Zuid-Koreaanse regering verlaat Seoel Indonesisch Kabinet besprak consequenties Nieuw Guinea impasse Weinig kans op ingaan van het Westen op de recente Sovjet-nota WEERBERICHT België niet ontevreden overeenkomst over Haagse 89ste Jaargang WOENSDAG 3 JANUARI 1951 00 No. 27192 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Noordelijken al tot 12 km genaderd Chinese strijdkrachten hebben langs de hoofdwegen een massale aanval tegen Seoel van het Noordoosten, Noorden en Noordwesten uit ingezet Een Amerikaanse divisie, -die de hoofdweg naar Kaesong naar Seoel be schermt, had een hevige aanval te ver duren, welke voorafgegaan werd door krachtig mortiervuur. Naar schatting 10.000 Chinezen vielen bij het aanbreken van de dag een Ame rikaanse divisie ten Zuiden van Oeidjongboe aan, nadat zij de vooruit geschoven observatieposities van de di visie onder de voet hadden gelopen. Gisteravond begonnen de Chinezen een aanval langs de hoofdweg van hei Noordoosten naar Seoel. Zij sneden deze weg ten Zuiden van Kapjong af. Noordelijke speerpunten, die langs de hoofdweg in Zuidelijke richting op rukken, hebben vanmorgen vroeg stellingen van de verhonden troepen twaalf km. ten Noorden van Seoel aangevallen. Twintig zware Amerikaanse tanks, waarop 300 Australiërs met machinege weren, zijn van Seoel uit naar hei Noor den getrokken. De kolonne bestookte een eenheid Chinese infanterie, waarbij ongeveer 200 tegenstanders zouden zijn gedood. De tankgroep trok vervolgens ae smeulende stad Oeidjongboe binnen.. Tevoren hadden 23 vliegtuigen deze sta a aangevallen. Uit Seoel trekken vluchtelingen naai het Zuiden. Een millioen burgers had de stad voor Nieuwjaar al verlaten. On geveer een kwart millioen bleef toen over. Enkelen slechts slagen er in tegen zeer hoge prijzen een plaats te krijgen in een van de vrachtauto's die naar hei Zuiden gaan. De rest moet te voet a-e koude trotseren. Gisteren was de geallieerde lucht macht voortdurend in actie. 74 door de communisten bezette steden werden aangevallen, evenals troepen, artillerie stellingen, gebouwen, - oorraden, brand stofopslagplaatsen en vervoersmiddelen. Tsjorwon, een belangrijke bevoorra dingscentrum der communisten, dat in ae centrale frontsector ten Noorden van ae 38ste breedtegraad is gelegen, is in brand gebombardeerd. Sabres", de nieuwste Amerikaanse straaljagers, die de snelste vliegtuigen ter wereld zijn, doorkruisten her rucht- iulm boven Nonrd-West-Korea, op zoek naar tegenstanders, die zij evenwel niet ontmoetten. De medezeggenschap van de Duitse arbeiders Het geschil over West-Duitslands binnenlandse kwestie nummer één, me dezeggenschap of deelneming van de arbeiders in het beheer van industrieën is weer opgelaaid in een scherpe brief van de West-Duitse vakbondsleider dr Hans Boeckler aan kanselier Adenauer. Boeckler heeft Adenauer medege deeld, dat het West-Duitse vakver bond vastbesloten is het volledige recht van de arbeiders op medezeg genschap te verzekeren, desnoods door middel van stakingen. Dit schrijven van Boeckler is een ant woord op een brief van Adenauer van 14 December, waarin de kanselier sta kingen op last van de vakverenigingen om volledige medezeggenschap af te dwingen „een vergrijp tegen de consti tutie" noemde. Boeckler zegt, dat het stakingsrecht steeds een van de erfelijke rechten van de arbeiders in hun strijd om betere arbeidsvoorwaarden is geweest. Hij heeft tevens bekend gemaakt, dat aan de West-Duitse mijnwerkers binnenkort gevraagd zal worden, te beslissen over de kwestie van het al of niet staken voor hun recht op medezeggenschap. De arbeiders van de ijzer- en staalindus trieën hadden zich onlangs met grote meerderheid uitgesproken voor een"sta king. Vorig jaar Maart bereikten werkge vers en vakbondsleiders overeenstem ming over een plan vooi een federale paritaire economische raad van 100 le den. Deze zou de regering van advies dienen in alle economische en sociaal- politieke vraagstukken Daarm stelden de vakbonden voor, dat zij de helft van de commissarissen van alle naamloze vennootschappen, coöperaties en on derlinge verzekerings- maatschappijen, zouden aanwijzen Dit ging de werkge vers te ver, waarop de onderhandelin gen werden afgebroken De vorige zomei mengde de regering zich in de kwestie en maakte zij be kend, dat zij „te zijner tijd" een wets ontwerp zou indienen Tot nu toe is dit nog niet versohenen Auriol in Maart naar de V. S. De Franse president, incent Auriol, wordt op 28 Maart in Washington ver wacht voor een statiebezoek als gast van president Truman. Het zal een beleefdheids- en vriend- 6chapsbezoek zijn. President Auriol zal tot drie April in Washington blijven om vervolgens naar Canada te gaan. VORST EN MIST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen, weinig wind en op vele plaatsen mist. In de nacht en och tend op enkele plaatsen matige vorst, overigens lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). 4 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.42 pur. Maan op: 5 11 uur; onder: 13.00 uur. Hoog water te Katwijk te 11.45 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Volgens een bericht, omgeroepen voor raflïó; New York, heeft ook de Zuid- Kopéaanse regering Seoel al verlaten. Hét' 'huidige offensief zal voortduren, totd^t?de volledige bevrijding tot stand is gebracht, aldus verklaart de Noord- Koreaarise premier, Kim il soeng, m een Nieuwjaarsboodschap. Hij voegde er aan toe dat deze veld tocht mogelijk was dank zij „de hulp, gebracht door de guerillastryders in de achterhoede van de vijand en o.oor de Chinese vrijwilligers". De komst van generaal Eisenhower Naar van gewoonlijk betrouwbare zijde te Londen is vernomen, zal gene raal Eisenhower, bijna terstond na aan komst in Europa, een „bliksembezoek' brengen aan de hoofdsteden van de landen van het Atlantisch pact. Hij zal 4 of 5 Januari naar Parijs vliegen. Na afloop van zijn bezoeken, die vermoe delijk twee tot drie weken in beslag zullen nemen, zal hij naar de VB. te rugkeren om verslag uit te brengen op het hoofdkwartier van het Atlantisch pact. Er is nog geen beslissing gevallen over zijn definitief hoofdkwartier in Europa. HOE HET COMMUNISME DE ROOMSE KERK BESTRIJDT. Radio-Vaticana meldde, dat in Mos kou dertig millioen pamfletten zijn ge drukt, waarin zes manieren worden aan gegeven om de R-K. kerk te bestrijden. De pamfletten worden thans in de Sov jet-unie en in de andere volksdemocra tieën verspreid. De zes manieren zijn: 1. Het scheiden van bisschoppen en priesters van de gelovigen. 2. Er mogen in geen geval martelaren worden geschapen: daarom moeten de gearresteerde priesters, monniken en kloosterzusters van „schandelijke mis daden" worden beschuldigd. 3. Ook onder de priesters moet de klassenstrijd worden verspreid. Dit moet geschieden door de armere priesters tegen de prelaten op te zetten. 4. In elk land moeten kleine gods dienstige groeperingen, die geen deel uitmaken van het voornaamste kerkge nootschap in dat land, worden gesteund. 5. Het gezag over kerkelijke instellin gen en aangelegenheden moet aan de staat worden getrokken, door commu nisten in de leiding van godsdienstige organisaties en verenigingen te benoe men. 6. De verschillende orden moeten wor den vernietigd, „want zij zijn bij uit stek de steunpilaren van het Pausdom en der R.K. kerk", WEER RANTSOENERING IN HONGARIJE. De Hongaarse regering heeft voor suiker, meel en zetmeelproducten de in 1948 opgeheven rantsoenering weer in gevoerd. Deze maatregel werd noodza kelijk als gevolg van grote uitvoer der genoemde producten, de droogte van de afgelopen zomer en het vormen van voorraden i. v. m. „een eventuele na tionale noodtoestand", aldus is van of ficiële zijde medegedeeld. DALAI LAMA BEREIKT TIBETAANSE GRENS. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt te Kalimpong. vernomen dat de Dalai lama gisteren de stad Jatoeng, aan de grens tussen Sikkim (een in het Himalaja-gebergte gelegen Indische staat) en Tibet, heeft bereikt. Het Tibe taanse staatshoofd werd in een ver scheidene kilometers ten Noorden van Jatoeng gelegen klooster een grootse ontvangst bereid. Naar opzegging der Unie? Motie tot annulering Statuut en herziening RT C-o vereenkomst I De tekst van de ontwerpmotie luidt: „Het Parlement, gehoord hebbende, dafc de onderhandelingen betreffende de souvereiniteitsaverdracht van West- Nieuw Guinea aan Indonesië op een impasse ts uitgelopen, omdat de Neder landse regering niet van zins is de over gang te doen geschieden, overwegende, dat deze Nederlandse stap een schen- ding betekent van het principe van de I souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië, dat het gehele gebied van het voorma lige Nederlands-Indië omvat, dat de Nederlandse daad een continueren be tekent van het kolonialisme over een deel van Indonesië, hetgeen strijdig is met het Handvest van de V.N., dat de Nederlandse daad samenwerking tussen Indonesië en Nederland niet meer mo gelijk, althans moeilijker maakt, me nend dat de Indonesische regering alles in het werk moet stellen om het voort bestaan van het kolonialisme tegen te gaan, heeft besloten er bij de regering op aan te dringen om: le. de Neder lands-Indonesische Unie te annuleren en 2e. andere overeenkomsten als vrucht van de R.T.C, nader te beschouwen en te bestuderen, of zij door de Neder- daad nog kunnen worden nage- President Soekarno en vice-president Hatta hebben gisteren de zitting van het Indonesische kabinet bijgewoond. Op deze zitting, waarin minister Roem rapport uitbracht over de Nieuw- Guinea-conferentie, werden de conse- auenties van de volledige impasse in de besprekingen in beschouwing ge nomen. Het kabinet stelde gisteravond de regeringsverklaring op inzake de mislukking van de conferentie over Nieuw-Guinea. die vanochtend door premier Natsir in een openbare ple naire parlementszitting zou worden afgelegd. Engeland heeft de langste man van de wereld. De 26-jarige Ted Evans uit SurreyEngeland heeft een lengte van S voet en 9 inch. In de laatste 8 maanden groeide hij 8 inch en hij zegt dat hij voelen kan dat hij nog steeds groeit. AMERIKAANSE CONGRES KEURT DEFENSIE-UITGAVEN GOED. Het Amerikaanse congres heeft, het bedrag van bijna 20 milliard dollar voor defensie-uitgaven goedgekeurd. Hiermede is het bedrag voor de ver sterking der defensie voor dit financiële jaar gestegen tot 43 milliard dollar. COMMUNISTEN-ZUIVERING IN FRANKRIJK. Het Franse kabinet nam nieuwe maatregelen in het kader van haar zui vering van communisten en sympathi santen uit belangrijke functies in open bare dienst. Na het ontslag, op 28 April j.l.. van de communistische atoomgeleerde Fre deric Joliot-Curie, als Franse hoge com missaris voor atoomenergie, is het ka binet thans van plan nog andere wij zigingen te brengen in het directoraat van de commissie voor atoomenergie. De benoeming van mevr. Irene Joliot- Curie de echtgenote van prof Joliot- Curie, dochter van de ontdekkers van het radium en zelf een vooraanstaand geleerde zal o.a. niet worden ver nieuwd. In welingelichte kringen werd ver klaard, dat bij het nemen van maat regelen tengevolge van het mislukken van de conferentie over Nieuw-Guinea in de eerste plaats zorg zal worden ge dragen, dat de volksbelangen worden behartigd, vooral in economische op zicht. Eventuele opzegging van het Uniestatuut zal gevolgen op financieel en economisch terrein meebrengen, waarbij niet valt weg te cijferen, dat Indonesië bepaalde voordelen heeft bij een verhouding met Europese staten, aldus deze kringen, die er aan toevoeg den dat anderzijds veel rekening moet worden gehouden met het volksideaal, dat geen resten van kolonialisme duldt. In het gebouw van het Parlement kwamen gisteren de voorzitters van parlementaire fracties bijeen om de laatste hand te leggen aan het con cept van de ontwerp-motie ter annu lering van het Unie-statuut en her ziening van de overeenkomst der R.T.C. Hadjar Dewantoro. een der initiatief nemers tot het opstellen van de motie tot annulering van het Uniestatuut, heeft verklaard, dst de motie zeker zal worden ingediend. Er zal nog heel wat gepraat moeten worden Radio Mosko-u heeft thans het Rus sische antwoord op de gelijkluidende nota's van de VB., Engeland en Frank rijk over de agenda van een voorgestel de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier ge publiceerd. De Sovjet-Unie stelt voor, dat een voorbereidende bijeenkomst voor de agenda van een viermogendheden- conferentie zal worden gehouden. Deze bijeenkomst zou in Moskou. Parijs of Londen, maar niet in New York ge houden moeten worden. De Russische nota wijst de Westerse verklaring, dat besprekingen over de be sluiten van Praag geen basis kunnen zijn voor een democratische oplossing van het Duitse vraagstuk van de hand. Verder wordt, ontkend, dat Oost-Duits la nd zou worden bewapend. De verkla ringen in deze geest worden verzinsels genoemd van het begin tot het eind, die in genen dele met de werkelijkheid over eenkomen De Russische nota zegt vervolgens, dat de houding van de Sovjet-Unie in- Storm in een glas water? (Van onze Brusselse correspondent). Hoewel de Belgische wens tot verda ging van het Benelux-protocol te Den Haag niet werd vervuld, hebben de Belgische premier Pholien en zijn col lega van Landbouw Heger toch het essentiële verkregen van wat zij be oogden, met name een aantal zeer substantiële garanties, welke een over stroming van de Belgische fruit- en groentenmarkten met goedkopere Ne derlandse producten onmogelijk ma ken. Minister Heger heeft de vertegen woordigers van de Belgische land bouworganisaties ontvangen en hun de resultaten meegedeeld van de Haagse Conferentie. De Belgische boe ren- en tuinders-afgevaardigden ver klaarden na afloop van het onderhoud, dat veel zal afhangen van de wijze, waarop liet gewijzigde protocol zal worden toegepast. Principieel is ech ter het te Den Haag bereikte resultaat naar hun oordeel, bevredigend. Men noemde het argument als zou België te Den Haag niet dezelfde tege moetkoming hebben getoond en niet dezelfde Benelux-geest hebben gedeeld tegenover de Nederlandse landbouw- exportbelangen en niet dezelfde Eene- lux-geest hebben gesteld tegenover de Nederlandse landbouw-exportbelangen als Nederland indertijd deed. toen dat in October 1949, de "invoer van Belgische industriële producten ten belope van 90 procent liberaliseerde, onjuist. Men schijnt te vergeten, aldus Bel gische zegslieden, dat Nederland in Oc tober 1949 een Marshall-hulp van 7 mil- hard Belgische frans ontving om zijn handelstekort, tegenover België aan te zuiveren. In 1949 liberaliseerde Neder land aldus zijn importen uit België op kosten van de Amerikaanse belasting betaler. Indien België zijn grenzen voor de goedkopere Nederlandse, agrarische producten zou open stellen, zou dat de ondergang betekenen en op kosten ge schieden van de Belgische landbouw. Nochtans leeft in België duidelijk het besef, dat Nederland een deel van zijn handelstekort tegenover België moet kunnen aanzuiveren door leveringen van landbouwproducten. In het kader der Economische Unie Benelux, of zelfs reeds voor dien, moet er een vrije con currentie tussen Nederlandse en Bel gische landbouwproducten tot stand ko men, aldus schrijft een Vlaamse krant. Echter moeten voordien de artificiële elementen van de Nederlandse land- bouw-economie worden afgeschaft, Im mers. de Nederlandse landbouwpachten zijn nog od voor-oorlogs niveau gefixeerd gebleven. De Nederlandse landbouw-lo nen zijn te laag. De subsidies aan de verbruikers via het Nederlandse Land bouw Egalisatie Fonds bedroegen in 1947 nog 325 millioen gulden en de Neder landse boeren krijgen van de regering hun krachtvoeder voor de helft van de wereldprijs geleverd. Daaruit vloeit reeds een 17% verschil voort tussen de Neder landse en Belgische kostprijzen. Van zijn kant zal de Belgische land bouw spoedig zijn technische achter stand moeten inlopen. Het Belgische argument als zou het Belgische parle ment een conventie, die de nationale souvereinitelt enigszins aantast, tevo ren dienen goed te keuren, is erg zwak. Het verdrag over de Voorunie-Benelux, dat in October 1949 van kracht werd, is pas enkele weken geleden aan het Par lement overgelegd. Een vooraanstaand Belgisch econoom zcide ons tenslotte, dat over enkele maanden zal blijken, dat de Haagse conferentie een storm in een glas wa ter is geweest. In de bewapenings conjunctuur zal ook een aantal land bouwproducten schaars worden en dan is er voor België geen reden om de in voer er van te beperken. Izake verkiezingen voof geheel Duitsland I welbekend ls. j !De nota acht het duidelijk uit de be- i kend gemaakte feiten, dat de drie Wes- I térse mogendheden een geregeld Duits i leger in West-Duitsland op de been wil- len brenee'i. i Volgens de Russische nota is het ook bekend, dat onderhandelingen worden gevoerd met de Westduitse regering over het aantal Duitse divisies uitrusting, tanks en zware artillerie in het kader van het Atlantisch pact. i DP nota zegt dat niemand de Wester se regeringen in het verleden had be dreigd en ook thans niet bedreigt. De nota acht derhalve DOgingen om plan nen voor militarisatic van West-Duits land te rechtvaardigen inconsequent. Ten slotte beschuldigt de nota de Wes terse mogendheden er van de conferen tie van de ministers van buitenlandse zaken (om een of andere onbekende re den) te willen uitstellen. Her Russische antwoord zegt verder, dat de Franse no'a van 22 December ..reden geeft aan te nemen, dat Frank rijk het eens is met het Sovjet-voorstel om een gezamenlijke vier-mogendheden.- besprëking té voeren over de kwestie van de Duitse bewapening". De Sovjet-Unie hechtte hieraan groot belang .nier, slechts omdat de overeen komst van Potsdam hierin voorziet, doch omdat de demilitarisatte van Duitsland de belangrijkste voorwaarde voor de ver zekering van vrede en vrijheid in Euro- Da vormt en bovendien overeenkomt met de nat'onale belangen van het Duitse volk zelf". De drie Westelijke regerin gen echter poogden de vo'.ken van Euro pa voor een voldongen feit te stellen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld dat verwacht wordt, dat spoedig een besnreking tn^en Amerika, Engeland en Frankrijk gehouden zal worden over het antwoord op de recente Sov- iet-nota aar de drie landen. Hieronder nog enige meningen: Engeland: In zijn huidige vorm wordt de Sovjet-nota noch als een aanvaar ding, noch a.s een verwerping beschouwd van de Wes eiljks voorstellen, op 22 De cember jl. gedaan, voor het houden van yier-mogendheden-besprekingen, „om de internationale spanning te verminde ren". De Sovjet-Unie zal haar nota nog in ruime mate moeten toelichten, voor er ook maar sprake kan zijn van een voorlopige bijeenkomst van vertegen woordigers der „grote vier". Waarnemers te Londen, die er op wij zen dat, het Soi 'et-voorstel zich beperkt tot het ope.icn van besprekingen over uitsluitend Duitse vraagstukken en dat de Sovjets er op staan dat de raad van ministers van buitenlandse zaken der ..grote vier" het instrument voor de be raadslagingen zal zijn, vestigen er de aandacht op di. Moskou voor elke be spreking met het Westen te werk wil gaan volgens de bekende methoden, waarin de overeenkomst van Potsdam voorzag Een van de gevolgen van een vler- mogendheden-conferentie uitsluitend over het Duitse vraagstuk zou zijn, dat de Europese landen geneigd zouden zijn hun aandacht van het Verre Oosten af te wenden en meer ts richten op de pro blemen van Europa zelf. Dit zou voor de Soviets het voordeel hebben van tijd winst, terwijl zij in staat zouden zijn zich thans met de leiding van de com munistische expansie tot het Verre Oos ten te beperken. De Verenigde Staten: De verwachting heerst dat de Amerikaanse regering zich zal verzetten tegen aanvaarding der Sov- jetrussische voorwaarden voor het hou den van vier-mogendheden-besprekin- gen. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken staan sceptiscn tegenover de mogelijkheid van een daadwerkelijke vermindering der spanning tussen, de Sovjet-Unie en he. Westen. Zij verklaren dat de Sovjet- Unie blijkbaar inwilliging van de twee volgende voorwaarden onontbeerlijk acht voor het aanvangen van besprekingen: 1. Er mag door de ministers van bui tenlandse zaken der .grote vier" slechts over vraagstukken, „betrekking hebben de op Duitsland" worden gesproken. 2. Het. vraagstuk der Duitse ontwape ning-moet het eerste punt zijn van elke agenda voor het houden van vier-mo- gendheden-besprekingen. De hevige sneeuwbuien de in de af gelopen dagen boven Engeland heersten, dwongen de K.L.M. spe ciale maatregelen te nemen. De K.L.M.-ers hadden handen vol werk om hun machines startklaar te houden. leefd." LAATSTE NEDERL. ASSISTENT RESIDENT VAN SOEMBA VERTROKKEN. De heer W. Verhagen, de laatste In de ry der assistenten-resident van soemba, is verleden week per vliegtuig naar Djakarta voor doorreis naar Ne derland vertrokken. Met diens vertrek verdwijnt het laat ste uiterlijke teken van het voormalige Nederlandse gezag op Soemba. OVERVAL JAVASCHE BANK, Daders thans allen gepakt. Het onderzoek van de politie naar de grote overval op de Javasche Bank te Soerabaja heeft succes gehad, zo ver neemt Aneta van betrouwbare zijde. Naar men mededeelde zouden alle da ders zijn gearresteerd. Binnenkort kan hierover een officiële verklaring van da politie worden verwacht. Oost-Berlijn opgenomen in Oost-Duitsland? Friedrich Ebert, de burgemeester in Oost-Berlijn, heeft op een massaverga- aerng in Oost-Berlijn er op aangedron gen, dat Oost-Berlijn volledig onder ju risdictie van de Oost-Duitse staat ge plaatst en daardoor in feite het zesde land van de Oost-Duitse republiek zal worden. Het opnemen van Berlijn in de Oost-Duitse eenheid was z.i. een onbe twistbare noodzaak. Binnenkort zouden „de materiële en ideologische verschillen tussen de Rus sische zone en Berlijn" uit de weg ge ruimd worden. In Amerikaanse kringen te BerlUn is reeds verklaard dat de Amerikaanse autorteiten deze stap zullen beschouwen als „een volslagen schending van de vier-mogendheden-overeenkomsten be treffende de status van Berlijn." ONRUST IN MAROKKO. Op Nieuwjaarsdag hebben leden van de „Istiqlal" (Vrijheid) de hoofdstraten van Rabat, de hoofdstad van Marokko, gebarricadeerd om te beletten, dat de plaatselijke heersers hun Nieuwjaars wensen aan de Franse resident-gene raal, Alphonse Juin, zouden overbren gen. Drie Moorse waardigheidsbekleders werden mishandeld. Twee demonstran ten werden gearresteerd. Dit ls het eer ste ernstige nationalistische Incident sinds 1944. De „Istiqlal" ls een vurig- nationalistlsche beweging. PREMIER VAN PAKISTAN NIET NAAR LONDEN. Officieel .is meegedeeld, dat de pre mier van Pakistan, Liaquat All Khan, ae openngsvergaderng van de gemene bestconferentie te Londen niet zal bij wonen. Volgens berichten van de laatste da gen zou de premier alleen bereid zijn naar Londen te komen, als het geschil tussen zijn land en India over Kasjmir op de agenda zou worden geplaatst. Men meent te weten, dat India de oplossing van het probleem als voor waarde stelt voor zijn deelneming aan de verdediging van Zuid-Azië. Het mi litaire potentieel van India is veel gro ter dan dat van Pakistan. Men schat dat India bijna een millioen geoefende manschappen op de been kan brengen. HERDENKINGSDAG VOOR VLAARDINGEN. Zaterdag a.s. is een bijzondere her denkingsdag voor Vlaara.ngen, Dan is het 625 jaren geleden, dat Graaf Wil lem III aan de stad een belangrijk pri vilege verleende. Het was te Dordrecht op „Dertien- dach" 1326 dat dit geschiedde. Het uit voerige Handvest doet in verschillende artikelen denken aan dat, verleend door Floris V op Zondag vóór Hemelvaart (14 Mei) 1273. Het Handvest van 1326 ls echter uitgebreider en geeft o.a. uit voerige voorschriften omtrent de recht spraak. Met beide genoemde Handvesten, van 1273 en 1326, werd Vlaardingens stedelijke „meerderjarigheid" vastgelegd. PSEUDO VOGELPEST TE DEN ILP BREIDT ZICH UIT. De nseudo vogelpest heeft zdch in de gemeente Den Up weer uitgebreid. 1000 kuikens werden reeds onteigend. De burgemeester heeft vervoer van alle pluimvee in de gemeenten Den Hp en Purmerland verboden, en bevel gege ven alle pluimvee, katten en honden op te hokken, vast te leggen of op te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1