Aanhoudingen en jacht op wapens te Djakarta Wysjinsky contra Lie's vredesplan Morgen arriveert Koninklijk Paar in Londen Onder arrestanten Directeur Javase Bank WEERBERICHT „Goodwill" zal bezoek tot succes maken! Legers der VN staan voor de Noord-Koreaanse verdedigingslijn 89ste Jaargang MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 No. 27157 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Eed. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Stadsleven door veiligheidsactie zeven aar stilgelegd Een aantal leiders van de PKI en de Sobsi, een der directeuren van de Javase Bank, de heer P. Spies, het voormalige Chinese lid van de Volksraad, de heer H. Kan, de hoofdredacteur van het links georiënteerde Chinese Dag blad „Seng Hoa Pau", de heer Wang Chi Wen, de voormalige staatssecre taris voor binnenlandse veiligheid, de heer Soeriasantoso, behoorden tot de personen, die gisteren tijdens een veiligheidsactie in Djakarta werden aange houden. Door deze actie werd het stadsleven gedurende 7 uur volkomen stilgelegd. De trams en bussen reden niet, treinen en vliegtuigen konden evenmin ver trekken. President Soekarno die per vliegtuig naar Malang zou vertrekken om zijn zieke moeder in Blitar te bezoeken, stelde zijn vertrek uit tof na 12 uur 's mid dags, toen de actie weer even spoedig eindigde als zij begonnen was. De mensen, die 's morgens om 5 uur op weg naar hun werk waren, hebben 7 uur moeten wachten, vooraleer zij. verder konden. De actie, die een rustig verloop had. sloot Djakarta, Priok en Djatinegara geheel af. Van de zijde van het Ministerie van Voorlichting werd het volgende mede gedeeld: „De veiligheidsactie werd uit gevoerd in het kader van een spoedig herstel van de orde en veiligheid in In donesië. Zij kan beschouwd worden als een uitvloeisel van de rede, die minis ter-president Natsir over de gewapende groepen heeft gehouden en van de be kendmaking van sultan Hamengkoeboe- Fono over de inlevering van wapens. Vermoedelijk zal vandaag over deze vei ligheidsactie een regeringsverklaring morden afgelegd. tegen eventuele demon straties te solo. Hoewel dit niet werd medegedeeld, zijn de maatregelen waarschijnlijk ge troffen in verband met mogelijke de monstraties naar aanleiding van de we- derbegrafenis te Solo van de leiders van de opstand van Madioen. O.a. het hoofdkwartier van "het cen- t-adi comité van de PKI werd door de politie onderzocht. Men nam daar o m. een proefdruk van het nieuwe nummer van de „Bintang Merah" (Rode Ster). Amerikaans standpunt Nieuw-Guinea onveranderd Het standpunt van de Amerikaanse regering in de kwestie Nieuw-Guinea is niet veranderd, aldus verneemt de diplomatieke correspondent van Aneta in kringen van het state department. De regering ziet met belangstelling de a.s conferentie tussen Nederland en Indonesië tegemoet in de hoop, dat deze aangelegenheid, die de Ame rikaanse regering strikt als een zaak tussen Nederland en Indonesië be schouwt, vreedzaam en vriendschap pelijk zal worden opgelost. Geruchten als zou de zaak besproken zijn tussen president Truman en de Ne derlandse ambassadeur dr Van Royen borden in Washington „als volkomen ongegrond" gekenmerkt. frankrijk als toeristenland. De Franse nationale commissaris joor toerisme heeft bekend gemaakt. Gat het nadelige saldo op de buiten landse handel van Frankrijk Ln 1950 °P zijn minst voor 80 procent gedekt zal worden door Inkomsten, ontvangen ran buitenlandse toeristen. Dit jaar nebben tot dusver 3.020.000 toeristen een i^°e^ aan Frankrijk gebracht, hetgeen 100.000 meer is dan het aantal in 1949, nat een record vormde. Deze toeristen paven in Frankrijk het equivalent van <^0 millioen dollars uit. Na de bevrij- öln? hebben 9millioen buitenlandse toeristen een bezoek aan Frankrijk ge wacht en meer dan een milliard dol- 'ats daar uitgegeven. Frankrijk is thans "at voornaamste toeristenland van turopa- en ontvangt van toeristen even wel buitenlands geld als Italië, Zwitser- lahd en Spanje tezamen. strijd in nepal geëindigd. .Denegen dagen oude „parallell-rege- "bg', gevormd door Nepalese opstande- hngen, is gisteren geëindigd doordat de wngrestroepen het verzet hebben ge waakt. Dit wordt uit Raxaul gemeld boor een correspondent van „Press Jhist of India". Onder dekking van de ouistemls zijn de congrestroepen bezig de gehele centrale sector te ontruimen. De regeringstroepen trokken steeds verder op. in beslag. In dit nummer stonden arti kelen, die betrekking hadden op de her begrafenis van Amir Sjarifoeddin C.S., gisteren t-s Solo heeft plaats gehad OOK ELDERS ACTIES. Vele van de aangehouden personen werden in de loop van de middag weer vrijgelaten. Voorzover gisteravond nage gaan kon worden bevonden zich toen nog de heren Spies. Kan en Wang Chi- wen in arrest. De schattingen over het aantal verrichtte arrestaties lopen ver uiteen, n.l, van een dozijn tot 200. Aneta vernam voorts van welinge lichte zijde, dat bij de actie ook een aantal wapenen in beslag werden geno men, Over de redenen van aanhouding, van bijv. de heer Spies, tast men ook bij de Javase Bank in het duister. Van gezaghebbende zijde werd me degedeeld, dat soortgelijke veiligheids acties ook elders in Indonesië zijn ge nomen. Deze zelfde kringen gaven te verstaan, dat de actie duidelijk aan geeft, dat de regering waakzaam is. Volgens inlichtingen waren er rellet jes te verwachten geweest. „Iedere ac tie van welke groep ook, waarbij ge bruik wordt gemaakt van onwettige middelen, zal door de regering wor- den onderdrukt." Ten slotte zeide men, dat het com munisme in Indonesië niet verboden is, doch dat, indien er actie zou worden gevoerd, die schadelijk is voor het na tionale belang, de regering niet zal schromen krachtige maatregelen te ne men. Dit geldt ook voor iedere andere stroming, aldus deze gezaghebbende kringen. fransen ontruimen derde post in indo-china. Een woordvoerder van het Franse leger heeft medegedeeld, dat een kleine Franse voorpost op ongeveer dertig km. ten Noord-Oosten van de hoofdverde digingslinie ten Noord-Oosten van Ha noi ontruimd is. Het is de plaats Tsjoe coall. Tsjoe coall is de derde post, die de Fransen kort geleden hebben verlaten. Een militaire woordvoerder te Hanoi heeft verklaard, dat het Franse kabinet besloten heeft meer manschappen, tanks, schepen en ander materiaal voor de strijd in Indo-China te zenden, zweden's premier: toon vredeswil door daden De Zweedse minister-president, Tage Erlander, heeft in een redevoering te Karlstad een beroep op alle naties ge daan cm hun vredelievendheid door da den ts tonen en niet alleen door woor den. „Als de sovjet-unie door haar eisen te matigen een vredesverdrag met Oosten rijk mogelijk maakt, zou dit meer waard zijn dan enkele honderd mülioenen handtekeningen voor de vredesoproep van Stockholm", aldus Erlander. India en Tibet ter tafel De sovjet-russische minister van bui tenlandse zaken, Wysjinsky, heeft Za terdag in de algemene vergadering van de V. N. bij de behandeling van Trygve Lié's vredesplan en het tegenplan van de 'sovjet-unie, verklaard, dat de sovjet unie „van harte het vreedzaam naast elkaar bestaan in de wereld van kapita lisme en communisme wenst". Wysjinsky verklaarde zich krachtig voorstander van periodieke bijeenkom sten van de Veiligheidsraad, in aanwe zigheid van regeringshoofden of andere hoge functionnarissen, doch „mits de Chinese communisten er een zetel heb ben als de wettige vertegenwoordiger van China". Wysjinsky vermeed steeds specifieke referentie aan Trygve Lie als ontwer per van het „plan van tien punten voor het bereiken van de vrede door middel yan de V. N. in twintig jaar tijds". Het tien-punten-plan was volgens Wysjinsky gebaseerd op politiek voor oordeel. Het ging de „boven alles be langrijke kwestie van opneming van de Chinese communisten" stilzwijgend voorbij. Het 20-jarenplan zou „hol" zijn, in dien men de volgende punten over het hoofd zag: 1. De noodzakelijkheid de oorlogs- propaganda te doen eindigen, j 2. Het verbod van atoomwapens en andere massavernietigingwapens. I veel wind. De Bilt verwacht tot morgenavond: vanavond nog opklaringen, overigens Rr uZwaar bewolkt met tijdelijk regen, jachtige tot harde en aan de kust la- ^S^t stormachtige wind tussen uici-West en Zuid-Oost. Weinig veran- in temperatuur. ^Pgemaakc te 10 uur). 21 november. Zon op: 8.09 uur; onder: 16.42 uur. Maan op: 15.08 uur; onder: 4,45 uur, "oogwater te Katwijk te 1.10 en "•30 uur Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Het vredescongres te Warschau naar een scheuring? Het vredescongres ze Warschau be antwoordt niet geheel aan de Sovjet- verwachtingen. Terwijl de meeste rede voeringen zich geheel in Sovjet-lijn be wogen met daaraan aansluitende reso luties. heeft Jchn Rogge, bestuurslid van de Amerikaanse progressieve partij en lid van het permanente comité van de vredesbeweging een rede van een half uur gehouden, waarin hij het com munistisch geloof in het gebruik van geweld „een hinderpaal op de weg van de menselijke vooruitgang" heeft ge noemd. Rogge heeft een eigen weg ge volgd sinds hij zich bij deze vredesbe weging aansloot en wil Noord-Korea als aanvaller gebrandmerkt zien. Waarne mers geloven dat dit Rogge's „zwanen zang" in de vredesbeweging is geweest. De vooraanstaande Sovjet-Russische af gevaardigde Boris Polevoy heeft hem reeds „een vernietiger van de vrede" genoemd. Rogge zei nog: „Communistisch fana tisme heeft de Sovjet-Unie verleid tot een poging, agressieve bewegingen in andere gedeelten van de wereld onder haar Invloed te krijgen door vooruitgang gelijk te stellen met haar eigen buiten landse en binnenlandse politiek". Hij verklaarde zich verontrust zowel over de concentratie van economische macht in de V S. als in de Sovjet-Unie. doch het meest over de laatste. „Kunnen zij nier, dulden, dat iemand het met hen oneens is, omdat zij zo onzeker zijn van hun positie? Kunnen zij geen andere mening horen, omdat zij zo onzeker zijn van hun premissen?" vroeg Rogge zich af Deze opmerking werd met hoongelach oeantwoord. De congresleden joeidei. en schimpten tijdens zijn rede doch enkele punten, die overeenstemden met de algemene lijn van het congres, wer den met bijval ontvangen. Rogge sprak ten slotte de hoop uit. dat het nieuwre China een onafhanke lijke weg zal volgen, evenals Joego slavië. Naar Reuters correspondent te War schau meldt, wordt ac-hter de schermen van het vredescongres aldaar beraad slaagd over de stichting van een niet- communistische vredesbeweging. Deze zou worden gevormd door een kleine, doch invloedrijke groep pacifisten, so cialisten en anderen, die tot dusver deelgenomen hebben aan de door de communisten geleide vredesbeweging. De beweging zou zich kristalliseren rondom John Rogge, die na zijn rede voering verzekerd werd van de sym pathie van Franse, Deense, Britse en Ierse gedelegeerden. 3. Het sluiten van een pact tussen de grote mogendheden, gericht op de vrede. 4. Het progressieve verminderen der bewapening en der strijdkrachten. Het plan miste bepaalde voorwaarden voor een regeling op lange termijn, daal de opstellers niet werkelijk door de wens naar vrede werden geleid, Joego-Slavié sprak zich in beginsel voor Trygve Lie's plan uit. Nadat nog vertegenwoordigers van Canada, Ame rika, Polen en Egypte het woord voer den, werd de stemming tot heden uit gesteld. Bolivia, gesteund 'door Brazilië, De nemarken, Noorwegen en Zweden, diende een resolutie in volgens welke India, Pakistan en- Zuid-Afrika zich aan het plan dienen te houdèn om een ronde-tafelconferentie te houden. Hier na ontstond een lang debat over de stemmingsprocedure, waarvoor geen oplossing werd gevonden. De vergade ring werd tot heden verdaagd. Eerder besloot de commissie met 35 tegen drie en 17 onthoudingen, dat de commissie competent was de zaak te behandelen, (Zuid-Afrika had in een der voorafgaande vergaderingen het tegendeel verklaard). Zuid-Afrika, Griekenland en Austra lië stemden tegen deze resolutie. Enge land, Canada, Nieuw-Zeeland en het sovjet-blok behoorden tot de landen, welke zich onthielden. El Salvador heeft de algemene ver gadering „met voorbijzien van de agendacommissie" verzocht een spoed debat te houden over „de invasie van Tibet door buitenlandse strijdkrachten", In een begeleidende resolutie wordt verzocht de .niet geprovoceerde aanval" te veroordelen. Prof, dr G. van der Leeuw, oud minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het kabinet Scher- merhornDrees, en hoogleraar in de Godgeleerdheid te Groningen, die, zoals wij Zaterdag berichtten, op 60- jarige leeftijd te Utrecht is overleden. federatie van ethiopië en eritrea voorgesteld. De algemene vergadering der V. N. is door haar bijzondere politieke commissie uitgenodigd een plan tot een bondsstaat tussen Eritrea en Ethiopië onder de souvereinitelt van de Ethiopische kroon goed te keuren. politie-chef van de west- duitse bondsregering benoemd. Anton Grasser, voormalig generaal van de Duitse weermacht en majoor van politie, is benoemd tot politiechef van de West-Duitse bondsregering. Grasser zal hoofdzakelijk verantwoor delijk zijn voor de organisatie van de 30 000 man sterke mobiele politiemacht, die door de ministers van buitenlandse zaken te New York in September aan West-Duitsland is toegestaan. Onze Londense correspondent telefoneerde ons hedenochtend: Er is thans een typisch Novembers Londen, met veel regen, diepe duis ternis en tegen de schemering snel opkomende nevel, die nog wel geen over eenkomst vertoont met de berichte fog, maar een donkere karakteristiek aan de straten, pleinen en parken van de stad geeft. Er zijn mensen die zeggen dat Londen nooit zó Londens is als in November. En daar schuilt misschien wel enige waarheid in. Meer dan ooit is het leven cr in die maand op binnenshuis gericht. Op straat wordt snel gelopen en het is 's avonds al tegen tien uur stil op straal, behalve dan natuurlijk in West End, het uitgaanscentrum van de stad, waar, verlicht door aan en uit flitsende neonreclames het leven nog doortintelt tot een tyd die meer in overeenstemming is met de naam van de wereldstad. Londen zal niet zijn als Parijs, dat tijdens het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard geheel op die ge beurtenis was gericht. En dagen tevoren al was daar in talloze facetten van het dagelijks Parijse leven het komende ho ge bezoek te bemerken. AANKOMST DER 16 LAKEIEN. Gisteravond was er op een van de perrons van het Londense Liverpool Ölrest Station een dergelijke drukte van journalisten en fotog-afen, dat het leek alsof onze Koninklijke familie nü al arriveerde. In feite was echter al deze ttr,„ „•„ui, t fliiivcciue. jlu ïeitir was ecxiuei ai ueze v.n wl: or Si LeIanSstellin? gericht op een zestiental merkt weinig of niets van wat er ge keien en aoter Dprsonpri van de KOninklIike paleizen in Nederland, die door, en wie niet speciaal let op vlag ,,pi- j da^boott-rein uit Harwich nrri- Srïlf5»? hh 'vict^Ha1' stattnn zal^ch 1 veerden Blitzlempen van vele Engelse verbaasd afvrager?waaromër zo weini- I 'ot°ïrafenflitsten, toen het personeel STisBe^ keSe^w^nuftnteTden TaT over het komend bezoek en als men ^-ac; gj- noCT niet bfj tién gemiddelde Londenaars vraagt of zij iets van het bezioek van de Konink lijke Nederlandse familie afweten, zul len er negen verbaasd het hoofd schud den: „nee, daar had ik nog niets van gehoord." Maar wannéér die mensen het dan ook weten, dan zyn zij er enthousiast voor. Een Nederlander die nimmer in Engeland Is geweest, kan zich niet voorstellen, welk een goede naam ons land en onze Koninklijke familie hier hebben. Die goodwill is het dan ook, die van dit officiële koninklijke bezoek zeker Dit was in Harwich achterge bleven, en komt eerst vandaag naar de Engelse hoofdstad, waar de Koninklijke dienaren in Claridges Hotel meteen aan het uitpakken zullen beginnen. De zestien, nu nog onopvallende heren In gewone colbertjes en overjassen, die echter Woensdag tijdens het grote ban ket in de traditionele kleurrijke costuums gekleed zullen zijn, keken nog wat on wennig in het rond in het enorme, zwart beroete station. De meesten van hen waren nog nooit in Londen geweest. Doch huismeester A van Oostrum ui' eie HumiiKuiKc oezoeK zcki-i Den Haag, de leider van het gezelschap een succ-s zal maken. Als morgenmid- heeft de gehele oorlog in dienst van dag om kwart voor een Engelse tijd H.M. de Koningin in Londen doorge- fdit is in Holland een uur later) de i biacht. Jacob van Heemskerck meert aan de kade van Dover, dan zal een periode i van vier. dagen aanbreken, die een onvergetelijke plaats zal krijgen in de geschiedenis van de relaties tussen onze beide landen. Onder een grauwe grijze hemel ma ken diegenen in Londen, "die een actief aandeel hebben ln de festivi teiten ter ere van het Koninklijk be zoek, zich vandaag klaar voor die vier dagen. En er is heel wat klaar te maken. De leek die zich verliest in de intimiteiten van het protocol, dat elk officieel bezoek overheerst, zal er ten slotte niet meer uit komen De modernste reddingboot ter wereld, de ,,Sir Godfrey Baring" die gesta- tionneerd wordt te Hull, is dezer dagen voltooid. Het schip is genoemd naar de Voorzitter van de Engelse Koninklijke Redding Maatschappij Tijdens de proefvaart. Een kwartiertje na aankomst, had de bus hen al naar het hotel gebracht, waar zij Woensdagavond in de beste stijl aan 64 mensen een vorstelijk menu zullen serveren. Donderdag mogen zij Londen bekijken. Vrijdag gaat het per Jacob van Heemskerck weer huistoe. afzetting der straten. Morgen zullen meer dan 60 straten in Londen afgezet worden. Hiertoe zullen de belangrijke verkeersstraten White hall, Parliamentstreet en The Mall, die naar Buckingham Palace leidt, behoren. Woensdag, als een bezoek gebracht wordt aan het „commerciële hart" van de stad. zullen 19 straten afgezet wor den, Dertig straten zullen voor een-rich- tingverkeer voor het omgelegde verkeer worden gebruikt. lof in engelse bladen. Verscheidene Londense Zondagsbla den wijden een artikel aan het komende bezoek. Onder de kop „Een koninklijk welkom" groet de „Sunday Chronicle" de gasten namens haar lezers, en het blad zegt: „De oprechtheid van het welkom, dat Londen de Koningin en de Prins der Nederlanden Dinsdag zal be reiden, is boven elke twijfel verheven". De „Observer" zegt, dat de gehechtheid van het Nederlandse volk aan zijn Ko ninklijk gezin de laatste 10 jaar zeer is toegenomen, eerst door de bewonderens waardige houding van Koningin Wilhel- mina tijdens de oorlog, daarna door de eenvoud van Koningin Juliana. De „Sunday Express" publiceert een artikel dat voornamelijk gewijd is aan Prins Bernhard, terwijl een artikel in de „Sun day Graphic" de lezers vertelt over de jonge prinsesjes en over het diner in Claridge. Dat diner is ook, in overeenstemming met de Engelse smaak, de kern van de berichtgeving ln andere bladen. BAND WORDT NAUWER AANGEHAALD! Op de tafels van de Nederlandse journalisten, die voor deze dagen naar Londen zijn overgekomen, of die hier al waren, liggen indrukwekkende stapels papieren waarin het hele bezoek van begin tot eind is uitgestippeld. Daar kan men in vinden, dat als vanavond om tien uur de van Heemskerck de haven van Rotterdam zal verlaten, ook de En gelse Marine al klaar ligt om uit te varen, om in de straat van Dover het Nederlandse schip te ontmoeten en tot Dover te vergezellen. Engelse oorlogs vliegtuigen zullen de schepen escorte ren, en van Dover af begint dan de tocht naar Londen. pok van de gebeurtenissen daar staan vrijwel alle bijzonderheden al vast. Het protocol regeert. Maar de menselijke factor is niet te overwinnen. Daarom zien nu al de Britse autoriteiten met enige vrees de aankomst te Dover te gemoet-, waar een erewacht bestaande i:ff mannen van de Navy en van de S oerset Light Infantry zullen staan opgesteld Want de Navy pleegt aile eerbewijzen in een dergelijk geval te brengen uit de „geeft acht" houding, zoals dat ook in Nederland gebeurt, maar traditie schrijft de Somerset Light Infantry voor, zulke saluten te maken, terwijl zij op dc plaats rust staan. Er zijn meer van dergelijke kleine dingen. Menselijke factoren die het protocol zullen verdrukken. Daarom kan geen droge opsomming van fei ten. h»2 groots die ook moge zijn voorbereid, het bezoek van de Konink lijke gasten weergeven. Het slagen van dit bezoek ligt aan de mensen zelf, aan ons Koninklijk paar, en de inwo ners van Dover en Londen. Van Dins dag tot Vrijdag, zal in dit kleine maar belangrijke deel van Engeland de band nauwer worden aangehaald tus sen mensen die elkaar een warm hart toedragen. Geen heuse fog, geen grauwe regen luchten. geen Nnverberkou kunnen daar iets aan af doen! Guerilla krachtig naar het Noorden en Oosten lopen, af gesneden- Men schat de sterkte der In Korea blijven de verbonden troe- communistische troepen in Tsjoentsjon pen langzaam door sneeuw en modder op twee duizend man. voortrukken Zij ondervonden aaiwan- Een andere eenheid communistische kelijk weinig verzet, doch schijnen guerilleros, ter sterkte van verscheidene thans gestuit te zijn op de door de i honderden, bevindt zich in de nabij - Noord-Koreanen en Chinezen aange- beid van het vijftig kilometer ten legde versterkingen, een 60 km ten Z. Noordoosten van Seoel gelegen Kap- van de Mandsjoerijse grens. Op één jong punt staan zij op 34 km van deze Volgens het Zuia-Koreaanse hoofd grens I 'kwartier worden de operaties van deze De luchtmacht der V.N. was zeer actief, en andere eenheden guerilleros, die Vijandelijke toestellen waren bijna niet achter de geallieerde linies opereren, door in de lucht. Een Mig-jager der Chine- de communistische generaal Tsjaik kim zen werd neergeschoten. 856000 pam- vanuit een geheim hoofdkwartier te fletten zijn uitgeworpen boven de linies Pjongga-ng, honderd kilometer ten der communisten. Noordoosten van Seoel, geleid. Door het hoofdkwartier van het Zuid- Koreaanse leger is bekend gemaakt dat Een te Tokio opgevangen uitzending communistische guerilleros er in de van radio-Peking meldt, dat 600.000 nacht van Zaterdag op Zondag in zijn Chinese vrijwilligers worden aangewor- geslaagd de taohtig kilometer ten ven oin in <je „grensstreek" te dienen. Noordoosten van Seoel gelegen stad Meer dan 3.000 jonge mannen in de Tsjoentsjon bij verrassing in te nemen. Sovjet-Unie en „andere Sovjetrussische Onder de burgerbevolking zijn vele slachtoffers. Er wordt thans hevig om het bezit van Tsjoentsjon gestreden. Zolang zij er blijven, zijn belangrijke bevoorraöingswegen, die vanuit Seoel zeven dc 6 b toestellen voor de k.l.m. gebieden" hebben zich opgegeven voor een vrijwilligersleger, dat in Korea zou worden ingezet, aldus meldt het op Formosa in het Engels verschijnende dagblad „China News". Men verwacht, dat zij na een korte opleidingsperiode in de strijd zullen worden ingezet. De stuwende kracht achter dit vrijwilligerskorps, „het ver- dedig-de-vrede help-Korea vrijwilligers- Donald Douglas, president van de leger" genaamd, zou Michailof zijn, de „Douglas vliegtuigenfa.briek te Santa j invloedrijke secretaris van de Komso- Monica (Califcrnie) heeft medegedeeld, mol, de communistische jeugdbond, die dat een contract is getekend voor de 1 millioenen leden telt aankoop van 7 Douglas DC 6-B toe stellen door de K.L.M. MINISTER MOH. ROEM WEER IN ONS LAND. Had onderhoud met Wysjlnski en Malik Te Tokio is meegedeeld, dat het aan tal Zuid-Koreaanse burgers, dat in de loop der vijandelijkheden is gedood of terechtgesteld, 111.732 bedraagt. 106.604 i werden gewond en 57.777 worden ver- De minister van Buitenlandse Zaken mist. van Indonesië, mr Moh. Roem, is uit New York in ons land aangekomen. Hij werd verwelkomd door minister Van Maarseveen. Hij had m New York nog een lang durig privé onderhoud met de Russi sche minister van Buit. Zaken, Andrei PRINSES BEATRIX OP HONDENTENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag heeft Prinses Beatrix in gezelschap van een aantal school- Wysjinski, waarbij zich later de Russi- vriendinnetjes de internationale hon- sche gedelegeerde bij de Ver. Naties, den tentoonstelling in de Jaarbeurshal- Jaccb Malik, voegde. Over dit onder- 1 len te Utrecht bezocht. Het jeugdige ge- houd, dat werd gevoerd door bemidde- zeischap werd rondgeleid en voorge- ling van een tolk, werden geen mede- j licht door Utrecht's burgemeester thr delingen verstrekt. I mr C. J. A. de Ranitz.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1