Marshall-hulp voor Engeland opgeschort Instelling commissie voor „staakt hef vuren" ter Y.N. aanvaard WEERBERICHT Sneltrein Bazel - Den Haag in Belgisch-Limburg ontspoord 89ste Jaargang DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 No. 27178 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14.50 per kwartaal; 35 cents per week m.i.v. 1 Januari 1951 15,15 per kwartaal, 10,40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no. 67055 Om de atoomwapens De politieke commissie van de al gemene vergadering der V.N. heeft met 51 tegen 5 stemmen (de Sovjet- groep) bü één onthouding (nationalis tisch China) besloten een commissie van drie leden (de voorzitter van de assemblee, Nasrollah Entezam. en twee andere afgevaardigden) te be noemen, welke moet trachten de grondslag voor een bevredigende for mule voor het staken van het vuren te formuleren en zo spoedig mogelijk bij de algemene vergadering verslag moet pitbrengen. De resolutie zal thans bij de algemene vergadering worden ingediend. Voor tot de stemming over te gaan, hoorde de commissie een verklaring van Malik, de Sovjetrussische afgevaardigde, waarin hij zei, da.t de Russische motie voor de terugtrekking van de buiten landse strijdkrachten uit Korea eveneens sl3at op de vrijwilligers" waarvan de Gan\vezighe:d in Korea het gevolg is var» de buitenlandse tussenkomst. Malik heeft voorts in de algemene ver gadering der Verenigde Naties medege deeld. dat de Sovjet-Unie zich zal ver zetten tegen de door dertien landen in Azië en het midden-Oosten gedane voor stellen. die voorzien in een staken van het vuren in Korea Malik beschuldigde de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië er van ,op huichelachtige wijze een wapenstilstand In Korea te bevorderen, opdat, zij een adempauze zouden verkrijgen, die zou worden aangewend om nieuwe militaire acties voor te bereiden," De Russische vertegenwoordiger deelde de politieke commissie der algemene vergadering verder nog mede dat ..de beide Westerse mogendheden slechts be lang stellen in het strikt beperkte doel van het tot stand brengen van een staakt-het-vuren doch dat zii niet ge voelen voor een regeling van andere po litieke vraagstukken". bereikt. Attlee zou gezegd hebben ervan overtuigd te zyn, dat alle landen, die samen in Korea strijden, geraadpleegd zouden worden, voordat het plan zou worden "geopperd om de bom te gebrui ken. Vermoedelijk zal Attlee dit vandaag duidelijk maken, wanneer hij het debat in het. Lagerhuis over zijn besprekingen te Washington opent, Dr Ralph Bunche. winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft in een gesprek met verslaggevers te Kopenha gen verklaard.Ik kan op morele gron den. geen oordeel vellen over een ge bruik van de atoombom Zij. die vallen, zullen er niet veel om geven of de atoombom of een geweerkogel de oor zaak van hun dood was. In oorlogstijd maakt een land gebruik van de beschik bare wapens Het al dan niet gebruiken van de atoombom Is niet een der oor zaken van de geschillen tussen de sta ten; het vloeit slechts uit het bestaan van deze geschilpunten voort." Trein Brussel-Antwerpen op arbeiders ingereden 7 SLACHTOFFERS. Een electrische trein van de lijn Brus selAntwerpen heeft gisteravond in de omgeving van Contich (Antwerpen) een groep van 7 Belgische arbeiders aange reden. 6 van hen werden op slag gedood, de zevende is in het hospitaal aan zijn verwondingen overleden. Naar verluidt, werkten de seinen nor maal bij het naderen van de trein, doch op hetzelfde ogenblik reed de sneltrein Amsterdam—Parijs voorbij. Ten gevolge van.de rook van de sneltrein hebben de arbeiders de electrische trein niet zien naderen^ Rust te Singapore weer gekeerd IN TOTAAL 15 DODEN. Gisteravond was te Singapore de rust weergekeerd. Als voorzorgsmaatregel werd het uitgaansverbod gedurende de nacht nog gehandhaafd, doch het groot ste gedeelte van de dag ging; het leven gisteren zijn gewone gang. Volgens opgaven van de hospitalen zijn er bij de onlusten 15 personen gedood en ongeveer 200 gewond. De algemene vergadering der V.N. heeft met 48 tegen 5 stemmen (de Sovjetgroep) bij drie onthoudingen (Joego-Slavic, Pakistan en Indone sië) de door acht mogendheden (w.o. de V.S.. Engeland. Frankrijk en Ne derland) gesteunde resolutie goedge keurd, waarin de leden van de Veilig heidgraad en Canada worden geïn strueerd als speciale commissie van twaalf verslag uit te brengen over me thoden om het werk van de commissie voor atoomenergie der V.N. en de com missie voor de klassieke wapenen van de V.N. te coördineren. Een Sovjet-resolutie, waarin wordt aangedrongen op het onmiddellijk op stellen van gelijktijdige conventies be treffende het buiten de wet. stellen van j atoomwapens en de instelling van een internationaal controlesysteem, werd verworpen met 32 tegen 5 stemmen bij 16 onthoudingen. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) zelde dat. in geen enkels Sovjet-ver klaring de aanwijzing te vinden was. dat de Sov jet-Unie een contröle bij zich zelf zou toestaan. Engeland was te allen tijde bereid besprekingen te voeren ..als er ook maar de kleinste kans bestaat om ons nader tot een werkelijke regeling te brengen". Sir Gladwyn vroeg of er „nog meer bergen in centraal-Azië zijn opgeru'.n I en of kunstmatige rivieren de levene standaard van het, Scwjet-volk hebben verhoogd" sinds Wysjinskv het vorig jaar over deze kwestie sprak Het uit blijven van dergelijke inlichtingen, zo vervolgde Jebb en ..de kleine hoeveel heid uranium, die de Sovjet-Unie uit Tsjecho- Slowakije en Oost-Duitsland heeft kunnen invoeren" duidde er op dat het uranium „voor andere doelen" was gebruikt. (Jeb'o doelde blijkbaar op de indertijd verschenen berichten over grootse werken in centraal-Azië waar door dorre gebieden met- behulp van atoomenergie bruikbaar zouden worden gemaakt). Frankrijk zeide. dat slechts ..een ra dicale verandering bij bepaalde part ners" een oplossing zou kunnen brengen Polen verklaarde, dat Amerika geen aansoraak meer kon maken op pen mo nopolie ..als de Sovjet-Unie zich aan de geweldigs taak zet om door raid del van atoomenergie bergen co te blazen de loop van rivieren te veranderen en woestijnen te bevloeien". De Amerikaan se houding was gebaèesrd op .bijbels pharizeeërdom". In politieke kringen te Londen werd gezegd, dat premier Attlee Winston Churchill, de leider van de oppositie, zou hebben medegedeeld dat president Trumans verzekeringen aan hem met betrekking tot de atoombom veel verder gingen dan wat hieromtrent openbaar is remaakt. Churchill had Dinsdagavond een ver trouwelijk gesprek met Attlee Men heeft te Londen meer en meer de indruk Pekreren dat Ghurchill heeft laten doorschemeren, dat een volkomen over eenstemming over het onderwerp werd Door economische vooruitgang De Britse minister van financiën, Gaitskell, heeft in het Britse Lager huis medegedeeld, dat 'de Marshall hulp aan Engeland met ingang van 1 Januari a.s. zal worden stopgezet. De minister voegde hier aan toe, dat de Marshall-hulp aan Engeland ech ter niet volledig zal worden beëindigd. Hij noemde als redenen voor deze maatregel de eoonomische vooruitgang in Engeland en de druk op de Ameri kaanse economie als gevolg van het dè- ferisieprogramma Sinds de Marshall-hulp in April 1948 een aanvang nam. heeft Engeland tot dusverre in totaal voor een bedrag, van d'.r 2.694.300 000 aan Marshall-hulp ont vangen. Ter verduidelijking voegde minister Gaitskell aan zijn verklaring toe. dat de Marshall-hulp aan Engeland in feite niet wordt beëindigt doch wordt opgeschort, hetgeen betekent, dat En- j geland weer een berocn op de Ame- rikaanse hulp kan doen, wanneer eventuele veranderingen in de omstan digheden dit noodzakelijk zouden ma ken. "Hij waarschuwde da' de opschorting van de Marshall-hulp niet betekent, dat het herstel van de Engelse economie vol tooid is of dat de financiële hulpbron nen van het sterlinggebied thans toe reikend zijn. Het staat integendeel vast, dat de uitbreiding van het defensie programma en het effect Van de geste gen srond^offenprijzen de Britse econo mie in 1951 nieuwe moeilijkheden zullen brengen De onschorting van de Marshall-hulp zal geen invloed hebben op Engelands bijdrage tot de- opbouw van de verdedi ging van We^t-Europa in het kader van het Atlant'sch oaet Enge'and za' in 1952 beginnen met de betal'n? van de rente op de lerrri2en. I die hel in 't kader van "t p'an-Marshall heef' ontvangen Me1 ''e aflossing van j de hoofdsom zal in 1955 worden begon- j nen. Oo dezelfde wijze a1^ tot du've^e hot géval is geveest zal Fnge^nd lid blij- i ven van de organleatio voor F.-iron«sP economische samenwerking De ECA- ge'den. voor Engeland ziin uitgetrok ken. zullen niet naar andere landen gaan doch in reserve worden gehouden. Op grond van reeds verstrekte toewij- zingen zal Engeland nog geruime tijd j ECA-dollars blijven ontvangen. Deze j toewijzingen belopen naar raming ruim 200 millioen dollars. Blijkens de voorlopige cijfers heef;, de Engelse uitvoer in November j.l. een on geëvenaard hoog niveau bereikt De waarde van de uitvoer bedroeg 211.990 000 pdst. hetgeen een stijging betekent van 9.700.000 ten opzichte van het record cijfer van October jl. en van 22 nr lllcen pdst, ten opzichte van de gemiddelde maandelijkse uitvoer in. de eerste 10 maanden van dit jaar. AANHOUDEND VRIEZEND WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte sneeuwval Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht en mor genochtend lichte vorst, in de middag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). 15 DECEMBER. Zon op: 8.41 uur; onder: 16.28 uur. Maan op: 12.46 uur; onder uur. Hoogwater te Katwijk te 7.44 en 20.10 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Spani* verheugd over gewijzigde houding IS BERFTT) MFT HET WESTEN SAMEN TE WERKEN. D° Spaans» minister van Bui'cnland- se Zaken. Alberto Artajo. zcide in een verklaring voor liet parlement over cie bu't^^nd^e politiek. dat de 2"oot«te moeilijkheden voor Spanje, voortvloeiend uit hat ontreden der Verenigd0 Naties, ve'oorza^kt waren door de economische Isolatie. Enge^nd had echter, in tegen? c.elling tot zijn nolifclpke vijandigheid jegens ons" onmiddellijk na de oorlog een handelsverdrag met Spanje geslo ten. De recente credietverlening door de V.S (er waard»1 van 62 500.000 doll3r zijn een aanwijzing er voor. dat de SpaansAmerikaanse handel in de toe komst met credieten zal kunnen wer ker waarop tot nu toe niet ge-ekend is" „Wij hopen dan ook. dat de andere landen op economisch ?°bied meer dan.op enig ander eerlijk hun gedrag ten. aanzien van on« zullen herzien On dit gebied kan het kwaad, dat ons volk is êedaan. hst gemakkelijkst goedge maakt worden. .Er is geen werkelijke hinde-paal on qe weg van vriendschap r-n i begrip tussen Amerika en Spanje". Zonder afbreuk te willen doen aan hot belang van goede betrekkingen met de Europese buurlanden, zo ver volgde de minister, was het van be lang voor de internationale harmonie, dat er overe«»risfomm'ng tussen Span je en Amerika heerste. De vrede was thans in gevaar en ieder wist wie hiervan de oorzaak wa«= ..Tn 1945 «-as de formule der Westelijke mogendhe den „Spanje onofferen om de Sovjet- Unie te sussen". Thans, in 1950. ziet men liet gevaar van deze nolitiek in. De vrede ;s in gevaar en Spanje, dat de ehristeliike vrede en de WestTse beschaving lief heeft is bereid waar dig de plaats die het toekomt in te nenjen". De betrekkingen met het buitenland verbeterden zich snel naar de normaie j toestand. Van ae vijf grote mogendhe den hadden er d:ife doen weten, dat zij nog deze maand een ambassadeur te Madrid ^craden berijmer. Het besluit van de Verenigde Nati's ha:l de retre- r'r.g-ln-ballingschap van het Volksfrbn: in- doen storten. I NADER COMMENTAAR Onze Londerue correspond int telefo neerde ons heden nog; Engelands verbeterae dollarpositie is natuurlijk geflatteeid door het grote aandeel, dat het sterlingblok als zoda nig daarin heeft. Doorslag gaf verder de tijdelijke factor van de bevoorrading van strategische grondstoffen door Ame rika, waai door, wat Engeland betreft; voor het eerst een einde is gekomen aan de wanverhouding tussen de Ame- r.kaanse in- en uitvoer. Het is derhalve voornamelijk de oorlogseconomie, welke bijgedragen heeft tot opheffing van het' Britse dollartekort. Dit zet een domper op de vreugde. Niettemin heeft de ge stadige opvoering van de export, gesti muleerd door de devaluatie, alsmede de sterke inkrimping van de invoer, en an dere beperkingen belangrijke invloed gehad op de dollarsituatie. Al is dan het dollartekort als bij toverslag ver dwenen. dit betekent allerminst, dat Engeland zyn economische moeilijkhe den te boven zou zjjn. Voor de finan ciering van het nieuwe bewapenings program is Engeland nog steeds van Amerika afhankelijk.. Engeland moet bovendien volgend Jaar voor 300 mil lioen pond meer exporteren om de al gemene handelsbalans sluitend te ma ken. Inderdaad staat Engeland voor een berg van nieuwe economische moeilijk heden in verband met de gestegen we- reldprijzen Het dollartekort is wegge werkt, maar het grondstoffentekort is ér voor in de plaats gekomen. Engéland blijft daarom op hulp en medewerking van Amerika rekenen. Ook is hot pro bleem van de dollar-reserve bij lange na niet opgelost. Engeland is. dank zij de bijzondere positie van het steriing- blok, als leverancier van rubber, tin en wol het eerste land in Europa, dat thans op eigen benen kan staan. Het heeft het Marshallhulpprogramma vol tooid in twee en een half jaar in plaats van in de geprojecteerde 4 jaar. Maar de toekomst blyft nog duister. Twee doden en 18 gewonden: In zeven nieter diepe ravijn gestort De sneltrein BazelDen Haag is gistermiddag te drie uur, even voorbij de brug van Bockholtz nabij het station Poix-Sint Hubert (Belgisch Limburg) ontspoord. Twee personen, n.l. de machinist en de stoker werden hierbij gedood en 18 personen min of meer zwaar gewond. Onder hen bevond zich mevrouw de weduwe PexVan Straten uit Den Haag. Verder 13 Belgen, een Luxem burger en een Italiaans priester. Truman Zaterdagmorgen voor de radio President Truman zal Zaterdagmor gen Vroeg een radiorede hóudên over de wereldcrisis. De uitzending is om 4 uur of 4.30 .uur (Ned. tyd.) in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. Men verwacht, dat deze red'e een uitroeping van de noodtoestand in de V. S. zal bevatten of daarop zal volgen. Truman zal over enkele o'poffe- ringen spreken, die de Amerikanen zich zullen moeten getroosten, en over de stappen, die de regering wil nemen met he: oog op de dreiging-van een algehele oorlog. Truman heeft zijn gebruikelijke pers conferentie op heden afgelast wegens dringende werkzaamheden en de voor bereiding van zijn rede. Ook Acheson heef: geen persconferentie gehouden wegens drukke werkzaamheden. Truman heeft gisteren besprekingen gevoerd met congresleiders van beide richtingen. Aanwezig waren hierbij ook de ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën. NIEUWE GROTE FABRIEK VOOR ATOOMENERGIE IN DE V. ST. De voorzitter van de Amerikaanse commissie- voor atoomenergie, senator Brian McMahon, heeft in de Senaat verklaard, dat de regering van plan is een nieuwe grote fabriek voor atoom- energie t-e bouwen. Hij gaf geen bijzonderheden, maar zei, dat het bouwen van de fabriek een der fasen zou zijn in een program van drie stadia, waarvoor het Congres wordt ver zocht 1.050 000.000 dollar toe te wijzen. In een ander stadium, aldus de sena- tor. zouden de V.S de voorraden be schikbare uranium vergroten en het l derde stadium voorziet in het maken van nieuwe wapenen en het verschaffen van 'productie-faciliteiten en opslag- j ruimte. Het betrof de trein, die om kwart yoor acht in Den Haag moest aanko men. Het ongeval gebeurde om kwart voor- drie tussen Ha trival en St Hubert op een dee! van de spoorbaan waar men aan het werk was; de trein reed toen met oeh vaart van 40 KM. De spoor baan heeft, daar een hoogte van 7 meter De loccmotief viel naar beneden de postwagen wérd zwaar beschadigd. Het eerste rijtuig viel eveneens om laag, de twee volgende rijtuigen ont spoorden. Het. treinverkeer tussen Brussel en Den Haag ondervond geen vertraging caar een extra trein werd ingelegd. Onmiddellijk na het ongeluk werden reddingsdiensten georganiseerd. Zes passagiers werden zeer, ernstig ge wond. De gewonde reizigers konden direct naar het ziekenhuis te Libra- mont en Rochefort worden overge bracht. Een hulpploeg uit Jemellc trachtte de machinist, die tussen de locomotief en de tender geklemd zat, vrij te miken. Na twee uur inspannende ar beid is dit gelukt, doch d° man is later in het ziekenhuis te Libramont overleden. De stoker, die eveneens beklemd zat, is op slag gedood. Zij beiden waren Delgen. De 56-jarige mevrouw Pex werd niet ernstig aan een voet gewond. Zij was op familiebezoek in -Zurich geweest. Verder is een heel Belgisch g.-zin vader, moeder.en zoonin her zieken huis opgenomen Men meent, dat het ongeluk veroor zaakt is door her feit, dat de" trein nog te snel reed op het punt waar werk in uitvoering was Over een korte afstand is hier een eenrichtlnpye,-kesr.' De trein derailleerde teen ze weer' op het dub bele spoor kwam. De arbeiders, die aan de lijn werkten, realiseerden zich, dat de trein lè snel reed en zwaaiden.met een gele vlag, cloch het was te laat. Waar het enkelspoor in het dubbel spoor over ging zijn de rails letterlijk weggerukt. De vier metalen rijtuigen waarvan twee Zwitsers, een Frans en een Belgisch, boden een maximum van weerstand- aan de, schok, doch de baga gewagen werd vergruizeld. Het -fe een wonder dat de hoofdconduc- teur en de conducteur, die zich in de bagagewagén bevonden er vrijwel on gedeerd af gekomenzijn. Een dichte sneeuwlaag bedekte gis teravond .de plaats, waar het ongeluk gebeurde. In het'licht van booglampen waren ploegen werklieden onder leiding van een ingenieur bezig de baan vrij te maken. In ce 7 meter diepe ravijn lag de vernielde locomotief en de ver brijzelde postwagen. Door het stukslaan van de ruiten van het rijtuig waren de leden van de hulp ploeg er in geslaagd de gewonden uit de rijtuigen te halen. Het parket zal vandaag nagaan waar aan het oneeluk te wijten is. In ver band met de In uitvoering zijnde wer ken mochten de treinen slechts 20 km per uur rijden. De niet gewonde passagiers, een 35 tal, hebben met een andere trein hun reis kunnen voortzetten. Een van de reizigers, die slechts een lichte schram heeft opgelopen aan het oog, was in Libramont ingestapt, omdat er ijzel op de wegen ligt en hJj meende, dat het veiliger zou zijn de reis voort te zetten per trein dan per auto De toestand van de zwaar gewonden is, naar men van medische zijde ver neemt, bevredigend. Een Belg ver keert echter in levensgevaar. De houten postwagen heeft als stoot- küssén gediend en hieraan is het waar schijnlijk te danken,, dat het ongeluk nog betrekkelijk goed 'i1 afgelopen. De Wereldjamboree 1951 zal worden gehouden in het plaatsje Ischl in Oos- tenrijk, in het aan natuurschoon zo rijke Salzkammergut. Oostenrijkse verkenners aan het werk op het terrein, waar in Augustus 1951 padvinders uit alle delen van de wereld bijeen zullen komen. Volledige overeenstemming over Duitslands bijdrage aan een West-Europees leger De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de bij het Noordatlantisoh pact aangesloten mo gendheden en het militaire comité heb ben volledige overeenstemming bereikt over de politieke en militaire aanbeve lingen voor het deelnemen van Duits land aan een gecombineerde Westeuro- pese strijdmacht, aldus is officieel te Londen bekend gemaakt. De aanbevelingen zullen de volgende week aan de bijeenkomst van de minis ters van defensie en buitenlandse zaken te Brussel worden voorgelegd, aldus het communiqué. Het militaire comité zal eveneens aan de defensiecommissi© doorsturen, de overeengekomen aanbe velingen betreffer.de de vestiging in Europa \ar. een gemeenschappelijke de fensiemacht. de algemene bepalingen voor de benoeming van een opperbevel hebber hiervoor en zijn opdracht, wan* neer hij wordt aangesteld. Van gezaghebbende zijde wordt to Londen nog vernomen, dat de Westduit- se regering za.] worden uitgenodigd zich te doen vertegenwoordigen op de in Januari 1951 te Parys te houden confe rentie over de voorgenomen instelling van een Europees leger. Na afloop van de bijeenkomst, die de ministers van buitenlandse zaken der „Westerse Grote Dne in de volgende week te Brussel zullen houden, zullen de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen de West- duitse autoriteiten het plan voorleggen, dat voorziet in het opnemen van West- duitse eenheden in de Noordatlantische i weermacht. Belasting op buitenlands kapitaal in Duitsland (Speciale berichtgeving). Op een persconferentie, welke gister avond op het Duitse consulaat generaal te Amsterdam werd gehouden, deelde de Duitse consul-generaal mede, dat de belasting van 50 procent op het buiten landse kapitaal ln Duitsland nog slechts wetsontwerp is. Dit ontwerp, aldus de consul, moet nog een groot aantal in stanties passeren, alvorens het definitief wet is, en berichten dienaangaande zou den volgens spr. wel wat voorbarig ziin geweest. Het staat wel vast, aldus de consul, dat de wet voor medio 1951 niet van kracht zal zijn, en het is eveneens vast staand, dat er nog een groot aantal wijzigingen zullen worden aangebracht. De Westduitse regering blijft echter van mening, dat ieder kapitaal, dat deelneemt in het Duitse economische le ven, belast moet worden. De opbrengst van deze belasting (die over een aantal jaren zal worden verdeeld) zal voor consumptieve doeleinden en woningbouw worden besteed en wordt op 1.3 milliard mark per jaar geraamd. Naar schatting wordt door deze Duitse machinatie een vermogen van 90 4 100 milliard mark binnen het belastbare bereik van de Duitse fiscus gebracht. Kapitaal dat na 21 Juni 1948 (de dag der Duitse geldsanering) werd geïmpor teerd, is vry van deze belasting. De komende viermogend- heden-conferentie Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat de antwoorden van Frank rijk, Engeland en de Verenigde Staten op het Russische voorstel tot een vier- mogendhedenconferentie aan het eind van deze of in het begin van de vol gende week zouden worden verzonden. De drie regeringen zullen antwoorden, dat de besluiten van Praag niet, zoals in de Russische nota werd voorgesteld, worden aanvaard als basis voor bespre kingen. Zfj zullen voorstellen, dat via diplomatieke kanalen een agenda voor de besprekingen wordt opgesteld. Frankrijk wil de regeling van alle hangende problemen, aldus de woord voerder.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1