L. A. Mennes: 27 jaar directeur van de Markt- en Havendienst Tijdens zijn beheer werden in Leiden tal van verbeteringen ingevoerd IJstochtmogelijkheden nog zeer beperkt Wel 3 Provinciën-, geen molentocht Wat leest de jeugd van de middebare school? Nieuwe overdekte zweminrichting te Leiden DamesVooral nu Beschermt de reddingslijn en haak Gij sfeuni daarmee een goede zaak i Gespannen situatie te Djakarta Bewapende politie bewaakt gebouwen van Nederlandse firma's DONDERDAG 28 DECEMBER Bij een afscheid ij richtte de ogen van Hij agrarisch Nederland op Sleutelstad Indien a.s Zaterdag de zware dcu- ren van het historische Waaggebouw achter de rug van de heer L. A. Men nes dichtvallen, betekent dit het mo ment, waarop een zeer verdienstelijk hoofdambtenaar de gemeente-dienst met pensioen zal verlaten. Ruim 27 jaar heeft de heer Mennes in zijn kwaliteit als directeur van de Markt- en Havendienst zjjn krachten aan deze belangrijke tak van dienst een belang ook voor Leidens verre omgeving gegeven. Die dag sluit hjj een periode af. waarop niet alleen hjj, doch ook allen, die z|jn werk van na bij hebben gadegeslagen, met voldoe- n'ng kunnen terugzien. Voldoening niet alleen over de vele verbeteringen, welke hy in de loop der Jaren in het j Leidse marktleven heeft ingevoerd, i doch vooral en vooreerst wegens zjjn vele verdiensten, waardoor hU de Leid se markt in de ogen van agrarisch Ne derland zulk een vooraanstaande plaats bezorgd heeft. Zo nam Leiden in 1932, na Leeuwarden en Utrecht, de derde plaats in de rij van markten, onze vee markten, in. De heer Mennes, die reeds op 7 April nl de pensioengerechtigde leeftijd be reikte, was nauwelijks 26 jaar toen hij piet het marktwezen kennis maakte. Op 15 Juni 1911 te Rotterdam tot marktmeester benoemd, werd de „jonge Mennes" door de Rotterdamse autorl- eiten tijdens de eerste wereldoorlog be ast m^t de leiding van de omvangrijke erkzaamheden van het Gemeentelijk Rantsoenerlngsbureau. Een verantwoor delijke positie, als men bedenkt, dat al- fen in het topjaar 1917 voor een bedrag ;an f.17 millioen werd uitgegeven! Na in 1919 tot hoofd-markfcmeester te :iin bevorderd, werd de heer Mennes cp 5 September 1923 benoemd tot dïrec- eur van de Markt- en Havendienst te dezer stede. Nog maar kort in functie, mtwierp de heer Mennes een plan. dat beoogde aan de onhoudbare situatie, relke sedert jaren op marktdagen in de imgeving van de Breestraat en de Vis- n Botermarkt bestond, een einde te ma len Honderden kaasbrikken, welke in ange file in deze omgeving stonden op- esteld, leverden hier een grote hinder paal voor het verkeer op. Mennes' plan de verwaarloosde gehouwen .van het <on. Mil. Invalidenhuis af te breken en het vrilkomende terrein als kaasmarkt in richten, wetd aanvaard en in 1927 rerd de eerste kaasmarkt op het hui dige terrein gehouden, waarmede aan en onhoudbare toestand een einde wam. EEN NIEUWE VEEMARKT. Inmiddels was de heer Mennes in 1926 begonnen met de samenstelling van een uitvoerig rapport, dat de aanleg en in richting van een nieuw veemarktterrein Ibeoogde in de omgeving van het Open baar Slaohthuis. Ook dit plan werd door de gemeentelijke autoriteiten aanvaard en had tot gevolg, dat reeds in hetzelfde jaar grond voor dit doel werd aange kocht. Helaas is het bij deze aankoop moe ten blijven omdat in het „rampjaar- CLUBTENTOONSTELLING LEIDSE PLUIMVEE- EN KONIJNENSPORT VERENIGING. Vele successen in Gouda. De Leidse Pluimvee- en Konijnen- oortver. had haar clubtentoonstelling riderge'oracnt bij' <ie ver. Gouda en Omstreken; haar leden hebben daar grote successen geboekt. In Vlaamse Reuzen IJzergrauw won Th. J. Belt met le G. In de witte kleux- slag won J. Laman in oude voedsters met le Z.G. In jonge rammen kreeg A. H. Gouzijn G In Voedsters jong boekte J. Laman weer 2e en 4e Z.G., terwijl I. Koelink 3e Z.G. behaalde. Laman won collectieprijs in de grote rassen. In Franse Hangoren won J. A. Ot- ien met le Z.G., gevolgd door B. Ste ens met 2e Z.G. in de Konijngryze Jasse. Bij de bonte rammen wist J. A. Otten zelfs Z.Z.G. te behalen. In jonge ■oedsters van die kleur behaalde A. Voorhout 2e G. en in rammen jong de- :e.fde met G. In oude witte ram behaalde Slegten- norst 3e GG. Blauwgrijze Hangoren ram P. Hommel met le Z.G., in ram men jong I, Koelink met 2e G. Meisner Hangoren J. A. Otten oude voedsters le G. en jonge rammen le I.G. P. Zwanenburg won in Blauwe We ner met le GG. in voedster oud In •ammen jong dezelfde met 2e GG. In oedster jong Zwanenburg weer met 2s Z.G. en GG. In Rode Nieuw Zeelanders rammen jong won M. J. Kouwenberg met le GG, in voedsters jong dezelfde met GG. C. J. van Roeden won een beker bij ie Rijnlanders. In rammen oud met le Z.G. en 2e GG. A. Augustinus won alle prijzen en hoofd-ereprijzen in de Havanna klasse. In ram jeng met- le G., in voedster ng le Z.G. en GG. C, J. v. d. Aar deed het neg beter bij de Alaska's. In rammen oud won hij met le Z.Z.G.in voedsters oud met le Z.G. in rammen jong met 2e Z.G., doch j m voedster jong weer met le en 2e j GG. P. Zwanenburg in Gouwenaar ■dasse voedster jong met 3e GG. Het •d A. J. van Rees deed het prima met Sex bruin en won zowel met ram als oedster jong met 13e Z.G, I J. Westhoek won bij de Angora oude 1 oedsters met le Z.Z.G, en 2e Z.G. en 1 m voedster jeng met 2e Z.G. F. H Bus- iink won in de Hollander konijngrijs ram jong met le GG. A. H. Couzyn klasseerde zich ock eed bij de Russen. In ram oud met 2e G. in voedster cud met le en 3e GG. u jenge rammen met 3e en 4e GG. In viedster jong dezelfde met G. Het lid Notenboom won vrijwel alle prijzen bij de Polen. Rammen oud 2e Z.G., rammen jong le Z.Z.G,, voedster jong le Z.Z.G., 2e Z.G., terwijl Sleg- enhorst in deze klasse een 4e G. no leerde. Bij de Postduiven behaalde J A. Ot- m nog enige mooie successen. In ou-de boffers 600 km en heer won hij de ie prijs, in oude duivmi.-.n over deself - 2e afstand de eerste crils. Alle prijzen zullen op de jaarverga- iering cp 9 Januari aan de winnaars orden uitgereikt. j 1929", toen in deze bewuste Februari- nacht Leidens Stadhuis een prooi der vlammen werd, ook het ontwerp voor deze nieuwe veemarkt letterlijk en fi guurlijk „in vlammen en rook opging". Het ontbreken van een afschrift der plannen, gevoegd by het feit, dat het Leidse Gemeentebestuur in de Jaren, welke volgden, voor een heel wat grotere opgave stond: de bouw van een nieuw Stadhuis, deed de verwezenlijking der (Foto L.D./Van Vliet) L. A. MENNES opgegroeid met het marktwezen. plannen naar de achtergrond verhuizen. Nadien hebben ook de 5 oorlogsjaren en de daarop gevolgde periode, welke het Gemeentebestuur voor nog grotere moei lijkheden stelde, de inrichting van een nieuw veemarktterrein naar later tijd versohoven. Het is echter riiet uitgesloten, dat over enkele jaren, vooral met liet oog op de thans in uitvoering zijnde spoorwegwerken, in aansluiting waar op een nieuwe verkeersweg via het Schuttersveld, Nieuwe Beestenmarkt en Turfmarkt is geprojecteerd, dc ver wezenlijking van dit plan ter hand zal worden genomen. Ondanks deze tegenslag is het de heer Mennes gelukt om in 1935 een belang rijke uitbreiding aan het huidige, vee marktterrein te geven, terwyl eveneens in dat jaar op het daartoe gedeeltelijk bestrate Schuttersveld een ruime- par keerplaats voor vee-auto's werd gevon den. MENNES EN DE VEBO. Ter gelegenheid van deze uitbreiding nam de heer Mean es in nauwe samen werking met de heer J. W. Bonda het initiatief tot de oprichting van de Vebo, met het resultaat, dat nog hetzelfde jaar een Vebo-tentoonstelling kon worden ge houden, waarvoor ook H.M. Koningin Wilhelmlna Haar hoge belangstelling aan de dag legde. Sindsdien vormen deze tentoonstellingen een regelmatig terug kerend hoogtepunt voor de agrarische sector. Het aandeel, dat de scheidende directeur van de Markt- en Havendienst hierin, steeds heeft gehad, heeft het Vebo-bestuur doen besluiten om aan de heer Mennes te vragen om zich na zijn vertrek uit de actieve dienst met de organisatie van een en ander mede te biyven belasten. Een verzoek, waaraan hij zich niet meende te mogenont trekken. Van de overige verbeteringen, welke de heer Mennes in de loop der jaren heeft ingevoerd! noemen wij nog de verplaatsing van de Zaterdagse poulier- warenmarkt van de Bloemmarkt naar de Vrydagse veemarkt, het op één centraal punt samenbrengen van de 3 October- markt; het aanbrengen van een auto matische weeginrichting; het aandeel, dat hij heeft gehad in de electrische verlichting van de Zaterdagse markt; de instelling van vaste ventersplaatsen in de stad; het onderbrengen van alle bode-diensten op de Kaasmarkt; de ver plaatsing Van de groenteveiling en ten slotte een aantal belangrijke wijzigingen t.a.v. de havendienst Daarnaast is de heer Mennes in de bezettingstyd nog op getreden als gemachtigde voor de Voedselvoorziening in het district, Lei den en heeft hij. in de hongerwinter deel uitgemaakt van de Verzorgingsraad Leiden. LANDELIJKE VERDIENSTEN. Ook in landeiyk verband heeft men op zeer verschillende wijze van de capa citeiten van de heer Mennes geprofi teerd. Zo hefft hij in 1922 mede de Ver eniging van Hoofdambtenaren by het marktwezen in Nederland opgericht, van welke vereniging hy 20 jaar secretaris en 8 jaar voorzitter is geweest. By zyn afscheid, dat kort geleden plaats vond, bood men hem het ere-lidmaatschap aan. Voorts is hy voorzitter van de Gem, Commissie ter bestudering van het Verkeersvraagstuk, een functie, welke hy ook na zyn afscheid zal blijven bekleden, lid van de landelijke commis sie tot verbetering van het vee-vervoer, lid van de Dierenbeschermingsraad in Nederland, had hy In de loop der ja ren zitting in tal van nationale ere- comité's en heeft hij indertijd het ge meentebestuur van Gouda en Purmer- end geadviseerd in veemarktproblemen. Ten slotte heeft de heer Mennes vele publicaties op het terrein van het marktwezen het licht doen zien en vond men hem steeds bereid tot het houden van lezingen en het leiden van excur sies. zyn vele verdiensten werden in April 1949 erkend met de benoeming tot rid der in de Orde van Oranje Nasau. A.S. ZATERDAG AFSCHEIDS RECEPTIE. Terwijl de heer Mennes reeds in een intieme bijeenkomst afscheid genomen heeft van alle hoofden van dienst en dit morgenmiddag zal doen van het College van B. en W„ vindt er a.s. Zaterdagmiddag van 34.30 uur in het Stadhuis een afscheidsreceptie plaats. Ongetwijfeld zal het hem deze mid- da^ niet aan belangstelling ontbreken! Met dc heer Mennes verdwijnt een zeer verdienstelijk chef van. dienst, die aan de Leidse Markt- en .Havendienst zijn béste krachten van hoofd cn hart gegevèn heeft! Meren nog niet volledig betrouwbaar „Ook hedendaagse jeugd is vervuld van heilige onrust" Dr G. Qulspel leraar aan het Leidse Gymnasium, schrijft ons: Op het laatste uur voor de vacantie pleeg ik in de hogete klassen een pu bliek opinieonderzoek te houden over een bepaald onderwerp. De antwoorden zjjn telkens weer verrassend door de gezonde kijk. nuchterheid en goede stijl. Er blijkt in de hedendaagse schooljeugd'dan veel meer te zitten dan men wel eens vermoedt. Nu had onlangs Jan Greshof zich denigrerend uitgelaten over de letter kundige belangstelling van de lieve jeugd. Daarom werd dit jaar de lectuur aan de orde gesteld. Waarschijnlijk zul len veie ouders we' eens willen horen, wat er zo al door hun kinderen en der- zelver schoolvrienden gelezen wordt. Daarom laten wij in het vervolg de jonge mensen zelf zo veel mogeiyk aan bet woord, leerlingen van een 5e klas Gymnasium. „Ja, ik heb de laatste tyd veel ge lezen. Als ik eenmaal een schrijver of schrijfster mooi vind, lees ik achter elkaar al de bceken van hem of haar." „Ik lees regelmatig Podium, waarin vaak bijdragen van de allerjongsten staan. Essays van Fokke Sierksma: moeilijk, maar interessant." „Hee komt het. dat de moderne kunst zo cnbegry- pelijk is? Als je er over na gaat den ken, bemerk je, dat de literatuur van juist voor-vandaag je het meeste ligt en het meest gelezen wordt: Van Schendel, Aart van der Leeuw, Borde wij k." Deze schryvers biyken ook bij de anderen favoriet te zyn, alsmede Cou perus. Anton Coolen, Herman de Man, Ina Boudier Bakker, Godfried Bomans en de kleine Johannes" van Frederik van Eden. Critlek ontbreekt niet: „De moderne literatuur is vaak koud, technisch pri ma, maar zakeiyk en mechanisch, een warm levensgevoel is ver te zoeken/' ,.Jo Beer, nare, vals realistische boe ken, ik vind haar ronduit slecht," „Cor- sari, soms prachtig." Poëzie ligt de jonge mensen van te genwoordig blijkbaar minder; geprezen worden Guillaume van der Graft, Ber- tus Aafjes, Muus Jacobse, den Braban der. Over Vondel: „Ik stel zijn werken ver boven de moderne literatuur en lees hem, evenals Hooft, veel meer dan he dendaagse schryvers." Niemand noemt to»- mijn vreugde de tachtigers, niemand tot mijn schrik Nyhof, Gossaert, Van Eyck of A. Roland Holst. Wat de buitenlanders betreft: de bos sen blyken nog altyd eeuwig te zingen, Vercors kreeg vele stemmen, ookZweig en Kastner, van de Amerikanen Saro- jan en Pearl Buck. Eén waagde zich san T. S. Elliot: The Waste Land. slechts één leest Goethe en Heine. Voor boeken over de Oudheid bleek wel belan.gste.hn? (..soms te decadent"), Loyd Douglas „De Mantel" en „de Grote Visserman" worden vaak genoemd. Ook de ouwetjes als The last days of Pompeii, Ben Hur en Quo Vadis doen het nog. Geroemd worden: „I Claudius" en „Claudius the God" van Robert Graves. „Voor het merendeel echter zyn de boeken over de Oudheid verschrikkeiyk langdradig en uitvoerig." By de lectuur over de politiek biykt natuuriyk sterk de invloed van thuis: „aangezien ik a.r. ben, lees ik uitslui tend het maandblad dezer party." Toch hebben de jongens hun ogen niet in hun zak: „Het Vrije Volk: slecht ge redigeerd, de P.v.d.A. is wel erg het enig ;gcede en de communisten zijn toch zo slécht." De Amerikaanse invloed doet zich gevoelen: Life en'de Satur day Evening Post worden gespeld. Maar ook op dit gebied gezonde critiek: „die hele politiek laat me koud. want daar zou je met recht van kunnen zeggen, dat het smeerpypery is." Religieuse' literatuur: hier is een nieuwe meteoor aan de hemel versche nen, Kaj Munk, die tot zeer velen biykt te spreken. Een meisje las het Herder- lyk Schryven der Hervormde Kerk over het RJC. Kenmerkend: „doordat ik niet- religieus ben opgegroeid, is myn be langstelling voor religieuse lectuur eigenlijk pas in de laatste tyd opge wekt, o.a. doordat we het er cp school nogal eens over hebben." Summa summarum: lieve lezer, is het geen fyne jeugd, die op de schoolban ken zit, vel belangstelling en leven, minder romantisch, minder politiek, an ders van smaak dan U en ik destyds, maar vervuld van die heilige onrust, waarvan Augustinus zei: „onrustig is ons hart, totdat het rust vindt in U." Stad gedeeltelijk in het duister Tengevolge van een defect in het hoogspanningsnet is zowel gisterochtend als avond stagnatie ontstaan in de electriciteitsvoorziening, waardoor de verlichting in een gedeelte van het Kooikwavtier, de Lage Ryndyk en in de omgeving achter de Maresingel niet kon worden ontstoken, Personeel van de Sted. Lichtfabrieken heeft de fout weten te localiseren. zriat. indien zich geen verdere complicatips voordoen, d? verlichting hedenavond weer normaal zal branden. H. FILIPPO 25 JAAR KERKVOOGD. Zaterdag 6 Januari a s. hoopt onze stadgenoot de heer H Filinpo de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden we"d benoemd tot kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeent0. De heer Filinpo, die in deze functie reeds jaren belast is met het secreta riaat van 'de Gemeente-commissie de: Ned. Herv. Kerk. heeft voorts zitting in de Commissie van Financiën van dir '"riceiyk lichaam. Des namiddags te 4 uur beslaat er zekgenhA'd voo- belangstellenden de 'nbilaris d? hand te drukken in de ^onsistorie-KameT der Pieterskerk. KERSTFEESTVIERING LEGER DES HEILS. Dank zij de vriendelijke hulp van vele ngezeter.en. kon het Leger des Heiis dit jaar aan 400 behoeftige gezinnen eei. Kerstnakket levensmidde'en verstrek ken. Aar. ruim 200 arme kinderen werd bovendien een feest bereid. Ondanks da strenge vorst van de af gelopen nacht zijn de mogelijkheden tot het maken van tochten in de om geving van Leiden nog niet belangrijk uitgebreid, voornamelijk als gevolg van het feit, dat het vaarwater ten behoeve van de scheepvaart zo lang mogelijk wordt opengehouden. De ys- brekers hebben overigens ook niet d; minste moeite de ijslaag te vernielen, ze gaan er, zoals wij hedenmorgen in de Rijn- en Schiekade nog konden constateren, doorheen als koek. Onze correspondent te Alphen a. d. Ryn meldt, dat van die gemeente uit praciisch geen tochten te maken zyn omdat de Ryn in de richting Leiden en Utrecht is opengebroken. Zulks is ook het geval met de Heymanswetering wel ke van Woubrugge naar het B.asemer- rneer loopt. Ook in het Brasemer- meer is een vaargeul gemaakt, zo dat Amsterdam wel niet te bereiken zal zijn. Onder Bodegraven is oe Ryn eveneens onberijdbaar, doch de Bree- vaart langs de Goudserijweg is uitste kend Vanzelfsprekend zijn er zowel van de Kager- als van de Braassemermeren grote stukken beriidba-ar. doch in ver band met de vaargeulen blijft de uiter ste voorzichtigheid geboden. Ook op de Nieuwkoopse plassen wordt wel ge schaatst. doch nu het ils aldaar weer een slachtoffer heeft geëist, durfde on ze correspondent de betrouwbaarheid nog steeds niet te garanderen. Wie rij den vil en er zeker van wil ziin niet met een nat pak thuis te komen, houde zich dus nog aan de aangegeven rou tes en vaste banen. Het is mogelyk, over binnenwater van de Nieuwkoopse plassen naar de Brasem te kernen, terwyl ock de Kromme Mydrecht berydbaar is. Uit Warmond wordt gemeld, dat de meren nog onbetrouwbaar ziin. terwijl de wakken niet ziin afgezet. De Leede is zeer slecht te berijden, de Hofleede en de Poel ziin daarentegen goed berijd baar. Onze correspondent te Leimuiden deelde mede. dat de Wesfceinderplas vrij behoorlijk te beriiden is. alhoewel in het midden zich een Jisbrug" bevindt, welke niet te passeren is. De Ringvaart van de Haarlemmer meer wordt voor de scheepvaart open gehouden, zodat aan rijden aldaar niet te denken valt. Ds Leidse Vaart wordt eveneens voor de scheepvaart geregeld opengebroken. De Hoofd va art te Nieuw Vennep is onbetrouwbaar tengevolge van de bemaling. Het lis van de ringsloten nabil Sas- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!) Plannen in vergevorderd stadium van voorbereiding Naar.wij van betrouwbare zijde ver nemen zullen binnen Icorte tijd plannen bekend worden gemaakt voor de bouw van een nieuwe overdekte zweminrich ting hier ter stede. Het is om ver schillende redenen niet wenselijk daar over nu reeds nadere bijzonderheden bekend te maken doch wel mogen wij zeggen dat de plannen in een verge vorderd stadium van voorbereiding verkeren. 400 kinderen genieten van de vacantie DANK ZIJ DE ZORGEN VAN HET LEIDSE VOLKSHUIS. Dank' zij de goede zorgen van het Leidse Volkshuis en de enthousiaste lei- cir.g van de directrice, mej. M Ruth, met haar staf van helpers(sters) genie ten momenteel plm. 400 kinderen Van een heeriyke vacantie. Mej. Ruth, die hiertoe in 1931 het initiatief nam, heeft ook nu weer voor de kinderen een at tractief vacantie-programma weten sa men te stellen. Afwisselend 's morgens en 's middags worden 200 jongens en meisjes met allerlei vormen van han denarbeid bezig gehouden. Zo zijn de jongens aan het figuurzagen en knut selen terwijl de meisjes zich toeleggen op liet maken van foio-albumpjes, al- lerhanas handwerk en het vervaardigen van kwartet-spellen. Daarnaast wordt er ruimde gelaten voor het vrije spel, hetgeen zich voor de meisjes in de speelkamer concentreert en v:»or ae Jongen-s in de grote zaal waar zy zich o a. vermaken met balspel en touwtrek ken En aan zyn daar nog die fijne ver- teluurtjes, door mej. Ruth aan de hand van oen serie lantaarnplaatjes verzorgd. De kinderen wy hebben ons daarvan zelf kunnen overtuigen, vermaken zich uitermate en vinden het alleen maar jammer, dat deze vacantie-pret zo kort duurt. Voor mej. Ruth en haar schare van trouwe assistenten moet het wei zeer veel voldoening schenken de jeugd zo bezig 'te zien! Om dan nog maar nier te spreken van de ouders, die hier hun kinderen in zulk een gezellige omgeving nuttig en aangenaam weten bezig ge houden. Het Leidse Volkshuis verdient de dank Van zeer velen! VRIJDENKERSVERENIGING „DE DAGERAAD Zonnewendcfcest. Zondagavond hield de Vrijdenkers- Vereniging „De Dageraad", afd. Leiden, haar jaariyks zonnewendefeest in de grote zaal van café „De Kleine Burcht". De heer J.. P. Meyers memoreerde de be tekenis van het zonnewendefeest en be toogde, dat het Christendom het Kerst feest aangepast heeft aan de gewoonten en gebruiken van het joelfeest der oude Germanen. Na deze inleiding, werd de gehele avond gevuld met o.a. declamatie van mej..Roelie Westerbeek, wier weer gave van „Het gebed van de onwetende" van Multatuli, diepe indruk maakte. Ook het solo-danseresje mej. R. Roest oogstte by val met haar optreden. Voor de mu zikale omiysting zorgde het muziekge zelschap „De Algemene" o. 1. v. de heer D. Sloos, waarvan vooral de zangnum mers zeer in de smaak vielen. Aan het einde van deze geslaagde avond dankte de voorzitter allen harte- ïyk voor hun medewerking en wekte op ook in 1951 te stryden voor de verwe zenlijking van de vrije gedachte in ons volk. senheim verkeert in niet al te beste staat. VOORLOPIG GÉÉN MOLENTOCHTEN. Temeer manen wü tot de grootste waakzaamheid, waar ook de zo popu laire Molentochten voorlopig zijn af gelast. De watermolens zijn nl. in het ge hele gebied in werking gesteld, waar door het iis gevaarlijk wordt. MORGEN 3 PROVINCIËNTOCHT. Het Gewest Zuid-Holland van de KNSB (Hollands Merendistrict) heeft voor morgen. Vrydag 29 December, de Drie Provinciën Tocht uitgeschreven, een tocht over 50 km, geprojecteerd over polderwater in de provinciën Noord-Holland, Z.-Holland cn Utrecht. De startplaatsen zullen van 10 uur af geopend zyn te Uithoorn (hotel Ver hoek), Nieuwkoop (café Kelder), Lei mui den-Tol huis (café Uit'ewaal) en te Sluitkade-Zevenhoven (café Broekhof). DE LEIDSE IJSBAAN. nabil het Schuttersveld zal hedenavond verlicht en geopend ziin. K.P.M. moet f. 250.000, dwangsom betalen De president van de Amsterdamse Arrondissementsrechtbank, mr C. W. Thöne, heeft vanmorgen uitspraak ge daan in het kort geding, aanhangig gemaakt door de K.P.M. contra dc Re publiek der Zuld-Molukken en daarin deze laatste in het gelijk gesteld. De president weigerde de schorsing der executie daar volgens hem de krijgsver richtingen in de gebieden der Zuid-Mo- lukken voortduren en ook eiseres toe geeft troepen té hebben vervoerd. Hij bepaalde, da»-, de f 250 000 dwangsom door de KPM. gestort zullen moeten worden op de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam met deze bepaling, dat de som zal moeten worden uitbetaald aan die party, die in laatste instantie het gevoerde proces zal winnen. De K.P M, werd veroordeeld in de kos ten van, het geding, zynde f.85 Aanval op Seoel blijft verwacht Hedenmorgen hebben Amerikaanse straaljagers gevechten geleverd tegen in aantal sterkere formaties jagers van het type M.ig. Vo'gens de Inlichtingendienst van ge neraal Mac Arthur is te verwachten dat de Chinezen Kussen 1 en 10 Januari een aanval met 150 000 man op het acht ste Amerikaanse leger, dat Seoel dekt, zullen beginnen. Deze Chinese troepen concentratie zou met nog 100 000 k 150.000 man versterkt kunnen worden nu de troepen der VJST. de Noord-Oost kust verlaten hebben. (Ingez. Me<l.-ndv.) Hamea-Gelei voor Uw handen CANADA ZAL LUCHTMACHT- PERSONEEL OPLEIDEN. Canada overweegt grondpersoneel en vliegend-personeel van de landen van het Atlantisch pact op te leiden in zyn zich uitbreidende opleidingsinstituten, aldus hebben Canadese functionnaris- sen meegedeeld. Er worden thans reeds 100 piloten en navigators uit Neder land, Noorwegen, België en Italië opge leid. De volgende week zullen 209 man van de Britse luchtmacht arriveren. Engeland zou gaarne ongeveer 1000 man per jaar voor opleiding willenzen- den. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DORDRECHT. Tot burgemeester van Dordrecht is benoemd J. A. H. J. van der Dussen, thans burgemeester van Hengelo (O.). De heer Van der Dussen is aangesloten by de P. v. d, A. zyn functie in Hengelo heeft hij bekleed sedert 15 Juli 1937. Vóórdien was hy wethouder van de ge meente Kampen. Tydens de bezetting was hy geïnter neerd in St. Michielsgestel. Hij is voorzitter van de Vereniging van oud-gyzeiaars. ACHTERSTALLIGE MILITAIRE INKOMSTEN. (Speciale berichtgeving). Opgericht is de „Stichting tot op eising van achterstallige militaire in komsten van krijgsge/engenen over ae periode 17 Maart 1942—31 Juli 1945 «afgekort .Omink"). Het initiatief tot ceze oprichting is genomen door de he ren H J. D. de Fremery (voorzitter Nibegg), G. I. van Leeuwen (gedei. N.I.O.V.), J. T. Braun (bondsvoorzitter Maöjoe) en H A. Teunisse (Bondsvoor zitter O.A.B.). Voorzitter van de Stichting is de heer De Fremery, terwyl het secretariaat berust bij de heer B. V van Ketel (oud administrateur van de Senembah-Maat- schappU), Singel 453, Amsterdam-C. Ook de nabestaanden van in Indo nesië overleden militairen zullen in de actie worden betrokken. GROTEWOHL NAAR BONN? Een vooraanstaande West-Duitse communist heeft verklaard, dat Otto Grotewohl, de premier van Oost-Duits- iand, mogelyk bereid zou zyn om naar Bonn te komen voor het geval dat kan selier Adenauer vanwege het koude weer niet naar Beriyn zou wensen te reizen. Inmiddels heeft kanselier Adenauer nog geen antwoord gegeven op Grote- wohls voorstel om over de hereniging van Duitsland te spreken. Invloedryke West-Duitse politici zyn tegen aanvaar ding. Tot hen behoort Jacob Kaiser, minister voor zaken betreffende geheel Duitsland. ZWARE SNEEUWVAL IN LUXEMBURG. De aanhoudende sneeuwval in het groothertogdom Luxemburg belemmert voornamelijk in het Noordeiyk deel, waar de sneeuwlaag thans 60 cm dik Ls, ten zeerste het wegverkeer. Ook het treinverkeer ondervindt aan- zieniyk oponthoud en de Internationale treinen boeken vertragingen van 1 tot 2 uur. ONGELUK BIJ OVERWEG IN BELGIË Hedenochtend is by de overweg te Komen (België) een losse locomotief op een autobus met werklieden gereden. Naar gemeld wordt, zijn 16 personen gewond. De baanwachter zou niet! van de komst van dfe locomotief op de hoogte zyn gesteld. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot jachtjonker van H.M. de Koningin voor Zuid-Holland de heer B. G. Dorhout Mees te Bennebroek. De Nieuw-Guinea-impasse: Natsir niet verbaasd In Djakarta, was de toestand heden gespannen, nadat het eerste nieuws over de Impasse in de besprekingen omtrent Westelijk Nieuw-Guinea daar bekend werd. Soldaten cn militaire politic door kruisten in vrachtwagens, jeeps en op motorfietsen de stad. Gewapende po litie bewaakte de gebouwen, waar Ne derlandse firma's gevestigd zijn. Vele Nederlanders te Djakarta heb ben in de afgelopen weken anonieme brieven ontvangen, waarin zij met re- pressaillemaatregelcn bedreigd wer den, terwijl de huisvrouwen de laatste maanden voedselvoorraden zouden heb ben aangelegd. KALM BLIJVEN! Een hoge Indonesische autoriteit zeide heden te vrezen, dat de Nederlanders alle goodwill" in Indonesië zouden ver liezen na de impasse in de besprekingen. Hjj voorspelde het einde van de Ne derlands-Indonesische Unie „vanwege dc Nederlandse weigering om de sou- vereiniteit over Westelijk Nieuw-Gui- nea aan Indonesië over te dragen". Doch Indonesië zou zijn aanspraak niet opgeven, „zelfs indien er twee, vijf of tien .iaar nodig zouden zijn om Westelijk Nieuw-Guinea te krijgen", zo voegde deze Indonesische autoriteit hieraan toe. Inzake een beroep van het Indonesi sche.kabinet op het volk, dat vla de ra dio werd uitgezonden en waarin verzocht werd zich van anti-Europese activiteiten te onthouden en geen anti-Nederlandse boycot in te stellen, zelde hy: .De rege ring zal niet tussenbeide korften, zolang de maarregelen van de bevolking bin nen de Derken der wet biyven. Het beste dat wil doen kunnen is kalm te biyven". Naar verwacht wordt, zal het Indone sische kabinet na de terugkeer van de Indonesische delegatie uit. Den Haag zyn. houding ten aanzien van het verdere Nederlandse bestuur over Nieuw-Guinea bespreken. De Indonesische minister-president, de heer Moh. Natsir, zeide: „Ik ben niet verbaasd over het negatieve re sultaat van de conferentie te Den Haag, Wij zullen van alle diploma tieke middelen gebruik maken om ons doel te bereiken". In Nederlandse en Engelse diplomatie ke kringen te Djakarta weigerde men commentaar te geven op de impasse in de besprekingen. MISLUKKING „GEEN VERRASSING". De berichten uit Den Haag Inzake het mislukken van de conferentie met be trekking tot Nieuw-Guinea betekenden voor de Indonesische Regering geen ver rassing, aldus verklaarde men in deze regeringskringen omstreeks het middag uur aan de politieke correspondent van Aneta, „Er is echter geen reden om het hoofd te verliezen", zo voegde men hier aan toe. Men verklaarde voorts dat in de stryd om de souvereinitèlt over Irian het Indonesische volk dient te biyven volharden op een wy'ze, die het een waardige natie betaamt. Alle diploma tieke wegen zullen bewandeld worden. Op vragen over het standpunt van de Indonesische Regering ten aanzien van eventuele bemiddeling van de Commis sie der Verenigde Naties voor Indonesië zeide men dat bemiddeling van de UNCI in deze moeiiyk zou kunnen worden aanvaard. Men wenste hier niet nader op in te gaan. Ten slotte zeide men, dat de Regering thans wacht op het rap port van minister Roem. GEEN STAKINGEN OF DEMON STRATIES TE DJAKARTA. In Djakarta valt heden geen spoor van enige boycotacties te bespeuren. Er worden geen stakingen of demonstraties tot boycot van Nederlanders of Neder landse goederen ln enig gebied van Dja karta gehouden. Het stadsbeeld ls vol komen normaal. In Regeringskringen deelde men Aneta mede, dat men over demonstra ties of dergeiyke elders in Indonesië geen berichten heeft ontvangen. Van de correspondent van Aneta te Makassar zyn nog geen berichten ontvangen over de aangekondigde staking aldaar.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3