H00GENB0SCH C.O.P. wil economische productiviteit stimuleren Badicaal fleinigend LAXEER-AKKERTjtS Flipse en zijn orkest boden twee boeiende programma's Toonkunst-jeugd en K en O aanhang enthousiast! 7:?a4tktofóe£S' Met een enkel woord RECHTZAKEN DONDERDAG 30 NOVEMBER Pleven wacht zijn lot af ZULLEN DE DISSIDENTEN WIJKEN? Onze Parijse correspondent telefoneer de ons hedenochtend: Tijdens een zitting, waar de rust weer was teruggekeerd, heeft gisteren premier Pleven circa 60 deserterende (katholieke) leden van zijn meerderheid voor de dwingende keus gesteld: solidariteit In het kader van het regeringsprogram van vijf maanden geleden, ofwel ontbin ding van de huidige coalitie. In dat geval zal de weg naar het binnenlands avontuur, zo waarschuwde de premier nadrukkelijk, geopend worden op een ogenblik, dat de internationale situatie niet van spanning is ontbloot. De par tijgenoot van de premier. Pierre Che- vallier, heeft vervolgens in een minis teriële rede de vertrouwensmotie In drie punten samengevat, waarover morgen middag om vier uur gestemd zal moe ten worden. In die motie wordt Jules Moch een saluut gebracht voor zijn standvastigheid en karaktervol beleid in een politiek op binnen- en buitenlands plan. Wanneer Pléven met deze motie voldoende stemmen verwerft, zal, zo is de algemene indruk, voor het oog de barst gelijmd zijn, doch het wederzijds vertrouwen niet hersteld. Want uit de discussies van gisteren, waarbij de katholiek Coste Floret, de tweelingbroe der van de minister van koloniën van het vorige kabinet, het woord voerde als afvallig katholiek, bleek al zeer duide lijk, dat het in het onderhavige con flict behalve om Moch ook en vooral ging om een paar politieke kwesties, waarover in het bijzonder tussen de katholieken en de socialisten moeilijk overeenstemming te bereiken is. De kieswet-hervorming, de oorlog in Indo- China, de nieuwe belastingen, dat zijn even zovele punten, die thans opnieuw door de regeringspartijen openlijk aan de orde worden gesteld. Morgen zal blij ken of de 50 60 deserteurs en de onge veer even zovele twijfelaars bereid zul len zijn. hun anoniem uitgebrachte oor deel van Dinsdag te herroepen. Zo niet, dan zal president Auriol ditmaal on mogelijk het ontslag van Plevens rege ring kunnen weigeren dat hem in een week tijd tweemaal werd aangeboden. Van Zeeland en Spaak: Doe het uiterste om de vrede te redden De Belgische minister van Buitenland se Zaken, Van Zeeland, heeft in het parlement gezegd, dat „als er ook maar een kans is om tot enigerlei overeen stemming met de Russen te komen, deze kans dient te worden benut". Wat betreft de Westelijke herbewape ning zeide Van Zeeland, dat er geen sprake van was om Duitsland weer te bewapenen of het gevaar van Duits militarisme te doen herleven. Er was slechts voorgesteld Duitse eenheden in een Europees leger, dat zelf weer zou worden opgenomen in een Atlantische strijdmacht, in te delen. De socialistische oppositieleider Spaak zeide, dat „welke critlek ook op de Sovjet-Unie zou kunnen worden ge oefend wegens het misbruiken van het recht van veto, men tot dusver niet kon zeggen, dat de Sovjet-Unie besloten had te pogen haar wereldhegemonie verder uit te breiden, indien dit oorlog zou in sluiten". Spaak meende dat Duitsland slechts herbewapend diende te worden indien de V,S. divisies naar West-Euro pa zouden zenden, „zelfs In vredestijd". DUITS HISTORICUS T.N PROCES VON FALKENIIAUSEN GEHOORD. Prof Ritter een Duitse geschiedkun dige, die thans in dienst staat van de legering van Bonn, is gisteren gehoord in het proces Von Falkenhausen te Brussel. De getuige, die verklaarde een slacht offer van het naziregime te zijn ge veest als lid van een katholieke verzets beweging, is belast met een geschied kundige studie van het nationaal-so- cialisme aan de hand van dc- archieven, die werden teruggevonden, en op grond van verklaringen der overlevenden van ae Nazi-vervolging. Hijnoemde Von Falkenhausen als lid van een samenzwering tegen Hitier. Vanaf 1940, aldus Ritter. was Von Fal kenhausen een anti-Nazi. Volgens de getuige hielp Schacht Hit- Ier aan het bewind, doch zou hij later zijn vergissing hebben ingezien. Reeds voor de oorlog, zo ging Ritter verder, bestond er in sommige Duitse arbeiders kringen verzet tegen de Jodenvervol ging. Tijdens de oorlog zouden er in Duitsland sabotagedaden gepleegd zijn door socialisten en door communisten, bij het uitbreken van de oorlog tegen Rusland. Een groot deel van de Duitsers zou niet geweten hebben dat er te Dachau en Oraniënburg concentratie kampen bestonden. Ook van wat er in deze kampen gebeurde wist de Duitse bevolking niets af, zo zeide de getuige, daar de vrijgelaten gevangenen nief o'urfden spreken. Prof. Ritter heeft echter gedurende de oorlog kennis gekregen van de gru weldaden, die in deze kampen werden bedreven, door een beek, geschreven door een Britse oud-gevangene, dat uit Zwitserland naar Duitsland was ge smokkeld. In zijn getuigenis maakte prof. Rit ter eveneens gewag van een getypt rap port van Goerdeler, een der voornaam ste samenzweerders tegen het Nazire- fr<me, waarin o m. sprake was van de gruweldaden in de concentratiekampen. Dit document was bestemd ter voorlich ting van een groep hoge officieren. Von Falkenhausen beweert echter dit nooit In handen te hebben gekregen. Tot slot deelde prof Ritter mee. dat generaal Blaskowitz geprotesteerd heeft tegen de slechte behandeling door de SS van de Poolse bevolking, doch bij zijn weten verzette geen enkele com mandant zich rechtstreeks tegen een bevel van het Duitse oppercommando. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel De heer N. C. F. van Ginkel herdacht Tijdens een gistermiddag in „Ilct Gulden Vlies" gehouden koffie maaltijd van het Departement Lei den van de Ned. My. voor Nijver heid en Handel- heeft ir S. H. Vis ser uit Den Haag, gedelegeerde van het ..Informatiecentrum bedrijfsle ven plan Marshall", gesproken over „De technische bijstand van het Marshall-plan in het licht van de opvoering van dc productiviteit", in welk verband hy mede wees op de activiteit van de onlangs opgerichte Contactgroep Opvoering Productivi teit. (C.O.P.) Alvorens aan ir Visser het woord, werd gegeven, heeft de nieuwe voorzitter van het Departement, de heer J. G. J. Ver heij van Wijk, het overlijden van de heer N. C F. van Ginkel, die ruim 25 jaar het presidium van het Departe ment heeft bekleed, herdacht. Terwijl de aanwezigen zich van hun zitplaats hadden verheven, wees de heer Verheij van Wijk er cp, dat wijlen de heer Van Ginkel zowel in industriële kringen als in het verenigingsleven een zeer geziene persoonlijkheid was. Een man van buitengewone vitaliteit, ge tuige het feit dat hij eerst cp 69-jange leeftijd het directeurschap van de Kon. I Ned. Grofsmederij neerlegde, welke vennootschap hij door zijn grote ijver en uitstekende verstandelijke vermo gens tot grete bicci gebracht, heeft. Verre van zich een welverdiende rust te gunnen, nam hij nog c-p -72-janoe leeftijd het beheer op zich \an de N.V. Ned. Rotogravure Mij., welke functie hij verwisselde met die van directeur toe 1 Juli j.l. Van zijn vele functies in het verenigingsleven noemde spreker met name die van voorzitter van het De partement Leiden van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Reeds in 1923 tot bestuurslid gekozen, aanvaard de hij in 1924 het presidium, dat hij tot aan zijn plotseling verscheiden cp 13 September j.l. met bijizondere toewij ding heeft vervuld. Daarnaast was de heer Van Ginkel van 1Ö24 tot 1928 hoofdbestuurslid der Maatschappij. In beide functies heeft hij de Mij on schatbare d.emsien bewezen en ge maakt, dat de r.aam „Van Ginkel" on verbreekbaar aar Nijverheid verbonden is. Speciaal het bestuur heeft in hom een vriend verloren. De prettige sfeer, welke op deze vergscerlngen heerste, was voornam» lijk aan hem te danken; zijn glunder gezicht en zijn geestige op merkingen deden onze harten, aldus spreker, tot hem opengaan. In aanslui ting op dit herdenkingswoord werd een ogenblik stilte in acht genomen. De heer Verheij van Wyk deelde hierop mede, dat de voorzitter van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, prof, G A. Ph, Weyer, in verband met zijn tijdelijk vertrek naar Amerika, tct de a.s. algemene vergadering wordt op gevolgd door ir J. T, Duyvis, lid van het HB. REDE IR S. H. VISSER. Ir S. H. Visser uit Den Haag, die ver volgens het woord verkreeg, weidde allereerst uit over de betekenis van de Marshall-hulp om dan uitvoerig stil te staan bij het doel van de onlangs op initiatief van het Informatie-centrum Bedrijfsleven Plan Marshall opgerichte Stichting Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit (C.O.P welke zich ten doel stelt in het algemeen de verhoging te propageren van de productiviteit van het economisch leven in Nederland. In deze stichting, welke een particulier karakter draagt en waarvan ir W. H. van Leeuwen voorzitter is, hebben ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven, dc? Stichting van de Landbouw, de werk gevers- en werknemersorganisaties en technici zitting. Bovendien hebben ook enkele vertegenwoordigers van diverse departementen in het stichtingsbestuur zitting genomen. Ir Visser, die onder verwijzing naar Engeland en Amerika er op wees dat het noodzakelijk is, dat dè productiviteit van het Nederlandse bedrijfsleven, via een verhoogde activi teit van de werknemers en een verbete ring van de arbeidsmethoden wordt op- evoerd, zette uiteen, dat de C.O.P, in BELGISCHE BIERBROUWERS PROTESTEREN. Onze Brusselse correspondent tele foneerde ons hedenochtend: Zal de borrel^ in de Belgische café's ten gevolge van de nieuwe Benelux- Qccy'ns van 5 franc op 3,50 franc of 4 franc kunnen worden gereduceerd? En daardoor een te grote concurrentie gaan vormen voor het bier? Dit is de kern van de protesten, welke de Bel gische bierbrouwers gisteren te Brus sel op een groote georganiseerde pers conferentie lieten horen. Zoals be kend. is het in België verboden in de café's alcohol te schenken, doch in de provincie en zelfs in Brussel wordt dit verbod meer en meer op Belgisch- nonchalante wijze overtreden. Het gaat zover, dat men alcohol in koffie kopjes schenkt De bierbrouwers vragen zich af, waarom de accijns op mineraalwaters en limonades werd afgeschaft, terwijl het algemeen bekend is, dat de con sumptie van deze h.i. ..rare drankjes" stijgende is. terwijl het bierverbmik gedaald is tot op 75 procent van het vooroorlogse gebruik. Deze protesten tegen de Beneluxaccyns-iinificatie hebben ook een politieke betekenis, daar tal van bierbrouwers een grote rol spelen in de dorpspolitiek. ACTIE VAN JORDANIË IN ISRAEL. Volgens een Israëlische woordvoer der zijn Jordaanse strijdkrachten gis teren op Israëlisch grondgebied door gedrongen en hebben zij op de weg van Beersjeba naar Eilath een versperring- opgeworpen, waardoor de verbinding met de Golf van Akaba verbroken is. Israël heeft om een spoedzitting van de IsraëlischJordaanse wapenstil standscommissie verzocht. UITBREIDING VAN AMERIKAANSE STEUN AAN JOEGO-SLAVIË. De Amerikaanse regering heeft het congres vei'zocht, een noodhulpprogram voor voedselleveranties aan het door droogte getroffen Joego-Slavië, ten be drage van 38 millioen dollar, goed te keuren. De VS zenden reeds voedsel naar Joego-Slavië in het kader van een over bruggingsprogram waarvoor 30 millioen is uitgetrokken. De onder-minister voor Europese aan gelegenheden, George Perkins, verklaar de, dat da honger het vermogen van Joego-Slavië om zich tegen Russische pogingen om het te vernietigen te ver dedigen ernstig zou kunnen verzwakken. De belangen van de VS en ook die van de bondgenoten der VS in West-Europa waren hier rechtstreeks mee gemoeid, aldus de minister. cle eerste plaats bemiddelend en stiriiu- lercnd wil optreden t.o.v. de uitwisse ling van technische en bedrijfs-organi- satonsche gegevens met het buitenland. Zij tracht dit o.a, te bereiken door het uitzenden van gemeenschappelijke teams van werkgevers, werknemers en tech nici naar het buitenland en met name naar Amerika. Zij, die reeds deel van eori dergelijk team hebben uitgemaakt, zijn voor het overgrote deel enthousiast teruggekeerd over al hetgeen zij in den vreemde hebben geleerd en gezien. De volgende phase in het werk van de C.O.P. is de uitgave en de doelmatige verspreiding van de opgedane ervarin gen. Met nadruk gaf spreker te ver staan. dat het niet in de bedoeling van de C.O.P. ligt, zich een oordeel aan te matigen waar en wat er moet gebeuren; dit ligt uitsluitend op het terrein van het particuliere bedrijfsleven. Veeleer stelt zij zich ten doel de geesten wakker te roepen voor zulk een belangrijk vraagstuk: de opvoering van de pro ductiviteit. Een middel hiertoe ziet spreker mede in de z.gn, ideeënbus, waarbij een systeem van beloningen voor uitvoerbare denkbeelden en van aanmoedingingspremies voor de be toonde goede wil in de gevallen, dat de voorstellen niet voor verwezen]i'king vatbaar zijn. Wanneer 't personeel er van doordrongen is, dat het zeil een be langrijk aandeel kan leveren in de strijd om de productiviteitsbevordering, is al veel gewonnen. Tenslotte is er het C.O.P.-bulletin. waarin belangrijke ge gevens kunnen worden uitgewisseld. Ir Visser wees voorts nog op de z.g.n. Commissie-Berger, welke zich beweegt in de sociaal-politieke sector en waar mede een hartelijke samenwerking is ontstaan. Een geanimeerde discussie volgde op dit referaat. Op een vraag van één der aanwezigen of een productiviteitsver hoging niet moet worden gezocht in een verlenging vgn de arbeidstijd, merkte spreker op, dat dit piet uitgesloten mpet;- worden geacht, doch dat dit niet het eevste middel is. Met een kort dankwoord tot de spre ker heeft de heer Verheij van Wijk deze bijeenkomst gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candldaatsexamen Ned. Taal- en Letterkunde mej. L. v. d. Meulen (Zwolle). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Grensstralen-Reacties" de heer P. Dethmers (Apeldoorn). INAUGURATIE PROF. DR L. J. OOSTERHOFF. Op Vrijdag 8 December a.s. des na middags ten 4 ure zal Prof. Dr L. J. Oosterhoff, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theoretische organische scheikunde zijn ambt aanvaarden met hot uitspreken van een inaugurele oratie in het academie-gebouw. Leidse IJsclub dit jaar nog op oude baan OVER NIEUW TERREIN WORDT MET GEMEENTE ONDERHANDELD. De Leidse IJsclub hield gisteravond in het Gulden Vlies haar jaarlijkse alge mene vergadering. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer S. C. H. Coe- bergh, bleek dat het afgelopen seizoen financleel-technlsch gezien geen onbe vredigend verloop voor de vereniging heeft gehad. Niettegenstaande de stij ging van de lonen en de onderhoudskos ten is er een batig saldo van f. 600. hetgeen ook voor een deel te danken is aan de milde houding van de leveran ciers. Uit sociaal oogpunt werd besloten de contributie niet te verhogen. De aftredende bestuursleden, de he ren H. J. de Koster en W. F. Verhey van Wijk werden herkozen, terwijl de kas- commissle voor dit jaar werd samenge steld uit de heren Bakker en ir J. Schreuders. Uit het- jaarverslag van de secretaris, de heer J. Visser bleek, dat de vereni ging momenteel 973 leden telt. Over de toekomst van dc baan, waar op in de naaste toekomst gebouwd zal worden, konden nog geen mededelingen worden gedaan. Over een nieuw terrein wordt met de gemeente onderhandeld. De voorzitter, de heer H. J. de Koster, opende en sloot deze matig bezochte vergadering. CANADA-AVOND NED. CHR. REIS VERENIGING. Onder grote belangstelling werd gis teren in het Oosters Instituut onder auspiciën van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging een Cana da-avond gehouden. De voorzitter, de lijke vriendschap,'welke'onze emigran ten wordt bereid, dragen er veel tce bij, dat wij met Canada gcede betrekkin gen onderhouden. De heer G, Hoek van de Ned. Chr. Radio-Vereniging vertelde in aanslui ting hierop op populaire wijze iets van zijn bezoek aan de Ver. Staten en met name van zijn tournee door Canada, een land, waarvoor spreker bijzondere bewondering heeft. Achtereenvolgens gaf spreker zyn indrukken weer over New York, Boston, Montreal, Ottawa en Toronto en voorts over de ongerepte natuur van Canada met zijn „rockeys". De heer Hoek wees er .o.nu op, dat Ca nada niet uitsluitend een bekoorlijk land is voor de toerist, doch vooral een land van do toekomst, dat voor emi granten, die flink willen aanpakken, enorme mogelijkheden biedt. Canada, 280 maal zo groot als Nederland, heeft slechts een bevolking van 13Va millioen. 70 millioen bunder vruchtbare grond ligt neg onverbruikt ei; biedt nog ar beidsmogelijkheden voor vele millioenen mensen. Na afloop van deze causerie werden enkele Interessante films vertoond van het landschap en stedenschoon van dit land. NED. VERENIGING VAN SUIKERZIEKEN. Film- en propaganda-avond. In de aula van het Academisch Zie kenhuis waren gisteravond vele diabe tici uit Leiden en omstreken blieen ge komen om de film- en propaganda- avond van de Leidse afdeling van de Vereniging van Suikerzieken bli te wo nen. De vereniging stelt zich ten doel. aldus de voorzitter de heer W. M. Viie- link in ziin openingswoord, de medici, die zoeken naar een geneesmiddel voor die suikerzieken, geldelijk te steunen. Het zou zeer te betreuren ziin als deze (heer A. v. d. Bos, wees in zijn inleidend onderzoekers hun werk moesten staken woord op de bijzondere banden, welke omdat er geen geld zou ziin. Een an- ons land vooral tijdens en na de twee- de wereldoorlog aan Canada binden. Het verblijf van H.K.H. Prinses Ju liana tijdens de oorlogsjaren in dit land, de bevrijding van Nederland door de Canadezen en thans weer de harte- ADVERTENTIE werken tecien verstopping der doel. dait .misschien voor de meeste mensen meer spreekt, is het organise ren van kampen voor jeugdige diabe tes-patiënten; ook heeft de N.V.S-ad viezen voor de beste wijze waarop het tiiëet besteed kan worden. De afdeling Leiden telt 240 leden, maar dat kun nen er veel meer worden, en het moe ten er ook veel meer worden, wil deze vereniging ..voor en door diabetici" haar doelstellingen kunnen bereiken. Mejuffrouw Dr H. A. van Gilse hield een korte inleiding. Suikerzieken ziin eigenlijk normale, gezonde mensen., als zij zich tenminste houden, aan de ..spelregels". Deze spelregels zijn: in die eerste plaats het zich houden aan het dieet, dat door de dokter, wordt voorgeschreven. 2, Indien het toedie- Introductie van Prokokieff's „Peter en de Wolf" Flipse en zijn Rotterdams Philhar- monisch Orkest hadden gisteren een drukke dag! Zy openden hier hun seizoen met twee concerten: 's middaigs was er de overstelpende belangstelling der jon geren voor het jeugdconcert van Toonkunst en 's avonds in niet gerin gere mate die der volwassenen voor liet populaire concert van K. en O. En beide malen hebben Flipse en zijn orkestleden ons als steeds meegesleept door hun geacheveerde speeltrant en groot enthousiasme, waartoe de in spirerende en frisse leiding van Flipse zo heerlijk by draagt! Hij heeft er tevens slag van zijn audi torium te vangen met kernachtige en LEIDEN - HAARLEMMERSTRAAT 131 BINNENLAND. Ten gevolge van de storm is de provinciale boot de „Koningin Wllhel- mlna", die de veerdienst tussen Vllssln- gen en Breskens onderhoudt, Ietwat los getrokken. waardoor enige speling ont stond tussen het schip en de fuik te Bres kens,, waarin het was gemeerd. Doordat men Juist bezig was met het laden van auto's, zijn twee dezer wagens, die zich Juist op de brug bevonden, welke de ver binding vormt tussen het schip en het ponton, het water Ingereden. Een der chauffeurs verdween ln het water, doch kon zich ln veiligheid brengen. In het ziekenhuis „Bronovo" te Den Haag is onverwacht overleden de heer J. W. Naudin ten Cate, firmant van het Bankierskantooor Landry en Van Till te Den Haag en penningmeester van het dagelijks bestuur van „Nederland helpt Indlë". f De candldaten voor de opleiding tot beroepsofficier, die z(jn toegelaten tot de Koninklijke Militaire Academie, zullen Maandag a.s. worden ontvangen ln het kasteel te Breda. Voor de eerste maal ln de geschiedenis der academie zal aan deze ontvangst een officieel karakter worden verleend. Op 4 en 5 Mei zal het Benelux Con gres voor verkeer en toerisme worden ge houden ln Dieklrch (Lux). Een 16 centimeter filmpje over de wederopbouw van Walcheren is een van de nlet-commerciële films, die de ECA op het ogenblik in de Ver. Staten laat ver spreiden. Het wordt in honderden scho len, universiteitsbibliotheken en clubs vertoond en ook per televisie uitgezonden. De Nederlandse luchtvaartpionier Marlnus van Meel ontving naar aanlei ding van zijn 70ste verjaardag een tele grafische gelukwens van Prins Bernhard en luit.-gcn. I. A. Aler, chef Luchtmacht staf, die beiden thans bij het Nederlandse marine-eskader ln de Middellandse Zee vertoeven. Hoge stafofficieren en deskundigen van tien landen, w o. Nederland, hebben een tweedaagse bijeenkomst besloten, waarop planhen werden goedgekeurd voor voortzetting en ontwikkeling van de wapenproductie voor de strijdkraohten \an het Atlantisch pact. Aan de conferentie, welke de onder nemingscommissie van de I.L.C. tussen 4 en 16 December a.s. In Bandoeng zal houden, zullen deelnemen vertegenwoor digers van de regeringen, werkgevers en werknemers tilt 17 landen De conferentie stelt zich o.a. ten doel een onderzoek ln te stellen naar de prin cipiële kwesties betreffende arbeiders op de ondernemingen. BUITENLAND. Winston Churchill Is vandaag 76 Jaar geworden. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 30 November. Coöp. Groenten- savoye kool 6.507.10; groene kool 5 11.40; boerenkool 1117: prei 8—15; kro ten 4.407.50; kroten gek. 1921: uien 2.707 peen 1222; spruiten 1235: an- dijvle 12.9032.70; sla 611: druiven 52 witlof 2&1—52; spinazie 5153: tomaten 1139. Per 100 stuks; Sla 26: knolsel- derie 813. Per 100 bos; radijs 3.90; sel derie 3.708.20; peen 15—28. KATWIJK A. D. RIJN, 29 Nov, Groen- tenvelllng. Waspeen I f. 13.5020.25 idem II f. 5.759.75; andijvie f. 12 50—23 80; groene kool f. 5.507.80: uien f. 2.906.50: knolselderle f.2 6012.50: bloemkool f 8.9013.10: breekpeen f. 5.807 d0: kro ten f.5 908.80; gele kool f. 4.10—5.50: rode kool f. 4.2010.10; peterselie f.5 60 —6.70. BOSKOOP. 29 Nov. Rozen, grootbloe- mlg per bos 20 stuks; Duisburg 4.60 5.00;: Better Times 3.004.00: Vlerlanden 3,005.20; Hadley 1.30, Butterfly 2.40— 3 80, Rosalandla 3.405.00 Florex 4.60: Parel van Aalsmeer 1.30: Gemengde rozen 801.40: Babyrozen per bos 10 stuks: Sweetheart 801.50, Ingar Olsson 1.30 1.40, Polyantharozen 1.10-1.50; Else Poul- sen 17. Diversen per bos 10 stuks; Lau- rensblad 24. Mahonia 4155; Heestertak- ken met zwarte bes: 31: Slerplulmen 1.70, Chrysanthen. grootbloemlg. 2 202,50; idem klelnbloemlg 1.502 60" tros-Chry- santhen geel 44, ldme bruin 4260, Idem wit 3648. Idem rose 30; Idem brons 50, Idem rood 4570. idem gemengd 20—30; snijgroen per kg 1418. GOUDA. 30 Nov. Aangevoerd 164 par tijen. Eerste kwaliteit met Rljksmerk f2.17 2.21; 2de kwal. met Rljksmerk f,2.13 2.16: extra kwal. tot f. 2.25. Handel mgtlg. ROELOF ARENDSVEEN. 29 Nov. Bloe menveiling. Bachus 1217. Chocod 832. Cydonla 1014, Herco 1333. Mont Blanc 819: Evelyn 1028: Little America 18 33 per 100: Cavel 7—11. Mefo 513. Herco 58, Cyclamen 5575 ct per stuk. R ONLOFA RENDS VEEN, 29 Nov, Groen tenveiling. Tomaten 835; natuursla R0 2.40. glassla I 9.20—10.50, Idem II 4.80— 8 40. Idem III 1.504.90: stoofsla 8—24; andijvie 1222; witlof 2834 per 100. TER AAR. 29 Nov. Kassnijbonen 60 ct ner kg; witlof 1 3237. Idem 2 1928; Idem stek 1217: andijvie 1 1320; Idem 2 78; wasoeen 10; groene kool 10: uien 34, snrulten 33. Idem B 25, Idem stek 9 ct; kroten 6. alles per kg. Sla 24 ct per stuk- knolselderll 1 ct Der bos: boe renkool 4560 ct: sla 3095 ct. andyvle 1.101.30 per bak; druiven 60 ct. per half kg. 8 JAAR GEËIST TEGEN LEEUWARDER KELLNER. Jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis eiste de Officier van Justitie bij de Leeuwarder recht bank tegen de 25-tarlge kellner A. M. Dirken te Leeuwarden, die in de nacht van 3 op 4 Juli jl. de oberkeüner J. Funcke zodanig mishandelde dat het slachtoffer enige minuten daarna o vel leed. levendige explicaties: in een paar woor den wordt de situatie getekend en de muziek zegt dan wel overtuigend de rest Zó kon het gebeuren, dat het belde malen ln de zaal muisstil van aandacht was. Talloze kinderen staken 's middags de arm omhoog, ten teken, dat zij voor de eerste maal een „heus" concert mee maakten, maar ook zij waren er onmid dellijk',"hl" en volop geboeid door het geen van het podium af opklonk! Een bijzonder staaltje van zijn. sug gestief kunnen en warme muziekgevoe ligheid gaf Flipse wel tijdens de slot apotheose van ae avond: n.l. in Dvo rak's 5e symphonie „Aus der neuen Welt", door deze Tsjechische componist geschreven tijdens zijn verblijf ln Ame rika in 1893. Magistraal, brillant, rhytmisch gepro nonceerd en speciaal in het prach tige tweede deel met een ontroerende zangerigheid, heeft hij deze symphonie laten spelen. Wij konden voor de zo veelste maal constateren, dat Dvorak met deze symphonie in de roos gescho ten heeft en er de oude en de nieuwe wereld een onverwoestbaar meesterwerk mee gegeven heeft. Zelden hoorden wij haar met zóveel entrain uitvoeren! Zowel 's midags als 's avonds heeft Flipse hier twee onbekende composities geïntroduceerd: Henri Rabaud's fijn zinnige „Eglogue" (Herderszang) cn he' .Peter en de Wolf" verhaaltje van de vooraanstaande Russische componist Prokokieff. Het eerste is een ragfijne, bijzónder melodieuse, Impressionistische schilde ring van een hete zomerdag, geïnspi reerd op een gedicht van Vevgilius (70 19 v. Chr.). Magn.fique van kleur en klank ook in de solistische blazerspartijen heelt het orkest ons dit werkje voorgetoverd: de „klinkende" stilte bieef onder de ademloze luisteraars nog een wijle na- hangen „Peter en de Wolf" is een geestige scherts voor kinderen van 1290 jaar, waarin de verteller (de heer H. Wil- lemsen) een voornaam'aandeel heeft Maar met waardering voor zijn prestaties al kwam z'n stem niet altijd boven het orkest uit had hy gevoegelijk kunnen zwygen: de muziek zegt op zichzelf al genoeg! Elk karakter is instrumentaal verte genwoordigd: de fluit is het vogeltje de hobo de eend, de clarinet de kat. de fagot tekent de grootvader, de wolf wordt verbeeld door drie hoorns, Peter Is door middel van het strijkorkest ge ïllustreerd en de jagers zitten in het slagwerk. Het verhaaltje loopt vlot, puntig en origineel van stapel, in een knappe in strumentatie. Een alleraardigst amusement en di vertissement, pakkend, humoristisch, grotesk: Prokokieff is dan ook niet maar de eerste de beste! Het succes was verzekerd en vooral de slotoptocht was vol kostelijke trouvailles! Nog is er geen einde aan de opsom ming: ,'s middags Mozart's, geniale „Eine kleine Nachtmu6ik" en 's avonds Berlioz pompeuse Benvenuto Celiini- ouverture, vol schitterende flonkering en niajestueuse koperpracht. De zaal daverde, maar Berlioz weet wat het or kest toekomt en dit orkest haalt het er wel uit! nen van Insuline nodig is. moet dit ook inderdaad geschieden. 3 Daar een diabetes-patiënt gevoeliger is voor in. fee ties, moet het lichaam goed ver" zorgd worden en moet men voorzichtig ziin voor kou-vatten e.d. Tenslotte kan nog tot de spelregels gerekend worden liet zich regelmatig laten controleren door de arts. Houdt men zich hieraan dan zal niemand het gevoel hebben' een liicler aan een ziekte te ziin Vervolgens werd de film ,J3tory of Diabetes" (Geschiedenis van de sui kerziekte) vertoond. Behandeld worden het dieet, de Insuline, uitgevonden door de Amerikaanse doktoren Ban ting en Best. de kwakzalverij (er is gen ander middel dan Insuline en di rect!) en de verzorging van het li- chaam. Na de pauze beantwoordde dr van Gilse een aantal vragen, waarna de voorzitter deze Interessante avond sloot. Ernstige stagnatie in het treinverkeer OP DE LIJN LEIDENHAARLEM Gisteravond omstreeks 7 uur heeft zich een ernstige stagnatie voorgedaan in liet. treinverkeer op de lijn Leiden- Haarlem, welke tot omstreeks 22,15 uur heeft geduurd en welke is veroor. zaakt door het onklaar geraken van een voedingskabel ter hoogte van het poortje in de Maredijk. Bewoners van de Maredijk en in wijde omgeving werden omstreeks 7 uur op geschrikt door een fantastisch licht, veroorzaakt door een vonkenzuil die zich via een ijzeren paal van de boven leiding van het spoornet plm, 5 meter in de lucht voortzette. De Ned. Spoor* wegen, die ogenblikkelijk werden ge* waarschuwd, schakelden de stroom uit, tengevolge waarvan een gedeelte van de baan zonder stroom kwam te staan.Met het oog op mogelijk gevaar werd een poltiepost aan weerszijden van de baan geplaatst, terwijl ook de assstentie van de brandweer werd ingeroepen, die ech ter na lange tijd onverrichterzake moest terugkeren. Inmiddels was ook de tech nische dienst van de Ned. Spoorwegen uit Haarlem gewaarschuwd, die direct met de herstelerkzaamheden begon. Ge durende de stagnatie werd het trein verkeer tussen Leiden en Noordwijker- 'hout v.v. met bussen onderhouden, ter wijl twee internationale treinen, één komende uit Pariis en één vertrokken uit Amsterdam via Breukelen en Woerden zijn geleid. In verband met de duisternis vorderden de herstelwerkzaamhedenplm. 3 uur Was om 21.45 uur één spoor van het baanvak Noordwiikerhout—Leiden weer electrisch berijdbaar, om ruim 22,00 uur was men er in geslaagd ook het andere spoor weer normaal te doen functionneren. BIJZONDERE VOORSTELLING IN LCXOR-THEATER. As. Zaterdag draait in het Luxor- Theater alhier, aanvang 24 uur de En gelse film: .Voor Beulen geen Genade". Deze zeer boeiende film toont de strijd van het Tsjechische volk tegen de Duit se- onderdrukker Heijdrich. de Rauter van Tsjejcho Slowakije, die als een beul het onderdrukte volk terroriseert. Wie dit filmwerk ziet, zal zien hoe het Tsjechische volk zich verzet en strijdt voor zijn vrijheid, zoals ook het Neder landse volk voor zijn vrijheid streed. De gehele opbrengst van deze voor stelling komt ten goede aan het „Monu ment Kamp Amersfoort". Het Luxor- Theater is gratis ter beschikking gesteld, terwijl directie en personeel belangloos him medewerking verlenen, opdat een zo groot mogelijk bedrag kan worden afgedragen aan de propaganda-com missie voor het „Monument Kamp Amersfoort". Dat waren dus twee boeiende pro gramma's: probleemloos, maar vol van vaarachtig muzikaal genot! "Iet probate middel om jong en oud voorgoed voor de muziek te winnen en te binden! En Flipse kan dat: applaus en sym pathie stroomden liem en z'n man nen zo maar toe! H. 10-JARIG JUBILEUM LANDBOUW ECONOMISCH INSTITUUT. Voordrachten over Landbouwaspecten. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het „Landbouw-Economiscn Instituut" to Den Haag, werd in „Espla nade" te Utrecht een landbouw-econo- mische dag gehouden. Prof. dr ir Minderhoud presideerde deze bijeen komst, die door tal van geleerden, zo wel als door practici op het gebied van landbouw en landbouworganisatie went bijgewoond. Er waren ook vele officie-e bezoekers. Vier voordrachten over de doeleinden van en over sociale en bedrijfseconomi sche aspecten van de landbouwpolitiek alsook een beschouwing over strategi sche factoren voor de prijspolitiek in de landbouw, werden door discussie ge volgd. De heer H. D. Louwes sprak over - De doeleinden van de Landbouwpoli tiek". Prof. dr F. W. Hofstee over: .so ciale aspecten van de Landbouwpolitiek en orof. dr ir G. Minderhoud over: „Be- 'drijfs-economische aspecten van Landbouwpolitiek". In het Staatsblad is vandaag af gekondigd de wet, houdende wijziging van de omzetbelasting met betrekking tot sigaren en sigaretten. Deze wet treedt morgen in werking. dë Officiële publicaties SLUITINGSUUR VAN "WINKELS. Burgemeester en Wethouders van Lel" den brengen ter openbare kennis, dat zij een algemeen geldende ontheffing nep" ben verleend van het verbod, bedoela m artikel 2, eerste lid, sub A. van het Win- kelsluitingsbeslult 1941, om winkels na 18 uur voor het publiek geopend te nep- ben, voor de dagen 1, 2, 4, 21, 22 en sv Deceriiber 1950 tot 21 uur. VERORDENING STRAATPOLITIE. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat van heden af gedurende drie maanden °P 4® secretarie dezer gemeente (afdeling Al gemene Zaken) voor een leder ter 1°^»® ligt de door de Gemeenteraad ln aJa vergadering van 19 September 1950 vasp* gestelde verordening, houdende wljzlgms van de verordening van 2 Mei 1912 ("©m-" blad No. 17) op de straatpolltle, laatste- UJk gewijzigd b(j verordening van 11 JUU 1949 (Gem.blad No. 21). De verordening houdt 'n de hernieuw de, ln hoofdzaak ongewijzigde, v^vL ling van enige ln de bezettingstijd w- stand gekomen bepalingen. Zij treedt op 1 Decembei a.s. ln werking. Lelden. 28 November 1950. Burgemeester en Wethouders voornoema. De Secretaris De Burgemeester, J. BOOL. J. C. v. SCHAIK. Weth. Loco Burgemeester.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2