Legers der Y.N. moeten in Noord-Korea wijken Bewapening van West - Europa traineert WEERBERICHT Nederland ontvangt jager bommenwerpers van Amerika Positie van onze luchtmacht is sterk 89ste Jaargang VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 No. 27143 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Nieuwe dreigingen in bet Verre Oosten Het beeid in het Verre Ooster. is ns-r eens druk aan het wisseitn! In ae Se piaats i«kt het er thans, alle aanvankelijke geringschatting in dit op zicht ten spilt, ernstig op, dat het rode China bezig is om in te grijpen in Noord-Korea. Weliswaar niet in die mate dat bedoeld wordt een terugwer pen van de legers der V.N achter de fcte breedtegraad, doch wel, dat blijk baar voorzit, het grensgebied van Noord Ko-ea en Mandsjoerye niet te doen bezetten, waardoor aan de actie der V N de vervolmaking zou worden onthouden en bovendien ieder ogenblik de mo gelijkheid van nieuwe agressie zou open blijven. Het meest ernstige van het geval is evenwel: hoe zullen de Verenigde Na ties hierop moeten reageren? Wordt aangenomen, dat het rode China agres sieve actie heeft onderhouden, dan zul len sancties in enigerlei vorm dienen genomen te worden, om maar niet te spieken van gewapend optreden Onnodig tc zeggen, dat zodoende de situatie tenzeerste is verscherpt en on verwachte gebeurlijkheden tot de mo gelijkheden gaan behoren. En daarnaast staat de thans tot een feit geworden opmars der rode Chinese, troepen in Tibet, hetgeen evenzeer ern stige reden tot zorg oplevert. Men kan deze kwestie zeer verschillend beoor delen. De vraag rijst n.l. direct, of hier al dan niet gesproken kan en mag wor den van een Interne kwestie! Op papier behoort Tibet lncierdaac tot China en is dit ook door diverse mo gendheden als b,v. Engeland erkend, toch onder restrictie, dat Tibet het recht van autonomie zou bezitten Reed.s eeuwen lang heeft China het recht van bezit op Tibet, maar, behoudens enkele korte perioden van bijzondere kracht van het Hemelse rijk. is daarvan in de practtjk nimmer iets gebleken, TiDet, ook wel het „Dak der Wereld" genoemd, gezien zijn hoge ligging, heeft zich van die afhcnkeiykheid van China bijna nimmer iets aangetrokken en is vrijwel altijd volkomen zelfstandig geweest en heeft zich ook steeds zo gedragen, meer malen Chinese vertegenwoordigers een voudig over de grens zettend! Nu opeens eist Peking het bezitsrecht weer op, zich hoe kan het anders daarbij beroepend op gestook van kapi talistische landen, waarmede natuurly'K in de eerste plaats Amerika wordt be coeld. De rode troepen komen de „vrij- heia" biengen. Och, men kent dat re cept! Is het nu een kwestie van binnen lands beleid? Het rode Peking heeft in ieder geval ook dit mee, dat, terwijl de eerste michthehber, de Dalai Lama, niet-com- munistisch is gekleurd, de Pantsjen La- nia. de tweede machthebber van her land. wel communistisch is gezind, trou- wens in het rode China grondig onder wezen in de „leer". Hoe zullen ,1e Verenigde Naties stel ling nemen tegen deze nieuwe Sovjet - verovering? Zo ecnvpudlg is het niet! Voor India is de gang van zaken wel- nig minder dan funest, want dit lana d eigl nu aan zijn lange giens met Tibet h;t 10de leger te krijgen. Een weinig op beurend vooruitzicht India heeft zich dan ook gehaast zijn ongenoegen uit te spreken over het op treden van Peking, er op wijzend, hoe zodoende van overleg immers geen sprake meer kar zyn, terwijl toch eer: Tibetaanse commissie voor onderhan delingen gereed stond naar Peking te reizen. Maar 'net antwoord was: bemoei u niet met binnenlandse aangelegenhe den van een ander land! In zeker opzicht komt India van eer. koude kermis thuis, want is het juisc biet Pandit Nehroe geweest, die tot- cusverre al het mogelijke heeft gepres teerd, om een tussenweg te volgen tus sen Oost en West? De beloning is niet evenredig aan het gepresteerde Voor de zoveelste maal wordt intus- rÜn» L 4r bewezen, wat het betekent om kt- Kremlin op goede voet te wil len 'blijven: eenvoudig terzijde te wor- o-n geschoven, wanneer het. rode belanz dat eist. Toch is er voor Peking ook een keer- zi.de aan de medaille, want India heeft reeas doen doorschemeren, dat het zijn toiniuoe gevoerde actie voor toelatin? lil u i«d? China tot de v N- in plaats tfrlL Cbina van Tsiang kai sjek za: 20 de opmars niet wordt ge staakt. dit °Pz-cht heeft India wel iets te betekenen! Het derde punt-, dat zorgen baart in n t Vene Oosten blijft Indo-Chma. u p„„ sd;,ua£ie nog niet overauidc-iijK y staat daar vo°r moeilyk- fe u AWaarvan cle draagwijdte nog niet 14 ie overzien. f\v?Jeder seval- ,n het Verre Oosten vip VfiiS Weer Lrnstl§e gevaren op, die ue telle aanaacht verdienen. Nieuwe stellingen worden betrokken D? verbonden troepen in Noord-Korea ontmoeten thans fanatieke tegen stand. Zij pogen in het Noordwesten een nieuwe verdedigingslinie te con solideren. De inlichtingendienst meldt, dat twee communistisch* colonnes zich in de richting van de verbonden troepen be wegen. Het gebied rondom Oensan is de sleutelstelling der communistische ver dedigingsstellingen, welke moesten die nen om de belangrijke hydro-electrische energiestations aan de «Jaloe te be schermen. De nieuwe linie, die de strijdkrachten der Verenigde Naties thans pogen in te nemen loopt op een afstand van 25 a dertig kilometer ten Zuiden en ten Zuid-Westen van Oen san. De voorste eenheden van d 24sle Amerikaanse divisie infanterie, tic langs de Koreaanse Oostkust tot op een afstand van 20 a 25 mijl van de Jaloe waren gevorderd, zijn over een afstand van ongeveer tachtig kilome- ter terug getrokken. Dit is een voor zorgsmaatregel, genomen om de be-- dreiging in de rug van deze eenheden, j welke voor het terugtrekken in de j sector van Oensan was ontslaan, op J te heffen. In door functionnarissen van het eerste Amerikaanse legerkorps gedane mededelingen wordt gezegd, dat twee bataljons van een regiment van de eer ste Amerikaanse divisie cavalerie, waar van was gemeld, dat zij ten Zuid-Wes ten van Oensan waren omsingeld, erin zijn geslaagd al vechtende een weg te banen door de communistische troepen. Een derde bataljon is nog omsingeld. Volgens een onbevestigd bericht zou een aan het front van Oensan gevan gen genomen Chinese militair hebben meoegedeeld, dot ongeveer 3000 mar. Chinese troepen het afgesneden Ameri kaanse bataljon aanvallen. De commu nistische troepen zouden zijn vergezeld door een drie honderdtal tolken. Later is door een woordvoerder van het eerste Amerikaanse legerkorps me degedeeld, dat de situatie ten Zuiden van Oensan „er thans wat beter uitzag". Door de leiding van de vijfde Ameri kaanse luchtmacht groep is medegedeeld aat gisteren 223 jager-bommenwerpers boven de Koreaanse fronten zijn inge zet. Behalve twee omlaaggeschoten j Jak"-jagers werden nog 55 voertuigen, dertien gevechtswagens. 25 ammunitie- I wagens, tien gebouwen, die werden ge- bruikt voor het onder brengen va1: troepen en voorraden vernietigd. Een groot aantal „F-80 Shooting Star'Sstraaljagers heeft het vliegveld van Sinnedjoe opnieuw aangevallen, doch deze aanval leverde geen resul taten op. De Australische minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de bevel hebber der Australische troepen in Ko- ïea. luitenant-kolonel Charles Green, tengevolge van oorlogsveiwondingtü is overleden. De interim-commissie van de .com missie oer Vi-J. voor herstel en hereni- y:ng van Korea heeft medegedeeld, dat ce leden der commissie 20 November te Tokio bijeen zuilen komen. In de com missie hebben zitting- Nederland, Chili, Turkije. Pakistan, de Philippfjnen, Thai land en Australië. De speciale commissie der V N. voor Korea heeft voor de periode van één Januari tot het begin van 1952 een som van 250.000 000 collar voorgesteld voor hst herstelprogram van het door de strijd getroffen Korea. De opmars in Tibet Het Chinese communistische nieuws bureau „Nieuw China" berichtte uit Tsjoengking, dat troepen van commu nistisch China „«lie moeilijkheden bij hun opmars in Tibet op heldhaftige wijze overwinnen". Volgens het persbu reau werden de Chinese troepen „uit bundig verwelkomd'" en door lama's 'priesters) bij de poorten van steden begroet. Waarnemers te Peking gaven als hun mening te kennen, dat het verzet van de. Tibetanen reeds door de Chinese strijdkrachten gebroken is. De opmars naar Lhasa zou wel niet langer dan twee weken duren. De regering van India heeft het com munistische China laten weten, dat zij de bewering als' zou haar nota inzake Tibet zijn ingegeven door buitenlandse invloed, van de hand wijst. De Indiase regering verklaarde in die nota, dat zij het diep betreurde, dat China er toe was overgegaan met geweld een optessing van de Tibetaanse kwestie te zoeken. De Duitse herbewapening Van gezaghebbende zijde te Londen is verklaard, dat de bijeenkomst van de plaatsvervangers van de Raad van het Noordatlantisch pact, die was vastgesteld op Dinsdag a.s., tot Don derdag 9 November is uitgesteld. Naar men meent te weten, is de reden van dit uitstel de impasse in de kwestie van Duitslands herbewape ning waarin de defensiecommissie te Washington is geraakt. De kwestie werd door de commissie naar de militaire commissie en naar de plaatsvervangers venvezen, In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat ingeval de impasse met betrekking tot de Duitse herbewa pening voortduurt, de kwestie naar de legeringen zal worden terugverwezen en eventueel later in de maand weer aan de plaatsvervangers ter behandeling zal worden voorgelegd. In regeringskringen te Bonn wordt erkend, dat de vertraging in de ontwik keling van het vraagstuk der herbewa pening, ont9taan dcor het Franse voor stel, de binnenlandse situatie voor de West-Duitse regering zeer bemoeilijkt heeft. Binnen enkele dagen zal zij in het parlement de meest omstreden vraag sedert het bestaan der Bondsre publiek moeten verdedigen zonder daar bij de ruggesteun te hebben van een duidelijk standpunt van de Westelijke verbondenen. Pranse stemmen die de mogelijkheid van rechtstreekse bespre kingen tussen Bonn en Parijs hebben geopperd, worden in regeringskringen niet geacht een geëigende uitweg uit de moeilijkheden te bieden. Men wijst er op, dat een vraagstuk in het geding is, dat niet alleen Frankrijk en Duitsland aangaat, doch evenzeer andere Atlanti sche mogendheden, die, Plevens plan niet hebben toegejuicht. De oppositie heeft inmiddels niets nagelaten om munt te slaan uit de nieuwe verwikkelingen. Schumacher heeft zijn bekende standpunt, dat slechts een volksuitspraak en grond wetswijziging, de weg tot militaire deel neming zouden kunnen openen, nu for meel door zijn fractie laten bekrach tigen. De kanselier heeft inmiddels na zijn besprekingen met Schumacher onder kend, dat het hem niet mogelijk zal zijn de socialisten tot een gewijzigde hou ding te brengen. In ingewijde kringen verluidt evenwel, dat hij desondanks de zaak wil doorzetten, ook wanneer hij slechts op de kleinste meerderheid van de Bondsdag zou kunnen steunen Het geallieerde standpunt is, dat voor zulk een gewichtig besluit de medewerking der oppositie ten zeerste gewenst zou zijn. Intussen heeft echter nog geen of ficieel verzoek tot militaire deelneming de regering bereikt, zodat de Bondsdag de volgende week nog niet voor een be slissing zal staan en slechts het rege ringsbeleid direct in het geding zal zijn. In socialistische kringen vernemen wij, dat ook in de oppositie de menin gen niet onverdeeld zijn. Met name, de Berlijnse socialisten in het parlement, die echter niet over stemrecht beschik ken, zouden Schumachers standpunt niet delen en er voor hebben geijverd, dat de fractie zich achter een eventuele herbewapening zou stellen. Een andere vleugel der socialistische party is de mening toegedaan, dat Schumachers 1 afwyzing. der herbewapening niet prin cipieel genoeg gesteld is. Deze richting 1 wenst haar in beginsel afgewezen te zien en niet, zoals Schumacher, haar van een volksstemming afhankelijk te maken. De socialistische partUpers ver raadt het streven om uit het contact tussen ds Niemceller en Schumacher een biyvende samenwerking tussen het socialisme en de belijdende kerk te doen voortvloeien. Zo stelt zij voor dergelijke besprekingen ook te voeren over het i voor de regerng zo moeilijke vraagstuk van de medezeggenschap der arbeiders. Ds Niemoeller zet intussen zijn actie voort en heeft volgens de evangelische j persdienst het plan opgevat met lel- j dende persoonlijkheden van andere par- tyen te spreken. Tegen zyn streven heb- j ben bisschop Lilje uit Hannover en su- perintendent Kunst, de vertegenwoordi- ger der evangelische kerken te Bonn, opnieuw gewaarschuwd met de opvat-j ting, dat clericale politiek moet worden vermeden en de kerk zich niet in poli- tieke zaken mag mengen. Opstand in Porto-Rico bedwongen COMMUNISTISCHE ONDERGROND. De gouverneur van Porto Rico, Munoz Marin, heeft verklaard, dat 250 natio nalisten en communisten zyn gearres teerd. Naar zyn schatting zouden in het geheel niet meer dan 600 nationalisten en 150 communisten op het gehele eiland gearresteerd of ondervraagd wor den. De leider der nationalisten, Cam pos, en de leider en secretaris van de communisten Iglesias en Santos, zijn inmiddels gearresteerd. Er werden in de opstand tegen de Amerikaanse over heersing, welke thans vier dagen duurt, 26 personen gedood en 51 gewond. De gouverneur heeft verder verklaard, dat men stipt volgens de wetten van het land zal handelen. Het was duide lijk, dat de gehele opzet „duidelyk en uitgesproken" onder invloed van het wereldcommunisme stond. Dit aspect van de zaak zou zolang onderzocht wor den tot ieder facet aan het licht getre den was. Nationalisten hebben verklaard, dat de toestand in Porto Rico geen binnen landse aangelegenheid is, maar een kwestie, waarmede de internationale vrede en veiligheid gemoeid is. Zy heb ben de secretaris-generaal der V.N. ver zocht, de kwestie by de V.N. aanhangig te maken. President Truman heeft de gouverneur telegrafisch gelukgewenst met het feit, dat de nationalistische op stand „bedwongen" was. De president betuigde zyn „innige deelneming" met de gezinnen van hen. die vielen bij de verdediging van „recht en orde en het democratisch bestuur". Agenten van de geheime dienst heb ben drie mannen gearresteerd in New York. Een hunner is de leider van de Portoricaanse nationalistische beweging in de stad. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KONING GUSTAAF OPGEBAARD. Het stoffelyk overschot van koning Gustaaf is gisteravond van het kasteel van Droitningholm naar het konings paleis te Stockholm overgebracht. Op de 1.2 km. lange we? van het ene paleis naar het andere- stonden honderddui zenden Zweden opgesteld. Elf wagens vormden de rouwstoet. Alleen de leden van de koninklijke familie volgden het stoffelijk overschot. De schoolkinderen en padvinders van Stockholm stonden met toortsen en fakkels langs de weg Aan alle gebouwen wa en kaarsen aan gebracht De kist staar nu opgebaard in de kapel van hst koninklijk pHeis te Stockholm. Gedurende vier dagen zal de bevolking de gelegenheid worden geboden een laatste groet aan de koning te brengen. Voor het eerst in Nederland zal men onder het genot van een kopje koffie naar een voetbalwedstrijd kunnen kij ken of een hoorspel volgen op het scherm van een televisietoestel. Voor lopig zol dit echter alleen in Eind hoven mogelijk zijn, en het programma dot men driemaal per week kon zien, wordt nog uitgezonden door Philips Experimentele Televisie. Wanneer ech ter de zendmast in Lopik klaar is en met de uitzendingen wordt begonnen, zol men weldra in meerdere plaatsen m het land de programma's kunnen volgen. Een caféhouder in Eindhoven heeft zi/n toestel in de zaak opgesteld, en over gebrek aan belangstelling heeft hij niet te klagen. IETS KOUDER Aanva«ï\"?™'acht tot morgenavond: J,k in het Oosten van het land re»en °1{£t met plaatselijk nog enige mei a,^i!wisselende bewolking NoqHau-u versPreide buien. Matige Au^VuTd; Iets kouder- l0p!e' 4 NOVEMBER. 739 uur; onder: 17.07 uur. H,„" op: uur; onder: 15.11 uur. TDo^t^tWijk 16 9'" m nummer bestaat uit 10 pagina's. Eén van de oude beroepen, dat zal moeten wijken voor de voortschrij dende techniek, is dat van wagen maker. Hoewel vele boeren nog vast houden aan de wagens, zoals die ol sinds generaties gebruikt worden, zijn er toch al velen, die oan rubberwielen voor hun voertuigen, die door paarden v/orden getrokken, de voorkeur geven. Een wagenmaker van de oude stempel is de heer WH. Bridgwaters uit Tong Norton in Staffordshire,, die wij hier aón het werk zien in zijn oude werkplaats. Töekomstige wapens In eeiu halfjaarlijks rapport aan pre sided üV^ruman verklaart het Ameri- kaanséfjfi ministerie van defensie, dat vyandefÖ&e troepen in de toekomst mo gelijk met tactische atoomwapens van de grond af zowel als uit de lucht aan gevallen kunnen worden. De atoombom is tot nu toe een strategisch wapen voor massa vernietiging van steden geweest doch de nieuwe atoomwapens zouden In het veld gebruikt kunnen worden, aldus het rapport, dat een verre blik In de toekomst werpt en spreekt van de wa terstofbom, radiologische wapens, gif wapens, bacteriologische oorlogvoering, vooruitgang inzake geleide projectielen en een uitvinding om kaarten van vyandelyk grondgebied te maken in de duisternis en onder dekking van een be wolkte hemel. De mogeiykheid was ook niet uitge sloten een artilleriestuk te construeren, dat in staat is een atoomprojectiel af te vuren. Truman: Nog geen ambassadeur naar Madrid President Truman heeft op zyn we kelijkse persconferentie op de vraag wanneer hy voornemens zou zyn een ajnbassadeur naar Madrid te zenden geantwoord, dat het „heel lang" zou duren eer de V.S dit zouden doen. Tru man weigerde zich verder hierover uit ':e laten. De president werd by zijn binnen komst uitbundig verwelkomd. De ovatie sioeg de president enigszins uit het ve'Id. Hij beduidde met een handgebaar de journalisten te gaan zitten. Een hunner las een uittreksel voor uit een rede, die de president in 1948 in Porto Rico had uitgesproken. Hierin drukte hij het con gres op het hart. dat het volk van Por to Rico het recht had zijn politieke be trekking tot de-V.S. te bepalen. Truman ze.'dc. er nog zo over te denken Zater dag zouden de Portorieanen gere gistreerd worden voor de stemming van 4 Juni 1951! DE NALATENSCHAP VAN SHAW. Shaws nalatenschap wordt op 500 000 pond .sterling geschat. Hy was' dus een der rijkste Britten. In dit bedrag is eeh- ter niet begrepen het beloop var. de autersrechlen, welke krachtens de in ternationale conventie van Chicago tot het jaar 2000 aan zijn erfgenamen za". worden uitgekeerd. De omvang van net bedrag dezer auteursrechten is niet te bepalen. Dit zal afhangen van de po pular teit. die de werken van de over ledene in de komende jaren zmien ge nieten. Verklaringen van Luit.-Generaal Aler: Luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, heeft medege deeld, dat Nederland binnen afzienbare tyd een groot aantal jager-bommen werpers, bestemd voor de tactische luchtmacht, van de Ver. Staten hoopt te ontvangen. De eerste squadrons, die volgend jaar worden geformeerd, zullen met het allermodernste Amerikaanse materiaal worden uitgerust. Alles wat maar mogelijkerwijs in Nederland kan worden betrokken, zoals werkplaatsuitrusting, tankwag3ns, radio, kleding en uitrusting, meubilair enz. wordt echter bij de Nederlandse industrie besteld. Voorts zal de Fokkerfabriek waarschynlyk d3 Meteor II gaan bouwen, een vracht-straaljager. Het contract hiervoor is reeds ontworpen. De chef luchtmachtstaf verklaarde, dat de dezer dagen gehouden oefeningen „Bulldog", „Cupola" en „Emperor" heb ben aangetoond, dat men een eind op de goede weg is met de defensieve sa menwerking in West-Europa. Sprekende over de sterkte van de Nederlandse luchtmacht wees luitenant- generaal Aler er op, dat deze niet alleen bepaald wordt door het aantal gevechts vliegtuigen. dat thans in de lucht kan worden gebracht. De sterkte moet. eveneens beoordeeld worden naar de snelle ontplooiingsmogelijkheden en de ze zijn stellig aanwezig. Wij beschikken over uitstekende scho len en de kwaliteit van ons personeel is bepaald niet beneden het. Westeuropesc gemiddelde. Ook organisatorisch zijn wy in staat om bij voldoende middelen de luchtmacht snel op te bouwen. De staf kan het werk beslist aan. Gezien deze factoren zou ik de positie van de Nederlandse luchtmacht sterk willen noemen". MARINE-LUCHTMACHT Luitenant-generaal Aler achtte een nauwe samenwerking tussen de marii.e- luehtvaartdienot en de militaire lucht vaart uiterst noodzakelijk. „Er is thans geen enkele reden", al dus de luil.-generaal, „om de M.L.D. op tc doen gaan in de luchtmacht. Wij van de luchtmacht althans denken ei niet over van een afgebroken M.L.D. een stukje van de luchtmacht op te bouwen". Wat de opleiding van vliegers be treft. zeide luit-generaal Aler, dat dc- vraag naar leerling-vliegers nog steeds groter is dan het aanbod. Hy was er van overtuigd- dat er genoeg gezonde jongemannen gevonden zuilen worden die aan de eisen voldoen. KONING GUSTAAF VI ADOLF ZAL NIET GEKROOND WORDEN. De Zweedse hofmaarschalk heeft me degedeeld. dat koning Gustaaf VI Adolf niet zal worden gekroond. De nieuwe Zweedse koning voigt hiermede het voorbeeld van zyn overleden vader, die evenmin gekroond wenste te worden, daar hij daaraan „teveel plechtightld" verbonden voa4 Gaitskell waarschuwt CONTROLE AANGEKONDIGD. De Britse minister van financiën, Hugh Gaitskell, heeft in het Lagerhuis Engeland er voor gewaarschuwd, dat de recente prijsstyging voor de grondstof fen mogelyk een „ernstige" invloed zou hebben op de economie van het land. Men behoefde echter niet te verwach ten, dat een „wilde inflatie" zou volgen. De voorzieningspositie van grondstoffen was in de laatste zes weken verslechterd. Indien een tekort zou ontstaan „zullen wy controles moeten instellen teneinde te verzekeren, dat het be- langrykste het eerst komt, zoals goe deren voor de defensie en de export en de essentiële producten voor de thuismarkt. Wy zullen niet aarzelen zulks te doen". Het ontstaan van een tekort vormde een werkelyk gevaar voor de toenemen de productiviteit van het land. Het zou te veel zyn te verwachten, dat de „op- merkelyke stabiliteit" van de lonen in de afgelopen 12 maanden tot In het on eindige gehandhaafd kon worden „doch indien er loonstygingen komen buiten een matige schaal zullen zy ten gevolge hebben, dat de pryzen nog meer omhoog gedreven worden, hetgeen op zyn beurt weer zou voorafgaan aan nieuwe eisen tot verhoogde inkomens", aldus de mi nister. Er komt een Vietnamees leger De Vietnamese premier Tran van hoe heeft in een toespraak ter gelegenheid van de viering van de 37ste verjaardag van het Vietnamese staatshoofd Bao dai, verklaard dat Vietnam de beschik king zal krygen over „een sterk leger, bestaande uit verscheidene divisies, dat over een eigen generale staf en legerlei ding zal beschikken" Hij verklaarde dat Bao dai dit besluit had genomen. „Het Vietnamese volk", zeide de mi nister-president nog, „wenst zijn land tegen het communisme te verdedigen. Ik zal er naar mijn beste vermogen naar streven dat ook het Vietnamese volk waardig wordt bevonden een plaats in te nemen in de frontlinie, die in Zuid- Oost-Azië tegen het communisme wordt gebouwd". Voorlopig gaat het vechten aan het front niet voorspoedig. Te Saigon is medegedeeld, dat de Franse troepen Woensdag bezonnen zyn met de militaire evacuatie van Laokay, de Franse vooruitgeschoven Westelijke sleutelpositie aan de grens tussen China en Indo-China. Weer een regeringscrisis in Griekenland De Griekse liberale premier Sophocles Venizelos heeft het ontslag van zyn ka binet aan koning Paul overhandigd. Volgens de correspondent van de Neue Zuercher Zeitung is de crisis ont staan, nadat enige tyd geleden by de havenleiding van Piraeus een uitge breide corruptie-affaire ontdekt ls. Vol gens een Grieks blad zouden verduiste ringen voor een bedrag van ongeveer 100 milliard drachmen 'ongeveer 29 mil- lioen gulden) zyn gepleegd. Onder de verdachten bevinden zich, aldus de correspondent leden van bijna alle partijen. Een van hen zou echter het blad van de zoon van vlce-premler Tsaldaris financieel gesteund hebben. Een groot deel van de Atheense pers schuift daarom de volksparty in het bijzonder haar leider Tsaldaris de po litieke verantwoordelijkheid voor het corruptieschandaal in de schoenen. De correspondent merkt op, dat de toon aangevende bladen voor het merendeel de huidige coalitie to<m ai niet goed g«- rind zyn. De cammgne tezer. TsaldarU *n de volkspartij wordt In de eerste plaats door de bladen gevoerd, die d'. party van generaal Plastiraa eteuneii

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1