en verbreking der diplomatieke be trekkingen door die landen, die de re gering van Peking hebben erkend. WAPENVERSCHEPINGEN NAAR FORMOSA. Volgens Amerikaanse regeringsfunc tionarissen zi;r de laatste weken wa- oenverscheoinien ter waarde van onge veer 10 millioen dollar op Formosa aan gekomen om d" defensie der Chinese nationalisten te versterken. Dit ge schiedt in het kader van een in Juni genomen besluit „na het begin van de Noord-Koreaanse aanval in Korea". GENERAAL WOE Generazl Woe hsioe tsjoean, leider van de Chinese communistische delega tie naar de V.N die thans in China is teruggekeerd is plaatsvervangend mi nister van buitenlandse zaken gewor den. aldus een bericht van het persbu reau „Nieuw China". Als gevolg van de vele moeilijkheden Onze Londense correspondent telefo- neerde ons heden In Engeland keert het beeld van de eerste jaren na de oorlog terug schaarse straatverlichting, welke hier zoals men weet voor een belangrijk deel uit bibberende gloeikousjes be staat donkere étalages, en geen lichtreclames meer! Zelfs olie- en kaarsvcrllchting achter winkelramen is verboden om schaarste in dïze ar tikelen te voorkomen Dit is een van de maatregelen, waar door de regering de tegen midden Fe bruari verwachte kolenensis tracht af te wenden. Waarschijnlijk zal ook het brandstoffenrantsoen voor de burgerbe volking worden verlaagd. Treindiensten zullen worden ingekrompen. Noell Ba ker, de minister voor de brandstoffen- voorziening, heeft een dezer dagen het publiek opgewekt om zo zuinig mogelijk met kolen, gas en electriciteit om te springen. Als parool gaf hij uit: „steek het gas aan als de ketel op staat, niet eerder, zet niet meer water op dan no dig is kook met het deksel op de pan nen". De koning heeft reeds order gegeven om in de koninklijke paleizen dag en nacht zo spaarzaam mogelijk te zijn met licht en verwarming. Engeland staat er neg niet zo erg voor als in 1947 toen de reserve van de gasfabrie ken en de electrische centrales 2 weken bedroeg, thans is er nog genoeg voor 4 weken, maar het blijft een dubbeltje op zijn kant, omdat er door nieuw winter weer en vooral mist, welke het transport lam legit, elk ogenblik een verergering van de toestand kan ontstaan. Woensdag beginnen de besprekingen over verbetering van lonen en arbeids voorwaarden der mijnwerkers, inclusief be: ere veiligheids- en gezondheidsmaat regelen. De kwestie is: hoe het hedrijf llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onze Kruibus Hedenmiddag om 12 uur bij het sluiten van de inzendingstermijn onzer Kruibus bleken niet minder dan oplossingen te zijn ingezonden. WU hopen de juiste oplossing en de prijswinnaars in ons Blad van Zaterdag a.s. bekend te maken. De begrafenis van Generaal Walker i het Arlington kerkhof bijgezet. De te Washington. De commandant van generaals Eisenhower (rechts), het 8ste leger in Korea, die door een Marshall (blootshoofd tegenover noodlottig ongeval met zijn jeep in hem) en Bradley (saluerend) waren Korea om het leven kwamwerd op I bij deze plechtigheid aanwezig aantrekkelijker te maken voor Jongere arbeidskrachten waaraan een hoe langer hoe meer schreeuwend tekort bestaat. Men zal alles op alles moeten zetten om tegen April drie millloen ton ko len extra te produceren. In de meeste mijnen hebben de arbeiders, in ant woord op Attlee's oproep, Zaterdag extra gewerkt, doch de opkomst was toch niet geheel bevredigend. De oplossing kan echter niet gevon den worden als er niet meer arbeiders komen, ook buitenlandse: waartegen nog altijd verzet bestaat. Reeds wordt hier en daar met succes geëxperimen teerd met nieuwe machines, welke de productie verdubbelen en goedkoper maken en grotere verdiensten voor de arbeiders opleveren. Een ander verschijnsel, dat bewijst dat Engeland's pad niet meer over rozen gaat, is het microscopisch klei ne vleesrantsoen, dat dit week-einde voor het eerst op tafel kwam en dat vooral in het mjjngebied een slecht psychologisch effect heeft gehad. Het is het kleinste vleesrantsoen sinds de oorlog. Dit gaat hier naar de prijs en niet naar het gewicht. Meestal krijgt een persoon per week thans niet meer dan anderhalf Nederlands ons. Weder invoering van vleesloze dagen in café's en restaurants wordt verwacht. Door het afbreken van de onderhandelingen, levert Argentinië, Engelands gTootste leverancier, sinds Juli al geen vlees meer, doch het schijnt thans te willen bijdraaien. Engeland weigert intussen nog steeds fantastische vleesprijzen te betalen. Het houdt voet bij stuk, desnoods door noodgedwongen tot vegetarisme over te gaan. Nu dc moeilijkheden op elk gebied toenemen, o.a. door de onrust in in dustrie over de lonen, worden de ge ruchten steeds luider, dat een coalitie niet lang meer kan uitblijven. De opmerkelijke rede van het invloed rijke conservatieve Lagerhuis-lid, de jeugdige Peter Thorneycroft, die ver klaarde, dat de partijen de problemen in een geheel nieuwe geest moeten be naderen, zou o.a. hiervoor een aanwij zing kunnen zijn. Elke voorspelling is echter op dit moment niet meer dan een speculatie. De keuze was tot dusver: „in vredes tijd geen coalitie". Maar kan de tegen woordige toestand nog vrede worden genoemd? Generaal De Gaulle doet een beroep op Amerika LAAT EUROPA NIET IN DE STEEK! Generaal de Gaullc heeft gisteren op dc dag van de aankomst van gen- raai Eisenhower in Europa op een massabijeenkomst te Nimcs een krach tig beroep gedaan op Amerika „Euro pa niet in de steek te laten". „Ik doe een beroep op u, Amerikanen, Europa te verdedigen. Europa heeft u nodig, gij hebt Europa nodig. Gelooft mij, het behoud van Europa, zoals het thans is, is de voorwaarde voor uw eigen behoud". Volgens de Gaulle houdt dit in, dat bij de opbouw van de gewapende strijdkrachten van Amerika rekening moet worden gehouden met de even tuele noodzaak, dat deze in groten ge tale en zonder verwijl „naar deze kant van de Oceaan" worden gebracht. De Gaulle zag voor Frankrijk de grootste verantwoordelijkheid voor de militaire herleving van het West-Europese vas teland. „Frankrijk moet 20 permanente divi sies, 20 divisies in reserve, 5000 vlieg tuigen en oorlogsschepen tot een ton nage van 350.000 ton hebben", aldus de Gaullc. „De Amerikaanse hulp kan de Euro peanen niet van hun eigen verantwoor delijkheid ontheffen. De Europeanen moeten zelf hun vasteland verdedigen en het eenmaal geheel bevrijden". De Gaulle sprak zich uit voor on verwijld opnemen van Spanje in de West-Europese gemeenschap en voor deelneming van Duitsland aan de West-Europese defensie. Hij veroor deelde het Franse plan voor een Euro pees leger en pleitte voor een natio naal Duits leger.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1