Nationale Reserve krijgt 15 bataljons Ldilafoit Plotseling trekken de Chinezen hun troepen in Korea terug V.St. brengen kwestie voor tie Veiligheidsraad Sportsplinters Opleiding tot soldaat in minder dan 200 uren natuucHjlt Aanvoer en afzet in September niet onbevredigend Met een enkel woord DINSDAG 7 NOVEMBER Communistische strijdkrachten ir Noord-West-Korca hebben onver wacht het contact met dc verbonden troepen verbroken cn zijn naar het Noorden teruggetrokken. De omvang van deze plotselinge terugtocht is nog niet bekend, evenmin als de reden. Het contact werd laat in de avond verbroken na een sterke tegenaanval door de Amerikaanse 24ste divisie, waarbij deze enig terrein heroverde. Overal langs de frontlinie melden eenheden van de VN, dat zij er niet in kunnen slagen contact met de communisten te maken, ondanks patrouillcgang. De Noordelijke troepen hebben zich klaarblijkelijk verscheidene kilome ters teruggetrokken. Volgens waarnemers te Tokio is het mogelijk, dat deze troepen zich terug trokken wegens zware verliezen en wachten op versterkingen uit Mand- sjoerije. Volgens een andere suggestie zouden de Chinezen slechts een „buf ferzone" ten Zuiden van de Jaloe willen scheppen ter bescherming van de belangrijke hydro-electrische in stallaties. Tevoren was gemeld, dat de troepen der V. N. haar stellingen geconsolideerd hadden! De guerillastrijd achter het front blijft aanhouden en veroorzaakt veel last. Het eerste contingent Canadese troe pen voor Korea is te Poesan aange komen, Volgens berichten uit communistisch China, die te Hongkong zijn ontvangen, zullen van heden af alle grote Chinese recrutenngsbureaux voor vrijwilligers voor Korea zijn geopend. Alleen in Moekden zouden er zich al 1800 hebben gemeld. Generaal MacArthur, de opperbevel hebber der verbonden troepen in Korea, heeft in een speciaal rapport aan de Verenigde Naties medege deeld, dat zijn strijdkrachten in Korea Labour wint stemming over woningbouwkwestie BEVAN CONTRA CHURCHILL. De Britse Labourregering heeft gis teren in het Lagerhuis een door de conservatieven uitgelokte stemming over haar woningbouwbeleid gewon nen, 300 stemmen werden uitgebracht voor cn 288 tegen dit beleid. De conservatieven onder leiding van "Winston Churchill betwistten de verkla ring der regering, dat het land /.ich slechts 200.000 nieuwe huizen per jaar kon permitteren Zij stonden er op, dat 300.000 als het streefgetal zou worden vastgesteld. Een nederlaag van de rege ring zou haar aftreden hebben betekend. Zieke leden van de Labourfractie .ver schenen dik ingepakt in het Lagerhuis om aan de stemming te kunnen deel nemen. De conservatieven openden hun aan val met een rede van Marples een des kundige op het gebied van de woning bouw, die verklaarde, dat de conserva tieven dollars zouden besteden voor de aankoop van hout. De minister van gezondheid Aneurin Bevan, verdedigde de woningbouwpoji- tiek der regering. Na Churchill te heb ben verweten, dat hij zelf het debat niet had geopend, waarschuwde hij de leider van de oppositie, dat hij met „dynamiet" speelde. Indien de arbeiders in het ge hele land zouden zien. dat huizen wer den gebouwd om te worden verkocht aan zwarthandelaars met hopen geld zou Churchill hen niet kunnen „hou den". Bevan noemde de conservatieve campagne voor meer huizen georgani seerde huichelarij" en zeide dat eige naars van krotwoningen bijdragen stort ten in de conservatieve partijkas. Churchill verklaarde nog nimmer een belangrijker taak gezien te hebben, waarvan hij zo zeker was, dat zij binnen de practische grenzen lag. Churchills verklaring, dat hij niet van plan was juiste bijzonderheden te verstrekken, werd met, gejuich door de conservatie ven en met spottende opmerkingen door Labour ontvangen. ..Geef my de macht en ik geef u de cijfers", aldus Churchill. SPANJE VAN BESCHULDIGDE TOT AANKLAGER. Don Alberto Artajo, de Spaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een interview met het Madrlleense blad „ABC" verklaard, dat Spanje recht heeft op schadeloosstelling voor de ver- ontachtzaming, die het in de afge lopen vier jaren heeft ondervonden „In de periode van de onrechtvaar dige isolatie heeft Spanje ernstige schade geleden", aldus de minister. „In deze tijd hebben overwinnaars, zowel als overwonnenen van de laatste oorlog hulp voor hun herstel ontvangen, doch Spanje heeft zichzelf zonder hulp moe ten bedruipen". „Nu Spanje door een reusachtige meerderheid van de algemene vergade- ri ngonschuldig bevonden is. gaat ons land van de rol van beschuldigde over tot die van aanklager/' zo zeide Don Artajo. „Er begint nu een tweede fase, waar in de Sovjet-unie de beschuldigde wordt". DAGORDERS VAN MAARSCHALK WASILEFSKY EN ADMIRAAL JOEMASHEF. In een dagorder ter gelegenheid van de 33ste verjaardag van de Russische in gevecht zijn met Chinese commu nistische eenheden. In het rapport wordt verder medege deeld. dat de strijdkrachten der Vere nigde Naties hun opmars in Noorde lijke richting voortzetten en dat hun voortgezette pogingen om „het vijande lijke leger als zodanig op te doen hou den te bestaan", succes opleveren. „In bepaalde gebieden van Korea", aldus MacArthur's rapport, „ontmoeten de verbonden troepen evenwel een nieuwe vijand. Het is onze strijdkrachten ge bleken en het is bevestigd door in lichtingen van onze geheime diensten dat uit Chinese communisten samen gestelde militaire eenheden tegen de verbonden troepen in het veld zijn ge bracht". Met data en tal van bijzonder heden wordt dit toegelicht. In MacArthur's rapport wordt verder nog verklaard, dat op 2 November, bij het ondervragen van Chinese krijgsge vangenen, is gebleken dat de „54ste eenheid" van het Chinese communis tische leger zich in Korea bevond. Deze eenheid blijkt op dezelfde wijze te zijn georganiseerd als de 55sté en 56ste een heden van het Chinese „volksleger", met dien verstande dat de „54ste een heid" is samengesteld uit bestanddelen van de 118de, 119de en 120ste divisie van het geregelde veertigste Chinese communistische leger. Generaal MacArthur zegt. dat op 4 November j.l. in totaal 35 Chinese communistische militairen krijgsgevan gen waren gemaakt, Hü besluit: „het aanhoudend inzetten van Chinese communistische strijd krachten in Korea en de vijandige houding, die door deze müitaire een heden, onverschillig of zy zich bin nen of buiten Korea bevinden, wordt aangenomen, zijn zaken welke ik ver plicht ben onverwijld onder de aan dacht der Verenigde Naties te bren gen". De regering van de Verenigde Staten heeft om een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad, op morgen verzocht om te bespreken wat een woordvoerder noemde de „ernstige toestand" die geschapen is door de Chinese interventie in Korea. De V. S. hebben de beschuldiging van generaal MacArthur, dat Chinese troepen Noord-Korea zijn binnenge trokken en tegen de strijdkrachten van de V. N, vechten, officieel bij de Vei ligheidsraad ingediend. President Truman heeft tijdens een niet-officieel noenmaal verklaard, dat de V. S. zich nooit meer „aan hun ver antwoordelijkheid voor het behoud van de wereldvrede zullen onttrekken, ^oals in 1920." (Blijkbaar doelde de president op het uittreden van de V, S. uit de Volkenbond). „Wij kunnen dit nu niet doen en wij zijn het dok niet van plan". Truman had een lang telefonisch on derhoud met Dean Acheson. Ned. regering draagt DC 3 over aan India SCHADEVERGOEDING VOOR INDIAAS VLIEGTUIG. Naar het AN.P. verneemt, zal dezer dagen te New Delhi namens de Neder landse regering een tweemotorig passa gierstoestel worden overgedragen aan de regering van India. Dit geschiedt als schadevergoeding voor een Indisen De finale van de Russische voet balbeker bracht dit jaar twee teams uit Moskou tegenover elkaar: Spartak en Dynamo. De zege viel met 30 ten deel aan Spartak dat bij rust reeds met 20 leidde. Het was de vijfde maal dat dit elftal de beker won. Ruim 12.000 ploegen hebben aap de bekercompetitie deelgenomen, Tommy Fair heeft opnieuw een fraaie overwinning behaald. In' Zijn - l aaii. uvei niiiuiiig u^iiucuu, „i toestel, dat tijdens de^eeisi-e polltione»e' tweede match na zijn come-back sloeg Met de invoering van de oorlogsorganisatie Is dezer dagen de definitieve opzet van de Nationale Reserve tot stand gekomen. In Mei a.s. zullen 15 bataljons zijn geformeerd (16.500 man), voorzien van staven en verzor gingseenheden. Dit verklaarde de inspecteur der Nationale Reserve, kolonel J. Termatcn. De Nationale Reserve is ingevolge deze oorlogsorganisatie provinciege- wjjze verdeeld in districten. De provincie Groningen en Drente vor men samen één district. Ieder district is weer onderverdeeld in zes stukken, die ieder één compagnie zullen leveren. De zes compagnieën te zamen vormen het bataljon, dat elk district in Mei 19551 gereed moet hebben. Door het grotere aantal vrijwilligers zullen de provincies Noord en Zuid-IIolland evenwel meer dan een bataljon kunnen opstellen. Aan het hoofd van deze bataljons komen luit.-kolonels te staan, reserve-offi cieren. De districtscommandanten, beroepsofficieren zijn depötcom- mandanten en als zodanig belast met de opleiding, indeling en de mobili satie-voorbereidingen van de vrijwilligers. De 15 bataljons van de Nationale Reserve zullen worden uitgerust met Engels materieel, dat reeds aanwezig is. actie in Indonesië verloren is gegaan. De DC 3 is docr de K.L.M. overgedra gen aan de regering. Het toestel is Zon dagmorgen, ontdaan van alle kenteke nen, naar New Delhi vertrokken. DE NEDERLANDSE GEVANGENEN UIT RUSLAND. De helft is verdacht. De Nederlanders, die uit Rusland te rugkeren. zullen vermoedelijk vandaag per trein aankomen in het dooi gangs kamp F.iedland nabij Göttingen. Een voorlopige vergelijking van de door de terugkerenden opgegeven namen met de zoeklijsten heeft uitgewezen, dat ongeveer de helft van de groep in Nederland gesignaleerd is als verdacht van dienstneming in Duitse forma ties, Vier der terugkerenden zijn in Nederland bij verstek veroordeeld we gens politieke misdrijven. Van de overigen is, hangende het ver dere onderzoek nog niet bekend op wel ke wijze zij in Russische krijgsgevangen schap zijn gemakt. Men neemt echter aan, dat een deel dezer Nederlanders als gedeporteerde arbeiders of anderan* in de stroom naar Rusland is terecht gekomen en daar verder op de zelfde voet zijn behandeld als degenen, die in Duitse militaire dienst traden. Wol VEILIG A LK A L I VRIJ hij te Leicester de Belg Piet Wilde in de derde ronde k.o. VOETBAL. Verkeersmaatregelen voor België-Nederland Als gewoonlijk treffen de Belgische politieautoriteiten speciale verkeers maatregelen met het oog op de Zondag a_s, in het stadion van Deurne bij Ant werpen te houden voetbalwedstrijd Bel giëNederland. In overleg met de dis- trictskapitein der gendarmerie te Bras- schaet geeft de KNAC hun. die per auto naar de wedstrijd zullen gaan, in overweging hun route als volgt te kie zen: Komende van Breda of Rozendaal over Wernhout, Brasschaet, Polygoon (Maria ter Heide), St. Job in 't Goor, Schoten (gemeentehuis), stadion. Komende van Bergen op Zoom: Ka pellen, Kleine Bareel, Merxsem (Deur nebaan). stadion. Wil men eerst nog naar Antwerpen rijden, dan wordt aangeraden over Ro zendaal te rijden en via Nispengrens naar Kapellen, aldaar bij het gemeente huis rechtsaf de tram volgen naar Eeckeren, (Noorderland) en langs het havenkwartier naar Antwerpen-een trum. Men kan ook over Wernhout rij den, maar diene er dan rekening mede te houden, dat op die dag het wegge deelte bij de splitsing van de weg Bras schaet—St Mariaburg naar Antwerpen is afgesloten. Men rijde dan van de Kleine Bareel voorbij Brasschaet naar St. Mariaburg en dan naar Eeckeren en Antwerpen. SPARTAAN DEN BOER NAAR FRANKRIJK? Opnieuw zal vermoedelijk een Neder landse voetballer naar Frankrijk ver trekken. Het betreft ditmaal Henk den Boer, de bekende midvoor van Sparta, die dezer dagen van de F, C. Nancy een aanbod kreeg. Voor definitieve besprekingen en om eventueel het contract te tekenen zal Den Boer binnenkort naar Nancy ver trekken. Kolonel Termaten verklaarde te ver wachten, dat de opstelling van deze 15 bataljons vóór Mei a,s. zender veel moeilijkheden zal verlopen. Het aantal vrijwilligers bedraagt thans neg ruim 7.000. Hij baseerde zijn verwachting cp het aantal aanmeldingen, dat dank zij 'n bredere werving en 'n meer effectieve en attractieve opleiding een stijgende lijm vertoont. In het eerste jaar worden de vrijwil ligers in 200 uren opgeleid tot soldaat, een opleiding, die vergelijkbaar is met de drie maanden durende eerste oefe ning van de dienstplichtigen. In het tweede jaar van hun opleiding komen Accountant verduisterde sleeplonen VOOR TIENDUIZENDEN GULDENS (Speciale berichtgeving). De Rotterdamse recherche heeft de 49-jarige accountant W. G. H. uit Voor burg gearresteerd, die er van wordt verdacht gelden te hebben verduisterd van de Coöperatieve Vereniging ,Re- nata", waarbij hij in dienst was. Enige weken geleden kwamen er klachten binnen van sleepbootkapiteins, die wa ren aangesloten bij de Renata, over het lange uitblijven van de sleeplonen. Her haaldelijk werden zij met smoesjes afge scheept. De vorige week. toen 35 bena deelden zich hadden gemeld, achtte men de tijd ryo H aan te houden. Aan vankelijk genoot hij het grootste ver trouwen van de kapiteins. Maandenlang zijn er geen sleeplonen uitbetaald, Hoe groot het bedrag is. dat Is verdwenen, is nog op geen stuk ken na te zeggen, maar zeker is, dat er wel tienduizenden guldens mee ge moeid ztfn. De boeken v orden thans aan een accountantsonderzoek onderworpen De Coöperatieve Vereniging Renata Is inmiddels opgeheven. de vrijwilligers bü elkaar voor oefe ningen in pelotons, compagnies- en bataljonsverband. Deze opleiding duurt minder dan £09 uren. waardoor de bataljonsstaven tijd beschikbaar krij gen voor opleiding e-d. Voor cursussen en kamposfeningen krijgt de Nationale Reserve de beschik king over het kamp Golflinks nabij Arnhem Dit permanents kamp zal deze maand nog in gaoruik worden genomen. Alle vrijwilligers zullen eens per jaar gedurende een week in dit kamp ver blijven. De aanwerving en selectie van de vrijwilligers blijft de taak van „Steun Wettig Gezag". Kolonel Termaten streeft er naar om alle geestelijke stromingen in ons land in de Nationale Reserve vertegenwoor digd te doen zijn. Van zijn staf maken o.m. een R.K. geestelijke, een dominé en een humanist deel uit De Nationale Reserve ziet hij als een consequentie van de geestelijke weerbaarheid van ons volk, die z.i, dan pas sterk kan zijn, indien in de bestaande stromingen meer kracht wordt ontwikkeld. Op dit gebied ziet kolonel Termaten een belangrijke taak weggelegd voor de kerken. De visserij in cijfers (Van een deskundige medewerker). Volgens de cijfers'van het Bedrijfschap voor Visserijproducten waren de aanvoer en de afzet van visserijproducten, met uitzondering van dc haring en mosselen, in September niet onbevredigend te noemen. Vrijwel over de gehele linie konden hogere uitvoertotalen worden bereikt dan in de overeenkomstige maand van 1949. Opvallend was het tevens, dat de prijzen voor zeevis al thans wat enkele belangrijke soorten betrof boven die van Augustus kwamen te liggen en zelfs boven die van September 1949. PECH MET BROMFIETS. Actetasch met f. 25.000 verloren. Een kantoorloper van de N.V. Wm. H. Müller en Co. te Rotterdam haalde een bedrag van f. 25 000.bij een bank aan de Blaak. De tas bond hij aan de zijkant van de bagagedrager van zijn bromfiets. Aan de Boompjes gekomen controleerde hij of de tas er nog hing Deze was toen nog aanwezig, maar bij de zaak gekomen bleek de tas met in houd te zijn verdwenen. Men vermoedt dat het handvat is gebroken. De tas is nog niet terecht. Resultaten haringvisserij teleurstellend Hoewel het merendeel der trawlers aan de haringtrawlvisserij deelnam, was de makreelaanvocr toch zeer be langrijk. Met een hoeveelheid van meer dan 1.040 ton nam zij ruim 31 van het totale aanbod van zeevis voor haar rekening. In September 1949 was de aanvoer 644 ton of 21 van het totaal. Onge veer 6 moest worden opgehouden, terwijl de rest werd verkocht voor een gemiddelde prijs van f. 0 27 per kg. te gen f. 0 28 per kg. in September 1949 De schelvisaanvocren bewogen zich met 357 ton vrijwel óp hetzelfde niveau als in September 1949. Dank zij een flinke vraag bedroeg de gemiddelde prys f. 0.59 per kg. tegen f. 0 49 per kg. in September 1949. Met 257 ton of 8 van de totale aan' voer werd slechts een betrekkelijk ge ringe hoeveelheid kabeljauw aange bracht. In de overeenkomstige maand van 1949 was dit 263 ton of 8 6 Ruim 93 ton kon worden geëxporteerd, waar door de gemiddelde prys per kg., die in September 1949 f. 0.54 bedroeg, opliep tot f. 0.83. De scliolaanvoeren liepen niet onbe langrijk terug. Deze bedroegen ruim 700 ton tegen 915 ton in dezelfde maand van 1949. De gemiddelde prijs bedroeg f. 0.55 per kg. tegen f, 0-48 in September 1949. Door deze hoge prijzen in eigen land, liep de export sterk terug en bedroeg bijna 90 ton, in hoofdzaak verzonden naar Enge land. Tong, de belangrijke exportvis, was in September flink vertegenwoordigd. Met een «hoeveelheid van 340 ton nam zij 10% van het totale aanbod van zeevis voor haar rekening tegen 235 ton of bij na 8 in September 1949. De prijzen, welke vooral ae laatste maanden een dalende tendenz vertoonden, trokken in September flink aan. De gemiddelde prijs kwam op f. 1.40 per kg. te liggen, terwijl derze in September 1949 f. 1.22 bedroeg. BINNENLAND Gisteravond slipte op de Rijksweg AmersfoortApeldoorn, onder de gemeente Terschuur. een bestelwagen, waarin naast de bestuurder twee liftende militairen uit het kamp Stroe zaten. De wagen botste, vermoedelijk tengevolge van zogenaamd snijden, tegen een geparkeerde vrachtauto en sloeg om Een der militairen werd op slag gedood De beide andere inzittenden werden ernstig gewond naar een zieken huis te Amersfoort overgebracht. Bfj de Tweede Kamer is ingediend Oktoberrevolutie heeft maarschalk Wa- f^bmSÏÏTaken WUZigl"g Va" dC P'S silefsky, de Sovjetrussische minister BIJ de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp hinderwet. voor de gewapende macht verklaard, da', de Sovjet-troepen „zich steeds bewust zijn van het oorlogsgevaar". „Het. Sovjet-volk en zijn leger houden een waakzaam oog gericht op het wevk der vijanden van de vrede" aldus ie dagorder. Admiraal Joemashef, de Soviet rus sche minister van marine heeft een dagorder tot de vloot gericht waarin hij eveneens ovei de noodzaak van waakzaamheid gewaagde. Ook maarschalk Boelgsir.a. vlce-pre- mier der Sovjet-Unie, h-eeft nc-g eens de vredeswil der Sovjets aangetoond te genover het Amerikaanse „imperialis- ine". waarvan Korea het sprekende be wijs was!! Een Hamburgse ingenieur heeft een „supersonische dodende straal" uitgevon den, die naar zijn zeggen elk Insect tot de grootte van een sprinkhaan binnen een straal van ruim 300 meter doodt en niet schadelijk ls voor planten, bomen, grotere dieren en mensen. De uitvinder ls de 47-Jarlge Hermann Wolf. Zijn toestel weegt tien kilo en is zo groot als een flink radiotoestel. Het zendt geluidsgolven van hoge frequentie uit, die voor het menselijk oor niet waarneembaar zijn maar die kleine Insecten doden. Hij komt binnenkort naar Hilversum en Am sterdam in verband met de productie- plannen. Het Britse ministerie voor de voedsel voorziening heeft bekend gemaakt, dat In Brits Guyana ls de eerste vierling geboren. De ouders hadden reeds negen kinderen. Te New York ontstond Zaterdag avond onder honderden Inwoners een pa niek, toen zij door de radio hoorden ..vijandelijke vliegtuigen naderen de stad New York. bereidt u voor op een atoom- aanval. zoekt snel dekking" Op de ach tergrond hoorde men luchtalarm. De politie heeft de amateur, die dit bericht met een eigen zender omroep, tot 30 dagen straf- arbeld veroordeeld. Te Erfurt zijn 16 leden van de religieuze secte ..Jehova's getuigen" van 8 t.ot 15 jaar tuchthuis veroordeeld. Volgens de cijfers van het ministerie Engeland met de Sovjet-Unie een overeen- 1 van ajbeld zijn ln Japan de laatste drie kemst heeft gesloten, volgens welke de maanden ongeveer 10.000 communisten Sovjet-Unie 80Ö.000 ton graan zal leveren, ontslagen. Dc zuivering ls toegepast bij de r.VPrnA nc oefb Mnfton p p. p3 U4/..f./.nnn t x overheidsinstellingen, pers. radio, bioscopen OlficieeMs medegedeeld, dat de boter- verkeer, m(]nen. electrlclteltsvoorzlening. H.M. de Koningin heeft aan het bij de werf Gusto te Schiedam ln aanbouw zijnde opnemingsvaartuig voor de Kon. Marine, dat binnenkort te water zal wor- len gelaten, de naam „Luymes" verleend. Johan Lambertus Hendrlcus Luymes, die w «„«vu.vaalui -c 1806 werd geboren en na een marln - nlstische burgemeesters en 29 communis- j kapitalistische "structuur "'en ^"door'" de rantsoenering in Denemarken vandaag eindigt. Thans zijn alleen suiker en koffie nog gerantsoeneerd. - De Franse regering heeft vier commu- scheepswerven, drukkerijen, etc. De huidige sociaal-economische toe stand van Italië ls gekenmerkt door het voortbestaan van een onrechtvaardige loopbaan van 45 laar ln de rang van kapitein ter zee werd gepensionneera, ver wierf internationale bekendheid door zijn arbeid op hydrografisch gebied Hij over leed op 4 December 1942. BUITENLAND Het 1271 ton metende Noorse motor schip „Nesttun" ls hedennacht om half twee ln de Kieler bocht op een mijn ge- lopen en gezonken. De bemanning werd I gered. tiscbe wethouders in de 20 Parijse arron- hachelijke levensomstandigheden van de rnc"m°nt'" ",f arbeiders in dat land", zo wordt verklaard ln een resolutie die het Italiaans christelijk vakverbond na afloop van zijn congres heeft goedgekeurd. Ten gevolge van een ongeval is prof Giovanni Gio'gi van de universi teit van Rem3 om het leven gekomen Prof. Giorgi werd beschouwd als eer. rier bekendste natuurkundigen van deze tyd. dissententen uit hun functie ontheven cn vervangen door nlet-politieke competente personen, De burgemeesters van dc Parijse arron dissementen worden niet gekozen doch door ae prefect van het Seine-departement benoemd. Te Guatemala, de hoofdstad van het gelijknamige land. Is een opstand onder drukt. Er werd een uur lang op het vlieg veld gevochten. Er vielen 17 doden. Dc totale aanvoer van zeevis bedroeg in September ruim 3.300 ton tegen 3.000 ton in dezelfde maand van 1949. Over het algemeen werd de zeevis tegen re delijke prijzen opgenomen, zodat weinig vis behoefde te worden opgehouden. Ook de export ontwikkelde zich gun stig en bereikte het totaal van 487 ton ter waarde van f. 801.000In September 1949 waren deze totalen resp. 258 ton en f. 303.000.—. Afne mers waren o.a. Engeland (182 ton). België (111 ton) en Frankrijk (62 ton). HET BEELD VAN DE HARING In September, namen 215 loggers aan de haringvisserij deel, waarvan 45 de haringtrawlvisserij uitoefenden Het feit clat prijzen van gezouten drijfnet-ha- ring geen aanmerkelijke verschillen ver toonden met die van gezouten trawlha- ring, deed verscheidene reders besluiten de loggers niet meer met trawlnetten naar zee te sturen. Door het ontbreken van belangrijke^ cxport-contracben kwamen ae prfjzen van gezouten haring op een lager niveau te liggen dan in Augustus. Hoewel de prijsdaling in September een vrij nor maal verschijnsel kan worden genoemd, oefenden de geringe afzetmogelijkhe den toch een deprimerende invloed op de markt uit. Grote partijen harin< werden dan ook of door de reders op gehouden, of gingen naar de Stichting Opvangapparaai Haringvisserij. D? totale aanvoer van gezouten dryf- netharing bedroeg in September 1950 9.877 kantjes maatjes, 45 178 kantjes olie, 27 153 kantjes steur en 4 809 kantjes ijle haring met een gemiddelde prijs van f. 22.97 per kantje. In September 1949 was dit 9.704 kan tjes maatjes. 66 142 kantjes volle. 12 032 kantjes steur en 6 713 kantjes ijle ha ring met een gemiddelde prijs van f. 24.89 per kantje. De totale aanvoer van gezouten trawl haring bedroeg in September 14.243 kantjes maatjes, 11.420 kantjes volle 10.352 kantjes steur en 66 kantjes ijle haring met een gemiddelde prys van f. 22 47 per kantje In September 1949 was dit 7 801 kantjes maatjes, 23.720 kantjes volle. 10.857 kantjes steur en 429 kantjes ijle haring met een gemid delde prijs van f. 22.99 per kantje. De export van gezouten haring trok iets aan. hoewel niet het niveau van September 1949 werd bereikt toen voor al West-Duitsland flink aan de markt was. Er werd 2 822 ton voor f. 1.6 mil- lioen uitgevoerd tegen 3,122 ton voor f. 1.6 millioen in September 1949. De uitvoer van bokking bedroeg 152 ton voor f. 111.000.tegen 24 ton voor f. 17 000in September 1949. Het merendeel der trawlers oefende in September de haringtrawlvisserij uit. De vangsten waren over het algemeen wel bevredigend te noemen, hoewel de kwa liteit niet steeds van dien aard was. dat zij voor export geschikt was. De afzet mogelijkheden waren aanzienlijk gun stiger dan in Augustus, ofschoon weder om een flinke /hoeveelheid werd opge houden en naar de vismeelindustrie ge dirigeerd. Ruim 2.200 ton ging in de op- vangregeling. De totale-aanvoer bedroeg 7.100 ton,verse haring by een gemiddel de prijs van f 0.21 per kg In Septem ber 1949 was dit 4 930 ton en f, 0.23. De export van verse haring hereikte het totaal van 1 394 ton voor f. 479.000 tegen 934 ton voor f. 304 000.— ln Sep tember 1949. Naar Tsjecho-S'lowakije ving 8.44 ton, terwijl van de gelegenheid tot markten in Eneeland sl°chts 4 sche pen, met totaal 330 ton, gebruik maak ten. BOKSEN. Van Dam demonstreerde noble art tot in de perfectie tegen Roos MAAR OP EEN TITELGEVECHT LEEK HET NIET. Luc van Dam heeft gisteravond (t Rotterdam zijn titel tegen Job Roos behouden zonder ook maar een ogen blik in gevaar te zijn geweest. Het was een stryd, waarin de wederzijdse hoffelijkheid, vooral wat Van Data betreft, soms de perken te buiten ging. Het werd scheidsrechter Berg. stroem op een gegeven moment nat al te gortig, cn toen in de 3e of t( ronde het gevecht voor de zoveelste maal onderbroken werd voor een ver ontschuldiging wegens een duw, die niet voor 100 procent fair was, gaf hij ze alle twee te kennen, dat ze niet in de ring stonden voor plichtplegingen over en weer, maar om te boksen. De match is overigens, althans voor zover het Van Dam aangaat, veel meer een demonstratie in het vuistschermen geworden dan een gevecht om een titel. Wie gekomen was voor sensatie in de vorm van furieuze slagwisselingen en verbeten knokpartijen achtte zich be- drogen. Wie echter oog had voor de fijne _kantjes van de noble art prees zich gelukkig de strijd bij ..te wonen. Want Van Dam demonstreerde een nobele kunst van zelfverdediging tol in de perfectie, waarbij hy duikend of uit wijkend op het critieke moment, dan wel met bliksemsnelle linksen die ah rapieren door de gebrekkige dekking van zijn tegenstander flitsten, de stugge aanvallen van de zeer moedige en taaie Roos telkens weer verijdelde. Van Dam won met een straatlengte op punten, vermoedelijk heeft hij, dank zij zijn technische superioriteit, zeker tien van de twaalf ronden op zijn naam ge bracht. Roos is niet van zijn klasse, maar heeft uitstekend partij gegeven, veel beter dan sommigen het van hem verwachtten, De tweede hoofdpartij in het midden gewicht tussen Harry Bos en de Ame rikaanse neger Wildcat Amato werd in de 8e ronde wegens een oogwond van Bos op medisch advies gestaakt, waar door Amato winnaar werd. Frits van Kempen won op punten van Ray Lewis (Hawaii) in een partij over 6 ronden aan de weltergewïchts grens. In het weltergewicht sloeg de Hage naar Nico Schoenmaker de Franse kleurling Van Putten uit Guadeloupe in 6 ronden op punten, SCHERMEN Successen van L.P.S.V. in Amsterdam VAN HILTEN EN HANEVELD PROMOVEERDEN. De L.P.S.V. sabel-afdeling nam gis teren met veel succes deel aan de Ne derlandse Politie-sabelkampioenschap. pen te Amsterdam. In de équipe-wedstrijd won L.P.S.V. de 4e prijs na Rotterdam en Den Haag I en II vóór 6 andere corpsen. Bij de personele wedstrijden onder scheidden ziöh vooral D, J. Verzijden, B. C. Haneveld en C. J. van Hilten. In de Hoofdafdeling 13 deelnemers veroverde Verzy-den na spannende strijd de 5e prijs. Haneveld werd in de le afdeling 16 deelnemers fraai weede, terwijl Van Hilten de kroon spande docr in de 2e afdeling 21 deelnemers de erepalm weg te dra gen. Een mooi succes voor deze jongs schermer, die door zijn prestatie naar ae le afdeling promoveerde Haneveld promoveerde eveneens, zodat Leiden thans twee politie hoofdklasse-sabreurs rijk is. H. van der Kaaij werd in de 2° Af deling in de voorronde uitgesehake'd en Ham en Vermeer plaatsten rich in deze afdeling 7e resp. 9e in de finale. SCHAKEN Competitie Leidse Schaakbond BOSKOOP I SLAAT PHILIDOR III. Boskoop I heeft een tweede overwin ning voor de le klasse competitie van de L.S.B, behaald. Het wón gisteren alhier van Philidor III met het kleinst mogelijke verschil. Een nuttige overwin ning, die voor Boskoop veel gceas in het verdere verloop van de competitie voorspelt. Het overzicht luidt: R. A. Meyer tPhilldor III)—N. Cck (Boskoop) bibi, J. Uittenoc-gaard— W. Trapman bibi, dr R. C. Bakhuy- zen van den BrinkS. J. van Wyk Vi—Vs, C. de VroedtJ. A. Loef 0-1, J. Turk Jr.A. Sytsema 10, Chr. Sterk—G. van Niel bi—bi, W. Duyver- manC, P. van Leeuwen 10, T. Vei-ö- huyzenF. N. Kolster \L—te, G. C. de Mik—N. Kroon 0—1, C. W. J. Conyn- J. C, Bulk 01, totaal 4bi De afgebroken partij uit de wed strijd L.S.G. IIHazerswoude tussen J. van Steenis en A. Peters is voor eerstgenoemde (L.S.G.) gewonnen ver klaard; L.S.G. won hierdoor definitief met 64. BRIDGE. Bedrijfscompetitic Voor de Be- driifs-bridgecompetitïe werden de vol gende wedstrijden gespeeld: Kam. On nes Laboratorium—R. v. Arb. 120—135; HCW/NEMLichtfabr. 2 152—34. ATIILETIEK. VIJFDE RAADHUISLOOP TE ALPHEN Zaterdagmiddag wordt voor de vijfde maal de Alphense Raadhuisloop gehou den, georganiseerd door de A.A.V. '36 Comb, Voor de senioren is de afstand 3 km en voor de jun, 1200 m. Ruim 60 deelnemers hebben reeds ingeschre ven, o.a. Knc-p van DOS. De wisselbe ker is vorig jaar door DOS uit Rotter dam gewonnen. TAFELTENNIS R.K.L.T.V. „DE SLEUTELS". Competitie-uitslagen: Heren le kl. D.H.L. 1—Sleutels 1 3—7; 2e kl. Sleutels 2—WIBO 3 5—5; 3e kl Sleutels 3—Treffers 4 10—0, Steeds Ho ger 2—Sleutels 4 6—4; 4e kl. Sleutels 5 DT.S. 4 8-2, Wilskracht 1—Sleutels 6 3—2, V.V.V. 4—Sleutels 7 3—7; Sleu tels 7—Jagers 5 28; Sleutels 8Al.e- mansgeest 1 64. Dames: 2e kl Sleutels 1Batswingers 1 6—4; 3e kl. D.H.C 1—Sleutels 2 10—0. HENGELSPORT. Viscollege „de Ruisvoorn" hield een wedstrijd in de Leede bij Warmond. De vangst was zeer goed; het club record van 40 pond vis, gevangen door 20 man, werd gebroken, daar 17 deel nemers 56 pond (548 stuks) aan de schaal brachten. Uitslag- 1. J. Leugering (46 stuks); 2- W. de Ridder (46 stuks); 3. H. Kramer (50 stuks). 4 C. Boot (53 stuks). 5. P Oudshoorn (40 stuks); 6. bollevelds (30 stuks); 7. L. Oudshoorn (37 stuks); 8. H Hollebeek (34 stuks); 9 B Kramer (33 stuks), 10. C. Groenedijk (30 stuks»; 11. W. F. Mulder (23 stuks); 12. C. Steenbergen (18 stuks); 13. J. Ouds hoorn (22 stuks); 14. C Klauw (H stuks); 1-5. G. Lezwijn (15 stuks); 16.J- Hollebeek (14 stuks); 17. G. v. d. L"1* den (11 stuks).

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2