St 12 Haar emomistóer bedrijfsvoering in Leidse Melkhandel „Nederland heeft zich belangrijk hersteld" „Moedig volk gereed voor nieuwe krachtproef" STADSNIEUWS Clara Haskil: „Profetes der zuiverste klankschoonheid" Triomfaal succes op Kunstkring-concert Met een enkel woord RECHTZAKEN WOENSDAG 29 NOVEMBER Clarence EHunter: Nederland demonstreert, hoe gezond de suggesties van de ECA zyn met betrekking tot integratie van een vrye markt in Europa voor 270 mil- lioen mensen en productiviteit. Een nog groeiende en krachtige bevolking heeft ruime afzetgebieden nodig om haar producten te verkopen. Tenein de de kosten te verlagen moet ge streefd worden naar verhoogde pro ductie per man en per uur. Dit kan een grotere investering per arbeider betekenen. Grotere productiviteit ver hoogt het nationale inkomen en ver laagt het offer aan consumptie, dat anders nodig zou zün om de natio nale doelstellingen te verwezenlijken, inclusief het billijke deel in de be wapening, dat Nederland zal bijdra gen. Indien de nationale productiviteit foliift omhoog gaan als gevolg van investering en verbetering van techniek en vaardigheid zou het nationale inkomen, dat thans 17 milliard gulden bedraagt, aan het eind van het vol gend decennium tot 25 milliard gulden kunnen zijn opgelopen. By een zodanig inkomen dient ruim te aanwezig te zyn voor handhaving van een toereikend mechanisme voor de defensie, verdere uitbreiding van de industrie en hetgeen zeer be langrijk is verhoging van de levensstandaard met ongeveer een derde. Tot deze uitspraak kwam de heer Clarence E. Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie voor Nederland, die, op uitnodiging van de American Busl- nessmens's Club, voor een groot ge zelschap'vertegenwoordigers van het Ne derlandse bedrijfsleven, consulaire amb tenaren e.a., in het Amstel Hotel te Amsterdam aan een lunch bepaalde elementen van Nederlands economische kracht heeft besproken. Sprekend over Indonesië merkte de heer Hunter op, dat dit land vroeger 10% van het nationale inkomen van Nederland bijdroeg. Naar schatting was dit in 1949 ongeveer 6%. Dit verlies is aanzienlijk en verklaart ten dele het verlenen van de Marshallhulp. Aan de andere kant worden bepaalde besparin gen verwezenlijkt. Sinds de oorlog bijv. zijn jaarlijks grote bijdragen verleend om Indonesië te helpen. Nederland zal niet langer by machte zijn investeringen te verrichten of lasten te dragen in dezelfde orde van grootte. Men hoopt en vertrouwt ech ter, dat de afspraken tussen de leden van de Unie in toenemende mate zul len bydragen tot de economische kracht van beide partners. De heer Hunter kwam tot de conclu sie dat Nederland zich in belangrijke mate heeft hersteld. Het is door het dal heen gegaan en heeft een nieuwe top bereikt. ,,Dit zo energieke en moe dige volk, dat door de eeuwen heen zeeën heeft beheerst en vele tegen slagen is te boven gekomen, is gereed voor een nieuwe krachtproef. De bondgenoten hebben vertrouwen in zyn bekwaamheid om zich er door heen t-c slaan," zo besloot de heer Hunter. DANK AAN MR FOCKEMA ANDREAE. De Ministerraad heeft in zijn Maan dag gehouden vergadering afscheid ge nomen van de afgetreden Staatssecre taris van Oorlog, nir W. H. Fockema Andreae. Bij monde van de minister-presldeni is hem dank gebracht voor de veie voor treffelijke werkzaamheden, zowel in zijn functie van Staatssecretaris van Oor log als bij ae uitvoering van speciale taken In Indonesië, op verzoek van het kabinet. LUIT. KOL. REYNIERSE BIJ „STAF WEST-EUROPESE UNIE" Tot opvolger van Luit. Generaal I. A. Aler als vertegenwoordiger bij de staf A van de Westeurcpese Unie is be noemd de luit. kol. J. Reynierse, com mandant van de vliegbases Leeuwar den. De Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad bijeen geroepen De Nationale Veiligheidsraad der VS in feite de hoogste politlekbepalende instantie der regering is gisteren bij eengeroepen vermoedelijk voor een be spreking van de Koreaanse crisis. Aanwezig waren: president Truman, vice-president Barkley, de ministers van buitenlandse zaken, landsverdedi ging en financiën, Acheson, Marshall en Snyder, de ministers voor de vloot, het leger en 3e luchtmacht, de voorzitter van de chefs der generale staven, gene raal Bradley, deze chefs zelf, t.w. ad miraal Sherman (marine), generaal Vandenberg (luchtmacht) en generaal Collins leger), het hoofd van de Ame rikaanse geheime dienst, generaal Be dell Smith en de deskundigen voor za ken betreffende het Verre Oosten, Jes- sup en Rusk, De bijeenkomst duurde 75 minuten. Er wordt geen verklaring verwacht. Na afloop b'eef generaal Bradley, om tij dens de daarop volgende zitting van het Amerikaanse kabinet een uiteenzetting te geven van de militaire situatie in Korea, De laatste bijeenkomst van de Ame rikaanse nationale veiligheidsraad is in September 949 gehouden toen president Truman had bekend gemaakt, dat in het gebied van de Sovjet-Unie een door atoomkracht teweeg gebrachte ontplof fing had plaats gevonden. Spionnen voor de Sovjet- Unie in de Verenigde Staten veroordeeld TOT 7 EN 2 JAAR. De 36-jarige scheikundige ingenieur Abraham Brothman ls tct zeven Jaar gevangenisstraf en 15,000 dollar boete veroordeeld wegens samenzwering met de spion voor de Sovjet-Unie Harry Gold (een handlanger van de ln En geland wegens spiormage op het ge bied der atoomkracht voor de Sovjet- Unie veroordeelde dr Klaus Fuchs) en op grond van „tegenwerking van de justitie" en het overhalen van Gold tot het afleggen van een vals getuige nis in een in 1947 door Amerikaanse autoriteiten ingesteld onderzoek naar de bedrijvigheid van buitenlandse spi onnen in de Verenigde Staten. Dit is volgens de bestaande wetgeving de maximum-straf voer zijn misdrijf. De 34-jarige secretaresse van Broth man, Miriam Mosjowitz, is tot 2 jaar gevangenisstraf en een boete van tien duizend dollar veroordeeld. De reohter verklaarde dat het he>m speet geen zwaardere straffen te heb ben kunnen opleggen. Abraham Brothman en Miriam Mos jowitz zijn de eerste personen die in de Verenigde Staten in staat van be schuldiging gesteld en veroordeeld zijn op grond van de bekentenissen van dr Klaus Fuchs. WEER RELLETJES TE CAÏRO. Te Caïro hebben 2.000 studenten ge demonstreerd tegen „de Brits-Ameri kaanse houding ter aanzien van de nationale aspiraties van Egypte". Zij maroheerden naar de ambassades van Engeland en de V-S. Bij een bobsing met de politie werden- 25 politieman nen en ruim 30 studenten gewond. De regering heeft de sluiting van twee scholen bevolen. Dit zouden „oprcer- centra" zijn. Er bestaat een verbod op demonstraties. Natsir verzekert: Nieuw-Guinea-kwestie uiterlijk 27 December opgelost „WIJ HOUDEN ONS AAN ONS WOORD". „Wij houden ons aan ons op het ter R.T.C. gegeven woord, n,l. dat het vraagstuk Nieuw-Guinea door onder handelingen uiterlyk op 27 December 1950 zal zjjn opgelost en daarom heeft de regering de onderhandelings-dele- gatic voor Nieuw-Guinea samenge steld", aldus de minister-president der R.I., Natsir. Op een vraag naar zyn mening over eventuele boycot-acties tegen Nederlan ders antwoordde Moh Natsir dat bij het organiseren van acties steeds voorop dient te worden gesteld de vraag, of met deze acties het land al dan niet gebaat is. Wij dienen zeide hij verder te beseffen, dat wij thans, naast de vrij heid, ook verantwoordelijkheid hebben, namelijk verantwoordelijkheid voor al les. wat er in dit land gebeurt. Wij kun nen niet tolereren, dat door eventuele acties de nationale belangen worden ge schaad. Moh Natsir zelde ten slotte: ,De vei ligheid van lijf en goed van Iedere inge zetene ener rechtsstaat dient gegaran deerd te zijn en daar zal de regering dan ook voor waken. De financieel-economlsche correspon dent van Aneta merkt op, dat de prijzen der consumptiegoederen een neiging tot stijgen vertonen. Zo is in sommige ge vallen de rijstprijs gestegen met 50%. Houdbare levensmiddelen worden op vrij grote schaal door Nederlandse huisvrou wen ingeslagen. Deze buiten-normale inkopen zijn het gevolg van vrees door de gevolgen van eventuele boycot-acties. ADVERTENTIE bestrijdt de rheumatische aandoeningen Met R 12 ls het mogelijk de meestal voor een doeltreffende behandeling van rheumatiek benodigde grotere hoeveel heden in een kort tijdsbestek in te nemen De gunstige uitwerking van dit anti- rhcumapreparaat zonder onaangename of schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen bewezen. R 12 is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- en gewrichtsrheu- matlek, spit, ischias, lumbago, verkoud heden cn pijnen. Pas de resultaten van pharmacologlsche en klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publiek ter beschikking te stellen. Kuarver pakkinginh, 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Voor een zeer bevredigend aantal oelangstellenden hield gisteravond' in de bovenzaal der Sociëteit „Amicitia' de heer P. A. J. Alofs uit Wassenaar op uitnodiging van de Kynologenver. „Rijn land" een voordracht over; Erfelyk- heid% Op uiterst bevattelijke cn inte ressante wijze gaf de heer Alofs een uuidelijk inzicht in deze moeilijke ma terie, waarbij hij het gesprokene met tal van voorbeelden bij mens en dier Illustreerde. Het tweede gedeelte van de avond werd op onderhoudende wijze gevuld door de vertoning van een aantal films over honden door de secretaris, de heer G. Smits. De voorzitter, de heer dr ir P. C„ Lin- denbergh sprak een inleidend woord en dankte aan het einde van de avond in het bijzonder hen die door hun voor drachten deze bijeenkomst tot een zeer geslaagde hadden gemaakt. ZIJ GAVEN HUN BLOED! Donderdag 7 December zal aan 71 öonores van de Bloedtransfusiedienst ae Landstelrierpeniiing worden uitgereikt welke, gelijk bekend, wordt toegekend aan hen, die vijfmaal bloed hebben af gestaan. WAARSCHUWING. De secretaris van de Sociale Raad te Leiden schi-ijft ons: Er gaat in Leiden iemand rond, die voorgeeft giften in te zamelen voor het St. Nicolaasfeest en het Kerstfeest van de Marthastichting. Ter legitimatie toont hij een brief, met hoofd Martha stichting Alphen aan den Rijn en naar het lijkt ondertekend door de Directeur. De directeur van de Marthastichting heeft echter geen opdracht tot deze in zameling gegeven. Men waarschuwe de Politie. Collectanten, die collecteren met toe stemming van het gemeentebestuur zijn voorzien van lijsten, die het stempel dragen van de Commissaris van Politie. Weer arrestaties van Nederlanders BESCHULDIGD VAN „SUBVERSIEVE ACTIE". Te Bandoeng zyn in het afgelopen etmaal op last van de militaire auto riteiten de volgende Nederlanders ge arresteerd: A. P. de Roo, J. Matray, j E de Boer, allen commissaris van po litie eerste klasse, A. J. Klop, D. Jo- han. F. J. de Water en ten slotte de administrateur en een employé van de onderneming Boemlsarie, ten Zuiden van Garoet. W. Ament en Bastiaanse. Van officiële zijde is medegedeeld, dat deze arrestaties zyn geschied op grond van rapporten waaruit kan wor den afgeleid, dat de gearresteerden in betrekking hebben gestaan met sub versieve organisaties in West Java." De waarnemend commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden te Ban doeng. mr Feling, heeft over deze zaak contact opgenomen met de autoriteiten. Hy verkreeg de verzekering, dat met de i verhoren reeds een aanvang is gemaakt en dat spoedig een beslissing kauworden verwacht over het al dan niet continu eren van deze aanhoudingen. Ernstige ongeregeldheden te Soekaboemi EUROPEES PERSONEEL VERLAAT ONDERNEMINGEN. De directie der Preanger Landbouw Maatschappij N.V. deelt mede, telefo nisch bericht te hebben ontvangen van haar vertegenwoordiger te Dja karta. dat in het district Soekaboemi, waarin haar onderneming Tjipetir- Mangala is gelegen, ernstige ongere geldheden voorkomen. De situatie is thans dermate zorgwek kend, dat ook zij, evenals de directies der meeste aldaar gelegen cultuuronder nemingen, moest besluiten het Europees personeel en zijn gezinnen, die na de recente opheffing der ondernemings-, wachten en het verplicht inleveren van particuliere wapenen onvoldoende tegen subversieve elementen beschermd zijn, de onderneming tijdelijk te doen verla ten. DR KIERS IN VRIJHEID GESTELD. Was sinds 5 April gevangen. Dr J. Kiers, die 5 April, tegelijk met Sultan Hamid en anderen werd gear resteerd, is Zondag in vrijheid gesteld. Dr Kiers, die zich in de gevangenis te Djokja bevond, is thans in Djakarta gearriveerd. MINISTER ROEM NAAR LONDEN. Op uitnodiging van de Engelse rege ring zal mr Moh. Roem de minister van Buit. Zaken der RJ., een bezoek van drie dagen aan Londen brengen, aldus is thans te Londen officieel medege deeld. Hij is vanmorgen per vliegtuig naar Londen vertrokken en zal Zater dag naar Den Haag terugkeren. Te Londen zal Moh. Roem besprekingen voeren met de Engelse Ministers van Financ I n en van Buit. Zaken. J. H. v. d. Kloot: 90 is voor sanering, waarbij de stad in rayons verdeeld wordt. Anti-saneerders wensen vrijwillige ordening Evenals in vele andere plaatsen in ons land houdt men zich thans ook in Leiden ernstig bezig met de vraag of men, in navolging van een hon derdtal gemeenten, ook hier ter stede moet komen tot een sanering van de melkhandel, een en ander met het doel om te komen tot een economi scher bedrijfsvoering in deze branche. Ofschoon vóór- en tegenstanders het unaniem eens zijn, dat er iets moet gebeuren, lopen de meningen over de wijze, waarop men dit wenst te berei ken, zeer uiteen. Zijn de voorstanders van sanering van oordeel, dat de stad in een aan tal rayons, waarvoor dan vaste mclk- leveranciers worden aangewezen, moet worden verdeeld, de tegenstanders propageren een vrijwillige ordening, welke er op gericht is de buiten een bepaalde wyk wonende cliënten door ruiling aan een „melkboer naar keu ze" over te doen. Terwijl de saneerders ons gistermid dag in „Het Gulden Vlies" voor eon bespreking hadden uitgenodigd, waren wij gisteravond in „De Kleine Burcht" te gast bij de vrijwillige ordenaars. HET STANDPUNT VAN DE SANEERDERS. De heer J. H. v. d. Kloot, voorzitter van de Leidse Saiveringsoommissie, zei- de ons dat het streven van deze com missie er cp gericht is om de melkhan del gezond te maken. Volgens spreker wordt er zeer veel tijd verspild indien er meerdere melkleveraneiers in één straat komen en nóg meer wanneer er meerdere melkbezorgers in één woning bedienen. Zo verschijnen b.v. op de Rijn- en Schiekade dagelijks ruim 30 melkbezorgers, een toestand, welke wel zeer in strijd is met een -efficiënte be drijfsvoering. Dat medehandelaars, die een druk beklante wijk in het Zuiden van de stad hebben, ook nog enkele •klanten bedienen in het Westen en. Noorden van de stad, is een tcestand, welke beslist afkeuring verdient. Voor al met het oog op de hc-ge bedrijfskos ten meet hieraan zo spcedig mogelijk een einde komen. Bovendien komt het vaak voor, dat door de gTcte afstanden, welke door de melkbezorgers moeten worden afgelegd, deze be-zorgers nog een groot deel van de middag onder weg zijn. hetgeen de kwaliteit van de melk met ten goede komt. Melk is een teer product en zeer onderhevig aan de schommelingen tijdens het vervoer. Daarom bepleitte de heer v. d. Kloot er naar te streven, dat de bezorgers om circa één uur in de middag van de straat zijn: Teneinde tot een doelmatige bezorging te komen, zal de stad in een aantal rayons worden verdeeld, welke dan aan bepaalde melkleveraneiers ter bediening worden gesteld. Momenteel telt Leiden pl.m. 130 melk handelaren met ongeveer 163 bezorgers. Volgens spr. kan*dit laatste aantal bij een eventuele sanering worden terug gebracht tot pl.m. 140 150. Voor het géval er enkele •melkfaandelaren zij a, <he bij een komende sanering hun bedrijf van de hand willen doen, is er een fi nanciële regeling in voorbereiding. VOOR- EN NADELEN VOOR DE HUISVROUW. Een sanering van de melkhandel zal ook straks voor de huisvrouw voerde len opleveren, al meet gezegd worden, dat er ook een nadeel, aan kleeft. Een voerdeel: in de eerste plaats wordt haar een regelmatige bediening in veel kor ter tijdsbestek verzekerd dan nu. Het product is dan ook, en vooral in de zo meer, veel korter onderweg, hetgeen voor melk een groot voordeel ls. Een Bruin uit Delft een causerie over tie Delftse eane: van zaken bij de melk handel. Spreker, die met het oog op de ge ringe winstmarge en de hoge bedrijfs- onkosten van mening was, dat inder daad pogingen moeten worden aange wend om te komen tot een gezondma king van de melkhandel, zag dit niet in een sanering, doch veeleer in een vrijwillige ordening, zoals dit reeds en- dfvze pilfers resn 251 en 142 km In iaren In Delft met groot succes Zaandam heelt 'men na de invoering dCTtlwl!?t van de sanering o.a. 8 bestelauto's, h, ^1n «Dande heknnt™hï" actief kunnen stellen. Konden de melk bezorgers in Wassenaar vóór de sane ring 15 klanten per uur bedienen, thans zijn dit er 30. Ofschoon het spreker bekend is. dat een aantal melkhandelaren nog be zwaar maakt tegen de sanering, stellen deze zich voor hetzelfde te doen. doch dan over een zeer veel langere tijd. hetgeen spreker niet gewenst voor komt., Bovendien ligt het in het voor nemen van de commissie ook de voor gestelde sanering niet in één keer te doen verlopen. Mochten er in de prac- tiik blijken correcties nodig te zijn. dan zullen deze ook worden aange bracht. Iedere melkhandielaar zal een rayon toegewezen krijgen, waarvan de grootte procentsgewij ze afhangt van. het aandeel, dat hij momenteel in de, melkomzet heeft. 90% VAN DE MELKHANDEL IS VÓÓR SANERING. Ten slotte wees de heer v. d. Kloot er nog op. dat het Bedrijfschap voor Zuivel slechts dan zijn sanctie aan de sanering zal geven, indien door het College van B. en W. een ver klaring wordt afgelegd, waaruit blijkt dat ten minste 90% (gerekend naar aantal en omzet) van de melkhande laren zich met de sectorindeling en de hun toegewezen sector kan ver enigen. Volgens de heer v. d. Kloot is dit in Leiden het geval, zodat men in de kring van de commissie er op rekent, dat over enige tijd de sane ring van de Leidse melkhandel een feit zal zijn, Zodr* de sanctie van het Bedrijfsschap Is vt rkregen. wordt liet verboden on*- "^ïder toestem ming van het Bedrl Vsschap" in Lei den melk te venten. Indien er melk handelaren mochten zijn, die niet vrijwillig willen medewerken, krijgen zij wel een ventvergunning, doch deze zal slechts toestemming geven om in een bepaald rayon melk af te leve ren. VRIJWILLIGE ORDENING. Daartoe uitgenodigd door een Co mité van Actie, dat zich met boven staande plannen niet kan verenigen, waren gisteravond in „De Kleine Burcht" 22 Leidse melkhandelaren bijeen gekomen. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer G. de Kier, waarin deze er op wees. dat het Comité reeds zijn bezwaren te genover de wethouder ran Sociale Zaken, de heer S. Menken, had ken baar gemaakt, hield de heer J. de paalde melkleverancier opgedrongen en dit in een tijd, dat de klant en zeer berecht zich weer koning voelt. De heer De Bruin achtte het bovendien ongewenst, dat vertegenwoordigers van een standaardisatie-bedrijf in een sa neringscommissie zitting hebben, om dat uit de practyk reeds gebleken is dat een dergelijk bedrijf zich spoedig met het particuliere bedrijfsleven gaat bemoeien. Zo is het spreker bekend, dat in steden, waai' de sanering is toe gepast. vele melkhandelaren al aan een standaardisatiebedriif zijn gekon- peld: zij ontvangen een vast weekloon en ook kindertoeslag, waaruit blijkt, dat zii niet meer zelfstandig zijn. De heer De Bruin, die hierna aan de hand van Delftse voorbeelden een in druk gaf hoe men daar de moeilijkhe den heeft opgelost, bepleitte een vrij willige ordening in de zaak en in de klantenwijk. welke men bedient, waar door een meer economische bedrijfs voering wordt verkregen. In dit ver band wees hii op de vrijwillige klanten ruiling te Delft, uitsluitend van belang voor die clienten. die buiten het rayon van de betreffende melkhandelaar wo nen. In een dergelijk geval verdient het aanbeveling de cliënt een lijst van 5 tot 7 toekomstige melkleveraneiers voor te leggen, waaruit dan een keuze kan worden gemaakt. Voorts gaf spreker de aanwezigen in overweging er naar te streven, dat men om plm. 13 uur met het bezorgen van de melk gereed is en er zorg voor te dragen, dat men tijdens het bedienen van de cliënten zich steed3 van verse melk voorziet. Ten slotte bepleitte spreker om in Leiden in nauwe samenwerking met de 3 be staande bonden een z.g.n. ruilbureau te vormen. In aansluiting op deze uiteen zetting gaf de heer D. de Jong. even eent uis Delft, nog een beschrijving van de werkzaamheden van het Delftse Sociale Fonds, dat na 2Va jaar reeds een grondkapitaal van f. 32.000 bezit. Uit dit fonds, waarbij $5% van de Delftse melkhandel is aangesloten, wordt o.a. steun verleend bij ziekte of ongeval, terwijl het in de bedoeling ligt om in de toekomst te geraken tot uitkering van een pensioen op 60- of 65-jarige leeftijd. Aan liet einde van deze vergade ring spraken 19 melkhandelaars, die zich niet konden verenigen met de plannen van de saneringscommissie, zich uit voor de vorming van een ruilbureau. Het bestuur zegde zijn medewerking tee om aan de verwe zenlijking van een dergelijk bureau zyn uiterste krachten te besteden. De Roumeense pianiste Clara Haskil: zouden wjj haar een „profetes der zui verste klankschoonheid" mogen noemen? Of dc verdroomde dichteres der poëtiserende, tedere lyriek? Of de tovenares van het sublieme toucher, dat tot in het allerfijnste détail zijn bewust-bestudcerde, absoluut-geconcentreerde en verzorgde afwerking vindt Zij is zeker niet een vrouw, die de hoogte- en dieptespanningen, de dynamische tegenstellingen, het markante relief of de geladenheid van de hartstocht zoekt of zoeken wil: de essentie van dit verinnerlijkte, door jaren van strijd gerijpte spel, is véél meer het verlangen naar de superbe schoonheid, die onder haar handen en door haar van het aardse afgewend wezen,als een hemels geschenk over ons na-deel is, dat in"vele gevallen de huls- neer te dalen" vrouw een andere melkleverancier krijgt j Een Bach-Toccata, stijlvol aange-1 hiertoe niet in staat. Het blijft wat Haskil - wel eens de weelde, de drie Scarlatti-sonates zijn in Roumeense Clara Saliumann genoemd de onovertroffen rapheid der glansrijke, gaf ln Schumanns Waldszenen die lichtvloeiende arabesken als parelende naar de compacte vorm en romantische waterdruppels van een verrukkelijke doorschijnende helderheid. Men zou zich de spanningen en con trasten in Schuberts opus posthume, diens Sonate in Bes, stellig heviger kun nen denken: het op zichzelf reeds door velerlei herhalingen wat langdradige en daardoor niet steeds boeiende werk, Spreker gaf toe, dat een sanering voor biJ* Clara Haskil in een te beperkt de melkhandelaar ook een nadeel zal gehouden, zodat zy ons de mogelijk beperkt, omdat elke melkhan delaar in de buurt, waar hij nu de meeste klanten heeft, ook zijn wijk krijgt toegewezen De stad wordt ver deeld in een 150-tal wijken, dood moch ten er overwegende bezwaren zijn te gen een leverancier, dan is het nog mo gelijk, vla de saneringscommissle, uit de naastliggende wijk een leverancier te krijgen. Bovendien ligt het in het voornemen van de commissie bij een rayonindeling de huisvrouw de keuss te laten uit tenminste 2 leveranciers, opleveren. Zo betekent de invoerint voor verschillende melkhandelaren on getwijfeld een verbreken van oude re laties, een beperking van hun afzetge bied. Doch liler staat tegenover, dat zij meerdere tijd -verkrijgen om hun bij producten (kaas, boter, room, eieren), welke niet onder de sanering vallen, na-ar voren te brengen. Daarnaast zal een sanering, in verband met de klei nere afstanden, hen een grote kosten besparing brengen. Dat dit zeer belangrijk kan zijn, toonde de heer v. d. Kloot met enkele voor beelden aan. Zo legden b.v. de gezamen lijke melkbezorgers in Alkmaar vóór de sanering dagelijks 335 tem af en thans 120 km per dag. In Den Helder zijn held dezer compositie niet kan doen vergeten. Zelfs een pianiste als zij, is geest zo geniale kabinetstukjes toch zeker de opperste intimiteit der kamer muziek. Wie werd niet diep getroffen door byv. de verscheidenheid der innig ste en volmaakt uitgebalanceerde nuan ceringen in „Das Vogel alsFrophet", om maar een klein staal van haar in dit opzicht ongeëvenaard meesterschap te noemen?. BINNENLAND. De 47-jarlge scheepmaker A. de Reus uit Rotterdam, werkzaam aan boord van het Belgische tankschip „Spidoleine", aat ln dok 3 van de Rotterdamse Droogdok Mij lag, werd gistermiddag geraakt door een electrtcltcitskabel en op slag gedood. Per K.L.M.'-vliegtuig ls op Schiphol aangeknomen de Surinaamse landmlnlster Adoif Brakke, die ln ons land met de regering besprekingen zal voeren over de politieke toestand ln Suriname. B. en W. van Flnsterwolde hebben wederom een raadsvergadering uitgeschre ven om te spreken over de bestuursvoor- zienlngen, welke de regering voornemens ls te treffen ln de gemeente Flnster wolde. Gistermiddag ls ln de Javastraat, hoek Alexanderpleln te Den Haag, een voetganger, die onvoorzichtig overstak, aangereden door een taxi. De voetganger de 63-1arlge J. J. C. van E. xilt de Doorn straat, bekwam een sohedelbastsfra"tuur °n overleed ter plaatse Hr Ms fregatten „Van Ewyck" en „Dubois", de vroegere Amerikaanse oor logsbodems „Gustafon" en „O'nelll", die onlangs aan de Kon. Marine werden over gedragen, zullen op 1 December onder bevel van de luitenants ter zee der eerste klasse P. van Willigen en W. A de Looze Uit Boston naar ons land vertrekken. I Zij worden 21 December ln Den Helder I verwacht. Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zijn te Parys aangeko men voor een statlebezoek van vier cugen, Gistermiddag ls op de hoek van de Churchlll-laan en de Scheldestraat te Am- sterdaam een 5-Jarig meisje verongelukt, toen zij. aan de hand van een „verkeers- brlgadiertje", de straat overstak. De jon gen en het meisje werden door een auto aangereden, doordat deze bij het remmen doorglipte. De Jongen kreeg een woncl boven het oog. Gistermiddag heeft zich bij Centraal Beheer aan de Herengracht te Amster dam een vrij hevige explosie vooergeaaan. Vermoedelijk door lekkage ln de leiding van een „Buta"-gasfles heeft een aer vertrekken zich met het gas gevuld. Toen de automatische ollestooklnrichtlng weer ging branden ls het gas door de warmte tot ontploffing gekomen Er ontstond een begin van brand, dat echter spoedig ge blust kon worden, Twee leden van het personeel werden licht verwond Gisteravond werd brand ontdekt ln de stoomwasserij van de heer J. W. C. Baart te Weespercarpsel De brandweer uit Weesp kon weinig uitrichten tegen de geweldige 'dammerzee- de wasserij brand de geheel af Het woonhuis van de. e'ge- naar werd behouden. BUITENLAND. De Tsjechoslo waakse regering heeft de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland verzocht hun beslissing te herzien, waar bij het voortaan aan Tsjechoslowaakse lilnvliegtuigen slechts onder bepaalde voorwaarden wordt toegestaan over de Amerikaanse bezettingszone van I land te vliegen. Amerikaanse waarnemers zullen toe zien op de verdeling van de Amerikaanse voedselhulp ln Joego-Slavlè, aldus wordt in welingelichte kringen te Belgrado me degedeeld. In verband met dc versterking der geallieerde troepen zal West-Dultsland dit belastingjaar een extra bedrag aan bezet- tlngskosten moeten betalen. Naar ver luidt rekenen de Britten voor hun zone op een extra bijdrage van 65 75 mliuoen mark De Juiste bedragen zijn nog niet bekend. De Amerikaanse regering zal ln Zuid- Carollna een fabriek voor atoomenergie bouwen, waar materiaal voor de water stofbom zal worden gemaakt De bom zelf zal daar niet worden gefabriceerd, noch andere atoomwapens. De producten van de fabriek zullen zowel vooi wapens als voor Industriële doeleinden kunnen worden gebruikt Verwacht wordt, dat de komende anderhalf jaar meer dan 1500 gezinnen uit de buurt naar elders moeten vertrekken, De schippersknecht aan boord van het motorblnnenvaartuig „Hoop van Ze gen" ls gistermiddag op hel Bulten IJ on der Durgerdam overboord geslagen en ver dronken. De Indische premleiNehroe. heeft ln het Parlement medgedeeld, dat hij uitgenodigd ls voor een bezoek aan de Pnklstar.se hoofdstad, Karatsjl. Hy zelde een bezoek te zullen brengen „zodra de omstandigheden zulks toelaten". Vrijdag a.s. z-al luitenant-kolonel- vlieger-waarnemer W. J Reynierse het commando over de vliegbasis Leeuwarden overdragen aan lultenant-kolonel-vlleger- waarnemer H. A. Maurenbreoher. Drie jaar geëist tegen directeur Oudewaterse Bank Vanmorgen om halftien werd voor de strafkamer van de Rotterdamse Recht bank de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 61-jarige ex-directeur van de N.V. Oudewatersche Bank, mr C. H. Verhagen. Na een requisitoir van ruim twee uur eiste de Officier van Justitie een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Ds. Bik krygt IV2 jaar ONMIDDELLIJKE GEVANGEN NEMING BEVOLEN. Het Amsterdams Gerechtshof deed vanmorgen uitspraak in de zaak tegen B. E. J. Bik, predikant te Amsterdam, die 14 dagen geleden in een langdurige zitting met gesloten deuren in hoger beroep terecht heeft gestaan. De verdachte was in eerste instantie, wegens het verbergen of aan de naspo ringen van ambtenaren van justitie of politie onttrekken van een minderjarige, die zich aan het wettig over haar ge stelde gezag had onttrokken, door de Amsterdamse rechtbank IV2 jaar opge legd. In hoger beroep eiste mr J. Fabius, procureur-generaal, 3 jaar gevangenis straf. Het Hof veroordeelde de predikant nu, juist als de rechtbank, tot IV2 jaar gevangenisstraf. De president, mr E. H. F. W. van Schaeck Mathon, las uit het vonnis ten slotte nog voor, dat het Hof voorts de onmiddellijke gevangenneming van ver dachte en diens opsluiting in het Huls van Bewaring beveelt, gezien het feit, dat het Hof, nu verdachte een aanzien lijke gevangenisstraf ls opgelegd, gevaar voor een poging tot vluchten aanwezig acht. Tenslotte Beethovens Sonate in Es op. 31 no. 3, met het eerste grote Scherzo uit diens tweede schepipngsperiode. Een nieuwe Beethoven deed zich hier horen en Clara Haskil speelt hem met een verbijsterende verve, vooral dat be roemde Scherzo in een tot verbazing wekkend, ongewoon uitbundig, brillant tempo. Men weet nog niet zo dadelijk, of men 't met zó'n opvatting eens kan zyn. Maar in deze vaart blijft géén noot ongehoord: zij krijgen allen steeds hun volle waarde en de van onze plaats ai uitstekend klinkende acoustiek verhoogt dit zelfs nog. Daarbij is de geest sprankelend, jeug dig en in de slot-tarantella neemt deze sprankeling ondanks de vermoeienis sen van de avond de meeslependste, welhaast gejaagde vormen aan. Men ziet verwonderd naar deze zwak ke, kleine, tengere vrouw en staat ver steld over haar formidabele energie, die tot niet voor mogelijk gehouden krach ten in staat stelt. Men kan slechts dank baar zijn, voor het prachtige instrumen tale kleed, waarin zij deze nog jonge Beethoven hult. Een toegift kan niet uitblijven na dit triomfaal succes op het concert van de Kunstkring „Voor Allen". Maar even vraagt men zich toch ai, waarom het auditorium zélfs haar nog om die toegift vraagt. Zag men dan de vermoeienis niet op dit gezicht Doch dan komt Schuberts „Moment Musical No. 4" en zij schenkt het me de weldadige, poëtische fijnzinnig heid, die haar toch wel zéér verwant is en waaraan men zich vóór alles laaft. En gelukkig zonder een spoor van inzinking, waarvoor men toch wel even had gevreesd MARKTBERICHTEN WOERDEN, 29 Nov. Kaasmarkt. Aangf; voerd 164 partijen. le soort f. 2-17-r*"7,lj 2e soort I. 2.10—2.15; extra f.2.30. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2