Winkelen in Djakarta kosi handen vol geld Moeilijkheden rondom liet nieuwe hezettingsstatuui voor West-Duitsland Met een enkel woord Erwtenseep en uien $ne! en $ecuur LAXEER-AKKERTJES STADSNIEUWS Kerkelijk Leven RECHTZAKEN DONDERDAG 7 DECEMBER Ministers wikken, volken beschikken '(Van onze correspondent in Duitsland) Met spanning wacht de Westdultse •bondsrepubliek nu op het nieuwe bezet tingsstatuut. dat door de conferentie van ministers van buitenlandse zaken te New York is beloofd en aan de ver houding tussen de geallieerde bezetting en het Duitse volk in verband met de gewijzigde verhouding in de wereld een acceptabeler vorm bedoelt te geven. De New Yorker conferentie is al drie maan den oud en zowel aan geallieerde als aan Duitse zijde valt een duidelijke te-i leurstelling op te merken, dat de revisie' van het gezettingsstatuut nog geen feit is. Deze teleurstelling is koren op de molen van de extreme richtingen in het Duitse volk. die er een bewijs in zien, dat het de geallieerden geen ernst is met de door hen aangekondigde ,,ge- Ujkberecbtigdheid" Aan de andere kant wordt zij ook benut door die beze'tings- kringen die er nog altijd een beetle Morgenthau-geest op na houden en de vertraging toeschrijven aan Duitse on handelbaarheid In de afgelopen week •was de sfeer zelfs zodanig geworden, dat en de West-duit se regering en het Ame rikaanse en Engelse hoge commissari aat het. nodig vonden met een verkla ring te komen, da,1 de boze ger^Ven over de onde her delingen od de Peters- berg. waar gemengde Duits-geallieerd* commissies intensief aan de arbeid z'in van alle grond ontbloot zijn en dat het nieuwe bezettingsstatuut goede vorde- Werkvergadering Nieuw-Guinea probleem Dinsdag- en gistermiddag hebben de Indonesische en Nederlandse delegaties voor de oplossing van het vraagstuk Nieuw Guinea hun eerste werkvergade ringen gehouden. De besprekingen had den hoofdzakelijk een oriënterend karak ter. Naar in delegatiekringen verwacht wordt, zal de Indonesische delegatie van middag een voorstel ter oplossing for muleren. DE 100.000ste KOE Gisteren werd door de veehandelaar M. Spoor uit Eethen (N.Br.) de 100.000ste koe in de Bossche veehallen binnengeleid, waarmee de markt., wat de aanvoer van runderen betreft, een record-cijfer voor Nederland bereikte. De eigenaar ontving een zilveren pla quette van de veemarkt. ENGELSE KUNSTMEST IN N.-O. POLDER. Proeven met kunstmest, die op het ruim 80 H.A. grote terrein van een proefboerderij van de „Soil Association" te Haughley (Suffolk) zijn genomen, zullen binnenkort op groter schaal her haald worden in de Noord-Oost-polder. Het doel van deze proeven ls beter en gezonder voedsel te verkrijgen door het gebruik van kunstmest. DALENDE WERKLOOSHEID IN 1950. In de eerste maanden van dit jaar lag de werkloosheid ruim 20.000 hoger dan in 194-9. Men kan echter van een gunstig verder verloop spreken, want ondanks het feit, dat tienduizenden ge- demobiljseerden in het arbeidsproces moesten worden ingeschakeld, daalde dit versohil geleidelijk tot minder dan 10.000 aan het einde van September j.l. Eind September 1949 .stonden 41.243 •mannelijke werklozen geregistreerd en eind September 1950: 49.122. Uiteraard moet in het vierde kwar taal van dit jaar een stijging van de cijfers worden verwacht tengevolge van het winterseizoen. PROVINCIAAL FONDS VOOR BEGAAFDE KINDEREN? Ged, Staten van Zuid-Holland stellen een onderzoek in naar de vraag of er een tsfak voor de Provincie ligt voor hoogbegaafde kinderen, wier ouders om financiële redenen niet in staat zijn hun kinderen verder te laten studeren. Bij dit onderzoek is gebleken dat Friesland. Drente, Gelderland, Utrecht en Lim burg deze vraag bevestigend hebben be antwoord. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de door hen verzamelde gegevens In Qianden gesteld van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie, aan wie is verzocht het Colleze voor te lichten omtrent de wenselijkheid der stichting van een fonds voor bovenge noemd doel. DEN HAAG WIL COLLECTIE CRUYS VOORBERGH KOPEN. Voor f. 65.000. B. en W van Den Haag stellen voor over te ga3n tot aankoop van de ver zameling Nederlandse historische cos- tuums, thans eigendom van ae heer Cruys Voorbergh (pseudoniem van E P C van Vrijberghe de Coningh) voor de somma van f. 65-000 B. en W hebben de schriftelijke toe zegging van de minister van O K. en W, ontvangen, dat het In de bedoeling ligt. voor deze aankoop een bedrag van f. 22.noo beschikbaar te stellen, Onge veer f. 43.000 van de kosten van aan schaffing komen derhalve voor reke ning van de gemeente D?n Haag. Deze som zal niet aanstonds in haar geheel behoeven te weiden voldaan. De heer Cruys Voorbergh geeft er n 1. de voor keur aan een bedrag van f. 40 000 als •directe betaling te ontvangen en her overblijvend? ad f 25 000 aan te wenden voor de aankoop van een lijfrente ten behoeve vm h^m en zijn echtgenote. B. en W. achten de verkrijging van deze cultureel zeer waardevolle col lectie. voor de gemeente van grote be tekenis. Zij zal kunnen worden onder gebracht in het museum Bredius Het ligt In de bedoeling de geëxposeerde costuums om de drie maanden te wis selen, en om met deze collectie demon straties te geven, met toelichting van de heer Cruys Voorbergh. Op deze wijze zal de basis geleed kun nen worden van een nationaal co?tm»mmnseuin waarvan geen paral lel in We®t-Europa wordt aangetrof fen. Voor de inrichting van het museum en de verzorging der collectie zouden B en W. gebruik willen maken van de adviezen van de heer Cruys Voorbergh Een vergoeding hiervooi van f. 1500 oer jaar waarbij begrepen de vergoeding voor het- toelichten van ten minste 6 costuumdemonstraties per jaar ach ten B. en W. redelijk. ringen maakt. Alleen de Fransen ont hielden zich r merkwaardigerwijs van enigérlei positieve uiting. Alleen dit zou er al op kunnen duiden, dat er deson danks moeilijkheden zijn. Zij zijn er inderdaad De Duitsers zijn lang niet tevreden met de verlichtingen, die het nieuwe bezettingsstatuut hun brengt. Deze verlichtingen worden n.l. gekoppeld aan verplichtingen, waarvan in het oude bszeltingsstatuut nog geen sprake was en die voor hen zeer zuur zijn. In de eerste plaats moet de bonds regering zich bereid tonen, de buiten landse schulden van het voormalige Duitse rijk t-e erkennen. En in de twee de plaats wordt van haar gevraagd, ook andere staten van Duitse grondstoffen te laten orofiteren. Daarbij wordt voor al aan Duitse steenkool gedacht. Op beide eisen wil de bondsregering niet zonder meer ingaan. Het totale be drag van de Duitse buitenlandse schuld ls nog niet bekend. Een algemene er kenning van deze schuld kan dus nog onaangename verrassingen opleveren. Zij is ook zeer impopulair. Niet omdat de Duitsers zouden ontkennen, dat de buitenlandss schuldeisers gelijk hebben wanneer zij eindelijk eens iets van hun geld willen zien. Daarvoor zijn zij ontvankelijk Maar tegelijk merken zij op. dat de geallieer den, in de afgelopen vijf jaar niet stil hebben sezeten en over her hun/onvoor waardelijk overgeleverde Duitse volks bezit vrijelijk hebben beschikt Repara- 'ie en restitutie bv. hebben volgens hen een omvang aangenomen, die het cloor deze begrippen gedekte terrein over schrijden. Er is nog een derde punt, waarop Bonn het gevoel heeft dat het nieuwe bezettingsstatuut de Duitse gelUkbei ech- tigdheid geen stap nader tot het. doel brengt Dat is het recht van de gealli eerden. Duitsers gevangen te nemen, resp. uit te leveren, die zij voor oorlogs misdadigers houden. De beslissing over de vraag of een Duitser als oorlogsmis dadiger berecht moet worden, ziet de bondsregering als een" vraag, die haar aangaat en die alleen door haar beslist dient te worden. Juist onlangs zijn er door de Amerikanen weer Duitsers aan Frankrijk uitgeleverd, een handelwijze, waartegen var. Duitse zijde Drops'. aangetekend Zo zijn er enige kwesties, die de sfeer bederven en de totstandkoming van het bezettingsstatuut hebben vertraagd. Adenauer is toen plotseling r.ot een soort coup overgegaan en heeft de ge allieerden het bekende voorstel gedaan van een nieuw bezettingsstatuut geheel af te zien en in plaats daarvan liever een veiligheidspact met West-Duitsland te sluiten. Zijn voorstel werd afgewezen maar hij heeft er aan vastgehouden en het bij zijn laatste bezoek op de Peters- bers herhaald. Het. is duidelijk, dat het hem moeilijk valt, het nieuwe bezet tingsstatuut te accepteren. Hij weet, dat de oppositie gereed staat om hem even tueel ook dat. weer te verwijten en ook daaruit weer verkiezingskapitaal te slaan. Zijn positie is niet gemakkelijk en hét is inderdaad de vraag of de geallieer den dat beseffen. Zelf hebben zij al leen met Adenauer te maken, maai* Adenauer heeft met het gehele Duitse volk te maken. Men verneemt nu. dat ook Adenauer's eigen partij, de C D.U. tegen het nieuwe bezettingsstatuut is en hem heeft verzocht, het niet aan te nemen. In feite komt dit er echter oo neer. dat Adenauer zijn Darty heeft verzocht, hem te verzoeken, het niet aan te nemen. Wanneer dat zo is, staan we voor een crisis in de Duits geallieer de verhouding, ontstaan door hetzelfde bezettingss'atuut, dat in New Ywk Verder kan de bondsrepubliek, wier dacht is als het tegendeel en als een ?zag zich slechts over een ■gedeelte van I ooglng zulke onaangenaamheden met het oog op de internationale toestand voor, de toekomst juist uit te sluiten Ministers wikken, volken beschik ken gezag het voormalige rijk uitstrekt niet voor al de schulden van dit rijk aansprake lijk worden gesteld Ook de grond?toffenkwestie heeft vele voetangels en klemmen. Juist de laat ste tijd is gebleken, hoe goed West- Duitsland zijn eigen steenkool kan ge bruiken. De tegenwoordige industriële bedrijvigheid hangt af van een voldoen de kolenaanvoer en de proteststemming, die hier is ontstaan, toen-de internatio nale Rühr-au'toriteit onlangs besloot, dat Wes'-Dmtsland in het eerste kwar taal van 1.951 weer evenals in het laat ste kwartaal van 1950. 6,8 milloen ton steenkool d.w.z. een derde van de ge hele productie, moet exporteren, komt in de eerste plaats voort uit de vrees, dat de industrie dan haar tegenwoordig oroductiepeil niet zal kunnen handha ven. De internationale Ruhr-autoritelt is een van de bezet tings Instrumenten- die men de geallieerden het. meest kwalijk neemt, omdat zij zo duidelijk aantoont, dat, de Duitsers geen baas In eigen huis zijn dwz. souverein zijn. En een van de redenen, dat ook Adenauer het hoofd zakelijk voor de Fransen voordelige Schuman-plan verwezenlijkt wil zien. is, dat hij verwacht dat hiermee de Ruhr- autoriteit overbodig zal worden'en ver dwijnen. Wanneer echter de bondsregering er formeel in toestemt, dat de Duitse grondstoffen ook aan het. buitenland ten goede komen, zou de gehele Schuman- plan-politiek in dit opzicht geen enkele vrucht afwerpen Men zou dan het prin cipe, waarop de Ruhr-autoriteit berust, met zoveel woorden erkennen, iets wat men tot nog toe zorgvuldig heeft ver meden. Moord op suikeremployé De transportchef van de suikeronder neming Tjepiring in het Semarangse, de heer F. G. F. Mohlbaum, is Maandag met 3 kogels doodgeschoten. De heer Mohlbaum was 's morgens te voet uit gegaan, Toen hij 's middags nog niet' was teruggekeerd, werd een politie patrouille uitgazonden, .die het stoffe lijk overschot vond bij de desa Sodjo- werto, SPOORWEGSTAKING IN OOST-SUMATRA VERBODEN. Belispoor vitaal bedryf. De spoorwegstaking, die in Oost-Su- matra door de vakvereniging was aan gekondigd, indien niet 13 arbeiders, die bij de vorige staking door hebben ge werkt, zouden worden ontslagen, is door de militaire autoriteiten verboden. De territoriale commandant van Noord- Suimatra verklaarde, dat de Deli-spoor een vitaal bedrijf is, en dat allen, die er werkzaam zijn, verplicht zijn arbeid .te verrichten op grond van een overeen komst tussen Delispoor en de Vak vereniging. 12 GEARRESTEERDEN VRIJGELATEN. 12 personen, die bij de actie op 19 November werden gearresteerd, zijn gisteren vrijgelaten. Onder hen bevin den zich de Nederlanders F, T Maus, Julius Beer, de Fretes en D. A. Kan. DIT MERK UW GARANTIE! BINNENLAND De Minister van Oorlog heeft goed gekeurd dat de Koninklijke Militaire Kapel, die als onderdeel van het Garde regiment Grenadiers en Jagers naar Arn hem zou worden overgeplaatst, gevestigd zal blijven te Den Haag. Ter gelegenheid van de Finse onaf hankelijkheidsdag hielden de gezant van Finland en mevrouw Asko Ivalo gister middag te Den Haag een drukbezochte receptie voor landgenoten en vrienden van Finland. Gisteravond zijn in de haven van Amsterdam het m,s. „Batavier 3" uit Rot terdam en de ..Westwijk" van de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij met elkaar in aan varing gekomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De „Westwijk" kreeg evenwel een groot gat ln de voorsteven. Gistermiddag zyn in het Aula-gebouw van de Nijmeegse universiteit 100 kostbare wetenschappelijke boeken door de „Care Mission" in Nederland overgedragen aan de Nijmeegse universiteit. Uit een aan Provinciale Staten van Zuid-Holland door Ged. Staten verstrekte staat blijkt, dat in deze provincie nog on geveer 90 industrie-molens aanwezig zijn. Dit zijn voornamelijk korenmolens. De pro vincie telt nog vier houtzaagmolens en nog twee specerijmolens (kaneel-peper). De Rijkswaterstaat wacht op een periode van rustig weer om het gestrande Griekse stoomschip ..Metamorphosis", dat Zaterdagochtend bij de Noorderplor te IJmuiden is vergaan, op te ruimen. Vooraf zal worden onderzocht of de lading de moeite van het bereen waard is. Eventueel zal Zaterdag a.s. bij gunstig weer worden overgegaan tot de opruiming. BUITENLAND BIJ de ontploffing in een tunnel op Sicilië zijn reeds dertien lijken gevonden. Men vreest echter, dat de ontploffing nog meer slachtoffers heeft geëist. De Franse ministerraad heeft thans generaal de Lattre de Tasslgny aangewezen als Franse hoge commissaris in Indo- Chlna. Prinses Elisabeth van Engeland brengt met haar echtgenoot de hertog van Edin burgh. een bezoek aan Athene. Bij Cambre, in de nabijheid van Co- runna (Spanje) ls de sneltrein Madrid Corunna op een „spoorauto" (een motor rijtuig op rails) gereden. Reddingsploegen hebben vijf lijken uit de wrakstukken ge haald. Er zijn 50 gewonden. Bij een ander treinongeluk te Lertda werden twee spoorarbeiders gedood en een gewond Een goederentrein ontspoorde ln een sneeuwstorm. De commissie voor binnenlandse za ken van de Franse Nationale Vergadering heeft een door Gaullistische en rechtse afgevaardigden Ingediend wetsontwerp I verworpen, strekkende tot het verbieden van de commurilstlsche partij in Frankrijk, de ontbinding van organisaties, voortgeko men uit de Kominform en het ontslaan van communistische ambtenaren. Jan Papanek, permanent Tsjecho- slowaaks afgevaardigde in de V.N tot aan de omwenteling ln 1948, heeft niet de ver eiste meerderheid gekregen voor verlen ging van zijn driejarige periode als des kundige in de begrotingscommissie der V.N. Slechts 15 van de 60 leden stemden voor verlenging. Ruim 1500 schuilkelders in Noord- Rljnland-Westfalen zullen niet meer op geruimd worden, doch aan de Duitse over heid ter beschikking worden gesteld. Door zware storm en regen zijn te Rlo. de Janeiro 5 hulzen Ingestort en 8 personen om het leven gekomen, Te Leipzig zijn wederom vdjf „getui gen van Jehova." tot totaal 51 jaar dwang arbeid veroordeeld onder beschuldiging van het verspreiden van „illegaal Ingevoerde brochures" en het doorgeven van ...spion- nageberichten" aan hun Centraal kantoor te Brooklyn. De Slclliaanse politie heeft de laatste volgeling van de „bandietenkoning" Giuliano gearresteerd. L. H. A. M. Janssen 1' Te Rotterdam, waar hij reeds vele Ja ren werkzaam was, is gisteren geheel onverwachts op 46-jarige leeftijd over leden, de heer L, H. A. M. Janssen, ere lid van de Leidse Cricket- en Voet'oal Ver. A.S.C. en gedurende langer dan dertig jaar een bekende figuur'" op de sportvelden. Leo Janssen was, ofschoon een zeer verdienstelijk, noch een groot voetballer, noch een groot cricketer, doch zijn club- trouw en clubllefde waren boven alle lof verheven. Hij maakte zowel in zijn voet bal- als in zijn cricketloopbaan alle stadia van op- en neergang mee, welke ASC en Ajax de laatste 35 jaar onder gingen, doch nooit waren zijn aanhan kelijkheid en toewijding groter aan in de perioden van het diepste verval. Van tal van zijden kreeg hij het verzoek om voor een Rotterdamse club uit te ko men, doch Janssen bleef zijn club trouw. De voetbalschoenen hing hij reeds eer der aan de wilgen, maar in de afgelopen zomer trad hij het gehele seizoen nog op als aanvoerder van het cricketelftal, waarvan de meeste leden hun liefde voor de cricketsport aan hem te dan ken hebben. Janssen was een ook bij zijn tegen standers graag geziene figuur met een onbezoedeld sportief blazoen. ■Voor zijn vrienden was hij een trouw clubmakker. Hij ruste in vrede Een paar CARBOVIT-dragees na het eten nemen de uien'ucht weg VOETBAL Luchtmacht speelt tegen Marine in Leidse Hout BATEN VOOR VAN WEERDEN POELMAN- EN KAREL DOORMAN FONDS. Zaterdagmiddag om 2 uur speelt het elftal van de Luchtmacht op het hoofdterrein in de Leidse Hout tegen het voetbalteam van de Marine. De baten van deze ontmoeting komen ten goede aan het Van Weerden Poelman en het Karei Doormanfonds. Beide fondsen zorgen zowel voor de nage lalen betrekkingen van luchtvaart en marinemannen, als voer sociale bijstand aan manschappen die bij de terugkeer in de burgermaatschappij moeilijkheden ondervinden. Het eiftal van de Luchtmacht, dat onlangs met 3—2 van DOS verloor doch met 4—2 van het Luxemburgse militaire elftal won, zal het ditmaal zonder Cla- van moeten doen. Het is als volgt sa mengesteld: Van Diest (HDVS), Jongsma (Frisia), PauweLs (Quick N.), Van Baest (SET), Zouten (Laura) Swinkels (Helmondia), ■Bos (Frisia), Advocaat (Volewijckers), Oomk (WFC Winterswijk), Assink (Tu- bantia) en Röhrig (HBS). De marineploeg komt als volgt uit: Kouters (Spartaan), Dorlas (VCS), Herklotz (HBS), Bezembinder (Heeren veen), Beelen (PSV), Trlmbach (Vlieg basis Volkol), De Bois (DEV Doorn), Willemsen (ADO), Homan (DWV), Mangelmans (ADO) en. Hendriks (Vi tesse). FLAMION SPEELT MEE. Flamlon, de linksbinnen van het-Franse elftal, wiens meespelen tegen Nederland agn twijfel onderhevig was, heeft ver klaard, dat zijn blessure volkomen is genezen en dat hij alweer een oefenwed strijd heeft gespeeld. Vrijdag gaat hij naar Parys Flamlon komt uit Mar seille om zich te voegen bij zijn team genoten, die te Rueil de laatste dagen voor de wedstrijd zuUen tezamen ko men voor een gemeenschappelijke oefe ning en concentratie. DUIVENSPORT. P.V. „De Rynklievers" organiseert op Vrijdag en Zaterdag a.s. in het Dorps huis te Leiderdorp een clubtentoonstel ling. WATERPOLO. LZC VERLIEST. In een weinig enthousiaste wedstrijd verloor de LZC met 21 van SVGT. Veel krachtsverschil was er in de éérste helft niet tussen beide partijen en er werd dan ook met een dubbel blanke stand gedraaid. In de tweede helft werd het door toedoen van de SVGT-links- voor 01, doch niet zodra was uitge- zwommen of Brak bracht de partijen weer op gelijke voet. Ten slotte her overde SVGT toch weer de leiding om die, ondanks heftige LZC-aanvallen, niet meer af te staan, ZWEEFVLIEGEN. MALOTAUX VESTIGT NEDERLANDS RECORD. De officiële ijking door het Nationaal Luchtvaart Laboratorium van de re gistrerende hoogtemeter heeft uitgewe zen, dat Pierre Malotaux van de Delftse Studenten Aero Club 3060 meter op eigen kracht heeft weten te stijgen. De Koninklijke Nederlandse Vereniging* voor Luchtvaart zal deze prestatie als Nederlands record voor hoogtewinst er kennen. Malotaux maakte de vlucht tijdens de wereldkampioenschappen in Zweden, blind vliegend in een cumuluswolk. Kort geleden bereikte een andere Nederlandse zweefvlieger, lt. ter zee 2e kl. A. H. D. Hoppener in Frankrijk een absolute hoogte van ca. 4400 meter boven zeeniveau. De vereiste officiële papieren van deze vluoht zijn echter nog niet in Nederland aangekomen. DAMMEN. DE SLEUTELS—LDV III 8—8 (voorl.) Gisteravond is voor de 2e klasse LDDB de voor het kampioenschap belangrijke wedstrijd gespeeld tussen de De Sleutels I en LDV III. Sleutels was volledig, ter wijl LDV III bord 5 miste, dus met 9 man speelde. Na een uiterst spannende strijd was de voorlopige uitslag 88. Bord 1 is afgebroken in een remise stand terwijl bij bord 6 de Sleutelspeler met zwart 1 stuk meer heeft, hetgeen mis schien tot winst kan leiden. De gedetailleerde uitslag is als volgt: W. F. Olivier (De Sleutels)—C. J. Jans- sens (LDV) afgebr.; C. J. Koree—C. Klinkenberg-2—0; L. Nachtegeller—W. Klein Sr 2—0; F. Schild—B. Slechten- horst 0—2; H. Brouwer—N. v. Leeuwen (Regl. w.n.o.); Joh. Tol—J. W. Freeke afgebr.; C. J. v. d. Berg—J. Huisman 02; I. PauwL. C. Gerretsen 0—2; N. Wassenaar—B. de Kier 2—0; F. Simons J. Dreef 0—2. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN; wnhelmina, d. van W. van Iterson en J. E, Hagoort: Joannes Wilhelmus Gerardus Maria, z. van G. Kok en M. A. van Lam meren-. Hazina, d. van D, Schaap en C. can DuiJ; Catharina Dorothea Maria, d. van N. C. A. Huyg en J. A. E. Speel. OVERLEDEN; A. van der Minnen, huisvr. van Kerre- mans, 56 Jaar; H. Huisman, wed. van Doomveld, 87 Jaar. GETROUWD; J. Horstman Jm en A. van Rijn Jd; J. A. M. Lammers Jm en J. van Musscher Jd; J. van der Steen jm en M. van Bohemcn jd, J. Tegelaar Jm en M. E. de Geus'Jd; H. W, A. Thljssen Jm en M. A. de Water Jd; T. S, Kwee Jhi en W. van Houten jd; JD. Brug man jm en C, M. Kerkvliet gesch.; H. J. Webbers jm en M. Overdijk jd; G. van Vlet gesch. en' J. van Es Jd; F. C. Hayes Jm en M. E. Courant jd; J. M. den U1J1 Jm en J. G. Verplancke Jd. werken tegen verstopping Het leven met de dag duurder! (Van onze correspondent te Djakarta) DE PRIJS ONTBREEKT Een lijst van meer dan 200 artikelen vertelt het krantenlezend publiek in Indonesië, hoe veel er weer te koop Is. lijk) meestal bij, maar de kosten lopen: van zuigflessen 125 roepiah tot mondharmonica's van R 7 50, van rits sluitingen a 150 roepiah tot. een lipstick van R 10.50. Dit laatste artikel is inderdaad niet zo bijster goed koop, maar de kwaliteit is er ook naar! 30 RIJST-PRIJSSTIJGING Het publiek wordt naar de winkel buurten gelokt om te ervaren, dat er weinig te koop is voor een gemiddelde beurs. Met de 'feestdagen voor de boeg dient het kopend publiek iets van de opgeto genheid van de verkopers eigen te wor den. En nonchalant de prijsstijging van 30 voor rijst, wegwuivend, begeven huisvaders en huismoeders zich toko in, toko uit. Bij het kennis nemen van de prijzen voor luxe-artikelen zinkt echter toch al spoedig het thuis betaalde tientje voor verse zeevis van nog geen kilo, in het r.ieb evenals de rijksdaalder voor het litertje koeienmelk voor de baby en die twee ongelukkige roepiahs voor ten kilo aardappelen. FXTEA UITKERING GAAT ER AAN! Als u het. geluk hebt te werken bij een firma, die aan „extra-maana-ultke- ilngen" doet. kunt u wellicht een aardig rottanzit.je wegschenken. Drie (bekle de) stoelen, een dito bank. een tafeltje, een staande schemerlamp en een niet. zo leuk rottanboeken-kastje eisen met 825 roepiah evenwel het aanzienlijkste deel van het extra maandsalaris op Zet men dat zitje op een afschuwelijk, le lijke ruwe sisalmat dan is mer 150 roepiah extra lichter! Dat is zo om en nabij het bedrag voor aflossing vap de rekening .van de tanda-ts voor de half jaarlijkse normale behandeling Daar voor krijgt u uiteraard nog geen kunst gebit want dat kost 400 roepiahs! Een paar uitstekende boxcalf-schoe- nen koopt u voor 105 roepiah. een ..Par ker 51 vulpenset" voor 275 roep.ahs en een merkhorloge eist meer dan 1000 roepiahs Gelukkig zijn er ook eoedkope horloges, zoals Gadola's voorzien van een vijftal kleurrijke (merendeels over bodige) wijzers en een kalender, die rond 450 roepiahs kosten en voor dat, bedrag wel enige tijd zullen willen lo pen. Met kalender en all KOSTBAAR SPEELGOED. Het speelgoed voor de kleinen drijft menige mooder liier tot wanhoop want wie niet de akelig hoge prijzen wil betalen voor blikken schildpadden, die écht kunnen kruipen, krokodillen, slangen cn ander ongedierte, waar mee een welwillende exporteur in Singapore Indonesië verrijkt, moet zich tevreden stellen met h?t in In donesië gefabriceerde houten speel goed. Dit is wel niet zo duur als de import- opwindbare legerjeep van 35 roepiah. maar een kleine houten locomotief van 10 roepiah is toch bepaald ook nog prijzig! Dat aardige albasten hondje, met een zwakke veer als maag, dat over het gehele magere lijf kan trillen en kwispelstaarten schudt even mistroos tig als de klant het hoofd over de prijs van al deze bewegende ellende: io roepiah. Een albasten, in Indonesië ge fabriceerde, pop kost tussen 50 en 80 roepiah en indien de moeder het niet over het hart kan vérkrijgen haar kind zonder pop te laten, dan zal de kam- garen pantalon voor Papa, kant en klaar, er wel bij inschieten, want die kost rond 250 roepiah. (Een duurdere is na tuurlijk ook wel te koop HET WELZIJNS-EORRELTJE! Wie zo Djakarta's Pasar Baroe op wandelt, valt (via handelaren m bui tenlands geld met hun „Hollandse gul dens, menig, een op vier" of „Ameri kaanse dollars, menir, een voer veer tien", dan wel „straitsdollars. menir, een voor vier en een kwart") onherroe pelijk Ln handen van welwillende drank- verkopers. De markt, vooral tegen December, wordt namelijk overstroomd met jene ver. En goedkope! Het is een borrelende kniesoor die een aanbod van een fles „echte oude jenever" van een bekend merk voor 8 roepiahs van de hand wijst. Temeer omdat er aanwijzingen op de fles te vinden zijn, dat de jenever geen na maak is. maar uit Nederland werd ge ïmporteerd Het etiket staat er borg voor Daar prijkt op: „Niet voor ver koop bestemd. Dienst Welzynsverzor- ging". Dank zij die dienst kunnen althans verscheidene lieden met de feestda gen in December hun inkopen doen en de borrelende Nederlander in In donesië kan onder het genot ean een goedkoop drankje op. het welzpn van zy'n nict-drinkende landgenoten een dronk uitbrengen! Wijk IV der A.R.- kiesvereniging „TROUW AAN HET BEGINSEL". Onder leiding van de heer J. Rave- stein hield gisteravond wijk IV van de A.R. Kiervereniglng „Nederland en Oranje" ln het gebouw Rehoboth ha3r jaarvergadering, waarin allereerst de huishoudelijke zaken werden afgedaan. Als contactleden voor de jongerenorga nisatie „A.R.J.O.S." werden aangewezen de heren mr M. J. Blok en J. Rave- stein, terwijl tot bestuurslid de heer A, v. d. Mcy benoemd werd, Mr dr N. G. Geelkerken, die vervol gens een causerie hield over en tóch AH.", gaf allereerst een overzicht van de moeilijkheden, welke zich zowel op nationaal als internationaal terrein voordoen om er daarna op te wijzen, dat het noodzakelijk is, dat bij de op lossing van deze' problemen het begin sel, in dit geval het A.R.-beglnsel, do minerend moet zijn. Bij al onze hande lingen moeten wij ons door dit beginsel laten leiden. Indien men ons verwijt, dat wij conservatief zijn, omdat wy ons vasthouden aan ons beginselprogram ma, is dit het grootste ere-saluut, dat men onze partij kan brengen, aldus spr. "Wat de A.R.-houdlng t.o.v. Indonesië betreft, is de heer Geelkerken van oor deel. dat elke dag, welke verstreken is na de souvereiniteitsoverdracht, aan toont hoe verstandig de A.R.-politiek is geweest. Indonesië valt thans ten prooi aan chaos en communisme. Indien straks de historie over dit prachtige land moet worden geschre ven. zal men tot de erkenning moeten komen, dat er in de na-oorlogse jaren in Nederland een groep is geweest, die naar beste vermogen heeft getracht een dergelijke ramp te voorkomen. Spr. wees er vervolgens op, dat of schoon vele christenen aanvankelijk een taak en roeping zagen ln de z.g.n. door braak. deze volkomen heeft gefaald. Men is met mensen in zee gegaan, die zich veelal op een .onchristelijke grondslag stelden, aldus spreker, die het echter eveneens betreurde, dat de men sen van de reformatie in vele gevallen zo sterk tegenover elkander staan. Het feit. dat men niet in één kerkverband samenleeft, behoeft nog geen reden te zijn deze kerkelijke scheiding op alle terreinen des levens door te trekken. Laten wij in de politiek bij het be trachten van deze samenwerking in practijk brengen het woord van Chris tus: „Gij zijt alle broeders, kinderen van één Vader". Let spreker op het be ginselprogramma der C.H.U., dan acht spr. het een gelukkig verschijnsel, dat met deze partij in dit opzicht de een heid is bewaard gebleven. Het ware te wensen, dat ook op kerkelijk terrein de eenheid wordt hervonden. Tenslotte wees spr. er op, dat de hoogste wet ook voor het staatkundig leven is te vinden in het Woord van God, dat door de A.R.-partij als hoogste richtsnoer ge nomen wordt. ST. NICOLAAS MAAKTE 1000 KINDEREN GELUKKIG. Alvorens naar Spanje te vertrekken heeft St. Nlcolaas gistermiddag no? 1000 kinderen in de Stadsgehoorzaal ontvangen. Aan elk van hen reikte St. Nlcolaas, die daarvoor de assistentie had van 2 Zwarte Pieten, een pakketje uit, dat hem ter hand was gesteld door hét Midza-bestuur met bestemming voor de kinderen der premiewinnaars. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen indologie (econ.) de heren E. C. Boisse- vain (Den Haag) en C. F. Knödler (Oegstgeest)voor het candldaats- examen wis- en natuurkunde (a) de heer J, D. Wasscher (Den Haag), idem (f) mevr. J. G. Bolt—De Klerk (Arn hem): voor het-doctoraal exaipen na tuurkunde de heer C. W. Benthem (Den Haag)voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak) scheikunde A. Kraayeveld (Oegstgeest). Gepromoveerd tot doctor in de Wls- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „The geology of the Dalskog- Dals-Ros- tock region" de heer D. Heijbroek (Lei den Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Over het syndroom Polyposis Adenomatosa gestro-intestinalis generalisata heredo- familiaris gecombineerd met huid- en slijmvliespigmentaties of ziekte van Peutsz" de heer Th. W. van Winkel (Den Haag)idem op proefschrift ge titeld „Gentisinurie bij de behandeling van het acute rheuma met natirium salicylaat" de heer C. A. Winkel (Lel den). De Staatscourant no. 238 bevat de statuten betreffende de N.V Kalkfa- brlek v.h. van Dijk en Co., Filiaal Lel den N.V., de NV. Leidsche Schelpkalk- branderij „Trio" en de N.V. Neder- landsch Drukkerij-Bedrijf, alle alhier en Van Herwaarden's Kalkzandsteen fabrieken N.V. te Hlllegom. PREDIKBEURTEN VOOR VRIJDAG Boskoop Geref. Gem.: 7.30 uur de heer B, Roest van Scherpenzeel. RUnsburs CVliethof) Vrljdagnam. 7 1/2 uur, ds P. J. Dorsman van Scbel- lulnen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Vlaar- dlngen (toez.) J. Slok te Dordrecht, Bedankt voor Minnertsga J. D. Smlds te Veenhulzen; voor Montfoort W. L. Mulder te Maartensdijk; voor Vlnkeveen J. van Dijk te Gameren. Geref. Kerken Beroepen te Oud-Vos- semeer J. D. Kruithof cand. te Kampen. Bedankt voor 's-Gravenhage-W. (Meer wijk) P. Rlemersma te Vijfhuizen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravendeel M. Holtrop te Haarlem-O. HAAGSE RECHTBANK. Leidenaar kreeg 10 maanden. De Haagse Rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de 36-jarige Leidse tapijtwever D. van der Burg, wien poging tot chantage was ten laste gelegd. Van der B. zou zich bereid heb ben verklaard een gefingeerde diefstal te plegen van een hoogverzekerd schil derij, doch zou, toen dit zaakje niet doorging, tegen een mede-complottant gezegd hebben: „ik moet f.2000,—, an ders ga ik naar de politie". Ondanks de ontkenning van v. d. B. eiste de Officier van Justitie op 22 November j.l. 10 maanden gevangenisstraf met aftrek, De uitspraak luidde conform de eis,

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2