Nieuw-Guinea-Conferentie bleef zonder resultaat Nederland u il bemiddeling der U. N. C. I. Indonesië verwerpt overdracht aan Unie WEERBERICHT Maatregelen in Amerika Een jiomimenÉ w' 89ste Jaargang DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 No. 27188 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LtïDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal; 35 cent-s per week m.l.v 1 Januari 1951 f5.15 per kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir. en Adm.r 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Twee voorstellen De NEDERLANDSE delegatie ter Nieuw - Guinea - conferentie heeft twee voorstellen gedaan ten einde een oplossing te vinden voor de im passe, waarin de kwestie der souvereini- teitsoverdracht was geraakt als gevolg van de sterk-divergerende beleidslijnen van de Indonesische en Nederlandse re geringen. Het eerste behelsde een overdracht der souvereiniteit aan de Nederlands- Indonesisphe Unie. waarbij het be stuur over Nieuw-Guinea voorlo pig bij Nederland zou blijven berus ten. De Indonesische delegatie scheen deze mogelijkheid bij voorbaat onder het oog te hebben gezien en achtte zich ge rechtigd dit voorstel zonder meer van de hand te wijzen. Het tweede voorstel hield eveneens in een prolongatie der onderhandelingen, doch thans met inschakeling van de Unci. De Indonesische delegatie antwoordde hierop niet gemachtigd te zijn tot het nemen van een beslissing. Zij zal mor gen naar Djakarta terugkeren. Daarmede staat dus vast. dat de formele overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië niet zal plaats vinden op 27 December 1950. zoals van Indonesische zijde op grond van de R.T.C.-overeenkomst steeds is geclaimd. Ons inziens ten onrechte, Dit tijdstip is het vorige jaar uitsluitend genoemd als streefdatum. Doch sindsdien heeft Djakarta ter bevrediging van de natio nalistische aspiraties een dusdanige in terne en eenzijdige propaganda gevoerd, dat men aan de andere zijde van de evenaar als een axioma heeft aangeno men dat op 27 December 1950 de over dracht althans op papier een vol dongen feit zou ztjn. Toen het lid der Indonesische dele gatie, mr Moh Yamin aan de voor avond der thans afgebroken besprekin gen voet op Nederlandse bodem zette, uitte hij vreselijke bedreigingen aan het adres der Nederlandse gemeenschap voor het geval, dat Nederland de (vol gens hem) gemaakte afspraak niet zou nakomen. Wij hebben in de Indonesische pers tevergeefs gespeurd naar uitlatin gen, waarin dit wel zéér ondiplomatieke optreden officieel of officieus werd ge desavoueerd. Wél hebb°n wij stemmen vernomen, die verzekerden dat het met een door 'sommige politieke stromingen gepropageerde boycot-actie zo'n vaart niet zou lopen en dat de Indonesische regering alle maatregelen zou treffen om molest van Nederlandse levens en bezittingen te voorkomen. Wij kunnen slechts hopen, dat die maatregelen zullen blijken doeltreffend te zijn. HET CATEGORISCHE .neen" der Indonesische onderhandelaars cp het eerste Nederlandse voorstel geeft grond aan de van Hollandse zijde Indertijd geuite vrees, dat Djakarta zou streven naar een zo licht-mogelijk Unie- verband. Waarom anders bezwaren tegen voort gezette samenwerking op een niveau, dat van beslissend belang is voor de toe komstige verhouding? De ontwijking van het tweede voor stel zijr. wij geneigd te beschouwen als een blijk van onzekerheid, welke de In donesische regering koestert ten aan zien van de internationale mening no pens de kwestie Nieuw-Guinea. Ener zijds kan Djakarta de Unci niet an ders dan dankbaar zijn voor de beslis singen welke dit college in de afgelopen jaren uitsluitend te haren voordele heeft genomen, doch anderzijds beseft men z-eer wel, dat de situatie zich sindsdien aanmerkelijk heeft gewijzigd. Met name Australië heeft het niet onder stoelen of banken gestoken, dat het zeer on gaarne de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea zou zien overgedra gen aan Indonesië en de veronderstel ling is niet ongerechtvaardigd, dat Ame rika en Engeland dit Inzicht delen. DE VRAAGSTELLING is misschien pijnlijk voor de positie der Unci, maar kan Indonesië zich onder deze omstandigheden verlaten op de uit spraak (of althans invloed) van dit or gaan der Verenigde Naties? De jonge Republiek Indonesia heeft sedert 1945 bewezen het diplomatieke spel zeer goed te spelfn Haar recente repliek op de Nederlandse suggesties vormt daarvan de bevestiging. Maar haar huidige verlangens appele ren niet. meer uitsluitend aan idealis- tisch-democratlsche aspiraties. Zij be roeren thans, mee; dan voorheen, het internationale niveau. En dat maakt de zaak jammer om het te moeten zeggen! dikwijls heel anders! Indonesiërs morgen naar Djakarta terug (Van onze parlementaire redacteur) De korte tijd van onderhandelen over de toekomstige status van Nieuw Guinea, sinds minister Roem Zaterdag j.l. uit Djakarta was terug gekeerd. heeft evenmin tot overeenstemming geleid als de onderhande lingsperiode daarvóór. Toen de beide delegaties gisteravond over zessen de Trèveszaal verlieten, haastten de ministers zich zwijgend heen. aan een ambtenaar overlatend een communiqué over dc impasse, waarin men was geraakt, voor te lezen. De hele dag. en ook gedurende de feestdagen, had men in alle goede wil gepoogd tot overeenstemming te komen. Hierbij dient er op gewezen dót reeds ter Unieconferentie van vorige maand rekening werd gehouden met de mogelijkheid van overschrijding van de datum van 27 December. En beide partijen hadden er in toege stemd om die datum zo nodig te overschrijden. Zowel de Indonesische als de Neder landse delegatie legden aan het einde van de conferentie een verklaring af De Indonesische delegatie stelt vast: 1. dat de Republik Indonesia haar aanspraak op West-Irian blijft hand haven. (Het gebied maakt deel uit van het grondgebied van Indonesia.) 2. dat de status quo over West-Irlan, die volgens de Ronde-Tafel-Conferen- tie slechts met toestemming van In- don?sia zou \oortduren. vanaf deze dag wordt voortgezet evenwel zonder evenbedoelde instemming van de zijde van de Republik Indonesia. Ia de Nederlandse verklaring wordt opgemerkt: dat de Nederlands? regering heeft voorgesteld de onderhandelingen met betrekking tot Nederlands Nieuw- Guinea zodra mogelijk voort te zetten onder de bü tand van do UNCI (UNO- commissie voor Indonesië), of een an der orgaan, dat aan de partijen goede diensten zou kunnen bewijzen. De In donesische delegatie heeft zich over dit voorstel niet uitgesproken, omdat haar instructies dit niet toelieten. De Nederlandse delegatie handhaaft hel door haar gedane voorstel en ziet daarop alsnog gaarne het antwoord van de Indonesische regering tege- mO:t. „Nederlands souvereiniteit en de sta tus quo blijven gehandhaafd. Het ge schil is niet. opgelost", aldus wordt in de Nederlandse verklaring met nadruk ver zekerd. liet meest verstrekkende voorstel dat tesamen met het aanbod om met bijstand van de UNCI vprder te en- n 'rliamlclcn werd gedaan hebben de Nederlandse onderhandelaars op Tweede Kerstdag aan de Indonesische delegatie voorgelegd. Het behelsde de overdracht der souvereiniteit over Nederlands Nieuw Guinea aan de Ne- derlands-Indon?sische Unie waarbij het feitelijk beheer in Nederlandse handen bluft. Door- de organen van dé Unie zou de samenwerking- 'ussen Nederland en In donesië ton aanzien van Nederlands Nieuw Guinea kunnen worden erw.e- zenli.ikt. Gezien de gunstige resultaten, welke de Nederlands-Indonesische Unie reeds in het eerste jaar van haar be staan heeft bereikt, meende de Neder landse regering dat ook het vraagstuk Nieuw-Guinea door onderling overleg binnen het raam van de Nederlands- Tndonesische Unie geleidelijk tot een beide partijen bevredigende oplossing zou kunnen worden gebracht. De Indonesische ministers hebben het echter direct en definitief afgewezen. Zij zeggen van dit voorstel, dat de verhouding tussen Nederland en Nieuw-Guinea in wezen van geheel andere aard is dan die tussen Indo nesia en Nieuw-Guinea, en dat de Republiek zich niet kan gelijk stellen of vereenzelvigen met Nederland in Diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en Joegoslavië hersteld Rados Jovanovich, de eerste Joegosla- vlsche gezant in Griekenland sedert vier jaar, heeft zijn geloofsbrieven aan ko ning Paul overhandigd, waarmee het herstel van de normale betrekkingen tussen de beide landen is voltooid. Uit Belgrado wordt bericht, dat de nieuwe Griekse gezant aldaar. Spiro Ca- pentanides, zijn geloofsbrieven aan maarschalk Tito heeft overhandigd. AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Ln het Zuiden van het land vrij veel bewolking met later mogelijk enige sneeuw. Elders flinke opklaringen. Krachtige tot matige, maar langs de kust van Holland en Zeeland tijdelijk harde Oostelijke wind. In de nacht en ochtend hier en daar strenge, overigens lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 10 uur), 29 DECEMBER. Zon op: 8-48 uur; onder: 16.36 uur. Maan op: 22.08 uur; onder: 1136 uur Hoogwater te Katwijk te 6.19 en 18.34 uur. Laagste temperatuur afgelopen nacht te Lewien -6 gr. C. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. een koloniale verhouding ten opzichte van Nieuw-Guinea. Wat de goed? diensten der UNCI be treft. kan minister Ro^m zie boven niet antwoorden, daar hij dienaan gaande niet over een mandaat be schikt. Hiermede werden de onderhandelin gen afgebroken. De Indonesisch1 delegatie is voorne mens morgen naar Djakarta terug te keren. Van Nederlanuse zijde werd verklaard, dat men alsnog hoop: van Indonesische zijde een antwoord te ontvangen eva de geoppe.de Unci-bemiddeling, cn dat men de conferentie niet als geèindigo beschouwt. Gedurende de Kerstdagen zijn van Nederlandse zijde ook de vaste Kamer commissies voor Unie-aangelegenheden geraadpleegd. Er was verder ook poli tiek veel te doen. Hangende de onderhandelingen, leek het niet aanbevelenswaardig hicrove: in beschouwingen te treden. En van offi ciële zijde, waar men de conferentie nog als niet geëindigd beschouwt, is men ook thans neg van mening, dat betei ever deze zaken gezwegen kan worden MET HOOFD IN DE WOLKEN De liberale Britse ..Manchester Guar dian" schrijft ove® het mislukken van de Nieuw-Guinea-conferentie, dat het Nederlandse voorstel tot het Inroepen van bemiddeling „misschien beter is dan dat de kwestie neg een.s een half of een heel jaar word' opgezouten". Ten aan zien van de positie van Indonesië zegt het blad dat er „economisch hoofdza kelijk behoefte is aan buitenlands kapi taal." Ongelukkiger wijze leeft Indonesië In de waan. (Lat de wereld vo| belegging- zoekend kapitaal is en dat liet zeer kieckeurig kan ziïn wat betreft dc te stellen voorwaarden. Aldus loopt het met het hoofd ln de wolken. In werkelijkheid is er slechts wein'g kapitaal voor Zuid-Oost-Azlë beschik baar. D' Indonesiërs zullen tot de wer- kelijkheH komen wanneer zij iit gaar, inzien. MHsch'en zullen zij dan meer belangstelling krijgen voor het econo misch p'an van het Britse gemenebest, voor Zuid-Azië." D? conservatieve Britse „Daily Tele graph" schrijft dat „de Indonesische aanspraak op souvereiniteit over Weste lijk Nieuw-Guinea redelijkerwijze niet gebaseerd kan worden op gronden van cultuur, ras of religie. Ook kan niet aangevoerd worden", aldus het blad, .dat de regering van Djakarta de nodige bestuiïrser'varing, geld M personeel heeft om de belangen van de gewenste nieuwe onderdanen te bevorderen. D? vraag ls eerder, of zij de macht heeft om het eigen reusachtige rijk op erde te brengen". Het blad zegt verder: „Het is te hopen, dat President Soe- karno en zjjn regering aandacht zul len schenken aan het Nederlandse slotvoorstel om de kwesti? aan be middeling te onderwerpen hel mid del waardoor hoofdzakelijk ook de huidige status van Indonesië tot stand ïs gekomen." TELEGRAM VAN NIEUW-GUINEA DELEGATIE. D? delegatie van de Centrale Jriaanse politieke vertegenwoordiging te Den Haag heeft aan de Koningin, de rege ring en de Slaten-Gtneraa] een tele gram gezonden. waarin zij verklaart ein dig verontrust ie.zijn ovct de onaan vaardbare houding der Indonesische rsgrrmg ten aanzien van de handhaving der volledige Nederlandse* souveieinlteil uvr N'euw-Guinea. Voo- de bevolking van Nieuw-Guinea zijn de beloften de; Indonesisch0 Tgermg, zelfs indien deze zich beperken tot Indonesische mede zeggenschap onaanvaardbaar. Hel wel zijn der autochlhone bevolking is slechts verzekerd geach; 'eq integrale Neder landse souvereiniteit De delegatie wijst °!k comp omis af waarbij de Indonesi sch? regering enige ir.vloed op de ge zagsuitoefening heeft, mede met het oog op infiltraties en onrust in deze afgelegen nog achterlijke gebieden, die haar zouden noodzaken naar elke an- rte e oplossing fp grijpen, teneinde het daardoor bedreigd geachte volksbestaan van ondergang te redden. De delegatie verwacht, dat geen be slissing zal worden genomen waaraan risico's zijn verbonden voor de bevol king van Nieuw-Guinea en haar leiders De delegatie ve-wacht een daad van moed. beleid en trouw van de regering en de volksvertegenwoordiging tegen over het Nederlandse cn het Papoea- volk door handhaving van de volle dige Nederlandse souvereiniteit. 90 NEDERLANDSE PLANTERS VÓÓR OVERDRACHT. Namens 90 Nederlanlse p'anters heeft de heer M. V. Ponden van de Negaradja- onderneming ter Sumatra's oostkust op oen vergadering van het Comiie West- Nieuw-Gulnea in Teb:ntinggi verklaard, dat de Nederlands0 Plantersvereniging m Oost-Sumatra a!s t»'ken van solida riteit. met de Indonesische claim op West-Nieuw-Guinea een resolutie naar de Nederlandse regering heeft getele grafeerd, waarin er m wordt aange drongen. dat West-Niöuw-Guinea zo spoedig mogeliik aan Indonesië wordt overgedragen aldus meldt Antara. Hier aan wordt toegevoegt. dat op deze ver gadering de Indonesiërs en Nederlan ders gezamenlijk de kwestie West-Nieuw Guinea bespraken. Zijn de oude Egypt'enaren of enige van de verloren stammen van Israel in de oudheid zelfs zo ver naar het Oosten als Nieuw Guinea geëmi greerd en zijn zij opgegaan in de autochtone bevolking van het eiland? Dit is een anthropologisch vraag stuk, dat waarschijnlijk nimmer zal worden opgelost, daar 'geen der in boorlingen van Nieuw Guinea de schrijfkunst verstond. Maar er zijn in Nieuw Guinea overblijfselen van cultuur, folklore en gelaatseigcn- schappen. die lot een dergelijke theorie leiden, hoewel de geleerden er tot dusver geen bewijs voor ge vonden hebben. Wij zien hier Vader Ross van de Katholieke Missie in liet afgelegen Mt Hagen in hel Centrale hoogland van Nieuw Guinea in gesprek met twee inboorlingenwier geloot een typische Egyptische karakteristiek vertoont. Zelfs de wijze, waarop zij hun haat opmaken, is gelijk aan die van het oude Egypte. De theorie luidt. dat. toen hun voorvaders op Nieuw Guinea landden, zij door vijandige stammen, die toen aan de kust woonden, naar hel binnenland werden verdreven. Op alles voorbereid Sumner Pike, fungerend vooratter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, heeft te Calais, in de Amerikaanse staat Maine, verklaard, dat de Verenigde Staten in de komende jaren nieuwe vorderingen bij de vervaar diging van atomische wapens zullen maken, ..die de Sovjets er van zullen weerhouden al te agressief op te treden". „Niets." vervoldge Sumner Pike. ,zou in Korea kunnen worden gewonnen door aldaar van de atoombom gebruik te ma ken De Verenigde Staten hebben de be schikking over andere wapens, die al daar op even afdoende wijze kunnen worden aangewend en di° niet zo kost baar zijn als de atoombom" Sumner Pike verklaarde verder, dat de Verenigde Staten „met de ontwikke ling van atomische wapens een defini tieve voorsprong op de Sovjet-unie heb ben, doch," voegde hij hieraan toe. „wij weten niet. hoever de Sovjet-unie op dit gebied is gevorderd". Ten slotte verklaarde hij nog. dat de I geleerden pogen de kasten van het door kernsplitsing opwekken van energie te verlagen, opdat ook de industrie van de [atoomkracht gebruik zal kunnen ma ken. Door de leiding der Amerikaan«e luchtmacht is medegedeeld dat straal jagers, di° onder alle weersomstandig heden kunnen opereren dag en nacht in voortdurende „staat, van gereedheid" worden gehouden, om New-York en het industriële Oosten der Verenigde Sta ten te bewaken. Deze straaljagers zijn van het zg. F- 94"-type. Zij kunnen cp 15.000 m°ter hoogte vechten, terwijl hun grootste snelheid ruim 950 kilometer per uur be draagt Zij ziin uitgerust met radar en zij kunnen door het toepassen van be paalde vindingen, e^tra-vlug stijgen en Ambassadeurs naar Madrid Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat S:anton Griffis door president Truman tot ambassadeur in Spanje zal worden benoemd als het nieuwe Congres in Januari bijeen komt. In 1947 werd de Amerikaanse ambas sadeur in Madrid teruggeroepen in over eenstemming me1 een desbetreffende re solutie van de V N. De algemene ver gadering herriep dit jaar haar resolu tie De Amerikaanse regering heeft de Spaanse regering medegedeeld, dat zij haar goedkeuring hecht aan de benoe ming van José de Lequerira tot ambas sadeur van Spanje in de VS. Uit gewoonlijk welingerichte diploma tieke kringen verluidt, dat waarschijn lijk binnen enkele dagen een Britse am bassadeur in Spanje zal worden be noemd. Aangenomen wordt dat dit sir John Balfour zal zijn. de tegenwoordige ambassadeur te Buenos Aires. Naar van ambteliïke zijde verluidt heeft ook het- Zweedse ministerie van buitenlandse zaken de Snaanse autori teiten verzocht om het agreement, voor de benoeming van een Zweedse gezant te Madrid. - in het gevecht meer dan gewone kracht ontwikkelen. Het Amerikaanse leger deelt mede, dat 7500 reserve-officieren in Maart a.s. in actieve dienst zullen worden geroe pen, waardoor het aantal sedert het begin van de vijandelijkheden in Korea onder de wapenen geroepen reserve-offi cieren 27.000 zal bedragen. Voorts heeft het leger 890 atrsen. 850 tandartsen, 415 officieren van gezondheid. 100 officieren van het vrouwenkorps van het leger en 165 aalmoezeniers op geroepen. De marine deelt mede. dat zij haar plan tot demobilisatie van reserve-offi cieren heeft ingetrokken De perschef van president Truman, Short heeft aangekondigd, dat er ver zwaring van de belastingdruk is te ver wachten wegens cte gestegen kosten der hei'bewapening. President Truman zal te zijner tijd zijn standpunt en aanbe velingen dienaangaande bekend maken, Een correspondent van Aneta heeft met een aantal journalisten een bezoek gebracht aan het gro tendeels verwoeste Ambon en daarover gisteravond in dit Blad gerapporteerd. Velen zullen daarvan evenals wij met ontroering hebben kennis genomen. Maar er schoot en wij schamen ons niet dit te zeggen een brok in onze keel toen wfj lazen, dat men doende is het monument „Door de eeuwen trouw" op te blazen en voornemens'is daarvoor in de plaats een „Merdeka"-monument op te richten. DE NUCHTERHEID van onze tijd laat geen ruimte voor sentimenta liteit Wij, mensen van deze kei harde 20ste eeuw, hebben geleerd, door de omstandigheden daartoe gedwongen, het verstand te laten spreken boven het gevoel. En alvorens onze gevoelens aan het woord te laten, gaan wjj in stinctmatig bij ons verstand te rade, wat dat ervan zegt. Zó gezien klinkt het volmaakt logisch, dat de troepen vap de souvereine Indonesische Republiek, geen monument intact laten, dat herinnert aan een eeuwenoude band tussen het volk van Ambon en zijn koloniale over heerser, waarmede dan Nederland wordt bedoeld. Toen de Duitsers in Mei 1940 het Bel- genland binnenrukten en daar aan de voet van de rots bij Dinant het monu ment aantroffen, dat aldaar in 1918 was opgericht ter blijvende nagedachtenis aan de 82 ingezetenen, in de leeftijd van 2 tot en met 80 jaar die ter plaatse in Augustus 1914 ten offer waren ge vallen aan de „Teutoonse furie", was hun eerste werk dit gedenkteken stuk te slaan. Achteraf bezien volkomen be grijpelijk en verklaarbaar. Géén mens wordt gaarne herinnerd aan zijn wan daden. MAAR AMBON bedrééf geen wanda den. Noch tegenover de Indonesi sche volkeren-gemeenschap, nooh tegenover Nederland. Het was alleen maar trouw en het wilde in de nieuwe staatkundige constel latie even vrij blijven als het zich ge durende 31(: eeuw had gevoeld. En zijn enige wandaad bestond hierin, dat het bereid was voor die vrijheid te vechten, zelfs tegen een veelvoudige overmacht en zonder kans op een uiteindelijk gun stig resultaat. DE REDE gaat boven het gevoel. En, laten wij vooral eerlijk zijn en be kennen, dat, wannéér wij Indone- sisohe Republikeinen waren, wij waar schijnlijk dat monument in Ambon óók verwijderd zouden hebben. Maar wij zouden er per së niet de aankondiging aan, verbonden hebben in de plaats daarvan een Merdeka-monument op te richten. Toen, slechts enkele maanden geleden, onze minister-president, dr Dree.s, in een roerend-beleefd telegram de Indonesi sche regering herinnerde aan de R.T.C.- clausule betreffende het Ambonese zelf beschikkingsrecht en vriendelijk ver zocht qen vreedzame oplossing na te streven', gewaagden officiële woordvoer ders in Djakarta van een Nederlands „ultimatum". Welke kwalificatie moet men dan. objectief beschouwd, toepassen op het voornemen der republikeinse re gering om het monument „Door de eeuwen trouw" te vervangen door een Merdeka-beeld? Dat is veel erger dan een ultimatum. Het is een uitdaging, een op machtswel lust gebaseerde hoon. Het is een trap achterna. IJ, 20STE EEUWERS, zijn harde mensen en het ellendige is, dat wij nog prat gaan op ons reali teitsbesef ook. Maar wij willen toch graag mensen blijven en derhalve zijn wij nog steeds niet volstrekt gevoelloos. Men moet dat wel zijn om niet diep bewogen te worden door de tragiek van het Ambonese volk. dat eerlang een Merdeka moet verheerlijken, die niet de zijne is. Het geheel doet denken aan de vrij heidsstrijd der Zwitsers, die hun hoed moesten afnemen voor de emblemen van de landvoogd Gessier. Met dit verschil, dat onze tijd geen plaats biedt voor romantische figuren als een Wilhelm Teil.... PIANISTE FANIA CHAPIRO IN V.S. GEWOND. De jonge Nederlandse pianiste Fania Chapiro, die de laatste tijd met groot succes in de Ver. Staten is opgetreden, is tijdens het Kerst-weekeinde Dij een auto-ongeluk in de buurt van Sharon iConnecticut) gewond en in een zie kenhuis opgenomen. Haar toestand is bevredigend, doch het zal enige weken duren voordat zij het ziekenhuis kan verlaten. Haar plannen om in Januari en Februari in ons land concerten te komen geven, zullen niet kunnen door gaan. Fania Chapiro is verbonden a3n de muziekfaculteit van het Bennirrgton College te Vermont. In verband mcl liet voornemen van de Zuid Koreaanse regering om Seoel tegen de Noord Koreaanse troepen te verdedigen, verlaat de burgerbevolking de stad. Hei kost deze vluchtelingen heel wat moeite om met hun zwaar be- i laden wagen over de besneeuwde I straten een veilig heenkomen te zoeken. In het regeringscentrum van Can berra (Australië) heeft heden een ern stige brand gewoed. Belangrijke regerings- bureaux zijn uitgebrand en het bureau van de Zuid Afrikaanse hoge commissaris werd vernield. De schade wordt op onge veer 300.000 gulden geraamd.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1