Amerika beschuldigt China in de Veiligheidsraad van agressie Hef Franse kabinet Pleven afgetreden, doch ontslag geweigerd Rood China beschuldigt V. St. inzake Formosa WEERBERICHT Legers der VN in volle aftocht in Noord-Korea 89ste Jaargang WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 No. 27165 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 De Amerikaanse gedelegeerde, Warren Austin, heeft in de Veiligheidsraad China ervan beschuldigd, dat zijn „interventie" in Korea thans „onverholen agres sie" is geworden. De Amerikaanse regering heeft hiermee een stap gezet, die zy te voren niet heeft willen doen, omdat hiermee een byzonder ernstige keten van gebeurtenissen kan ontstaan, aangezien een besluit van de Verenigde Naties, waarbij een land als agressor wordt bestempeld, voor de leden-staten een morele verplichting schept om tegen dit land op te treden. De Amerikaanse gedelegeerde ver klaarde dat de gevolgen van de Chinese ..agressie" door de volkeren van de we reld. meer in het bijzonder door de raad. „recht onder ogen moet worden gezien". Hij zei, dat bij het woord ..agressie" gebruikte op instructie van de Ameri kaanse regering. Hij bood de raad offi cieel de boodschap van generaal Mac Arthur aan, waarin gezegd wordt, dat 200000 Chinese communisten thans in Korea aan de strijd deelnemen. „Zij worden gesteund door krachtige versterkingen die oprukken van ach'er de internationale grens. Het. schijnt thans twijfelachtig, of de oorlog in Ko rea snel kan worden beëindigd." „Het schijnt eveneens, buiten enige twijfel, duidelijk, dat wat. de gehele vrije wereld hoopte, dat interventie voor een beperkt doel was, in werkelijkheid agres sie is, open en notoir." Austin stelde de vertegenwoordigers van de Chinese volksrepubliek de vol gende vragen: .Hoeveel Chinese communistische troepen zijn Korea binnengekomen en wat is hun organisatie? „Houdt de regering van Peking vol, dat deze strijaKrai-hten geheel zijn sa mengesteld uit vrijwilligers? „Hoelang heeft het regiem van Pe king deze agressie voorbereid? ..Hoe zijn particuliere Chinese burgers in het bezit gekomen van straalvliegtui- fG.? ,Wat. is de mening van de regering van Peking over de doelstelling der VN. welke haar er toe gebracht heeft in Ko rea tusenbeide te komen? ..Wat heeft die regering er toe geleid de herhaalde verzekeringen van de VN en de Amerikaanse regering te negeren en in de wind te slaan, dat men geen plannen heeft ten aanzien van Chinees grondgebied of wettige belangen? „Indien de regering van Peking deze verzekeringen niet gelooft, wat kan de Veiligheidsraad dan nog meer doen om haar gerust te stellen dat de VN geen hade bedoeling hebben? .Waarom neemt de regering van Pe king haar toevlucht tot geweld ln plaats van op de commissie der VN te vertrou wen wat betreft, een vredelievende rege ling van de grensproblemen? „Wat zijn de belangen van de rege ring van Peking met betrekking tot Korea? •Is de regering van Peking van me ning. dat zij in vrede en goede nabuur betrekkingen kan leven met een ver enigd Korea, onafhankelijk van buiten landse invloed of zal zij zich alleen vei- 11e voelen, wanneer Korea door een com munistische regerine wordt bestuurd?" aldus vervolgde Austin. „Zullen de autoriteiten van Peking gehoor geven aan de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin er bij haar op aan wordt gedrongen haar onderda nen uit Korea terug te trekken en haar hulp aan de Noord-Koreanen te staken?" „Het antwoord od deze vraag zal wellicht bepalen, of het Koreaanse conflict tot een spoedig einde zal wor den gebracht, of voort zal woeden, al dus liet gevaar verhogend, dat het zich kan uitbreiden en zich zal uitstrekken tot de naburige gebieden. „Zal er vrede of oorlog in het Verre Oosten zyn?" Austin vroeg verder: „Was interven tie werkelijk in het belang van het Chi nese volk. zoals is geproclameerd, of was deze ten behoeve van de grote Russische jnogendheid, die reeds zoveel voordelen ln Mandsjoerije heeft genomen ten na dele van het Chinese volk?" Hij zei dat er een gaping bestaat tus sen de feiten ten aanzien van Formosa, .^oals het merendeel van de wereld deze en de feiten, zoals voorgesteld door de autoriteiten van Peking". Nadat hij een overzicht had gegeven Van de Chinees-Amerikaanse vriend- ^hap gedurende de afgelopen vijftig har en Amerikaanse hulp aan China in c° Meelopen vijf jaa.r. verklaarde Aus'in: pillioenen Chinezen zullen niet verge ten- dat zij werkten reisden en gekleed ft'aren in de harde jaren na de vorige °oriog. grotendeels dank zij Amerikaan se hulp Duizenden Chinezen en Ameri- •■iiien delen een ervaring, die niet door [•'■aadwillige propaganda is uit te wis- WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met aanvankelijk ansele buien, hoofdzakelijk in de Noor- Qeiyke helft van het land. Krachtige en langs de kust af en toe harde wind fissen West en Noord-West. Iets kou- Qer. (Opgemaakt te 10 uur). 30 NOVEMBER. Zon op- 8.23 uur: onder: 16.33 uur Maan op: 21.43 uur; onder: 13.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.31 en JojO uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. De leider van de delegatie der Chi nese volksrepubliek, Woe hsioe-tsjoean heeft in zijn eerste rede tot de Veilig heidsraad medegedeeld, dat hij niet zou deelnemen aan de besprekingen over Korea. De Chinese gedelegeerde verklaarde, dat. het punt op de agenda van de Raad niet geformuleerd was in overeenstem ming met het verzoek van zijn regering. Hij was anders, bereid geweest de Amerikaanse interventie in Korea te bespreken, voegde hij er aan toe. Woe verklaarde, dat hy namens 475 millioen Chinezen de Amerikaanse re gering beschuldigde van „onwettige en misdadige gewapende agressie te gen het grondgebied van China Taiwan" (Formosa). Hij protesteerde by de V. N. tegen het feit, dat „tot op deze dag de zoge naamde geldigheid van het overblijfsel van de reactionnaire kliek der Chinese Kwomintang" in stand wordt gehou den. Dit was een toestand, die het. Chinese volk „onmogelijk kan dulden". Hij zei, dat het „Chinese bevrijdingsleger alle gebieden van China, behalve op het ogenblik Taiwan en Tibet bevrijd had". De Kwomintang-regering was sedert lange tijd ineengestort en had opgehou den te bestaan. „Het is alleen aan de gewapende bescherming van de V, S. toe te schrijven, dat zy haar hachelijke bestaan op Taiwan volhoudt". De regering van Peking had herhaal delijk een uiteenzetting van de „zoge naamde afgevaardigden van de Kwo mintang" uit alle organen van de V. N. geëist. „Zonder deelneming van de wettige afgevaardigde van de volksrepubliek China, kunnen de V. N. niet werkelyk haar naam waard zijn", verklaarde Woe. Hy eiste uitzetting van de Chinese nationalistische gedelegeerde en toe lating van de vertegenwoordiger van de regering van Peking tot de V. N. „Het feit, dat de V. S van hun ge wapende macht hebben gebruik gemaakt voor een invasie van Taiwan behoeft z i. geen onderzoek. De V. S hebben het feit openlijk toegegeven". Woe verwees hierbij naar een bezoek van generaal MacArthur aan Formosa, waar deze met Tsjang kai-sjek had geconfereerd, en verklaarde, dat beide na afloop van de conferentie hadden gezegd, dat de grondslag was gelegd voor de verdedi ging van Formosa „In bondgenootschap met hun marionet hebben de V S. der halve het Chinese volk de oorlogshand schoen voor de voeten geworpen", aldus de afgevaardigde. „De Verenigde Staten", vervolgde Woe „hebben reeds geruime tijd voor de 27ste Juni j.l. alle soorten van aanvals- daden tegen Taiwan bedreven, doch nu zijn ze roekèlozer dan ooit tevoren. Op Formosa bevinden zich nog Ame rikaanse strijdkrachten, hun bevelheb bers en een legerleiding. Elke beslissing van de Verenigde Na ties t.a.v. Formosa zou „onwettig" zijn en zij zou geen verandering brengen in het vaste besluit van het Chinese volk om Formosa te bevrijden. Haalt geen kastanjes uit het vuur voor de Verenig de Staten. Zij, die besluiten de Ameri kaanse aanval te steunen, zullen de ge volgen van hun daden moeten dragen, aldus de Chinese leider. De Koreaanse oorlog is veroorzaakt door de Verenigde Naties. In geen enkel opzicht kan het uitbreken van deze oorlog als rechtvaardiging wor den gebruikt voor de Amerikaanse aanval op Formosa. „De Chinese en Amerikaanse volken", vervolgde Woe, hebben altijd vriend schappelijke betrekkingen onderhouden, doch de Amerikaanse imperialisten heb ben .zich immer vereenzelvigd met de vijanden van het Chinese volk. Na de capitulatie van Japan, in 1945, heeft de Amerikaanse regering alles in het werk gesteld om de kliek van de Kwoming- tang bij te staan. De Verenigde Staten hebben Tsjang kai-sjek hulp verleend tot een waarde van zes duizend millioen dollar Deze steun diende om het Tsjang mogelijk te maken een burgeroorlog te beginnen. De Amerikaanse inval in Formosa maakt deel uit van een plan dat voor ziet in het onder Amerikaanse controle brengen van Korea, Vietnam, de Phl- lippijnen en Japan. Verwezenlijking van dit. plan betekent slavernij voor de be trokken gebieden. Mac Arthur wil alleenheerser zyn over Japan. Hij poogt van Japan een kolonie en een Amerikaanse basis voor een nieuwe aanvalsoorlog te maken. De Verenigde Staten gebruiken Japan thans reeds als een basis voor oorlogen tegen Aziatische landen. De Amerikaanse aanval op Korea be tekent een ernstige bedreiging van de Chinese veiligheid. Amerikaanse vlieg tuigen hebben negentig maal Chinees grondgebied geschonden. Amerikaanse marine-vliegtuigen hebben Chinese koopvaarders beschoten en deze sche pen gedwongen zich aan inspectie te onderwerpen. Dit zijn rechtstreekse aan- valsdaden op China, het zijn tevens on beschaamde uitdagingen, die het Chi nese volk absoluut niet. kan verdragen. De Amerikaanse aanval op Korea is geen zaak, die het Koreaanse volk al leen aangaat", verklaarde Woe. Daarom geven de Chinezen zich in grote getalcn als vrijwilligers voor dc strijd in Korea op. De Chinese volks regering ziet geen enkele reden om deze vrijwilligers te beletten naar Korea te vertrekken, waar zijr onder leiding van de regering der Koreaanse volks- democratische republiek, deel nemen aan de grote worsteling, welke het Koreaanse volk volbrengt om zich van de Amerikaanse agressie te vrijwaren.. Het is alle volken ter wereld bekend dat Frankrijk Vietnam heeft aangevallen en dat de regering-Bao dai een typisch marionetten-bewind is, dat onmogelijk het vertrouwen van het Vietnamese volk kan genieten. De Amerikaanse regering wil niet slechts Vietnam aanvallen, doch zij bedreigt ook de grenzen van de Chi nese volksrepubliek. De Amerikaanse regering is bezig China stelselmatig militair te omsin gelen, zulks als voorbereiding voor een nieuwe aanval op Chinees grondgebied. Het is van Amerikaanse zijde tevens een aanstoken tot een derde wereld oorlog", aldus besloot de vertegen woordiger der Chinese communistische regering. Tenslotte diende hij de volgende reso lutie in: 1. „De Veiligheidsraad moet de han delwijze der Verenigde Staten openlijk ver oordeler, en concrete stappen nemen om strenge sancties tegen dit land toe te passen. 2. De Veiligheidsraad moet onmiddel lijk maatregelen nemen om een volledige terugtrekking van de zich op Formosa Londen heeft naast vrouwelijke hulp corpsen op verschillend gebied ook een vrouwelijk brandweercorps Men voert thans in de Britse hoofd stad een actie, welke ten doel heeft leden voor dit corps te werven. Een vrouwelijke ordonnans van het Brandweercorps, uitgerust met een draagbare radiozender, gereed om uit te rijden. bevindende Amerikaanse strijdkrachten te bewerkstelligen. 3. De Veiligheidsraad moet zonder uitstel stappen doen om de terugtrek king der Amerikaanse strijdkrachten uit Korea te doen geschieden. Aan de volken van Noord- en Zuid-Korea moet worden overgelaten hun binnenlandse geschillen zelf te regelen". Als gevolg van een communistische motie De Franse socialisten hebben zich op aandrang van haar fractie uit het kabinet teruggetrokken, nadat de as semblee een communistische motie om minister van Defensie Jules Mocli te doen vervolgen, had aangenomen met 235 tegen 203 stemmen. Moch is een van de vijf socialistische ministers in het 22 leden tellende ka binet: De communistische motie eist de be rechting van Moch door het hoge hof van Justitie, .wegens misdrijven, ge- p'eegd bij de uitoefening van zijn func tie als minister van Binnenlandse Za ken" in verband met „de zaak der ge neraals". Dc motie kreeg niet dc absolute meer derheid van 286 stemmen, die nodig is om Moch daadwerkelijk voor het Hoge Hof te dagen. Alle Franse ministers hebben daarna op een spoedvergadering van het kabi net hun ontslag ingediend bij premier Pleven. Pleven is naar het Elyscc gegaan, waar hij aan president Vincent Auriol het ontslag van zyn kabinet aan bood. Auriol heeft geweigerd het ontslag der regering te aanvaarden. Dit omdat de communistische motie tegen Moch niet de vereiste absolute meei derheid heeft behaald. De president h?eft premier Pleven gevraagd de vertrouwenskwestie te stellen, als hij dat dienstig acht. Vandaag is er kabinetsvergadering, onder voorzitterschap van president Auriol. Men verwacht, dat ter vergade ring zal worden besloten de premier te machtigen de algemene vergadering in een stemming, waarbij de vertrouwens kwestie zal worden gesteld, om een uit spraak te verzoeken over de regerings- politiek op algemeen buitenlands en binnenlands gebied. Vanavond (even- Britse atoomgeleerden onder leiding van de Nobelprijswinnaar Prof. C. E. Pov/ell zijn van pion op 32 k.m. hoogte in de stratosfeer onderzoekingen te doen, v/aarbij men aanwijzingen hoopt te verkrijgen omtrent de mysterieuze krochten, die de atoomkernen binden. Geleerden van de Universiteit van Bristol hopen binnenkort een ballon met een diameter van 30 meter ie kunnen laten opstijgen, als voorloop ster van een dubbel zo groot exem plaar, dat tegen het voorjaar gereed zal zijn. Aan de proefballon worden een miniatuur radiozender, fotogra- mm~4 fische platen en een gewone wek ker bevestigd. Bij het aflopen van deze wekker wordt een electrische kring gesloten, waardoor de para chute, welke de fotografische platen bevatten, los gelaten worden. Men verwacht, dat deeltjes uit de ruimte zich op de emulsielaag der platen zullen vastzetten voordat ze door bot singen met luchtatomen vernietigd worden. Enige assistenten bezig met het inpak ken der apparatuur; links de miniatuur zender, op de tafel de wekkerinstalla- I tie (liggende in het midden). Vrees voor omsingeling van enkele afdelingen Dc communistische troepen, die door de bres stromen, die zy nabij Toktsjon in de voornaamste geallieerde linie in Noord-Korea hebben gemaakt, ver overden hedennacht Wonnï, dat in hel gebied van de rechterflank is gelegen. Ook Jondjon, een ommuurde stad in de centrale sector, die vyftien kilo meter verder in Noordwestelijke rich ting ligt, werd door hen bezet. Wonni, aan de Tsjongtsjon. ligt op ongeveer tachtig kilometer van cte voor malige N.-Koreaanse hoofdstad Pong- jang. Gemeld wordt dat de terugtrekkende Amerikaanse troepen hedennacht de Tsjongtsjon bij Wonni zijn overgesto- ken. De piloten verklaarden, dat zij meer doelen hadden dan zij aan konden j Dighte communistische colonnes trokken door elk dal dat naar het Zuiden voert. Vooruitgetrokken eenheden der Chi nese communisten bevinden zich vol- j gens de laatste berichten nog geen tachtig km. van Pjongjang, Overal zyn de troepen der V N terug getrokken waarbij zij verwoede vertra gingsacties voerden tegen een reusach tige overmacht Vliegtuigen der verbon denen hebben de gehele dag ononder broken aangevallen om de druk te ver lichten op de 80.000 man sterke troepen- 1 macht der V. N., in het gebied van Si- nandjoe tot de mond van de Tsjongts- j jon. De verkorte lonie der V. N. loopt thans in een boog van Paktsjon in het Westen naar het Oosten over de Tsjongtsjon bij Wonni en vervolgens naar het Zuid- J Oosten naar Poektsjangni. Men verwacht, dat de troepen der ver- j bondenen zich op een nieuwe verdedl- gingsliriie tussen Soektsjon en Soentsjon 50 km. ten Noorden van Djongjang, zul- j len terugtrekken. Volgens nog onbevestigde berichten is I Koenoeri, een knooppunt van wegen en j spoorwegen op de rechterflank der ge- allieerde stellingen, in communistische handen gevallen. Gemeld wordt dat de Turkse bri- j gade io Korea in haar geheel door communistische troepen is omsingeld ten Oosten van Taetsjon op acht ki lometer ten Zuid-Oosten van Koe noeri. Volgens een woordvoerder van het achtste leger bevindt Koenoeri zich achter nog ,in bevriende handen'' en j houdt de Turkse brigade nog stand te- gen de vijand ten Oosten van Kaetsjon. Volgens berichten van het front is de j gehele tweede divisie thans ten Zuiden van de Tsjongtsjon-rivier, waarop de i verbonden troepen ook in October reeds I zijn teruggevallen, toen de Chinese troe pen de Jaloe overschreden. Eenheden van de divisie bieden hard nekkige tegenstand aan de ontzaglijke druk van de communistische strijd macht, die op drie divisies geschat wordt. Door deze achterhoedegevechten tracht men de tweede divisie in staat te stellen haar gesohut mee terug te nemen. Op de rechterflank van de verbonden troepen neemt de bedreiging van de be voorradingslinie van Pjongjang naar het Tsjongtsjon-front toe. Een, en mogelijk twee, communistische regimenten, die langs de Taedong-rivier naar het Wes ten stoten, hebben Poektsjangni. op 80 km. van Pjongjang, bereikt. Britse functionarissen onthouden zich I angstvallig van iedere beoordeling of. critiek op generaal Mac Arthurs offen sief. of op de plotselinge overgang van zelfvertrouwen naar wanhoop. In vertrouwelijke gesprekken is het echter duidelijk; dat de gehele toestand de bangste vermoedens wekt en alge meen is men van gevoelen, dat de be velhebber van de verbonden troepen zich heeft schuldig gemaakt aan een ernstige beleidsfout, of het slachtoffer is geworden van zeer foutieve inlich tingen. Algemeen is men in de V. St van mening, dat de thans geschapen situa tie in Korea ernstiger is dan ooit sinds de Noord-Koreaanse bedreiging van Poesan werd afgeslagen. Waarnemers te Washington interpre teren de verklaring van generaal Mac Arthur als bedoeld ter ondersteuning van dringende verzoeken, die hij, naar men gelooft, eerder heeft gedaan, om tueel Donderdagochtend vroeg) zou dan een beslissing kunnen worden verwacht. Onze Parijse correspondent telefoneert ons nog: Het onrustbarende van de toestand schuilt in de omstandigheid, dat het moeilijk is in deze crisis de politieke factoren van persoonlijke rancune te onderscheiden. Maar zeker is intussen, dat. de communisten hun victorie slechts hebben kunnen boeken dank zij het bondgenootschap, dat de Gaulisten en wat ernstiger is een 50 k 60 leden van de regeringsmeerderheid, hun ver zekerd hebben. Direct na de stemming hebben de radicalen een communiqué gepubliceerd yvaarin zij Jules Moch, „vyand nummer een van de vijfde co lonne", hun uitdrukkelijke solidariteit verzekerden. De katholieken ME.P heeft zo'n ver klaring achterwege gelaten en algemeen werd daarom vannacht in de couloirs van het Palals Bourbon de partij van Bidault als de schuldige van deze pijn lijke verrassing aangewezen. Een vijftig leden van deze party moeten van de verplichte geheimhouding van de stem ming gebruik hebben gemaakt om hun persoonlijke antipathie tegen de socia listische bewindsman te luchten. Van daag zal blijken of deze politici het op zullen kunnen brengen hun standpunt met. or>en vizier voor het forum des lands te verdedigen. Doch ook wanneer zij bij die gelegenheid in gebreke zou den blijven wordt de vertrouwenscrisis, die de meerderheid weer eens passeert, daarmee geenszins opgelost. Op een moment, dat eensgezindheid, op natio naal en internationaal plan, sterker dan ooit geboden is, dreigt het wantrou wen, gevoed door persoonlijke senti menten, de eendracht des lands weer eens dodelijk te vergiftigen. De Oder-Neisse linie Polen en Oost-Duitsland hebben een overeenkomst geratificeerd, waarbij 102.000 vierkante kilometer vroeger Duits gebied tot deel van de „volks democratie Polen" wordt verklaard. Het pact, dat cp 6 Juli werd geslo ten, legt de Oder-Neisse linie als d« permanente Duits-Poolse grens vast. De Westelijke geallieerden hebben bekend gemaakt deze overeenkomst niet te zullen erkennen. De uitgestrekte Oostduit-se gebieden, waarop het verdrag betrekking heeft, zijn dikwijls getypeerd als „Duitslands korenschuur". Zij kwamen onder Pools bestuur in 1945 krachtens een over eenkomst tussen de Grote Vier. In dezelfde overeenkomst werd eoh- ter eveneens bepaald, dat het defini tieve lot van de gebieden door een Duits vredesverdrag zou worden be slist. Ds. Niemoeller dreigt Ds Niemöller heeft verklaard, dat hij, indien de aanvallen tegen zijn per soon door hen, die zijn verzet tegen de herbewapening van Duitsland laken, niet ophouden, gemakkelijk een paro chie in het Oosten zal weten te vin den. HET PROCES TE PRAAG. Aartsbisschop Josef Beran, primaat van Tsjecho-Slowakye, blijkt, hoewel hij niet zelf terecht staat, de centrale figuur in het proces te Praag, waar ne gen R.K. geestelijken van hoogverraad en spionnage zijn beschuldigd. Geregeld worden bekentenissen afgelegd. communistische bases in Mandsjoerije te bombarderen. Mac Arthur zou. zo meent men, om toestemming hiertoe hebben verzocht Ingeval politieke en 1 diplomatieke maatregelen geen eind zou den maken aan de interventie van de I Chinese communisten, j Ook de leiders van het Amerikaanse Congres blijken de ontwikkeling in Ko rea zeer ernstig op te vallen. Verschei- dene van hen hebben dit openlijk uit gesproken. Over het algemeen overheerst de I stemming van. wij mogen niet toegeven I of brengen zelfs het gebruik van de I atoombom wordt alweer aanbevolen. Hoge functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie ver- De vreemdsoortigste ijsbaan ter we reld bevindt zich op het Jungfrau Joch in ZwitserlandZij is uitgehakt in een gletcher ruim 20 meter onder de oppervlakte en kan met haar uit louter ijs bestaande zoldering en bogen in de ware zin een Ijspaleis genoemd worden. Het electrische licht, dat door de kristallen duizend voudig wordt teruggekaatst, geeft een zeer bijzonder aspect aan deze ijsbaan. Griekenland én Joego-Slavië hervatten diplomatieke betrekkingen Kadio-Athene heeft medegedeeld, dat Griekenland en Joego-Slavië de diplomatieke betrekkingen volledig hebben herval. Dit is het resultaat van besprekin gen tussen Griekse en Joegoslavische diplomaten te Lake Success. Joego-Slavië aeeft onlangs aangeoo- den krijgsgevangenen en gijzelaars, die in de Griekse burgeroorlog door gue- rillastrijders waren meegevoerd, naar Griekenland terug te sturen. Het vroeg daartegenover het recht om voedsel tr mogen vervoeren via de Griekse haven Saloniki. Dit verzoek werd door Griekenland ingewilligd. klaarden echter, dat er hoegenaamd niet gesproken was over het gebruiken van de atoombom tegen de Chinezen. Zij betoogden, dat de strijdkrachten der V. N. een linie tegen de Chinese strijd krachten in Korea zouden kunnen hou den als zy de lucht en de zee be heersten en hun landstrijdkrachten over grotere vuurkracht beschikten. De Amerikaanse minister van defen sie, generaal Marshall, heeft verklaard, dat de situatie in Korea zeer ernstig was, meer met het oog op de wereld reactie dan met. het oog op de toestand in Korea zelf. Hij zeide aan een lunch van de nationale persclub van vrouwen, dat de wereld tegenover „de agressie van de Chinese communisten in Korea" een vastberaden houding diende aan te nemen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Acheson, heeft te genover leiders van de buitenlandse po litiek van de Senaat verklaard, dat het offensief der Chinezen de nadruk legt op de behoefte aan „snellere en lan gere stappen om de economische en mi litaire kracht van landen, die door Rus land bedreigd worden, op te bouwen." Het onlangs gevormde „Chinese co mité voor wereldvrede en tegen Ameri kaanse agressie", dat overal in China vertegenwoordigd is, voert thans een uitgebreide campagne via de kranten, de persbureaux en de radio In alle mede delingen wordt tot uiting gebracht, dat China in „onmiddellijk gevaar van een I Amerikaanse invasie" verkeert. Radio Peking verklaarde, dat deelneming aan deze campagne voor een leder een „hei- I lige taak" is. Bijna elke referentie aan de Ameri kanen wordt vergezeld van toevoegin gen als ..agressors", „oorlogsophitsers" of 1 „moordenaars".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1