Oudjaar vermoedelijk 50.000 woningen gereed Jtaliano Minister In t Veld in Tweede Kamer: „Beschyfdig mij niet van illusie-politiek!" Justitie - minister bea ntwoordt Tweede - kamerleden Bcaxaa 48 boerenzoons staken wat op in Amerika! Kinderachtige verhalen van goudsmokkelaar Met een enkel woord STADSNIEUWS Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis VRIJDAG 8 DECEMBER Den Haag en Hilversum bijna volgebouwd (Van onze parlementaire medewerker) De Tweede Kamer besteedde gister avond beschouwingen aan de begro ting van liet Dep. van Volkshuis vesting en Wederopbouw. Minister In 't Veld beantwoordde een groot deel van de opmerkingen en zette zijn rede vandaag voort. Zyn beleid had, naar gisteren bleek, de waardering van het grootste deel der Kamer. Slechts op onderdelen hoorde men critiek. Algemeen werd aangedrongen op evenwicht tussen huren en exploitatie kosten. Een huurverhoging van 20 achtte men billijk. Daarnaast diende echter compensatie gegeven aan ne min der draagkiachtigen. Het uitblijven van compensatie aan hen, die niet van de verlaging der loónbelasting profileren, werd ernstig opgenomen. Gewaarschuwd werd tegen het verder inkrimpen van de wonInginhoud, In 1947 was de inhoud der woning-wet-wonin- gen nog 306 M3. In 1948: 288, in 1949: 282 en sinds Augustus 1950 was die in- Ioud gesteld op 247 M3. Corrupte Ned. elementen in Indonesië? ..Als wij van de 100.000 auto's, dienaar schatting vóór de inval der Japanners In Indonesië waren, er 15 000 hebben kunnen opsporen en aan de rechtmatige eigenaars teruggeven, is het veel", aldus mr W. Veniet, gedelegeerde van de raad van rechtsherstel in Djakarta die gis teren met de „Garoet" in Rotterdam arriveerde. Mr. Veniet was sind 1947 in Djakarta speciaal belast met de afdeling motorrijtuigen. De meeste tegenwerking bij de op sporing, verzekerde mr Veniet, werd ondervonden van corrupte Nederland se elementen, dikwijls nog betrekkelijk jonge mensen, die misschien wel bij duizendtallen zijn achtergebleven. De één dekt vaak de ander. Alleen krach tig ingrijpen zal Veel kunnen verbe teren. Indonesië handhaaft neutraliteitspolitiek STEUN AAN BEROEP DER AZIATISCHE LANDEN. Atoombom onmenselijk geacht. De Indonesische regering treft voor bereidingen op economischr diplomatiek en militair terrein, teneinde voor iedere eventualiteit paraat te zijn. De minister van Landbouw, Manoe, leidt thans een commissie, die voorbe reidingen treft op het. gebied van eco nomie en interinsulaire verbindingen. Minister-president Natsir legde gis teren een verklaring af voor de bui tenlandse sectie van het Indonesische parlement. Vernomen wordt, dat de regering van Indonesië zijn zelfslan- digheidspolitiek tot het uiterste zal handhaven. Zij steunt niet de zes landen-resolutie tot terugtrekking van de Chinese strijdkrachten uit Ko rea, doch wel het beroep van 13 Azia tische landen op Peking, hetgeen zij beschouwt als een voorstel tot het staken van het vuren. De atoombom beschouwt zij als een voorstel tot het staken van het vuren. De atoombom beschouwt zij als een daad van on menselijkheid. De heer Natsir zal binnenkort ln het openbaar een regeringsverklaring af leggen en een radiorede houden. INDONESIË KOCHT 20 MILLIOEN DOLLAR GOUD. De Indonesische regering heeft deze week goud ter waarde van 20 millioen dollar aangekocht in de Ver. Staten teneinde de goudreserves van de Javase Bank aan te vullen. VEROORDEELDE NEDERLANDER ONTVLUCHT. De heer van Sloten, administrateur der onderneming „Kajoe Mas", die on langs door de Landraad te Sltoebondo wegens het neerschieten van een ram- pokker op zijn onderneming werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar, is ontvlucht uit het Darmo-zie- kenhuls te Soerabaja, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd. REGELING VOOR BUITENLANDSE HOOGLERAREN. De minister van Onderwijs te Dja karta, dr Bahder Djohan, heeft mede gedeeld, dat tegen Januari een regeling tegemoet kan worden gezien, waardoor het aan buitenlandse hoogleraren mo gelijk gemaakt zal worden een dienst verband met Indonesië aan te gaan. De regeling garandeert een redelijke basis om te werken. Aflossing voor de West Ter aflossing van militairen, die hun dienstplicht in West-Indië vervuld heb ben, vertrokken vandaag per s.s. „Cos- sica" uit Amsterdam 75 leden van het garnizoen Schoonhoven naar Parama ribo. Het merendeel dezer militairen is afkomstig van het KNIL. Velen zijn ge boren West-Indiërs, die thans hun ge boorteland weer terugzien. NIEUWE ADJUDANT VAN PRINS BERNHARD. In de functie van adjudant van de inspecteur-generaal der Kon. Marine is de luitenant ter zee eerste klasse F. Steinmetz, die op 6 December naar Nieuw Guinea vertrok, opgevolgd door d» luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers. Deze maakte te voren deel uit van de Nederlandse missie bij de stal van de opperbevelhebber der Westeuro- pese strijdkrachten te Fontalnebleau. GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY VANDAAG IN ONS LAND. Generaal de Lattre de Tassigny, de pas benoemde Franse Hoge Commissaris in Indo-Ohina, is gisteravohd van Pa rijs naar Londen gevlogen voor bespre kingen over de defensie van de Wester se Unie. Verwacht wordt, dat hij van daas: uit Londen naar Amsterdam ver trekt. NIEUWE BOUWREGELING EEN PRIKKEL! IS Minister In 't Veld begon met te ver zekeren, dat men de licnte overspanning van de markt op dit moment niet som ber moest inzien. Sinds September be raamde men reeds maatregelen daar tegen. Overleg met het bedrijfsleven stelt spr. als steeds op hoge prijs. Er zijn door te sterke aandrang van aan vragen wat te veel bouwvergunningen verstrekt, waardoor tot 1 Januari a s. ae zaak moest worden afgeremd. De minister noemde de nieuwe bouwrege ling en de verminderde bijdrage een prikkel tot die sterke aandrang. Voorts de stijging der bouwmateriaalprijzen de plannen van het Dep. van Oorlog voor de bouw van 1700 woningen en het extra volumen voor de gerepatrieerden, welke de minister meende te moeten laten doorgaan. Hel aantal van 53.800 woningen In aanbouw lijkt schrikbarend groot. Maar eerstens geschiedt de berekening niet overal op dezelfde wijze men is bezig daarin meer uniformiteit te brengen zodat men op sommige plaatsen van in aanbouw zijnde wo ningen spreekt, zodra men de bouw vergunning in handen heeft. Voorts zijn onder dit getal 16000 montage- woningen begrepen. Toch wil spr. niej, ontkennen, dat er in enkele delen des lands enige over spanning heerst, die tol gevolg heeft moeilijkheden in de aflevering van bak- en kalkzandsteen, uitbetaling van zwarte lonen enz. Dus moest er even worden afgeremd. Maar (lit vertraagt d» woningbouw niet. Het zal integendeel een vlottere uitvoering bevorderen. Belangrijker is: hoeveel woningen kwamen er gereed? October j.l. bracht weer een nieuw maandreeorrl met byna 5000 wonin gen. Tot 1 November zyn er dit jaar 39000 woningen opgeleverd, zodat men over het h:lc jaar naar verwachting niet ver van de 50,000 af zal zijn. Het bouwprogram luidde 40,000, zodat men mij moeilijk van illusiepolitick kan beschuldigen, aldus de minister. HUISVESTING GEREPATRIEERDEN. De leiding bij de huisvesting der ge repatrieerden berust bij Binnenlandse Zaken. Aan alle wensen, die spr. be reikt hebben, heeft hij prompt voldaan. Door het pas aangenomen wetsontwerp zal het mogelijk zijn, meer druk op de gemeenten uit te oefenen. Volgens spr. zou het minste pijn doen en het meeste resultaat opleveren, als men ten behoeve van de gerepatrieerden een zeker deel van de nieuwbouw in be slag nam. Den Haag en Hilversum namen rela tief de meeste gerepatrieerden op. Doch het is een heel grote vraag, of die beide DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid gemeenten daarvoor een extra douwvo- ïume zullen krijgen. Het ls bekend, dat Den Haag in 5 6 jaar volgebouwd zal zijn. Dit is een van de benauwendstc. vraagstukken. En Hilversum staat er al niet beter voor! Het zit in alle kan ten in natuurreservaten enz. De montagebouw behoeft geen extra financiële steun. Doch anderzijds is het gewenst, daarin voor continuïteit te zorgen. Men wil voor 't komende jaar een inzicht in de behoeften der gemeen ten aan systeem woningen hebben. Dan kan de productie daarnaar gerégeld worden. Om tot een jaarlijks bouwpro gram van 55.000 woningen te kunnen komen, moeten daarbij zeker 10 15000 montagewoningen zijn. BEVORDERING EIGEN WONING BEZIT. De minister voelt evenals ae heer Ritmeester (VVD) niets voor het opleg gen aan de gemaenten van de bouw van een zeker percentage van haar vo lumen aan montagewoningen. Over'het derde kwartaal van dit jaar kwamen maandelijks 800 montage woningen in ons land geleed. Dir. aantal ü'-ijgt geleidelijk. Ten aanzien van de bevordering van net eigen woningbezit. waarnaar de heer Van Vliet (Kath.) had gevraagd, wijst spr. op de 1000 woningen, die al in de orie Noordelijke provincies gebouwd zijn met hulp van de Bouwkas der Ned. ge meenten. De bomvkassen breiden zien nog uit en spr, zal dat in de goeae rich ting stimuleren. Het aandeel van de kerkenbouw is in overeenstemming met de kerkgenoot schappen vastgesteld. Nu de behoefte aan kerken groter blijkt, is spr. cot na der overleg bereid. Er is een herziening van de financie ring van de herbouw van verwoeste boerderijen in de maak. Als ze soberder dan de vastgestelde standaard worden gebouwd, zal dc helft der bespaarde kosten aan de oorlogsslachtofters ten goede komen. Zo is de bedoeling. Op de prijzen der buitenlandse bouw materialen kan de regering weinig in vloed uitoefenen. Voorzover ze hier te iande worden geproduceerd vallen ze onder contróle van Econ. Zaken; de prijsbeheersing geldt nog op dit gebied. HET BEKAAIDE WESTEN! De omvang van het personeel aan spr.'s Departement, de centrale directie en de provinciale directies ls in de laatste 2 jaar vrijwel gehalveerd, n.l. van ca. 4300 gedaald tot ca 2000 man. De gemiddelde woningbezetting, die in 1947 4.55 bedroeg, was in 1950; 4.52. Er is dus een verbetering in de woning voorraad, zij het een minimale. De provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn er daarbij zeer bekaaid afgekomen, aidus spr. Terwijl in Zuid- Holland b v voor de oorlog jaarlijks ge middeld 11.759 woningen werden ge- uouwd. bedroeg dit aantal in 1947 slechts 2039, in 1948: 3480, en in 1949 8405. In Brabant en Zeeland wordt al meer ge bouwd aan voor de oorlog. De minister hoopte, dat hiermede het sprookje over de bevoordeling van het Westen" uit ae wereld zou zijn. Hier brak spr. zijn rede af. BURGERLIJK WETBOEK Wij ontlenen aan het antwoord van de minister van Justitie op het voorlo pig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Justitie voor 1951, dat prof, Meijers de hoop heeft uitgesproken binnen 2 jaar met het ontwerp voor een nieuw Burgerlijk Wetboek gereed te zijn Na overleg met zijn ambtgenoot van Bult. Zaken kan de minister mededelen, dat de Commissie-van-Eysinga een eerste rapport heeft uitgebracht omtrent de artikelen in de grondwet, die op het buitenlandse beleid betrekking hebben. Daarin wordt met name over de verdra gen gehandeld. De commissie stelt zich voor zo spoedig mogelijk rapport over haar verdere werkzaamheden uit te brengen. Het rapport van de regeringscommis sie tot herziening van de pachtwetge- ving wordt thans bestudeerd. Het ligt in het voornemen van de minister de in diening van een ontwerp-pachtwet te. bevorderen. STAKINGEN Terecht hebben een aantal leden hun afkeuring uitgesproken over de haven stakingen, die in Augustus jl. hebben plaats gehad. Dat stakingen als deze ge rechtvaardigd zouden zijn, is niet in te zien; Met recht kan men zich afvragen, fèl of het niet op de weg van de wetgever ligt strafrechtelijk optreden tegen der gelijke niet gerechtvaardigde ontwrich tingen van het economisch leven moge lijk te maken. Daartegen staat de minister in be ginsel niet afkerig. NIEUWE PERSOONS-DOCU- MENTATIE. In verregaande staat van voorbe reiding is een geheel nieuwe persoons- documentatle, welke o.m. beoogt de Justitie van vollediger informaties te voorzien. Na invoering van deze docu mentatie zal de mogelijkheid geopend worden om het strafregister te zuive ren van gegevens, die de betrokkene een onevenredige benadeling berokke nen. Daarbij zal in het bijzonder ge let worden op de belangen van hen, die zich na jeugdige afdwalingen op latere leeftijd hebben gercclasscerd. BELASTINGRECHTSPRAAK Er wordt na overleg met de Hoge Raad aan gedacht de rechtspraak in be lastingzaken in eerste aanleg op te dra gen aan gespecialiseerde Kamers van de gewone rechterlijke macht, gelijk zulks in cassatie tot groot voordeel voor de eenheid van rechtsbedeling reeds sinds vele jaren het geval is. 30 cent i per 100 gram HAZARDSPEL; WEDDEN. De kwestie van de zg. .speelclubs" heeft bijzondere aandacht van de minis ter. De moeilijkheid Is, dat. van vele speelclubs het karakter van besloten kring slechts schijn is, en dat in wer kelijkheid aan het publiek gelegenheid tot hazardspel wordt gegeven. Speciaal de Haagse clubs kenmerken zich door een geraffineerde opzet, waardoor het bewijs van overtreding der strafwet moeilijk te leveren valt. Justitie en politie blijven echter ter zake diligent. Nog onlangs zijn maat regelen getroffen om te Den Haag de controle te verscherpen. Eventueel zal wetswijziging overwo gen moeten worden. VOETBALPOOLS ETC. Politie en justitie hebben voldoende oog voor de noodzaak ener bestrijding van verboden speelclubs en voetbal pools, Op richting van gecontroleerde pools, welke niet uitsluitend een alge meen belang zouden dienen, zou slechts mogelijk zijn na wetswijziging. De in druk bestaat, dat het wedden buiten de totaüsator om, zeer aanzienlijk ls afge nomen. In totaal bedroegen in 1949 de bruto-ontvangsten bij de totalisator ruim f. 3.554.000. DIERENMISHANDELING Over het probleem van- de dierenbe scherming in zijn volle omvang, met in begrip van de wenselijkheid van een wettelijke regeling van de vivisectie, is interdepartementaal overleg gaande. De minister merkt op, dat hij van de wen selijkheid van een algemene dierenbe schermingswet vooralsnog niet overtuigd is. LEEFTIJDSGRENS NOTARISSEN De commissle-Pitlo. aan welke is op gedragen de bestudering van het vraag- betreffen-de invoering van een leef tijdsgrens voor notarissen,- zal binnen kort een rapport over dit onderwerp in dienen. Het rapport zal vergezeld gaan van een ontwerp voor een pensioenrege ling. De minister zal niet nalaten na ontvangst van het rapport met voort varendheid ter zake -het nodige te ver richten. Maatregelen tot een meer frequent en doelmatig toezicht op de boekhouding van notarissen zijn in voorbereiding. RAAD VAN CASSATIE. Naar het zich laat aanzien zal de Bij zondere Raad van Cassatie in de tweede helft van 1951 kunnen worden opge heven. VROUWELIJKE POLITIE-AMBTENAREN. Met betrekking tot het vraagstuk om trent de organisatie der politie, meent de minister dat het rapport van de Commissie-LangemeUer bezwaarlijk de grondslag kan leveren voor een goede oplossing. Zonder nfeuwe wrijving kan door voortgezet beraad een redelijke aanvaardbare oplossing van de bestaan de moeilijkheden worden gevonden. Van rivaliteit tussen Justitie en Binnen landse Zaken ls daarbij geen sprake. Het ligt in het voornemen van de minister in de loop van 1951 en 1952 geleidelyk over te gaan tot de benoe ming van enkele vrouwelijke ambte- Leren over en weer: Een Waddinxvener vertelt (Speciale berichtgeving). De Maas werd al donker, toen giste ren „De Veendam" te Rotterdam ging meren. Er klonk gezang uit 48 krach tige kelen van jonge boerenzoons, die ruim acht maanden in de Ver. Staten werkzaam zijn geweest op boerenbe drijven en nu terugkeerden van deze studietijd. Ze hebben daar veel indruk ken opgedaan en er hard gewerkt! Nog onderweg naar Rotterdam, terwijl de „Veendam" op de Waterweg voer, hebben zij ons verteld van hun erva ringen. Ze hebben er heel wat geleerd en heel wat nieuws gezien. Maar ze hebben ginds ook het een en andèr verteld, n.l. hoe wü het in Nederland doen. En daarvan konden de Ameri kaanse boeren zeggen: „We hebben van jullie óók heel wat geleerd!" Over het algemeen bewerken wij de grond intensiever, was vrijwel aller me ning. Wij halen er meer uit, misschien ook omdat onze bedrijven zoveel kleiner zijn. Dan zijn er ook methoden, die wij hier niet kunnen toepassen, omdat ons klimaat er niet voor deugt. Een graanoogst, die van zaaien tot maaien niet meer dan 10 weken nodig heeft, daarover doen wij een dikke vier maanden. Een landbouwerszoon uit Waddlnx- vcen vertelde, dat hij op twee boeren bedrijven had gewerkt. Na aankomst hadden ze enkele dagen algemene voor lichting gehad en toen waren ze over het land verspreid. Na vier maanden kwamen zij weer ln twee groepen bijeen, voor onderlinge uitwisseling van ervaringen en om enkele grote fabrieken van landbouwwerktui gen te bezoeken. Daarna gingen zij naar een ander bedrijf- In Maine wa,§ deze Waddinxvener gekomen op een groot aardappelbouwbedrijf, waarvoor hij speciaal interesse had. Zestig bun der aardappelen is daar heel gewoon! In mechanisatie van de landbouw zijn de Amerikanen ons voor. Bij het poten voegen zij ook reeds de meststof toe, iets wat wij hier niet zouden kunnen doen, omdat wij de goede meststof niet bezit ten. Het inkuilen geschiedt ook anders. Men heeft daar wel vijf meter hoge silo's, dubbelwandig en tot de rand toe met aarde beschut. Van bevriezing is geen sprake en merkwaardig genoeg, vertonen de onderliggende aardappelen, naren in de hoge rangen (Officier der Rijkspolitie 2e en le klasse en dirige rend officier der Rijkspolitie 3e klasse) teneinde op het gebied der kinderpolitic werkzaam te zijn. Juist in deze sector van het Rijkspolitie-apparaat kunnen vrouwen een belangrijke taak ver vullen. REORGANISATIE VOOGDIJRADEN. Een ontwerp, strekkende tot reorgani satie der voogdijraden, i-s in vergaande staat van -voorbereiding en. zal, naar de minister vertrouwt, binnen enkele maan den zijn Departement kunnen verlaten. HERZIENING STRAFFEN POLITIEKE DELINQUENTEN. De minister heeft zich met betrekking tot het gratiebeleid ten aanzien van po litieke delinquenten aangesloten bij de door zijn ambtsvoorgangers gevolgde Vooral in aanmerking genomen de zeer zware straffen, die in de eerste tjjd na de bevrijding aan politieke delinquenten werden opgelegd, lijkt het thans aangewezen, dat bijzondere aandacht wordt besteedt aan de zaken der lang gestraften, d.w.z. aan hen, die veroordeeld werden tot gevangenis straffen van 12 jaren en langer. De minister is niet voornemens het verlenen van gratie bij wege van alge mene maatregel aan gehele groepen te bevorderen. Tot dusver zijn 138 uitspraken, waarbij de doodstraf is opgelegd, in kracht van gewijsde gegaan. In 36 gevallen is de doodstraf ten uitvoer gelegd, gedragslijn. Derhalve wordt o.m. verdere uitvoering gegeven aan de door minister Wijers gedane toezegging, dat ten aan zien van alle politieke veroordeelden, dus niet slechts van de wapendragers, zal worden nagegaan, of er nog ongelijke straffen recht te trekken vallen. De werkzaamheden der gratie-adviescom missie, die uitsluitend op de wapendra gers betrekking hadden, zijn vrijwel be ëindigd. Hebreeuwse geheimtaal Op 13 September j.l. arriveerde te Rotterdam het s.s. „Nieuw Amsterdam". Toen de 54-jarige Amerikaan K. Breuer, geboren in Wenen en thans wonende te New York, gevisiteerd werd, bleek hij in het bezit te zijn van 13 goudstaven, wegende in totaal 13.074 kg. Zc waren verborgen in drie koffers en een staaf had hij onder zyn jas verborgen. Hij BINNENLAND Waarschijnlijk tengevolge van "pte giste) de gladheid van de weg sllple gisteren nabij c!e markt te Simpelveld een bus van de Limburgse Tramwegmaatschappf). Daar door kwam zij ln botsing met een wiel rijder, de 40-Jarige mijnwerker F. Wachel- der uit Simpelveld. Deze werd zodanig ge wond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Gisteravond ls op plechtige wijze het oude gebouw van de Joodse HBS, te Am sterdam weer officieel ln gebruik genomen. De 21-jarige hulphouwer J. H. Her- vellle uit Treebeek werd gisteren ln een pijler op de 546 meter verdieping van staatsmijn Emma bij het spannen van een kapje door vallend gesteente of door dit kapje aan het hoofd getroffen, tengevolge waarvan hij overleden ls. H. was gehuwd en vader van een kind. De uitzending ..Verklaring en toelich ting" van de R.V.D. van hedenavond, waarin o.m. wordt uitgezonden een vraag gesprek met prol", dr P. Westra, voorzitter van de plaatselijke prljzencommlssie te Voorburg zal, in afwijking van het eerder gepubliceerde bericht, geschieden van 19.30 uur tot 19.50 uur. De afgelopen nacht ls bij de papier fabriek van Van Gelder cn Zn. te Wormer de 38-Jarlge arbeider C. Molenaar uit De Rijp met zijn hoofd tussen de Ultvloer en de liftkoker bekneld geraakt. Het slacht offer overleed onmiddellijk. Bjj de laatste toewijzingen, die door de E.C.A. bekend gemaakt zijn, heeft ons land een toewijzing van 7.434.000 dollar voor granen, machines voor de Industrie, slachterijproducten ontvangen. en ongezaagd hout Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De aat-a, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. „Ascanlus" (15 Dec.): Nieuw Guinea: m.s. „Borneo" (4 Jan.); Ned. Antillen: s.s. „Boskoop" (14 Dec.); Suriname, m.s. „Hersllla" (21 Dcc.). De commandant van de vliegbasis Woensdrecht, majoor-vlieger F. J. A. Lutz, die een studie gaat volgen aan de lucht machtstafschool te Schevenlngen, zal Don derdag 21 December a.s. het commando overdragen aan kapitein-luitenant ter zee- vlieger L. J. F. Frltz. Hot troepenschip „Cyrenlo", met circa 700 militairen en burgers wordt op Zater dag 16 December as. ln de haven van Marseille verwacht. Sir Stafford Cripps, de onlangs afge treden Britse minister van financiën, zal wegens een tuberculeuze ruggemerglnfectle in een Zwitsers sanatorium zes maanden plat te bed moeten liggen. Het Oost-Duitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft een order uitge vaardigd. die verbiedt, dat Oost-Duitse personenauto's naar West-Dultsland rijden, In een voorstad van Sydney (Austra lië) ls een grote fabriek 'van verf- en scheikundige stoffen door brand vernield. De schade beloopt vermoedelijk honderd duizenden Australische ponden sterling. De brand ging met hevige ontploffingen ge paard. Enige uren tevoren was een voor raad katoen ter waarde van ongeveer honderd duizend pond sterling eveneens ln vlammen opgegaan. Het bondsparlement van West-Dults land heeft met 179 tegen 145 stemmen een verhoging van de gemiddelde steenkoolprijs met vier mark vijftig per ton goedgekeurd. Da regering had een prijsverhoging van zes mark per ton voorgesteld. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat zijn regering „besloten heeft de nodige maatregelen te treffen om een einde te maken aan de oorlogstoestand met Duitsland". BUITENLAND De financiële commissie van het Deense parlement heeft tien mllllocn kro nen gevoteerd voor het bouwen van een vijfduizend schuilkelders ln geheel Dene marken. De Axistrallsche Senaat, waar de socialisten de meerderheid hebben, heeft een reeds door het Huls van Afgevaardlg- t den aangenomen wetsontwerp van de rege- heïrfte documenten aan een" SÖvTemTsslsch ring betreffende Instelling van militaire agent te hebben overhandigd. Men ver-, - dienstplicht verwezen naar een commissie i wacht, dat Hiss zijn zaak voor het Amerl- De economische politierechter ver Hetgeen betekent uitstel tot volgend jaar. I kaanse oppergerechtshof zal brengen. oordeelde B. conform de els. stond gisteren voor de economische po litierechter te Rotterdam terecht, ver dacht dit goud ingevoerd te hebben in strijd met de wettelijke voorschriften, B, vertelde, dat een zekere Schneier uit Brussel zijn opdrachtgever geweest zou zijn. Het goud was hem, zo ver klaarde hij, in New York door ..iemand" ter hand gesteld en voor het vervoer zou hij 350 dollar ontvangen. Zijn ge middeld jaarinkomen in Amerika be droeg duizend dollar. In 1944 is hij Amerikaan geworden. Nadien is hij reeds zeven keren de Atlantische Oceaan overgestoken. Als doel van zijn reizen gaf hij op „zijn films en romans in Europa te willen verkopen". De Officier van Justitie, mr van Doorn, merkte in zijn requisitoir op, dat z.i. verdachte lid ls van een „gang", die er een beroep van mas^Jct waardevolle voorwerpen uit Amerika te smokkelen. Het goud had een waarde van f. 86.000. Verdachte had tijdens zijn aanhou ding gevraagd: „Mag ik een papiertje weggooien?" Natuurlijk was het ant woord ontkennend geweest. Verdachte probeerde het niettemin toch, maar het papiertje werd onderschept. Bij onderzoek bleek liet een code te zijn in het Hebreeuws. De inhoud luidde ongeveer: „geef 420 paar kousen merk Hirsch en Hisch mede aan brenger dezes". De zaak is goed geregeld. Ge bleken is, dat dit in geheimtaal neer kwam op een hoeveelheid goud van ongeveer 13.740 gram. De officier vond de verklaringen van v;erdachte kinderachtige verhalen. Hij achtte het bewijs geleverd en eiste ten Het Amerikaanse Hof van Beroep heeft het vonnis tegen Alger Hlss beves- vJ ulan beschuldigd onder 1 slotte 9 maanden gevangenisstraf met ede valselijk t. hebben verklaard geen ge- j aftrek en verbeurdverklaring van het goud. die dus onder zware druk staan, weinig sporen van verrotting. Een fruitteler uit Stroe heeft zowel in het Oosten als in het Westen in fruit» bedrijven gewerkt. Wat behandeling, verpakking en afzet van de productie be treft, heeft hij veel van zijn werkgevers kunnen opsteken. Ook in de kunstma tige bestuiving op grote schaal zijn de Amerikanen ver gevorderd, hoewel zy deze methode sinds kort toepassen. Op de kleinere bedrijven in het Westen komen vrijwel geen ziekten onder het fruit voor. Ook hier is de mechanisatie sterk verbreid, maar op het gebied van de z.g. zaailingen heeft hij de Amerika nen nog wel iets kunnen leren. Direct na het meren van de „Veen dam" debarkeerden de boerenzoons het eerst. Want hun wachtte in de cantine een officiële ontvangst. In tegenwoor digheid van hun familieleden werden zij welkom geheten door de directeur van de Holland-Amerika Lijn, de heer W. H. de Monchy. En voorts spraken nog mr J. Th. Bon nerman, secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en vele ande ren, waarnade heer P. Houter een woord van dank namens het gezelschap sprak. BRAND IN MEUBELFABRIEK. Hedennacht ls brand uitgebroken in de menubelfabriek van de firma J. Rot huizen en Zoon te Heelsum. Het ge deelte van de fabriek voor de machi nale houtbewerking, de lijmkamer en twee loodsen met vooraden zijn ver brand. De schade die door de verzeke ring wordt gedekt wordt geschat op ruim een ton. NIEUWE CONSUL-GENERAAL TE LEOPOLDSTAD. De heer M. J. van Schreven, die sinds Juli j.l. hier te lande vertoeft, zal zijn functie van consul-generaal te Leopold- stad niet hervatten. Hij zal als zodanig worden opgevolgd door jhr D. van den Brandeler, thans werkzaam aan het Departement van Buitenlandse Zaken. De heer van Schreven zal een andere bestemming volgen. 71 donores ontvingen Landsteinerpenning Op gezette tijden pleegt het Ned. Roode Kruis te Leiden Landsteiner medailles uit te reiken aan hen, die vijf maal hun bloed gegeven hebben voor de Bloed-transfusiedienst van het Roode Kruis. Ook gisteravond vond zo'n uit reiking plaats, wederom in de kerkzaal van het Acad. Ziekenhuis, ditmaal aan 71 donores. De vice-voorzitter, dr P. J. Kaiser, wees er op, dat het nog niet zo heel lang geleden ls, dat het bestuur de donores, die de medaille verdiend hadden, even bijeen riep voor de aanvang van een be stuursvergadering. Dan werden enige stoelen bijgeschoven en de uitreiking begon. Mèar hoe is het nu? Niet minder dan 71 donores tegelijk krijgen thans de medaille. Dit illustreert wel duidelijk hoe hun aantal is gegroeid. En dat moest ook. Want er is steeds meer bloed nodig en steeds vaker doen de Leidse Ziekenhuizen een beroep op de Bloed transfusiedienst. Toch is het aantal donores nog te klein. Eertijds werd een donor eenmaal in de 9 k 12 maanden opgeroepen; thans geven de meesten hun bloed eenmaal ln het halfjaar, het uiterste dat ge vraagd kan worden. Spr, wekte de aanwezige donores op propaganda te maken voor de Trans- fusiedienst onder hun vrienden, kennis sen en familie-leden. Want er kunnen prachtige uitvindingen gedaan worden, maar de doctoren staan machtekios zon der medewerking van de bloedgevers. Het was spr. daarom con vreugde, dat zovelen reeds aan de oproep gehoor ge geven hadden en vijf maai hun bloed gaven. De Landsteiner-pennlng met bijbeho rende oorkonde werd uitgereikt aan: J. J. Abbenhuis te Wassenaar; A. N". Baron v. Aerssen Befjeren van Voshol; G. Albers; A. Bergers; Mevr. M. Blonk— Visser; J. Boogaards te Oegstgeest; J. Breukink; Mevr. E. M. de Bruyn—Hen driks; A. J. van Dijck; J. C.. C. Egberts; H. P. van Ek; Mej. A. A. Gorter; A de Groot te Voorschoten; H. W. Heinrichs: R. I. Hollebeek; J. A. C. v. d. Horst te Hazerswoude; Mevr. B. J. Kasteelen— Vredeveldt; C. Kloosterman; Mevr. C. M. C. KoremanMerts; A. J. Koster; A. A. Kuysten te Den Haag; H. J. J. Labree; J. Laman; A. A. Langeveld; Mevr. G. LinaBousema; Mevr. T. H. Locher— Hibma; Mej. M. H. A. v. d. Male; C. G. Martijn; J. H. G. Meesters; W, Nleu- wenburg; W. F, Nieuwenburg; J. H. Oudshoorn; Mej. I. G. Soer; Mej. G. E. Souer; A. S. StraafhofMej. J. G. Stuyts Mej. C. M. Verberg; B. Vis te Katwijk aan Zee; Mevr. A. van VlietWinter- feld; H. van Vloten; L. Wielders; Mej. P. C. Zandvliet; Mej. J. H. Bakhuizen v. d. Brink te Oegstgeest; S. A. C. Be geer te Voorschoten; E. Brinks; O. H. van Drlen te Den Haag; D. Duindam te Oegstgeest; P. A. van Engelen te Alphen aan den Rijn; H. v. d. Eshof; Mevr. M. FaselFilippo; R.'Fockens; Mevr. E.G. Gèlderman-Tielenius Kruythof te geest; JN van Gent; H. Korthals te Al phen a/d Rijn; J. H. Krooshof te Voor schoten; H. J. H. Montfrooy; R. P. Mou ten te Den Haag; C. Mulder; J. T. van Nieuwenhuizen; J. Obbenste te Wasse naar; Mej. J. H, P. Pontier te Katwijk Binnen; H. van Roon te Noordwijk aan Zee; W. A. Stokhuyzen; H. van Veen; G. Verheul; H, L. de Vos; P. J. de Wa ter; Th. D. Welling; J. Wilterdink; A. J. van Zanten; P. D. Bakker. RADIOSTERREN EN „MARGRIET". Dat niet alle sterren even ver Van deze aarde verwijderd zijn, moge blij ken uit het feit, dat een aantal hunner, nl. een groep radiosterren, te zamen vormende het Cabaret Minitiare. zich bereid heeft verklaard aa. Dinsdag hier ter stede eer voorstelling te komen ge ven ten bate van het Medisch Kleuter dagverblijf „Margriet". Ongetwijfeld een sympathieke Seste' welke verdient met een volle zaal be loond te worden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2