Voorzichtigheid Terugtrekken der Chinese troepen Nobelprijzen toegekend „Waterman" en „Empire Brent" resp. U Nov. en 3 Dec. in Rotterdam WEERBERICHT I 89ste Jaargang ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 No. 27150 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden GLro no. 57055 gepaard aan kracht realiteit moet richtsnoer uit Korea in Veiligheidsraad geëist zijn H°t is met de grootste voorzichtlg- hf'd dat momenteel geageerd wordt in dp"uitbreiding van het Koreaanse con- JlV He: feit tooh, dat generaal Mc JV'hur thans officieel in een rapport heeft vastgelegd, dat Chinese troepen (jppinemen aan de strijd van Sovjet- ïijje wordt gesuggereerd, dat het vrij willigers zijn! vertroebelt de situatie niet'weinig en het is volkomen begrij pelijk dat de Verenigde Naties slechts zeer 'voorzichtig te werk gaan om te voorkomen, dat daar in het Verre Oos ten de lont in het vuur wordt geworpen, waaruit een derde wereldoorlog zou kun nen ontstaan. Maar aan de andere kant schijnt toch ook voor te zitten de besliste wil, om 2>ch niet in het ootje te laten nemen en desnoods tot maatregelen over te gaan. Fouten a la Muenchen zullen niet meer worden gemaakt! Men wil het rode China zover moge lijk tegemoet komen en vandaar de toe- zszging. dat de Mandsjoerijse grens vol ledig wordt erkend, en dat de stroom- levering van de centrales ten Zuiden van de grensrivier de Jaloe, waaruit Mandsjoerye put, ter volle beschikking blijven. Of Peking heeft ingezien, dat het van zijn zijde ook voorzichtig moet zijn na deze toezeggingen? Het is toch vreemd, dat de Chinese troepen, die eerst in op mars waren, plotselinr hun aanval heb ben gestaakt en zelfs over een behoor lijke afstand zijn teruggetrokken. Maar geheel duidelijk is de toestand aller minst Bovendien dreigt de gang van zaken .j Tibet nu ook de V N. voor moeilijke beslissingen te plaatsen. Tibet heeft op VN. een dringend beroep gedaan om tegen de rode Chinese invasie stelling te nemen. Doch hoe kunnen de V.N. daar meer dan papieren protesten doen horen? India beschikt immers niet over voldoende macht om op te kunnen tre den, als het tenminste daartoe bereid zou zijn, hetgeen nog betwijfeld moet worden. Tibet wordt zo'n akelig geval van een fait accompli, waaromtrent men wel veel misbaar kan maken, doch waaraan men in feite niets kan doen Arm Tibet! De tcussen houden zich geheel afzijdig en dat is tenminste nog een lichtpunt in de duistenis. Zij zetten hun „vredes- aciie" onverminderd voort en zij hebben althans in zover succes, dat hun voor stel om te geraken tot een vier-mogend- hedenconferentie over Duitsland ern stig wordt bestudeerd. Maar tot een dergelijke beperking van de conferentie zullen de drie anderen zich niet lenen. Terecht menen zij, dat de wereld in een zodanig gevaarlijke situatie verkeert, das niet volstaan .kan worden met de behandeling van een weliswaar zeer be langrijk probleem, dooh toch geen pro bleem van directe urgentie, gelijk dat van het Verre Oosten. Zal Moskou daar toe bereid zijn? In ieder geval zal het Westen staan o? een grondige voorbereiding van een gesprek met Moskou, omdat het vast besloten is, zich niet in de luren te laten leggen. Daarom wordt de herbewapening van het Westen ook niet gestopt, Integen deel wordt deze zo intensief mogelijk doorgevoerd, opdat men op iedere ge beurlijkheid voorbereid is. In dit ver band zal Europa, gelet op de Ameri kaanse verkiezingsuitslag, wel zijn beste beentje dienen voor te zetten. Die uit slag is toch voor Truman een tegen valler. Weliswaar behouden de demo craten zowel in Huis van Afgevaardig den als in Senaat een meerderheid, doch die in de Senaat is zo klein,' dat daarop in diverse gevallen niet gere kend kan worden. Hoewel het Ameri kaanse isolationisme geducht is ver hakt, is het toch nog niet geheel uit geschakeld en men moet er op rekenen, dat het van de kansen gebruik zal ma ken, om zioh te doen gelden. Onder aan voering van senator Ta ft zal van Europa grotere inspanning worden ge- cUt, wil men op de ruime steun van de Verenigde Staten van het ogenblik kunnen blijven bouwen. Vooral Frank rijk, dat aarzelt ten aanzien van de Duitse herbewapening en ook op West- Duitsland legt dit zware verantwoorde lijkheden. Het is te hopen, dat men oog en oor zal hebben voor de harde realiteit. Gedreven door de realiteit is de alge mene vergadering der VJNT. er toe over gegaan de resolutie van 1946, waarbij Spanje werd gebannen uit de practi ce lichamen der V.N. en geen officiële vertegenwoordigers te Madrid zouden worden geaccrediteerd, op te heffen. Duidelijk was gebleken, dat die resolu te van 1946 een volkomen echec was geweest, die Franco eerder heeft gebaat uau geschaad! Vele Zuid-Amerikaanse landen heb- ten zich thouwens nooit aan de reso lutie gestoord Zeer duidelijk is bij de opheffing ech ter geconstateerd, dat dit niet betekende eeu goedkeuring van het Franco-regiem, dat in wezen als ondemocratisch nog altijd wordt afgewezen. Doch dat be hoeft immers niet te leiden tot het af- hresen van betrekingen! Ieder land heeft het recht op een regering, die het zelf wenst en leder ander heeft dat te eerbiedigen. Waarom is de Sovjet-rege- [fhg, die nog verder van het democra tie stelsel afstaat dan Spanje, wel erkend en tot de V.N. toegelaten? Practisch gesproken, en het ls thans jjttr dan ooit de tijd voor practische besluiten, behoort Spanje tot West- ~rr®P* en het gaat niet aan, dit land J vU!ten te houden, omdat zekere ge- eiigheden moeten worden ontzien. ti-P020 hjden eisen ruimheid van opvat- p. en het verbreken van de hokjes- ver he hele linie, d.w.z. zowel hhenslands als buitenslands! zo en zo alleen kan er van wereld nog iets terecht komen ïaar veel hardleersheid zal er nog overwinnen zijn Geen nieuws van het front Bij de Veiligheidsraad werd gisteren een zes-mogendheden-resolutie inge diend. waarin het terugtrekken der Chinese communistische troepen uit Noord-Korea wordt geëist. De resolutie, die uitgaat van de V.S., Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Cuba en Ecuador, doet een beroep op alle staten en autoriteiten om hun onder danen te beletten de Noord-Koreaanse strijdkrachten steun te verlenen. De resolutie bevestigt de politiek van de V. N. om de Chinese grens met Ko rea voor schendingen te behoeden en de rechtmatigs Chinese en Koreaanse be langen in de grenszone ten volle te be schermen. Zij verzoekt de Veiligheids raad, er op aan te dringen, dat geen ac ties worden ondernomen, die tot uit breiding van de oorlog zouden kunnen leiden. Aan de commissie voor de vereniging en het herstel van Korea wordt ver zocht zich zo spoedig mogelijk daarheen te begeven en behulpzaam te zijn by de regeling van grenskwesties. Dc Veiligheidsraad heeft met negen tegen nul stemmen bij één onthouding besloten de kwestie-Korea voorrang te verlenen boven de behandeling van de Palestijnse kwestie. Eén lid nam niet deel aan de stem ming, n.l. Sovjet-Rusland. Jacob Malik, de Sovjet-afgevaardigde, had tevoren verklaard, dat men trachtte de k\v es tie-Korea op de agenda te „smokkelen". Hij had er bezwaar tegen, dat de kwestie behandeld zou worden in af wezigheid van de Chinese communisti sche afgevaardigden, die Woensdag .11. door de raad werden uitgenodigd, en die niet ..op een tovertapijt" in Lake Suc cess konden komen. Hij eindigde: „een weedzame oplos sing van de Koreaanse kwestie kan al leen worden bereikt door stopzetting van de gewapende interventie in Korea en door terugtrekking van buitenlandse troepen uit Korea". Sir Benegal Rau India) zei, dat hij slechts voor het verlenen van voorrang aan de kwestie-Korea zou stemmen, in dien men niet verder ging dan het in dienen van de zesmogendheden-resolu- tie. De regering 'van Peking moest een „redelijke tijd" hebben om vertegen woordigers te zenden, voordat men ge neraal Mac Arthurs speciale rapport zou bespreken. De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin verklaarde, dat de resolutie tot doel heeft de strijd in Korea tot een „Verenigd Europa voor 1952 een dringende noodzaak" ALDUS GRAAF COUDENHOVE- KALERGI. Graaf Coudenhove-Kalergi, thans voorzitter van de pan-Europese bewe ging en een van de oudste voorvechters van een verenigd Europa, heeft gelijk luidende memoranda gezonden aan de regeringen van Frankrijk Duitsland. Italië, België. Luxemburg, Nederland en het, Saargebied. waarin hij een dringend beroep doet voor 1952 tot de stichting van een verenigd Europa te komen. „Dit is een onafwendbare noodzakelijkheid", verklaart hij. Graaf Coudenhove-Kalergi verklaart In zijn memorandum onder meer: Het is voor de veiligheid van Europa drin gend noodzakelijk da.t het Duitse oor logspotentieel wordt ingeschakeld in het ontworpen Noord-Atlantische verdedi gingsstelsel- Dit is des te dringender, omdat de Scv;el-Unie voorbereidingen treft om in oorlogstijd de verbindingen tussen Europa en Amerika, door het in zetten van haar machtige vloot van on derzeeboten, te verbreken". De graaf heel- de zeven regeringen voorgesteld onmiddellijk een pre-grond- wetgevende vergadering bijeen te roe pen, die gemachtigd zou moeten worden een federale Europese grondwet op te stellen en die eventueel ook het recht zou worden toegekend, alle Europese vol ken uit te nodigen zich te laten verte genwoordigen spoedig einde te brengen en te zorgen, dat de strijd zioh niet .uitbreidt. De Chi nese communisten kregen-daarom hierin, op een zeer gespecificeerde manier ver-« zekeringen omtrent de Ohinees-Kore*- aanse grens. De raad ging daraop uiteen en zal of; een nader te bepalen datum de bespre king van de Koreaanse-kwestie voort-, zetten. Maandag zal de raad waarschijnlijk de Palestijnse kwestie behandelen. VAN HET FRONT. De troepen der V. N. drongen gister avond behoedzaam op aan het Noord westelijke front in Korea. Het had er de schijn van, dat zij een nieuw offen sief naar de Mandsjoerijse grens zouden beginnen. Amerikanen, Zuid-Koreanen en troepen van het Britse Gemenebest vielen Noordelijke troepen aan, die enige kilometers voor hen zich hadden inge graven. Een woordvoerder van het eesrte Amerikaanse korps verklaarde dat vol gens ontvangen berichten een regiment van de Zuid-Koreaanse kapitool-divisie ongeveer 20 km. ten Noorden van Kilt- sjoe, aan het Noord-Oostelijk front, was opgerukt. In een Noord-Koreaans legercommu niqué wordt toegegeven, dat Chinese eenheden deel hebben genomen aan de jongste gevechten, maar gezegd wordt, dat de eenheden bestonden uit „vrij willigers, die de wens te kennen hebben gegeven naar het Koreaanse front te gaan om de Amerikaanse agressie te be strijden en het Koreaanse volk te hel pen bij de bevrijding van zijn vader land". Het Britse vliegkampschip Triumph is uit de Koreaanse wateren, waar hei o.o. deelnam aan de landingsoperaties te Intsjon, in de thuishaven Portsmouth teruggekeerd. Een lid van de bemanning toont vol trots enige souvenirs, een hoofddeksel, dat door Japanse koelies wordt ge dragen en een Japanse miniatuur pijn boom, die hij uit het Verre Oosten heeft meegebracht. Voor literatuur, natuur, kunde en scheikunde De Zweedse academie heeft de Nobel prijs voor literatuur van dit jaar toege kend aan de Britse schrijver Bertrand Russel en die van het vorige jaar aan de Amerikaanse schrijver William Faulkner. Elke prijs bedraagt 164.303 Zweedse kronen. De winnaars kunnen het geld in de munteenheid van hun eigen land ontvangen. Russell, lid van de Britse koninklijke academie van wetenschappen, wiskun dige, filosoof en vertolker van theorieën op maatschappelijk gebied, erfde in 1931 de titel van graaf, doch hij weigerde deze te aanvaarden. Russell ontving de Nobelprijs wegens zijn „veelzijdige en belangrijke geschrif ten. waarin hij zioh een apostel van de vrijheid en een voorvechter voor de vrij heid van denken heeft getoond". Aan Faulkner werd de prijs toegekend op grond van. „zijn kloeke en artistiek onafhankelijke bijdragen aan de Ameri kaanse romanliteratuur van de laatste tijd". Bertrand Russell is thans 73. Hij ls van mening dat het Russische imperia lisme en niet het communisme -3e groot ste vijand is. Volgens hem zal er in de komende vijftig jaar een wereldregering tot stand komen In een toespraak, die Russell 'n jaar geleden te Londen hield verklaarde hij de voorkeur te geven aan een derde wereldoorlog, met het gebruik van atomische wapens boven een over heersing door de Russen. Verleden jaar werd Russell de „orde van verdienste" („Order of merrit") toegekend, hetgeen een van de hoogst gewaardeerde Britse onderscheidingen is. Tot de bekendste werken van Russell behoren „Huwelijk en moraal" (1929) en zijn .Geschiedenis van de West-Europese filosofie" (1946i. Reeds in 1920 schreef hij, onder de titel „Theorie en practijk aan de dag gelegd. In 1916 was hy voor zitter van de bond der tegenstanders van de dienstplicht. Hy werd wegens zijn propaganda gevangen gezet. William Faulkner is een der repre sents tiefste hedendaagse Amerikaanse schryvers, niet alleen wegens zyn on derwerpen, maar ook Ingevolge zijn re- volutionnaire styiwendingen. Faulkner werd in 1897, te Ripley, in Mississippi, geboren. Hy houdt zeer veel van dit land, dat een ruime plaats in neemt in zyn romans, zowel in het „Augustuslicht", waarin 'hy de rassen kwestie behandelt, als in zyn werken „Sartoris", „Sanctuarium", „In myn doodstryd", irHet gerucht en de furie", „Absolon" en „De ongeslagene". De originaliteit van deze grote schry- ver ligt. niet alleen in de keuze van zyn onderwerpen, maar ook in al de inter pretaties, waartoe zy zich lenen, de mys tieke overwegingen inbegrepen. Als sohryver van de twintigste eeuw heeft Faulkner een volledige vernieu wing gebracht in de romanstijl, door nieuwe verhoudingen tussen schry ver en werkelykheid. tussen lezer en werk te brengen Zijn realisme kan vergeleken worden met dat van een filmcamera, die de gezichtshoeken uitbreidt en de per soonlijkheid van de schrijver op een nieuwe wijze in de roman brengt. Aldus heeft Faulkner aanzienlijke in vloed geoefend, niet alleen op de heden daagse Amerikaanse literatuur, doch ook op de Europese schryvers. Sovjetrussische communisme. In 1949 verscheen van zijn hand „Het gezag en het individu". Russell heeft tydens de eesrte wereld oorlog als pacifist grote bedryvigheid Het troepenschip Grote Beer" is van Amsterdam naar Nieuw-Guinea ver trokken. Aan boord bevinden zich o.m. de onlangs gevormde Ondersteunings compagnie Nieuw-Guinea, welke wordt uitgezonden ter vervanging en com pletering van de op Nieuw-Guinea aanwezige legeronderdelen. Aange zien ook een aantal militairen van het voormalige K.N.I.L. ven deze com- De Nobelprys voor natuurkunde is toegekend aan de 46-jarige Britse pro fessor Cecil Powell, die verbonden Is aan de universiteit te Bristol. De prijs werd hem toegekend wegens zijn „ont wikkeling van de fotografische methode voor de bestudering van het proces der atoomkernen en voor de vorderingen welke hij in dit verband heeft gemaakt in verband met de kennis der mesonen" (een „meson" of „mesotron" is een on- - i derdeeltje van de kern van een atoom. ?~erin!fn I Men meent dat het de bindende kracht is, waardoor deze kern wordt samen ge houden. Het meson weegt 200 maal zo zwaar als een electron, terwijl het een negende van het gewicht hééft van een proton of een neutron. In 1949 ontving prof. Powell de me daille van de Britse koninklyke acade mie van wetenschappen wegens het vin den van een nieuwe techniek om op fo tografische wijze de splitsing van het atoom vast te leggen. Prof. Powell is vice-voorzitter van het j Britse vredesconhté, dat de atoombom wil verbieden. Powell verklaart evenwel geen communist te zijn en geen enkele politieke richting te zyn toegedaan. Hy heeft in de loop van deze week te Bris tol verklaard: „Ik ben van mening dat alles in het werk moet worden gesteld om de wereld vrede te brengen" Hy zeide niet naar het door de communisten gesteunde vredescon gres te Sheffield te zullen gaan, daar „ik daarvoor geen tijd heb". Prof. Powell wilde verder niets zeggen over zijn houding t. a. v. het commu nisme en de vredesbeweging. „Ik wil slechts positieve verklaringen afleggen", zeide hij. „Het is duidelijk dat ook communisten deel moeten uitmaken van een vredesbeweging" De Nobelprys voor scheikunde ls toe gekend aan de professoren Otto Diels, voormalig hoogleraar aan de universi teit te Kiel en thans in ruste en pro fessor Kurt Adler van de universiteit te Keulen, die de prijs samen moeten delen. Zij kregen de prys voor hun ontdek king en ontwikkeling van de „dien syn these", een chemisch proces, dat het verkrygen van nieuwe koolstofverbin dingen tot resultaat heeft. Deze synthese is in het bijzonder van belang by de analyse van bepaalde D- vitaminen, egosterin en verscheidene vetzairen. Prof. Diejs heeft veel boeken over teohnische chemische onderwerpen ge schreven. Hy verklaarde, dat hij van plan is het geld te gebruiken voor het inrichten van een nieuwe wetenschap- pagnie deel uitmaken, die hun gezin nen naar Nieuw-Guinea meenemen, zijn in het inwendige van de Grote Beer" wijzigingen aangebracht met het oog op het vervoer van vrouwen en kinderen. Een kijkje in de speciaal ingerichte baby-kamer even voor het vertrek van het schip. Italië voor Atlantisch pact De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft met 268 tegen 132 stem men een motie van de linkse oppositie verworpen, waarin wordt gezegd, dat parlementaire goedkeuring vereist is voor „alle militaire overeenkomsten met (Ie mogendheden van het Atlantische pact". Er werd een door de regering gesteun de motie goedgekeurd, waarin opnieuw het vertrouwen in het Atlantisch pact en collectieve veiligheid wordt uitgespro ken en aangedrongen wordt op de vor ming van een Europese federatie met een Europees leger. nationaal vredescongres „vredesopbouw". De heer F. S. Noordhoff opende gis teravond in restaurant Boschlust" te Den Haag het derde nationaal vredes congres „Vredesopbouw", te houdendoor de „Nederlandse beweging tot bevorde ring van internationale vrede en inter nationale veiligheid". (NBIV). Mr A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken, procureur-generaal bij de Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag, sprak over Oorlogsmisdadigers en Neuren- bel-g". Ei* ontwikkelde zich hierna een vraag gesprek. Zal men komen tot een inter nationaal Gerechtshof voor misdryven tegen de vrede, enz.? Spr. meende, dat men van die moge lijkheid thans nog verder verwyderd is dan ooit door de tegenstelling Ver. Sta- ten-Sovjet-Unie. Misschien is de oprich ting van een hof in kleiner verband mo- gelyk, hetgeen dan langzaam zou kun nen uitgroeien. voorstellen in politieke commissie in v. n. De politieke commissie der algemene vergadering der V. N. heeft besloten de besprekingen van een Joego-Siavisch voorstel, om een permanente „commissie van goede diensten" in te stellen, op te schorten. Met 45 tegen 5 stemmen, by 5 onthoudingen, werd het besluit geno men het voorstel voor te leggen aan de z.g. „kleine assemblee". Joego-Slavië stemde met deze beslissing in. De Sovjet-unie en haar aanhangers verzetten zich tegen het Joego-Slavische voorstel en tegen elke verdere bespre king daarvan. De Griekse delegatie heeft de Verenig de Naties verzocht het mandaat van haar commissie voor de Balkan te ver lengen en verder aan te dringen op de repatriëring van Griekse soldaten, die thans in Albanië en Bulgarije zouden zijn gedetineerd. Volgens de Griekse gedelegeerde zyn in Albanië en Bulgarye 15.000 Griekse guerillastryders „in actieve dienst van militaire paraatheid'. Engeland, de Verenigde Staten, Frank- ryk, Pakistan en Australië stelden voor, dat de „waakhondcommissie" voor onbe paalde tijd gehandhaafd zal blyven. De Sovjet-unie diende ten slotte een resolutie in, waarin zy vroeg om bespre kingen tussen de voorzitter van de alge mene vergadering en de Griekse delega tie ten einde de doodstraffen, die tegen 19 „Griekse patriotten" zouden zyn uit gesproken, herroepen te krygen. eisenhower verwerpt „preventieve oorlog". In een toespraak tot studenten te Houston in Texas heeft generaal Eisen hower verklaard, dat iets als een pre ventieve oorlog niet bestaat. „Als mensen spreken over een preven tieve oorlog, moeten jullie hen maar uit nodigen hem te gaan voeren", zo zeide de generaal. Uit mijn ervaring heb ik geleerd oor log te verafschuwen. Door oorlog kan men niets tot oplossing brengen". „Vóórdat jullie waren geboren, streed ons land een oorlog om de wereld rijp te maken voor de democratie en daarna vochten wij een oorlog, die aan oorlogen een einde moest maken. Na deze oorlog ter beëindiging der oorlogen, hebben wij ons steeds moeten afvragen, wanneer de volgende oorlog komt." TEGEN-REGERING IN NEPAL. Particuliere troepen van het nationa listische Nepalse congres dat de afge treden koning steunt, zyn de plaats Bir- ganj in Nepal binnengerukt en hebben een tegen-iegering ingesteld. De afgetreden koning had asyl gezocht in de Indiase ambassade te Khatmandoe en zou per vliegtuig naar India vertrek ken. De troepen van het congres veroverden de stad met geweld, waarby hun leider, Thirhoeng Malla. ernstig gewond werd, zo meldt de Press Trust of India Zy arresteerden de gouverneur en zyn ge zin. Birganj is in grootte de tweede stad van Nepal en ligt 5 kilometer van de Indiase grens. De repatriërenden uit Leiden en omgeving Dc troepentransportsilicpen „Water man" en „Empire Brent" met repa- triërenden uit Indonesië zullen ver moedelijk resp. op 24 November en 3 December in Rotterdam arriveren. De volledige passagierslysten dezer sche pen liggen ter inzage op onze bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Koningin Wilhclminastvaat 15 te Katwijk aan Zee. BIykens deze lysten bevinden zich aan boord van deze schepen de volgen- öe repatriërenden uit Leiden en omge ving: De Waterman Leiden W. v. Berkel, Jan Vossen- steeg 5: H. N. Bauer. Oucie Hofstraat 3: J. Sterk, Breestraat 167; P. Bey, Waard - gracht 12; A. Wielders. Ryndykstr. 22. Alphen J. P. R. L. Samson, Visser- park 16. Hillegom H. D. Klinkenberg. Mo lenbuurt 9; L. R. Walraven, Mariastr. 62. Katwyk aan Zee J. v. Duin, Mr C Fockstraat 34; A. Haasnoot, Koningin neweg 39. Noordwijk D R. de Vriend. Wasse- naarsestraat 3; H. Haasbroek, Golfweg 3: Muntenaar, Quarles van Uffcrd- straat 14. Waddinxveen A. M. Hofman, Twee de Bloksweg 4. Empire Brent Leiden P. A. Damse, Breestraat 11. Alphen G. T. Deelstra en J. H. Deelstra—Blok, Conradstraat 5. Ter Aar F. H. Koning en F. C. Koning—Preyers. Aardamseweg 65. Voorhout Neyn van Hoogwerff, Huize Sint Agnes. Wassenaar P M. Groen en E. G. GroenMeyer, Waalsdorperlaan 2: M. RugelerHauen, Waldeck Pyrmontlaan 10; J. J. Huisman en mevr. Huisman Mas/ah, Duurstraat 1. pelyke bibliotheek en het bouwen van een klein laboratorium, zyn bibliotheek en laboratorium werden in de oorlog bij luchtaanvallen vernield. Dr Adler is voormalig assistent van1 prof. Diels. Hij is thans directeur van het chemisch instituut van de universi-1 teit te Keulen. De tandarts dr WThoene uit Frank fort (in de Amerikaanse zone van Duitslandheeft een nieuw verdo vingsmiddel uitgevonden, hetwelk het trekken en boren bijna tot een genoe gen maakt. Dit narcose-middel W. T. Polymorpha genaamd, wordt met 6070 druppels op een neusmasker gegoten. Als de patiënt gaat inhaleren komt hii of zij in een prettige stem ming, welke enige uren aanhoudt. In tegenstelling tot andere pi/nverdoven- de middelen laat T. W. Polymorpha geen gevoel van onpasselijkheid e.d. achter. Dr. V/Thoene dient het nieuwe nor- cosemiddel aan één van zijn patiënten toe. wisselend bewolkt. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind aanvankelyk tussen Zuid en Zuidwest, later ruimend naar Zuid-West tot West en aan de kust tydelyk wellicht tot hard toenpmend. Iets lagere temperaturen, vooral des nachts. (Opgemaakt te 10 uur). 12 november. Zon op: 7.54 uur; onder. 16 54 uur. Maan op: 11.50 uur; onder: 18.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.26 en 16.45 uur (13 11 te 5.14 en 17.34 uur). IMt numniei b?:l?.at uit 12 pagina'*

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1