Churchill ziel nog geen oorlog TRUMAN: Dreigingen WEERBERICHT Ieder wapen zal zo nodig gebruikt worden Attlee gaat naar Washington 59ste Jaargang VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 No. 27167 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Pst de algemene toestand in het rCTe Oosten zeer, zeer ernstig is ge erden tengevolge van de aanval der C-inese troepen in Korea, wordt thans «meen erkend. Alle leiders aan de /iariementen van buitenlandse zaken r,n gonder uitzondering de toekomst "liter'tegemoet, ook al verklaren zij r-; te zullen houden tot het uiterste n de vrede te redden. Maar zij zijn ."ar'oy afhankelijk van de medewer- yr,a der tegenpartijEn daarvoor naen zij geen verantwoording aan aarden In dit opzicht zijn zij geheel afflankelijk! Dit staat evenwel vast: er zal geen juichen komen voor het Verre Oos- pn, gelijk destijds in Europa, waarbij Hitier alle gelegenheid werd gegeven ia lijn funeste plannen te verwezenlij- i'D. De tijd van zoete-broodjes-bakken a voorbijHet zal aan Ohina zijn om "e tonen, dat het begrip heeft voor de wschaoen situatie! De zelf geschapen fituatlê, waaruit het zich dus ten alle tijje kan terugtrekken, als het dit wil. Zafdie wil er zijn? Laat het ons hopen, want anders vordt de wereld bedreigd met een orgie vaa verwoesting. Na de reeds scherpe mrschuwing van Dean Acheson heeft president Truman een taal gesproken, ii niet is mis te verstaan: De Ver erfde Staten zullen niet terugdeinzen a! elk middel te gebruiken ter. afweer r«n de agressie, dus ook de atoombom! jfct name is deze genoemd. De Ameri- fcanse president heeft daarmede de teoor doorgehakt en aan elke twijfel einde gemaakt. Al aarzelt Attlee rcg om dit uiterste middel toe te pas- fen,' zodat hij zich naar Washington zal begeven om te praten. Het is wel ver gekomen met onze ver baasde wereld, dat met zulke midde len moet worden gedreigd om te trach ten <ie rede te doen terugkeren..... Overigens blijkt uit tal van berich ten, dat met de mogelijkheid van een eoriog rekening wordt gehouden. En can met een oorlog niet alleen in het Verre Oosten, dcoh ook in Europa! Wei- baar heeft Moskou zioh totdusver anptvallig buiten schot gehouden, doch non voelt te duidelijk, wie achter de k'iermen werkt, om niet alle aandacht te besteden aan deze „draadjes-trek ker". Opnieuw wordt de mogelijkheid naar voren gebracht, dat Moskou bezig is Ejn voornaamste tegenstander, de Ver enigde Staten, in het Verre Oosten •reeds meer te verstrikken teneinde hem alt Europa te weren. Maar die vlieger nl oi. iiiet opgaan, deze is reeds te duidelijk gesignaleerd en Washington s daarop geprepareerd! Helaas kan niet worden gezegd, dat Europa zelf de bewijzen heeft geleverd, bet gevaar, dat van achter het IJzeren Gordijn dreigt, volledig in te zien en daarnaar te handelen. Anders zou men niet zovele gebeurtenissen zich zien af spelen, die getuigen van een gebrek aan ïerkelijkheidszin, waarvan men grie- elt. Eenheid is momenteel voor Europa eerste eis, zelfs al moet die eenheid ?san ten koste van de opoffering van enige waarden aan zelfstandigheid. Zelfbehoud staat thans op de voor- Srond en slechts een volkomen samen bundelen van alle krachten 'is mis- fchien nog in staat om een oorlog te roorkomen. Het is droevig dit te moe ten constateren, doch het is nu een maal niet anders. Slechts door. een macht te vormen, die afschrikt, kan de vrede worden gered. Zonde van de kos- n, daaraan verbonden, die zoveel be- t zouden zijn te besteden Zie b.v, wat zich juist weer in Frank rijk heeft afgespeeld. Daar ld at men feil voor het communistische karretje jannen en neemt de Nationale Ver- Nering een motie van wantrouwen tegen de minister van defensie, lules Moch, wien men, integendeel van r»aos standpunt bekeken, dankbaar soest zijn. Zulks In hoofdzaak om per- föonlijke rerlenen! Met gevolg, dat de regering Pleven haar ontslag aanbood. 1-sn stelle zich een Franse kabinetscn- voor in de huidige omstandigheden! Doch genoemd Frans standpunt ge- wj# overigens van grote kortzichtig- want het heeft de Europese her- wapening ernstig vertraagd. Het is <hn ook de reden, dat er nog geen op- Pf'bevelhebber is benoemd voor de sa- mtngebundelde Europese strijdkrachten. ook Engeland heeft totdusver ge werd zich volledig te binden, al zal een Europees leger niet in de weg Kaan. tenslotte schijnen de Duitse socia le0 meer te hechten aan partijbelang «n aan >?t algemeen Europese be- voorbij ziende, dat op den duur r Paftjjbelang slechts van zeer on geschikt tflana is. Zeker, hun hou- heeft politieke winst opgeleverd, bij de verkiezingen in Bicen-Würtemberg, Hessen en in Beie- doch de Europese zaak lijdt er H?e door' want iuist hcor het be- succes wordt het Schumacher lelijker om af te wijken van zijn ge- «ne beloften: eerst dan zal Duitsland W'nemen aan de verdediging van Eu- W wanneer het als gelijkgerechtigde ?het koor der andere landen wordt gnomen. Terwijl het gevaar aan de c,,ur klopt. h eenheid slechts dan bestaanbaar, fineer de bliksem is ingeslagen? Als dan maar niet te laat blijkt te zijn! GUUR \®"t verwacht tot morgenavond: f We'€nd bewolkt met. nu en dan bui- i Ra?el of natte sneeuw. Aanvankelijk f-ww tot krachtige later tijdelijk weer stormachtig toenemende wind tussen «t en Noord-West. Guur weer. (Op- Sanaakt te 10 uur). 2 DECEMBER. op: 8.26 uur: onder: 16 32 uur. ^daan op: 24.00 uur; onder: 13.29 uur Hoogwater te Katwijk te 8.01 en m uur. nummer bestaat uit 12 pagina's. Dus ook de atoombom! President Truman heeft gisteren op z\jn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de geïntegreerde strijd krachten in Europa thans nodiger dan ooit onder een onmiddellijk te vormen opperbevel moeten worden gebracht. Op vragen van journalisten of het gebruik van de atoombom in Korea in aotieve overweging was, antwoordde Truman, dat dit steeds in actieve over weging is geweest. Het is echter een kwestie voor de Amerikaanse militaire leiders te velde, aldus Truman, die zeide persoonlijk te hopen, dat dit wapen niet hoefde te worden gebruikt. Later werd door het Witte Huis ver klaard, dat president Trumans opmer king over de atoombom niet impliceerde, dat generaal Mac Arthur zelf bevel kan geven tot het gebruik van de atoombom. Krachtens de wet heeft de commissie voor atoomenergie het beheer over de bommen en kan slechts de president het gebruik ervan bevelen. Tniman verklaarde, dat de Ver enigde Staten ieder wapen zouden ge bruiken dat in de militaire situatie in Korea noodzakelijk was. De president zeide. dat hij binnen en kele dagen het Congres zal verzoeken om grote aanvullende bedragen voor de strijdkrachten en voor de commissie voor atoomenergie. Truman begon zijn persconferentie met het voorlezen van een verklaring, dat. de .strijdkrachten van de Verenig de Naties niet voornemens zijn hun zen ding in Korea op te geven" De strijdkrachten van de Verenigde Staten Dogen de agressie in Korea te onderdrukken, aldus Truman. Hij waar schuwde: ..Als de agressie in Korea succes oogst, kunnen wij verwachten, dat zü zich door Azië en Europa zal ver spreiden tot in ons halfrond". De Verenigde Staten zullen de nieuwe toestand in Korea en de huidige crisis tegemoet treden op drie manieren: 1. Door in de Verenigde Naties te stre ven naar een gezamenlijke actie om agressie tot staan te brengen; 2. Door de andere vrije landen te hel pen bil het versterken van hun verdedi ging en 3. Door de Amerikaanse militaire macht te vergroten. President Truman zeide. dat er geen tekenen vvii-.u -dat de vertegenwoordi gers ysn communistisch China te Lake Success vreedzame onderhandelingen zouden aangaan. Truman drong aan op versnelling van de Amerikaanse herbewapening en zeide. dat de Verenigde Staten al het. moge lijke zouden doen om een derde wereld oorlog te voorkomen. Het beleid van generaal Mac Arthur werd door Truman energiek verdedigd. Toen een journalist vroeg, of Mac Ar thur zijn bevoegdheden overtreden had verklaarde Truman beslist, dat dit geens zins het geval is Mac Arthur had goed werk gele verd cn leverde nog steeds goed werk, zo zeide hij. Een vraag, of de beslissing over het scbruikc-» van dc atoombom aan de Verenigde Naties zou worden overge laten. beantwoordde Truman ontken nend. De atoombom is een van Ame- rika's vele wapens en de Verenigde Staten zijn vrij om van hun wapens gebruik te maken. Of tot actie tegen China zou wor den overgegaan was wel een beslissing, die door de Verenigde Naties zou moe ten worden genomen. Desgevraagd antwoordde Truman, dat een algemene mobilisatie van het thuis front met prijs1- en looncontróle altijd in constante overweging is. Op een andere vraag antwoordde Tru man. dat hij al lange tijd bereid is een opDerbevelhebber voor de geïntegreerde Westeuropese strijdkrachten te benoe men. Hij wachtte slechts op een beslis sing met betrekking tot de strijdmacht door de organen van het Atlantisch pact. REACTIES De congresleden zijn sterk verdeeld in hun reacties op Truman's verklaring over de atoombom. Velen zijn voor, an deren tegen. Verscheidene senatoren merkten op. dat het gebruik van de bom door Ame rika wel eens een verrassende aanval op Amerikaanse steden met de krachtigste wapens zou kunnen ontketenen. De democratische senator Tom Co- nally. voorzitter van de Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, zei dat hij de atoomkwestie heden op het Witte Huis zou bespreken. Bij het verlaten van het gerechts gebouw te Singapore na een der zit tingen werden Bertha Hertogh en haar pleegmoeder Aminah vierde en derde van rechtsomzwermd door een menigte van twee duizend perso nen, die door een cordon van politie mannen in toom gehouden moesten worden. De atoombom! Senator Mc Mahon, voorzitter van de Amerikaanse congrescommissie voor atoomenergie, heeft na een vergadering met gesloten deuren van zijn commissies met leden van de nationale commissie voor atoomenergie verklaard: „De president heeft gezegd, dat het gebruik van de atoombom in het Oos ten in overweging is. De omstandighe den, waaronder de bom eventueel zou moeten worden gebruikt, zijn eigenlijk al bestudeerd sinds het wapen werd uit gevonden. Volgens de wet ligt de beslis sing bij de president. Bij het nemen van zulk een beslissing zal rekening moeten worden gehouden met zeer ernstige en belangrijke factoren Deze zijn van mi litaire, diplomatieke en psychologische aard. Ik zal thans de details daarvan niet bespreken". De Italiaanse minister van buiten landse zaken graaf Sforza zeide: „Ik acht. de vastberaden houding der Ver enigde Staten de verstandigste handel wijze om de vrede te bewaren'. Voor besprekingen met T ruman De Britse premier Clement Attlee heeft president Truman voorgesteld dat hij Washington zal bezoeken om de toestand in Korea te bespreken. „Ik ben er zeker van, dat bezoeken van deze soort nuttig zijn," aldus ver klaarde Attlee to-t slot van het debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis „Wij kunnen elkanders op vattingen begrijpen." Attlee verklaarde voorts, dat, naar de mening van de Britse regering, een besluit van dergelijk ernstig belang als het gebruik van de atoombom, niet kon worden genomen zonder vol ledig overleg met de leden van de Verenigde Naties, die deelnemen aan de huidige politie-actie in Korea. President Truman heeft het voorstel van Attlee, dat hij een bezoek zou brengen aan Washington, aanvaard. Ambtenaren van het Witte Huis heb ben meegedeeld, dat zij verwachten, dat de bijeenkomst tussen Attlee en Tru man in of nabij Washington zal wor den gehouden. Attlee verklaarde nog, dat lord Ted der, een van Engelands meest ervaren strategen, in Washington woont. Er waren voortdurend regelingen voor een uitwisseling van meningen met de V.S. en andere bevriende mogendheden op alle niveaux. Attlee zei, dat hij zijn voorstel aan de president had gedaan, „opdat wij op vertrouwelijke wij-ze een groot aantal problemen, waarmee wij -thans te ma ken hebben, in ogenschouw kunnen ne men". „Ik geloof, dat een dergelijke uitwis seling van meningen van voordeel zou kunnen zyn voor beide landen en voor de zaak van de vrede," aldus Attlee. Attlee was voor het laatst in Wash ington in November 1945 om „een handvest voor de atoom-eeuw" op te stellen met president Timman en wij len premier Mackenzie King van Ca nada. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Attlee tijdens- zijn bezoek aan Wash ington met Truman niet slechts over Korea en het Verre Oosten zal spre ken, doch dat ook vele andere vraag stukken zullen worden aangesneden. Zo verwacht men dat gesproken zal wor den over de betrekkingen tussen Oost en West en de algemene verdedizings- politiek, en mogelijk over het aanleg gen van voorraden van bepaalde grond stoffen, die in een oorlog grote waarde zouden hebben. Jn niet-officiële kringen te Ottawa wordt voorspeld dat de Canadese mi nister-president St. Laurent zal worden uitgenodigd de besprekingen te Wash ington tussen Truman en Attlee bij te wonen. Nog steeds een adempauze Onze Londense correspondent telefo neert ons heden nog: Attlee's bezoek aan president Truman is van het hoogste belang omdat het thans meer dan ooit gewenst is, dat Amerika en Engeland ten nauwste sa- I mengaan en dat alle pogingen om tus- cen beide landen een wig te drijven bij voorbaat worden verijdeld Een actiever politiek van Engeland zal bovendien een belangrijke steun kunnen betekenen voor Truman bij zijn optor nen tegen de weerstand der republikei nen. Mogelijk heeft het oorspronkelijk buitengewoon sensationeel opgesteld te legram over Trumans verklaring van eventueel gebruik van de atoombom in Korea de doorslag gegeven voor Attlee's beslissing. j Tevoren had Churchill met een rode I roos in ziin knoopsgat een buitengewoon 1 klare vertaardagsrede gehouden. Hij werd gisteren 76, maar niemand ziet het hem i aan. Hij zag er blakender dan ooit uit En bleef tot laat in de kamer Chur- j chili SDrak emstig, doch hij was verre I van somber. In dit. uur van bezorgdheid is Churchill met zijn schat van ervaring zonder twijfel de enige, die met werke lijke autoriteit tot. de wereld spreekt Ook ziin rede werd gekenmerkt door ge- matigheid. Hij liet aanvallen op de re gering achterwege en terwijl een stamD- vol Lagerhuis zonder interrupties luis terde. was alle nartijpolitiek vergeten Churchill's bezadigd oordeel is op het ogenblik nodiger dan ooit. Al kon ook bli geen ander DArspectief bieden dan dp ademoa.uze, welke ondanks alles voor Eurooa nog «teeds bestaat. Zijn verkla ring dat. dA Ver. Naties hun nolitie moe ten consolideren fer hoogte van de .nek" van Korea hield een duidelijke critiek in op tot dusver gevolgde militaire tak- tiek. Het debat was in hoge mate bevredi gend. vooral omdat controverses prac- tisch achterwA22 bleven. De tachtig La- bmir-leden. die moties hadden inge diend. bleken allerminst onstandelingen tegen Bevln's beleid te ziin De dagen, dat deze klaagde over dolkstoten in de rug. behoren nu wel tot het verleden. Het 81.000 ton metende passagiers schip van de Cunardlijn, de ,,Queen Mary" ligt voor de jaarlijkse revisie in het ,,King George V" dok te South ampton, waar 1500 werklieden zich beijveren het schip geheel op te knop pen. Op het promenadedek van de ,,Cabin-Klasse" wordt een nieuwe cocktailbar gebouwd en de kinder kamer wordt vergroot. Een overzichtsfoto van de ,,Queen Mary". ADENAUER DOET NOGMAALS STAP BIJ GEALLIEERDEN, Dr Adenauer, de West-Duitse bonds kanselier, heeft in een toespraak tot de christendemocratische parlementsfractie erop aangedrongen, dat de geallieerden „hun politiek herzien" als zij willen, dat West-Duitsland „schouder aan schouder met hen deelneemt aan de West-Euro- pe.se verdediging". Hij verklaarde, dat hij opnieuw aan de hoge commissarissen zal voorstellen om het bezettingsstatuut te vervangen door een „veiligheidsovereenkomst". Hij betreurde het, dat hij tot dusver bij de geallieerden „weinig smpathie" met zijn voorstel had ontmoet. Adenauer zeide, dat de geallieerden „niet altijd goed geadviseerd waren over de psychologie van het Duitse volk". Hij critiseerde het beleid van de sociaal-de mocraten ten opzichte van de bewape ning. „De ernstige situatie in Korea toont het Duitse volk, hoe groot het ge vaar uit het Oosten is", aldus Adenauer. Attlee zal alles voor de vrede doen Winston Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis verklaard, dat de V.N. met alle hun ter beschikking staande middelen dienden te verhinde ren, dat zij onvermijdelijk in een oorlog met China betrokken zouden worden. „Wij bevinden ons zeer zeker in ge vaar, doch het gevaar is niet nieuw," zo zeide Churchill verder. Dit gevaar was reeds in al zijn ver schrikkelijke mogelijkheden zichtbaar van het ogenblik, dat ,,de legers van de democratie na de oorlog uiteengin gen, terwijl de legers van de Sovjet- russische oligarchie op een reusachti ge sterkte bleven gehandhaafd", Churchill zeide, dat de fundamentele wijziging in de Amerikaanse isolatio nistische politiek de beste hoop bete kende voor „de redding van de chris telijke beschaving van een Russische verovering". Churchill sprak in dit verband de hoop uit, dat „wij het in de eerste plaats als ons eerste doel zullen be schouwen om ons, hce weinig ook, niet vaoi de VB. te distancieren." Churchill zeide te hopen, dat de Wes terse landen tot een vergelijk 7.ouden kunnen komen met de Sovjet-Unie „voordat zü een voorraad atoombom men zou hebben gevormd, voldoende om de vrije wereld te terroriseren, zo niet te vernietigen." HU was van mening, dat indien er een nieuwe oorlog zou zün, deze zou komen op het ogenblik van Ruslands keuze. Naar de mening va.n Churohill scheen het zeker niet in het belang van de Sovjet-Unie om een grote oorlog op dit ogenblik te beginnen. In sommige op zichten werkte de factor tijd ten voor dele, in andere opzichten ten nadele van het Westen. Volgens Churohdll was het niet waar schijnlijk, dat de Duitsers in de volgen de twee jaar militair gesproken veel gewicht in de schaal zouden leggen. Een aanval van de Sovjet-Unie zou niet worden uitgelokt door de be scheiden mate van verdediging, die thans „zo laat en ondoelmatig door de Atlantische en Westelijke mogend heden wordt ontwikkeld." „De nog steeds geweldige voorsprong der V.S. op het gebied van de atoom bom" stelde het Westen in staat op vriendschappelijke en waardige wijze en als gelijken met de Sovjet-Unie te onderhandelen. Een dergelijke confe rentie zou in het geheim en op het hoogste niveau gevoerd dienen te worden. Overstappend op de kwestie Korea verklaarde Churchill, dat indien er een Russisch-Chinese samenzwering op we reldomvattende schaal zou bestaan, dit er zeker niet op zou wijzen, dat de Rus sen een onmiddellijke gewelddadige actie in Europa in de zin hadden. In tegendeel, het zou dan hun bedoeling zijn de strijdkrachten van de V.S. en de V.N zo veel mogelijk bij Ohina te binden om daardoor de versterking van Europa te beletten. Churchill legde er nogmaals de na druk op, dat ,,'s werelds loop" in Eu ropa beslist zou worden. Churchill merkte tenslotte op, dat niets meer zou kunnen bijdragen om de landen van Europa tot „samenhan gende" maatregelen van zelfverdedi ging op te wekken dan het gevoel, dat de eenheid van de Engels sprekende wereld en van de vrije landen van West-Europa onverbrekelijk was. Ernest Davies, de Britse onder-minis ter van buitenlandse zaken, had aan het begin van het debat verklaard, dat Engeland nog steeds van opvatting was, dat communistisch China tot de V.N. meest worden toegelaten. Met betrekking tot Egypte zeide hij, dat de Britse regering van mening was, dat over een herziening van het Brits- F.gyptische verdrag van 1936 overeen stemming zou kunnen worden bereikt, indien Egypte niet apart, maar in het kader van de verdediging van het ge hele midden-Oosten zou worden be schouwd Aangaande Duitsland verklaarde Da- vies, dat de voorgestelde integratie van Duitse eenheden in de organisatie van het Noordatlantische verdrag zonder een Duitse generale staf het antwoord zou verschaffen aan hen, die een ge vaar zagen in de herbewapening van Duitsland. De regering was van opvat ting, dat dit de definitieve waarborg zou zijn, dat West-Duitsland zich thans deelgenoot van de Westerse lan denge meenschap gevoelde. Als laatste spreker verklaarde Attlee, dat de Britse regering de gedachte van een gedemilitariseerde zone in Korea had geopperd. Indien de Chi nezen, zoals hij hoopte, bereid zouden blijken vredelievende middelen in plaats van geweld te baat te nemen, zou de suggestie van een dergelijke zone onderwerp van besprekingen kunnen uitmaken. Attlee verklaarde voorts, dat Enge land een oplossing t wenste van het Ko reaanse vraagstuk 'en de betrekkingen niet China geregeld wilde hebben. De tweede kwestie was die van het vinden van een vergelijk met de Sov jet-Unie. Engeland zou geen enkele mogelijkheid van een serieuze discus sie verwerpen. Er werd thans een agenda voor een dergelijke conferentie uitgewerkt. Een essentiële factor voor zulk een bespre king was. dat het Westen voldoende sterk was om op voet van redelijke ge lijkheid te kunnen onderhandelen. Attlee zeide er zeker van te zijn, dat het behoud van een vrije wereld afhan kelijk was van nauwere samenwerking tussen het Britse Gemenebest en de V.S. Tijdens het debat gaven sprekers van alle partijen bezorgde commentaren op de verklaring van Truman, welke een geweldige opschudding heeft teweegge- orach.t. Meer dan honderd Labourleden pre senteerden de premier een brief, waar in wordt verzocht, dat de Britse troe pen uit Korea zullen worden terugge trokken. indien het besluit om-de atoombom te gebruiken aan generaal MacArthur zou worden overgelaten, (Hetgeen echter niet in de bedoeling ligt). Attlee stemde in met Trumans ver klaring, waarin werd aangedrongen op de instelling van een opperbevel ia Europa. Noorse tankboot na ont- J ploffing in brand gevlogen VERSCHEIDENE SLACHTOFFERS. De 10.575 ton metende Noorse tank. boot „Atlantic Africa" ia in de haven van Durban (Zuid-Afrlka), nadat zich een ontploffing aan boord had voorge daan, in brand gevlogen. Men meent, dat vier personen door deze ramp het leven hebben verloren. Bovendien moes ten verschillende leden van de brand weer met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis worden gebracht, terwijl vesreheidene personen nog worden ver mist. Het grootste gedeelte van de be manning was de wal op, toen de ont ploffing plaats vond. Het geweld van de ontploffing werd over een uitgestrekt gebied gehoord, ter wijl de eerste laaiende vuurgloed tot op een afstand van veertig kilometer kon worden waargenomen. Gas ontsnapte uit het brandende schip, dat door het vuur ontvlamde en waardoor een soort toorts van twaalf meter hoogte ont stond. Door de grote hitte werden ijze ren voorwerpen aan boord geheel ver wrongen. Een sleepboot poogde het brandende schip van de kade te slepen. Van de wal af werd met man en macht door de brandweer gewerkt. De brandweer lieden waren door de grote hitte niet in staat de lager gelegen dekken van de tanker te bereiken. Na ongeveer drie uur was men de brand meester. De „At lantic Africa" had ongeveer 9000 ton benzine aan boord. De gezagvoerder en zijn echtgenote waren eveneens aan wal gegaan, doch hun vierjarig dochtertje bevond zich aan boord toen de ontploffing plaats vond. Twee leden der bemanning baan den zich met levensgevaar een weg naar haar hut en wisten het meisje te redden. Burgerlijke verdediging in de V. S. De Amerikaanse regering heeft het congres een wetsontwerp toegezonden, houdende de aanstelling van een direc teur-generaal voor de burgerlijke ver dediging met vérstrekkende bevoegdhe den in geval van een vijandelijke lucht aanval. Het wetsontwerp vertrouwt de gehele burgerlijke verdediging toe aan de di recteur-generaal ,die slechts aan de pre sident verantwoording verschuldigd is. De directeur-generaal zou verder de be voegdheid hebben bij voorbaat gelden toe te wijzen aan de staten voor de coördinatie van de werkzaamheden, in verband met de burgerlijke verdediging, van regeringsinstanties als het ministe rie van defensie en de commissie voor atoomenergie. Ook zou de directeur-generaal de be voegdheid hebben een Amerikaans korps voor de burgerlijke verdediging op te richten.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1