Truman zal zes milliard voor defensie vragen Aan het Koreaanse front is het wat rustiger WEERBERICHT Sovjet-blok blijft in VN zijn rol voortspelen Overdracht Nieuw-Guinea over een half jaar! Jaargang VRIJDAG 8 DECEMBER 1950 No. 27173 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal; 35 cents per week, m.i.v. 1 Januari 1951 f 5,15 per kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Toestand vol gevaren en moeilijkheden De positie der verbondenen in Ko- Is op grond van de laatste berich- jgn als volgt: In het Noord-Oosten pogen 15.000 man langs een nauwe bochtige bergweg van Kotori. 15 km ten Zu','en van het Tsjosin-stuwmeer, naar Hamhoeng, 65 Vn verder aan de Oostkust, uit hun om- angeling te breken. Zij staan aan voortdurend vuur van de omringende heuvels bloot. Een rechtstreekse aanval van een overweldigende vijandelijke troepenmacht werd door onafgebroken aanvallen van de geallieerde luchtmacht belet. Bil Hamhoeng liggen geallieerde schepen klaar om de troepen te evacu eren. Ook het regiment van de zevende Amerikaanse divisie te Hjesan Dj in aan ce Jaloe, probeert nu de kust te berei ken, In het. Noord-Westen zijn de 27ste en 0ste Britse brigades, die het midden de 65 km brede geallieerde linie in nemen od Sariwon teruggetrokken. Communistische speerpunten bevonden ach te Anak. ten Westen van Sariwon san de linkerflank, en te Koksan aan de rechterf'ank. Beide plaatsen liggen so? geen 80 km van de 38ste breedte graad. De Amerikaanse derde divisie, het* batste in Korea aangekomen troepen- contingent is de zich een weg naar de kust banende ingesloten troepenmacht teremoetgetrokken. Volgens de laatste berichten is de ha ven Tsiinnampo aan de Westkust thans ia handen van de Chinese troepen. Er vordt melding gemaakt van gevechten m de Techter flank der verbondenen bij Klksan en Joel-li. Het centrum van de Geallieerde linie, waarachter de Brit se 27ste en 29ste brigade staan onge steld. bleef over het algemeen rustig. Verder wordt de verovering van W-on- ccn. een haven aan de Oostkust gemeld. De plaats Anbj-on. enige kilometers landinwaarts onderging een zware aan val van Amerikaanse vliegtuigen. Het verlies van Wonsan zou het ge hele verspreide tiende koms in het Noord-Oosten en ook de Zuid-Koreaan- ee kaüitool-divlsle. isoleren. Laatstge noemde divisie trekt zich naar verluidt thans terug ma haar oomars langs de Oostkust, naar de Siberische grens. SEOEL IN PANIEKSTEMMING In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel geraakten velen in paniek, toen het nieuws uitlekte, dat de regering de le- <kn van hefc -parlement-in 'het geheim gewaarschuwd heeft hun gezinnen naar Poesan te-brengen. Vele rijke families hebben de stad al verlaten en gisteren groeide de vluch telingenstroom aan met talrijke arme- ren. De prijzen van zitplaatsen In bussen tl vrachtwagens, die naar Poesan gaan. stegen onmiddellijk van 60.006 wan tot een millioen wan wat overeenkomt met het loon over 18 maanden van de ge middelde Koreaanse werkman. De prijzen van meubelen daalden met 89 percent, doordat velen alle meubilair, zö niet konden meenemen op de markt brachten. Men kon twee vleugel plano's kopen voor de prijs van een tweedehands polshorloge. De prijzen van Juwelen stegen tot het dubbele. Sommige families, die niet onmiddel- ik kunnen ontsnapnen, zonden hun tonen van dienstplichtige leeftijd de heuvels in om aan de mobilisatie te ontkomen. Apothekers verklaarden dat zij wor den overstroomd met. verzoeken om TErgif te leveren. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN De Amerikaanse verliezen in Korea bedroegen op 1 December 32 442 man- gappen. 1.414 meer dan vorige week. o'-dus meldt het ministerie van defen ce.. Deze verliezen zijn verdeeld als volgt: 038 doden. 22.337 gewonden, van wie 5ï3 aan hun verwondingen zijn over- 'iden en 5.0S7 vermisten. BRITSE REGERINGSVERKLARING Shinwell, de Britse minister van defensie, heeft in het Lagerhuis ..met frote nadruk" verklaard, dat „wü, noch de Amerikaanse autoriteiten ook >naar denken aan een ontruiming van Korea". Shinwell zeide dit op vragen na het voorlezen van een verklaring over de Koreaanse crisis, waarin hij het Huis waarschuwde zich voor te bereiden op nog slechtere tijdingen. Het conservatieve lid Baxter deelde de Minister mee. dat hij en velen van zijn benden in geval van een keuze tussen vernietiging van de Britse troepen in prea of het werpen van de atoombom b" laatste zouden voorstaan. Shinwell <e,jde hierop liever geen antwoord te villen geven. Evenmin wilde Shinwell antwoorden ju een verklaring van het Labour-lid dat „sommige leden van de La- «ui-fractie niets meer met de zaak té &3ken willen hebben als de atoombom w China geworpen werd". RUSTIG WINTERWEER. Be Bilt verwacht tot morgenavond' Droog weer met over het algemeen bewolking en weinig wind. In nacht en ochtend lichte en in het Zuid-Oosten van het land plaatselijk ®atige vorst. In het Westen hier en daar nevel of mist. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). 9 DECEMBER, op: 8.35 uur; onder: 16.29 uur. ^an op: 9.18 uur; onder: 16.51 uur (N M v water te Katwijk te 2.37 en 14 57 u D't nummer bestaat uit acht pagina's. In zijn verklaring zeide Shinwell. dat het dwaas zou zijn de omvang van de vastbeslotenheid van de Chinese Inter ventie te onderschatten. Sprekende over Attlee's conferentie met Truman zeide Shinwell, dat de toestand „vol gevaren en moeilijkhe den" is. „Niemand weet hoe het zal aflopen". TSJANG KAI SJEK WIL AANVALLEN. Generaal Tsjang kai-sjek heeft ver klaard, dat hij voorstander is van een aanval op het Chinese vasteland door zijn eigen nationalistische strijdkrach ten van Formosa uit „met gecombineer de actie van de vloot- en luchtstrijd krachten der VN.". Hij voegde er aan toe, dat een inval door zijn troepen gevolgd zou worden door een gezamenlijk antwoord" van 1 Vi millioen guerillastrjjders in China en „véle manschappen die thans bij de communisten strijden'- zou verenigen. Driemogendhedenconfe- rentie te Parijs begonnen De driemogendhedenconferentie. die een antwoord zal opstéllen op de Sovjet- Russische uitnodiging tot het houden van een conferentie der „grote vier", is gisteravond in het Franse mjnisterie van Buitenlandse Zaken begonnen. De Franse delegatie wordt geleid door Alexandre Parodi, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de Britse door sir Oliver Hardy, ambassadeur te Parijs en de Amerikaan se delegatie door ambassadeur David Bruce. Men verwacht, dat de conferentie ver scheidene dagen zal duren. Zij zal ge heim zijn. Pas na afloop der besprekin gen zullen mededelingen aan de pers wórden verstrekt. Ontslag van Dean Acheson gevraagd De leiders van de republikeinse Ame rikaanse senaatsfractie hebben besloten begin volgends week een conferentie van alle 43 republikeinse senatoren to be leggen. waarop zij zullen voorstellen om op ontslag van de minister van buiten landse zaken, Acheson, aan te dringen. Amerika beziet mogelijkheid van algemene mobilisatie De plaatsvervangende perssecretaris van president Truman, Early, heeft verklaard, dat algemene regerlngsoe- eprekingen gehouden zijn over een al gehele mobilisatie. Er was eveneens „z-eer in het alge meen" gesproken over een noodzakelijk heid cm de nationale nood toestand in de V.S. af te kondigen. Early zeide, dat geen besluiten waren genomen en,,dat ook geen besluiten direct op handen waren. Bij de afkondiging van een noodtoestand zcuden president en rege ring gevolmachtigd zijn cm strikte eco nomische contröles uit to oefenen en de nationale hulpbronnen op basis van de noodtoestand te mobiliseren Generaal Dwight Eisenhower heeft in een toespraak tot 20.0)0 manschappen van de 43ste Amerikaanse infanterie divisie en andere eenheden, die in een kamp te Pickett (Virginia) in opleiding zyn, verklaard, dat de V.S. het mis schien noodzakelijk zullen achten „al onze weerbare manschappen weer ender de wapenen te brengen. Later verklaarden functionnarissen van het Witte Huis, dat zij deze mooi- ïisatie niet spcedig verwachten me: het oog cp de grote moeilijkheden, die ook op economisch gebied hiermee gepaard gaan. Zal conferentie Truman- Attlee heden eindigen? De Britse premier, Attiee en president Truman zijn gisteravond voor hun vijf- de conferentie over de huidige mtei- nationale toestand in het Witte Huis bijeengekomen. De besprekingen werden o.a. bijge- woond ciocr Dean "Acheson, George' Mai shall, generaal Omar Bradley, veld- j maarschalk sir William Slim. chef van j de Eritse imperiale generale staf. lord i Tedder, maarschalk van de Britse lucht macht, en John Snyder, de Amerikaanse minister van financiën. Deze conferentie duurde een uur en veertig minuten. Na afloop verklaarde premier Arilee in antwoord op oen vraag van correspondenten, hoe de besprekin gen verliepen: .Okay". Men Is reeds begonnen met net op stellen van een slotcommuniqué, waarin de besluiten, door Truman en Attiee ge- noipen, zullen worden bekend gemaakt. Medegedeeld werd, dat de besprek.n- gen vandaag in ieder geval zullen wor den voortgezet. Er schijnt zelfs een kleine mogelijkheid, dat ook morgen nog zal worden geconfereerd De V.N. zijn de agressors Dezer dagen is het Nederlands Deta chement Verenigde Naties in de haven van Poesan aangekomen, waar het een hartelijke ontvangst kreeg van de Ko reaanse burgerbevolking en de Ame rikaanse militairen. Leden van de Patriottische Vrouwen beweging, onder wie de echtgenote van de burgemeester van Poesan ver welkomen de Nederlanders met bloe men op de kade te Poesan. De Etna verricht haar vernielend werk De hete lavastroom van de Etna blijft zich met een snelheid van onge veer 9 meter per uur voortbewegen en de dorpen Milo. Fronazzo en Rinazzo bedreigen. Bij dit tempo zal Milo naar schatting binnen 48 uur voor goed van de aardbodem verdwenen zijn. Een voorstel van Camillo Bosco, een plaat selijk ingenieur en deskundige inzake uitbarstingen van de Etna, om de lava stroom te bombarderen teneinde deze af te wenden is door de plaatselijke autoriteiten van de hand gewezen, om dat hiermee de bedreiging alleen maar op ander dorpen gericht zou worden. Het ene huis na het andere aan de rand van Milo wordt langzaam omver geworpen, dan tot pulver gemalen en vervolgens onder millioenen tonnen rokende lava bedolven. Milo gelijkt op een legerkamp. Alle inwoners hebben hun huizen verlaten. Langs de hoofd straten bevinden zich veel politieman nen om roof te voorkomen, al is er niet veel meer te stelen. Alles is meegeno men, deuren en kozijnen incluis. Alleen de kerk van de apostel Andreas is nog gedeeltelijk intact. De opneming van Duitse eenheden in Europese strijdmacht De plaatsvervangers der ministers var Buitenlandse Zaken van de landen van liet Atlantisch pact hebben in beginsel overeenstemming bereikt over het opne men van Duitse gevechtseenheden in het Atlantisch leger, zoverluidt in ge woonlijk welingelichte kringen. De plaatsvervangers maakten bekend, dat zij gereed zijn voor een bijeenkomst met -de militaire commissie. Deze bij eenkomst z-ou. naar mén meent, wellicht de volgende week in Londen kunnen worden gehouden. De ove: eenstemming zou echter nog niet op elk punt volledig zijn. Het Ne derlandse compromis-voorstel lot het aanwijzen van een burgerlijke commis saris voor het toezicht op de activiteit van eenheden van de Europese legers in samenwerking met de opperbevelhebber is naar een stud? eg: oen venvezen. Men gelooft, dat zowel de kwestie van de benoeming als ede van de bevoegdheden van deze commissaris nog in studie zijn en een beslissing hieromtrent wellicht niet voor de volgende week genomen zal worden. Engeland zou een zodanige wijziging van het Nederlandse voorstel nebben geopperd, dat de commissaris eenvoudig een schakel zou zijn tussen de opperbe velhebber en de geallieerde hogf com missie in Duitsland wat betreft de Duitse eenheden. Verder zou van Engel se kant zyn geopperd de bevoegdheden van op- commissaris uit te strekken ovex de activiteit van alle troepen in Europa. zowel in Duitsland als daarbuiten. Steun voor 17 landen Verwacht wordt, dat president Tru man in Januari het Congres zal ver zoeken voor de voortzetting van het hulpprogramma voor de defensie 6 milliard dollar uit te trekken, aldus wordt van officiële zijde meegedeeld. In het eerste jaar van dit program hebben de Ver. Staten 1.3 milliard voor dit doel uitgegeven. Voor het lopende belastingjaar was aanvank. 1.222.500.000 uitgetrokken, doch later werd dit be-1 drag met 4J,4 milliard verhoogd. Aan zeventien landen wordt nu in j het kader van dit programma bijstand verleend, o.a. aan België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg,1 Nederland, Noorwegen (alle landen die het Atlantisch verdrag ondertekend Sovjet-ambassade te Brussel kidnapt een meisje! Nina Davidnova. een Oekrainse wees, werd enkele jaren geleden door bemid deling van de „Caritas catholica" uit een Duits kamp voor verplaatste perso nen naar België overgebracht, waar het thans 13-jarige kind door de echtgenote van een Belgische generaal werd ge adopteerd. Toen het kind een achttal dagen, geleden met haar aangenomen moeder op weg was naar de Brusselse binnenstad, teneinde daar de kerstver lichting te gaan bewonderen, verdween zij in de grote drukte van de tram. De onmiddellijk ingestelde opsporingen leidden naar de sovjetrussische ambas sade te Brussel, waar men zei, dat het meisje in de ambassade verbleef. Men verklaarde het meisje, dat klaarblijke lijk verdwaald was, huilend op straat te hebben aangetroffen en omdat zij een Russische naam had, werd zij naar de ambassade overgebracht." De besturen van de „Caritas catho lica" en van het Belgische Rode Kruis hebben zich naar de ambassade bege ven om te trachten het meisje vrij te krijgen. Men zei. dat het kind aan val lende ziekte lijdt en voortdurend onder medische behandeling moet blijven. Van de zijde der sovjetrussische ambassade staat men echter op het standpunt dat Nina Davidnova sovjetrussische onder- dane is en dtis in Rusland behandeld moet worden. De Belgische veiligheidsdienst, die meent hier met een geval van kidnap ping te doen te hebben, houdt intussen met van radiotelefoon voorziene auto's de wacht in de omgeving van de sovjet ambassade, terwijl ook de Belgische havens en vliegvelden onder verscherpte bewaking staan. Door het Belgische ministerie van buitenlandse zaken zijn stappen gedaan om het meisje vrij te krijgen. BELGISCHE BEGROTING VOOR BUITENL. ZAKEN AANGENOMEN De Belgische Kamer van Afgevaardig den heeft met 104 tegen 12 stemmen bij 70 onthoudingen de begroting 1950 voor buitenlandse aangelegenheden aange nomen en daarmee de buitenlandse po litiek van de katholieke regering goed gekeurd. De socialistische partij, de op een na sterkste politieke groep van België, ont hield zich, alle communisten stemden tegen. Spaak verduidelijkte, dal zijn partij de één-partij-regering niet kan steunen, doch ,ande:v;ijds willen wy met het oog op de wereldcrisis niet tegen de regering stemmen". De Russische minister Wysjinsky zei de in de politieke commissie der V. N, van- oordeel te zijn, dat de Westelijke mogendheden slechts zoveel haast ma ken om de kwestie van het Chinese optreden in Korea te onderzoeken, om dat zij de mislukking van de Ameri kaanse tussenkomst in Korea en die van generaal Mac Arthur verlangen te verbergen. Maar, zo voegde hij er aan toe, in dien gij meent aldus een einde te kun nen maken aan de dreiging van een wereldoorlog, wijs ik u er op dat het geen gij voorbereidt, integendeel olie op het vuur betekent omdat de Ame rikaanse agressie tegen Korea en tegen China de kiem ls van een derde we reldoorlog. Aan deze daden moet een einde worden gemaakt, zo men deze oorlog wil voorkomen De paniek, mijne heren, is een slechte raadgeefster. Wysiinsky drong er op aan, dat men voort zou gaan met het debat over de Chinese besohuldieing, dat agressie te gen het communistische China werd gepleegd. Frankrijk stelde voor dit punt te la ten vallen en onmiddellijk tot behan deling van de Koreaanse kwestie over te gaan .die een bedreiging voor de wereldvrede vormt" D? Tsjechoslowaakse vertegenwoordi ger sloot zich bij Wysjinsky aan. even als de Wit-Russische afgevaardigde. De Britse afgevaardigd-» zeide. dat de enige oorzaak van de gevechten welke thans in Korea geleverd worden, gelegen was in de Chinese interventie. Met 42 teg°n 5 stemmen en 4 ont houdingen werd besloten de Koreaanse kwestie voorrang op de agenda te ver lenen. Slechts het Sovjet-blok stemde tegen. Saosdi-Arabië, India. Indonesië en Birma onthielden zioh Onmiddellijk na de stemming diende Wysjinsky een „vastbesloten protest" in. Hij zeide, dat de stemming uitwees, dat de meerderheid „gehoorzaam in het zog van de Brits-Amerikaanse groep vaart, die zich voorbereidt om Inbreuk op de rechten van de minderheid te maken". hebben) en voorts aan Griekenland, Turkije, Iran, Indo-China, Indonesië, Thailand, de Phllippijnse republiek, de Koreaanse republiek en Birma, Deze bijstand wordt in het algemeen in een viertal vormen verleend, nl. leve ranties van oorlogsmateriaal, het oplei den van manschappen en de uitzending van kleine groepen Amerikaanse des kundigen om de landen, die dergelijke bijstand ontvangen, op de hoogte te stellen van het gebruik en de bediening van het Amerikaanse materiaal, het verschaffen van grondstoffen om de oorlogsproductie van Europa te verho gen en tenslotte economische steun om Europa in staat te stellen de krachts- inspanning voor de defensie tot het maximum op te voeren. Van de zijde van de Amerikaanse re gering is medegedeeld dat de Ver. Sta ten verwachten in het kader van dit programma grote hoeveelheden oorlogs materiaal in het buitenland te zullen aanschaffen en dat bv. vliegtuigen in Engeland besteld zullen worden voor levering aan andere landen van het Atlantisch pact. De Amerikaanse auto riteiten hopen, dat op den duur ver schillende landen bepaalde militaire be nodigdheden als vrachtauto's en vlieg tuigen voor levering aan andere landen zullen gaan produc?"°n. Verleden week Hjdag heeft presi dent Truman het congres verzocht ex tra 17.850.000.000 dollar ter beschikking te stellen voor de versterking van de Amerikaanse defensie ondanks het feit, dat voor de defensie reeds eerder een aanzienlijk .bedrag uitgetrokken was. Voorstel der Indonesische delegatie De Indonesische delegatie heeft gis termiddag in de derde werkvergadering van de conferentie over de status van West Nieuw Guinea schriftelijk een voorstel ingediend teneinde het pro bleem op te lossen. Het Indonesische voorstel, dat slechts ongeveer 4 tot 500 woorden beslaat, houdt in, dat als basis voor een oplos sing van het probleem een verklaring zou moeten worden afgelegd door de beide voorzitters van de delegatie waar in wordt vastgesteld, dat de souvereini- teit over West Nieuw Guinea aan In donesië 'zal worden overgedragen. De „Van Maarseveen-Roem-verkla- ring" zou moeten worden afgelegd uiterlijk op 27 December a.s., de fei telijke overdracht zou na ongeveer een haif jaar moeten plaats hebben. Voor die tijd zouden de beide dele gaties moeten onderhandelen over een aantal afzonderlijke overeenkom sten betreffende de positie van Ne derland in cultureel, financicel-eco- nomisch en sociaal opzicht in Nieuw Guinea. Over aard of inhoud van deze overeenkomsten spreekt het voorstel zich niet uit. De Nederlandse delegatie heeft mee gedeeld, dat zy op dit voorstel in de vergadering van hedenmiddag schrifte lijk zal reageren. SPECIALE KABINETSZITTING. Vanmiddag voor de aanvang van de werkvergadering der conferentie over de status van Nieuw-Guinea heeft het Nederlandse kabinet een speciale zitting gehouden om het Indonesische voorstel te bespreken. Vanmorgen «heeft Minister van Maarseveen de Commissie voor Uniezaken van de Tweede Kannr bijeengeroepen. De Amerikaan Austin zeide, dat de feiten „de illusie, dat de Chinese strijd krachten uit vrijwilligers bestaan" ver nietigden. „De vrijwilligersdoctrine doet zich hier voor als een nieuw en gevaar lijk wapen in het arsenaal van het Sovjet-imperialisme". Peking handelde ten nadele van het volk in het voor deel van de koloniale Sovjet-politiek in Azië. Degenen die menen, dat de Verenig de Naties haar beginselen zullen prijs geven, omdat er met een grote macht gedreigd wordt, vergissen aich op tragi sche wijze, aldus Austin. Wij zullen ons doel om Korea vrij en onafhankelijk te maken niet laten varen Da politiek der V N. diende de vol gende doelen na te streven: 1. Ds verzekering der veiligheid van de troepen der V. N. in Korea. 2 De strijdkrachten, die de Noord- Koreaanse „agressors" bijstaan, te doen terugtrekken. 3. Het Koreaanse conflict te beperken tot Korea. 4. De gevechten tot een spoedig einde te brengen op een vóór de V.N. bevre digende basis. 5. Het doen van garanties, dat de V.N. niet van zins zijn de belangen of de veiligheid van Korea's buurlanden te schaden. Laat ons tonen, dat wij verenigd zijn en blijven voor de zaak van de vrede, aldus Austin. De vertegenwoordigers van 13 landen in Azië en het midden-Oosten, die de regering van Peking verzocht hebben halt te houden aan de 38ste breedte graad, zijn gisteravond te Lake Success bijeengekomen. Zy werden inderhaast bijeengeroepen door sir Benegal Rau, de afgevaardigde van India bij de V. N., onmiddellijk na dat deze een onderhoud had gehad met Tsjiao koean-hoea, adviseur van de Chinese communistische delegatie. Tot enige beslissing is het echter blijkbaar niet gekomen FRANSE KAMERLEDEN WILLEN HERSTEL DER BETREKKINGEN MET SPANJE. Een aantal Franse volksvertegen woordigers o.m. van de republikeinse vrijheidspartij, van de boerenactie van de M.RP., van de radicaal-socialisten en van de R.P.F,, heeft in de Nationale Vergadering een resolutie-ontwerp in gediend, waarin de regering verzocht wordt onmiddellijk weer normale diplo matieke betrekkingen aan te knopen met Spanje, De ondertekenaars verklaren o.m. in de memorie van toelichting: „Men zegt wel eens, dat het dwaas zou zijn aan een verenigd Europa te denken zonder Frankrijk, doch het zou al even dwaas zijn dit tot stand te willen brengen zon der Spanje". Evenals in Indonesië, waar in tegen- woatdigheid van de Nederlandse militaire autoriteiten door de oudste in Indonesië aanwezige officier der 7 December divisie een krans werd ge legd op het ereveld Menteng Poelo, werden ook in Nederland de gevalle nen van de ,,7 December Divisie" herdacht. Namens de Band Oud Strij ders 7 December werd een krans ge legd bij de Indonesische urn in het monument op het Damplantsoen te Amsterdam. Na de krans!egging werd een ere saluut gebracht; op de voorgrond rechts de oud-commandant van de 1e Divisie 7 December, Generaal Majoor H. J. J. WDürst Britt. Emigrantenvluchten naar Canada, Nieuw-Zeeland en Australië Een voor het vervoer van emlgran- ten inwendig verbouwde K.L.M. Con stellation zal Maandag 18 December a.s. met ongeveer 60 emigranten van Schip hol naar Canada, vliegen. Volgende week Donderdag zal van Schiphol het eerste K.L.M.-vliegtuig met emigranten naar Nieuw Zeeland vertrekken. De emigranten zijn zuivel- deskundigen en zullen in Palmerston North in Nieuw Zeeland voet aan wal zetten. Deze vlucht is de langste die tot nu toe door de K.L.M. wordt uitge voerd. De afstand naar Palmerston North Is nl. bijna 21 000 kilometer. De emigranten zullen reizen met de Sky- master" PH-TLW (Overloon). In het komende jaar zullen door de K.L.M. ongeveer 100 vluchten met emi granten naar Australië worden ge maakt. Vergadering Partijraad 1 K.V.P. Op 16 December zal te' Utrecht in het Jaarbeursgebouw, de 12de vergadering van de Partijraad der Katholieke Volks partij worden gehouden. De voorzitter der partij, de heer W. J. Andrlessen, zal dan een lustrumrede uitspreken. VERGADERING PROVINCIALE STATEN IN KURHAUS. In verband met het feit, dat de ver gaderzaal van de Eerste Kamer en de Ridderzaal niet of althans niet voor een voldoend aantal dagen beschikbaar zul len zijn, zal de vergadering der Staten van Zuid-Holland op Dinsdag 12 De cember a.s. en eventueel volgende da gen worden gehouden in een der zalen van het Kurhaus te Scheveningen. INTERNATIONALE PRIJSVRAAG WONINGBOUW. Het ligt In het voornemen van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting op 22 December a-.s, in een bijeenkomst in het Bouwcentrum te Rotterdam mededelingen te doen over een internationale prijsvraag voor de Woningbouw. VERLIES NEDERLANDERSCHAP WORDT ONGEDAAN GEMAAKT. Ook voor oud-Spanjestryders. Het ligt in de bedoeling der regering bij wijze van noodvoorziening verlies van Nederlanderschap ook voor oud- Spanjestrijders in ruime mate onge daan te maken. Het daartoe strekkende wetsontwerp heeft het Departement van Justitie reeds verlaten. Van de oud-Spanjestrijders zijn reeds 86 genaturaliseerd. Meer dan 100 zullen vermoedelijk onder de algemene rege ling vallen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1