Weerstand tegen agressie blijft ongebroken Het voorstel ter V. N. der dertien aanvaard Besluiten van tie algemene vergadering der V.N. WEERBERICHT hste Jaargang VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 00 No. 27179 EIDSCH DAGBLAD Kreet eur: J. W. Henny taofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal; 35 cents per week m.l.v. 1 Januari 1951 f5,15 per'kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 [lttlee, Churchill en Bevin in Britse Lagerhuis Het gebruik van de atoombom De Britse premier, Attlee, heeft gis sen in het Lagerhuis verklaard, dat bij zijn vertrek naar de Verenigde et-en „in. dit land en misschien ook :ers grote ongerustheid heerste over loop der wereldgebeurtenissen". Attlee erkende, dat de verbonden Tepen in Korea een zeer ernstige te- ^slag hebben gekregen en veel men- 1 en materiaal hebben verloren. ,In generaal MacArthurs hoofdkwar tier vertrouwt men er echter op, dat de verbonden troepen een sterke po sitie in Korea zullen kunnen hand haven." Attlee verklaarde, dat hij van Tru man met betrekking tot het gebruik van de atoombom een verzekering heeft gekregen, die hij „volkomen be vredigend" zeide te achten. Attlee achtte het fout de uit het ge meenschappelijke communiqué geble ken Brits-Amerikaanse verschillen van mening over de toestand in het Verre Oosten te zeer te onderstrepen. ,Wij zün een in onze steun aan de Verenigde Naties voor het weerstand bieden aan agressie." „Wij zijn van mening, dat de Chi- vertegenwoordiging in de Verenig- Naties bij de huidige regering van lina behoort te berusten," zo zeide ;t!ee, die hieraan toevoegde, dat dit ris het geval zou zijn geweest als de ■•isode in Korea er niet tussen geko- :?n was. De Britse regering is vast •n mening, dat de eerste stap naar oplossing van het Koreaanse pro- rim de beëindiging van de vijande- ;iheden is, aldus Attlee. rEr staan twee wegen voor ons open. Wij moeten door onderhandeling een regeling trachten te bereiken, die is gebaseerd op aanvaarding van de normale standaard der internationale gebruiken en op de beginselen van de Verenigde Naties, of wij zullen on vermijdelijk afglijden naar een oor log, Een derde weg is er niet." De leider der oppositie, Winston burohill, zeide in zijn rede onder xer, dat het bezoek aan Washington iets dan goeds" had gebracht. Hij dreurde het ec-hter, dat het bezoek iet eerder was afgelegd. De opbouw m de Westeuropese defensie wa§ raag, „terwijl de overweldigende Sov- i'mssische militaire macht torenhoog tsenover ons staat". Na het Kerst- fces zou de oppositie een debat met sloten deuren over de defensie ver teken. Er ontstond luid rumoer in het ove- :?ens rustig debat, toen de oppositïe- iider de regering verzocht de "plannen an aanzien van de nationalisatie van de staalindustrie te veranderen. De orde werd pas hersteld toen de voorzit ter met de schorsing van het debat dreigde. Bevin, de minister van buitenlandse zaken, zeide: „Wy weten zeer wel uit onze inlichtingen, dat China de strijd (in Korea) tot een einde wenst te brengen. Naar zijn mening wensten de Sovjet-Russen de oorlog voort te deen gaan. „Ik twijfel er echter ten zeerste aan, of Rusland de duik in» de oorlog zal maken. Ik heb nooit ge loofd, dat de Sovjet-Unie China in de Verenigde Naties wenst." Stalin wilde China slechts gebruiken „om ons tot de stryd te dwingen. Het zou het Kremlin goed te stade komen om Chinese mannen te gebruiken om de Amerikanen zonder een enkele rust te gebruiken in een strijd te verwikkelen." Europa vormde het zwaartepunt. Door dit te zeggen wenste hij echter niet, dat bij de landen in het Nabije en het Verre Oosten de mening post zou vat ten, dat „wij hen verlaten of dat wij verzwakken ten aanzien van de verde diging van hun grondgebied". Naar Beviris mening was er een groot gebied van propaganda en voorlichting open. teneinde te voorkomen dat de Chinezen „permanent met de Sovjet- Unie samen zullen gaan." Eerder in het debat veroordeelde Churchill „de eis, dat men plechtig diende te beloven de atoombom niet te zullen gebruiken tenzij de bom te gen het Westen zou worden ge bruikt". Een dergelijke belofte zou de oorlog slechts nader halen „en het betekent, dat je nooit mag schieten voor je zelf doodgeschoten bent." De Britse minister-president, Attlee, zal Zaterdagavond een radiorede tot het Britse volk houden. SARD AR PATEL OVERLEDEN. •Sardar Wallabhai Patel, de vice-pre mier van India, is heden te Bombay overleden aan een hartaanval. 'Hij is 75 jaar gewerden. Zjjn gezondheidstoestand was al meer dan een maand slecht. Patel, die een intiem vriend van Gandhi is geweest, bekleedde in India de eerste plaats onder Nehroe. Behalve vice-premier, .was hij beheerder van de belangrijke portefeuille van binnen landse zaken. SPOORWEGSTAKINGEN IN DE V. S. Een staking van spoorwegpersoneel, die gisteren te Chicago is begonnen, is tot Washington en tot Saint-Louis uit gebreid. De bond- van spoorwegpersoneel is voornemens het werk ook m andere streken te staken. Het departement V3n oorlog verklaart, dat, indien de bond Van spoorwegpersoneel zich niet houdt aan de beslissing van een federale recht bank, waarbij de bond verzocht wordt de staking te beëindigen, de federale regering ae ztak voor het gerecht zal brengen. Van het front geen nieuws De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met 52 tegen 5 stemmen, bij één onthouding, het voorstel der dertien landen voor een .staken van het vuren" in Korea goed gekeurd. De Sovjet-groep stemde tegen, natio nalistisch China- onthield zich Gezien het Russische standpunt, verwacht men niet veel succes van de poging om tot staking van het vuren te komen. De Russische afgevaardigde Malik hesft verklaard, dat het voorstel slechts dient als camouflage om de Amerikanen gelegenheid te geven nieuwe agressie te plegen in Korea. Het voorstel houdt in de benoeming van een commissie van drie om een ba sis vast te stellen, waarop een bevredi gend bes:and in Korea kan worden be reikt. De voorzitter van de assemblee, de Pers Nasrollah Entezam. is een der drie leden. •Sir Benegal Rau (India) en Lester Pearson (Canada) zjjn gekozen om sa men met Entezam de commissie van drie le vormen. De eerste vergadering van de commis- i sie van drie zal, naar verwacht wordt, vandaag worden gehouden. Daarna zal waarschijnlijk worden beraadslaag! met een vertegenwoordiger van- Peking en vertegenwoordigers van het opperbevel der VN in Korea. VAN HET FRONT In het gisteravond door he' hoofd kwartier van generaal Mac Arthur te Tokio uitgegeven communiqué wordt o.m meegedeeld dat de laatste eenheden van de verbonden troepen in Noord-Oost- Korea, de mannen van het afgesneden tiende Amerikaanse legerkorps die het bruggenhoofd van Hoengnam. waar de inscheping der geallieerde troepen plaats vindt, verdedigen, een communistische strijdmacht, die door de geallieerde stel lingen was gedrongen, heeft terug ge worpen. He: in Noord-West-Korea opererende achtste Amerikaanse leger is, in de na bijheid van de 38ste breedtegraad, drie tot vijf kilome-er gevorderd, waarbij krachtig tegenstand vermoedelijk van Noord-Koreaoen werd ondervonden. De geallieerde luchtmacht was on danks de bewolking en regens, als ge woonlijk in actie. Van kust tot kust wer den samentrekkingen van communisti sche troepen, bevoorradingscentra en convooien aangevallen. Een woordvoerder van de .Ameri kaanse luchtmacht heeft te Washing ton verklaard, dat er aanwijzingen zijn dat de Chinese luchtmacht een lucht oorlog op grote schaal gaat voeren. Generaal Walker de commandant van he: Amerikaanse achtste leger, heeft de bevelhebber, officieren en manschappen van de Turkse brigade met, zilveren en jDronzenJ-nedailVes onderscheiden. In een strijd tegen een geweldige overmacht doodden de Turken 200 Chinezen in een gevecht van man tegen man en sloegen de aanval van een gehele Chinese di visie af. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN De Amerikaanse verliezen in Korea bedragen tot acht dezsr 33.873 man. Hieronder zijn 5258 gesneuvelden, 607 aan hun verwondingen bezwekencn en 5 aanvankelijk vermisten, die thans om gekomenblijken te zjjn. Er zijn 5 143 ver misten en 22 870 gewonden. Assemblee der V.N. komt in 1951 in Europa bijeen De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft besloten haar zitting van 1951 in Europa te houden. Het 'besluit werd genomen met 31 te gen 16 stemmen, bjj 11 onthoudingen. Algemeen wordt aangenomen, "dat Parijs de vergaderplaats zal zjjn. Devinat (Frankrijk) die tot de voor-j stemmers behoort, zei dat een zitting I in Europa „de Verenigde Naties zal I helpen de veelheid van problemen beter te begrjjpen". Een zitting in Europa zou onder de huidige omstandigheden een I politieke beslissing van bijzonder psy chologisch belang zjjn. De Europeanen iulien het als een boodschap van ver trouwen en solidariteit beschouwen. Tegen stemden. Australië, Engeland, Canada, China, Nederland, India, Indo nesië, Israël. Liberie, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pakistan, Zweden, Turkije. Zuirl-Afrika en Yemen. Afghanistan, Argentinië. België, Bra zilië, Denemarken, IJsland, Irak, Me xico, de Philippijnen en de Verenigde Staten behoorden tot de landen, die Zich van stemming onthielden. LLOYD'S ACHT KANS OP OORLOG ÉÉN OP VIJFTIG. I De Canadese minister-président Louis j St. -Laurent verklaarde, dat de wereld thans niet in een nieuwe wereldoorlog za! worden gestort. Hij wees er op. dat de reusachtige ver- I zekerlhgsmaatschappjj Lloyd's het risico I op een algemene oorlog vóór September 1951 een op vijftig hééft, gesteld en hij j zeide: „Ik ben even optimistisch als zij". Oost- en West-Duitsland TOCH NAAR BESPREKINGEN? De onlangs afgetreden West-Duitse minister Heinemann eiste gisteren van de regering, dat zij ernst zou maken met het aanbod der regering-Grotewohl tot het openen van besprekingen tussen beide delen van Duitsland. „Zolang met de allerlaatste kans op een vergelijk met het Oosten voorbij is. moeten wij blijven weigeren ons volledig in een Westelijk Europa te laten betrekken", zeide dr Heinemann in een rede, welke hij tot de studenten van Bonn richtte en waarin hij zich opnieuw tegen een Duitse herbewapening uitsprak. De eerste reacties op Grotewohls brief zijn zeer negatief geweest, doch de Wes telijke bereidheid om met de sovjet-unie tot nieuw overleg te komen, heeft de toon sterk gewijzigd. De gedachte aan een neutraal Duits land tussen de beide §rote invloeds sferen heeft in West-Duitsland nog een zo grote aanhang, dat de regering van Bonn niet gemakkelijk voorbij kan gaan aan de ernstige pogingen om tot een contact te komen, In het onder bewustzijn der Duitse politiek blijft het vraagstuk der hereniging een grote rol spelen en met de mogelijkheid van een nieuwe bespreking der vier mogend heden voor ogen heeft het Oost-Ber- lijnsé initiatief ander aspect gekregen. De overtuiging wint veld, dat de Rus sen „tot concessies bereid zouden zijn, indien ?ij daarmede de bewapening van - WcsriDnilsland zouden kunnen voor komen. Daar de voortzetting van de ontman teling der befaamde staalfabriek van Watestedt. bevolen is', hoort men de scep tische opmerking, dat Duitsland gelijk tijdig als vijand, als vriend en als han delsobject wordt beschouwd. Vooral de vrees bij de besprekingen der vier slechts als object te gelden is reeds tot uiting gekomen. ta. Maandag wordt het nieuwe sta tionsgebouw te Vlissingen officieel in ftbruik gesteld. tfef oude station heeft in de oorlog 'ermote geleden, dot herbouw niet '■I mogelijk was. 'en bultenoonzicht van het gebouw. CHINESE NATIONALISTEN ORGANISEREN GUERILLA-STRIJD. Het hoofd van het bureau voor poli ce oorlogvoering van het nationalis- teche Chinese departement van defen- heeft meegedeeld, dat zijn legering genten naar China heeft gezonden om ie guerillastrijders te organiseren. NU EN DAN SNEEUWBUIEN. D& Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en f*n sneeuwbuien. In het Zuiden van 'A land aanvankelijk zwakke tot ma- Se veranderlijke wind. overigens ma- tot krachtige en in de kuststreken gelijk wellicht harde Westelijke wind. jemperaturen om het vriespunt, in het ^nenland tijdens plaatselijke opkla ren in de nacht en ochtend lichte wst. (Opgemaakt te 10 uuf). 16 December. Zon op: 8.42 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 12.56 uur; onder: 0.07 uur (E. K.) Hoogwater te Katwijk te 8.37 en 21.08 uur. nummer bestaat uit acht pagina's. Officieel onderzoek naar wanordelijkheden te Singapore? Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd te Singapore vernomen, dat het bestuur van de Kroonkolonie het Britse Ministerie van Koloniën zal verzoeken een volledig officieel on derzoek in te stellen naar oorzaken van de wanordelijkheden, welke kort- géleden te Singapore uitbraken en waartoe de onmiddellijke aanleiding werd gevormd door het verloop van de zaak-Bertha Hertogh. In de afgelopen 40 uur hebben zich te Singapore geen ernstige botsingen met oproerige elementen voorgedaan. Doch de autoriteiten zijn er nog steeds nietgerust op, wat er zou kunnen ge beuren, indien militairen en politie uit de inheemse wijken van de stad, waar de wanordelijkheden zijn begonnen, zouden worden teruggetrokken. NIEMOELLER PLEIT VOOR „NEUTRALE" BEZETTING VAN DUITSLAND. Ds Niemoeller heeft op een perscon ferentie gezegd, dat de enige manier om tot vrede te komen zou bestaan in het doen bezetten van Duitsland door lan den, die niet bij verschillende machts groeperingen zijn aangesloten, en wel onder Zweedse leiding. Het bolsjewisme kan niet door geweld overwonnen wor den. Ook wanneer het Westen Rusland zou veroveren, zou het resultaat slechts zijn, dat de zegevierende troepen ge- bolsjewiseerd werden, aldus Niemoeller. Zou het niet éerder andersom zijn? Adenauer wordt op de hoogte gehouden De drie Westelijke hoge commissaris sen in West-Duitsland hebben kanse lier dr Adenauer medegedeeld, dat zij hem op de hoogte zullen houden van de besprekingen over de West-Duitse defensiebijdrage, die de volgende week te Brussel zullen worden gevoerd. Adenauer verklaarde: „dat is een be langrijk besluit, dat ons in staat .zal stellen eveneens onze Duitse voorstellen te. doen", Zuid-Afrikaans uranium naar Engeland en de V. S. Uranium uit de Zuidafrikaanse goud mijnen, welke behoren tot de grootste totnogtoe bekende bronnen in de we reld, zal op grond van een driemogend- hedenovereenkomst ter beschikking van cle Engelse en Amerikaanse regeringen worden gesteld. Het ontwerpen en de bouw van een fabriek, welke nodig is voor de pro ductie van deze belangrijke bron voor atoomenergie, vinden voortgang en wor den behandeld als een dringende aange legenheid. Wegens veiligheidsoverwegingen zul len er over bepaalde delen van het pro gram geen inlichtingen worden ver strekt. Tenslotte werd verklaard, dat Zuid- Afrika misschien een van de belang rijkste uraniumproducenten in de we reld zal worden. Twee der grootste tot nogtoe bekende producenten zijn de Belgische Kongo en Canada. De Sovjets geregeld in de contramine De algemene vergadering der VN heeft op alle regeringen een beroep gedaan ge vangenen uit de tweede wereldoorlog, die nog in haar handen worden vastgehouden te repatriëren. Dit geschiedde in een re solutie. die met 43 tegen vijf stemmen bij zes onthoudingen werd goedgekeurd. In de resolu.ie wordt voorts voorge steld een speciale commissie van drie man te vormen, welke zou moeten wor den gekozen door het internationale Rode Kruis of de secretaris-generaal van de VN en de kwestie zou moeten oplossen in ,een zuiver humanitaire geest en op voorwaarden, die voor alle betrokken regeringen aanvaardbaar zou den zijn". De Sovjet-Unie kantte rich tegen de resolutie. De repatriëring van alle ge vangenen in de Sovjet-Unie was reeds lang voltooid, aldus de Sovjet-afgevaar digde. De algemene vergadering deed voorts een beroep op alle landen om een einde te maken aan het storen van radio-uit zendingen. Een desbetreffende resolutie werd met 49 stemmen tegen vijf .stem men aangenomen. De Sovjet-afgevaardigde noemde de resolutie een poging van de VS om het voeren van een psychologische oorlog voering via de radio te rechtvaardigen. In de resolutie werd er bij de regerin gen op aangedrongen een ieder toe te staan vrijelijk naar alle radio-uitzen dingen te luisteren. De assemblee gaf een commissie van vijftien leden instructie een speciaal ver dra? betreffende vrijheid van voorlich ting op te stellen. Met 44 tegen nul stem men bij twaalf onthoudingen vroeg de assemblee de oommissie de mogelijk heid te overwegen van het bijeenroepen van een wereldconferentie, welke het de finitieve ontwerp zou tekenen. De volgende landen hebben zitting in de commissie: Cuba, Ecuador, Egypte, Frankrijk India. Joego-Slavië, Libanon, Mexico, Nederland, Pakistan, de Philip pijnen Saoeai-Arabië, de Sovjet-Unie, Engeland en de V.S. De assemblee keurde met 41 stemmen tegen 6 stemmen bij twee onthoudingen de gewijzigde financiële bijdragen der landen tot de VN goed. De Sovjet-Unie was tegen verhoging van haar contri butie aanvoerend, dat haar economie ernstig door de oorlog geleden had. Zij moet 6,98% van de begroting bijdragen, de VS 38.9 en Engeland 11.37%. Met 36 tegen zes stemmen en negen onthoudingen Is een voorstel aanvaard, volgens hetwelk in ieder nieuw geval met de dan heersende omstandigheden re kening dient te houden inzake de toe lating van een nieuw lid. De politieke commissie had het denkbeeld van het opstellen van algemeen geldende regels 'zulks in verband met de kwestie der toelating van Peking) verworpen. De andere organen der VN hebben het. ad vies ontvangen het bsluit der assemblee in overweging te nemen bij hun beslis singen. De Sovjet-Unie was onder de tegenstemmers. Eduardo Anzs Matienzo (Bolivia) is bij geheime stemminsr gekozen tot com missaris der VN in Eritrea. Met 48 tegen vijf stemmen en vier onthoudingen werd een resolutie aange nomen, die er bij de betrokken regerin gen op aandringt overeenstemming ts bereiken over het lot der Palestijnse vluchtelingen. De verzoeningscommissie der VN heeft oDdracht ontvangen regelingen te berei den. voor het verlenen van comoensatie aan de vluchtelingen. De betrokken re- srerinzen wordt, verzocht de vluchtelin gen zonder discriminatie te behandelen. Het Sovjet-voorstel tot opheffing der verzoeningscommissie werd met 48 stem men tegen vijf en één onthouding ver worpen. Na beslo'en te hebben dat de kwestie der vaststelling van de grenzen tussen Egypte en Lybië in de zitting in het nieuwe jaar zou worden behandeld, ging de assemblee uiteen tot heden. Het nieuwe rodio-ontvangststotion NERA te Neder horst den Berg, dot bestemd is voor het commerciële radioverkeer, is gistermiddag door Ir, L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T. officieel in gebruik gesteld. Dit radiostation is in de plaats geko men van het station in de duinen bij Noordwijkerhout, door het duinterrein voor moderne kortegolf ontvangst minder geschikt bleek te zijn. De foto boven toont een buitenoan- zicht van het nieuwe station. Op de onderste foto de contr^letofel voor. telegrafie en telefonie, waar alle uit gaande gesprekken en signalen ge controleerd worden. Franse socialisten tegen benoeming van ambassadeur te Madrid Het bestuur van de Franse socialisti sche partij heeft -de socialistische mi nisters in het kabinet verzocht zioh te verzetten tegen de benoeming van een Franse ambassadeur te Madrid, Premier René Pleven en Robert Schu- raan, minister van buitenlandse zaken, doen krachtige pogingen om hun socia listische ambtgenoten te bewegen tot een stap, welke de meerderheid der mi nisters een noodzakelijke ontwikkeling acht met het oog op de Atlantische Westeuropese defensie-politiek. Men hoopt, dat de kwestie kan wor den beslist op een bijeenkomst van het kabinet, welke de volgende week zal worden gehouden na Schumans terug keer van de conferenties van de Atlan tische Raad te Brussel, die Maandag en Dinsdag wórdt gehouden. Geen levensduurtepremie en geen loonsverhoging in België SLECHTS ENIGE AANPASSING VAN SALARISSCHALEN. (Van onze Brusselse correspondent). De Belgische regering is niet inge gaan op het verzoek van de vakbonden uit de overheidssectoren om een levens duurtepremie te betalen. Evenmin zal een 5% loonsverhoging worden toege kend. indien zoals aanvankelijk ln uitzicht was gesteld per 20 Decem ber a.s. de prijzen niet met 5% zijn ge daald. De Staat betaalt jaarlijks 15 mil liard francs aan salarissen en 6 milliard francs aan pensioenen. Een verhoging van 5% zou 1,4 milliard frs. of meer dan 100 millioen gulden kosten, dat is zoveel als de opbrengst van de jongste koloniale lening. Om de bittere pil te vergulden, is de regering bereid de schalen der salarissen, welke berekend zijn op een gemiddelde indiensttreding op 18-jarige leeftijd, te wijzigen. De verandering zou dan gunstiger zijn voor de ambtenaren, die hun carrière later zijn begonnen. Belgische kranten naar de Kongo (Van onze Brusselse correspondent). Om de Belgische kranten en papier- verwerkende industrieën te helpen, on derhandelt een speciale missie In Ca nada. Dit land zou papierdeeg leveren in ruil voor Belgisch staal. De kranten he'oben onlangs hun prijs op 1.50 francs gebracht. De Belgische kranten heboen bij-Da alle een verschillende abonne mentsprijs, variërende van f. 7,30 fot f. 12 per kwartaal, waarbij men vast stellen kan. dat sommige politieke bla den, die minder advertenties en veel minder pagina's hebben dan grote in formatiekranten. een hoger abonne mentsgeld rekenen. Enkele kranten'oe- drijven zijn begonnen met de d2crplijk;e toezending van dundruk-edities voor de Kongo, en wel met de Sabena, die thans zes maal per week naar Leopold- stad en driemaal per week vla Cairo naar Elisabethstad vliegt.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1