Nieuwe Hillegomse Bloembollenbeurs October 1951 gereed! UIT Dïf OMSTREKEN PUROL GENEEST Voorzichtige Hillegom sluit begroting van met batig saldo Beurs van Amsterdam WOENSDAG 6 DECEMBER Binnenkort aanbesteding van fraai ontwerp Op 20 December a.s. zal in het Raad huis te Hillegom de bouw van een nieuwe bloembollenbeurs aldaar wor den aanbesteed. Deze beurs is het „overblijfsel" van de grootscheepse actie van Hillegom, om de zetel van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur verplaatst te krijgen van Haarlem naar dit grootste dorp in de bollenstreek. Deze actie scheen eerst met volledig succes bekroond te zul len worden, doch later leidde zij tot het compromis, waartoe na enige be wogen vergaderingen van Bloembol lencultuur werd besloten: zetel blijft in Haarlem (waar het Krelagchuis wordt gerestaureerd, 18 Dec. komen de plannen daartoe in de algemene vergadering), doch in Hillegom zal een nieuw beursgebouw verrijzen. Uiteraard moesten vele moeilijkheden overwonnen, maar dank zij energiek optreden, vooral ook van de zijde van Hillegoms burgemeester, is het dan thans zover, dat tot aanbesteding van de nieuwe beurs kan worden overge gaan. Het ontwerp is van ing. A. Vogel te Amsterdam, die o.a. als architect van de Horecaf-tentoonstelling in het RAI- gebouw zijn kunnen heeft getoond. De voorgevel van de beurs wordt ge vormd door de grotendeels glazen fa cade van het restaurant, dat de naam Treslong zal blijven voeren en aan 200 gasten ruimte biedt. In deze gevel be vindt zich ook de ceremoniële ingang, via welke men langs een brede corridor de grote zaal betreden kan. Het voorterrein van de beurs, die ge legen is aan de Weeresteinstraat (hoofd- verkeersweg HaarlemLeiden) wordt gevormd door de Demonstratietuin van het Bloembollenvak. die men via het terras van het restaurant bereiken kan. De toegang tot de beurs is gelegen aan de Vosselaan, een zijstraat van de Weeresteinstraat. Via een cirkelvormige vestibule bereikt men de grote hal, die tijdens uitvoeringen als foyer dienst kan doen, en waarin de standhouders een plaats vinden. Deze hal heeft een oppervlakte van 300 M2. Achter de hal, ligt als hart van het gebouw de grote beurszaal met een oppervlakte van 800 M2. De verlich ting van deze zaal geschiedt door mid del van vier grote kronen, en een in directe verlichting onder de ramen. De verwarming heeft plaats door hete lucht die van boven wordt ingeblazen en langs de plinten afgezogen. De zaal kan ook worden gebruikt als toneel-, concert- en vergaderzaal en biedt dan ruimte aan 800 personen. Een groot toneel, requisieten- en decorruimte en kleedkamers zyn ter beschikking. Aan de beurszaal grenst de keurings zaal. waaraan speciale zorg zal worden besteed vooral om een ideale verlich ting te verkrijgen. Aan de achterzijde van het gebouw komt het kantoor van de Plantenziek- tenkundige Dienst te Hillegom, welke dienst zich thans met een schuurtje aan de Leidsestraat moet behelpen maal ais de bouw gereed is, de beschikking heeft over een ruim modern kantoor met wacht- en spreekkamers. De moeilijkheden zijn de initiatief nemers niet gespaard. Door de ongun stige algemene omstandigheden moest men speciale maatregelen nemen met het oog op fluctuaties in de prijs der materialen. Voorts bleek dat het oude huis Treslong was gebouwd op een zandplaat, waaronder zich echter weer een veenlaag bevond, zodat de funde ring aanzienlijk diende te worden ver zwaard. Men heeft daarvoor thans ruim 200 betonpalen nodig, waarbij verscheidene van 16 meter lengte. De beurs wordt uitgevoerd in beton- skeletbouw, de gevels worden opge trokken in bronskleurige steen. Het beheer over de beurs wordt ge voerd door de Stichting Hillegomse Bloembollenbeurs, waarin een vertegen woordiger van de Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur zitting heeft. Dit hoofd bestuur is ook vertegenwoordigd in de Raad van Toezicht, waarin tevens zit- i ting hebben een représentant van het Gemeentebestuur van Hillegom en van de trustee voor de ogbigatienouders, de Coöp. Raiffeisenbank te Hillegom, In October 1951 hoopt men de nieuwe beurs feestelijk te kunnen openen. VOORSCHOTEN Na de voordracht „Ik heb mijn wa gen volgeladen", welke zeer in de smaak viel. bracht mevr. Rietmulder verslag uit van de landdag in Rotterdam. Tijdens de pauze vond een verkoping plaats van handwerken ten bate van de kas. terwijl tot slot mej. C. Wagensveld enkele gedichten declameerde. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Martina Huiberta Maria, d. van P. H. J. van Loon en M. C. Dujardln, Rudolf, z. van A. Prudhomme van Reine en W. van Berkel. Getrouwd: Th. W. M. Sluijs, 27 jaar en E. A. M. Lingerak, 29 jaar. Overleden: A, S. cle Mooy, 83 Jaar, wed. van J. van Egmond. VOORHOUT OPENBARE AANBESTEDING NIEUW RIOOL. STICHTING VAN EEN GEZONDHEIDSCENTRUM. Gezondheidszorg, een combinatie van verschillende verenigingen werkzaam cp het gebied van de volksgezondheid heeft zich met een schrijven tot de ge meente gewend, waarin wordt verzocht te bevorderen, dat van gemeentewege tot de bouw van een ..gezondheidscen trum" wordt overgegaan. Na de bevrijding is door verschillende acties een bedrag van ongeveer f. 13.000 bijeen gebracht. Dit bedrag is echter niet voldoende om tot stichting van een gebouw over te gaan. In het voorstel, dat de raadsleden morgenavond te behandelen krijgen, wordt gezegd, dat bij een inhoud van 11 1200 m3 de raming van de kosten f. 90.000 bedraagt, waarin niet begrepen ziin bijzondere installaties en vloerbe dekkingen. Voorgesteld wordt aan het architec tenbureau v. Oerle en Schramm te Lei den het maken van een voorlopig ont werp op te dragen. Hiervoor wordt een bedrag gevraagd van f.500.—. JAARVERGADERING NED. CHR. VROUWENBOND. J Dinsdagsefaan, en de Dr Schaepman- In „Irene' hield de Ned. Chr. Vrou- iaan- gj- bestond voor deze inschrijving wenbond haar iaarvergadering onder gro^€ belangstelling. Ingeschreven werd leiding van mevr S. A. v. d Sluys. die voigerLs twee bestekken, n.l. bestek A en een kort overzicht van het afgelopen g js een gedeelte en B is het totaal, verenicingsiaar gaf De uitslagen waren als volgt: De secretaresse mevr, W M Mechelsej kooiman. Voorschoten f. 69.449 (A) —Da Ruyter deed de mededelmg. dat0n f ?8 68Q (B) Bimsc>_oten, Noordwijk zij genoodzaakt yas .als ^cretare^ tef 86.780 en f. 112 780; J. de Rooy, Vleu- Haarlem f. 95.595 pn f. 136.659; B, Ro,- Amstelveen f. 96 419 en f. 120.000- s' Tromp. Alphen a. d. Rijn f. 88.000 en f. 104.900; C. J. Streijk. Oegstgeest f 87.900 en f. 104.000; H. Streijk RiS wetering f. 88.000 en f. 106.000; L v d Lek, Alphen a. d. Rijn f 99.00Ó 'en' f. 105.500; S. v. 't Laat, Zeist f 82 7re en f 110.000; A. J. v d. Helm,' Voor schoten f. 71.500 en f. 92.500; A. Halen Leiden f. 79.000 en f 100.000; j Jjg Vries en Zn., Delft f. 82.300 Pn f. 105.100; N. de Prori, Wassenaar f. 74.970 en f. 97.160; Lagendijk en Co Rotterdam f. 81,000 en f. 102.000; T p de Geus, Leidschendam f. 79.3k> Pn f. 97.300. en De, gunning is door B. en W no» aangehouden. 0 wassf.naar VERGADERING "T ZEEPAARDJE" .Pritlcehaven" aan de Van Zuvl». Mvpvplfctraot Tiro>-/^ l\.fj .,1CH In In verband met de zeer slechte toe stand van de gehele riolering in de keen der gemeente en mede in verband met het feit, dat in de loep van enkele ja ren verschillende nieuwe wijken zullen verrijzen in de kom van het dorp, heb- van Nyeveltstraat werd Maandagavond ben B. en W. een geheel nieuw riole- een ledenvergadering gehouden van dP ringsplan ontworpen, waarvan Maan-jonge Aquariumvereniging 't Z°e dag in oafé „Boerhave" de aanbesteding paardje". Statuten en een huishoud/ plaats vend. Het betreft de Spooriaan 1 lijk reglement werden besproken en na en Churchillaan, een gedeelte van de een pauze, waarm eer verloting wen! Herenstraat en de Boekhorstlaan via gehouden, hield de voorzitter mr A g nieuwe wijk gemeen te woningen naar de W Schrijver, een causerie over elemen- nmcrïofrcoioon «v, taire aquariumkunde. KATWIJK AAN DEN RIJN SINTERKLAAS IN DE VAN CATWIJCKSHOOL. Na afloop van andere bezoeken kon de goede Sint natuurlijk de Baron v. Wassenaer v. Catwijckschool niet verge ten, en met zijn trouwe knecht was hij dan ook gistermiddag present voor het aanhoren van schone beloften voor de toekomst, het geven van laadgevingen en, wat wel het voornaamste was, het schenken van cadeautjes en „lekkers". Zijn trouwe metgezel Piet bood hierbij de helpende hand. WICO GESLAAGD. De „W.i.c.o."-mensen, die de winkel week organiseerden, kumien ook dit maal weer uitermate tevreden zijn. Niet tegenstaande het wel buitengewoon „vochtige" weer, waardoor het soms niet mogelijk was te gaan winkelen, ls de verkoop meegevallen. De 'uitgereikte bonnetjes hebben zulks bewezen. Gister avond had de trekking plaats van de mooie prijzen die hierbij te winnen wa ren. Door het bestuur van de Groenten- veiling was een bijzondere collecte ge organiseerd ten bate van het Rode Kruis. Tuinders en kopers droegen een vrijwillige, bijdrage bij in de vorm van een zeker percentage van het aange voerde en het gekochte op een bepaalde dag. De opbrengst hiervan bedroeg f193.20. Een voorbeeld ter navolging Lezers schrijven TENTOONSTELLING IN DE BOERHAAVEZAAL. Hooggeachte redactie Wethouder Van Schaik heeft bij de opening van bovengenoemde tentoon stelling een ernstig beroep gedaan op ae Leidse bevolking., deze tentoonstelling nu eens niet te verwaarlozen. En 0.1. had hij daarin volkomen gé- lijk. Het is voor ons gevoel de charmant ste tentoonstelling, die wij tot dusver van het L.K.C. hebben gezien. Maar waarom is het bezoek dan zo slecht? Is de belangstelling voor Kunst te Lelden en omstreken dan zó gering? Hebben onze kunstenaars niet meer recht op morele belangstelling? Zij zijn toch ook een waardevol element van ons volk. van onze stad! Of niet? En wie uitgaat van het standpunt dat „een profeet, in zijn eigen omgeving niet geëerd behoort, te zijn", dient toch zelf zich een oordeel te vormen over de onjuistheid van dit standpunt, althans hier! Misschien schrikt het. velen af. dat er op het affiche staat ..Verkoopstentoon stelling". Natuurlijk verkoopt men graag, om de vele noodlijdende kunstenaars te hulp te komen Maar men is niet ver plicht te kopen Laat men dit toch goed begrijpen. Nie mand zal u boos aankijken, als u niet koopt Men begrijpt heel goed. dat- dit niet ledereen uitkomt, want het leven is duur, Men zal in tegendeel uw belangstel ling op prijs stellen. En ten slotte zult u zelf uw geest verrijken door het zien van zoveel moais. Laat. ieder, die kan. nu nog komen U hebt nog tot Zaterdag de tijd Laat het niet gezegd kunnen worden, dat de Leidenaars geen belangstelling voor kunst meer hebben en dat de traditie der tijdgenoten van Rembrandt. Jan Steen, Gerard Dou en zovele anderen, niet meer bestaat. Met dank voor de plaatsing Hooggeachte Redactie Ued, Dw. Dr. N, J Swierstra. NOORDWIJKERHOUT Nog geen uitzicht op nieuwe Herv. School AFSCHEID VAN DE HEER C. VISSER. Maandagavond kwamen de leden der Ned. Herv. Schoolvereniging in de ge meentewoning bijeen, om het besluit te nemen, de statuten in die zin te wij zigen, dat de duur van de vereniging met een termijn van 29 jaren en 11 maanden verlengd wordt. Ds Spaling las een gedeelte van Lu cas I voor en ging voor in gebed. Voorgesteld werd de nieuwe Konink lijke goedkeuring aan te vragen. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. .Voorts werd art. 5 onder de loupe ge nomen. Het oude artikel luidt, dat leden kunnen zijn, allen die door doop en be lijdenis tot de Ned. Herv. Kerk beho ren. Voorgesteld werd het art. aldus te wijzigen; leden kunnen allen zijn, die door doop en belijdenis tot een Prot. Chr. kerk behoren. Ook dit punt werd met algemene stemmen aangenomen. De bijdragen van de leden werden ver anderd van f. 1- per jaar in f.1- per kwartaal. Bij de rondvraag werd geïnformeerd, of er al werk is gemaakt van een nieuwe school. De voorz. deelde mede, dat de onderhandelingen met het Ge meentebestuur op niets zün uitgelo pen. Het bestuur zit echter niet stil en zal zich tot andere instanties wen den. Aan het eind van de vergadering wendde de voorz. zich tot de onderwij zer, de heer C. Visser die binnenkort onze gemeente gaat verlaten HSj prees hem als een rechtschapen onderwijzer, bedanken omdat zii door tijdsgebrek deze taak niet meer kan waarnemen. Uit het verslag van de penningmees- teresse bleek dat er nog een klein ba tig saldo was. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren Johannes M., z. van C. v. cl Groep en D. Ph. Rijsdanv Getrouwd G. v. d. Linden, 26 Jaar en A. Rietkerk .22 jaar. Overleden: W M. van Leeuwen, echt genote van J M. C. Schouten, 75 Jaar; C. H. Vis. echtgenote van J. van Iterson, 64 Jaar. ten f. 74.660 en f. 98-880; P. Visser, Wassenaar f. 85.300 en f. 105.300; A. Stuifzand, Leiden f, 76-835 en f. 102.820; B, Sma.lleganger., Haarlem f. 84.890 en f. 117.060; C. Koek, Haarlem f. 98.000 en f. 133.000; Verheul en Brouwer, ADVERTENTIE ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen school heeft verricht. Bestuur, leerlin gen en ouders vinden het jammer, dat gij henengaat aldus de voorzitter. Hierop volgde sluiting met gebed. VIERING 5-JARIG BESTAAN „GIOS". „Gios" bestaat 5 jaar. Dit heuglijk j feit werd gevierd met de opvoering van de sportrevue „5 jaar Gios". Voor een volle zaal van Brama werd het doek gehaald voor het openingslied. Al da delijk werden hoge verwachtingen ge koesterd. Deze zijn niet beschaamd, Dans. zang, humor en gymnastische ver richtingen wisselden elkaar af. 't Was af, van begin tot einde. Verscheidene autoriteiten woonden deze opvoering bij. Naar wij vernemen is de heer Hans Boelee uit Leiden benoemd tot dirigent Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Helena Johanna, d. van J. MarJjt en E. G Kooreman, Alida Johanna, d. van I. Crama en M. C. Leusink; Neeltje Maria, d. van H. van der Horst en N. M. den Ouden: Hendrik Johannes, z. van H. J. Siebert en M. B. Arnoldus; Willibrordus Hendericus Maria, z. van W. H. Steenber gen en H. J. M. van Diest; Petrus An- thonius, z. van J. Montagne en J. OverdlJk, Nlesje, d. van B. Raaphorst en J. M. Zwet sloot; Margaretha Wllhelmina Johanna, d. van D. Been en M. Abspoel; Jan, z van J. Noorlander en W. C. Kranenburg. Pieter Hubertus Jozef, z, van P. Schlagwein en P. van der Walle; Marinus Petrus Maria, z van P van der Lans en T. M Warmer dam; Alida, d. van A. van der Plas en J. C. Varkevisser; MaartJe Margaretha, d. van p. Zwanenburg en M. Varkevisser; Anton la Christina Geertrulda, d. van M. C. Wlj- nands en A. T Last. Peter. z. van W. Nag-tegoal en J. P. Aben; Marijke Jooske Gelfke, d. va.11 A. J Zwart Voorspuit en G. van den Brink; Geertrulda Emmarentla. d. van L. W. A. Rilsdijk en G. van der Linden: Harry, z. B. Wetselaar, Joubertstraat 10a; H. A E. van der Wielen, glasblazer, Zeemanlaan 8a; H. L. de Windt, Lijsterstraat 8; J. van Wijngaarden, analyste, Roodenburgerstraat 51; J Blikman-van der Zande. O. Rijn 138; Th van den Bcrg-Zeljdel en fam.. Tes- selschadestraat 13a. VERTROKKEN: P. G. van Baren, van Wasstraat 55 naar Amsterdam, Corpernicusstraat 63; J. van den Berg, Tlmorstraat 56 naar Turkije, J. Bosshard. Haven 3 naar Wormerveer, Ipen- weg 22; J. W. Brlnck, Breestraat 121a naar Suriname; Q. van der Harst-Buurman, Cronestelnkade 18 naar Ede, Bennekom Selters Kampweg 12: G. Chaudron en fam L. Mare 39. naar Wassenaar. Schoolstraat 19; P. J. H. Cornielje. 3 Octoberstraat 17a naar Hilversum, Hertog Hendrlklaan 6; J. Dogterom, Groenhovenstraat 20 naar Lek- kerkerk, Schuwacht 316; C- G van Doore- maal, Haven 28a naar Bloemendaal, Oranje Nassaulaan 79; C. M. van Egmond, Fr. v. Mierisstraat 1 naar Oegstgeest, Haarl. trekvaart 14; J, V. Ellert en fam,, Transvaalhof 1 naar Noordwijk, Oude Zee weg 56; J, Evendlk, Rijnsbiweg 10 naar 's-Gravenhage, Haringkade 129; J. A. M. Geerlings, Haagweg 51 naar "s-Gravenhage, van A. L. van Tol en A lMunto; I^o. Terwestenstraat 96; E. ~J. Goosen/ Kanaal- vaaq A. van Driel en. C.Buljs Anna m.it4 ct.rant. o.a mor WT?r>v>o„ T oomTrmrr icnv.. t 1 Itul diO 4 ..v. 11K" 4 J die steeds met liefde zijn werk op de van de Chr. Zangver, „Concordia d. van P. Zonneveld en H. M- Vosse. OVERLEDEN: M. F. van Waardenburg, hulsvr. van Van der Blij 72 jaar: G. Krult, man. 72 jaar; A. Serdijn. man, 62 jaar; J. La Roolj, man, 49 Jaar; L- Visser, man, 31 jaar; E. B. Silvester, dochter, 4 maanden. B, A. Oostveen, wed. van Muusse. 76 j.; J. Bakker, wed. van Zwetsloot, 78 j, GEVESTIGD: M. J J. van der A. buffetjuffrouw, Vol molengracht 2a; J, Anneeze, autogeenlas- ser, Oude Rijn 22; C. Boerop, kantoor bediende, Rljnsb.weg 18; A. van der Bol, Prinsenstraat 110; J Brussee, landarbeider, Vliet 41; D. Dorpema, Nwe Rijn 31a; Th. M. Feun, Pieterskerkhof 34; C. Mengerlnk- Gortzak, Schutterstraat 5a; L. L. T. de Gunst Galgewater Ha; Wed. C. T van der Glessen-Hameter, Driftstraat 31a; J. 't Hart. Noordelnde 32, G. J. van Hattum, Kloksteeg 31; Th. J. G. Jansen, arts, Mors- weg 14; D. Kodong, verpleegster, Rljnsb. weg 10; A. M. C. de Koning, onderwijzeres, Garenmarkt 44; H. A. Kossmann. de L. de Kanterstraat 44; H. Ligthart Schenk en fam., militair, Coornhertstraat 36; C. M. van der Linden, sigarenmaakster, Gerc- gracht 36;J. M. Loen, Thorbeckestraat 47; Fr. van der Meljden, W. Singel 37; J. Pieneman, 11 conducteur, Leemansstr. 53; M. G. Otte-Pieterse, Hogewoerd 89: J Plug, ambtenares R. v. A., P. J. Blokstraat 43; H Poot en fam., zuivelbewerker, J. W. Frlsostraat 39; L. E. O. Post. instrument maker. Oosterstraat 3; G. W Roügoor, De Sitterlaan 26a; C. Rijn en fam afdelings chef, Herengracht 32, W. Fr, Simmer, adelborst KM. Noordelnde 2a; J. C. van Sllngerlandt. J. v. Goijenkade 27; L. Spitse, serveerster, Morsweg 13a; L. Stortenbeker, Rapenburg 54; D. A. van TH, kok, Steen straat 51; A. M. Veugelers, Noordelnde 50; B N. Wassing, kleidelver, Narmstraat 44, Batig saldo van 83 tot 33 duizend teruggelopen Ook in het huishoudboekje der ge meente Hillegom valt te bemerken, dat de uitgaven niet in verhouding tot de inkomsten stijgen. Had men vorig jaar een saldo van f. 83.750. thans bedraagt dit slechts f. 33.000. ruim. Maar hoofdzaak is: de begro ting sluit! De Hillegomse gemeentebode tracht te haastig Sint Nic.olaas vóór te zijn, door de raadsleden Dinsdagmiddag nog snel de Gemeentebegroting 1951 thuis te bezorgen. En zo konden de behoeders der gemeentebelangen zich die avond rustig rond de schoorsteen vergaderen met de wetenschap, dat wanneer er niets bijzonders gebeurde, het ook in 1951 in Hillegom weer kloppen" zou. Het Gemeentefonds leverde aan alge- mene-bclasting- garantie en bijzondere bijdragen totaal f. 277.177.De alge mene bijdrage bedroeg ruim f. 17.650 en de bijzondere f. 2700— méér dan die van verleden jaar. Aan belastingen ver wacht men te ontvangen: Grondbelas ting f. 45 030.— (gebouwd en f. 10.010.— (ongebouwd). Personele Belasting f. 45.000.—: Hondenbelasting f. 2.700.—: Vermakelijkheidsbelasting f 18.000.—; Rijksuitkering in de plaats van de On dernemersbelasting f. 26 700.Vergun ning- en verlofrechten f. 1725. Het Electricitritsbedrijf Hillegom LisseSassenheim bracht de gemeen te f. 1350.minder winst dan verle den jaar, doch men raamt de uitke ring nochtans op f. 7500.tiet Ge meentelijk Waterbedrijf heeft 3200. méér overgehouden en staat op de begroting m"t een batig saldo van f. 9196.'maar het Gasbedrijf is en blijft een kwestie van bijleggen en heeft aan zijn niet onaanzienlijk te- kort nog f. 6100.toegevoegd, zodat dit thans f. 19.452.— bedraagt. Open bare Werken wist dit jaar met een sluitende begroting te komen; het ex ploitatietekort van de Reinigingsdienst wordt begroot op f. 49.048. De baten uit het Gemeentelijk Slacht huis vloeien, nu de slachtpremie van de baan is, niet meer zo rijkelijk. Men re kent op f 9075.tegen f. 10.550— vorig jaar, waartegenover exploitatiekosten ad f. 8653.Van de thans In aanbouw zijnde uitbreiding van het badhuis ver wacht men f. 1000.méér inkomsten, totaal f. 9000.tegen een exploitatie rekening van f. 11.965.terwijl de Ge meentelijke Zweminrichting .slechts f. 4000— zal opbrengen van de f 9333,— die ze de Hillegomse gemeenschap kost. Aan jaarwedden, presentiegelden enz. van allen die het Raadhuis bevolken gaat f. 90,237— heen: daarenboven aan jaarwedden van ambtenaren van maat schappelijke steun en voorzorg f. 17.195.- en allen die arbeider in het kader van de Woonruimtewet f. 1125. Het Armbestuur vraagt dit jaar f 54.500.de verpleging var. arme krankzinnigen wordt geraamd op f. 43.888al staat daar aan provinciale en particuliere bijdragen nog f. 11.000.— ruim tegenover. De overbruggingsuitke ring za] bedragen f. 42 510— (het Rijk betaalt daarvan f. 41.227.en de so ciale bijstand die men na 13 weken overbruggingssteun ontvangt kost dit jaar f C302 (voor het Rijk f. 6151. Het bedrag, dat vorig jaar was uitge trokken voor sociale en economi&he hulp aan kleine zelfstandigen (f 5900.—1 kon worden gehalveerd. De uitkering aan oorlogsslachtoffers, op de vorige be groting voor f 13.000.— te boek gesteld ls tot f. 18.000.— verhoogd; omdat de normen .sinds October j.l. aan :erkelijk zijn gestegen. Onrustbarend is dr verhoging van de bijdrage in de TBC- bestrijding van f. 1000.tot f. 1500.ook in verband met de toename van het aantal pa tiënten. De Kankerbestrijding zal een (bescheiden) bijdrage van f. 70.ont vangen. De R.K. en Ned. Herv. orga nisaties voor gezinshulp mogen reke nen op respectievelijk f. 2490.en f. 650.de beide plaatselijke harmo- niecorpsen ontvangen elk f. 150.de speeltuinvereniging Patrimonium f. 120, de EHBO f. 400.de gezamenlijke .jeugdverenigingen f. 1500.te verde len in verhouding tot liet aan/al kin deren dat van Iedere bevolkingsgroep de scholen bezoekt. Voor de scliool- artsendienst is f. 2748.en voor de schooltandverzorging f. 1200.uitge trokken, maar hier wordt gerekend, dat de oudiers hun steentje (ad f. 300.zullen bijdragen. Onderhoud van straten en pleinen zal f. 16.962.— kosten, van wegen en voet paden f. 17.857.— van parken en plant soenen f. 23.062.De kosten van de begraafplaats bedragen f. 6278,—, waar tegenover staat f. 2050— aan begrafe nisrechten. Precario (f. 7022—) en .straatbelasting (f. 33 500.—) zullen hier het walletje een beetje bij het schuur tje moeten houden. Voor het Openbaar Lager Onderwijs, dat door 178 leerlingen wordt gevolgd, bedragen de ontvangsten f. 25.240— en de uitgaven f 30.834.—. De gemeente zal aan het Rijk voor 1951 vergoeding voor de 5e leerkracht, aanvragen. Voor het Bijzonder Lager Onderwijs bedragen deze cijfers resp. 20.680.— en f. 72.011.—. De Bijzondere Bewaarscholen ontvan gen een vereoedmg van f. 12 50 per kind totaal f 6375—. De vereniging Concordia, die haar terrein en turnzaal voor het onderwijs L.O ter beschikking stelt, ontvangt daarvoor f. 500 maar omdat zij de voor du onderricht benodigde turnao- raraten zelf onk eeb-uikt. vordert de gem<=ent« nauwgezet, f. 50— daarvan terug Alle beetjes helpenimmers op die manier komt men toch uiteindelijk tot een gemeentebegroting met een to taal-beloop van f. 1.365 871 die on danks vele tegenvallers blijk geeft van een gezond en voorzichtig gemeentebe leid! straat 24 naar Wychen, Leemweg 150b; J. P. Groeneveld, R. en Schiekade 121e naar Rotterdam. Mathenesselaan 419b; A. Groot. Boerhaavelaan 5 naar Nieuwer-Amstel. v. Borsselenlaan 45; F. de Haas, Waardgracht 116 naar Zuid Afrika; J. C. S. Houwing, Rapenburg 84 naar "s-Gravenhage, L. de Collgnystraat 87; H. J. van Iterson en fam., Bilderdijkstraat 11 naar Oegstgeest, Re- gentesselaan 10, A. M. P. Jansen, Hooi gracht 21 naar Noordwijk, Wllhelminastr. 15; P. de Jong, Ger. Brandstraat 1 naar Haarlem. Hodsonstraat 37; H. Klumper, Jullanastraat 81 naar Gorssel, Luchemse- weg F 61; J. K. Korenromp, R. en Schie kade 51 naar Hengelo O, Oldenzaalsestraat 144; P. van den Ham-Kromhout. Medusa- straat 18 naar Arnhem, v. Beunlngenstr. 30; P. J. Lagerman, Hooigracht 55 naar "s-Gravenhage. Nw. Schoolstraat 15a; E. C. Rletveld-Mallnosky Blom. Rapenburg 95 n. 's-Gravenhage. Hoogwerflaan 19; M. C. Bey -Meiiers. Maredijk 89f naar 's-Gravenhage. Hoef kade 342; C. R. de Mul. Lammensch- weg 41 naar Katwijk, Wassen.weg 51; A. J van den Nouweland en fam.. Oranjestraat 37 naar Tilburg. Tong Hoefstr. 117; Wed. C. B Kakebeen-van Oosten. Haagweg 7 n. Gouda, Hoogstraat 2; A. Oskam. Rllsb.weg 10 naar Katwijk. Drleplassenweg 21a; P. PUlekers en fam., Noordelnde 14a naar Nij megen. Vermeerstraat 9; C. de Plot en fam., Lorentzkade 52 naar Breda, Kon. Emmalaan 5; C. B van der Pol. Rapen burg 4 naar Rotterdam. Haringvliet 88a: P. J. Lestraden-Ramaker, Plantsoen 17 n. Sassenheim, Elbaln 25: J. R. M. Robbers, Rilnsb.weg 10 naar Amsterdam, Stadion- weg 15; A. M. Slager, Morsweg 66 naar Schoonhoven, Koestraat 73; J. C. M. Snel. Stleltje-sstraat 47 naar Voorburg. Oost einde 180; C. Tol, Prinsenstraat 29a naar Gouda, Graaf Florlsweg 77; S. H. Tijmstra. J. de Wlttstraat 24 naar Canada: B. Veld man. Rljnsb.weg 40 naar Laren NH. Doode- weg 2; M. Vermeulen, W. Singel 92 naar Eindhoven, August Snlederslaan 18; H F. Vetter, Groenhovenstra8t 24 naar Zeist. Resentesselaan 27; M. Voll, Rljnsb.weg 10 naar Haarlem, Nw Gracht 20;' N. C. van der Waals. Rilnsb.wez 10 naar Amsterdam. Rustenburgerstraat 381 III; T. Walraven en fam., Sterrenwacht. 2 naar Zuid Afrika; P. S. Wiellnga, Nw Rijn 28 naar Dordrecht, Riouwstraat 90 rood; T, Wouda, Rijnsb-weg 10 naar Velsen, Kennemerlaan 60; J. H. C. Zandvoort. Boerhaavelaan 45 naar Ouder- Amstel, Rijksstraatweg 1 b. Adenauer over de Nederlandse suggestie Uit Bonn wordt gemeld, dat de West. Duitse bondskanselier, dr Adenauer he den verklaard heeft, dat de Nederlandse suggestie over aanwijzing van een hoee- commissarls. die toezicht, zou moeten houden op de opneming van Duitse een heden in het gemeenschappelijk leger van de staten van het Noordatlantisch pact ..uiterst vaag" zjjn. De Bondsrege ring had, aldus deelde de bondskanselier mede, nog geen kennis gekregen van de preciese inhoud van de Nederlandse sue- gestie. „Thans reeds positie kiezen zou daarom misplaatst zijn", aldus Adenauer In regeringskringen te Bonn heeft het bericht over de Nederlandse suggestie een zekere verrassing gewekt. Van be voegde zijde werd verklaard, dat, naar hetgeen tot nog toe over de suggestie bekend xs, gelijkgerechtigdheid van Duitsland niet gewaarborgd zou zijn, Het standpunt van de Bondsregering was echter duidelijk en ondubbelzinnig, dat i*,n deelneming van Duitsland „slechts onder gelijke voorwaarden en gelijke beginselen" sprake kan zijn. Te Bonn neemt men aan, dat de Ne derlandse suggestie het voorwerp zal vormen van bespreking tussen de Duit sers en geallieerden onderling. BEGROTINGSWIJZIGING GOEDGEKEURD. De Tweede Kamer heeft vanmiddag haar goedkeuring gehecht aan het wets ontwerp tot wijziging van de begroting 1949 van het Departement van Buiten landse Zaken. Het eindcijfer van de gehele dienst wordt hierdoor verhoogd met L 3.704.930.— en wel f. 3.532.130. voor de gewone dienst en f. 172.800.— voor de buitengewone dienst. BELASTING OP BUITENSPORIGE WINSTEN IN DE VER. STATEN. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het wetsvoorstel, beogend een opbrengst van 4.600 millioen dollar aan belastingen op buitensporige win sten van ondernemingen, aangenomen. Krachtens deze wet wordt een belasting van 75 pet. geheven op winsten, welke meer dan „normaal" bedragen. Het wetsvoorstel gaat thans naar de Senaat. Getracht wordt om het voorstel nog dit jaar door het congres aanvaard te krij gen. De belasting zou met terugwerken de kracht gelden van 1 Juli 1950 af. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 6 December 1950. INFLATIEVREES OLIES EN UNILEVER VAST. Er heerste vandaag een inflationist!- sche stemming op de beurs, hetgeen '.•ooral bij de internationale inaustrie- papleren t-ot ultmg kwam. Met het uit stel van de Benelux (Nederland wordt niet als gelijkwaardig partnei be( schouwd) werd de zwakke positie van de gulden nog eens geaccentueerd en dit maakte ter beurze een minder prettige indruk. Daarbij komt, dat Wallstreet gisteren vrij vast was wegens toegeno men inflatievrees. Olies openden 4 punten hoger en ble ven tegen slot 298Vi, Unilever was 21914 tegen gisteren 213 Sommige Scheepvaartfondsen waren weer iets hoger De cultuurmarkt had een vrij ongeanimeerd verloop; ae pr ij - zijn verschilden slechts weinig met gis teren. H.V.A. was 1 punt hoger. De gul- el ensbeleggingen bleven prijshoudend, de do.'larleningen (rokken een kleinigheid aan. Het agio was circa 2V4 geschat. Claims Kabel waren f. 165 tegen giste ren f. 160. Woensdag 6 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Ned. *48 3% Ned. '47 3^2 3 Dollar-Ing. '47 3 Investerlngscert. 3.. Ned. p. 1962 4 m.b. 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE A/ Cult. Hand. en Ind.B Nat. Handelsbank Ned. Handelmlj A.K.U Lever Br Philips Wilton Feyenoord Kon. Olie Amst. Rubber Deli-Bat. Rubber Holl. Amer lijn Kon. Ned. Stoomboot Ned. Scheepv. Unie H.V.A Java Cult Dell Bat Mij Deh Mij Senembah NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem, Leningen A'dam 1947 (3^.) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam 37 1 IIJ 314 Industr Obligaties Lever Brothers 314 Kon. Petr. Mij Vorige slotkoers koers v. heden 99% 97 97 96% 96A 91 VA 91 VA 97% 97% 95% 95 V4 96% 96A INDELEN 44 44V4 82 83 y4 150 V4 149% 171 171% 213% 230 230 150 151% 292% 298 125 125 101 Va 100% 173 VA 174 135% 136% 151 152% 114% 115% 60 60 110% 111 104% 104% 96 94 9911 99% 99% 100A 100A 103 y4 103% 103 y4 103 Va NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstllingen Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 166V4 176 VA 172 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. Rott. Droogd. Mij Zwanenb. Organon Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij.. Internatio Albert Heyn Ned. Mij Walv. Vrt. Spoorwegen Dell Spoorw. Mij Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 292 309 192 119Y4 161 19414 103 Y* 176V« 174V4 297 310 194*4 118 161 195 103 Vi 30tt 37 50V4 3814 52% Fondsen uit Lelden en omgeving (Aandelen) V. K. 5/12 Holl. Constructie 280 - Tnt. Kunst-stoff Ind. 101% Kon. Ned. Edelmet. 87 Pref w.a idem 92% - Kon. Ned. Grofsm, 128 128 Textiel Ge'br v Wyk 165 y4 165% Leldsche Wolsplnn. 237 237 Tieleman en Dros 103 GB 105*4 Ver. Touwfabrieken 133% 133 134 133 Lahad DatuCul. Mi) 40 40 B

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6