Yamin's uitspraak in strijd met waardigheid Zal de as van Shaw worden bij gezet in Westminster Abbey? Met een enkel woord 1 31 October en 1 November I FI I, Iff VAN DEZE WEEK: 78.000 Gepensionneerden krijgen bijzondere toeslag Een phoenetisch alphabet Onze Londense correspondent meldt: Hef stoffelijk overschot van Bernhard Shaw ligt thans opgebaard 'in de kapel van het crematorium van Golders Green in Noord-Londen, waar het Maandag middag zal worden gecremeerd. De plechtigheid zal slechts door twee nichten van Shaw en zijn huispersoneel en verpleegsters wotden bijgewoond. Er zal geen geestelijke tegenwoordig zijn, doch, zoals de predikant van de dorps kerk van Avot St. Lawrence na Shaw's dood verklaarde; was Shaw volgens hem geen atheïst. Hij steunde het plaatse lijke kerkfonds en hielp :de restauratie van het kerkgebouw financieren. Voor de dorpsgenoten, die diep bedroefd wa ren Shaw na de twintig jaar dat hij in Ayot heeft gewoond, te moeten missen, was er een korte herdenkingsdienst in het sterfhuis. Shaw stond er op dat zijn begrafenis net zo eenvoudig zou zijn als die van zijn vrouw Charlotte, die zeven jaar ge leden op 87-jarige leeftijd sfierf, Ook zij werd in Golders Green gecremeerd. Het is niet uitgesloten, dat Shaw's as zal worden bijgezet in de Westminster abdij, waar Engeland's grote mannen een "laatste rustplaats vinden. Een ver zoek zou daartoe moeten worden inge diend, o.m. gesteund door de premieren Churchill. De beslissing ligt echter bij de deken van de abdij Da plaats voor Shaw in Engeland's nationale kathedraal zou de Poets Cor ner (dichters-hoek> zijn, waar alle be kende Engelse dichters en schrijvers worden geëerd. Kipling werd daar ln 1936 bijgezet, Haïdy in 1928, Tennyson in 1892 en Browning in 1889. Shaw vroeg lady Astor, die hem het laatst zag, zijn as te vermengen met die van zijn vrouw. Daarna kun je ermee doen wat je wilt, voegde hij eraan toe. Het is mogelijk dat de as in Shaw's tuin aan de winden zal worden prijsgegeven, Shaw's woning is door de Engelse ver eniging voor monumentenzorg aange- ZATERDAG 4 NOVEMBER Ministerscomité van Raad van Europa bijeen Het comité van ministers van de Raad van Europa houdt thans een nlet-offi- ciële bijeenkomst te Rome. Gisteren werd besloten Churchill's voorstel voor de vorming van een verenigd Europees leger te bespreken, doch tevens werd bepaald dat ten deze geen beslissing zou worden genomen. Ook werd besloten dat West-Duitse en Saarlandse waarnemers alle bespre kingen van het ministerscomité zullen mogen bijwonen. Het verluidt, dat* de Franse minister van buitenlandse za ken. Robert Schuman, eerst na persoon lijke besprekingen, welke uren hebben geduurd, zijn verzet tegen dit besluit liet varen en men meent dat Schuman uiteindelijk alleen toestemde omdat overeen werd gekomen dat geen beslis sing zal worden genomen, Paul Henri Spaak, de voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, deelde de leden van het ministerscomité mede,, dat de as semblee niet venvacht, dat deministers zonder uitstel een oordeel zullen vellen over de ruim vijftig döor de vergadering gedane aanbevelingen, Spaak drong er wel bij de ministers op aan, dat zij nog tijdens hun huidige bijeenkomst hun goedkeuring zouden schenken aan het ontwerp voor een handvest voor de menselijke rechten, waarbij tevens ls bepaald dat een internationaal ge rechtshof op naleving ervan zal toezien. Voorts verzocht Spaak het ministers comité voorrang.te willen geven aan de volgende aanbevelingen der raadgeven de vergadering van de Raad van Europa 1. Ruim twintig aanbevelingen om uitbreiding te geven aan het bestuur van de Raad van Europa, opdat deze meer gezag zal kunnen uitoefenen over de West-Europese regeringen. 2. Een ontwerp voor een algemene Europese wetgeving ter verzekering der maatschappelijke zekerheid" vap de Europeanen. 3. Aanbevelingen voor he verzekeren van volledige werkgelegenheid in Europa. AGENDA ZATERDAG. Leemansstraat 311 Occulte show. 8 uur nam- ZONDAG. Gerecht 10: Humanistisch Verbond. Spr. mevrouw H. P. W. HofRelchardt. 10.30 uur voorm. Leges des Hells Samenkomst te 7i u. nam. MAANDAG: Gerecht 10: Splr. Ver. „Harmonla" 8 uur nam. DINSDAG. Rapenburg 50; AnthroposophLsche Ver. Spr. arts J. M. Westra. 8 1/4 uur nam WOENSDAG. Gerecht 10: Splritlsch Genootschap. 8 uur nam. DAGELIJKS: LakenhalSchilderijententoonstelling „Van Fantin tot Picasso" 105 en 89.30 uur nam (beh. ZaterdagHVondiZondags 15 uur nam (tot 26 November"). Breestraat 52: Tentoonstelling Frans de Nocker en bloemsierkunst' (t/m 10 No vember). Alphen aan den Rijn (Avifauna): Deens dans- en showorkest o.l.v. Peter Rasmussen. 8 uur nam. (t/m 8 November). BIOSCOPEN Trianon „The Big Clock" (18 Jaar) Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Hex „De Prairie-bruid" (14 Jaar) Zon dag 2.15. 4.15. 7.15 en 9.VS u-ur; overige dagen 2-30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Vrouwen ln ketenen" en „Flesta" (18 Jaar) Zondag 2.30 4 45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Lldo ..Straaljager no" 3 antwoordt niet" (14 Jaar) Zonaag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur: overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luvor „Zo begint het leven" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 .uur: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 4 November 13 uur tot Zaterdag 11 Novem ber 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18 en de Doez«i- Apótheek. Doezastraat 31. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8. De Zondagsdienst der Hulsartsen tc- I.clden wordt var hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen Jager; Jas- perse: Stoffers en verbrugge. Te Oegstgeest door dr Lanen-Baron, tel 11610. kocht en zal een Shaw-museum worden, Shaw ontwierp een alfabet van 40 let ters, een letter voor elke klank. De extra-letters, toegevoegd' aan het gewone alphabet, waren meest phoene- tische tekens Shaw wilde dat na zijn dood op zijn kosten twee of drie mees terwerken der Engelse litteratuur, in clusief twee van zijn toneelstukken ln het nieuwe alfabet zouden worden ge publiceerd en verspreid over de belang rijkste leeszalen ter wereld. Indien deze actie in twintig jaar geen effect zou sorteren, zou het daarvoor door Shaw bestemde bedrag voor andere doelein den van openbaar belang moeten wor den besteed. De Engelse taal levert door de tegen stelling tussen spelling en uitspraak grote moeilijkheden op, niet het minst voor de Engelse schooljeugd zelve. Als men schriften van deze kinderen door bladert, dan wemelt het meestal van soellingsfouten. Het is niet te verwon deren, dat ook vele Engelse volwasse nen om buitenlanders buiten be schouwing te laten tegen de spelling zondigen. De wereld ziet met belangstelling uit j naar de publicatie van Shaw's brieven aan Charlotte Frances Payne—Town- shend. die in 1898 zijn vrouw werd Vijf jaar na haar dood, twee jaar geleden, i gaf Shaw deze brieven aan het Brits museum als een geschenk aan de natie. Ze hebben Zondag993 voetballers gevraagd, waar ze het meest naar verlangden 992 hebben geantwoord: naar een overwiuning 1 beeft geantwoord: naar halftime met mijn Bond Street Sigaretten! INDISCH VLIEGTUIG VERMIST. Een viermotorige Constellation van India is, naar gevreesd wordt, in de Franse Alpen neergestort. Vermoedelijk bevonden zich 40 Indische zeelleden en een bemanning van zeven aan boord. Het toestel was op weg van Bombay naar Londen. Het laatste contact met het vliegtuig kwam tot stand tussen Caïro en Genève, toen het zich boven Grenoble bevond. Het weer was slecht, bij laag wolkendek en sterke wind. RIJNLAND-WESTFALEN TEGEN MOBIELE POLITIE. Uit een officieel communiqué blijkt, dat de regering van Rljnland-Westfalen haar goedkeuring niet heeft gehecht aan het plan van de bondsminister van binnenlandse zaken tot oprichting voor 31 Maart 1951 van een mobiele politie van 10.000 man. ln allé-, ernst: De sigaret met de record omzet Minister van Maarseveen in Eerste Kamer: België zal Westerling niet uitleveren Minister Van Maarseveen heeft gis teren ln de Eerste Kamer in vervolg op zijn rede het volgende verklaa:d' De uitspraak van de heer Yamin b\j zijn aankomst in Nederland is volgens de minister geheel onjuist. „Met der gelijke uitspraken kan men niet ko men onderhandelen. Dit is in strijd met dc waardigheid van het Indone sische volk. Wanneer deze bedreiging werkelijkheid zou worden, zou dit in ternationaal een zeer slechte indruk maken". „Ik zou het bepaald op prijs stellen Indien er een officiële verklaring van Indonesische zjjde zou gegeven wor den, waarin men zich legen doze be dreiging'van Nederlandse belangen en levens in Indonesië zou verzetten". De verklaring van de heer Soekiman. dat hij „Nieuw Guinea" al in zijn zak had" 'vond de minister eenvoudig eèn uiting van optimisme, waartoe de dele gatieleider ten volste gerechtigd is. Of zij gerechtvaardigd was, is een andere vraag: terecht- had de heer Kèrstens (Kath er op gewezen, dat zeker 80 van het Nederlandse volk er niet aan denkt, dé souvereiniteit over Nieuw Guinea af te staan. De Nederlandse regering heeft het belang van de Nederlandse arrestanten steeds zó goed mogelijk behartigd. Er waren er in tctaal 150. waarvan 2/3 reeds in vrijheid is gesteld Zij worden over het algemeen goed behandeld. De Nederlandse regering is in aeae zaak diligent. De Belgische regering zal Westerling niet uitleveren, omdat de bcschuldi gingen die tegen hem worden inge bracht daden gelden, die niet in Ne derland maar in het buitenland zijn gepleegd. Uitlevering vragen aan B:I- gië, is dus onbegonnen werk. De Staatssecretaris van Buit. Zaken, de heer Blom, verklaart hierna, dat samenwerking tussen Nederland en In donesië inzake de buitenlandse betrek kingen door de regering wordt nage streefd. De Indonesische buitenlandse politiek is echter anders gericht dan de onze. In de afgelopen maanden is echte)- overleg op bepaalde punten ge pleegd. In 27 staten, waar de Republiek nog niet is vertegenwoordigd, worden ue Indonesische belangen behartigd door Nederlandse posten. Het omgekeerde ge schiedt in Sa'udi-Arabie. De regering heeft de pogingen van de tinei tot vrcemzame oplossing van h?t conflict op Ambon met belang stelling gevolgd. Hc-t zou onjuist zijn te menen, dal de gevechten op Am- bon direct zouden ophouden, wanneer de Veiligheidsraad het Unci-rapport zou behandelen. De aarzeling van de Raad om het rapport te behandelen, is te begrijpen. De houding van de voorzitter, de heer Austin die het rapport -eerst de laatste dag van zijn voorzitterschap ter sprake brengt heeft ook de regering ten zeerste ver wonderd, temeer omdat Ameika lid is van dc Unci. De regering hoopt, dat de Vèilighèidsraad alsnog het zijne zal doen om aan het bloedvergieten een eind; te maken. Minister van Maarseveen vei klaarde nog dat de regering geen enkele be moeienis heeft gehad inzake het be schikbaar stellen van KPM-schepen aan de Indonesische redering in verband met d? strijd op Ambon. Minister Götzên betoogde, dat de re gering nog steeds overtuigd is, dat zij; een overstaan van de ambtenaren de" juiste weg heeft gevolgd. Ongeveer 1000 ambtenaren hebben tot nu toe gevraagd om afvloeiing op basis van de garantle ver klariïig. De regering doet al het mogelijke om de ambtenaren hier op te vangen en te werk te stellen, Voor de Indische ju risten wordt gewerkt aan maatregelen om hen in Nederland functies te" ocen vervullen, die tot nu toé alleen door Nederlandse juristen kon den worden bekleed. Een aantal BB ambtenaren zal worden opgenomen in de buitenlandse dienst. Na discussies w?rd de begroting van Uniezaken en Overzeese rijksdelen z.h.st. aangenomen. BINNENLAND Gisteren is een 2-Jarig dochtertje van de familie Feld te Veenhulzen in een sloot achter de woning geraakt en daarin ver dronken. De Eerste Kamer zal Dinsdag a.s. des namiddags om half twee met voortzet ting, zo rodig, des avonds en op Woensdag d.a.v:, des v.m. om 11 uur, ln openbare vergadering bijeenkomen. Verschenen ls het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet. houdende enkele voorzieningen be treffende het perswezen. Van 30 April tot 5 Mei 1951 zal het Nederlandse bedrijfsleven voor het eerst ln Dublin., de hoofdstad van Ierland, aah een „Holland Fair" deelnemen De beschik bare expositieruimte ls 1500 M2. Begin 1961 hoopt men een begin te maken met de werkzaamheden, ale de Erebegraafplaats ln de duinen te Bloemen- daal aan de Zeeweg moeten maken tot een permanente dodenakker, waar de talrijke gevallen illegale werkers uit de laatste oorlog een waardige rustplaats zullen heb ben. Op 6 en 7 Juni van het volgende Jaar zal de Ver. van Nederl Gemeenten haar congres ln Maastricht houden. Dan zal het 100-jarig bestaan van de gemeentewet worden herdacht. Maandag a.s. zal weer een contin gent leerling-vliegers van de Nederlandse luchtmacht per KLM naar de V.S. vertrek ken om daar een volledige opleiding tot vlieger te ontvangen. De sterkte van het contingent ls 12 man, n 1. 5 officieren. 4 vaandrigs, een sergeant en twee soldaten. De algemene vergadering der V.N I heeft zich met 40 tegen v^Jf stemmen «en 12 onthoudingen geplaatst achter dc aan- oeveling der speciale politieke commissie j ln zake het eerbiedigen der menseillkp I rechten en de fundamentele vrijheden ln I Bulgarije Hongarije en Roemenie. De weigering der landen om hun ver- 'pUchtlngen v-.Jttens de vredesverdragen na le komen" wordt veroordeeld. Het lid der Prov. Staten van Zeeland, dë heer W. P. A. Brouwer uit Zierlkzee, die gelijk gemeld J.l. Dinsdag bij een auto-ongeluk nabij Middelburg ernstig werd gewond. Is ln" het ziekenhuis aldaar aan zijn verwondingen overleden. De politieke commissie der V N. heeft een resolutie goedgekeurd, die de zestig leden oproept tot „vrede door daden". De resolutie werd op Initiatief \an Nederland door acht landen Ingediend en komt voort uit een eerder ingediend Sovjet-voorstel dat de algemene vergadering verzoekt een vredesprogram goed te keuren volgens het welk de „grote -vijf" een vredesverdrag sluiten, de atoombom verboden en de be- waoenlng met een derde verminderd wordt. Slechts de Sovjet-groep (vijf stemmen) stemde tegen. 'Joego-Slavië onthield zich BUITENLAND Gisteren zijn verscheidene stakingen uitgebroken ln de Parljse electrlsche cen trales en gasfabrieken. Ook ln de provincie werd hier en daar het werk neergelegd. Het gaat hier om een actie ter verbetering van de lonen. Het Bulgaarse parlement heeft een pardon geproclameerd voor alle burgers, die het land zijn ontvlucht en binnen een maand terugkeren. Het pardon geldt niet voor deserteurs, doch wel voor burgers, die hen behulpzaam waren De vroegere Japanse premier Koeniakl Koiso, die wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf was veroor deeld. ls op 70-jarlge leeftijd te Tokio overleden, Naar 'vernomen wordt zullen prinses Elizabeth van Engeland en haar echtge noot. de'hertog van Edinburgh, in Decem ber een bezoek brengen aan Griekenland, Hun bezoek zal een niet-officleel karakter dragen. De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft een uitnodiging van het Britse vredescomlté om deze maand het ..wereldvredescongres" te Sheffield bij te wonen, van de hand gewezen. De bevolking der Verenigde Staten telt thans 150.697.361 zielen hetgeen neer komt op een vermeerdering van 14.5 pro cent sinds 1940. Dit getal vertegenwoordigt de snelste groei In een oprlode van tien Jaar iu de historie van het land. 414.196 oudjes profiteren van noodwet Drees UITKERINGEN VERGEN 143 «4 MILLIOEN. Op l April 1943 genoten 384.402 ouden van dagen van de Noodwet-Drees, nl. 98 915 echtparen, 121.147 alleenstaande vrouwen en 65.425 alleenstaande man nen. Met deze uitkeringen was een jaar bedrag gemoeid van f 130.188.420. Op 1 October jl. bleken 414.196 per sonen van deze noodwet te profiteren en wel 107.948 echtparen, 129.458 al leenstaande vrouwen en 68,842 alleen staande mannen. De uitkeringen per 1 October 1950 vergen een jaarbedrag van f 143.669.630, b|j welk bedrag nog moet worden op geteld de bijslag van 1 November 1948 van f. 1.50 per maand (f. 2-50 voor echtparen) en de 5% bijslag van Januari jl. met een minimum van f.1 per maand (f.2 voor echtparen). Overleg handelsverkeer NederlandWest Duitsland DUITSE AFNEMER MOET „DEVIESENZAHLUNGSBENEHMI- GUNG" BEZITTEN. Over de regeling van het handelsver keer tussen Nederland en West-Duits- land wordt, zoals bekend, tussen verte genwoordigers der beide regeringen over leg gepleegd. Hangende dit overleg is nog niet be kend of en op welke wijze en voor welke goederen de Duitse instanties de invoer hit Nederland toestaan of regelen Even min is duidelijk of en op welke wijze de betaling, althans de transfer voor eventuele leveringen zal of kan worden geëffectueerd. Dc Nederlandse exporteurs, welke in het bezit zijn of komen van uitvoer vergunningen, worden derhalve drin gend aangeraden zich ervan te ver gewissen, dat hun Duitse relaties over de nodige vergunningen en documen ten beschikken, waardoor zekerheid bestaat dat dc contractueel verschul digde betaling en transfer zal volgen. Met name dient men er zich van te overtuigen, dat de Duitse afnemer in het bezit is van een zg. „Deviesen- zahlungsbenehmfgung". B|j ontbreken van deze of dergelijke documenten loopt men het risico dat de uit hoofde van uitvoer ontstane vor dering niet zal kunnen worden veref fend. De Nederlandse overheid zou even tueel in een later stadium niet in staat kunnen blijken te zijn afdoende bijstand ter zake te verlenen. HET FRANSE VOORSTEL INZAKE EUROPA'S DEFENSIE. De Washlngtonse correspondent van de „New York Time", Arthur Krock, schrijft dat de militaire autoriteiten en haar burgerlijke chefs in de landen van het Noord-Atlantisch pact „eenstemmig en onherroepelijk" gekant zijn tegen het -voorstel van de Franse regering inzake de verdediging van Europa. Er gaan geruchten, aldus' de correspondent, dat een „krasse" nota voor Parijs thans wordt opgesteld. I Wooid van bezinning In het leven der Christelijke Kerken waren deze week twee be langrijks data: op de 31e October herdachten de Protestantse Ker ken de Reformatie, terwijl de R.K, Kerk cp de dag daarna het dog ma der „Lichamelijke tenhemel opneming van Maria afkondigde. Om bij het laatste te beginnen; Het jubeljaar dat de R-K. Kerk dit jaar met grete plechtigheden viert, heeft deze week wellicht haar hoogtepunt bereikt docr ae afkondiging van dit nieuwe dog ma. Voor het eerst sedert de cn- feilbaarheidsverklaring van de paus in 1370 heeft het hoofd van de R.K. Kerk „ex cathedra" ge sproken, om een waarheid, die reeds lang in het midden van zijn Kerk leefde, de gestalte van het dogma te geven. Volgens de R.K opvatting behoort ieder Christen deze waarheid te aanvaarden wie het niet doet ls een ketter. Als we een korte omschrijving van het leerstuk en de achter gronden er van pogen ts geven, komen we tot het volgende: Uit gaande van haar overtuiging dat de Heilige Geest neg altijd voort gaat de Kerk verder waarheden te openbaren, heeft men nu als leerstelling geproclameerd, dat Maria aan het eind van haar leven de volmaakte verlossing deelachtig is gewerden. In 1854 kondigde men het dogma der on bevlekte ontvangenis af. waarin men de overtuiging uitsprak dat Maria onmiddellijk bij haar ge boorte gevrijwaard werd van alle smet en schuld der erfzonde. Zij werd haar leven lang bewaard voer de zonde. En nu een kleine eeuw later komt men, volkomen consequent doorgaande tot de leerregel der lichamelijke ten he mel opneming van Maria, Naar R.K. opvatting heeft God Maria steeds hoge eer gegeven en na Christus haar de tweede plaats in het verlossingswerk gegeven. Zo dat het ongerijmd zou zijn om nu niet te komen tot dé officiële uitspraak dat God haar onmiddel lijk aan de eindverlossing deelach tig heeft gemaakt een eind- verlossing, waar de zielen der ge storvenen nog cp moeten wach ten. De achtergrond van dit alles is de mensbeschouwing van de R.K. Kerk: Maria is de gestalte van de mens, die door Gods genade in' staat wordt gesteld mee te werken aan de verlossing. God komt in Christus de verloren mens tege moet met Zijn reddend werk. De mens mag, ontwaakt door de ge nade, déze God tegemoet treden en zo de toegestoken hand vatten om actief in het verlossingswerk in te treden. 31 October. Dag van het prote stantse getuigenis tegenover deze dingen. De dag, waarop telkens opnieuw met klem deze vraag wordt gesteld aan de R.K. Kerk: „Waarom hebt Gij de grondwoor den van de Heilige Schrift gede valueerd. Het hoofdthema van de bijbelse verkondiging is dat Gods liefde in Jezus Christus deden levend maakt, zondaren recht vaardigt. De Reformatie vraagt Rome deze woorden: „doden", levend" zondaren" recht vaardigt" in hun oerklank te wil len heren. De Reformatie heeft de diepe zin van de grondwoorden der Heilige Schrift opnieuw ont dekt. De Protestantse Kerken, die als kenbron van alle waarheid al-, léén de Heilige Schrift aanvaar den kunnen in dit bijbels getuige nis geen enkele grond tot deze Mariaverering vinden. Bovendien wijzen zij er op, dat de eerste vier k vijf eeuwen van de Christelijke Kerk Maria geen bijzondere plaats toekennen. Het Herderlijk schrij ven der Generale Synode der Ned, Herv. Kerk betreffende de R.K. Kerk, dat in het voorjaar 1950 uit kwam, heeft in een waardig be toog deze leer van de hand gewe zen.- Het Nieuw Testamentisch getuigenis: Eert Maria als de ge stalte van de zondige mens, die alléén door het geloof Gods liefde in Christus aanvaardt. Het wijst duidelijk het menselijke, het zon dige van deze vrouw aan en doet de grote distantie, die haar van Jezus scheidt, uitkomen. Zo blij ven over: Alléén Christus, alléén het geloof in Hem die dodep levend maakt en zondaren recht vaardig spreekt. De krantenberichten over deze twee data: 31 October en 1 No vember lezend, en de Radiouitzen ding vanuit de Nieuwe Kerk te Amsterdam (waaraan de«e week een verslag in het L.D.) horend, werden we getroffen door de waardige toon van het Protestant se getuigenis tegenover dit nieuwe dogma der R.K. Kerk. Overal komt tot uiting een groot verdriet over de verdeeldheid van Kerken, die zich naar de éne naam van Jezus Christus noemen. Theologisch zijn de kloven opnieuw en scherper dan ooit achtbaar geworden, óns Nederlandse volk en de wereld van nu is allerminst gebaat door een scheiding in practisoh opzicht. Mogen Kerken van verschillen de theologische4signatuur zich ver bonden weten door de gemeen schappelijke taak de waarden van menselijkheid, van waarachtige democratie, van morele en stoffe lijke wederopbouw te bewaren en te redden. M. W. J. G -™- -LT.M. iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimmiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Straaljager no. 3 antwoordt niet: Sensatie in de lucht Lido Humphrey Bogart de „hardste"man van het witte doek ziet er in „Straaljager no. 3 antwoordt iiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii ff/O fronteerd met het doen en laten van de Hitlermeisjes de z.g. „grijze muizen", waar ook 'Nederland zijn bekomst van heeft gekregen. Ge ziet dan o a. aan welke verorde ningen deze geüniformeerde dametjes onderhevig waren en hoe zü slechts met een S.S.-man mochten trouwen, iildién zii aan de allerstrengste gezondheids- niet" nog steeds uit als een (film-)- voorwaarden ter bevordering van de gangster, doch weerstreeft niet de Wet rassencultuur voldeden. Dat er onder waarmede hij in Hollywood een flink i haar ook waren, die tegen dit alles he- bedragje heeft verdiend noch pleit vige bezwaren hadden, is logisch Maar hij voor handhaving der Wet zoals zij moesten er de ellendige gevolgen hij deed in de eerste Santana-productie 1 (marteling, concentratiekamp enz.) van (een Bogart-onderneming) doch hij j ondergaan Tot welke waandenkbeelden voert een gevecht tegen het geluid, en de rassenorincipes kunnen leiden toont wel als test-piloot, voor straaljagers j d=ze film overduidelijk aan De straaljagers, die thans overal ter Het verhaal dat daarom is heen ge- wereld door het luchtruim gieren, bezit ten nog niet de kwaliteiten van de JA-3 en JA-4, waarmede Bogart stunts .en experimenten uithaalt welke voor 'n behoorlijke dosis ontspanning zorgen. Ondanks de lichte Jules Verne-injec- tie, welke regisseur Stuart Heister de Santana-productie „Straaljager no. 3 antwoordt niet" gaf, beweegt het werk zich niet op fantastisch terrein. In tegendeel. Wat nu nog onbereikbaar schijnt, is morgen realiteit en overmorgen^ weer verouderd. De moderne mens leeft nu eenmaal bijkans sneller dan snel. Eleanor Parker zorgt voor de liefde en liefelijkheid, Raymond Massey voor ,.de hardheid-van-de-zakenman-die-Za- kenman-is en Richard Whorf voor de opofferingsgezindheid en edelmoedig heid. Verwacht in „Straaljager no. 3 ant woord niet" geen filmische bijzonder heden doch spanning, opwinding en sensatie, een en ander echter bij wijze van spreken met een kalme onder grond. De grote klok: Geraffineerde spanning Trianon Een film met Charles Laughton betekent altijd iets bijzonders en „De grote klok" vormt op die regel geen uitzondering. Zijn belangrijkste te genspelers zijn Ray Milland en Mau reen Sullivan en gedrieën zorgen zij voor een maximum aan spanning in een gecompliceefd verhaal, waarin de auteur van een reeks detective-stories er niet dan met de grootste moeite in slaagt zich te bevrijden van de verden king van een moord, die in werkelijk heid is begaan door zijn chef, de direc teur van een enorm warenhuis, vertolkt door Charles Laughton. Het merkwaar dige in deze film is, dat, terwijl ieder een in de zaal reeds na een kwartier bekend is met de identiteit van de moordenaar, de spanning niettemin IV2 uur bewaard blijft als gevolg van het feit, dat door een reeks van toevallige, maar desondanks zeer plausibele om standigheden, de verdenking zich con centreert op een zijner ondergeschik ten, die nota bene door zijn chef in casu de moordenaar! belast wordt met het onderzoek! Dit is inderdaad een hoogst originele variatie op het ge bruikelijk thema, waaraan door het sterke spel van Laughton een interes sant relief wordt verleend. Tenslotte zegeviert de gerechtigheid en dies verlaat iedereen verheugd de bioscoopzaal „Vrouwen in ketenen" Droevige onthullingen Casino In de film „Vrouwen in ketenen wordt men weer eens gecon- Sleepboot verliest kraan TWEE MAN AAN BOORD. De Nederlandse sleepboot Hudson, op weg naar Oran, heeft per radio ge meld dat zij gistermiddag haar sleep, een kraan 38 meter lang en 12 meter breed, heeft verloren. Er waren twee man aan boord van deze kraan. Ver zocht werd, naar hen uit te kijken. Als positie werd opgegeven 51.14 N.B. en 02.21 O.L.-, tussen Ruytingen en d; Oostdijkboei", dat is voor de Belgische kust. De „Hudson" is van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst. De „Blankenburg", eveneens van deze sleepdienst, is uit Vlissingen ter assis tentie van de „Hudson" uitgevaren. De sleep was op dat tijdstip nog Intact, weven, is vol spanning. Omdat er char- maar doordat men in vliegend weer zat, mf8!l!Li2?K® I?eisLes in d®ze 91"1 waren er moeilijkheden, meespelen, is het geheel ondanks de fervente Hitlermilieu's. waarin zich een en ander voltrekt toch de moeite waard gezien te worden Voor zover ge het nog- niet weten Gusto" te Rotterdam, voor de Franse De kraan is gebouwd door de werf mocht, wordt hier heel wat ch-oevigs onthuld, dat in Duitsland tijdens de oorlogsjaren in brede kring helaas be wonderd werd. Gail Patric en Roland Varno spelen de hoofdrollen in deze historie vol hak kengeklap en Hitlergegroet. Vooraf gaat de technicolor ..Fiesta", zang. nonsens en valse romantiek. De prairie-bruid Yvonne de Carlo als vredestichster Rex Dat Scott Brady goed z|jn vuist weet te gebruiken, wel, dat ls geen onbekende zaak; dat John Russel even eens vecht-kwallteiten bezit is tevens geen geheim; dat ecther de waardige Charles Coburn uitstekend weet om te gaan met grote pistolen is een eigen schap van hem. welke nog in het duis ter verborgen lag. Yvonne de Carlo tenslotte ls in „De prairie-wind" goed in haar element en regering. Z|j is bestemd voor de haven Van Algiers. De „Hudson" is nog steeds zoekende naar de kraan. dit zegt genoeg voor hen, die haar reeds kennen! De geschiedenis die zich Jaren en jaren geleden afspeelde is niet al te ingewikkeld, de verhaaltrant mag men origineel noemen. Regisseur Frederick de Cordova zorgde er uitstekend voor, dat „De prairie- wind" zowel een genoegelijk werk als een „vecht-fllm" werd. Zo begint het leven: Eenvoud Luxor Het eenvoudige en vooral openhartige werk „Zo begint het leven zet haar zege- en kruistocht voort, en wel voor de vierde week. Deze maand begint uitkering Tussen 8 en 22 November zal tegelijk met de uitbetaling der pensioenen over het vierde kwartaal 1950, bij wjjzè van voorschot aan ongeveer 78.000 personen, die gepensionneerd z|jn ten laste van het Algemeen burgerlijk pensioenfonds, de bijzondere toeslag worden uitgekeerd. Aan de overigen van bedoelde gepensionneerden zal de uilkering van dit voorschot, voor zoveel mogelijk, in December geschieden. Zij ontvangen daarover nader bericht van de Pensioenraad. De uitbetaling van een voorschot op deze bijzondere toeslag aan hen, die een militair- of spoorwegpensioen genieten, zal eveneens spoedig plaats hebben. Aan hen, die reeds een toeslag ontvangen ingevolge de wet van 5 November 1948 wordt over 1949 maximaal 40 gulden en over 1950 ten hoogste 90 gulden uit gekeerd, zodat over die jaren maximaal 130 gulden minus loonbelasting als voor schot wordt gegeven. Voor hen, die deze toeslag niet ontvangen, bedraagt het voorschot op de bijzondere toeslag maximaal 50 gulden. Om de uitbetaling zo spoedig mogelijk te kunnen verrichten wordt op deze uitkering het zogenaamde „gratificatietarief" bedoeld in art. 10 eerste lid, van bet loonbelastingbesluit 1940 toegepast De minister van Financiën heeft dc Pen sioenraad machtiging verleend om in 1951 herrekening toe te passen. Te veel ingehouden loonbelasting wordt dan terugbetaald.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2