ABImstrqOP In Duitsland branden reeds de kaarsen der adventskransen Ondertekening Benelux wordt vermoedelijk uitgesteld Nederland staat voor grote monetaire moeilijkheden RECHTZAKEN MOEST Sint Nicolaas maakte een eind aan de duisternis Masjoemi tegen boycot der Nederlanders Met een enkel woord WOENSDAG 6 DECEMBER Hoe weinig vreugdevol de Duitser eigenlijk nog is (Van onze correspondent te Bonn) 3 December was de eerste Advents zondag. Terwijl in Nederland van Kerst sfeer nog weinig of niets is te bespeu ren, branden hier op straat reeds de kerstbomen en wordt binnenshuis de eerste kaars van de adventskrans ont stoken Er groeit al een stemming van afwachten. Op straat is het niet druk en in de restaurants eet men vaak al leen. Het gezin treedt in zijn rechten. Ook de natuur heeft haar bijdrage geleverd. Op en tegen het Zevengebergte ligt weer Sneeuw. ZIJ ls gevallen in de nacht van Zaterdag op Zondag en zal nu misschien tot het voorjaar blijven fliggen. De stomp van de Drachenfels tekent zich vaag af tegen de grijze lucht. Beneden stroomt de Rijn. Een sleep werkt zich stroomopwaarts, Het gaat moeizaam, want de Rijn is sterk gewassen en het water spoedt zich met kracht zeewaarts Meer dan eens schijnt de zware sleper zijn lange staart bijna niet te kunnen houden en zwaaien de aken van rechts naar links. Maar dan blaast hij steunend stoom af en zwoegt weer voort. De Rijnlanders kennen deze •worsteling met het water en wijden er amper een blik aan, ZIJ hebben hun eigen zorgen. Juist in dagen als deze bemerkt men, hoe ernstig en hoe weinig vreugdevol de Duitser eigenlijk nog ls en vooral hoe vermoeid en vaal de gezichten van de meeste vrouwen zijn. In het buiten land is men onder de Indruk van de berichten over de West-Duitse econo mische opleving, misschien geneigd te veronderstellen dat de Duitser wel weer luidruchtig zijn weg zal gaan. Men kan zich deze opleving blijkbaar niet in denken zonder rijke nachtclubs, glan zende auto's en pretentleüse zaken mensen. Maar dan vergeet men, dat slechts een zeer klein gedeelte van de bévolklng aan dit klatergoud deel heeft. De meesten werken hard. of het nu de directeur van een fabriek, de ambte naar van een departement, een mi nister of een huisvrouw is Men krijgt in Duitsland nu niets cadeau, afgezien natuurlijk van die zwevende lieden zon der zwaarte, die uitverkoren schijnen de voordelen van de ondefUlieerbaar- heid te genieten en tegelijk de aan dacht te trekken en een verkeerde in druk van allen te geven De werkelijk productieve Duitser zwijgt het liefst en laat de anderen praten. Hij zou ook de politici laten praten als het toevallig niet over din gen ging, waarvan ook voor hem leven en toekomst afhangt. Korea, herbewa- Aminah tekent beroep aan WORDT PROCES TOT MAART UITGESTELD? De raadsman van Bertha Hertoghs pleegmoeder, Aminah, heeft gisteren officieel beroep aangetekend tegen de uitspraak van het Hooggerechtshof tc Singapore, dat Bertha onder de hoede van haar ouders stelde. Men verwacht, dat in de komende ■dagen beroep zal worden aangetekend tegen de weigering van de rechter om de uitvoering van zijn vonnis uit testel len en dat het Hof van beroep Maan dag een beslissing zal nemen over dit laatste beroep. Van de uitspraak van dit Hof hangt af, of mevrouw Hertogh haar dochter naar ons land zal kunnen medenemen. Indien het Hof beslist, dat de uitvoe ring van het vonnis uitgesteld zal wor den. zal het beroep tegen het thans uitgesproken vonnis bij de volgende zit ting van het betreffende Hof (in Maart) voor komen. -De raadsman van Aminah heeft 500 straitsdollar (ongeveer f, 600,—) als borgsom voor eventuele kosten gestort. Experiment der Posterijen LATERE BESTELLING DER OCHTENDPOST. Verhoging der arbeidsproductiviteit? (Van onze Haagse redacteur). Sinds enige dagen neemt de P.T.T. in Den Haag een proef met de post bestelling, waardoor een bezuiniging op de personeelsuitgaven wordt be oogd. In enige wfjken wordt namelijk de ochtendpost eerst tc 10 uur be steld. Door deze verschuiving kan de P.T.T. hetzelfde werk thans met 30 man minder doen dan tot dusver. De P.T.T. ontveinst zich allerminst dat het voor het publick allesbehalve prettig is de ochtendpost zoveel later tc ontvangen. Maar „men moet dit zien in het licht van de noodzakelijke verhoging van de arbeidsproductivi teit", zo verzekert de Post. Het wil ons voorkomen dat hier een rekenfout wordt gemaakt. De arbeids productiviteit van de afdeling „bestel ling" der P.T.T. wordt wel verhoogd, maar die van de bevolking als geheel wordt er beslist door verlaagd. De plaatselijke bladen onbvingen dan ook reeds klachten. Voor het zakenleven behoeft de vertraging van de arbeid door genoemde maatregel geen betoog. Maar ook voor iedere particulier, die pas zijn ochtendpost ontvangt als hij 's avonds na gedane dagtaak thuis komt, betekent de verlate bestelling een groot tijdverlies. Een der hoofdtaken van de posterijen is juist de versnelling van het verkeer en daardoor de opvoering van de ar beidsproductiviteit. Moge deze proef een experiment blijven en niet uitgroeien tot een schadelijke maatregel over het gehele land. 16 TYPHUSGEVALLEN OP NOORS SCHIP. Het Noorse schip „Bessa" ligt thans voor Vlisslngen in quarantaine, omdat aan boord typhus is uitgebroken. In totaal zijn 16 leden van de uit 26 kop pen bestaande bemanning, o. w. de ka pitein, opgenomen In het ziekenhuis „Bethesda" te Vlisslngen. FELLE BRAND IN HILVERSUMSE KOFFIEBRANDERIJ. Om halftwee vannacht werd een felle uitslaande brand ontdekt in het gebouw van de Koffiebranderij en Theehandel „Lamme Westerman N.V." aan de Kerk straat te Hilversum en wel op de bo venverdieping. De brandweer bestreed met vrij groot materiaal het vuur, daar de spoedig door het dak slaande vlam men en vonken een groot gevaar vorm den voor de dicht bebouwde omgeving midden in het hartje van de stad. Men slaagde er in de brand tot de boven verdieping. die uitbrandde, te beperken en ook de belendende percelen te sparen. pening, atoombom: inderdaad, er valt geen ontkomen aan. men moet zich er hiee bezig houden. Maar was het maar anders, want de voortdurende gedachte daaraan vermoeit- En men is al zo moe. Men heeft zoveel beleefd en men moet zo hard werken. Kon men maar echt neutraal zijn, kon men het maar aan de anderen overlaten. Maar nu is ten minste Weihnachten in aantocht, een feest, dat men op ve lerlei wijzen kan zien, maar dat zeker een intiem feest is. Het is een feest, waarbij de mensen elkaar met rust plegen te laten, waarbij men werkelijk eens even neutraal kan zijn. En dat is voor het Duitse volk. verscheurd als het Ls tussen Oost en West, bestookt als het wordt door Westei's wantrouwen en Oosterse terreur, nu de extra-be tekenis van Weihnachten. Geen overeenstemming te Suriname DELEGATIES NAAR ONS LAND. Een laatste poging van gouverneur Klaasesz, om oppositie cn coalitie tot samenwerking te bewegen is gister middag zonder resultaat gebleven. De voorwaarden van de coalitie wa ren: erkenning van het gezag van de voorzitter, wijziging van het reglement van orde en een behandeling van een eventuele wijziging van het kiesregle ment. De oppositie was niet bereid de laatste twee voorwaarden te aan vaarden. Het gevolg van deze mislukking is, dat een delegatie uit de coalitie, be staande uit minister Lichtveld, de leden van de Staten Wong, dr Rambaran en Shrimiiser, vandaag per vliegtuig naar ons land zijn gereisd. Deze delegatie zal gevolgd worden door een delegatie van de oppositie, waarvan deel uitmaken de heren Limapo Mohamedradja en Soe- mita. Gebrek aan evenwicht toegenomen Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons heden: In Januari of Februari a.s. zal in Den Ilaag een beperkte ministeriële Bcne- lux-conferentie worden gehouden, al dus werd hier gisteravond bekend. Echter is nog niet officieel door de drie regeringen tot de verdaging van de conferentie, welke van 14 tot 18 De cember te Den Haag zou worden ge houden, besloten. Deze verdaging wordt evenwel zeer waarschijnlijk geacht, daar de Europese ministers van Bui tenlandse Zaken weldra naar Lake Success zouden worden geroepen om de resolutie van de zes mogendheden inzake Korea te bespreken.' Het zijn aldus veeleer de internationale om standigheden, dan wel de specifieke Benclux-mocliijkhcden, welke tot de verdaging van de conferentie van de ministers te Den Haag zullen leiden. Men is in Belgische regeringskringen ontstemd over een polemiserend artikel in nogal geprononceerde anti-Neder landse toon in de Brusselse „Llbre Bel- glque", een artikel dat in de Belgische openbare mening als een bom is inge slagen, doordat het de indruk wekt, dat Benelux een mislukt experiment is. Nochtans zijn de Nederlandse moei lijkheden tegenover Duitsland, dat het natuurlijke achterland is van de Neder landse landbouwproducten, en de beta lingsmoeilijkheden van Nederland tegen over België, reeds sedert maanden be kend. De monetaire moeilijkheden van Ne derland zijn niets nieuws. Er wordt in deze voortdurend overleg gepleegd tus sen de Belgische en Nederlandse minis ters. Het is overigens juist, dat Nederland te Brussel de samensmelting van de Belgische en Nederlandse credleten in de Betallngsunle heeft voorgesteld. Maai de Belgische experts hebben er op ge wezen, dat het Nederlandse tekort te genover België beter en doelmatiger kan worden aangezuiverd in Europees ver band. namelijk in de Europese Beta lingsunie, dan door een Belgisch crediet aan Nederland. De Nederlandse experts hebben daarop hun voorstel ingetrokken. Er zijn trouwens inzake het monetair Benelux-probleem talrijke voorstellen gedaan, maar tot nu toe ls geen enkel volmaakt systeem gevonden. Ifi de hui dige onzekere tijden is dat vrijwel on mogelijk. O De socialistische „Pcuple" heeft gis teravond in een bezadigd artikel de grote moeilijkheden van Nederland, dat weldra een deel van zijn handels tekort in goud zal dienen te betalen, vermeld. Men moet zo zeide ons anderzijds een expert niet vergeten dat België een vierde van zijn totale uitvoer in Nederland verkoopt, terwijl België van zijn kant niet alle landbouwproducten opneemt, welke Nederland in staat is te leveren. Nederland is dus België's voornaamste afzetgebied. Daarom zijn de belangen van beide landen solidair en moet een bevredigende oplossing ge vonden worden voor de waarschijnlijk slechts voorlopige moeilijkheden van de Nederlandse handels- en betalingsbalans. Intussen wordt de beperkte werkcon ferentie der Benelux-ministers door de handels- en monetaire experts verder voorbereid. De plechtige ondertekening van het verdrag der Economische Unie zal niet op deze werkconferentie, maar waar schijnlijk pas in het tweede kwartaal of in de zomer van 1951 plaatsvinden. Een diplomatiek redacteur van het Agentschap Belga heeft in bevoegde kringen volgend commentaar ingewon nen in verband met de verdaging van de Beneluxconferentle: Het. tekort op de Nederlandse han delsbalans is toegenomen ingevolge de huidige economische conjunctuur, die zelf een gevolg is van de internationale toestand. De prijzen van de industrie producten, die Nederland uit het bui tenland, onder meer uit België, betrekt, zijn aanzienlijker gestegen dan die van de landbouwproducten, welke Nederland uitvoert. Hierdoor is het gebrek aan evenwicht in de buitenlandse handel van Nederland toegenomen. Nederland zou meer landbouwproducten willen af zetten, doch België dient het volume er van te beperken, ten einde zijn eigen landbouw te vrijwaren. In die omstan digheden staat Nederland voor de keuze nieuwe credleten te bekomen of zijn aan kopen van Belgische goederen te ver minderen. 2Yt JAAR GEËIST TEGEN P.T.T.-AMBTENAAR. Tegen een P.T.T.-ambtenaar met een zeer goede en lange staat van dienst is voor de Amsterdamse Arrondissements rechtbank wegens fraude een gevange nisstraf geëist van 2V2 jaar met aftrek van voorarrest, ong. een half jaar. Verd. erkende als P.T.T.-ambtenaar in het Centraal Station te Amsterdam in de afgelopen drie Jaar ruim f. 18.000.— aan frankeerkosten, die door particulieren voor frankering bij abonnement aan zijn loket werden voldaan, in eigen zak te hebben gestoken en voorts voor f. 1500 aan giften te hebben aangeno men van een Amsterdams uitgever, voor wie hij valse kwitanties uitschreef. De bedoeling van d'it laatste was, dat de uitgever aan de fabrieken, Waarvoor hij brochures moest verzenden, het schrif telijk bewijs van de P.TT. kon overleg gen, dat het gevraagde aantal was ver zonden, terwijl hij er in werkelijkheid veel minder verzond. Aan deze uitgever werd derhalve oplichting teri laste ge legd. Tegen de uitgever werd 1 jaar met aftrek van het voorarrest geëist. Uitspraak 19 December. De Europese Betalingsunie heeft, door de mogelijkheid tot Crediettrans- fer te scheppen, liet evenwicht van de handelsbalans in de hand gewerkt en in het bijzonder bijgedragen tot de mogelijke verwezenlijking van de Be nelux. ZiJ kan evenwel geen funda mentele onevenwichtigheid uit de weg ruimen. België is bereid de middelen te on derzoeken om Nederland te hulp te ko men, doch het kan zich hierbij niet le nen tot een formule, waardoor het ge vaar zou lopen te lijden onder de ge volgen van beslissingen, die zonder zijn accoord genomen zouden kunnen wor den. Men hoopt dat de verdaging van de conferentie van Den Haag, de beidé lan den in de gelegenheid zal stellen bij ge meenschappelijk overleg een formule te vinden, die Nederlandse moeilijkheden uit. de weg zal ruimen, zonder België ongewenste verplichtingen cp te leggen. ADVERTENTIE Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uwlongen, neem de slijmoplossende L D./Vjn Vliet) Acht echter overdracht Nieuw-Guinea in hun eigen belang De Masjoemi gaat niet accoord met een boycot-actie tegen de Nederlan ders omdat zij meent, le. dat de volksdisciplinc nog niet volmaakt is, zodat een dergelijke actie niet ordelijk en volgens een bepaald plan kan worden uitgevoerd; 2e. dat er in de Indonesische maatschappij nog 4e veel destructieve elementen aanwezig z(jn, die een boycot-actie zullen aanwenden voor andere doel einden; 3e. dat dc heersende onvei ligheid rced6 zwaar gevoeld wordt en door verstoring van de orde nog ver der zou worden verzwaard, hetgeen ten slotte een verstoring van de maat schappelijke orde ten gevolge zou heb ben en 4e. dat een boycot indirect het volksbestaan zelf zal bemoeilijken. Aldus een verklaring, gisteren door de Masjoemi uitgegeven. Hieraan wordt toegevoegd, dat bespre kingen, die het wederzijdse belang tot grondslag hebben, de weg openen voor het bereiken van het gestelde doel. De Masjoemi herinnert er de Nederlanders BINNENLAND Uit de ambtswoning van de Nederlandse Commissaris te Palembang mr Vleer, ls onlangs een doel van het zilverwerk ge stolen. - BU K.B. ls mot Ingang van 16 Decem ber a.s. benoemd tot burgemeester van Terschelling, de heer H. Wlellnga. laatste lijk assistent-resident ln Indonesië. - Gisteren brak brand uit in het per ceel Sophlalaan 30a te Baarn, waarin zich de opslagplaats bevindt van de grossier ln tabakswaren, de heer Bouwhuis. Het ma razijn brandde geheel uit. Voor 35.000 tot [O.OOO gulden ging aan tabakswaren ver loren. - De Indonesische afgevaardigde bij de V.N., L. Palar, heeft aan de directeur van het Internationaal Kindernoodfonds uit naam van zijn regering een chèque van 100.000 dollar overhandigd. BUITENLAND De Tsjechoslowaakse regering heeft besloten de republikeinse Spanjaarden in Frankrijk, Corsica en Noord-Afrlka asyl aan te bieden. Het aanbod geldt ook voor gezinnen van Spaanse republikeinen, die uit Frankrijk gedeporteerd zijn. Tot chef var het West-Duitse bureau ter beschormlng van de grondwet ls dr Otto John benoemd, die deel nam aan de mislukte bomaanslag op Hitler ln Juli 1944. Een aanvullende Britse begroting maakt het mogelijk 55.000 meer officieren en manschappen ln het Britse leger en 28.000 meer offloleren en manschappen in de luchtmacht op te nemen dan onder de oorspronkelijke begroting tot 31 Maart mogelijk was, De Franse nationale vergadering heeft met 336 tegen 263 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij een 40.000 collaborateurs uit de laatste oorlog weer in het genot van hun volledige bur gerrechten worden gesteld. In de positie van Pétaln en 80 hoge functlonnarissen uit zyn regeringstijd komt geen verandering. Socialisten cn communisten hebben tegen hot Wetsont werp gestemd. De rechtbank van Lissabon heeft von nis geveld in het belangrijk proces tegen acht beklaagden, oorspronkelijk beschul digd betrokken te zijn geweest bij een complot tegen de veiligheid van de staat, „dat 10 April 1947 moest uitbreken, doch ln de klem werd gesmoord". Twee beklaag den werden vrijgesproken. Vijf anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 8 tot 13 maanden on het betalen van een geldboete wegens het ongeoorloofd dragen van wapens. Eén beklaagde was niet verschenen. De Britse minister van buitenlandse zaken Bcvin heeft zlln bezoek aan West- Dultsland. dat hij het komende weekeinde zou brengen, tot later uitgesteld. Bevin moest ln met premier enlgde Staten terugkeert, in dik verband aan, dat een spoedige overdracht van Nieuw Guinea aan In donesië in het belang van de Nederlan ders zelf is, in het bijzonder in samen werking met Indonesië en in hét alge meen vöóa- de belangen van de andere mogendheden Ln de Pacific. De Neder landse belangen in Indonesië 2ullen be te^ zijn gegarandeerd, indien door een oplossing van het vraagstuk Nieuw- Guinea, de positie van de Indonesische regering en staat Wordt versterkt. Ook andere landen, die in Indonesië economische en financiële belangen hebben en die wensen, dat Indonesië zal deelnemen aan het in stand houden van de wereldvrede en aan het afdam men van enigerlei ideologie, die een ge vaar voor de wereldvrede vormt, zullen meer voordeel hebben van een stabiel en sterk Indonesië dan in het tegenover gestelde geval, aldus zegt de verklaring van de Masjoemi ten slotte. De Partal Nasional Indonesia gaat in principe accoord met een boycot-actie Ln de ware zin des woords, waarbij de partij dus vooropstelt, dat er geen ex cessen zullen plaats vinden, zoals het niet respecteren van persoonlijke eigen dommen, aldus de algemene voorzitter der P.N.I., Sidik Djojosoekarto. Het Parlementslid Siauw Giok Tjhan verklaarde, zioh af te vragen of er in Indonesië een volksorganiiatie bestaat, die in staat is, een boycot te organi seren, die een politiek karakter draagt. Wanneer zulk een boycot niet goed is georganiseerd, zal zij slechte verwar ring in het land brengen. Hij zeide voorts: „Ik kan een eventuele boycot niet steunen,, aangezien deze boycot conflicten op rassengebied kan doen ontstaan en nadeel kan toebrengen aan onze strijd voor de bevrijding van Nieuw-Guinea van het kolonialisme. De trustschapscommissle der V.N. heeft Zuld-Afrlka aanbevolen het vroegere Duitse gebied van Zuid West Afrika onder trustschap der V.N, te plaatsen. Het be sluit hiertoe werd genomen met 27 tegen 11 stemmen en acht onthoudingen. Een „Wellington" van de R.A.F,, die ln het weekeinde voor een oefenvlUcht uit Sliawbury ln Engeland vertrok, ls ln Spanje neergestort. Het ls nog niet be kend, of er overlevenden zijn. Men vreest het ergste. Charles Ross, perssecretaris van pre sident Truman, ls gisteravond ln zijn bureau op het Witte Huls plotseling na een persconferentie overleden. Charles Griffith Ross le 65 Jaar oud geworden, In Mei 1Ö45 werd hij aangesteld als perssecretaris van TrumaH. Iedere mor gen, behalve des Zondags, hield hy een persconferentie. Het nieuwe kabinet van de Oost- Dultse staat Brandenburg heeft zijn goed keuring uitgesproken over maatregelen, die tenslotte tot de Instelling van een sterk door de staat gesteunde kerk kunnen leiden, die geheel los staat van de kerk ln het Westen West-Berlljnse politieke waaxnemere ach ten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men dr Niemoeller zou verzoeken de post van bissohop voor Brandenburg te be kleden. De commissie van de West-Dultsè bondsdag voor het onderzoek lp de zaak van „omkoperij van parlementsleden' Electrische straatverlichting op de Ryn- en Schiekade Wie zich in de eerste dagen van deze maand, 's avonds op dc Haagbrug of Wouterenbrug bevond en een blik wierp op de Rijn- cn Schiekade, be hoefde slechts tot vier te kunnen tel len om te weten hoeveel lantaarns er brandden op deze weg. Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon heeft een einde gemaakt aan de duisternis, toen hy met het overhalen van een handle dc nieuwe electrische verlichting in werking stelde. Gisteravond hadden vele bewoners van dé Rijn- en Schiekade zich verzameld by de Ambachtsschool, ten einde getuige te zijn van dit heugelijk gebeuren. Omstreeks tien over zeven arriveerde .onden blijven voor besprekingen 'heeft zijn werkzaamheden „sine die" ver ier Attlee als die uit de Ver- j daagd wegens geschil tussen socialisten en christen-democraten. 3 Nederlandse H.V.A.- employé's vermoord BENDE WACHTTE HEN IN HINDERLAAG OP. Drie Nederlandse employé's van de H.V.A. zijn Zaterdagmiddag op de theeonderneming Sidamanik, ten Zui den van Pematang naby Siantar door een bende overvallen en gedood. De planters H. Middelkamp en W. Wes tendorp werden ter plaatse doodge schoten. De opzichter van de auto werkplaats, H. F. G. Ostwald, is Za terdagavond in het hospitaal te Sian tar aan zware verwondingen over leden. De bende wachtte de slachtoffers, die met ongeveer 43.000 roepiahs aan loon gelden met een jeep onderweg waren, in een hinderlaag op. Aan de Nederlandse commissaris, de heer Stuurman, is namens kolonel. Sim- bolon deelneming betuigd met deze voor de Nederlandse gemeenschap en de oostkust 20 zware slsig. VEILIGHEIDSACTIE IN MIDDEN- JAVA. 2000 man meldden zich. Als gevolg van de actie tot verbete ring van de veiligheid, hebben 2000 man zich met hun wapens in Midden-Java gemeld. De gelegenheid voor aanmel ding duurde Van 28 November tot A De cember. Over de aanmeldingen in an dere gebieden is nog niets bekend. HANDELSBETREKKINGEN INDONESIË—WEST-DUITSLAND. Indonesië en West-Duitsiand zullen directe handelsbetrekkingen gaan aan knopen, aldus het West-Duitse Ministe rie van Econ. Zaken. Na inleidende be sprekingen zijn thans in Frankfurt on derhandelingen begonnen over het slui ten van een handelsverdrag tussen In donesië en West-Dultsland. Een Nederlandse waarnemer is toege voegd aan de Indonesische delegatie. De besprekingen zullen ongeveer een week duren. 42 DER INDONESIËRS LEEST EN SCHRIJFT. Aantal analphabetcn in binncliland groot. De inspecteur van de diénst- voor maatschappëlyke opvoeding, de heer Soepardo, verklaarde te Djokja; dat thans 42 van de Indonesische bevol king ln staat is om te lezen en te-schi-y- ven. In het Djokjase is dit aantal 75 „De bestrijding van het analphabe- tisme wordt thans voortgezet, De ken nis, die de mensen hebben verkregen, kan wederom verloren gaan, indien zy niet wordt bygehouden", aldus Soepar do, die er aan toevoegde, dat om die reden de afdeling maatsohappeiyke op voeding van het ministerie van Opvoe ding, Onderwys en Cultuur stappen heeft ondernomen bibliotheken in te stellen of to vermeerderen, in het bij zonder voor hen, die pas. diploma's van de oursus voor de bestrydlng van het analphabetisme hebben verworven. De heer Soepardo zei, dat in de bin nenlanden en ln de gebieden bulten JaVa het aantal analphabeten nog groot is. OVERDRACHT „TJERK HIDDES" IN FEBRUARI. De torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die zich thans in Nederland bevindt, wordt in Februari in de Indonesische wateren verwacht. Mogelijk zullen en kele officieren van de AX.R,I. (de In donesische Zeemacht) de reis van Ne derland naar Indonesië meemnken ten einde het sohip, dat zal worden overge dragen aan de Indonesische marine, te leren kennen. De bewoners der Rijn- en Schiekade hadden gisteravond reden tot juichen. Door het overhalen van een handle ontstak de Sint het electrische licht in 38 lantaarnpalenVroeger vier gas- lantaarns!. de Sint, vergezeld door zUn goede Ple-» terbaas bij de School, waar hij Welkail werd geheten door de heer J A. Riedel. In zijn toespraak merkte deze op, dat niet alle kadebewoners aanwezig wa ren, omdat niet allen te bereiken wa ren, daar de tyd van voorbereiding tc kort was. Aan Sint Nicolaas Werd vervolgens een oorkonde aangeboden, waarvan de tekst als volgt luidt: „Op de 5de December 1950 hebben de bewoners van de Ryn- en Schiekade zich verzameld bij de Ambachtsschool om het moment mede te maken, dat de Heilige Sint de nieuwe electrische ver* lichting in bedrijf steldé. Grote dank vervult de genoemde be- wonérs tegenover het College van Bur gemeester en Wethouders van Leiden en de Directie van de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Elect-riciteit aldaar, voor het doen tot stand brengen Van deze zo nodige verbetering. De bewoners brengen tevens nulde aan de desbetreffende werkers ven hoofcf en hand, die de werkzaamheden meermalen in de slechtste weersom standigheden in recordtijd hebben Uit gevoerd. Ter herinnering aan de in-gebruik* neming van de nieuwe verlichting is deze oorkonde opgemaakt de vijfde De cember van het jaar onzes Heren ne* gentien honderd en vyftig. Namena de bewoners, w.g, (volgden 5 handtekening») Ook de Sint en zwarte Plet plaatsten hun handtekening op het document. De goede Heilige betuigde zijn dank voor de oorkonde, alsmede voor de sigaren en sigaretten, die hem waren overhandigd ter verdeling onder de Werklieden. Zich richtend tot de j'eugd vroeg Sint Nicolaas de lantaarnpalen niet als klimpalen te willen gebruiken. PMer greep intussen naar zijn roe: dat bete kent dus wel ..Pas op, want anders.... Met een plechtig gebaar haalde de Sint een handle over enóóoh, wat móóói: de Rijn- en Schiekade baadde in een zee van licht. Waren de drie hoera-tjes voor nee College van B. en W. en de Directie van de Lichtfabrieken toen pas uitge bracht, ze zouden nog krachtiger li»* ben geklonken! De kleintjes stelden echter meer M- lang in Zwarte Piet, want dio deelde snoepjes uit. Nagewuifd door velen vertrokken Sint en zyn knecht in de auto op weg naar de velen, die hy nog een paue wilde brengen. De plechtigheid werd bygewoonddoor wethouder D, v d. Kwaak, de heren Ir Y, Ykema, directeur, en ir F. St0*- huyzcn, adjunct-directeUr van de Gas- en Electrioiteitsfabrieken, alsmede doof de heren C. v. d. Hoogt, hoofd afdeling straatvèrliohtlng en L. Baljé, chef -uit voerend werk. Elke nacht één glaasje Een lezer, zich noemende Ge heelonthouderfulmineert in hef tige bewoordingen tegen deie suggestie in hei Blad van Maan dag om met volledige waardering voor de boven-paar- delijke prestaties van Sints schimmel ook zijn hoogbe jaarde berijder nachtelijks éen glaasje aan te bieden. Hij odt dit in flagrante strijd met de bekende leuze ,,Bij snelverkeer geen alcoholu Natuurlijk, „Geheelonthouder wij lijn het volkomen met U eensl Maar wie sprak er nu eigen lijk over „alcohol"? U miskent ome edelste bedoe lingen, wanneer U iets anders veronderstelt dan dat wij wilden propageren: „Geef ook de Sint zijn glaasje water!

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2