Indonesië blijft op liaar standpunt staan Strijd zal elegant" gevoerd worden Beurs van Amsterdam DINSDAG 19 DECEMBER Leidse Schouwburg DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. NINA. indré Roussin heeft in het blijspel een echt kolderstuk gewrocht. ::-by men zich afvraagt of het zyn reling is geweest om de toeschou- s-i een amusante avond te bezorgen 3 wel zich zelf door de reactie gade /aan. die zijn werk te weeg brengt. 3 doodgewoon driehoeksgeval wordt hem zo geestig en zo geraffineerd iandeld, waarbij hij zijn figuren de 3-ie bul telingen op geestelijk terrein j maken, dat men over het hoofd zien. dat er feitelijk niets dan ge- :i wordt met de drie personen, die driehoeksverhouding plegen te vor- 3i. Slechts een tweetal kleinere rollen r! hij ingevoegd Alles concentreert 4 op de drie. Kostelijk weeft hij deze e?n fijn - ironische dialoog, die ten ,:'e ook al doet hij in het laatste be- riif nog enige moetie om er wat diepere iergrond aan te geven, toch volkomen .fjtemd blijft od het amusante, waar- :or dit geval geheel een geval blijft •rnen zonder meer: een boutade met 'thtlge vondsten. Doch dat dit lichte Franse blijspel een ??lijk succes weet te behalen als zich 5'.eravond in de volle schouwburg de- ristreerde. dat menen wij toch wel in eerste plaats te moeten wijten aan sublieme spel van Mary Dresselhuys - brengt voor Nina alle charme en 'igheid mede. die hier bii uitstek arden verlangd. Het is een genot over ?anse linie om haar aan het werk" sen in dit lichte Franse oeuvre van gitige malligheid. Maar ook Guus Os ais de amant en Henk Richter als echtgenoot dragen het hunne bij tot slagen .al hoede laatstgenoemde zich i: te veel chargeren. Summa .r,immanm ("is een avond, ge- ewiid aan de lichte muse! De b'oemen die aan het slot aan Mary resselhuys aangeboden, waren voor ur een welverdiende hulde die door nubliek geestdriftig met luid applaus ad onderstreept. v M. .ACCORDANTO" GAF OPENBARE LES. Een vijf-en-twintig-tal enthousiaste ordeonnisten. waaronder enkele zeei jgdige. die sinds 2 Maart deel uitma al van de opgerichte Accordeonvereni- in? ..Aceordanto", gaf gisteravond In geheel gevulde Burchtzaal *n open- >re les. De voorzitter, de heer S Swa- Bnburg, heette allen welkom, in het ■zonder een aantal manschappen van Soc. Ned. Dienst dat voor deze :;;nd een uitnodiging had ontvangen nier leiding van de heer Lauw Boel- urd opende .Aceordanto" het pro- iimma met .tic „Wi"n bleibt Wien een pittige inzet, gevolgd door !econcert-ouverture ..E!ly" van R. Was- ;aaar. een werkje, waarin wij ons kon- >n overtuigen van de ernstige wil van 'ztord-anto om ook in dit genre goed )'r de dag te komen Uiteraard zocht •tg ezelschap het deze avond voor het trendeel In enige populaire tukjes urvan wij o a. noemen Standchen van «chubert en Vineta Glocken van Lind- iv-Theimer. Uit alles bleek, dat Ac- •irdanto" op de goede weg is. Een ver ging met nog vele mogelijkheden. 'Ike het op dit terrein bü een zorg- iiiige studie nog ver kan brengen cn - ook enkele goeds solisten in haar 'dden heeft.. Na aflocp volgde .een ge- somenzyn. De aanwezigen toon- 1 zich hoogst dankbaar voor het ge mene VERKEERSOMLEGGING NIEUWE MARE. Van de ziide der Politie wordt ver acht de aandacht te vestigen op bet dat de verkeersomlegginz in ver- and met de bebouwing van de Trek- nrtbrug veranderd is. Met ingang ;3n heden zal van de Nieuwe Mare iar de Lammermarkt worden gereden "nks langs het gebouw van de GG. cn 'D. en niet meer rechts. Van de rich- Jig Steenstraat, naar de richting Nieu we Mare moe t gereden worden via de hde Vest. Een en ander houdt ver- ind met de stoornis, die anders het 'tfkeer brerugt in de dienst van de G. en GD. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen fjdeeleerdheid de heren H. K. Staut- mer (Den Haag) en W. A. Bos (Lei en). Nieuwe chef afd. Burgerlijke Stand, Bevolking en Mil. Zaken DE HEER W C. VAN ZWIKTEN VOLGT DE HEER J. W. J. DIEBELS OP. Naar wij vernemen is tol opvolger van de heer J. W. J. Diebels, chef van de afdeling Burgerlijke Stand, Bevol king en Militaire Zaken, die in ver band met de pensioengerechtigde leef tijd de gemeentedienst met ingang van 1 Februari a.s. zal verlaten, be noemd de heer W. C. van Zwieten, thans in gelijke functie werkzaam ter gemeentesecretarie van Velzen De heer Dibels is sinds 1 Januari De heer Diebels is sinds 1 Januari van de afdeling B. S., Bevolking en MiL Zaken GEÜxNlEERDE loge van THEOSOFEN. Dualiteit in de mens. Het onderwerp, behandeld In de open- Pare bijeenkomst van Zondagmorgen was „Dualiteit in de Mens". De theosofie onderscheidt aan het denkvermogen en zijn uitingen tuee aspecten en wijkt hierbij geheel af van de gangbare Westerse opvattingen. Dit vindt zijn oorzaak in haar beschouwin gen omtrent 's mensen samenstelling. Als uitganespunt onderscheidt de Theo sofie een vergankelijk en een onsterfe lijk gedeelte in de mens. Het laatste is de ware mens. het eerste zijn voertuig. De ware mens eaat van leven tot leven en naarmate hij zich in geestelijke zin ontwikkelt wijzigt zich de aard van het voertuig In deze ware mens zetelt het bewustzijn. Telkens wanneer hij een voertuig aanneemt, treedt in dat bewustzijn een aspectin werking, dat hem In staat stelt met dat voertuig in verbinding te treden, dit te hanteren, er mede ervaringen op te doen om daaruit te leren. In de gewone mens legt dit alles zozeer beslag op het be wustzijn. dat de mens zich met ziin voertuie gaat vereenzelvigen: dat het wel en wee van de lichameliike mens zijn ganse leven vullen gaat. Dit laat ste raakt gericht op de vercankellikhe- den van het leven, hoe goed die ook mogen zijn De zorg voor het lichaam, de bevrediging van wereldse sensaties, emoties en verstandelijke neigingen in hun hogere vermen ten onrechte geestelijk leven genoemd houden de mens geketend aan het stoffelijk be staan. Zij zijn -in velen onzer zo sterk, dat de ware aard van het bewustzijn, dat. krachtens zijn zetel in het onster felijke deel van de mens. van zuiver geestelijke aard is. in ons, alledaagse mensen, veelal verduisterd is: al treedt het door het geweten en onze edelste menselijke gevoelens en neigingen nu en dan naar voren. Deze toestand van het menselijk denkvermogen is de grootste hinderpaal voor de innerlijke, waarachtig geestelijke ontwikkeling van de mens. Hii is de bron van alle leed en striid. van alle misstanden in de menselijke samenleving, van klassen haat en oorloeen. Het is derhalve meer dan ooit nodig, dat de mens zich be wust worde van deze wantoestand dat er twee zielen wonen in zijn borst, zoals eens Goethe zelde. maar erger, dat zii elkaar bestrijden. Om dan ver volgens de taak te aanvaarden het we reldse aanzicht van het denkvermogen te leren beheersen en het zodoende te beperken tot ziin ware taak om de onsterfelijke, innerlijke mens te dienen en hem zodoende in de gelegenheid te stellen ziin vermogens te ontplooien en dusdoende de lijdende mensheid, te hel- .pen. De theosofie wiist daartoe de weg in een vorm aangepast aan de denk wijze van onze tijd. Maar het feit is van alle tilden De Heilige Schriften der Mensheid hebben haar steeds op haar plichten gewezen en min of meer versluierd de weg aangewezen. Die \veg is zeer duidelijk beschreven In de ..Bhagavad Gita". ter navolging. Het aantal gegadigden voor een Kerstpakket van het Leger des Heils bedraagt niet minder dan 7001 Dat wil dus zeggen, dat er veel geld nodig is. Een bekende Leidse firma verblijdde de leiding dezer dagen niet een gift van f200.—, Wanneer nog enkelen dit voorbeeld volgen, kan het Leger aan alle aanvragen voldoen. Het gironum mer is 35187. begrafenis l. kluvers Op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Osgstgêest vond hedenmiddag de teraardebestelling plaats van de heer L. Kluvers, die dezer dagen plot seling op 67-jarige leeftijd overleed. De overledene was oud-chef plaats kaartenbureau bij de Ned. Spoorwegen Probleem Nieuw-Guinea Eenzijdige opzegging R.T.C.-overeenkomst niet wenselijk Minister Moh. Roem, die gisteravond met Moh. Yamin door president Soe- karno werd ontvangen, heeft vandaag voor een voltallige pariements-verga dering. die met gesloten deuren werd gehouden, een uiteenzetting gegeven over de besprekingen Inzake Nieuw Guinea in Den Haag. Na afloop heeft de plaatsvervangen de voorzitter van het Parlement, de heer Tamboenan. medegedeeld, dat het parlement noch suggesties, noch voor stellen zal doen aan de Indonesische delegatie. Wel zal het Parlement de gelegenheid hebben, aan de voorzitter der delegatie vragen te stellen. Ook indien de regering naar aanlei- van het rapport van minister Roem tot •de conclusie zou kernen, dat de onder handelingen op een dood punt geko men zijn, zal zy aan het vertrek van Moh. Roem naar ons land niets in de weg leggen. „Indonesië zal de strijd om Nieuw- Guinea cp elegante wijze voeren." al dus deelde men In officiële kringen vanmorgen mede. Men zeide, dat het mandaat voor de Nieuw-Guinea-dele- gatie ongewijzigd zal blijven. De regering biyft haar standpunt handhaven, dat op 27 December een oplossing dient te zijn gevonden, die gebaseerd is op het principe van er kenning van de Indonesische souve- reiniteit over West Nieuw-Guinea. alhier en secretaris van de Bond van gepensionneerden bij de Spoor- en Tramwegen afd. Leiden Op de begraafplaats merkten wy o.a. op de heren G Ras, adj. Stationschef alhier. W. Steemers, gep. chef Goede renkantoren, H. J. Mülicr, gep. stati onschef van het station aan de Heren singel. K. A. Wolterink. chef commies N.S. alhier, en vele vrienden en kennis sen van de overledene. In het koor werd allereerst gespro ken door de heer H. J. Müller, oud chef van het voormalige station Herensin gel die dank bracht voor het vele wat de heer Kluvers voor de gepension- neerden heeft gedaan en de vriend schap, welke hij rond zich heeft ver spreid. De voorzitter van de Bond van Ge- pensionneerden bij de N.S., de heer J. de Groet, noemde de ontslapene de stuwende kracht van deze bond, wiens werk dankbaar zal worden herdacht Ds G. F. Callenbach, Ned. Herv. pre dikant te Oegstgeest, sprak naar aan leiding van Jesaja 9 1 tot en met 5 en bad aan de groeve het „Onze Va der". Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth Johanna, d van J. H. Ruiten cn E. B. Waglau. Jacobus Gerrlt Marie, z. van J. Heemskerk en A. van der Sleet; Pleter, z. van T Hulsman en E. Asztem- borska; Relnier Jan Pleter, z. van R. Lari- cel en T. de Ridder; Johanne-s Cornelus, z. van J. van Duljn en M. Vos. Pieternella Johanna, d. van D. van Pijlen en N. Leen- dertse; Maria Johanna, d. van F. Plepen- brink en J. A. Alkemade; Arie. z. van J. H. van Oort en T Z Alphenaar; Alwlne Sytske, d. van D. M. Gordijn en M. E. de Mooi); Johannes Volkert Maria, z van G. M. Berk en B. P. Vink; Paul Frederlk. z, van P. W. Otto en H. Buis. Maria Johanna, d. van J. W. H. Bink en G. A. Kraan; BoudewJJn Johannes, z. van B J. den Outer en C. Groenewcg: Adrlanus Hendrlkus. z. van P. Anker en G. Klomp; Hendrlkus. z. van L. J. Smit en A. Hooestraaten. GETROUWD: R J. Kop Jm en A. van der Zeeuw Jd: P. van Duijn Jm en A. Brouwer Jd. OVERLEDEN: J. A. Franken, wedn., 83 jaar; L. Kluvers, man, 67 Jaar: L. A. Ranselaar, huisvr. van Boclee. 84 Jaar: H. Stulvenberg. man, 73 Jaar; E. J. Kerlen. z., 3 Jaar; J. Kloepper. vrouw. 78 Jaar: H. C. Swagers, d,. 2 Jaar; C. Boot, man, 54 Jaar. Men zeidc overigens het niet wense lijk te achten, dat Nieuw-Guinea een reden zal vormen voor een eenzijdige opzegging der overeenkomst. yamin: „géén compromis". „Ten tijde van de R. T. C. zou de kwestie-Nieuw-Guine-a, indien men zulks toen zou hebben gewenst, een reden zijn geweest voor een impasse", zo voegde men in officiële kringen hieraan toe. Men gaf tenslotte te ken nen, dat de kwestie-Nieuw-Guinea niet eenzijdig voor de V.N. kan worden ge bracht, zonder dat een der betrokken partijen daarvoor gegronde redenen aanvoert. Moh. Yamin zeide, dat voor het In donesische volk de kwestle-Nieuw-Gui- nea even belangrijk is als die van Ko rea voor de wereld. Ten aanzien van Nieuw-Guinea bestaan er volgens hem drie mogelijkheden: mislukking, wel slagen cf een compromis. Aangezien de Indonesische eis abso luut en reëel is. zal de Indonesische delegatie voor het alternatief staan: welslagen of mislukken, aangezien er in geen geval een compromis te ver wachten is. Volgens Yamin groeit In Nederland de oppositie tegen de conservatieve stromingen, die voor een bestendiging van hej koloniale systeem in Nieuw- Guinea zfjn, met de dag. In de diplo matieke wereld acht men haast zonder uitzondering de politieke concepties van de Indonesische delegatie redelijk, ter wijl het de algemene mening is, dat het van Nederland onredelijk Is, de voorgestelde concepties niet te willen aanvaarden, zo zeide hij. Tweede Kamer: INTERPELLATIE-AANVRAGE VAN DE HEER GERBRANDY. Drie communistische moties verworpen. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Ger- brandy (AR) verzocht hem op korte ter mijn. liefst Donderdag of Vrijdag gele genheid te geven aan de minister van Oorlog en zo nodig aan de minister van Umezaken en Overzeese Rijksdelen vra gen te stellen over de wijze waarop op dit ogenblik geregeld wordt de afvloeiing van ex-KNIL-militairen, met name de Ambonnezen. Over dit verzoek zal morgen worden beslist. Behandeld werd een drietal moties van de heer Gortzak (CPN). Die betref fende toekenning van een vacantietoe- slag aan het overheidspersoneel werd verworpen met 53 tegen 6 stemmen, die der CPN. Die inzake toekenning van een Kerst-gratificatie aan het over heidspersoneel werd verworpen, evenals die tot toekenning van een bijslag op pensioenen (beide met 55 tegen 6 stem men, die der CPN. ALPHEN EEN KLEIN MILLIOEN BEZOEKERS IN AVIFAUNA, ls op 2 Januari het Vogelpark Avi- ;una tot 24 Maart 1951 gesloten zal orden wegens het aanbrengen van ver keringen, zullen bijna een millioen zoekers in do acht maanden, dat het ■)rk open is geweest, dit bezocht heb- LEIDERDORP Teraardebestelling van de heer A. van Muiden Gistermiddag vond op de Algemene Begraafplaats aan de Hoogmadescweg de teraardebestelling plaats van de heer A. van Muiden, die de vorige «eek op 92-jarige leeftijd alhier over leed. Toen de kist in de groeve v:as neer laten, trad allereerst naar voren de K. van Diepeningen, Pres. Kerk lid alhier, die namens de Ned. Herv. *meente een krans op de kist legde, volgens dankte spr. de overlëdene ailes wat hij voor de Ned. Herv ^-Tieente van Leiderdorp gedaan heeft. Hierna trad naar voren ds J. P. Hon- -H, Ned. Herv. Pred. alhier, die aller- ^t de begrafenisliturgie uitsprak. Als •uiting hiervan las spr. enkele verzen or uit 1 Thessalonicensen vers 4. Wat overleden gedaan heeft op Christe- - terrein is te veel om op te noemen, heeft vele kinderen samengebracht het Evangelie van Jezus Christus, mogen wij danken voor wat hij in ~*nst van de Kerk gedaan heeft. Wij r^en zijn nagedachtenis en zijn trouw Qen. Spr. sprak enkele woorden van 'tost tot de nicht van de overledene. .Hierna kreeg ds R. P. A. Rutgers, Em. "Cd. der Ned. Herv. Gem. te Katwijk j; Zee het woord, die namens de Kerk ert aldaar en namens de Ned. Herv G5-n. enkele woorden sprak. De over- •jiene wist, aldus spr., op een zeer dui- ^lijke wijze de geschiedenis uit de Bijbel kinderen voor ogen te stellen. Vele ;jIe Katwijkers zullen zich dit nog wel ;nnneren. De heer J. van Muiden uit Leiden, -f van de overledene, sprak een woord dank. Hierna bad ds J. P. Honnef „Onze Vader". RAADSAGENDA. De Raad komt Donderdag a.s. in openbare vergadering bijeen te 8 uur 45 Behandeld zullen o.m, worden de vol gende punten: Nadere voorlopige vast stelling gemeente-rekening 1948; voor lopige vaststelling gemeente-rekening 1949; vaststelling werkelijke kosten per leerling voor het openbaar gewoon la ger onderwijs over 1948 en 1949; vast stelling vergoeding bijzondere scholen voor het jaar 1949; voorstel tot vaststel ling van het crediet in rekening-cou rant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor de gewone uitgaven; voorstel tot vaststelling van de verorde ningen op de heffing van het vergun- nings- cn verlofsrecht; voorstel tot vuilnisberging; vaststelling ontwerp- partiële herziening van het uitbreidings plan met daarbij behorende bebou wingsvoorschriften; vaststelling ont- werp-bebouwingsregeling voor de 'be bouwde kom; comptabiliteitsbesluiten. BurceiHlke Staml Geboren: An- thoon. z. van A. Ederveen en f. Noor- dervliet. Overleden: A. v. Muiden. 92 j. WARMOND Het door de architect Siebers uit Breda ontworpen entree voor het Groot Seminarie alhier, door de burgerij aan geboden bij het 150-jarlg bestaan, is thans aangebracht. Een en ander maakt een kunstzinnige indruk. VOORSCHOTEN KERTSAVOND AUDEN VAN DAGEN EN INVALIDEN. Evenals vorig jaar zullen de jongeren uit d.e Hervormde en Gereformeerde Kerk voor ouden van dagen, invaliden en zieken een Kerstavond houden in het Gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan en wel op Vrijdag 22 December TONEELUITVOERING. In het R.K. Verenigingsgebouw werd gisteravond door de toneelvereniging „Meer Vreugde" uit Noordwijkerhout l 'n opvoering van „Het verleden spreekt" zegeven ten bate van de afdeling Lelden van de RK. Blindenbond ..S:. Odilia" Bij het begin van de avond sprak de -secretaris van de afd. Leiden, de heer H. van Schaik. een kort openingswoord, zette het doel van deze avond uiteen en gaf een overzicht van de huidige posi tie van de blinden. Daarna trad het gezelschap voor het voetlicht. Naast tragiek was er veel hu mor In „Het verleden spreekt". Het spel was uitstekend. Jammer was het dat door de slechte weersomstandigheden de zaal slechts half gevuld was. UITSLAG KLEURWEDSTRIJD „COTUVO". „Cotuvo" heeft o.m. een kleurwed- striid georganiseerd onder de school jeugd. Het succes was buitengewoon. Niet minder dan 363 inzendiengen kwa men binnen, de een al fraaier dan de andere. De iury. bestaande uit pater drs Wulfram (SeminarLe Paters Capucil- nen). voorzitter, de dames Stikvoort (R.K. Meisjesschool) en Mohl (Openb. Lag. School) en de heren Joziasse (School m. d. Bijbel), Lippens (RK. Jongensschool) en Maarsen (Hen-. School), had zeer zeker geen gemakke lijke taak. In de groep meisjes 69 jaar waren j 63 inzendingen en 11 prijzen: 1. Nelleke de la Bije: 2 Leni Segaar; 3. Truus Zoons. Jongens 69 jaar. 47 inzendingen en 9 prijzen: 1. Pieter de Jong: 2 Richard de Jong; 3. Jan Wessel Bakker. Meisjes 9—12 jaar, 54 inzendingen, 10 priizen: 1. Ike Bakker: 2. Joop Huisman: 3 Gerda Hartemink. Jongens 912 jaar. 36 inzendingen. 9 prijzen: 1. Pieter Hoekstra: 2. Jan de Jong; 3. Frans v. d. Valk. Meisjes 1216 jaar. 141 inzendingen. 31 prijzen: 1. Olga- Donders; 2. Mieke Tielrade: 3. Doorle Hogenboom. Jongens 1216 jaar. 17 inzendingen, 6 priizen: 1. Bernhard Rodenburg; 2. Frans Zilverentant; 3. Wim Mak. Voor deze kleurwedstriid had de Kon Begeer een aantal fraaie medail- j les geschonken, die beschikbaar waren gesteld voor de scholen, die de meeste prijswinnaars onder hun leerlingen zou den tellen. De volgende scholen zullen een me daille ontvangen: meisjes 69 jaar: R.K. Meisjesschool; jongens 6—9 jaar: School m. d. Bijbel: meisjes 912 jaar- School m d. Biibel: jongens 912 jaar School m. d. Biibel: meisjes 12—16 jaar: Midd. Meisjecschool huiz? Bi;- dorp; jongens 12—16 j.: Herv. School. Abe niet naar Italië (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen, heeft Abe Lenstra besloten niet naar Italië te gaan cn heeft hü het aanbod afgewezen. Alle voor- en nadelen heeft hij tegen elkaar afgewogen, waarbij hij tot de conclusie kwam. dat de nadelen het wonnen. Abe, die thans 30 laar oud is, zeide niet graag uit zijn omgeving te vertrekken: bovendien verliest hy zijn baan, waardoor het risico hem te groot is geworden. De Karei Doorman in Nederland terug Na een reis van ca. zes weken is he denmorgen de „Karei Doorman", het Nederlandse vliegkampschip, dat niet een smaldeel oefeningen in de Middel landse Zee heeft gehouden, te Rotter dam teruggekeerd. Het doel, de vliegers te oefenen in de Amerikaanse wijze van deklandingen, is. aldus de commandant kapitein ter zee C. W. Slot. bereikt. Zij zullen enige tijd bij de Engelse marine worden gedetacheerd. Vrijdag a.s. zal het schip naar Wilton- Fijenoord te Schiedam gaan. De opva rend krijgen dan verlof en de „Karei Doorman" wordt voor een tydje stilge legd. De commandant kon ons niet ver tellen, wat er dan met het schip zal ge beuren In dé Middellandse Zee zyn ook oefe ningen tegen duikbootaanvallen gehou den door de kanonniers en met alle oefeningen is meer bereikt, aldus de commandant, dan hij gehoopt had „De reis heeft zijn rendement opgeleverd en ik ben zeer tevreden". „De Bitter", die als volgschip van de „Karei Doorman" optrad, heeft moei lijkheden aan de dieselmotor gehad, door dat het schip sneller moest varen dan het kon. Toen dan ook Prins Bernhard aan boord van het vliegkampschip was om de oefeningen by te wonen, heeft een Engelse jager de taak van ,De Bit ter" overgenomen. Behalve aan Malta heeft het schip ook een onofficieel bezoek aan Valencia gebracht en circa 10 000 inwoners van de stad hebben een kijkje aan boord ge nomen, evenals de leden van de Neder landse kolonie. „De Bitter" heeft nog een reis naar Syracuse gemaakt en bij het graf van kapitein-luitenant ter zse J. J Sterken- burg werd een herdenkingsplechtigheid gehouden. Deze officier is in de oorlcg aan boord van de „Soemba" in de Mid dellandse Zee gesneuveld. In totaal zijn er ongeveer 230 dek landingen gemaakt. Het aantal bescha digde vliegtuigen is zeer gering en er zfjn danrbij geen persoon!ijk3 onge vallen gebeurd. Dez° reis is meegemaakt door de kunstschilder Flip Hamers uit Korten- hoef.Daar meer schilders op uitnodiging van de marine tochten gemaakt hebben, ligt het in de bedoeling in het voorjaar te Amsterdam een expositie van hun op deze reizen gemaakte doeken te houden. ARBEIDSDUUR BAKKERS Naar wij vernemen is in het georgani seerd overleg van werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bakkersbedrijf besloten dat de normale arbeidsduur in de as. Kerstweek 38 uur zal bedragen. Impasse inzake Korea Het verluidt te Lake Success, dat de commissie van drie slechts geringe hoop heeft erin te zullen slagen een staken van het vuren in Korea te verkrijgen. In goed Ingelichte kringen is men van mening, dat de impasse volledig is. De prijsuitreiking vindt plaats Don derdagmiddag a.s. in de Raadzaal van het Gemeentehuis. Na afloop hiervan zal In de hal van de Openb. Lag. School voor het publiek gelegenheid bestaan om het ingezonden werk te bezichti gen. BRAND IN MEUBELFABRIEK. Gisteravond omstreeks kwart over 11 is de brandweer uitgerukt voor een binnenbrand in de meubelfabriek „De Globe" aan de Donklaan alhier. Een nachtwaker van een aangren zende fabriek ontdekte de brand en waarschuwde onmiddellijk de brand weer. Toen men ter plaatse aankwam, moest de toegang worden geforceerd Met rookmaskers gewapend betrad men de fabrieksruimte. Het bleek, dat op een tussen etage stoffen, bestemd voor de bekleding, in brand waren geraakt Een brandende kachel was de vermoe delijke oorzaak. Onder leiding van de commandant, de heer J. G. Lekkerkerker. werd het vuur bestreden met gebruikmaking van een schuimblusser. waardoor de verde re fabrieksruimte zo goed als geen wa terschade kreeg. Na enkele uien blus sen kon de brandweer weer inrukken Men was zelf verwonderd, dat men het gebouw en het grootste gedeelte van de inhoud had kunnen behouden. Op het terrein van de brand was o.m. aanwezig burgemeester C. J. v. d. Hoeven. DERDE NUTSAVOND. De derde Nutsavond van dit seizoen was een toneelavond. Het Schiedamse Toneelgezelschap ..Utile Dulci". dat reeds zoveel toneelavonden voor het Nut in Voorschoten verzorgd heeft, kwam weer op de planken. Deze keer was in de zaal „Irene" een toneeltje opgeslagen, waar deze zo goed bekend staande vereniging ..De Cirkel" van w. Somerset Maugham oovoerde. De zaal was oractisch uitverkocht. Dat zal ze- I ker niet in het minst te danken ziin geweest aan de roem. die dit toneel gezelschap hier reeds verworven heeft. Het stuk had niet veel om het lijf. Ook het samenspel vlotte niet zo best als we gewend ziin van dit gezelschap. Toch was het weer een aardige avond. Voorzitter dr J. F. SJrks dankte de spelers onder aanbieding van de ge- bruikelijke cadeaux. Spr. deelde nog mede. dat nog dit laar de iaarverga- dering gehouden zal worden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 December. Coöp. Groenten- velling. Per 100 kg: rode kooi 011.50, savoyekool 5.9010; groene kool 7.10 15.10; boerenkool 111-8; prei 1720; kroten 7.407.70. kroten gek. 11 f21; uien 16; peen 1224; spruiten 1556; an dijvie 10—41; sla 13—18; witlof 15—51; spinazie 4850. Per 100 stuks- sla 3.50 7 20; knolselderle 917. Pei 100 bos: sel derie 6.2010.50 LEIDEN 19 Dec. Vette varkensmarkt. Aanvoer 235 stuks. Zware 172177; lichte 163170; zeugen 15516-5. Handel vrij goed, BODEGRAVEN, 19 Dec Kaasmarkt. Aan voer 125 partijen. Prfjzen le soort f. 2.23 2.30; 2e soort f. 2.182.22. Handel kalm. ROTTERDAM, 19 Dec. Aanvoer in totaal 5238 stuks. 1025 vette koelen en 06sen; 1554 gebrulksvee; 40 vette kalveren; 185 graskalveren; 849 nuchtere kalveren; 190 varkens; 389 biggen; 214 paarden; 4 veu lens; 711 schapen of lammeren; 77 bokken en gelten. Prijzen: vette koelen le kw. 2.252.45. 2e kw. 1.95—2.15. 3e kw. 1.85— 1.95; vette kalveren 3.003.20, 2.602 80, 2.102.40 per kilo. Graskalveren 340, 240, 180; nuchtere kalveren 63. 57. 52 biggen 45. 40.30 per stuk. Slachtpaarden 1.70, 1 60, 1 53 per kilo. Schapen 110, 90. 60; lammeren 95. 80. 65; kalf- en melkkoeien 080, 800. 700: vare koelen 570. 520. 470; vaarzen 650, 600. 500; pinken 450, 400, 325 per stuk. OEGSTGEEST TONEELAVOND IN ENDEGEEST. Het toneelgezelschap „De Gasi-spelers" uit Leiden heeft gisteravond de patiën ten en personeel van Endegeest in de cntspanningszaal een zeer prettige ovond geboden. De belangstelling was groot. Eerst werd opgevoerd hel vei- makeüike toneelspel „Het parelsnoer" dat. in de aanvang wat ernstig getint, toch met ae uitstekend gespeelde gees tige kwinkslagen een smakelijk geheel vormde, waarom menigmaal werd ge lachen. Na de pauze werd opgevoerd net vro lijke toneelwerk ..De sportman" dat om de geestige inhoud telkenmale een da verend gejuich deed ontstaan. Beide één-acters. vlot voor het voetlicht ge bracht. nebben de talrijke toeschouwers een byzonder aangename afwisseling gebracht, waarvoor het hoofd van de econ. en administratieve dienst, de heer J A. Valk, het gezelschap namens de directie en patiënten een welverdiende hulde heeft betuigd. De dames ontvingen een mooie bloeiende plant. Inbraken opgehelderd Enige weken geleden werd ingebro ken in een woning aan de Van Alke- madelaan alhier, bewoond door de familie Brouwer. Tijdens afwezigheid van de bewoners verschafte de dief zich toegang door een gat te boren in het kozijn van de tuindeur, waardoor met behulp van een schroevendraaier het slot geopend kon worden. Binnen werd alles overhoop gehaald. Vermist werden sieraden t.w.v. f. 1000,benevens een fototoestel. De Rijkspolitie alhier stond aanvan kelijk voor een raadsel, temeer daar geen vingerafdrukken waren nagelaten, terwijl een onderzoek met een speur hond geen resultaat opleverde. Zaterdagavond j.l. werd op dezelfde wijze ingebroken in een perceel aan de Spaargarenstraat. Alles werd ook hier doorzocht. Vermist werden een kruik jenever en enige pakjes sigaretten. De Rijkspolitie stelde toen een onder zoek te Leiden in, daar vermoed werd. dat de dader van daar afkomstig moest zyn. Bij een gesprek met een Leidse re chercheur herinnerde deze zich, dat enkele dagen geleden in een fabriek te Leiden een fototoestel te koop was aan geboden. Samen met deze rechercheur werd een onderzoek ingesteld. Nog de zelfde avond werd het fototoestel ach terhaald. Het bleek, dat een bewoner van Warmond het toestel verkocht had. Bij hem werd, in samenwerking met de Warmondse Rijkspolitie, een huiszoe king verricht, waarbij de boor gevonden werd evenals een deel van de gestolen sieraden. Na aanvankelijk ontkend te hebben, viel de Warmonder tenslotte door de mand. Hij werd ingesloten en zal voorgeleid worden bij de Officier van Justitie te Den Haag. EPIDEMIE IN PLAATS VAN GENEZING. In de Indiase provincie Bihar Is bij het dorp Rantalai een cholera-epidemie uitgebroken, die reeds een zevenhon derdtal doden heeft geëist. De oorzaak van deze epidemie is het toestromen van choleralijders uit alle streken van India raar de woning van een jonge herder in genoemd dorp. van wie de roep uit gaat, dat hij de beschikking heeft over een wondergeneesmiddel tegen alle ziek ten. Van overheidswege zijn de nodige maatregelen getroffen. BEURSOVERZICHT STEMMING IETS VASTER. AMSTERDAM, 19 December 1950 Met het naderen van de Kerstdagen schijnt de affaire ter beurze eerder verder in te krimpen. Het zeer vaste verloop van Wallstreet dat aan een in flatiestemming deed denken, had hier niet de minste invloed. Voor de certi ficaten van Amerikaanse fondsen, be stond althans maar weinig vraag, en het gemiddeld agiopercentage onder ging vrijwel geen verandering. Ook vandaag werd weer getracht aan delen Koninklijke In 3obligaties om te zetten, maar de plaatsing was niet zo gemakkelijk. De koersen weken inaar zeer weinig bij die van gisteren af. Unilever zette Iets hoger in, maar belandde weldra op het vorige niveau. In Philips en A.K.U. kwam pas tegen het sluiten van de markt een notering tot stand. Cultures waren echter merkbaar beter gedispo neerd; zowel de prominente als de min der courante soorten trokken iets aan. Vooral diverse cultuurmaatschappijen waren vaster. Oostkust verbeterde 3%. Bankaandelen verdeeld. Bijna 4% beter waren de certificaten H. B. U., daarentegen moesten Javasche Bank 4 3/4% prijsgeven. Claims Simplex wer den gehonoreerd met f. 45,— tegen gis teren f. 50,Aandelen Blikman en Sartorius verbeterden 4%, op het gun stige jaarverslag. In de Scheepvaarthoek diverse ho gere noteringen waargenomen, o.a. voor Paketvaart. Scheepvaart Unie en „Ne derland". De o'oligatiemarkt was prijs houdend voor de guldensleningen en Iets lager voor de dollarsoorten. De obligaties Kon. Olie werden ver handeld van 107 7/8 tot 1081/4%. Dinsdag 19 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000.— Vorige clotkoers koers v. heden Ned. '48 3 Yd 98-% Ned. '47 3 Ms 3 96V8 96 M Dollar-Ing '47 3 96% 96% Investerlngscert. 3.. 98% 96% Ned p 1962 4 m b. 3 96% 96% Indië '37 A 3 94 93% Grootboek '46 3 95% 95% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 39% 40% Nat. Handelsbank 77% 79 Ned Handelmij141% 141% A.KU163 163% Lever Br217% 218% Philips 224% 224 Wilton Feyenoord 152 151 Kon. Olie 289% 289% ^mst Rubber 114% 115 Dell-Bat. Rubber 94% 94% U A~" liin 176% 177 Kon Ned Stoomboot 136% 137 Ned. Scheepv Unie 144% 146% H V_A 107% 108% Java Cult 54% 58 Deli Bat MU 106% 107% Dell My 97 99 Sen em hah 88% 87 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 98% 98% Den Haag 1947 I 3 100 98% 37 I rr 100% Industr Obligaties Lever Brothers 3% 102% 102 J 2 Kon. Petr. Mij lOSVs 108j'ff NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credlctlnstlllngcn Amsterd Bank 163 Rotterd. Bank Twentsche Bank 174 172 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 286 Rott. Droogd. M1J 309 Zwanenb. Organon 195 Handelsondernemingen Born. Sum H. M1J.. 115% Internatlo158 Albert Heyn 197% Ned. My Walv. Vrt. 103 Spoorwegen Dell Spoorw. My 28 Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 39% 56% 164 174 vj 17 Hi 294 306 193 ;i 115 158 196 105 28 40 56"H Fondsen uit Lelden cd omgeving (Aandelen) V 18/12 Holl Constructie 280 Int. Kunststof! Ind. 102 101% Kon. Ned Edelmet. 88 G B Pref w.a Idem 93 Kon. Ned Grofsm. 127 :27 Textiel Gebr v WUk 167 165% Leldsche Wolsplntv 234% 230 G.L rieleman en Dros.. 103G.B 102 Ver. Touwfabrleken 131 130% Pref Idem 131% Lahad Datu CuL My 40 B 40 B

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3