Eisenhower omstreeks 1 Januari naar Europa WEERBERICHT KRUIBUSTUMEE? Atlantische legermacht wordt met spoed gevormd 89ste Jaargang WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 No. 27183 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal: 35 cents per week m.l.v. 1 Januari 1951 f 5.15 per kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1 Lelden Giro no. 57055 Grote woord moet zijn: plicht Generaal Dwig>ht Eisenhower heeft meegedeeld, dat hij van plan is om streeks 1 Januari naar Europa te. vertrekken om de basis te leggen voor zijn nieuwe functie als opperbevelheb ber van het Atlantische pact. Luite nant-generaal Alfred Gruenlher gaal als stafchef met hem mee. De generaal maakte zijn plannen be kend op een speciale persconferentie t.e St. Louis. Hij bevond zich op weg naar Denver, waar hij zijn Kerstvacantie zal coorbrengen. Op een verzoek van de fotografen om te glimlachen antwoordde hij,.Ik zie in deze tijden niet veel reden tot glim lachen". Eisenhower was in een ernstige stem ming. De internationale strijdmacht heeft ten doel de vrede te handhaven. „Heden ten dage is de internationale vrede het enige belangrijke probleem". Op de vraag of hij hoopvol was om trent de kwestie van de vrede ant woordde hij: „wel natuurlijk heb ik goede hoop, doch liet zal niet gemak kelijk worden en het zal alles niet zo vlug gaan". „Dit wordt een periode van zeer grote verantwoordelijkheid voor de Verenig de Staten. Dit moet een periode zijn van studie, zelfonderzoek en opoffe ring. Het grote woord in Amerika dient „plicht" te zijn". Generaal Eisenhower zou voor zijn vertrek naar Europa voor besprekingen naar Washington gaan In Europa zou hij zo veel mogelijk functionnarissen spreken om uit te maken of er een ge meenschappelijk begrip voor de vraag stukken van de toekomst aanwezig was Slechts in eensgezindheid kunnen wij de idealen en beginselen handhaven waarmede wij willen leven" De ïaad van beheer van de „Colum bi a-University" heeft medegedeeld, dal genera? 1 Eisenhower „onmiddellijk en voor onbepaalde tijd" verlof is verleend als president van de universiteit, echter Chinese communistische delegatie uit New York vertrokken De Chinese communistische delegatie bij de V.N. is gisteravond per vliegtuig uit New York vertrokken, uitgeleide gedaan door ÏVIalik, de voornaamste Sovjet-Russische afgevaardigde en afgevaardigden van Tsjecho-Siowakye en Polen. In een bjj het vertrek uitgegeven ver klaring wenste de leider der delegatie Woe hsioe-tsjoean. de Amerikaanse be volking een gelukkig Niéuwjaar Woe verklaarde niet te geloven, dat „de vre delievende Amerikaanse bevolking een wereldoorlog wil ontketenen door agres sie tegen Formosa en interventie in Korea". De delegatie nam 900 kilo bagage meer in het vliegtuig mee dan op de heenreis was meegebracht. Onder dc bagage bevinden zich kleren, eleelrische apparaten, boeken, tijdschriften en kiei- ne meubelstukken. Naar verluidt, heef' ae delegatie een grote hoeveelhe d Ame rlkaanse technische oerlodieken meege nomen, waaronder alles wat betrekking heeft op de atoomenergie. Voor het vertrek var het vliegtuig hebben detectives van öe sectie New York elk stuk bagage aan boord mer Röntgenstralen doorgelicht. VAN HET FRONT IN KOREA Naar verluidt zou op de strijdkrach ten der V.N ten Noorden van Tsjoent- sjon aan de 38ste breedtegraad ovei een front van 50 km, sterke druk ge oefend worden door communistische af delingen. Volgens een woord.'oerder van hel achtste leger zijn de tweede, vijfde en achtste divisie bij pogingen om dc stellingen aan de breedtegraad te ver beteren op matige tot zware teger.stano van Noorri-Koreaanse troepen gestuit Dit is het eerste grote treffen aan hel front van het achtste leger sinds 3 weken. De luchtmacht der verbondenen heeft haar aanvallen op Chinese en Noord- Koreaar.se troepen voortgezet. CHINA TREFT MONETAIRE VERGELDINGS MAATREGELEN. Naar het communistische blad ,Ta- kungpao' meldt heeft de Bank van China gisteren te Sjanghai officieel be kend gemaakt, dat zij voorlopig alle wis seltransacties in Amerikaanse en Cana dese dollars en Philippijnse pesos staakt. Tevens heeft de Bank van Chins de officiële wisselkoersen van deze drie valuta's met 3 verlaagd. MORGEN AFNEMENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk op vele plaatsen nog weinig bewolking met mistbanken en matige, hier en daar strenge vorst. Later meer bewolking met stijging van temperatuur tot nabij het vries punt, in het uiterste Noorden van het land tot lichte dooi, en hoofdzakelijk in de Oostelijke provincie enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. (Opgemaakt te 10 uur) 21 DECEMBER Zon op: 8.46 uur: onder: 16.30 uur. Maan op: 14 01 uur: onder: 6.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.17 en 13 38 u. Laagste temperatuur afgelopen nacht: 8 C. J)it nummer bestaat uit acht pagina's. „met. dien verstande dat de generaai onmiddellijk zijn functie als president weder zal opnemen als hij van zijn mi litaire post ontheven wordt". AMERIKAANSE VERSTERKIN GEN NAAR EUROPA. President Truman heeft gezegd, dat aanvullende Amerikaanse troepen naar Europa zullen worden gezonden als deel van het nieuwe Noord-Atlan tische leger, zodra het mogelijk is deze troepen gereed te krijgen. Generaal Dwight Elsenhower zou op perbevelhebber der geallieerde strijd krachten in Europa zijn „in precies dc zelfde functie als generaal MacArthur de opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in het Verre Oosten'. Truman maakte auidelijk, dat hij Mac Arthurs positie in de tweede wereldoor log bedoelde en niet zijn opperbevel over ae troepen van de Verenigde Naties op het ogenblik. Er zijn thans ongeveer 100 000 man Amerikaanse landstrijdkrachten in Europa en drie eskaders gevechtsvlieg tuigen evenals drie eskaders vliegende reuzenfe- ten van het type B-29. Er zijn ook Amerikaanse viooteenheden in dc Middellandse Zee. Schumacher blijft contra! De leider van de Westduitse sociaal democratische partij, dr Kurt Schu macher, heeft aan Reuter meegedeeld, dat zijn partij de te Brussel genomen besluiten zal blijven verwerpen, zolang de geallieerden niet voldoende troepen ter beschikking stellen voor de bescner- ming van West-Duitsland. Dr Schu macher noemde het een hersenschim, te geloven, dat een Westduitse militaire bijdrage binnen een jaar haar beslag zou kunnen krijgen. BIJZONDERE VOLMACHTEN VOOR PRESIDENT TRUMAN. De juridische commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heef- een verzoek van president Truman om twee van de bijzondere volmachten, die hij in de tweede wereldoorlog had, goed gekeurd. Het betreft hier de bevoegd heid om regeringsbureaux te handhaven of op te heffen of de volmachten van een bureau over te dragen op een ander totdat of de president of het congres ce nationale noodtoestand als beëindigd verklaard heeft en de bevoegdheid om bestaande en toekomstige regeringscon- cracten eventueel te wijzigen teneinde vertraging in de productie voor de de fensie te vermijden en de leveranties gaande te houden. De voorzitter van de commissie ver klaarde, dat geen enkel lid zijn stem tegen het teruggeven van de volmachten had uitgebracht. Dezer dagen is te Nice, in Zuid- Frankrijk, een nieuw passagekan toor van de K.LM. geopend. In dit kantoor is een permanente tentoon stelling ondergebracht van typisch Nederlandse producten. Een Franse politieagent toont belangstelling voor een model van de Vliegende Hollanderin de etalage van het nieuwe passagekantoor. Truman zal Acheson niet ontslaan EEN BEROEP OP EENHEID. President Truman heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat hij wei gert" minister van buitenlandse zaken Acheson te ontslaan. Zoals bekend, is hier van republikeinse zijde op aan gedrongen. Indien het communisme de overhand zou verkrijgen zou Acheson een van de eersten, zo niet de eerste, zijn, die door de vijanden van vrijheid en Christen dom neergeschoten zou worden", aldus Truman De aanvallen op Acheson waren ont bloot van iedere grond Achesons ont slag zou bekekenen, dat de krachtige, kloeke houding van hef land tegen-over communistische agressie verzwakt zou worden" Truman rieD de groen die de Ameri kaanse buitenlandse oolitipk en Achpson aanvalt op haar alternatievp politiek kenbaar te maken Zii was zulks tegen over het land verplicht in een tijd .van harde feiten en zuiver denken en niet van va.gp beschuldigingen en vrome ai- gemeenheden". Truman deel een drin gend bempn om eensgezind te ziin en ..een werkeliik twee-nartiien-stelsel na te streven In deze t-ild moet men de grote talenten van mannen als Ache son gebru'ken". De politiek der Verenigd0 Staten was niet veranderd sinds hii. Truman, pre sident was geworden, hoewel er vier mi nisters van buitenlandse zaken onder hem gediend hadden. Truman veroor deelde dp wijze waarop Achpson in de kiescampagne voor d" verkiezing in No vember was aangevallen. In de discussie verklaarde de pre sident. dat er in de V-S. geen isola tionisme li®erste. Fon jrrnot deel van de post die het Witte Hvh bereikte, kon worde" «samengevat ond«r de kon- woorden ..Riit van ie af". Het gehele volk stond achter de regering. Vliegongevallen Alle zestien passagiers en de vier le den van de bemanning, die aan boord van een vermiste Dakota van de Air India waren, zijn dood aangetroffen. Hef toestel was vorige Woensdag op een vlucht van Madras naar Trivan- droom vermist geraakt. In zware mist hebben reddingsploegen in het dichte oerwoud dagen lang gezocht tot zij de wrakstukken van het vliegtuig op 250 km. ten Noorden van Trivandroem aantroffen. Een transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht wordt tussen Oki nawa en de Philippljnen vermist, met 37 man aan boord. Het toestel meldde zich nog 35 minu ten voor het tijdstip van aankomst. ARRESTATIES VAN R.K. GEESTELIJKEN IN' TSJKCHO- SLOWAKIJE. Volgens het gezaghebbende blad van het Vaticaan „Ecclesk zijn na een nieuwe golf van arrestaties thans on geveer 2 000 van de 7.000 R K. geeste lijker, in Tsjecho-Slowakije gevangen genomen. In veel parochies hadden de ■katholieken dag en nacht gewaakt om arresr3i'ir van hun priesters te voorko men. aldus het blad. ..Op verschillende plaatsen. vooral in Slowakije, hebben bloedige taferelen plaats gevonden. Ve len hebben de trouw aan hun priesters betaald mpt de gevangenis of verhes van hun leven", LINKSE ARBEIDERSPARTIJ IN WEST-DUITSLAND IN OPRICHTING Vooraanstaande voormalige commu nisten en sociaaldemocraten hebben be sloten in West-Duitsland en West-Ber- liju een nieuwe linkse arbeiderspartij tp stichten, die onafhankelijk zal zijn var Oost. West, Stalin of Tito", zo heeft Josef Schappe, een vroegere hoofdredac teur van het West-Duitse communisti sche blad „Freles Volk" te Dusseldorp verklaard. De voornaamste punten uit het pro gram der nieuwe partij zijn: onvoor waardelijke oppositie tegen iedere her bewapening, zowel in Oost- als in West- Duitsland onvoorwaardelijke oppositie tegen de grens langs Oder en Nelsse. een werkweek van vijf dagen met he huidige loon en deelneming van de ar beiders op voet van volledige gelijkheid aan het beheer van de bedrijven, waar in zij werken. Vandaag beginnen wij onze opgaven voor de Kerstpuzzle van dit jaareen „kruibus", waarover wij Zaterdag j.l. reeds bijzonderheden schreven. El ders in dit blad vindt U de tekening van een kruiswoord raadsel waarbij wij tevens de eerste helft van de horizontale omschrijvingen in rebustaai geven. Morgen publiceren wij de eerste helft der verticale. Vrijdag de tweede helft der horizontale en Zaterdag de tweede helft der verticale om schrijvingen. Aan U de taak. deze om schrijvingen in normaal Neder lands te „vertalen", en vervol gens het kruiswoordraadsel op te lossen. Slaagt U er in. ons de juiste oplossing van het kruiswoord raadsel te doen toekomen onder het motto Kruibusvóór Maandagmiddag 8 Januari a.s. te 12 uur. dan dingt U mede naar een van de 35 prijzen tot een totaal bedrag van f. 275. - die wij onder onze abonnes voor deze „Kruibus" uitloofden. Schrijven van Truman aan Eisenhower President Truman heeft generaal Eisenhower ii* een schrijven verzekerd dat ..het gehele land" z^ch „van ganser harte" achter hem schaarde in zijn nieuwe functie van geallieerd opperbe velhebber in Europa. „De gebeden van alle vrijheidslievende volken vergezel len u", aldus Truman. ITALIË VRAAGT VS. VA MILLIARD GULDEN. Italië heeft bij de v.s. een plan in gediend ten bedrage van ongeveer an derhalf milliard gulden voor mobilisatie van de industrieën en een uitgebreider herbewapeningsprogram. Men meent te weten, dat hei plan aangeeft hoeveel hulp Italië van de V.S nodig heeft om de industriële productie met ongeveer veertig procent uit ie brei den en zijn leger binnen een paar maanden te brengen op twaalf volledig uitgeruste divisies, hetgeen het maxi mum :s, dat door het vredesverdrag ris toegestaan. STAKINGEN IN CHILI. Chileense militairen zijn opgeroepen cm assistentie te verlenen in ziekenhui zen, bij eerste-hulp-posten, in rijkssa natoria en begraafplaatsen in Santiago nadat een staking was uitgebroken on der het personeel van openbare nuts bedrijven. De staking omvat ongeveer 4500 personen, die een Kerstgratificatie eisen. Ook 2000 stakende employé's van te lefoon- en electriciteitsbedryven moeten door militairen worden vervangen. Bo vendien dreigt nog een staking by het openbare vervoer. Treinen in de mist SCHIPHOL ZAT POTDICHT. Het treinverkeer ondervond gister avond door plaatselijke mistbanken vertraging. De banken lagen vooral bij Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Geldermalsen, Amersfoort en Utrecht. Bü dit laatste station deed zich het feit voor, dat aan een kant een bank lag, terwijl de andere zijde volkomen hei der was. Schiphol zat van gistermiddag 5 uur af potdicht. JACOB MARISPRIJS VOOR P. CITROEN. De burgemeester var Den Haag, mr F Schokking heeft gisteren de Jacob Marispri.ls voor de schilderkunst 1950 uitgereikt aan P Citroen voor diens vrouwer.poitret. Eervolle vermeldingen kregen R J. Drayer voor zyn schilderij „Het kanaal" en S Schroder voor diens portret van een jong meisje. E" waren dit Jaar 250 werkstukken voor de Jacob Marisprijs 1950 ingezonden <82 in het vorige jaar). „RIJNDAM" VOOR GOEDKOOP PASSAGIERSVERVOER. Gistermiddag is onder grote belang stelling van een der hellingen van de dok- en werf maatschappij .Wilton Feyenoord" te Schiedam het turbine passagiersschip „Rijndam" te water ge laten Dit schip is bestemd voor hei vervoer van 39 eerste klas passagiers en 860 passagiers in de touristenklaose. De „Rijndam" is speciaal ontworpen ter te gemoetkoming aan de dringende vraag naar goedkoop passagiersvervoer op ?rotere schaal Spoedig besprekingen met Bonn Onze correspondent te Brussel tele foneerde ons hedenmorgen: Het communiqué van de Atlantische conferentie werd gisteravond door ver schillende woordvoerders van commen taar voorzien. Het blijkt dat als generaal Eisen hower zich in Januari eerstkomend te Pariis zal installeren, hij onmiddellijk zal kunnen beschikken over de drie Franse divisies en de Belgische divi sie. die Duitsland bezetten, terwijl ook Engeland en Nederland strijdkrach ten. welke no? moeten worden aan geduid. onder Eisenhower's bevel zul len plaatsen. Deze eenheden zullen dus de eerste kernen vormen van de Atlantische legermacht. Zij zullen in West-Duitsland opgeleid en gesta- tionneerd worden. In het tweede ge deelte van het communiqué is er sprake van de oprichting van een bureau voor de bewapeningsprodue- tie. In dit verband heeft Dean Acheson. de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, opgemerkt dat ziin land in 1950—1951 een productie zal ontwik kelen van 40 milliard dollar, een be drag dat gelilk staat met het totale Nederlandse nationale inkomen over 1950 Dat bedrag zal bestemd ziin voor de uitrusting van het Amerikaanse en van andere Atlantische leeers. De Ame rikaanse minister zeide te honen dat ook in Europa een gecoördineerde in spanning zal worden ondernomen. Over de verdeling van de grondstof fen rezen bezwaren, Het bliikt dat tij dens het onderhoud TrumanAttlee te Washington besloten is een soort allo catie-systeem in te stellen voor grond stoffen, Noch de organsiatie van de Marshalllanden. noch de andere kleine landen werden daarin gekend. Wat het Duitse probleem betreft is het communiqué zeer behendie geredi geerd. Het constateert in de voorwaar delijke vorm dat Duitsland een bijdra ge zou kunnen leveren tot de gemeen schappelijke verdedigng. Naar wij ver namen. zal het plan-Spofford als basis van onderhandelingen dienen met Bonn. In een eerste periode zullen de hoge bezettingscommissarissen onder handelen. daarna zouden de drie mi nisters van buitenlandse zaken van Frankrijk. Engeland en de Ver. Staten met kanselier Adenauer onderhande len. In de Engelse kringen van de con ferentie was men het eens over de gro te waarde van een Duits tactisch lucht- wapen voor het Europees leger. Een persagentschap in Amerika goot dit vrij algemene en anderzijds wederom met vele nuances uitgedrukte oordeel in de vorm van een sensationeel be richt. waarin sprake was van de „her opleving der Luftwaffe". Men hoopt met Bonn spoedig tot een overeenkomst te komen, daar üe Duitsers er evenveel belang biï lico- ben dat zij aan de Elbe verdedigd worden, als om het even welk ander Europees land. De aanvaarding van de verdediging van Europa aan de Elbe is overigens een overwinning van de Europese di plomatie daar de Amerikaanse mili tairen in hun strategische ontwerpen een verdediging van Europa hadden ge plant aan de Pyreneeën. Generaal Eisenhower zal bijgestaan worden door een internationale staf. die zal worden samengesteld uit verte genwoordigers van de landen die aan de Atlantische strijdmacht bijdragen. De financiële ziide is ..slechts in al gemene zin besproken. aldus een woordvoerder, „doch men verwacht, dat iedereen ziin uiterste best zal doen en anderzijds ziin de Verenigde Staten bereid de last mede te dragen". Men verwacht, dat een vooraanstaand Amerikaans industrleëel benoemd zal worden tot directeur van de proluctie- raad. omdat de Amerikanen meer er varing hebben op het gebied van mas sa-productie. William Batt. hoofd van de missie van de E.C.A. te Washing ton. is tot Amerikaans afgevaardigde in de raad benoemd. De nieuwe raad. die de oude raad van vier landen over vleugelt. zal bestaan uit vertegenwoor digers van alle twaalf oactlanden en verantwoording verschuldigd ziin aan het defensiecomité en de raad van plaatsvervangers. Volgens Spofford. de Amerikaanse vertegenwoordiger in de raad van plaatsvervangers, zullen de volmachten van de militaire opperbe velhebber gebaseerd zijn op juridische gronden, terwijl de directeur van de product.ieraad via het uitbrengen van adviezen en het doen van voorstellen zou moeten werken. Grote Drie bijeen Gistermiddag zijn de grote drie bij eengekomen. De ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten. Groot-Brittannlë en Frankrijk hebben van gedachten gewisseld over het ant woord. dat aan de sovjet-unie zal worden gezonden met betrekking .tot het voorstel van dit land om een con ferentie van vier te houden betreffen de het Duitse vraagstuk. Tijdens deze besprekingen zou eveneens overwogen zdin welk antwoord gegeven moet wor den op de Russische nota volgens wel ke Frankrijk en Groot-Brittannië de pacten van vriendschap zouden hebben geschonden, die hen met de sovjet-unie verbinden. Volgens de Franse hoge commissaris voor Duitsland. Francois Poncet. zal het antwoord „zonder verwijl de ko mende dagen" verzonden worden. Elk der drie landen zal apart antwoorden, doch de drie antwoorden zullen in ge lijksoortige bewoordingen gesteld ziin, aldus Poncet. „Zii zullen tenminste als violen ge lijk gestemd zijn", zo voegde hii er aan toe. HEDEN WESTERSE UNIE BIJEEN De ministers van buitenlandse zaken van de vijf landen van de Westerse Unie Engeland. Frankrijk en de Be- neluxlanden komen vanochtend bij een. Een woordvoerder van de Westerse unie. verklaarde, dat de besprekingen in zekere zin routine-besprekingen ziin „Wij maken gebruik van het feit, dat de vijf ministers van buitenlandse za ken thans in verband met de Atlanti sche besprekingen te Brussel zijn", zo zeide hij. Hii voegde eraan toe, dat „wat de zuiver militaire aangelegenheden be treft, de Westerse unie thans natuur lijk niet meer dezelfde betekenis heeft als toen het pact van Brussel drie .laar geleden getekend werd". Reorganisatie der politie AANBEVELINGEN DER COMMISSIE TER VEER. Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige vorming heeft het rapport van de commissie-Ter Veer. bevattende aanbevelingen tot herziening der orga nisatie der politie, gepubliceerd. Het hoofdbezwaar tegen het bestaande stelsel, aldus het rapport, wordt geacht te zyn gelegen in de positie van de bur gemeester die onder het huidige stelsel weliswaar verantwoordeiyk is voor de politiezorg, doch meer in naam dan in feite. Het in het rapport aanbevolen compromis heft naar de eenstemmige mening der commissie dit hoofdbezwaar op Na een analyse van de politietaak van de burgemeester, volgen, geformuleerd in een tiental punten, aanbevelingen waardoor, indien zii worden opgevolgd, aan de burgemeester van een gemeente met Rijkspolitie voldoende gezag wordt verleend over de in ziin gemeente ge- stationneerde rijkspolitie. De commissie zou o.a. de volgende punten In een regeling willen zien neergelegd, a. In elke gemeente met Rijkspolitie is een plaatselijke com mandant der Rijkspolitie, die onder de burgemeester de hoogste politiefunc tionaris in de gemeente is. b. De taak van de groepscommandant van de Rijkspolitie het ware juister van groepscontroleur te spreken beperkt zich tot beheer cn controle, evenals die van de districts- en gewestcom mandant. c. De burgemeester is ter plaatse de eerste hulp-Officier van Justitie. De commissie zou een scherp onder scheid willen maken bussen het gedeelte van de Kon. Marechaussee, dat een mi litaire taak heeft te vervullen en het gedeelte dat de zuiver politiaire grens bewaking verricht. Een gunstig gevolg van de door haar ontwikkelde richtlijnen acht de com missie. dat bij opvolging er van en in afwachting van de werking in de praktijk voor een uitbreiding van het aantal gemeenten met gemeentepolitie de aanleiding ontvalt. 41.526 onderwijzers/essen op 1 Januari 1950 ZELFS EEN 71-JARIGE VOOR DE KLAS! In totaal telde ons land op 1 Januari van dit jaar 41.526 onderwijzers cn onderwijzeressen. Daarvan werkten 11.947 bij het Openbaar onderwijs en 29.579 bjj het Bijzonder. Hiervan waren 18.204 vrouwen. Twee mannelyke en een vrouwelijke onderwyzer waren 70 jaar. Het openbaar gewoon lager onderwijs had als jongsten vijf 20-jarige onder- wyzers en 31 twintigjarige onderwyze- ressen voor de klas. Het bijzonder on- derwys van dit soort 1 negentienjarige onderwyzer en een evenoude onderwij zeres. In één school voor openbaar uitge breid lager onderwys stond een 71-ja- rige onderwyzer voor de klas. Uit een opgave betreffende vacatures, afwezigheid en plaatsvervanging by het Lager Onderwijs per 16 September JI. blijkt, dat het aantal vacatures in het verplichte personeel 885 bedroeg. Daar van waren op 16 September niet ver vuld: 86. Het aantal vacatures in het boven tallig personeel bedroeg in totaal 392. Daarvan waren op de genoemde datum niet vervuld: 59. Van het totale aantal vacatures, zijn de 2505. werden 645 vervuld door ge huwde vrouwen, 25 door voorlopig ge- pensionneerden, 90 door definitief ge- pensionneerden en 1492 door andere tijdelijk aangestelde leerkrachten. RUSSISCHE GEZANT IN DENEMARKEN PROTESTEERT TEGEN SPOTPRENTEN OP STALIN De Sovjet-Russische gezant in Dene marken heeft by het Deense ministerie van Buitenlandse zaken een protest in gediend tegen onlangs In de Deense pers verschenen spotprenten van maarschalk Stalin, zo meldt net onafhar.keiyke blad .Information". Volgens het blad heef' het Deense ministerie geantwoord, dat de spotprenten te vergelyken warer, met die van andere wereldstaatslieden in de communistische pers. Het minis terie zou bovendien gewezen hoooen op het feit van de vrye pers in Denemar ken. De Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam bestaat 80 jaar, welk feit o.m. gevierd wordt met een symbolisch vissersfeest. Tot dat doel is het gebouw der Academie door de leerlingen onder leiding van de professoren her schapen in een enorm „diepzee bassin". Op smaakvolle wijze is alles wat met de visserij en de be woners der zee in verband staat uitgebeeld. Ook „Zeepaarden' be horen tot de have van het bassin4

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1